RECIITSZAkHV LANDBOUW. Gemengde Berichten. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. POSTERIJEN. Afloop Verkoopingen enz A B V ERTEiVriEN. Ds. DANIËL DE PREE, Ned. Ger. Kerk. Beroepen te St. Laurens ds. A. 0. Schaafs- ma te Delftshaven.. Benoemd tot onderwijzeres teNieuw- dorp, mej. L. M. van Gorcum te Middelburg. Geslaagd voor het Fransch de hh. F. Beun te Biervliet, J. v. d. Baan te Zwolle, A. Kuijper Boone te Bunschoten, W. Tim mermans, D^ii Haag en de dames A. F. Baart te Vlissingen en C. J. v. d. Bout te Nieuwerkerk en voor de hoofdacte dhr. L. de Graaf te Haamstede. Ten gevolge van het groot a intal sol licitanten bij de Exploitatiemaatschappij is bepaald dat uitsluitend daarvoor in aan merking kunnen komen personen die in hel bezit zijn van een getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen eener H. B. S. met 3- of 5j. cursus of een bewijs van toelating tot de 4e kl. eener H.B.S. metöj. cursus of wel van een acte van bekwaamheid als onderwijzer. Scherpenisse. Een der laatste daden waar door de regeering van den oud-minister van binnenlandsche zaken De Savornin Loh- man in dankbaar aandenken zal blijver, op het eiland Tolen is zeker wel deze, dat Z. E. op verzoek van den districts-schoolopziener mr. C. de Witt Hamer toegestaan heeft, om van af 1 September a. s. op 's rijks kosten de leerlingen der Normaalschool te Tolen naar deze inrichting per tram-omnibus «Nieuwe onderneming» te vervoeren van alle gemeen ten die aan de lijn Stavenisse-Tolen gelegen zijnde grootste afstand is 4 uren gaans. Het kantongerecht te Bergen op Zoom heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Charles Davenport, agent van de Sequah- maatschappij te Londen, en hem veroordeeld tot f 200 boete, subs. 60 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst, en tot f150 boete, subs. 40 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd verkoopen en afleveren van geneesmiddelen. Op de tentoonstelling der Geldersch- Overijslsche landbouwmaatschappij te Kuilen burg onder anderen bekroond met den 2en prijs van de beste en volledigste verzameling van nuttige landbouwwerktuigen voor akker bouw, hooibouw en stalvoeding b zilveren medaille firma wed. J. C. Massee Zoon te Goes, welke firma ook den 2en prijs verguld zilveren medaille behaalde voor de beste en volledigste verzameling van doel matige werktuigen voor de Zuivelbereiding Nu in de laatste dagen in Friesland boerderijen doer hooibroei in asch gelegd zijn, hebben verschillende boeren hun hooi in de schuur onderzocht. Wat bleek uit dat onderzoek? Dat het hooi veel meer bioeide, dan men vermoedde. Van buiten was aan het hooi niets te zien, ook riekte het niet, waarop de boer gewoon lijk bij broeiing te zeil gaat. Gewoonlijk kan men hooi dat broeit, reeds op verren afstand ruiken, wat dit jaar niet het geval is. Wat de oorzaak daarvan is? Men zegt en niet zonder reden dat de pit, het gehalte, uit het hooi geregend is en het daarom niet riekt. De boeren vergewissen zich dus ook, al ruikt men den broei niet. Te Zeist is Woensdagnacht bij een hevigen brand, welke de bakkerij van den bakker S. in de asch legde, een der knechts tusschen twee balken geraakt, zoodat hij niet meer kon vluchten en in de vlammen is omgekomen. Men vond het geheel ver koolde en verminkte lijk van den ongelukkige tusschen de balken hangende terug. Te Zuidwolde is de heer Nienhuis, die van eene vergadering huiswaarts ging, door de duis ternis misleid, te water geraakt en ver dronken. n. Eergisterenavond is bij Schiedam de stoomtram ontspoord. De locomotief kwam dwars over deri weg te staan en de beide waggons werden zwaar beschadigd. Ver schillende passagiers kregen verwondingen, een zelfs zeer ernstig, zijn been was op drie plaatsen gebroken. Men vermoedt dat hard rijden de oorzaak van het ongeval was. Twee als heeren gekleede Duitschers boden eergisteren een kellner van het café Central te Arnhem, na alvorens een gesprek met hem aangeknoopt te hebben, eenige diamanten te ko ip aan; in geldverlegenheid zijnde, moesten zij die van de nand doen. Om de juiste waarde te kennen, begaf de bediende er zich mede naar verschillende juweliers. Deze zeiden hem, dat zij waren van uitmuntende qualiteit en ruimschoots 200 gulden waard. In deze meening kocht de kellner de diamanten; en spoedig daarop verwijderden zich de vreemdelingen. De bediende begaf zich weder naar een der juweliers, omdat hem toch het geheel een weinig vreemd voorkwam; opnieuw de diamanten toonende, stelle men zich zijn verwondering voor, toen hem toegevoegd •werd«deze zijn niet de diamanten van zooeven, ze zijn valsch.» Terstond gaf de kellner aan de politie kennis van het voor gevallene, die haaronderzoek bekroond zag met de aanhouding der oplichters. Bij onderzoek bleek, dat dezen een dub bel stel diamanten hadden en in den tijd dat de kellner geld kreeg, de echte tegen valsche diamanten hadden verwisseld. In «Het Dagblad» lezen wij de volgen- fle advertentie Een Duitsch vorst lehoorende tot den oudsten adel, 58 jaar oud, wenscht in ken- te komen met een jonge dame of weduwe tusschen de 30 en 40 jaar oud behoorende tot een aanzienlijke Nederlandsche familie en daarenboven zeer gefortuneerd. Dis» cretie enz.» Dus de moderne huwelijksbegrippen schij nen reeds tot in de Duitsche Hoven te zijn doorgedrongen In een twist tusschen Engelsche en Hol- landscbe visschers is te 1,1 muiden een visscher uit Zandvoort (door messteken vermoord. Een landbouwer te Aalzumisdoor een misstap door een zolderluik van de schuur gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Haule heeft een jongeling in drift een meisje met een hooivork gestokennet meisje is aan haar wonden overleden. De vrouw van een werkman te Borne viel gistermorgen bij het spoelen van waschgoed voorover in het wa ter en verdronk. Zij laat 5 hulpbehoevende kinderen na. Te Tijnje is een 8-jarig meisje, bij lamilie logeerende, in een sloot geraakt en verdronken. De Duitsche keizer draagt tegen woordig een sterkgroeienden vollen baard, dien hij op zijn Noordsche ieis heeft laten staan. De Berlijners zetten Vrjjdag groote oogen op toen zij den gebaarden monarch bij de parade zagen en verwonderden zich zeker over zijn geljjkenis met zijn vader toen deze laatste dertig jaar was. Behalve <iat de baard de keizerin eenige uren in een min vroolijke stemming heeft gebracht, is hij van nog iets anders de oorzaak. De passagiers van een tram te Berlijn voerden een allerbelangwekkendst gesprek over 's keizers baard. Een der reizigers, een fabrikant van worst, die den monarch in zijn nieuwe verschijning reeds had gezien, gaf hoog op van den schoonen vollen en zwaren baard. Een barbier daarentegen teekende, krach tens zijn ambt, protest aan tegen deze bewering. Op grond van zijn veeljarige ervaring en ondervinding, meende hij te moeten vaststellen, dat de term «volle baard» geheel te onpas en kennelijk door een leek was gebezigd. Het waren nog slechts stoppels, veelbelovende stoppels wel iswaar, inaar toch «stoppels» De worstfa brikant wierp deze iasterlijke aantijging verre van zich. De baard was slechts dun, daar, waar de stormketting van den helm gedrukt had. Onder de kin was het een pronkjuweel van mannelijke statie. De oarbier gaf hierop den worstfabrikant éen klap op de plaats waar bij den keizer de baard zitde ander gaf hem er een terug en de nakomeling van het chirurgen- gilde moest op 't laatst bij een voormalig collega hulp zoeken om zich te laten ver binden. Proces-verbaal wordt tegemoet gezien, waarbij de advocaten wel over doch niet om 's keizers baard zullen pleiten. In de Oostzeeprovinciën treft men veel oude kasteelen uit den foedalen tijd aan. Dezer dagen werd zulk een oud slot geres taureerd en toen achter een muur een zware deur gevonden. Toen men de deur openbrak, kwam men in een kleine kamer met eikenhouten wandenmidden in de kamer stond een tafel en een stoel, en daarop zat een ridder met de handen op de knieën gesteund. Een oogenblik aanschouwde men een volkomen bewaard menschenlijk, maar het plotseling binnendringen van versche jueht deed die overblijfselen in stof vallen. Arnerikaansche bladen melden het vol gende over de pogingen van Dyrenforth om kunstmatig regen te verkrijgen. Den 18 Aug. werden de proeven in Midland genomen. De hemel was onbewolkt toen de generaal in een ballon zijn mengsel van zuurstof en waterstof deed ontploffen. Dit geschiedde met verbazend geweld hoog in de lucht, maar zonder gevolg. Tien minuten later werden de vliegers opgelaten aan welker staarten dynamietpatronen ontploften. Ein delijk liet men een hoeveelheid dynamiet op een hoogte van 2 Eng. mijlen ontploffen en toen werd de gewenschte uitkomst ver kregen. De regen viel in stroomen neer en wel 1000 Eng. mijlen in den omtrek. Bij het wegruimen van de puinhoo- pen van het in Park Place te Now-York ingestorte huis zijn nog verscheidene lijken gevonden in het geheel vond men tot he den de overblijfselen van 42 slachtoffers. Uit dat gedeelte der ruine, waar vroeger de restaurant stond, stijgt sinds eenigen tijd een afschuwelijke lucht op, zoo doordrin gend, dat men den arbeid moest staken. Men vreest dat nog veel afgrijselijker aan den dag zal komen, wanneer dat gedeelte van het gebouw wordt doorzocht. Twee drukpersen, elk 500 kilo wegende, werden mede opgegraven. Onder een dei- persen vond men de ontzettend verminkte lijken van vier jonge meisjes, een man en een jongetje. Da Russische regeering moet voorne mens zijn, aan Turkije kwijtschelding van de nog verschuldigde 2Va millioen roebels tegen overgave van de smalle strook land tusschen Montenegro en Servië voor te stel len. Rusland zou dat gebied dan onder bei de genoemde landen gelijkelijk verdeelen en ze zoodoende tot buren maken. Donderdag was het 75 jaar geleden dat Algiers door de vereenigde Engelsche en Nederlandsche vloten werd gebómbar- beerd. Zooals men weet hadden in de maand Juli 1816 de Algerijnen, bij afwezigheid der Engelsche vloot die anders op hen paste, 300 kleine vaartuigen van alle natiën aan gevallen die in de nabijheid van Bona zich met de koraalvisscherij bezig hielden. Hon derden manr.en werden gedood of tot slaven verkocht. Zoodra het bericht daarvan in Engeland bekend werd. kreeg lord Exmouth bevel de Algerijnen hiervoor te gaan tuchtigen. Met zes linieschepen, zes fregatten en eenige kleinere schepen, vereenig Ie hij zich bij Gibraltar met een Nederlandsch smaldeel van 6 oorlogsschepen onder den vice- admiraal van der Capellen. Zij openden een krachtig vuur voor Algiersscho ten de in de haven liggende vloot der Algerijnen in brandde vlammen die de roofschepen vernielden staken het tuighuis en de magazijnen aan de haven aan [en bedreigden de stad met ver nieling. Tegen 10 uur in den avond was het vijandelijk geschut tot zwijgen gebracht en besloot de Dey toe te staan wat men van hem eischte. Dientengevolge kwam een verdrag tot stand, waarbij de Dey beloofde de slavernij der christenen voor altijd (in zijn gebied af te schaffen, de aldaar nog aan wezige Christenslaven, 1083 in getal, zon der losgeld uit te leveren en de sommen welke hjj dit jaar aan losgeld ontvangen had, terug te geven. Mood in Rutland. De omvangrijke rogge-uitvoer uit Rusland heeft op verschil lende plaatsen aanleiding tot ongeregeld heden gegeven. Te Wilna werd een groot aantal met rogge beladen spoor waggons dooi de boeren weder gelostgeheele treinen werden doar de bevolking verhinderd te vertrekken. Maandag kwamen te Dantzig 500 waggons graan aan, terwijl op het grensstation Milana een duizendtal waggons gereed stonden om te worden doorgezonden. Te Kostrovo is onrustbarend gebrek aan levensmiddelen. De bevolking heeft verlof gekregen de aardvruchten in de keizerlijke domeinen te verzamelen en het vee daar te doen grazen. Men heeft de boerderijen der domeinen willen plunderen, doch de po litie belette zulks. In de kerk te Domreuiy is een monu ment ter nagedachtenis van Jeanne d' Are onthuld. van 27 en 28 Aug. MIDDELBUBG. Ondertrouwd G. Hu- brechtsen, jm. 19 j. en M. van der Horst jd. 21 j. P. de Buck, jm. 32 j. en C. Simonse jd. 40 j. P. van der Willik, 29 j.enD. Tan- ge jd. 32. Bevallen J. C. Dekker, geb. du Bois, z. J. P. de Kat,geb. van Krieken, z. C H. van Dierendonk geb. van Munster, d.—W. Si monse, geb. Melse, z. OverledenM. P. Lammens, 4V,, md. d. J. de Vries, 71 j. man van G. de Visser. GOES, Ondertrouwd: Jacobus Droogers 25 j. jm. te Goes en Krina Potter, 21 j. jd. te Ellewoutsdijk. GeborenWilhelmina Johanna d. v. Adri- aan Gilde en Sara Jacomina Louwerse. Overleden Marcellin Frans 3 m. z. van Frans Marcellin Houvenaghel overleden on Antonette Hermans. Daniël de Pree 58 j. gehuwd met Josina Lansen. OESTERBEURS. Ierseke, 28 Aug. 1891. Niets verhandeld. Zaaigoed van minstens een rijksdaalder middelljjn op 12 gld. op gehouden. VLISSINGEN, 28 Aug. 1891. Boter f 1.20 a f 1.30 de kilo. Eieren f4.— a f4,20 per 100 stuks. MIDDELBURG, 27 Aug. 1891. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was iets ruimer dan voorgaande week. Puike Tarwe werd veelal op f 12 vast gehouden tegen biedensprjjzen van f 11.75 a f 11,50. Jarige Rogge komt niet meer voor. Van nieuwe dito werden nog al partijtjes getoond, maar over het algemeen niet droog. Voor de beste werd f 9 betaald. Wintergerst zeer weinig ter veil en tot f 5,75 a f 5,50 verhandeld. Zomer- dito f 5,25 be taald met. vrij goede aanbieding. Witteboo- nen hield men op f 13. Bruineboonen nomi naal f 13. Groene Erwten met eenigen aanvoer, doch met veel verschil van droogte. Voor de beste soort werd grif f 11 en f 11,10 betaald, en aan die prijzen begeerd. Jarige Winter Koolzaad hield men op f 12. Van nieuw Zomerzaad waren onderscheidene par tijtjes ter markt, voor het grootste gedeelte van afwijkende en natte kwaliteit. Voor een enkel droog partijtje werd f 10 door oliesla gerij voor proef betaald. Versche Boter f 1,10 a f 1,30 per kilo. Eieren f4.— per 100 stuks. ZIERIKZEE, 27 Aug. 1891. BOTER. Hoogste koers f0,625 a fO,— laag ste koers 10.55 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f0.95 a f 0,laagste koers f 0,90 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers fO,— afO,— laagste koers 0,— de 25 stuks. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadres seerden op de plaats van bestemming on bekend zijn, gedurende de le helft der maand Augs. 1891. Van Krabbendjjke: M. Verhagen, Scherpenisse. Van R i 111 a n d P. Schotel, Rotterdam. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand Augs 1891| H. Krijgsman, Kralingen. J. A. P. Roos, Utrech t. RILLAND. Het woonhuis en erf alhier groot 85 cA., op 27 Aug. 1891 door not. Mulock Houwer te Rilland in het openbaar geveild, is gekocht door E. van Daalen al hier voor f410. BORSELE. Donderdag werd publiek ge veild in de gemeenteherberg door notaris van der Kloes een huis en erf. Kooper voor f500 de heer L. v. d. 'Wal timmerman te Borssele zonder de verhooging. MIDDELBURG. Donderdag werden door not. Slegt publiek geveild alhier lo. een huis, Schoorsttenvegerssingel. Kooper voor f1560 dhr. M. Francoys. 2o. id. daarnaast. Kooper dhr. J. Ingelse te St. Laurens voor f1676. 3o. 360 cA. bouwterrein, Achter- singel. Kooper voor f861 dhr M. J. v. Dit- mars. 4o. 361 cA. id. voor f886 dhr. L. Marteijn. 5o. 360 cA. id. voor f 855 en 6o. 336 cA. id. voor f 815, beide aan dhr. M. J. v. Ditmars. 7o. een huis, Nederstr. Koo per voor f1400 dhr. J. Caljouw. 8o. id. Turfkaai. Kooper voor f2121 dhr. J. Broerse. 9o..id. Breestraat. Kooper voor f1503 dhr. W. Stoof. lOo. id Oostersche straat, opgehouden hoog ste bod f 1011- 11 o. id- Heerenstraat opge houden op f1638. 12o. id- Beenhouwerssin gel, kooper dhr. Jac. Hendrikse voor f 716 alle koopers, behalve dhr. Ingelse wonen te Middelburg, alles onverminderd 12 pCt. voor onkosten. 's GRAVENPOLDER. Door notaris Paar- dekooper Overman is heden voor dhr. C. J. Bouwens voor zeven jaren publiek ver pacht 12,26,13 H. bouw- en weiland in de gemeenten 's Gravenpolder, 'sHeer Arends- kerke en Nisse. De totale jaarlijksche opbrengst is f 826.065 tegen f 737.84 in de vorige 7 jaren. De prijs varieerde van f18 tot f36 per gemdt. Middelburg. Heden Vrijdag werd ten raadhuize aanbesteedlo. vernieuwen van de hoofdbalken der paaljukken, de leggers en een gedeelte van de dekstrooken en leu ningen van de St. Jorisvoetbrug, benevens het herstellen van de deksloof en het ver nieuwen van de beschieting der walbeschoei- ing bjj de Lingeviele-binr.enbrug. Inschrijvers A. Jansen te Nisse voor f744, A. Barendsen t 718, C A. Goethals f 655,11. P. v. d. Ree en Zn. f 645, P. Krijger en Zr,. f641, P. J. v. Puffelen en Zn. f544, P. J-. Fieger, 1538.20, J. Baljeu f519. De 7 laatste inschrijvers wonen te Middelburg. 2e. bekrammen van een gedeelte der we- derzijdsclie dijken van het afgesneden ge deelte der voormalige haver. Inschrijvers G. Meertens te Ierseke, voor f1148, A. Foudraine te Goes, voor f1145 en} J. v. d. Hoek te Middelburg, voor f 1118. 3o. het verrichten van verfwerk aan ge bouwen en bruggen van de gemeente. Inschrijvers voor de 5 perceelen H. Pie- terse resp. f 277, 1149, 1341, f169 en f69. K. J. de Koster f397, f239, f476, f245 en f68. F. Machenaud resp. f248, f149 f313, f165 en f79. J. A. Sprinkresp. f294 f 260, f544, f223 en f 62. Marchand en Co. Rotterdam resp. f 287, f 280, f 349, f 354 en f 122 en deze in massa voor f1242. Perc. 2, 4 en 5 J. C. v. Laaren resp. f 170, f 238 en f 97. Id. Barto resp. f 157, f 200 en f 79. Perc. 3, 4 en 5 I. C. Geldof resp. f405, f215 en f 70. Perc. 1, 2 en 5. G. W. Sprink resp. f 396 f 330 en f98. Perc. 1, 3 en 4 W. Hejjboer re«p. 1318, f490 en f173. Voorts hadden ingeschreven J. A. v. Puffelen 1497 voor perc. 3 en f 197 voor perc. 4. P. Sloover f 148,50 voor perc. 2 en f 47 voor perc. 5 J. H. v. Aartsen f198 voor perc. 4 en C. v. d. Burg 1203,25 voor perc. 4. A. Sprink f388 voor perc. 1 en f298 voor perc. 4. Alle inschrijvers, uitgezonderd Marchand wonen te Middelburg. Aan den avond van den 27 Augus tus werd mijn geliefde echtgenoot, de WelEerwaardii Heer zacht en kalm, mij door den dood ontnomen, in den ouderdom van ruim 58 iaar, na eene echtvereeniging van bijna 33 jaar. Sedert ongeveer 25 jaren predikant der Christ. Geref. Kerk, diende hij daarvan bijna 21 jaar de gemeente te Goes. Van af September 1890 was hij tot zijne groote smart niet meer in staat, zijnen arbeid te verrichten, maar hij geniet thans de volle heerlijkheid in Christus, dien hij in zijn leven met zooveel opgew_ektheid der gemeente mocht voorstellen. Goes, 27 Aug. 1891. Wed. D. DE PREE—Lansen. Heden middag, 27 Augustus, werd door den Heer der gemeente van zjjn post afgelost, onze veel geliefde herder en leeraar, de WelEerw. heer Ds. D. DE PREE, in den ouderdom van bjjna 59 jaren. Na een jaar wegens ongesteldheid de gemeente niet meer kunnende dienen, werd hij Maandag door een vernieuwden aanval zijner ziekte getroffen, hetwelk zijn krachten sloopte, zoodat hij Donderdagmiddag, 5Vs uur, zacht en kalm is ontslapen. Kon hjj de laatste dagen niet meer spreken, zijn 21jarige Evangelieverkondiging alhier en zjjn leven spreken duideljjk ge noeg, zoodat wjj vrijmoedig mogen getuigen hij is in heerlijkheid bjj zjjnen Heiland, wien te verkondigen zjjn lu«t en leven was. Wjj treuren om zijn gemis, maar tegeljjk ver blijden wij ons dat hjj eenen ongestoorden eeuwigdurenden geluksstaat deelachtig is geworden. Goes, 27 Augustus 1891. Namens den Kerkera ad der Chr. Geref. Gemeente te Goes, B. M. DEN BOER, vo. Voorzitter, C. ORANJE Lz., Scriba, 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2