Gemengde Berichten. hatelijker wezens zal opgraven. „En die zekerheid hebben zy niet. Het tegendeel. Zij hebben de zekerheid, dat wij van een liberaal ministerie niets goeds te wachten hebben. En wat de legerwet. be treft men moet een politiek geloof heb ben, dat bergen verzet, om te kunnen aan nemen, dat een verwoed militarist, als onze nieuwe oorlogsminister Seyffardt, ons met geen nieuwe, wellicht nog drukkender legerwet zal aan boord komen. „En al deed hij 't ook niet, en al zou ook geen ander minister met de eene of andere voor ons hatelijke wet voor den dag komen, het zou niets af- of toedoen aan het kwaad, dat een liberaal bestier altyd met zich brengt. „Uit den aard der zaak zal eene liberale re geering altoos de liberale party versterken en de tegenpartij verzwakken. Men denke maar eens aan den machtigen invloed, dien het heden ten dage zoo talrijke beambten- leger op de openbare meening, vooral in verkiezingstijden kan uitoefen. Nederland is voor een groot gedeelte door dien invloed geliberaliseerd. „Nu is het toch een feit, niet alleen bij ons, maar ook in België en andere landen waar te nemen, dat eene liberale regeering, by het benoemen van ambtenaren, erg partijdig te werk gaat. De aanhangers harer party kry'gen doorgaans de postjes, omdat zy natuurlijk veel knapper zyn dan hunne tegenpartij ders. „Daardoor alleen versterkt een liberale regeering hare eigen partij, zonder nog te spreken van zooveel andere middelen, die zy in haar hand heeft, om het land altijd verder in het liberale vaarwater te sturen. „Reden waarom wij geen redenen hebben, in de gerustheid, veel mindor in de vreugde, welke 't optreden van dit ministerie by sommige onzer collega's in de pers verwekt te deelen. Wy blijven 't beschouwen als een ongeluk voor de grootste belangen van ons vaderland." Men ziet het, de katholieken zijn op dit punt ook niet eenstemmig, wat echter nog komen kan. 7 September 1891. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Augustus 1891 730 telegrammen, ontving 760, overgenomen en verder geseind werden 992, totaal 2482. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 30, verzond 21, samen 51 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 28 verzond 23, samen 51. Dat te Hoedekens- kerke ontving 32 verzond 35, samen 67. Dat te Heinkenszand ontving 34 verzond 23 samen 57 dat te 's Heer-Arendskerke ontving 12, verzond 10 samen 22. Dat te 's Heerenhoek ontving 34 verzond 38 samen 72. Dat te Borsele ontving 5 verzond 19, samen 24. Dat te Nieuwdorp ontving 19 verzond 12, samen 31. Dat te Ovezande ontving 11 verzond 15 samen 26. Dat te Driewegen ontving 17, verzond 5 sa men 22. Dat te Ellewoutsdijk ontving 31 verzond 48 samen 79. Dat te Kloetinge ont! ving 12, verzond 9 samen 21. Voor de betrekking van gemeente secretaris te Delft hebben zich o. a. aan gemeld de hh. A. de Vulder v. Noorden en H. J. G. Hartman te Middelburg en J. Snellen te Zierikzee. De lotelingen die dit jaar zijn ingelijfd bjj de bereden korpsen en na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen Donderdag 1 Oct. in werkeljjken dienst worden gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. Ter vervanging van den heer G. J. de Lignie, op zijn verzoek eervol ontslagen, is door burg. en weth. van Middelburg tot brand meester benoemd de heer J. F. Koeleman, thans onderbrandmeester. Antirevolutionaire tegencandidaten zyn: te Amsterdam de heer Heemskerken te Emmen dhr. J. P. Havelaar oud-minis ter van waterstaat. Bij kon. besluit is benoemd tot ma joor by het le regiment infanterie de kapi tein A. S. de Ronde Bresser van het 3e reg. Naar aanleiding van de benoeming van onzen beroemden landgenoot prof. dr. H. C. Kern, te Leiden, tot ridder der Prui sische orde «Pour le mérite», deelt men de volgende belangwekkende bijzonderheden omtrent bedoelde orde mede: Zij werd in het jaar 1665 ingesteld onder den naam van «Orde de la générosité», welken naam Frederik de Groote by gelegenheid zijner troonsbeklimming veranderde in «Orde pour le mérite» (van verdienste). Tot 1842 werd deze onderscheiding alleen toegekend aan verdiensten, gedurende den oorlog verworven. Maar den 31 sten Mei van dat jaar besloot Frederik Wilhelm IV, handelende in den geest van zijn grooten voorzaat en tevens om diens onsterfeyken roem waardig te eeren, ook eene civiele klasse (Friedensklasse) in te stellen, waarvan het ordeteeken zou verleend worden aan mannen, die hun naam door uitstekende werken hadden beroemd gewaakt. Het aan tal ridders is tot dertig Pruisische onder danen geleerden en kunstenaars be perkt, waaruit de koning een kanselier en een vice kanselier kiest. De eerste kanse lier was Alexander von Humboldt. By overlijden van een der ridders wordt de ridderschap door den kanselier bij rond schrijven uitgenoodigd hare stem uit te brengen dien persoon, dien zij het meest waardig acht de vacature te vervullen. De uitslag der stemming wordt aan den koning medegedeeld, die dan den aangewezen per soon tot ridder verheft. Ten einde deze nieuwe instelling nog meer te verheffen, werd tevens besloten, dat de insignes der orde ook zouden toege kend worden aan vreemde geleerden en kunstenaars, die hun naam met grooten roem hadden overladen, terwijl hun aantal nooit dat der Pruisische stemgerechtigde ridders zou mogen overschrijden. Axel. Van de 318 kiezers hebben 251 hun biljet ingeleverd. Tot raadslid is geko zen M. A. Smies met 129 tegen 115 op J. C. Verbruggen. M. C. Door regenten van het burger gast huis te Aardenburg is met ingang van 1 October a. s. tot verpleegster benoemd mej. E. Warning te Amsterdam. KEltk- Efl SCIIOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bruinisse door ds. A. ten Have te Polsbroek Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Katwijk ds. J. v. Haerengen te Werkendam. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelburg door ds. K. Fernhout te Dordrecht. De collecten voor de scholen met den bijbel brachten dit jaar op teVlissingen f 322,14Domburg f28,32Vs; Zierikzee f 71.64V2Oostburg met Zuidzande f 146,43, en Middelburg f292,06Vs- Goes. Geslaagd voor het toelatingsexamen burger avondschool alhier P. Krijger te Ka- pelle en C. E. Visser, J. Knieriem, C. Du- vekot, M. Nieuwenhuyse, W. F. J. v. Riet, P. F. Ilooge9teger, L. Th. J. M. Krugers, W. C. Windhorst en C. J. v. Blitterswijk, allen te Goes. Er waren 16 candidaten, 6 werdén afgewezen. Middelburg. Aan den wielerwedstrijd var. de vereeniging Scaldis, Zaterdag gehouden, werd deelgenomen door de hh. B. Boogaart, J. C Kakebeeke eu A. Verhulst van Mid delburg, W. v. d. Bosch van Wilhelmina- dorp en H. E. Meulman van Amsterdam. Verhulst en Boogaart, met een voorgift van 3 minuut, bereden een wiel met gewone banden, Kakebeeke en Van den Bosch een met cushion-tyres en Meulman met pneu- matic-tyres. De eerste prijs, vergul 1 zilveren medaille, werd behaald door den heer Meuhnan niet 20 m. 4% sec., de tweede prijs door den heer B. Boogaart met 23 m. 2Va sec. en de derde prijs door den heer W. van den Bosch met 24 rn. 8V2 sec., op een weg van 9 kilometer. Daarna had nog een provinciale wedstrijd plaats over een weg van 5 kilometer, waar aan deelnamen de hh. Kakebeeke, Boogaart en v. d. Bosch voornoemd en O. de Kleyn van Ierseke. De eerste prijs, een verguld zilveren medaille, werd behaald door dhr. v. d. Bosch met 11 min. 7Va sec. De 2e door dhr. Kakebeeke met 12 min. 9Vs sec. De 3e door dhr. Boogaart met 13 min. IV2 sec. Goes. Hedenmiddag had het 11-jarig zoontje van W. op de Groote Kade al spelende het ongeluk over het hek in de kaai te vallen. De drenkeling werd door schipper Blaauw gered. Vrijdag is een vaarskalf van den landbouwer Weststrate onder Waarde, dat volgens verklaring van den districts-veearts aan miltvuur leed, op last van den bur gemeester op de gebruikelijke wijze afge maakt. Te Zierikzee is Vrijdag middag een vijfjarig zoontje van den arbeider T., spelende in eer" diepen welput geraakt. Toen men het ongeluk ontdekte en het knaapje uit den put haalde, mocht men er niet meer in slagen de levensgeesten op te wekken. Een gelukkig huisvader te - Hof van Delft deed de vorige week ten raadhuize aangifte van de geboorte van zijn 21ste kinJ. Bi] den landbouwer Koot onder Den Haag is een kalf geboren met 2 kop pen, 3 ooren en 4 gehoorkanalen. Het was Zaterdag nog in leven. Toen eergisterenavond de R. K. kerk te Waalwijk uitging, bleek het na eeniger. tijd, dat er nog iemand in was en die natuurlijk daar opgesloten zat. Geen raad wetende hoe hij uit zijn cel zou komen, begon hij de klokken te luiden en zoodoende werd hy uit zij n benarden toestand bevryd, onder gejuich van een talrijk publiek. Waarschijnlijk heeft hy zitten slapen. Donderdagavond is het op vele plaat sen van ons land en daar buiten noodweer geweest. Boven Enschedé woedde een hevig on weder, vergezeld van een windhoos. Boomen werden ontworteld, pannen van de daken geworpen en ruiten verbrijzeld. 't Was juist kermis en deze nog in vol len gang. Op de marktplaats werden 10 kramen omvergewaaid en dooreen gewor pen, terwijl twee krachtmachines met een hevigen slag neervielen en totaal stuk sloe gen.0 De schade is aanzienlijk. Bij Hoo- gevetn is eene boerderij door het inslaan van den bliksem afgebrand. Het hoornvee kon worden gered, doch de geheele voor raad koren en hooi, 10 varkens en nage noeg de geheele inboedel werd door het vuur vernietigd. Te Vechel (N.-Br.) hield het onweder drie uren aan. Aldaar zijn de gemeenten Moergestel, Oorschot, Vessem, Hoogeloon en Reuzel weder docr een hagelslag geteisterd. Te Deventer vielen stukken ijs ter grootte van een stui ter. Daardoor werden sommige hazen en honderden vogels gedood. Te Wilp vond men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steenfabriek De Vlietberg bij Deventer vond men er niet minder dan 4451. De meeste stralen liepen onder en waren voor een groot deel onbegaanbaar. Ook te Brussel heerschte noodweer. De bliksem sloeg verscheidene boomen tot splinters. Te Parjjs zijn twee rioolwerkers, die door het water werden overvallen, omgekomen. In de omstreken der hoofdstad is groote schade aangericht. De Echo verneemt dat door eenige menschlievenden een som geldsis bijeenge bracht om een aantal Nederlanders die in Argentinië gebrek ljjden, naar Holland terug te voeren. Reeds moet een transport van die ongelukkigen onderweg zijn en zullen meer deren volgen. De hofstede van K. te Zuid laren met den geheelen oogst, inboedel en beslag; eveneens het hotel Zondag te Zuid laren zijn door het inslaan van den bliksem een prooi der vlammen geworden. Door de zelfde oorzaak werden te Cliaam drie woon huizen in de asch gelegd en werd te Baarle een vrouw getroffen, zoodat zij aan een kant lam werd. Ongeregeldheden te 's Hertogenbosch. Het onderzoek omtrent het voorgevallene op den bewusten Donderdagavond, toen, naar men beweert, de commissaris van politie zijne bevoegdheid op verregaande wijze te buiten ging, is in vollen gang. Daartoe gedagvaard, zijn reeds enkele ooggetuigen bij den rechter-commissuris in het verhoor geweest. Intusschen is de verwachting, dat, han gende het onderzoek, de menigte bedaard zou blijven, helaas jjdel gebleken. Vrijdag- evond was de gansche stad weder in rep en roer. Troepen van honderden, onder welke vele volwassenen en zelfs v,ouwen, trokken langs den weg, naast de bekende weder een nieuw lied zingende, waaruit de haat tegen den politiecommissaris met vernieuwde woede spreekt. Nu. en dan wierp men steenen, emmers en andere harde voorwerpen naar de politie en naar de straatlantaarnswaar de worp het doel miste, werd soms de glasruit eener woning getroffen. Eene aanzienlijke politiemacht, waaronder eenige manschappen der kon. inaréchaussée, kon niet dan na herhaalde sommatiën de steeds verbitterd blyvende menigte uit elkan der drijven. De burgemeester, vertoonde zich bij herhaling onder het volk, nu en dan vergezeld van den procureur-generaal, de substituut-officiers van justitie en den ma joor-commandant der kon. maréchaussée. Kort na 10 ui.r was de vree hersteld. In het laatste van Juni werd in de Rotterdamsche diergaarde eene leeuwin ge boren uit het aldaar aanwezige jonge leeu- wenpaar, waarvan de vader mede in Neder land geboren is (hy zag het levenslicht in Artis te Amsterdam). In het vorige jaar was er van dit paar een welp geboren, dat echter maar kort in het leven bleef, omdat het door de moeder werd opgegeten. Na deze ervaring werd thans besloten de jonggeborene van de moeder weg te nemen en ter verpleging te geven aan een teef. Sedert vertoeft het jonge leeuwinnetje met de kleine teef (smoushondje) in hetzelfde hok. De hond zoogt de leeuwin trouw en tusschen voedster en zuigeling bestaat de beste verstandhouding, Tot vóór weinige dagen vertoefde in het hok ook een tweede hond, in welken de jonge leeuwin een speel kameraadje vond, maar voorzichtigheidshalve heeft men dezen nu weggenomen. De jonge leeuwin, nu ruim twee maanden oud, is reeds veel grooter dan hare voedster, en geniet een goede gezondheid. Redding van schipbreukelingen. Door den heer de Wjjn, schipper 2e kl. bjj het loodswezen te Nieuwediep, is een even eenvoudig als vernuftig en practisch toe stel uitgevonden om gemeenschap te krij gen van een gestrand schip met den vas ten wal. Van hoeveel belang dit is, hebben wij gezien bij de stranding der Fransche bark Ango te Scheveningen, toen de bemanning in het gezicht van en vlak bjj de kust jam merlijk omkwam, omdat de pjjlen met daar aan verbonden ljjn hunne bestemming misten, en de reddingsboot, door de zware bran ding en stroom, niet bjj machte was het schip te bereiken. Wij laten hier een beknopte beschrij ving van het nieuwe toestel volgenEene stalen as, aan wier uiteinden twee water dichte trommels van staalplaat, waarop de toestel drjjft. Tusschen die trommels in en om de as draait een rol, die den vorm heeft van een garenklos, waaromheen de ljjn is gewonden. Aan de beide uiteinden van de stalen as is met een halven cir kelboog een uithouder bevestigd met een staand oog voor het doorvaren der ljjn. In een der trommels is een waterdicht koker tje, waarin een bericht van het in nood verkeerende schip kan overgebracht wor den. De werking nu is zeer eenvoudig. Bjj stranding op lager wal, wanneer dus de wind op de kust staat, werpt men den geheelen toestel, die met 1000 meter lijn slechts 80 kg. weegt, over boord, terwijl natuurljjk het uiteinde der ljjn op het schip bevestigd bljjft. Binnen weinige minuten bereikt de toe stel, die geregeld, zonder de minste stoor nis en zeer vlug door de felste branding afloopt, den vasten wal, en de gemeen schap is tot stand gebracht. Heeft men eenmaal gemeenschap met den wal door eene ljjn, dan kunnen zwaardere trossen worden uitgebracht en is het leven van de opvarenden gered. .Macht der gewoonte. Een tram-con ducteur, die met het grootste gemak ter wereld over de voeten der passagiers wan delde, zeide op een vergoelijkenden toon tot een heer die hem met eenpjjnljjk gezicht zijn kaartje toestak «Ja, mijnheer, in het begin was het my vreemd, wanneer ik over de voeten der heeren liei - maar nu ik al zoo lang conducteur ben, ben'ik daaraan gewend geraakt, en ik loop thans even gemakkelijk over uw voelen als over den vloer». Een merkwaardige geschiedenis van een hond die den geheelen Amerikaansclien oorlo" (1863—1865) heeft medegemaakt werd° dezer dagen door een Pittsburg cou rant gepubliceerd. De hond behoort aan Dr. J. J. McGrew, draagt de naam van den ouden Ben en is nu 31 jaar oud. Ben's eerste levensmaanden werden doorgebracht in het brandweer departement van Pittsburg, waarvan zekere Jeffries voorman was in 1861. Toen de oproeping kwam om vrij willigers was Jeffries een der eersten die uittrok en Ben volgde zijn meester naar het oorlogsveld. Hy werd spoedig bekend met a' de soldaten van de brigade en was altijd waar zijn korps zich bevond in het heetst van den strijd. Als uitgerukt werd was Ben de kolonne vooruit maar zoodra er ceschoten werd viel hjj behoedzaam in de achterhoede. Avanceerde zijne divisie dan voGde Ben dezelfde beweging ook als er geretireerd werd, maar hy zorgde er altijd voor in de reserve te blyven. In den slag van de Wildernis kreeg Ben een kogel door het oor en werd hy daarna in drie" dagen niet gezien. Dit is de eeuige kwetsure die hij opdeed, hoewel hy menig heet gevecht mede maakte en velen zyner vereerders in het zand zag bijten. Zyn meester viel doodelijk gewond in het pvecht van Manassas Junction, maar Ben bleef zyn regiment getrouw en woonde de veldslagen bij van South Mountain, Antietam en Richmond. Rrie jonge dames, zusters, waren te Trevoue (Cornwales) op een afgelegen plek gaan baden en bereikten op eenigen afstand van de kust een rots, waar zy een oogen- blik wilden uitrusten. Intusschen kwam de vloed opzetten. Te laat bemerkten de zusters dat het water reeds te hoog stond en dat terug onmogelijk was. Op haar hulpgeschrei verzamelden zich weldra een menigte men- schen aan het strand, die pogingen tot red ding aanwendden. Tevergeefs beproefden eenige heeren zwemmende de rots te bereiken, zij werden door de branding teruggeworpen. Daarop trachtte men met ladders en touwen den zusters te hulp te komen, hetgeen even min o-elukte. Steeds woester eh woester beukten de golven de rots en sloegen meer malen over den top heen, zoodat de arme meisies zich slechts inet moeite staande kon den houden. Toen waagde een timmerman uit Trevone een laatste poging en wierp zich met een touw tusschen de tanden in de bruischende zee. Op korten afstand van de rots ontglipte het touw hem echter, zoodat hij onverrichter zake ^rug mo^t keeren uitgeput en Debloed. Ihans was alleen 'redding mogelijk, zoo del zusters zich in zee wierpen en zich aan den vloet toe vertrouwden. Op de herhaalde kreten van de menigte waagden zij dit einden]k en wa ren weldra behouden, maar bewusteloos, weer op vasten grond. De moeder der drie meisjes behoorde tot de getuigen van dit tooneel. Twee rijke dames te Maury, by Per- pionan moeder en dochter, weigerden sinds ee'nigen tijd om welke reden wordt met gemeld hare belasting te betalen. Toen de waarschuwingen, aanuiauingenen dwan bevelen vruchteloos waren gebleven, kwa men de mannen der wet beslag le8oeI' P den boedel. Maar de dames boden heftig geroepen moest worden. 0 De oudste dame (eene vrouw van /0 iaren) kwam aan het venster met een revolver in de hand en dreigde op de gen- darmes te schieten, maar toen dezen duide- S te kennen gaven, dat zij de schoten niet onbeantwoord zouden laten, ging y naar binnen en barricadeerde met hare dochter deuren en vensters. Er volgde nu een formeel beleg. Maar eindeljjk zegepraal den de mannen der wet en de dames werden naar de gevangenis te Perpignan gebracht. De bevolking der aarde bedraagt 1564% miljoen, namelijk in Europa 3o miljoen, Azie860 miljoen Afrika206Arae rika 125, Australië 5 miljoen, de Zuidpool landen 80,000 zielen. Ephraim Riker is een oud en geacht inwoner van Bay City Hjj bewoont met zijne vrouw een fraai huis en de eenige andere huisgenoot van het alreeds bejaarde echtpaar is eene dienstbode. Zy begaven zich Maandagavond op het gewenoe uur tó ruste en ontwaakten met voor Dinsdag morgen toen Mr. Riker, openende zich het middenpunt zag van een interessante troep. Aan zijne eene" zijde lag zijne vrouw rustig te slapen terwijl aan de andere zyde ee vreemdeling lag, slapende den slaap des g rusten alsof hij daar het volste recht op had Na een oogenblik van beschouwing maakte Riker den vreemden slaapkamers wakker en vraagde wie hy JL onenile de oogen tenhalve en zich omkee rende om er nog een uurtje aan te lappen, antwoordde hij droomengelkJben1 een Hollander». Met dat antwoord was Riker echter niet tevreden en schoof den indri g oncermonieus het bed uit. Deze pa van den grond op en zettez.ch tn Jod van waar hjj zijn onvriendelyken gastheer een geduchte les begon te lezen. Riker wist hem echter ten slotte te overreden om zich te kleeden en he woning te verlaten, maar no2 steeds in het dutter hoe de herei in zjjne woning gekomen en bmtaai genoeg geweest was om zich by hem te bed W begeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2