Parijs in 1871. EvEKK- EN SCHOOLXlEl WS. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. burgerlijken stand. By het verzoek van de Doopsgezinde ge meente om afstand van circa 330 M- grond aan den Westwal naast de Ambachtsschool, aan (le Do ipsgjzinde gemeente die verzocht te mogen vooruitbouwen, maken de hh. Kakebeeke en Hildernise bezwaar tegen de rooilijn. Zij verwachten moeilijkheid bij een even tueel te bouwen straatwat door den voor zitter en den heer Ochtman wordt weer sproken. De heer den Boer zegt dat men van den Singel af deze uitspringing niet bespeurt en daar liet den adressanten een f400 zou verschillen, is hij er voor het verzoek toe te staan. Het voorstel wordt hierop in stemming gebracht en de stem men staken. Voor: de hh. den Boer, Vervenne, Ocht man, Ramondt en Quisttegen de hh. Kakebeeke, Houwer, Hildernisse, v. d. Hoek en De Jonge. Verlenging van erfpacht van grond (Ha- vendijk) aan dhr. M. H. Harinck wordt toe gestaan. De begrooting der schutterij vast gesteld in ontvang en uitgaaf' op f548,75 met een gemeentesubsidie van f 497,38. Aangeboden de begrooting voor 1892 met een totaal van 1 100,336,45 en 12686.90 voor onvoorziene. Voor den Hoofdei. Omslag is f25000 uitgetrokken. Bij de gewone rondvraag zegt de heer den Boer: Het zal door B.en W. wel zijn op gemerkt dat er in de Voorstad vier boomen uit die sciioone beplanting stervende zijn. Zou het niet op den weg liggen een onder zoek in te stellen naar de oorzaak daarvan. Twee deskundigen hebben spreker gezegd dat die boomen moesten worden gerooid. De voorzitter antwoordtdatdit ook hetdagelijksch bestuur is opgevallen en by de behandeling der begiooting door B. en W. de noodige inlichtingen zullen gegeven worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Kapelle. De heer W. Slabbekoorn te Bie- zelinge is Dinsdag door den gemeenteraad benoemd tot Wethouder (vacature v. Strien). De geldelijke nood der gemeenten. Het volledig schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Tak van Poortvliet, aan Ged. Staten der Provinciën betreiïende 'de voorgenomen leniging van den financieelen nood in sommige gemeenten, luidt aldus „Voorziening in den financieelen toestand der gemeenten, waarop sedert lang en te recht is aangedrongen, schijnt eerst op afdoende wijze te kunnen worden ver kregen, nadat eene herziening der gemeente wet den geldelijken last der uitvoering van de rijkswetten, voor zoover deze aan de plaatselijke huishoudingder gemeente vreemd is, in den een of anderen vorm zal hebban teruggebracht op de schouders van den staat, en nadat tevens het rijksbelasting stelsel op betere grondslagen zal zijn ge vestigd. „Deze ingrijpende maatregelen kunnen ook by de meest mogelijke inspanning eerst na eenig tijdsverloop door den wetgever worden tot stand gebracht. Zie ik wel, dan zal het voor sommige gemeenten moeilijk vallen om nog gedurende dit tijdsverloop aan de lasten, welke thans op haar drukken, het hoofd te bieden. „Gaarne zou ik daarom vernemen of in uwe peovincie eene of meerdere gemeenten worden aangetroffen welke zich in dit ge val bevinden en te wier behoeve, in af wachting van blijvende regeling, reeds da delijk ter verzekering van een goeden gang van zaken, tijdelijk voorziening noodig zou wezen. Uwe daaromtrent met de noodige cijfers en bewijsgronden gestaafde opgaven en voorstellen zie ik eenigszins spoedig, immers voor liet einde der maand Septem ber, tegemoet." Zien wij wel, zoo merkt Het Centrum op, dan zal menig lid van Gedeputeerde Staten 41.) FEUILLETON. Eene bladzijde uit de dagen der Commune.) Burger Régère een eind verder gezeten, is dai eenige grondbezitter te midden van deze niet-bezitters. Bij is veearts van be roep, en zijne geestverwanten wantrouwen hem. En terecht, hij streed vroeger even heftig voor de cleriale beginselen, als hij het thans doet voor de Commune. Hij schikt zich bij vo .rkeur zooveel mogelijk op, en heeft den meesten schik in zijn eigen waar digheid. Zijn opgeblazen aangezicht en roode neus doen aan zeker misbruik denken dat dezen grondbezitter de held der drinkebroers deed worden. Hij is wel de lompste onder zijne broederen. Wijzen wij nog even op Franckei een Hongaar, op Babick, een Pool van geboorte, twee mannen even dom als ijdelop Protot een bekwaam rechtsgeleerde en Andrieu een schrander onderwijzer, beide ondanks hunne beschaving en uitgebreide kermis, verdedigers van den koningsmoord. En zouden wij Felix Pyat vergeten Hij toch is de meest verachtelijke figuur uit de Commune. Een zwetser, maar die in de ure des gevaars zich buiten schot houdt. Niettegenstaande zijne zestig jaren ziet hij er met zijn krullenden, schoon reeds grijzen- den baard, en dicht weelderig haar, zijn heldere groote oogen die schitteren onder de zware wenkbrauwen, en zijne hooge rechte gestalte, nog jeugdig uit. Straks, als de zaak der Commune hopeloos dreigt te worden, zal hij haar in den steek laten. Zijn vriend is Régère, dien wij u zoo straks voorstelden. En het spreekwoord zegt«Zeg mij wie uwe vrienden zijn en ik zal u zeggen wie gij zijt.» Het ging er in de zittingen der Commune Somwijlen zeer heet toe. Niet zelden gingen onzer elf provinciën met de handen in het haar zitten. Om nog vóór het einde der maand September een overzicht te krijgen van den financieelen toestand der gemeenten, en uit te zoeken, «welke zich in dit geval bevinden;» om dan voorstellen en opgaven te doen «met de noodige cijfers en bewijs gronden gestaafd,» ziedaar nu juist iets om een lijvig boekdeeltje schrifturen, tabellen en staten te bekomen, vol tegenstrijdige en elkaar afbrekende conclusiën, uitmuntend geschikt om te doen zien, dat ingrijpende maatregelen zich best op het papier laten zetten, maar toch niet zyn uit te voeren als de «nervus rerum», als het geld ont breekt. En dat is immers niet te verkrijgen, als het «rijksbelastingstelsel» niet (op liberale manier) op betere grondslagen zal zijn ge vestigd. Te O. en W. Souburg is Vrijdagavond een antirevolutionaire kiesvereeniging opge richt die 25 leden telt Het bestuur bestaat uit de hh. F. Huson, J. Suurmond, A. Ste- ketee en C. Godeschalk. Temenzen. De heer Maandag, Maandag bij herstemming met 3 tegen 2 stemmen tot 7de lid der K. v. K. gekozen, heeft voor die benoeming bedankt. St. Maartensdijk, 4 Sept. In de hedenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de herkozen raadsleden J. Gaakeer en I. Hage LCz. beëedigd, terwijl tevens tot wethouder en ambtenaar van den burgerlij ken stand werd herbenoemd de heer J. Gaa keer. Vervolgens werd nog uit 40 sollicitan ten benoemd tot gemeentebode D. Hage Jz. Scliorc. De rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente is door den Raad vastgesteld in ontvang op f 5464,50 en in uitgaaf op f 4904,34s. Het goed slot bedraagt dus f 260.487a. Goes. Op uitnoodiging van den burge meester heeft zich de commissie voor den gewapenden dienst bereid verklaard te col lecteeren ten bate van het fonds voor be- hoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Wij bevelen deze collecte zeer aan. Moger. velen willen medewerken om den levens avond van zoo menig oud-landsverdediger te veraangenamen, kan het zyn hem een onbezorgden ouden dag te bezorgen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. G. B. Fijnvan- draat te Nieuwerkerkte Linschoten ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Se- rooskerke. Drietal te Rotterdam ds. W. L. Weiter te Arnhem, H. Metz te Schiedam, J. Osse- waarde te Sluis. Bedankt voor Vlissingen door ds. S. L. v. Steijn Callenfels te Heerde. Ned. jGer. Kerk. Beroepen te Heinenoord ds. F. Wolf te Axel. De Unie collecte bracht opte Zaam- slag f429,70 en te Grypskerke niet But- tinge en Hoogelanden f 45,84. Synode der Chr. Ger. Kerk. De Synode heeft het voorstel-Bavinck aangenomen met 32 stemmen tegen 8 op een voorstel van prof. Lindeboom, mede door prof. de Cock aanbevolen, waarvan de slotsom was, dat de Ned. Ger. op de ljjn der separatie moeten komen, alvorens et- van vereeniging sprake kan zijn, m. a. w., dat de rechtsgrond der afscheiding zoo goed en deugdelijk was, dat elke andere manier- onwettig is. Hat voorstel-Bavinck luidt heeren afgevaardigden elkander daar te lijf, of maakten elkaar uit voor al wat leelijk was. De voorzitter had dikwijls een zware taak, te midden van deze vaak brullende, scheldende en tierende bende. Laat ons nog een andere vergadering gaan bjjwonen. Volgt my naar den St. Eusta- chius. Wie is de Sint Eustachius Wy zullen het u zeggen. Terwijl op het Raadhuis de Commune hare besluiten nam, kwamen in de clubs de burgers bijeen om de zaken te bespre ken. Hadden zy eerst in kroegjes of kleine lokaaltjes vergaderd, de toenemende belang stelling had hen naar grootere plaatsen voor hunne samenkomsten doen uitzien. En daar zij toch allen met God en Zijn dienst ge broken of er nooit mede op gehad hadden, besloten zij de kerken daartoe le gebruiken. Waartoe waren deze anders ook nut Had men niet de geestelijken en nonnen in de gevangenis gezet en de heiligenbeelden verwyderd? Wat was natuurlijker dan dat zij nu ook de ledige kerkgebouwen tot ver gaderplaatsen inrichtten Zoo gezegd, zoo gedaan. De kerk van den heiligen Eustachius werd in gereedheid gebracht. En diezelfde wan den, die het Bid voor ons op zoo menigen toon hadden weerkaatst, zouden van nu af de holle wijsheid aanhooren, die de burger clubs verkondigden. Wij treden zulk een vergadering binnen. In plaats van den wierookgeur, waait tiians de tabakswalm ons tegen, en bevangt ons de nare lucht uit de kelen van vele liefhebbers die aan god Bacchus liever dan aan den Heer der Heirscharen hunne offers brachten. Het altaar is tot tafel ingericht en met ilesschen en glazen bedekt. Naar eene der zijkapellen heeft men het Mariabeeld verwezen, als marketentster gekleed met »De Synode der Chr. Ger. kerk, erken nende het belangryke verschil dut tusschen separatie en doleantie bestaat, zelve vaststaande in de overtuiging, dat de scheiding van 4834 v. een werk Gods was, zoowel recht- als plichtmatig naar Zijn Woord en de Geref! belijdenis, de doleantie met haar kerk- en rechts- beschouwingen overlatende aan en voor rekening later.de van de Ned. Ger. kerken, nochtans bereid, om in weerwil van dat onmiskenbaar verschil toch met het oog op en krachtens de eenheid in belijdenis en kerkregeeririg althans te pogenom tot vereeniging te komen en kerkelijk samen te leven, oordeelt, dat dan alleen zulk een poging zal kunnen slagen, als 4. over en weer, oprecht en zonder zinsbehoud, de te vereenigen kerken erkend worden als de ware zuivere Geref. kerken naar belijdenis en kerkenorde; 2. als wat de verhouding tot de N. H. kerk betreft, dit wederzijds wordt uitgespro ken, dat verbreking van de kerkelijke ge meenschap inet de besturen van de N. H. kerk niet alleen, maar ook met de leden, door Gods Woord en de Ger. Delijdenis geboden en dus noodzakelijk is 3. en als geen personen als leden der vereenigde kerken mogen worden erkend dan die instemming betuigen met de Geref. belijdenis en kerkenorde en dienovereen komstig wenschen te leven.» Een gast deelt mede dat de adviezen der professoren in zake deze voorstellen niet eensluidend waren. Prof. de Cock en Lin deboom adviseerden gelijk boven vermeld is, terwyl de prof. Wielenga, Bavinck en Noord t- zij het aangenomen voorstel verdedigden. Prof. Wieler.ga bewees uit de historie dat ook de mannen van 4834 de afscheiding niet zoo in abstraclo hadden opgevat. Op merkelijk dat èn Lindeboom èo Wielenga zich beiden op kerkelijke documenten be riepen en daaruit hunno gevoelens distil leerden, die vierkant tegen elkander inliepen. Van al de hh. Docenten sprak de jongste (Dr. Bavinckj het inee&t bezielende en weg slepende. Hy begon met te zeggen, dat hij over de valscliheid der Herv. Kerk geen woorden wilde verspillen. Wilde de Synode echter ingaan op den weg, dien Lindeboom voorstelde, dan kon men naar huis gaan. Hij oordeelde echter dat wij zoo niet moesten. Niet wij moesten onzen zin alleen doordrijven, evenmin als de doleerenden. Beiden moesten niet alles op haren en snaren zetten. Wij waren elkander noodig. Zij ons en wij hen. Aanvullen en corrigeeren konden wij elkander. Begon men maar met elkander te vertrouwen. Het wantrou wen moest weg. N. P. G. C. Arrondiss. Rechtbank te .M iddelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens straatschenderij: J. J., 43 j., slachter Aardenburg, tot 140 b. s. 8 d. h. mishandelingJ. B. V., 29 j., onbez rijksveldwachter, Kapelle, tot f 5 b. s. 5. d. h. diefstal: G. B., 34 j., werkman, Krab- bendijke, gedetineerd te Middelburg, tot 4 jaar gev. straf, met mindering van den door hem in verzekerde bewaring doorgebrachte tijd, en verduistering: W. J. K., 46 j., werk man, Middelburg, tot 3 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn J, K., 43 j., werkman, Retranchement, en C. F., 37 j., klompen maker, Biezelinge, beiden bekaagd var. diefstal. Krachtens de op 4 September ingetreden wet werden bovengenoemde vonnissen uit gesproken in naam der Koningin. een pijp in den mond. Op oen kansel staat een vrouw te oreeren, te bazelen mag men wel zeggen, terwijl hare hoorders, ineest vrouwen haar met uniform aan en haar pijp rockende aanhooren. Luister even naar den onzin dien de spreekster daar boven van uit haar spreek gestoelte ten gehoore brengt. «Het huwelijk, burgeressen, is de grootste fout der maatschappij. Gehuwd zijn is slavin zijn. Wilt gij slavin zijn «Neen neen roepen de anderen. Eu de spreekster gaat voort «Huwelijken behooren niet thuis in den vrijen Staat. De gehuwde staat is een misdaad tegen de vrijheid, tegen de zede lijkheid. Leve de Echtscheiding «Bravo 1» bulken de anderen. «En daarom», zoo gaat de spreekster voort, «stel ik voor dat wij aan de Com mune vragen niet meer de weduwen der gesneuvelden te steuner. maar alles uit te keeren aan de vrye vrouwen.» Onder daverende toejuiching van de «vrije vrouwen» verlaat deze spreekster den kansel. Thans treedt Lullier op, oud-lid van de Commune, die zich allerlei oproerige uit latingen veroorlooft tegen de Commune, en den generaal Dombrowsky lastert. Der vergadering is dit blijkbaar niet naar den zin. «Er af» schreeuwt men hem toe. Eenige mannen komen nader en sleepen hem van het spreekgestoelte. Weer een andere vrouw met een roode sjerp om neemt het woord en schreeuwt onder instemming harer zusteren, het uit dat alle mannen lafaards zyn en dat de vrouwen zeiven het vaderland moesten ver dedigen, namelijk met petroleum. Deze zijdelirigsche wenk om den boel maar in brand te steken was als uitge strooid zaad dat een ontvankelyken akker vindt. De vrouwtjes van Parijs toonden Door de suikerfabrieken te Zevenber gen is de prys der pulp van de aanstaande suikercampagne voor de landbouwers in die omstreken bepaald op f 3 per 4000 K.G. Goes. 31 Aug. Door de Vereeniging Prin ses Wilhelmina alhier werd hedenmorgen het volgende telegram verzondenAan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina 't Loo. De Prinses Wilhelmina Vereeniging biedt uwe Majesteithare beste gelukwen- schen aan. ;get.) Het Bestuur. En werd het navolgend antwoord ontvangen. Aan het Bestuur der Prinses Wilhelmina Ver eeniging Goes. Hare Majesteit de Koningin Regentes draagt mij op u den bijzonderen dank der Koningin over te brengen. Ad judant van Dienst, (get.) Veeckens. Middelburg. Een schutter, die Maandag bij de parade had dienst gedaan, maakte na afloop van den dienst in zijn uniform et. inet zijn geweer nog een extra-uitstapje dooi de stad, begeleid door zyn makker in bur- gerkleeding. Na elkaar herhaalde malen ge trakteerd en toegeklonken te hebben, sloegen zij in de Beddemykstraat uit brooddronken heid de ruiten van een herberg in, terwijl de nie-schutter bovendien de kolf van zijn makkers geweer totaal aan stukken sloeg. Beiden werden door de politie verbaliseerd en de burger werd meegenomen naar 't bu reau. Kamperland. Verleden Vrijdag had de bijna 78 jarige grijsaard L. B. het odge- luk van een vonder in eene sloot te vallen. Gelukkig ci.it de veertienjarige M. de S. spoedig toeschoot, waardoor hij den oude van een wissen dood redde. Te Deventer is een knaap bij het bootjevuren verdronken. Te N eede werd een conducteur door den trein overreden en gedood. Te Tilburg is bij een vecht partij een der vechters zoodanig met een mes toegetakeld dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Roermond beeft zich een werkman in ile kazerne door overmatig gebruik van sterken drank doodgedronken. Instinct Te Gouda waren in een tuin drie jonge vogels uit het nest gevallen. Een kat meende ze voor goeden buit te ver klaren, toen de huishond het verijdelde door voor de gevallen vogels heen en weer te loopen. De huisgenooteu opmerkzaam ge worden, zetten de vogels weder in het nest en ontsloegen den trouwen waker vau zijn post. Gisteren werd door majoor French te Amsterdam van het Leger des Heils de «Toevlucht voor dakloozen» in de Haarlem merhouttuin geopend. Het is ingericht naar het model der in Engeland reeds gevestigde inrichtingen van dien aard. Gelijkvloers de gezelschapska mer, liet eeiyge lokaal in het gebouw waar gerookt mag worden, de eetzaal waar de wanden met sterksprekenüe kleuren zijn geverfd, een overdekte reinigingsplaats, de keuken, waar voor 400 man kan gekookt worden. Op de 4e verdieping is aan de straatzij de woning van den kapitein en daarachter de zaal voor de avondbijeen komsten. De 2e verdieping is tot slaapzaal ingericht met 28 met zeildoek bespannen ijzeren kribben, en die steeds op dezelfde tempe* ratuur wordt gehouden. De prijs voor nachtlogies, koffie en brood is te zaaien '20 cents, die de verpleegden in de werkplaats tegenover het gebouw kunnen verdienen niet het maken der bosjes hout. Eigenaar Jig i» dat deze «Toevlucht» door de eerste verpleegden zei ven gebouwd, in gericht en geschilderd is. Een man te Willenberg werd ver- later dat zij hem goed begrepen hadden. VIL BARRICADES. De verruiling van Cluseret voor Rossel had ten gevolge dat de Parijzenaars (de Communards) zich tot heftiger verweer voorbereidden. Men wist dat de 26 jarige Rossel den kwaden burgeroorlog tot het uiterste zou doorzetten; en zijne eerste maatregelen bevestigden dit vermoeden maar al te zeer. Een zijner eerste werken was aan bur ger Gaillard, een oud-schoenlapper, op te dragen den aanleg van de barricaden. Deze Gaillard had een r.ieuw stelsel van verdedi ging uitgedacht, wat verbazing mag wek ken van iemand die slechts schoenlapper was geweest. Behalve eene dubbele omwalling, schreef de nieuwe generaal de oprichting voor van drie gesloten werken die hy citadellen noemde, en wel op het Trocadero, de But- tes Mont-martre en het Pantheon. Men werkte aan deze citadellen of het een feest gold, zoo groot was de opgewekt heid onder de werklieden. Maar die buiten stonden sloegen al deze dingen zuchtend en bevend gade. Immers zij waren bewy- zen dat de C .immune de stad liever tot een puinhoop zou laten schieten dan zich met hare broeders te verzoenen. In het centrum der stad was het weik begonnen. De Place de la Concorde werd op vier punten gebarricadeerd. Voor de barricade lag een diepe gracht, en overal was de grond opgebroken, zoodat de pijpen van gas- en waterleiding bloot lagen. Vooral die ontbloote gaspijpeu waren voor de be- wouers een ooi zaak van bestendige vrees, te meer dewijl zij wisten dat het er om gedaan was, om den granaten gelegenheid te geven, alles in brand t» steken. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2