1891. No. 142. Donderdag 3 September. Vijfde Jaargang. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES YK. Subsidie Anibachtsondervvijs. VERSCIIIJ IVT EJ.KEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02f. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vllssingen, 3, 4, 5, 7,8, 9, 10, 11 en 12 September. Het volgende snuifje is door een liberaal, den heer dr. Sr C(oronel) in Het Handels blad zijnen geestverwanten aangeboden. Enkele woorden onderstreepen wij »In een opstel over «Ons Ambachtson- derwijs» doet de redactie van de Middelburg- sche Courant het voorkomen als zouden de geruchten uit,de anti-revolutionaire pers on juist zijn dat het afgetreden ministerie zich ernstig met de zaak van het ambachtson- derwijs zou hebben bezig gehouden. Het blad wijst op allerlei niivlnchten die dat ministerie wist te vinden om een bepaalde toezegging te ontwijken toen van liberale zijde de behartiging van het ambachtson derwijs werd aanbevolen. Daarbij op het feit dat al wat op dit gebied door parti culiere zorg is tot stand gekomen, uitslui tend te danken is aan liberale mannen. Dit laatste nu is zeker een feit, maar een feit is 't ook dat de afgetreden minis ter Lohman met grooten ernst en veel ijver dit gewichtige onderwerp had bestudeerd en reeds vorm aan zijn denkbeelden had begonnen te geven.Er was reeds uitvoering gegeven aan practische bemoeiingen zoodat het te verwachten stond dat bij langeren levensduur nog in de aanstaande zitting van het parlement een wetsvoordracht tot subsidiëering van ons ambachtsonderwijs de Kamer bereikt zou hebben. De heer Lohman is volstrekt geen geest verwant van mij. al zou het slechts zijn omdat hij ons ad majorum Dei gloriam (ter eere des Allerhoogsten) de pokken we der op den hals had willen schuiven. Maar het is het kenmerk van het ware li beralisme om ook de goede voornemens onzer tegenstanders te erkennen en te tvaardeeren, en niet zooals in dit geval, te veel op het liberalisme van voormalige liberale Kabi netten te stoffen. De waarheid is dat het juist de liberale ministers waren die ons ambachtsonderwijs steeds als een stiefkind, ja zelfs als een onecht kind, en dus builen de wet gesloten, hebben beschouwd. Onze groote staatsman Thorbecke ging daarin voor. Toen ik in 1862 een onderzoek naar het toenmalig industriëel onderwijs in ons land had ingesteld en de uitkomsten daarvan in «De Economist» had meegedeeld werd, tijdens het debat over het wetsontwerp op het middelbaar onderwijs door dhr. v. Goll- stein, e. a. de aandacht, naar aanleiding mijner onderzoekingen, gevestigd op dezen gewichtigen tak van het industrieësl onder wijs, van welks regeling in een land waar het ambachtswezen zulk een gewichtige plaats inneemt, ik de noodzakelijkheid had aangetoond. Maar de minister wees deze heeren terechtdie zich niet moesten be roepen op het oordeel van in dezen niet bevoegden. Gevolg was kwijning der burger dag en avondscholen, die kinderen van den minister; en bloei van de weinige ambachts scholen, die kinderen van het particulier initiatief. Daarom onze veelpratende liberalen heb ben nog veel goed te maken.» Het is als hoorden wij professor Buijs weer met zijn Wij liberalen praten veel, maar doen weinig. „Al" is wel wat sterk uitgedrukt; maar dan toch zeer veel, wat door ons niet ontkend was. Maar hiertegenover staan zeer vele liberalen die niets deden voor am bachtsonderwijs; wat trouwens ook de zeer vele antirevolutionairen niet verontschuldigt; al offeren deze laatsten zeer veel voor hun onderwijs en dan nogvoor het onderwijs waar van hunne kinderen geen gebruik kunnen maken. Men lette er voorts op dat dr. C. op het „feit" der „allerlei uitvluchten" niet ingaat. (Red. Z.) Ons Hooger Onderwijs. Dat de sociaal-democratische beginselen ook in onze wetenschappelijke kringen voort gang maken, bewijst het navolgende bericht uit Hecht voor Allen Onze bekende Zwitsersche sociaal-demo- kraat Reichel is te Bern benoemd tot hoog leeraar. Inderdaat zoo iets is opmerkelijk 1 Men herinnere zich nog de ontsteltenis toen men voor het professoraat te Leiden mr. Van Houten voorstelde 1 De voordracht ging terug. En nu welk onderscheid tusschen den ongevaarljjken mr. van Houten en een ge vaarlijk sociaal-demokraat Te Zurich is dr. Schmidt, die in Duitsch land zich nergens mocht neerzetten als pri vaat docent, omdat, ja omdat hij was een sociaal-demokraat, benoemd tot privaat-do cent en deze vindt de (door Treub afgemaakte) waardetheorie zoo belangrijk, dat hü daar over in het aanstaande wintersemester een kollege zal houden. Als tegengif zou mr. Treub daar een kollege moeten openen om het onhoudbare en onzinnige daarvan aan te toonen. Zwitserland toont dus wel dat het ons eenige groote stappen vooruit is. Daarvan kunnen wij nog een staaltje meedeelen. Aan de universiteit teNeuchatel werd de beroem de geograaf Elysée Recles tot professor be noemd en toch wist iedereen dat hij een verklaard anarchist was. Hij bedankte om dat hij met het oog op zijn groot werk geen tijd daarvoor had. Op zijne aanbe veling verzocht men zijn sekretaris Metcbni- kof om die plaats te vervullen. Daarop zei deze dat hij wel genegen was, maar dat hij zich verplicht achtte vooraf te verklaren, dat hij was1. atheïst, 2 anarchist en 3. nihilist. Als antwoord ontving hij zijn benoeming. Verbeeldt u dat zoo iets ge beurde in een ander land. 2 September 1891. Middelburg. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 1 Sep tember 1891. Afwezig de heeren van Dunné en de Stoppelaar met, de heeren Jerras en W. H. Snouck Hurgronje zooder kennisgeving. De voorzitter er aan herinnerende, dat in de laatste vergadering de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden, nagezien waren door eene commissie en in orde bevunden, gaat over tot de beëediging dier leden, de heeren E. P. Schorer, A. van der Swalme, J. A. Tak, F. G. Sprenger, W. J. Sprenger, W. J. J. Koole en P. F. J. van Voorst Vader, die beurtelings den eed in zijne handen aflegden. De herbe noemde leden werden door den voorzitter geluk gewenscht en hoopt hij dat zij, die der gemeente reeds zoovele diensten be wezen, bij voortduring hunne krachten aan bare belangen zullen wijden, terwijl hjj de nieuwbenoemde leden eveneensgeluk wenscht met het vertrouwen dat de kiezers in hen gesteld hebben, vertrouwende dat ook zij steeds bereid zullen bevonden worden in het welbegrepen belang der stad werkzaam te zijn. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden daarna gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt hierop door den voor zitter gedaan, dat van den heer M. S. de Zeeuw, met een begeleidend schrijven, ten behoeve der oudheidskamer, was ontvangen een exemplaar der medaille, uitgereikt aan de verschillende muziek- en zanggezelschap pen, die aan de in dezen zomer in het Schuttershof gehouden muziekleesten hebben deelgenomen. Op voorstel des voorzitters werd besloten het geschenk voor het be oogde doel te aanvaarden en den schenker den dank der vergadering over te brengen. Ven Ged. Staten is ingekomen eene missive houdende goedkeuring van de onder- handsche aanbesteding van het machine gebouw voor de waterleiding en van mej. M. R. Bourdrez eene dankbetuiging voor hare benoeming als onderwijzeres aan school E, welke beide stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Nog zijn ingekomen lo. een adres van den heer J. F. Fak Brouwer om wijziging van art. 7 van het contract, waarbij hem indertijd in erfpacht gegeven zijn gronden, waarop hij eene steenbakkerij gebouwd heeft; 2o. een rekest van den heer W. A. de Rijcke, waarin deze mededeelt dat de Confrérie van St. Sebastiaan niet on genegen is grond, door haar in erfpacht verkregen, op hem over te dragen en ver zoekende dien grond, gelegen in het sehuttersliofstraatje, aan hem te verkoopen 3o. een rekest van de onderwijzers op de schelen A, B en C. verhooging van hunne jaarwedden verzoekende. Op voorstel des voorzitters worden deze drie adressen ten fine van advies in handen gesteld van het Dagelijksch Bestuur. In de vergadering van 25 Juli j. 1. big de behandeling van in de gemeente te rooien boomen, staakten de stemmen om trent die genummerd 6066 en 68 83. Na eene korte gedachtenwisseling, waar aan door de heeren den Bouwmeester, van der Swalme, Koole en den Voorzitter werd deelgenomen, nam men met 7 tegen 6 stemmen het besluit 6066 te vellen, ter wijl, eveneens met 7 tegen 6 stemmen besloten werd 6883 te sparen. Alsnu wordt het woord verleend aan den heer de Ligny tot toelichting van zijn voor stel betreffende het oprichten van een abat toir in de gemeente. Breedvoerig wordt inzonderheid het hygiënisch nut eener der gelijke inrichting door hem in het licht gesteld: hij wijster opdat Maastricht reeds in 1826 een abattoir oprichtte, daarna volgden Venlo en 's Hertogenbosch en overal heeft men die inrichtingen heilzame vruchten zien dragen, vooral na de in voering in 1875 der wet op de inrichtingen welke schade of gevaar veroorzaken, door welke wet aan den tegenstand der slagers een einde gemaakt werd. Ook de kosten aan zulk eene inrichting verbonden beschouwt hij niet als onéreus voor de gemeente eene opgave van baten en lasten eener zelfde inrichting te Hasselt in België ontving hij van een zijner vriendenHasselt is z. i. eene plaats die best met Middelburg kan gelijk gesteld worden en daar rendeert die inrichting. Met het groote nut dus voor oogen en de minime kosten er aan ver- bon-len, geeft hjj den raad in overweging de wenscheljjkheid van zijn voorstel uit te spreken en B. en W., of eener uit den raad te benoemen commissie, een nader onderzoek op te dragen. De heer W. J. Sprenger vindt het voorstel nog niet rijp genoeg voor behandeling, en, zooals het ligt, zou hjj zonder nader minu tieus onderzoek, wegens den toestand der gemeentefinanciën, er zijne stem niet aan kunnen geven, ondanks al het nut dat ook hij aan eene dergelijke inrichting toekent. De heer de Ligny merkt op dat hier geen sprake kan zijn van voor- of tegen stemmen zijn voorstel beoogt alleen de wenscheljjkheid uit te spreken en een nader onderzoek uit te lokken. De heer Snijders, gehoord den heer W. J. Sprenger, voorzitter van de commissie van financiën, vindt het doelloos, zonder nader onderzoek, nu reeds de wenscheljjk heid vast te stellen hij geeft daarom den heer de Ligay in overweging zijn voorstel alleen te bepalen tot het uitlokken van een nader onderzoek, op te dragen aan B. en W. De heer de Ligny wi! zich hiermede gaarne vereenigenhij heeft alleen de zaak ter tafel gebracht om het groote nut er aan verbonden, het is hem genoeg dat er een begin mede gemaakt is en het was zijne bedoeling niet dat in deze eene over ijlde beslissing zou worden genomen. Zonder hoofdelijke stemming vereeriigt nu de raad zich er mede dat omtrent het punt in quaestie een nader onderzoek door B. en W. worde ingesteld. Alsnu werden benoemd tot wethouder, de heer W. .1. Sprenger, met 10 stemmen, 2 blanco briefjes werden in de bus gevonden tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer W. J. Sprenger met 12 stemmen tegen ééne uitgebracht op den heer van der Harst tot leden van de commissie voor de strafverordeningende heer A. P. Snouck Hurgronje met 12 stemmen, tegen ééne uitgebracht op den heer van Voorst Vader de heer van Hoek met 12 stemmen en een blanco briefje; de heer E. P. Schorer met 12 stemmen een blanco briefjede heer van de Swalme met 9 stemmen, tegen ééne op ieder der heeren de Ligny, W. H. Snouck Hurgronje en van Voorst Vader tot leden van de commissie van Financiën tot voorzitter, de heer W. J. Sprenger met 11 stemmen tegen één op den heer Tak en een blanco briefje, tot leden de heeren Tak, met 12 stemmen en een blanco briefje, de heer F. G. Sprenger, met 12 stemmen, en een blanco briefje, de heer de Stoppelaar met 13 stemmen, de heer A. P. Snouck Hurgronje, met 12 stemmen en 1 blanco briefje tot leden van de Commissie van Fabri cage, tot voorzitter, de heer den Bouw meester met 12 stemmen en 1 blanco briefje, tot leden: de heer van der Swalme met 12 stemmen en 1 blanco briefje en de heer Jeras met 8 stemmen, tegen 2 op den heer van Dunné, 1 op den heer Koole, 1 op den heer Snijders en l blanco briefje tot leden van het bestuur der gemeente- gasfabriek en duinwaterleiding: de heer van der Harst met 10 stemmen en 3 blanco briefjes en de heer de Ligny met 9 stem men tegen een op den heer de Stoppelaar en een blanco briefje tot leden der Commissie voor de oud heidkundige verzameling en het oud archief de heer de Stoppelaar met 12 stemmen tegen 1 op den heer W. H. Snouck Hur gronje en de heer W. H. Snouck Hurgronje met 12 stemmen en een blanco briefje tot lid van de Commissie van beheer van den Vlissingscheri rijweg: bjj eerste stem ming verkregen de heeren den Bouwmeester 6 A. P. Snouck Hurgronje 3, van Dunné 1Snjjders 1 stem, een briefje blancobjj herstemming de heer den Bouwmeester 8, A. P. Snouck Hurgronje 4 «temmen, 1 briefje blanco; tot lid van de Commissie van beheer van den Veerschen rijweg: de heer den Bouwmeester met 11 steramen, tegen 1 op den heer A. P. Snouck Hurgronje en 1 blanco briefje. Niets meer aan de orde zjjnde en niemand het woord meer verlangende, gaat de vergadering uiteen. Vlissingen. Vergadering van den gemeen teraad op Dinsdag 1 Sept. Tegenwoordig al de leden. De herkozen leden de heeren dr. J. van der Beke Callenfels, J. Ie Sage van Hoe ve, F. H. J. Wibaut, J. Verkujjl Quakkelaar en \V. L. Winkelman leggen de bij de gem. wet voorgeschreven eeden af. Tot wethouder wordt herbenoemd met 13 stemmen dhr. Verkujjl Quakkelaar, tot ambtenaar van den burgerlijken stand dhr. Gewin met 10 stem men. Tot leden der vaste commissiëna. voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de Burgemeester, voorzit ter, en de heeren Callenfels, Winkelman, Del- vojje en le Sage van Hoeve; b. voor de belas tingen de heer van Ujje Pieterse, voorzitter, eu de heeren Alter, van der Beke Callenfels, Harder en Gewin, leden; c. voor de financiën dhr. Verkujjl Quakkelaar, voorzitter, en de heeren Delvoije, Mortier, van Raalte en Wi baut, leden; d. voor fabricage de Burgemees ter, voorzitter, en de heeren J. Verkujjl Quakkelaar, van Raalte, Looi*, Kalbffeisch en Chevalier, leden; e. in de commissie, be doeld in de de laatste zinsnede van art. 4 der verordening op de invordering van den hooideljjken omslag, de heeren Mortier, Win kelman, Delvojje, en le Sage van Hoeve; f. voor de badplaats, de heeren Gewin, Wibaut en Chevalier; g. voor den Middelburg-Vlis- singschen en h. den Kou lekerk-VIissingschen straatweg dhr. Verkujjl Quakkelaar. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan het hoofd van school C boven en behalve de vergoeding voor huishuur ten bedrage van f 250 per jaar, eene toelage te verleenen voor het jaar 1892 van vjjftig gulden. Naar aanleiding van een verzoek van de firma Ribbink Co., te Amsterdam, om con cessie voor den aanleg en de exploitatie van telephoongeleidingen in deze gemeente, stel len Burg. en Weth. voor, in principe te be sluiten, tot het verleenen van de gevraagde concessie, teneinde met den aanvrager kunne worden overeengekomen omtrent de meer gedetailleerde voorwaarden, waarop die con cessie alsdan definitief kan worden verleend. Alzoo wordt besloten. Wordt besloten tot de voorloopige vasr- stelling der gemeenterekening over 1890, sluitende in ontvang met f210.407.605, in uitgaaf f202,280.475, alzoo met een goed slot van f 8217,13 Nog wordt onder anderen overgelegd de gemeente-begrooting over 1892, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 182252,63. Goes. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 1 Sept. des voormiddags half 10. Voorzitter dhr. burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Lambrechtsen. Twee vacatures. Na beëediging der herkozen raadsleden de hh. J. J. Ochtman, B. v. Aspeien Ver- venne, G. H. Kakebeeke en M. de Jonge Jz., en lezing der notulen wordt medege deeld onder anderen dat de beschoeiing enz. aan de voormalige los- en laadplaats van de firma wed. I. H. C. Kakebeeke Gz. voor hare rekening is hersteld en in orde gebracht eu liet onderhoud nu voortaan voor reke ning der gemeente komt dat de heer D. Hildemisse, behalve het in de vorige vergadering aangekondigde voor stel tot gratis onder wjjs voor on vermogen den aan de burgeravondschool, nog heeft ingediend een voorstel tot invoering van het onderwijs in het Fransch aan school A, welke beide voorstellen zqn gezonden aan de betrokken commissiën om advies dat de onderwijzer H. Sshouwenburg; bjj het jongste examen de hoofdacte ver wierf en dus over(het 4e kwartaal in het genot van de verhoogde jaarwedde wordt gesteld en dat de verkiezing in plaats van de hh. De Meulemeester en Jonquière is bepaald op 6 Oct. a. De voorzitter herdenkt de heeren wel willend en zegt hun voor hunne toewij ding openlijk dank. De heer Ochtman wordt met 9 stem men herbenoemd als wethouder en door den voorzitter hiermede geluk gewenscht. De heer Ochtman zegt den raad dank voor 't vertrouwen en verklaart 2ich bereid de betrekking op zich te nemen, evenals voor zijne herbenoeming tot ambtenaar van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1