BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STEKKEN. NOORD-BEVELAND. Gevleugelde woorden Overzicht van Verkoopingen. MARKTBERICHTEN. dacht een paard gestolen te hebben. De politie onderzocht zijn woning, maar vond het paard niet. Na verloop van een paar dagen werden huis en stal opnieuw doorzocht maar te vergeefs. Men ging daarop naar de huiskamer om den gedaagde nog maals te ondervragen. Hij bleef ontkennen, maardaar gingen opeens de gordij nen van een groot ledikant dat daar stond, open en het lang gezochte paard vertoonde zich hinnekend aan zijn verbaasde bevrijders. De dief had het paard voorloopig gestald in het ledikant, waar hjj bed en planken had uitgenomen. Zondagavond reden twee heeren een dame en een koetsier in een victoria van Ellecom naar De Steeg. Bij den tol werden zij aangereden door den tram. Een der hee ren bleef op de plaats dood, terwijl de dame, de beminde van den doode, met veel moeite tusschen de stukken van het rijtuig werd uitgehaald, en eveneens na eenige oogen- blikken onder de hevigste pijnen bezweek. De andere heer brak eet: zijner beenen en werd bovendien zwaar gekneusd aan hoofd en handen. De koetsier kwam er, met eenige lichte kneuzingen af, terwijl het paard, dat reeds buiten de rails was op hol 'sloeg en te De Steeg werd gegrepen. Dezer dagen zat een visscher met een pijpje in den mond aan den oever van de Mark bij Breda te visschen. Een oogenblik zat hij nauwelijks of daar wipte de dobber op en neer; hij had beet. In dit gewichtig oogenblik stond hij op, legde het pijpje naast zich neer en sloeg beide handen aan den hengel, zoodat hij er mee stond als- een soldaat met zijn vuurwapen in de posi tie van «veltgeweer». De dobber duikt plotseling. Met een ruk haalt onze visscher den hengel op en ziet onder het halen een aardig baarsje spartelen aan den haak doch voor nog het beeslje boven den wa terspiegel komt, schiet een groote snoek er op af, die nu tot verbazing van den visscher weldra op het droge ligt. Door den haast om zich van den snoek mees ter te maken, stoot de visscher tegen zijn pijp die van de helling van den dijk afrolt. De visscher houdt gaarne zijn snoek maar niet minder graag zijn pijpje. De rechterhand bemoeit zich met den een en de linker wil de pijp grijpen, maar, o jammer de man verliest zijn evenwicht en weldra liggen hengel en worm en baars en snoek en visscher en pijp in't wateren van alles en allen werd alleen de visscher gered. Te veel geleerdenMet weglating der theologen telt men op 100,000 inwoners in België 82.3, in Noorwegen 76.1, in Zweden 57.3, in Oostenrijk 55.9. in Italië 51.3, in Zwitserland 50.4, in Duitschland 48.1, in Holland 45.7, in Frankrijk 42,6, en in Rusland 9.9 studenten. In de genees kunde studeeren op hetzelfde aantal inwo ners in Duitschland en Frankrijk 14.4, in Oostenrijk 23.8, in Holland 26.3, in België 24 2 en in Italië 26.6 studenten. Volgens pro f. Lexis te Göttingen heeft Pruisen als jaarcijfer 3225 artsen noodig. het zomerse mester van 1890 telde echter 5212 studen ten, dat is 1987 te veel. Blijft het cijfer der studenten in de geneeskunde in Prui sen nog eenige jaren boven de 5000, en worden er jaarlijks in plaats van 550, meer dan 800 nieuwe artsen opgeleid, dan wordt er spoedig een geneeskundige overbevolking geboren. Dit bericht zwijgt over de advocaten. Hoe het in andere landen is, weten wij niet, maar in Holland komen jaarlijks 75 rechtsgeleerden van de academie. Jaarlijks kosten deze studenten aan de Hooge School den Staat f 177.000, dus iedere advocaat kost den Staat 12360. Vrijdagmorgen heeft te Pont a-Gelles (Henegouwen) een ontsporing plaats gehad op korten afstand van het station. De locomo tief van een goederenteein reed met volle sroomkracht tusschen Govy en Pont-a-Cel- les, toen de machinist eensklaps een voor werp op het midden der baan zag liggen. Hij gaf het alarmsignaal, en op hetzelfde oogenblik werd het voorwerp door het stoom tuig geraakteen vreeselijke schok werd gevoeld. De machinist viel van de locomo tief en de stoker werd op grooten afstand weggeslingerd. Een ijselijk schouwrpel le verde de plaats der ramp op. Wagens w a- ren op elkander geworpen, de locomotief was omgeslagen, de baan was verwrongen en het lijk van den machinist lag verplet terd onder den tender. De stoker was gewond, doch niet doo- delijk. De ontsporing was veroorzaakt door eene kist glas, welke van een anderen trein op de baan was gevallen. De stoffelijke schade is z eer groot. In de baai van Port Philip, in Victoria (Australië) is Dinsdag-avond het Fran°che stoomschip Cambier verongelukt. Het werd aangevaren door het Engelschè stoomschip Easey en zonk in den tijd van zeven mi nuten. De passagiers vluchtten in nachtge waad aan boord van de Easey, op 25 man na, die jammerlijk in de golven omkwamen. De landraden in de oostelijke provin- kiën van Pruisen hebben eene bekendma. king uitgevaardigd van de volgende strek" ting: Het beeft herhaaldelijk aandacht ge- rokken, dat verkoopers van sterken drank in het klein, herbergiers, enz. sterken drank op krediet leveren, waardoor menschen uit de lagere standen, inzonderheid werklieden, ver- eid worden tot drankgebruik en daardoor tot uitgaven die hunne middelen te boven gaan, al hetwelk een hoogst nadeeligen in vloed heeft op zedelijkheid, huiselijk leven en maatschappelijk bestaan. Mitsdien wordt gelast, dat tegen alle bovenbedoelde personen j£2£b£*-£_ziL_sterken drank op krediet leve. ren, een eisch tot intrekking hunner vergun ning moet worden ingesteld. De politie en gendarmerie hebben order om ten strengste daarop het oog te houden en bij elke over treding onmiddellijk aangifte te doen. De hongersnood is op het platteland in Rusland veel grooter, dan men zelfs in de Russische steden kan vermoeden. De poop Filomanow, die een reisje door het gouvernement Kasan maakte, schrijft er over als volgt«De stedelingen kunnen zich geen idee vormen van de ellende en het gebrek, die onder de boerenbevolking voorkomen. Het is op zich-zelt reeds vreese- ljjk te zien, hoe de algemeene sterfte toe neemt, als men daar machteloos tegenover staat. Het is mij onmogelijk alles te be schrijven, wat ik gezien heb, maar ik zal er toch een paar staaltjes van mededeelen. Voor een paar dagen bezocht ik het dorp Naredy. Binnen den tijd van een halt uur ontmoette ik zestien menschen, die van ellende compleet waren uitgeteerd. De mees ten dezer ongelukkigen hadden gedurende de geheele week geen kruimel brood ge proefd. Met verwrongen gelaatstrekken en glazige oogen staarden zij mij aan en velen waren nauwelijks in staat, uit hoofde van hun verbazende zwakte, de handen uit te steken naar het brood, dat ik hun voor hield. Enkelen hadden nog slechts de kracht om het op te eten. Tal van lieden zijn gestorven, voordat hulp is aangekomen. Hoe langer ik in het dorp verbleef, des te meer ellende ontmoette ik. Op straat voor de huizen en voor de kerk zag ik een me nigte uitgeteerde menschen, zooals men ze alleen in tijd van hongersnood kan aan- treflen. Sommigen verkeerden schijnbaar in een staat van ongevoeligheid en alge- lieele berusting in hun lot. Anderen daar entegen waren bijna wanhopig en schreeuw den luide om brood. Moeders, die haar kin deren hadden verloren, klaagden weenend aan den openbaren weg. Alles wat eet bare waar kan worden genoemd, is sedert lang op. Zoolang de voorraad groenten en vruchten duurde, kon men het leven rek ken. Weldra was ook deze voorraad ver teerd. De dorpelingen verzamelden vervol gens lindeboomen-bladeren, die zij droog den en stampten, om er een soort moes van te maken. Veertien dagen achtereen hadden zij niets anders te eten, maar dit voedsel kon onmogelijk brood vervangen. Toen de eerste hulp kwam opdagen, had de dood reeds een grooten oogst gemaakt. Het sterftecijfer is daarna op onrustbarende wijze gestegen, zoodat b. v. in een kleine gemeente van 150 gezinnen er reeds 47 zijn gestorven. Natuurlijk wordt de hon gersnood ook in verschillende plaatsen van ziekten vergezeld.» De toestand schijnt veel erger te zijn, dan de Russische pers mag berichten. Van 1 en 2 Sept 1891. MIDDELBURG, GetrouwdJ. Bouman wed. -58 j. en S. Quadekker jd. 42 j. J A. Smitjm. 33 j. en M. A. H Baden jd. 24 j. BevallenC. van Agten geb. Dirkse. z. J. S. Seijbel geb. Goeman, d. J. A. Hack geb. Franke, d. E. C. Broekman geb. Schouten z. A. C. Sprokkreeff geb. Lennings. z. Burgerlijke stand der gemeente Kru ningen over de maand Augustus 1891. G eboren4 Augustus Willem, z. v. Lu- kas Verlare en Adriana Nieuwenhuize. 19 Aug. H end fik Jan, z. v. Hubrecht Dan ker en Ezizabeth Maat. 20 Aug. Jacomina, d. v. Johannes de Korte en Kaatje Murre. - 29 Aug. Hubrecht z. v. Cornelis Nieu- wenhuijse en Jannetje Lavooij. Overleden 31 Augustus Jacob Paauwe, 47 jaar, arbeider, echtgenoot van Krina Spar- rentak, zoon van David Paauwe en Adriana Mange, beiden overleden te Kruiningen. Gehuwd 27 Augustus, Marinus de Munck, 22 jaar jm. met Marina Julia Deurloo 19 j. j'l— Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het aijn waarlijk geen tijden om het te zoeken in ijdele vermakingen. En toch, het Zeeuwsche volk kermist er nog maar op los, als ware er geen wolkje aan de lueht, als ware de slaande hand Gods niet zwaar over onze landen. Het is te hopen, dat ons chris telijk volk zijne roeping versta, en zich en zijne kinderen aan de dingen der ijdelheid onttrekke. Wij hebben noodig on i diep te vernederen vaor den Heerejditis de eenige voorwaarde tot verhoo ging te zijner tijd. „O land I landland 1 hoor des Heeren Wsord." (De Zeeuw van 25 Aug. '91.) Is dit waar, Mijnheer de Redacteur, van ons Zeeuwsch volk in het algemeen, in bijzonderen zin geldt dit, helaas, ook van de bevolking op ons eiland Noord-Beveland. Bij de kastijdingen welke de Heere ons toezendt in den vorm van ziekten, tegen slag in graan- en aardappeloogst, vlekziekte onder de varkens enz. enz valt er bij de jeugd, onder onze jongelingen en jongedoch- ters eene onverschilligheid en lichtzinnig heid waar te nemen, die het harte van Gods kinderen doen beven«het kermist er nog maar op los, als ware er geen wolkje aan de lucht, als ware de slaande hand Gods niet zwaar op onze landen.» Wat mag van dit alles de oorzaak zijn en op welke wijze is er verandering ten goede te verwachten Het is tjjd, meer dap tjjd dat deze vra gen ernstig worden ovfrwogen. Nu aireede veroorloof ik mjj enkele op merkingen lo. De voortdurende vacaturen bij de Nederl. herv. en chr. Geref. kerken zijn oorzaak, dat er geen sprake kan zijn van bearbeiding der gemeenten. [Van de acht predikantsplaatsen (4 herv. en 4 chr. geref.) zijn er slechts 3 bezet (2 herv. en 1 chr. geref.) 2e. Het ontbreken van goede christelijke scholen in de beide centra van ons eiland [Kolijnsplaat en Kortgene] is oorzaak, dat de bekendheid met en daardoor de eerbied voor de Heilige Schrift met den dag ver mindert en er dus hoe langs hoe minder met dat Woord rekening wordt gehouden. 3e. De gemeenteraden van Kolijnsplaat en Kortgene laden eene ontzettende verant woording op zich door elk jaar gelegenheid te geven tot dronkenschap en onzedelijkheid, vaak in den ruwsten vorm. Het wordt, tijd dat allen die het we! mee- nen met godsdienst, zedelijkheid en bescha ving aan de Kolijnsplaatsche en Kortgeensche beestialiteiten een einde trachten te maken. 4o. Verslapping in de huiselijke opvoe ding, gebrek aan tucht ter eener, gebrek aan eerbied voor het ouderlijk gezag ter anderer zijde, zjjn hoofdoorzaken voor den verkankerden toestand waarin we ons be vinden. Er kome gebed onder Gods kinderen, op dat de oogen voor dit kwaad geopend worden. 5o. De enghartigheid en de geestelijke hoovaardij van velen, die zich tooien met het kleed der vroomheid, de door en door ongegronde opvatting van de waarheid Gods, het praat- en klaagchristendom, dit alles is oorzaak dat vele menschen een afschrik krijgen van het Woord van Hem bij Wien milde handen en vriendelijke oogen zijn. 6o. Het oprichten van christelijke jon- gelings- en zangvereenigingen moet gesteund wordenhet christelijk lied, dat machtige element in de christelijke opvoeding, moet meer en meer doordringen tot de gezinnen de vaders en de moeders moeten leeren met hunne kinderen te zingen en te bidden te zingen «wat lieflijk is en wel luidt», te bidden in eene taal die door kinderen wordt verstaan en begrepen in overeenstemming met Mattheus 6 7 en 8. 7o. Om tot onderlinge overeenstemming tc komen in de middelen ter bestrijding van den geraeenschappelijken vijand worde eene vergadering belegd van ernstige man nen, mannen van goeden wille, en van verschillende kerken, opdat men elkanders handen en harten sterke in dezen inderdaad noodzakelijken strijd. Wie zal tot dit laatste het initiatief ne men Tector. Ik spreek hier van goede christelij ke scholen, d. w- z. scholen, waar het ge halte van het onderwijs zooal niet beter, dan toch minstens even goed is als op de openbare| scholen; christelijk wil niet zeggen, dat de bijbel wordt gebruikt als lees- of leerboek, maar dat het onderwijs door trokken zij van den zuurdeesem des Evan gelies, voor dit onderwijs gelde als regel: Filippensen 4 8. Slechte christelijke scholen zijn gevaar lijker dan de openbare en dienen, hoe eer hoe beter, opgeruimd of gereformeerd te worden. opgevangen uil den mond van liberale kamerleden. «(Ik) wil het clericaal ziekteproces niet storen. (Ik) geef de voorkeur aan doorzieken tot er een Jenner, Pasteur of Koch opstaat, met een lymphe tegen den bacil van de elericale lupus». Rutgers. Zal het blijken dat de minister op de stang gereden dient te worden, laten wij dan als leden van Volksonderwijs toonen dat wij niet ongestraft duldenjdat het operi^ baar onderwijs wordt benadeeld en miskend. v. swinderen. (l) Waar de, o zoo liefelijke en verdraagzame verkondigers van onverschillig welke ortho doxie zich vermeten de hand naar den Staatsteugel uit te strekken, daar voegt een onbewimpeld en krachtig grondwettelijk verzet. Verzet inet het woord, zoo 't kan met de daad zoo 't moet. Levy. De kerkelijken moeten opzoeken een an der land, een land waar de aarde nog niet draat, waar inen Gods water over Gods akker gaat loopen. Lieftinck. Tot zelfs de krankzinnigengestichten moe ten nu christelijk wordenDe liberaal, practische christen heeft met dat theo retisch christendom niet te maken, hij houdt zich godsdienstig aan den vrijheidsboom, en Iaat de bovennatuurlijke dogma's, ingegeven door betweterij, ijdeltuiterij, boerenbedrog en politiek beleid, voor anderen.» Dezelfde. Dan moeten de minderheden maar onder drukt, want dan zijn zij de vlieg die des apothekers zalf stinkende maakt.» Kappeijne 1874, 2e Kamer. Verknoei met uwe bijbelspreuken ons staats recht niet. Kappeijne 1891. Ie Kamer. In een verkiezingsspeech te Balk. Zie N. R. C. 7 Maart. Vrijdag 4 September. Ierseke, boomvruchten voor Armen en Kerkbestuur der N. H. G. Inl. C. de Jonge. Borsele, 2 uur in de directiekeet door bet bestuur van 't waterschap Ellewoutsdijk- Borsele, verpachten de inlaagkade van 1883 met den ingekuipten grond. Baarland, b(j Traas voor erven den Hollander, door not. Paardekooper Overman, 10 uur, een huis en erf 410 cA. Zaterdag 5 September. ♦s Heer Arendskerke, bij de Rujjter voor erven Westveer door not. Pilaar 10 uur, lo. een woonhuis, schuur, erf en tuin nabij het dorp 1190 cA. 2o. 2250 cA. boomgaard. 3o. 510 A. weiland onder Sinoutskerke en Noordhoek genaamd de Boschweide in pacht bi' Op 't Hof tot 25 Nov. 1891. Te pachten bij inschrijving voor 7 jr., 5 H. bouw- en weiland in den Poel aan het Zwaneweegje en Langeweg, gem. 's Heer Abtskerke. Bouwl. en klavers te aanvaar den rooven van dezen oogst. De klavers terstond. Het weiland 15 November. Inl. dhr. Hannink, Goes. 's Heer Arendskerke. 1 uur bij de Ruijter voor dhr. Lenshoek door not. Pilaar, 4 H. aardappelen in 4 jaar. En 2 H. tuin in 2 perc. en in massa, alles Schengepolder- Heinkenszand, 10 uur bij v. d. Berge voor erven Verdonk door not. de Ronde Bresser, een woonhuis, tevens herberg met vergunning, schuurtje, erf en tuin bij de meestoof 1310 cA. Donderdag 10 September. Borsele, 10 uur bij wed. Rottier door not. Pilaar, 2 huizen. 2o. 1 huis, schuur, bouwl. en plantsoen 6280 cA. En om 1 uur bij dat huis, kabinet, bedden, tafels, oud porselein, (fr. borden en 2 koeien), droog hout en hoenders. Vllsslngen, 9 uur, panden over April tot Juni 1890 bank van leening. Dinsdag 15 September- does, 8 uur in de Prins v. Oranje voor dhr. Hartog door not. Mulock Houwer, een woonhuis en erf Wijngaardstr., groot 205 cA. Te aanvaarden 15 Oct. '91. does, 7 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar lo- 24384 cA. dijk tussschen Zwake en Slabbekoornpolders met 6CO Ca nada's. 2o. winkelhuis en erf Klokstr. met schuur uitkomende Keizersdijk. 3o. woon huis en erf Groote Kade B 33 met achter huis uitkomende St. Jacobstraat. 4o. dito Lange Vorststr. C 114. Woensdag 16 September. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Loeff, een huis Lange Singelstraat groot 144 cA. Te zien 15 en 16 Sept. 10 tot 12 en 2-4 uur. Toegangskaart bij dhr. van Heuven. Donderdag 17 September. Oudclande, 10 uur door not. Paarde kooper Overman, van wijlen dhr. van Win- gen, bij wed. Lous, lo. de hofstede „de Berg" met boomgaard enz. 28 H. 39 A. 15 cA. 2o. hoefje enz. 3935 cA. 3o. 1/4 in 1 woonhuis 305 cA. 4o. de helft in 1/32 aandeel in de meestoof „de Vlugt." Middelburg, 8 uur inde Vergenoeging door not. Verhef, huizen, lo. Dam G 75. 2o. Dwarskade 105. 3o. en 4o. Segeersingel 32, 33. Te zien 16 en 17 Sept. van 10—12 en 2=4 uur. September. Boes, 7 uur in de Prins van Oranje, ver pachting door not. Pilaar voor 7 jr., een weide in Pieter Huizenhoek 's Heer Hendrikskinde ren 46780 cA. 4 perc. bouwl. in Kloetinge groot 82830 cA., alles behoorende totValcke- slot. Inl. dhr. Lenshoek en de notaris. VLISSINGEN, 1 Sept. 1891. Boter fl.30 a f 1.20 de kilo. Eieren f4.— a fO,— per 100 stuks. GOES, 1 Sept. 1891. By een ruimeren aanvoer van het nieuwe gewas werd dit tot genoteerde prijzen ver kocht. Er waren enkele partijtjes Zomer- Koolzaad aan de beurs die vrij droog waren en om het nieuwtje gekocht werden. Oude Tarwe flO.— afll.—Nieuwe Tarwe fO.— a fO.— Rogge f8.— a f8.40. Winter- gerst f5.— a f 5.30. Zomergerst f 4.80 a f5.— Haverf3.90 a 14.—. Bruineboonen f a f—Paardenboonen fO.— a fO.—Kool zaad f9.50af9.75. Groene Erwten flO.— a f'10.50. Karweizaad fO.— a fO.— de50 kilo. Versche Boter f0.55 a f0.625. Eieren f 0.90 a f 0.95. OOSTBURG, 2 Sept. 1891. Oude Tarwe f 10,50 afll,—. Nieuwe Tarwe fO,— a f 0,—Rogge f8,25 a f8,50. N. Winter Gerst f5,— a f5,50. Zomergerst f4,75 a f5, Haver per 100 Kilo fO.— f 0,KookerwtenfO,— a fO,—.ErwtenfO,— a f 0. Paardenboonen f 0. a f 0, Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Rotterdam 31 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was de handel in binnen- landsche granen als volgt: TARWE was ruim ter markt, vond wei nig kooplust en kon tot [eene verlaging van 50 cents in de beste, en f 1 in de goede en mindere soorten nog niet geheel worden op geruimd. De beste f 11.50 a f 12, goede en mindere f 10.75 a f 8.50. Canada tarwe was wederom niet aangevoerd. ROGGE werd ook minder begeerd en moest men derhalve voor de beste 25 en voor de mindere 50 cents verlaging inwilligen. De beste f 8,25 a f 8,75, hoede en mindere f 8 a f6,75. GERST was heden ruim ter markt. Win ter- kon goed prijshoudend worden geplaatst en gold van f 4 tot f5.50 per heet. en f8,50 a f9,10 per 100 kiloZomer- was onveranderd te plaatsen, f4 a f5.10 per heet. en f8,25 a f 8,50 per 100 kilo. Chevalier-gerst, eveneens onveranderd, f 5,30 a f 6 per heet. en f 8,90 a f 9 per 100 kilo. HAVER alsvoren f 3,50 a f 4,75. BRUINE- en WITTEBOONEN nominaal alsvoren. Bruine- f 12 a f 15. Witte f7.50 a f 10. BLAUWE ERWTEN waren heden ruim aangevoerd, doch de kooplust was niet leven dig, zoodat de beste kwal. 25 cents en afwij kende saort tot 50 cents verlaging moest worden afgegeven. Naar kwal. opgeruimd van f8 tot f 10,75. Uitgezochte partijtjes nog daarboven. KANARIEZAAD onveranderd. De beste kwal. f7.50 a f7,75, goede en mindere soort f 7.25 a f 6,75, AARDAPPELEN. De prijzen waren Zeeuwsche spuische Jammen f 3,75 a f 4,— Flakk. dito f 3,50 a f 3,75, jammen poters f 1,75 a f 2,—champions f3,25 a f3,50, magnum bonum f2,75 a f3, alles per heet. ZEEUWSCHE AJUIN. De aanvoer be droeg circa 3000 hecLPrijs f2 per 50 kilo,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3