KERK- E\SCIIOOLMKI WS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. De uitslag van de 6e stemming voor het 7e lid v. d. kamer v. koophandel te Terneuzen is dat herstemming moet plaats hebben tusschen P. G. Maandag die 7 en G. A. Standaert die 5 stemmen bekwam van de 22 die waren uitgebracht; er zijn 176 kiezers. Er bleven dus 87V2 percent van de kiezers thuis. Naar de Amst. verneemtheeft de heer Van Tienhoven bij het vormen van zijn kabinet o. a. de portefeuille voor Wa terstaat aangeboden aan mr. Iierdijk, die zich evenwel niet bereid verklaard heeft. Naar de A vondposl verneemt, heeft de heer P. Caiand, hoofd-inspecteur van den Waterstaat, eervol ontslag uit z(jne betrek king aangevraagd. Naar men verneemt is de heer J. Bosboom, de beroemde schilder, die zich vooral op het schilderen van het inwendige van kerken toelegde, ernstig ongesteld. Zoo als men weet, is zijne echtgenoote, de be roemde schrijfster mej. A. G. Bosboom Toussaint eenige jaren geleden overleden. Oostbnrg. Volgens de begrooting zijn de ontvangsten en uitgaven onzer gemeente voor het volgend dienstjaar op f 13769.20 geraamd. Daarvan komt het onderwijs om 5240 gulden, dat is ongeveer om het twee vijfde deel van het gansche budget. Het schoolgeld is slechts op 238 gulden begroot. Zou er ook in deze gemeente niet op het onderwijs te bezuinigen zijn Immers het aantal onderwijzers op de gemeenteschool is hetzelfde gebleven, niettegenstaande ver leden jaar de meeste katholieke kinders naar hunne parochiale school zijn over gegaan. Het vrij gekomen geld kon besteed wor den voor verbetering of uitbreiding der begraafplaats, welker toestand niet van de beste schijnt te zijn. Ierseke. Raadsvergadering van Dinsdag avond 5y2 uren. Tegenwoordig zijn 5 leden, voorzitter de heer J. Sinke. De Notulen der vorige verg. worden aan gehouden tot een volgende vergadering. De voorz. deelt mede dat het doel der verg. is de bespreking der vraag of de Raad een adres van adhesie tot den Minister zal richten op het adres van de pachters van de oesterbanken om tegemoetkoming in hunnen moeilijken toestand. Hij meent dat dit niet op den weg van den Raad ligt. Maar als op 1 Sept. alle achterstallige pacht moet betaald worden, dan zal veler crediet uitgeput zijn en daardoor zal gebrek aan werk ontstaan. Hij toont uit verslagen van den toestand der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met officiëele cijfers aan dat geen gemeente meer belang heeft bij de oesterteelt dan Ierseke, maar tevens dat tegenspoed bij die cultuur, vermindering van werk tengevolge heeft. Daarom wil hij wel het adres van visschers en werk lieden uit Ierseke ondersteunen maar dan tegelijk in dezer belang vragen niet om uitstel van pachtbetaling maar van geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van achter stallige pacht, als het eenige redmiddel. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen en de redactie van het adres aan B. en W. overgelaten, waarna de vergadering werd gesloten. (Wij merken op dat de bedoeling van het request niet is uitstel van pacht, maar afdoende maatregelen te vragen. Red.) Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Holten (Overijsel) dhr. T. de Jager cand. te Landsmeer. Bedankt voor Medemblik door dhr. T. de Jager cand. te Landsmeer. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Middelburg ds. K. Fern- hout te Dordrecht; te Grijpskerke en Oostkapelle ds. F. Wolf te Axel. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk: J. R., 13j„ koewachter, Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstalM. v. G., 12 j., en J. F. A., 13 j., beiden zonder beroep, Goes, de le tot 14 d. en de 2e tot 1 m. gev. straf; mishandeling: J. v. H., 29j., werkman, Goes, tot 14 d. en W. G., 12 j., werkman, Ierseke, toj 7 d. gev. straf; meineedD. V., 61 j werkman, Hulst, gedetineerd te Middelburg, tot 2 j. gev. straf, en oplichting: J. N. R., 37j., metselaar, Rotterdam, gedetineerd te Middelburg, lot 2 j. gev. straf. Beide laatstgenoemden met mindering van de door hen in verzekerde bewaring doorgebrachte hechtenis.(Omtrent deze zaken is door ons reeds een en ander vermeld in ons blad van 15 dezer). Allen in de kosten. Vrijgesproken (is J. ,G., 15 j., werkman, Ierseke, beklaagd van mishandeling. Ter openbare terechtzitting der arron dissementsrechtbank alhier van heden is de heer W. S. Bosch, benoemd notaris te Vlissmgen, als zoodanig beëedigd. Middelburg. Op een allerleukste manier liep dezer dagen een van de 3, die onlangs looddiefstal alhier verdacht werden, bij verkijk vergrijp, in de val. Een mand V' nBet de Zierikzeesche boot mede moesten, en door hem, als of 't zijn eigendom was, weggenomen werden bood bij te koop aan bij den koopman, die de eigen flesschen een uur geleden zelf ter verzending had weggezonden,, men begrijpt op hoe gemakkelijke manier de diefstal uit kwam. Ylissingen. Zondagmiddag trad in eene druk bezochte vergadering van belangstel lende toehoorders in de zaal van den heer Kuipers op, de bekende leider der sociaal democraten, de heer F. Domela Nieuwen- huis, die ditmaal tot onderwerp zijner rede had gekozen het Internationaal Socialisme. Nadat spreker van 12 tot half 2 uren over verschillende maatschappelijke toestan den, die, door zijn sodalis tischen bril beke ken natuurlijk niet deugdenhad uit geweid, waarbij hij nu en dan de lachers op zijne zijde wist te verkrijgen, werd gelegenheid tot debat gegeven. Hiervan maakte in de eerste plaats ge bruik de heer ds. Talma, die blijkbaar een debat met den algemeen bekenden en wel- bespraakten volksleider niet schuwde, hem op verschillende punten zijner voordracht, waarbq eigenlijk weinig of niets was ver nomen van het gekozen onderwerp Inter nationaal Socialisme bestreed en den heer Domela Nieuwenhuis verscheidene malen op de vingers tikte wegens zijn verkondigen van halve waarheden en zijn vervallen in leugen- en lastertaal. Overigens noodigde de heer Talma, die des avonds in de Ned. Herv. kerk zijn dienstwerk zou verrichten, de aanwezigen uit, hem alsdan te komen hooren in het bestrijden van het socialisme op gronden der H. Schrift, waaraan, naar wij vernemen, door enkelen werd voldaan. Na dezen bestrijder van den heer Domela Nieuwenhuis, die ten volle voor zijne vrij willig op zich genomen taak bleek berekend te zijn en daarvan zich dan ook op waar dige en degelijke wijze kweet, kantte zich ook de heer Kotte tegen enkele punten van het aangevoerde door den heer Domela Nieuwenhuis, die met een Jantje van Lei den zich van het een en ander wist af te maken. (VI. Crt). Koewacht. Een landbouwer was Vrijdag namiddag met zijn machine aan het kore n dorschen. Zijn jongen van een jaar of tien, die zeker wat te dicht in de nabijheider van kwam, werd eensklaps er door gegre pen en mede in het ronde geslingerd. Op het hulpgeroep van den kleine schoot na tuurlijk de vader aanstonds toe en redde zijn kind zoo spoedig mogelijk uit zijne benarde positie. De kleine had een gapende won-Je aan het rechterbeen dat bovendien gebroken was. Tem. Crt. Door den politieagent van den Boo- gaartte Hausweert, is aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg over gebracht een schippersknecht, Duitscher, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van tarwe, uit het scl ip, waarop hij pas acht dagen was dienende, liggende in de haven te Hans weert. De toestand van het oosteljjk gedeelte van den vloer van den Augelinapolder, schijnt nog maar altijd niet rooskleurig te zijn. Werd eenigen tijd geleden door een ver gadering van Ingelanden besloten, om geen werken tot uitbreiding van de bestaande verdediging meer aan te leggen, thans ziet men zich door schadelijke inschuring ver plicht een zinkstukje te plaatsen tot behoud dier werken. Spoedshalve is de uitvoering dier werken terstond opgedragen aan den aannemer P. Monjé. Een en ander zal een uitgaaf vergen van f4000. Zooals bekend is vormt de Angelinapolder een eiland in de Braakman. Een plan van bedijking is in de pen waardoor het weste lijd gedeelte v/d polder zal vereenigd wor den met den vasten wal. Alzoo ook hier een groot verschil tusschen oosten en westen. De hoofdingenieur van den prov. Wa terstaat in Zeeland heeft een onderzoek in gesteld naar de hindernis in de Oosterschelde, die men altijd gehouden heeft voor een over blijfsel van den toren van het oude Roemers waal. Bij dit onderzoek is echter gebleken dat men hier te doen heeft met een overblijfsel van vroegere verdedigingswerken van Bergen op Zoom en niet van den toren der verdron ken stad. Om spoedige opruiming van deze hindernis is door de K. v. K. te Bergen op Zoom reeds aangedrongen. Dit poëzie is er nu toch ook af. Een allerbrutaalst schelmstuk is Za terdag-avond te Grave gepleegd. Terwjjl de wisselwachter P. J. van Duren, te Huisseling, op den laatsten trein zat te wachten, drongen tegen halt twaalf uren onverhoeds een vier tal onbekenden, waarvan drie vermomd, zijn huisje binnen, boeiden hem en dwongen hem met het mes op de keel te zeggen, waar het geld verborgen lag. Zij konden echfer niets van hunne gading vinden dan een ham, een geladen revolver met 50 patronen en f 1,75 aan geld, waar mede zij zich ijlings verwijderden. Toen dezelfde personen zich omstreeks 1 uur nogmaals vertoonden, greep v. D., die zich intusschen had weten los te werken, een bijl, teneinde zich te verdedigen, waarop de schurken de vlucht namen. Terwijl iemand te Sittart bezig was met het inspannen van een jong en dartel paard, sloeg het dier op hol en raakte de man onder het voertuig. Hjj werd zoodanig gekwetst dat hij na eenige oogenblikken overleed. Bij Beek is iemand door den sneltrein overreden en gedood. Te Saf- felen is een bierbrouwersknecht in een ke tel kokend bier gevallen. De ongelukkige is, alhoewel onmiddellijk uit zijn ontzetten- den toestand verlost, aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Op den Binnen Amstel te Amster dam woonde op gemeubileerde kamers de makelaar P. Óp zekeren avond een familie bezoekende, werd hij daar plotseling zoo ziek, dat hij niet naar zijn eigen kamer kon vertrekken. Zijn familie werd gewaar schuwd, een zijner broeders te Rotterdam werd getelegrafeerd en begaf zich bij aan komst onmiddellijk naar de kamer van den zieke, die natuurlijk niet aanwezig was. Van de hospita vernam hij, dat tweehee- ren, zeer goede vrienden van den heer P., op de kamer waren geweest, de brandkast hadden geopend en daaruit geld hadden genomen. Tevens verhaalde zij dat een geheim kastje in den schoorsteen was ver borgen, waarin zij den heer P. wel eens waarden had zien bergen. Van den zieke vernam deze broer, dat hij deze heeren volkomen vertrouwde en zij op zijn ver zoek, en met den sleutel dien hij hun had gegeven de brandkast hadden geopend. Op zekeren morgen terugkomende op de kamer vond de broer een werkster bezig het geheime kastje in den schoorsteen schoon te maken. Het kastje was geopend en bevatte niets. De makelaar P. stierf; alles werd ver zegeld, de brandkast zoowel als het geheime kastje. Het testament dagteekende van een jaar 4, 5 geleden werd geopend. Aan de familie was vermaakt van het geheele vermogen, de exceuteur testamentair was niet vergeten, evenmin als een weduwe met kinderen, een drietal weeshuizen, een vriend, terwijl bevolen werd dat in de sy nagoge ten eeuwigen dage licht moest branden voor den erflater, diens vader en diens moeder wat nog al geld kost. Alles duidde dus aan, dat de overledene niet onbemiddeld was. De brandkast werd ontzegeldzij was leeg. Zelfs twee schuldbekentenissen waren verdwenen, schoon de schuldenaars erken den de schuld niet te hebben betaald. Aan spot van den overledene valt ook niet te denken, dus moet hier diefstal gepleegd zijn. Verscheidene premieloten, die zijn eigendom moesten zijn, worden vermist. (Amst. Crt.) SEQUA H-K A RAKTERISTIEK. daar is een wonder vreemde kwan t Een gunst'ling van de faam, Een wonderdokter aangeland Van Grieksch-Latijnschen naam. Een mau op krankte en geld verhit, Die elke kwaal kureert, Die exteroogen zet in 't lid En beurzen exstirpeert.» (Bïlderdijk nagebootst). Wanneer paarden onderhevig zijn aan koliek of buikkramp dan zijn de beesten, hoewel op den grond liggende, in den regel zeer onrustig en wild, zij slaan met de poo- ten en wentelen onrustig het lichaam. Dezer dagen verkeerde het paard van een der eerste stalhouders te 's-Hage in zulk een toestand, en het dier, welks achterli chaam reeds koud was geworden, zou zeker gestorven zijn, ware 't niet dat zijn meester op de gedachte was gekomen, het een em mer water in den bek te gieten. Dit hielp, want onmiddellijk na die hoeveelheid water in het lijf te hebben opgenomen, rees het paard weer op en was genezen. -- Wij zijn in den tijd van 't bewaren van boter voor wintergebruik. Daaromtrent de volgende wenken Inlegboter moet zjjn van de fijnste soort van room, die niet te sterk aangezuurd en ook niet te heet verkarnd is. Zij wordt gemengd met 4 pet. goed zout, (zout in water omgeroerd, waaruit geen be zinksel ontstaat, is goed). Boter wil bewaard worden in goed ge luchte, met pekel omgewasschen polten. Bij de vulling drukt men de boter met den stamper vast aan van 't midden naai den rand toe. De pot gevuld zijnde, drukt men de boter goed vast aan, strooit daarover een handvol zout en drukt dat in de boter. Bedek de boter met een stuk perkament- papier en giet daarop 1 liter vloeibare run dertalk. Heeft men 'tzout niet in de boter gedrukt, dan zou het perkamentpapier bij 't opgieten van talk opblazen en scheuren. Sluit de pot met pakpapier. Moeten de potten verzonden worden, voor zie ze dan ieder van drie hoepels en plaats ze in daartoe vervaardigde manden. Gescheurde potten geven groene en ran zige boter daarom moeten de scheuren met stopverf worden dichtgemaakt. Boter in vaten verpakt blijft nooit zoo goed als in potten. (W. L. Kr.) Aardappelteelt. Om zeer vroeg aardappelen te telen, gaat men aldus te werk: Op goed losgewerktan grond, die niet tenatmagzyn en voor kou den, wind beschut is, pote men in Septem ber groote aardappelen, welke een spruit hebben, die nog zeer kort is; men moet een vroeg soort kiezen, dat in het vorige jaar geteeld is. Is er vorst op handen, bedekt men ze zeer dun met ruige paardenmest, bjj sterkere vorst, er meer op brengen, bij minder vorst weer afnemen dit moet steeds met zorg geschieden, zij mogen niet bevrie zen en ouk niet verbroeien. Komt er eens een met-vriezende en zonnige dag, dan moet men ze eens geheel ontblooten. Mjj is een geval bekend, dat op deze wjj- ze in Februari werd gerooid. \eldp. Zondagavond had op den spoorweg naar Amsterdam nabij den Amst. Straatweg een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een polderwerker had dien dag te Utrecht zijn zieke vrouw in het gasthuis bezocht en, om zijn weg te bekorten wilde hij zich met zijn vierjarig zoontje op der. arm over den spoorweg begeven, toen hij door de locomotief van een trein werd gegrepen en neergeworpen. Een in de nabijheid wonende boer kwam op het schreeuwen van het kind toesnellen en vond vader en kind op deerniswaardige wijze verminkt liggen. De man was reeds een lijk, doch het kind, wiens beenen van het lichaam waren ge scheiden, leelde nog en werd met een van Amsterdam komenden goederentrein naar Utrecht vervoerd en in het ziekenhuis ge bracht, hetzelfde waarin zijn moeder lag die het kind dien dag nog gezien had. Het kind stierf daar onder lievig lijden. Op last van den officier van justitie te Breda zijn aan de depóthouders te Roosendaal de in beslag genomen fleschjes Sequah-olie teruggegeven. Het verkoopen van fleschjes prairiebloem is hun echter verboden. Onder Herveld (Betuwe) hebben in de afgeloopen week een paar ellendelingen des nachts een rund de beide oogen uit gestoken en eene snede langs den onderbuik gegeven 1 Toen de eigenaar 's morgens in de weide kwam, vond hij het arme dier bijna dood. Zaterdagavond werd door eenige werklieden, die bezig zijn aan het maken van eene haven op Feijeuoord, in het talud van den Fejjenoordschen dijk gevonden een doodkist, waarin zich bevond het geraamte van een man, zonder hoofd. Bediende (in een museum): «Mijn heer, het rooken is streng verboden. U heeft vijf gulden boete Engelschman«Hier is een muntbiljet geef mij vijf gulden terug.» Bediende: «Ik kan het niet wisselen mijnheer». Engelschman (tot zijn bediende)«John, hier hebt ge een sigaar; rook dien maar eens, dan behoeft er niet gewisseld te worden.» In de badplaats Oeynhausen zat dezer dagen de heer Weinberg uit Berlijn, die v.egens lamheid niet loopen kon, in zijn rolstoel voor de deur van een der hotels, toen een bliksemstraal in zijne onmiddelijke nabijheid nedersloeg. Hevig verschrikt en bedacht op zelfbehoud wil hij zijn stoel verlaten en het hotel binnengaan. De schrik en het vurig verlangen sche nen het ongelooflijke bewerkt te hebben, de heer W. was genezen en kon evengoed loopen als de andere badgasteD. Onder het opschrift «Aan uwe bagage zal men u kennen» bevatten de Londen- sche bladen de volgende waarschuwing aan het Engelsche reislustig publiek «Men heelt ontdekt, dat de hoteliers in Duitschland en omstreken de bagage van hunne gasten door middel van geheime mededeelingen, door ieder ingewijde te be grijpen, merken. Dit geschiedt door het opplakken van een etiket dat den naam van de hötelfirma toont. Maar de kleur en druk zijn verschillend en daardoor kan de collega zien wat hij aan den nieuwen gast zal hebben. Een kruier bracht uit wraak dat men hem den dienst had opgezegd, de zaak uit. Deze had op den koffer van een zeer vrijgevigen ed eerzamen Engelschman een etiket geplakt, dat hem aan den nieu wen hotelier als een bedilzieken en onuit- staanbaren gierigaard kenschetste. Het gevolg bleef niet uit. De Brit werd door twee eigenaars van groote hotels afgewezen met de verontschuldiging, dat hun huis reeds vol was. Eerst na lang zoeken vond de Engelschman opname in een klein hótel toebehoorend aan een niet in 't geheim in gewijden waard. De kruier, die zijn kofter gedragen had, trad toevallig in dienst bij denzelfden hotelier en vertelde den Engelsch man openhartig welke poets hij hem ge bakken had.» Men hoopt algemeen dat de hotelhouders zich voortaan van deze kryptographie zullen onthouden. Hier in Engeland, voegen de bladen er bij, heeft men in zaken van grooten om vang een dergelijk middel om zich voor zeker soort koopers tijdig in acht te kunnen nemen. Wanneer een kooper of koopster reden tot argwaan geeft, roept de eene bediende den ander toe»Twee op tien d. i. past hier met twee oogen op tien vingers,» of hij vraagt zijn collega: «Isde zaak met 2.10 a'gedaan Alles in orde, antwoordt de aangesprokene. Van ditoogen blik staat de klant onder strenge controle zoolang hij in den winkel is. In sommige magazijnen zijn zelfs detectieves, die niets anders te doen hebben dan den komenden en gaanden man in 'toog te houden. Door het instorten van een stelling bij eene in aanbouw zijnde havenpier heb ben te Nordenhaium 10 personen het leven verloren, terwijl ongeveer 40 zwaargewond zijn. In Algiers staat sinds zes dagen eeu uitgestrekt bosch in brand. Vier hectaren zijn reeds een prooi der vlammen geworden. Te Sze.it Tauias in Hongarije, zijn drie oude vri uwen in hechtenis genomen die sedert jaren er werk van maakten oud, mannen, die met jonge vronwen waren ge trouwd en deren tot last waren geworden, 0p aandrang der laatsten tegen eene goede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2