Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. BURGERLIJKE MAM). MARKTBERICHTEN. velden het subsidieëreh van vakscholen en door het uitvaardigen vaneen tweetal wet ten inzonderheid den landbouw rakend. "GEMENGDE BERICHTEN, lerseke. Maandag jl, was er andermaal een vergadering van pachters van oester- nerceelen in de Oesterbeurs alhier, om met elkander te overwegen daar de minister be slist heeft dat de pacht op den bepaalden tijd moet betaald worden, wat nu te doen •was in deze omstandigheden. De meerder heid was voor betalen. Terwijl sommigen persoonlp tot den minister van financiën zullen gaan. Middelburg. In den nacht van Maandag op Dinsdag is bij een bewoner van de Seis- sin^el alhier de wasch van de bleek gesto len" waartoe de dief of dieven over de schut ting hebben moeten klimmen. Tot heden toe weet men van den dader nog niets. Eenige stukken van minder waarde weiden niet de moeite waard geacht mede te nemen en zyn dus blijven liggen. Zaterdagavond werd door de rijksveld- wacht bjj de postbrug van het kanaal van Wemeldinge langs den publieken weg ont dekt A. Koster, indertijd veroordeeld tot vele maanden gevangenisstraf als belhamel der vechtpartijen in verband met de oefe ningen van het Leger des heils te IJerseke en die vandaar gevlucht was naar Amerika en gesignaleerd was in het Politieblad. Na de ontmoeting met de rijksveldwacht, sprong hij in 't kanaal en werd, na hevig verzet, daaruit gehaald en door de rijks veldwachters naar de strafgevangenis te Goes overgebracht. (Af. C.) Kruiningen. Tegen de wed. A. E. bier- huishoudster alhier is procesverbaal opge maakt door den veldwachter van der Maas en den politieagent van den Boegaart alhier, wegens het verkoopen van sterken drank jn het klein, zonder vergunning. 'g Heer Hendrikskinderen. Den 17 October hopen weder twee arbeidersgezi inen van hier, samen 14 personen, naar Amerika te vertrek ken. Te Cats vond een negenjarige knaap bij een landbouwer in de schuur een geladen pistool, dat gebruikt werd om op schadelijk gevogelte te schieten. Hij nam het in de hand, en trok den haan over met het on gelukkig gevolg, dat het schot den voorsten vinger van zijn linkerhand wegnam. Als eene bijzonderheid meldt men ons dat in den tuin van E M&artense te Arne- muiden van twee gewone Zeeuwsche blauwe aardappels gerooid zjjn van de eene 342 en van de andere 172; de kleinste was nog zoo groot als een gewone knikker. Onder alle was zeker wel iets bijzonders maar een zieke. M. C. Sequah nam eergisterenavond in bet Verkooplokaal alscheid van het Rotterdam' sche publiek. Omstreeks 8 uur verscheen de handige kwakzalver in zjjn bekend prairiëneosluum op het podium, uitbundig toegejuicht door het aanwezige publiek, dat grootendeels be stond uit personen van beiderlei geslacht, behoorende tot de laagste klassen der maat schappij, zoodat men, behalve van de toe spraken van Sequah en zijn tolk, ook r.og genieten kon in de tusschenbedrijven van een taal, die zich eenvoudig niet laat be schrijven. Over het algemeen gedroeg het vrouwelijk geslacht zich het luidruchtigst. Nadat aan Sequah onder het schetteren der fanfares een lauwerkrans en een mand met bloemen waren aangeboden, deelde hij mede, dat dezen avond een schipper zou behandeld worden, reeds twee maanden lij dende aan het spit, dien hij echter in vijf minuten zou genezen. Terwijl nu de pariënt achter de gordijn tjes werd behandeld onder het spelen van een ooverdoovend muziek, kwam degene, die zich met de inzameling der gelden had belast om aan Sequah de hem opg' legde boete te vergoeden, meêdeelen, dat het be drag nog niet aanwezig was, waarom hij de aanwezigen aanmaande hedenavond eens goed te offeren. Hij voegde er tevens bij, te verwachten, dat het «geachte» publiek van Rotterdam het rijtuig van Sequah zelf zou trekken. Hetgeen nu gebeurde, ging alle perken te buiten. Alles vloog onder het ontzet tends! gedrang, waarin verschillende malen de kreet, moord werd gehoord, naar buiten, waar dan ook werkelijk de bekende recla mewagen voor de deur stond zonder paarden, doch van sterke kabeltouwen voorzien en versierd met vlaggen. Aden wierpen zich daarop en onder gejuich en getier zette de stoet zich in beweging naar het Hotel Coomam, waar Sequah zijn intrek heelt genomen. De Hootdsteeg leverde nu een ontzaglijken aanblik op. Een golvende menschenmassa, zonder overdrijving te schatten op veertig- of vijltigduizend, liep voor en achter den wagen. Er was slechts een zwarte klomp te zien, waarop verschillende hoofden ston den. Daartusschen werden de politieagenten bij tientallen heen en weer geduwd, zonder weerstand te kunnen bieden. Sequah zelf zag bij aankomst zeer bleek. Op zoo iets had de man zelf zeker niet gerekend. Hij haastte zich dan ook het hotel binnen te komen, waar hij zich weer op het balkon vertoonde met het doel het volk toe te spreken. Hij kon zich echter niet verstaanbaar maken en trok zich dan ook wijselijk terug, terwijl de lichten in de bovenzaal werden uitgedaan. Bij den vertegenwoordiger eener ver1 zekeringsmaatschappij te Arnhem vervoegde zich eergisteren een persoon die, mededee- lende dat zijn vader dien nacht was over deden eenig voorschot op diens polis vroeg. De vertegenwoordiger verklaarde zich bereid het geheele bedrag der polis hem uit te keeren maar moest daarvoor de bescheiden hebben en beloofde aan het sterfhuis te zul len komen. Toen hjj zich daar aanmeldde werd hem de deur geopend door den vader die niet dood was en ten eenenmale onkun dig was van hetgeen zijn zoon gezegd of gedaan had. (Arnh. Crt.) Een landbouwer uit de omstreken van Deventer had de vruchten van zijnen boomgaard voor f500 verkocht, later te le veren. Donderdagavond zijn al die vruchten verhageld. Er bleef zelfs geen blad aan de boomen. Een huisvader uit de H...poort te Am sterdam was naar de Transvaal gegaan en zond geregeld geld tot onderhoud voor zijne vrouw en zes kinderen. Van zijn vrouws broeder vernam hij, dat de moeder ernstig in hare plichten te kort schoot, waarom hij de noodige maatregelen nam om zijne kin deren naar de Weesinrichting te Neerbosch te doen brengen. Dit geschiedde gisteren morgen te negen uur onder toezicht van politie-reehereheurs. Het jongste kind van twee jaar werd daarbij op den arm naar het station gedragen. Centrum. Zaterdag heeft er in een coupé 2e klasse van den trein van Botterdam naar Dordrecht eene brutale aanranding plaats gehad. Een officier van gezondheid van het Duit- sche leger werd bij aankomst te Dordrecht gewaar, dal- hem zijne portefeuille was ont nomen, en verdacht daarvan een persoon die naast hem had gezeten. Den [chef van het station werd van de zaak kennis ge geven, waarop een conducteur naast den verdachte werd geplaatst, die zijne reis in een 3e kl. waggon voortzette. Aan de Lage Zwaluwe kwam in den trein een maré chaussee, die den post overnam; aan liet station Roosendaal werd uitgestapt, en on middellijk werd tot arrestatie van den ver dachte overgegaan, waarbij op hem de ont vreemde portefeuille werd gevonden, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde bevond. De dief werd daarop te Roosendaal in voorloopige bewaring gesteld. De porte feuille moet door hem ontvreem 1 zijn, terwijl de eigenaar zat te slapen. De zoetste pruimen, de sappigste peren en, de heerlijkste druiven worden vaak door wespen en zwarte vliegen aangevreten, uitgehold en uitgezogen, totdat ten slotte slechts het omhulsel van de vrucht aan den steel blijft hangen. Een eenvoudig middel tegen deze lastige en schadelijke insecten in vruchtboomen is ditMen hange in den boom met rijpende vruchten een medicijn- ileschje van 400 grammen inhoud, waarin men een eetlepel vol frambozenlikeur heeft gedaan, met 100 gram suikerwater, (regenwater met gewone ruwe gele suiker). In deze flesch kruipen dagelijks minstens 100 wespen met een legio zwarte vliegen, die zich aan het zoete nat verzadigen, maar wegens de kleverigheid van het vocht en den aleohol der likeur er niet weer uit kun nen geraken en alzoo verdrinken. Slechte tijden. Voor de kostelooze uitdeeling te Leiden op 3 October a. s. van brood, haring, bier en verdere versnaperin gen, hebben zich in de school aan de Van der Werfstraat, bij de commissie aangemeld, circa 6000 personen. Eene lichte koningsfamilie. De ko ningin van Spanje, die sinds eenigen tijd in de badplaats San-Sebastian verblijf houdt, liet zich eens voor de aardigheid met de heele koninklijke familie op de Kurprome- nade wegen. Zg zelve woog 55kilogr.. de infante Donna Maria Theresia woog maar 26 kiiogr., de prinses van Asturië 21 kilogr. en de kleine koning slechts 15 kilogr. Alle vier vertegenwoordigen dus te zamen een gewicht van 117 kilogram. Dit is ook on geveer het gewicht van de omvangrijke schoonmama en grootmoeder, de vroegere koningin Isabella met haar gouden pause lijke roos. De Spanjaarden zijn waarschijn lijk met hunne «lichte» koningin meer in genomen dan met de «zware». De eerste verwerft zich door haar eerlijk en humaan karakter steeds meer de sympathie harer onderdanen. De menschenetende inboorlingen der Nieuwe Hebriden hebben vc Igens de annalen van het instituut Pasteur vergiftige pijlen, 'die uit drie stukken bestaan een riet, een middenstuk van hard hout en een met zeer veel zorg daaraan bevestigde fijne punt van menschenbeen, die bij de verwonding afbre ken moet. De spits is met een kruimelige zwarte stof, het pijlgif bedekt. Dit vergif tigde schietwapen wordt als volgt door de inboorlingen bereid. Men maakt eerst in een daarvoor uitgezochten boom met een steen een snede en laat het sap, dat daar uit vloeit aan de lucht drogen, waardoor het een kleverige massa wordt. De spits vau de pijl wordt daarmee bestreken. Op dit laagje windt men een draad, zoodat tus- tchen de windingen een zekere tusschen- ruimte blijft. Dan schept men met een kokosschaal humuf grond uit de holen van krabben in de zeer ongezonde moeras sen, die zich langs de kust bevinden. In dien humus doopt men de spits van de pijl, laat haar in de zon drogen en verwijdert de draad. In die moerasaarde kunnen twee bacillen zitten, waarvan er een in de zon spoedig sterft, maar de andere, die welke een plot- selingen krampduod veroorzaakt, blijft daar zjjn sporen maanden lang weerstand bieden. Het gift word mettertijd zwakker en oude pijlen blijven dan ook gewoonlijk zonder uitwerking. Vrijdagnacht werdeD de Deensche ilanden door een hevig onweer met storm bezochtongeveer 40 boeren-hofsteden en huizen werden door het hemelvuur in de ascli gelegd. Zes menschen werden door den bliksem getroffen doch niet gedood. De laatste onweders hebben in de Ita- liaansche Alpen niet alleen den oogst ver woest maar ook groot verlies aan menschen ten gevolge gehad. Te Vigolo, provincie Ber- gana, stortte's nachts onder een hevigen storm een stuk van den Monte Brinzine naar beneden en viel op het huis van den burgemeester. Negen personen werden onder de puinhoopen bedolven en allen vonden daar den dood. Uit Venetië wordt omtrent den ge zondheidstoestand der koningin van Rumenië bericht, dat de verlamming der onderste ledematen en de aandoening van den rugge- graat van dien aard zijn, dat het nog maanden zal duren, eer de koningin ver voerd zal kunnen worden en dat de ziekte volkomen gelijk is aan die waardoor de konin gin vóór twaalf jaar werd aangetast, en die vier jaren aanhield. Volgens een bericht vonden de jongste ongeregeldheden in China, waarbij twee liefdezusters en een Belgisch priester werden vermoord, haar oorzaak in het ge rucht, dat een Chineesch kind gestolen en naar het klooster vervoerd was. Het stoomschip Gloucester City heeft op zijn reis van New-York naar Bristol met een geweldigen storm te kampen gehad, ten gevolge waarvan 51 stuks van het zich aan boord bevindende vee over boord geraakten. Bij den kolossalen regenval van Don derdag te Parijs zijn nog meerdere men schen in de riolen door het water overval len en gedood. Hun wanhoopskreten wer den gehoord; maar vóórdat het mogelijk wa« hun hulp te bieden, waren de kreten reeds verstomd. Zwermen van ratten, in de rio len door het water bedreigd, zag men op verscheidene plaatsen boven de aarde komen, een heenkomen zoekende in winkels en waar al niet. Met bezems en stokken ging men toen dat gedierte te lijf. Het was in zijn soort een vreeselijk schouwspel. Meermalen gebeurt het, dat personen zich verschuilen aan boord van schepen, die weldra een verre reis zullen doen, om op die wijze een vrijen overtocht te krijgen. On langs hebben dit weer twee broeders White gedaan op het stoomschip «Colina,» dat van Glasgow naar Quebec voer. Na twee dagen varens werd de een ontdekt en aan het werk gezet. Na een reis van twaalf dagen werd bij het lossen van het schip pas de ander gevonden. Hij was niet veel meer dan een geraamte dat tusschen balen hooi lag, het eenige voedsel dat de ongelukkige man in die twaalf dagen had kunnen nuttigen. Hij kon niet meer spreken en men vreest dat hij zijn verstand voorgoed kwijt is. De landverhuizing naar de Argentijn- sche republiek blijft aanhouden. In Augus tus zijn in de haven van Buenos-Ayres aan gekomen 39 stoombooten die 5073 landver huizers aanbrachten. Vrijdag 11 September. Nieuw- en St. Jooslaml, in deRoode Leeuw door not. Tak voor 7 jaar verhuren 15 perc. tiendvrjj bouwl. en 2 perc. dijk in Menherepolder 86115 cA. Zaterdag 12 September. lerselte, bij Wisse Dam door deurw. Hollmann 11 uur, 4 werkpaarden, 1 jong paard, 2 kalfkoeien, 1 melkkoe, Holl. stier kalvers, 1 os, loopvarkens, vaarzen, tent wagen, landbouwgereedschappen, mest, meu belen, 38 roeden suiker- en beestenpeen, 1 gemet aardappels in Zoute. Te zien Vrijdag. Dinsdag 15 September- Goes, 8 uur in de Prins v. Oranje voor dhr. Hartog door not. Mulock Houwer, een woonhuis en erf Wjjngaardstr., groot 205 cA. Te aanvaarden 15 Oct. '91. Goes, 7 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar lo. 24384 cA. dijk tussschen Zwake en Slabbekoorn polders met 6Cü Ca nada's. 2o. winkelbuis en erf Klokstr. met schuur uitkomende Keizersdijk. 3o. woon huis en erf Groote Kade B 33 met achter huis uitkomende St. Jacobstraat. 4o. dito Lange Vorststr. C 114. Zwolle, 12 uur in Odeon door not. v. Reede, stoomschepen Stad Zwolle, Stad Amsterdam en Stad Meppol. Een pakhuis, smederjj en erf Waterloostraat. Een steen- kolenpakhuis Prieschen Wal; een wachtlo kaal met steiger. Een steiger aan den bui tenkant, alles te Zwolle. Een agentuurlokaal te Hasselt, id. te Zwartsluis. Woensdag 16 September. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Loeff, een huis Lange Singelstraat groot 144 cA. Te zien 15 en 16 Sept. 10 tot 12 en 2-4 uur. Toegangskaart bij dhr. van Heuven. Borsele, 10 uur bjj Boone voor Backs door not. v. d. Kloes, afbraak als grenen balken, delen, ribben, kolders, kozijnen, deu ren, 30.000 metselsteen, {1500 dakpannen, 1000 vloerleien, 1200 muurleitjes, ijzer, lood. Goes, in de Prins v. Oranje voor dhr. Sterk 10 uur door deurw. Hoilmann, schrijf bureau, canape's kasten, tafels, stoelen, spiegels, kachels, schilderijen, pendule, vloer- kleeden, tapijten, oud porselein, winkelinven- taris, koek- en danketbakkersgereedschap, vormon enz. Kijkdag Dinsdag. Donderdag 17 September. «Midelande, 10 uur door not. Paarde- kooper Overman, van wijlen dhr. van Win- gen, by wed. Lous, lo. de hofstede „de Berg" met boomgaard enz. 28 H. 39 A. 15 cA. 2o. hoefje enz. 3935 cA. 3o. 1/4 in 1 woonhuis J 'j 4°- de helft in 1/32 aandeel in de meestoof „de Vlugt." Middelburg, 8 uur inde Vergenoeging door not. Verheij, huizen, lo. Dam G 75. 2o. Dwarskade 105. 3o. en 4o. Segeersingel 32, 33. Te zien 16 en 17 Sept. van 10—12 en 2-4' uur. LAATSTE BERICHTEN. Zaamslag. Dinsdagavond ontstond bij den timmerman F. Stoffels Fz., inden verfwin- kel een begin van brand, hetwelk in den begii ne een leelijk aanzien had. Door inmiddels toegesnelde hulp, werd men den brand door het aanbrengen van emmers water, spoedig meester. De schade toegebracht door vuur en water moet belangrijk zijn. Oorzaak onbekend. ZAAMSLAG. Dinsdag werd door Not Dronkens geveild voor erven W. de Jonge 1 H. 44 A. 75 cA. bouwland, alsmede een huis en Erve. Van het eerste perceel werd kooper Abra ham de Jonge Wz. alhier, voor f 680 on verminderd de kosten. Het tweede gekocht door J. de Putter alhier voor f810 henevens de kosten. GOES. Zaterdagmiddag werd aanbesteed het maken van een „gebouw voor godsdien stige samenkomsten" der doopsgezinde ge meente alhier. Inschrijvers de lib. M. D. Dekker f 8535A. de Beste f 8530W. de Beste f8315W. J. v. d. Weert Zn. f8234 en M. Buitendijk f6679. Van 8 en 9 Sept 1891. MIDDELBURG. Getrouwd: P. de Buck jm. 32 j. en C. Simonse jd. 40 j. Bevallen.- J. Matena geb. Valk. z. Overleden A. C. de Maagd 17 m. d. J. Wisse 4V2 m. z. A. Palesteijn van Hoek 71 j. wed. van J. M. Hennequin. GOES. Overleden Adriana Hoogerheijde 81 j. eerst wed. van Jacob van Bezoojjen en laatst van Pieter Blankert. VLISSINGEN, 8 Sept. 1891. Boier fl.25 a f 1.15 de kilo. Eieren f4.— afO,— per lOOstuks. GOES, 8 Sept. 1891. Bij weinig aanvoer was Tarwe en Rogge lager te koop. Geist in de beide soorten onveranderd in prijs, Zomer-Koolzaad kon niet hoogerdan genoteerde prijzen opbrengen. Oude Tarwe f9.50 a f 10.50. Nieuwe Tarwe f0.— a f0.— Rogge f7. a f7.50. Winter- gerst f5.— af 5.40. Zomergerst f4.80 a f5.— Haver f3.50 a 13.75. Bruineboonen f a f Paardenboonen f0.— a f0. Kool zaad f0.— a f0.—Groene Erwten f9.50 a fl0.75. Karweizaad f0.— a f0.— de50 kilo. Versche Boter f0.60 a f0.66. Eieren f 0.90 a f 0.95. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 117 groot- en klein hoornvee, benevens 3 nuchtere kalveren, 4 paarden en 5 lammeren. Er was mooi en tamelijk veel vet vee aangevoerd. De handel was slap OOSTBURG, 9 Sept. 1891 Oude Tarwe f9,75 af 10,50. Nieuwe Tarwe f0,— a f0,-. Rogge f7,50 a f8,-. N. Winter Gerst f5,— a f5,25. Zomergerst f0,— a f0, Haver per 100 Kilo f0.— f 0,KookerwtenfO,— a f0, Erwten f 0, a f 0.—Paardenboonen f0.— a f0, Alles per H. L. uitgezonderd de Haver Rotterdam 7 Sept. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was de handel in binnen- landsche granen als volgt: TARWE. Jarige- was heden wederom vrij ruim aanhevoerd doch moest wegens flauwe kooplust in de beste soorten 50 en in de mindere soorten 75 cents lager wor den afgegeven, waartoe evenwel ee aanvoer nog niet geheel was op te ruimen. De beste fll a f 11,50, goede en mindere f 10.25 a f 8. Van nieuwe farwe waven hodbn enkele partijtjes ter markt, waaronder van bevre digende kwal., welke zijn opgeruimd van f8 tot f 10.50 naar deugd. Canada tarwe naar deugd verkocht van f 8.75 tot f 9. ROGGE vond zoer weinig kooplust en kan slechts langzaam tot f 1 verlahing geplaatst worden. De beste f 7,50 a f8, goede en mindere f 7.25 a f6. GERST was in alle soorten tot onveran derde prijzen te plaatsen. Winter- f 4 a f 5.50; Zomer- f4 a f5.10 en Chevalier- f5.30 af 6. Chevalier-gerst werd per 100 kilo verhandeld van f 8,85 tot f9,35 naar deugd. HAVER was ruimer aangevoerd doch daar de vraag daaraan niet geëvenredigd was moest men eene verlaging van 25 cents inwilligen, f 3,25 a f 4,50. BRUINE- en WITTEBOONEN nominaal genoteerd. Bruine- fl2a f 14. Witte f7.50 a f 10. BLAUWE ERWTEN vonden tot onver anderde prijzen genegen kooplust» zoodat de aanvoer vlug opruimde. Naar kwalverkocht van f 8 tot f 10,75. KANARIEZAAD onveranderd flauw. De beste kwal. f 7.50 a f 7,75, goede en min dere soort f 7.25 a f 6,75. ZEEUWSCHE AJUIN. De aanvoer be droeg circa 1400 heet. Prijs voor groote f 1.60, kleine f 1.40 per 50 kilo. MEEL. Gedurende de vorige week bleef de toestand nagenoeg onveranderd. Meel werd door de inlandsche fabrikanten lager aange boden en is de stemming zeer stil, daar kooplust bijna geheel ontbreekt. Hedon on veranderd stil. Eerste kwaliteit Inlandsch f14,50 a f.15, tweede kwal. Inlandsch f af eerste kwal. Duitsch f-.— af tweede kwal. Duitsch f a f extra puike kwal. Hongaarsch f 20,50 a f 20,—eeiste kwaliteit Hongaarsch f 19,50 a f 18,50, ordinaire kwal. Hongaarsch f 18,- a f 15,-, prima Amerik. f 16,— af 17,—, tweede kwal. Amerik. f 12,— f 12,50, derde kwal. Amerikaanscli f0,— a f—Zeeuwsche tarwebloem f 18,50 a f 19, Zeeuwsch tarwemeel f 13,50 f 14,-, Fransche roggebloem f a f Duit- sche roggebloem f 17,af 18,-, Zeeuwsche roggebloem f 18,— a f 19, Alles per 100 kilogr. netto. Rotterdam, 8 Sept. Op de veemarkt waren Dinsdag aangevoerd: paarden, 1870 runderen, 400 vette, 21 nuchtere kalveren, 1354 schapen, 788 varkens, 166 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwal. 72, 2e kwal. 66, 3e kwal. 60 Kalve ren le kwal. 0,90, 2e kwal. 80 a Scha pen le kwal. 60, 2e kwal. 50, 3e kwal. Varkens le kwal. 236, 2e kwal. 22B, 3e kw. 215 c. Alles per kilo. Boter f56, f52, f48. Per halve kilo 55 a 70 cent. Zeeuwsche Eieren f4,— a f4,20 de 100 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3