1891. No. 138. Dinsdag 25 Augustus. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. iVHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES YK. Slechte tijden. I if i/ MIE ZEEIIW. ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prqs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Domburg, ook voor Aagtekerke 25 Augustus. Westkapelle, ook voor Zoute- lande 26 Augustus. Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke 27 Augustus. Veere, ook voor Vrouwepolder 28 Augustus. Arnemnidon, ook voor Nieuw- en St. Joos- land 29 Augustus. Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem 31 Augustus. Vlissingen, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 Sep tember. Met recht kan gezegd worden dat een groot deel van Europa thans beleeft slechte tijden. In verscheidene landen mislukte de oogst grootendeels of geheelen de nieuws bladen brengen bijna dagelijks berichten van ontdekt of vermenigvuldigd kwaad in granen en vruchten. In een groot deel van Rusland, vooral in de Oostelijke provinciën, is de graan oogst bijna geheel mislukt en heerscht dientengevolge groote ellende onder de plat telands-bevolking. Om de boeren in dezen nood te onder steunen en koren voor hen beschikbaar te stellen, heeft de regeering den uitvoer van rogge, roggemeel en alle soorten van zeme len uit Rusland verboden en 15 millioen roebels ter beschikking gesteld tot het aankoopen van koren, hetwelk tegen ver laagde vrachtprijzen naar de geteisterde streken zal gezonden worden. De commis- siën welke zich in vele plaatsen hebben gevormd tot leniging van den nood, kunnen nu dit graan tegen matigen prijs koopen en het onder de noodlijdenden uitdeelen. De Petersburgsche bladen wijzen er op, dat de uitvoer van tarwe vrjj blijft, zoodat Ruslands politieke vrienden, vooral de Frun- schen, die geen rogge, maar alleen tarwe uit Rusland ontvangen, door het verbod niet worden getroffen. Het ergste is het verbod voor Duitsch- land. Van de 349,601,600 kilogr. rogge, welke in dit jaar van Jan. tot Juli in Duitsch- land zijn ingevoerd, kwamen 314,764,000, dus 90 pCt. uit Rusland. Het overige kwam uit Nederland, Oostenrijk-Hongarije en Rumenië maar vermoedelijk schuilt on der de rogge, die uit Nederland werd in gevoerd, nog eene aanzienlijke hoeveelheid Russisch graan. Hoe dit ook zij, in elk geval is het ver bod van den uitvoer van rogge uit Rusland een zware slag voor de Duitschers, daar geen ander land in staat is het Russische graan te vervangen. Integendeel, ook de uitvoer uit de ande re Europeesche landen zal nu nog vermin deren, want Zweden en Noorwegen moeten, nu de Russische markt voor hen gesloten is, ook de Rogge, welke zij noodig hebben, elders opdoen. Nu reeds zjjn de roggeprjjzen te Berlijn gestegen tot 226,50 Mark de 1000 KG., maar naar alle waarschijnlijkheid zal deze prijs na het verbod nog hooger worden. Vooral voor de Pruisi-che Oostelijke provinciën is het besluit der Russische re- geerir.g een ernstige slag; niet alleen voor de havens, maar ook voor de molenaars, die de Russische rogge maalden en vermeng den met tarwe voor den uitvoer. (Jok voor den Nederlandschen handel is het verbod der Russische regeering van gewicht. Waar moeten de 9 miljoen H. L. rogge die Rusland anders in i/3 jr. levert, nu van daan komen Uit Amerika misschien. Dit is zeker dat de rogge er sinds veel duurder op geworden is, en haar hoogsten prijs nog lang niet heeft bereikt. De groote grondbezitters, groothandelaars, kleine land bouwers en pachters hebben hierbij voordeel doch wij behoeven niet te zeggen wie het meest. Tegelijk mag ook wel gewezen worden op de duurte der eerste levensbehoeften die het gevolg zijn van de ongunstige weers gesteldheid van dezen zomer. Het kan niet andersbij dezen grooten deels mislukten oogst moeten de vooruitzich ten tegen den winter allertreurigst zijn. De arbeiders hebben dezen winter niets en dezen zomer weinig kunnen verdienen. Hoevelen verspeelden nog heel wat op hun kleine bedrijfHoe menigeen leed verlies door de vlekziekte en andere beproevingen. Het zijn waarlijk geen tijden om het te zoeken in jjdele vermakingen. En toch, het Zeeuwsche volk kermist er nog maar op losals ware er geen wolkje aan de lucht, als ware de slaande hand Gods niet zwaar over onze Janden. Het is te hopen dat ons christenvolk zjjne roeping versta, en zich en zijne kinderen aan de dingen der ijdelheid onttrekke. Integendeel, wij hebben noodig ons diep te vernederen voor den Heere: dit is de eenige voorwaarde tot verhooging te Zijner tijd. «O land land 1 land hoor des Heeren Woord 1» Hereeniging der gereformeerden. Wij zijn een politiek blad en behooren dus de richting niet aan te geven die op kerkelijk gebied dient gekozen te worden. Daarvoor zorgen de kerkelijke bladen. Toch vatten wij onze taak niet op, als zouden wij nu geen woord mogen reppen over wat op kerkelijk gebied voorvalt en onze meening in zake gewichtige kerkelijke gebeurtenissen moeten achterwege houden. Integendeel, alle verschijnselen in het volksleven dienen door de pers besproken niets mag worden geïgnoreerd, alleen wijl het toevallig ligt buiten den gezichtskring der redactie. De «liberale» pers die wel schimpen kan op hen die kerkelijk verschillen met een deel harer lezers en cliënten, heeft zich steeds van zuivere voorlichting op dit gebied ont houden en verzuimd de maatschappelijke en staatkundige voor- en nadeelen te schetsen van wat op het breede terrein van den gods dienst zooal geschiedt. De antirevolutionaire pers, voorzoover zij zich issu de Calvin kent, heeft wel dege lijk ook over deze dingen haar oordeel uit te spreken, en zij doet dit ook in zake het gewichtige punt dat thans door de Synode der Chr. Ger. kerken, te Leeuwarden ver gaderd, wordt behandeld. Het betreft na melijk de vraag, of het nu eindelijk komen zal tot kerkelijke vereeniging van de christelijke gereformeerde en de neder- landsch gereformeerde kerken in Nederland. Wij achten het een verblijdend verschijn sel dat men deze zaak, na verschillende mislukkingen, nog Diet van de agenda heelt afgevoerd. Maatschappelijk toch kan deze vereeni ging der genoemde kerken gezegende ge volgen hebben. Wat nu door twee lichamen geschiedt met dubbele inspanning en arbeids tijd, tot leniging der sociale nooden, kan dan door één lichaam plaats vinden, met dubbel resultaat bij dezelfde inspanning in eenzelfde tijdsbestek. Voor een goed deel ontkomen geljjkstre- vende werkkrachten door dezer maatregel aan de versnippering. Ook op politiek terrein kon deze veree niging tot meerdere samenhinding leiden. De meerder of minder breede zoom van kiezers die om kerkelijke geschillen zich aan de staatkundige worsteling onttrekt, kan daardoor wegvallen en met vereende kracht kan dan voortaan tegen den gemeenschap- pelijken vijandhet liberalisme worden opgetrokken. Hoe men op kerkelijk gebied voor deze vereeniging de lijnen trekt, daarmede heb ben wij ons niet in te laten het is de zaak der kerken. Wij kunnen en mogen slechts, op boven genoemde gronden, den wensch uitspreken, dat de pogingen om aan den wensch van duizenden te gemoet te komen, in zake hereeniging der gereformeerde kerken, ge lukkig mogen slagen. Gaf het clericaal liberalistisch stembusge- drijf ons thans een minister van justitie die in zake scheiding van Kerk en Staat zeer bedenkelijke theorieën verkondigt; leidehet gebed van alle oprechte antirevolutionairen tot vereeniging van allen, die, in den groo- ten strijd onzer dagen, eigenlijk één zijn. Met belangstelling zien wij den uitslag der besprekingen van de synode te Leeu warden tegemoet. God de Heer zij daar de Raadsman V Sport-overdrijving. Nu het overmatig wielrijden onzer stu- deerende jongelui al toeneemt, iets waarvan het onderwijzend personeel zeker wel den invloed ondervindt, is zeker de herinnering niet misplaatst aan hetgeen wijlen mr. Vos- maer voor eenige jaren in zijn Vlugmaren over deze zelfde zaak schreef: De behoefte aan lichaamsbeweging en oefening voor de gezondheid zal ieder toe geven, maar de zaak is, als gewoonlijk, weer in het dwaze overdreven. Het is geen uitspanning, geen bijkomende oefening meer, maar een vak geworden. Wij hebben nu jongelieden en juffers ook al, die zich geheel wijden aan cricquet, aan wielrijden, en dag aan dag in een zwemkom liggen weeken. Eene stoute schaats te rijden, vrjj goed te kunnen zwemmen, zich aan een rekstok te oefenen, prettig te roeien en te zeilen, paardrijden, een halven dag te kunnen wandelen, dat was vroeger flink en gezond. Thans volstaat dat niet. Men moet in tours de force den grootsten trapéze-heid evenaren, men moet zooveel afstand in zooveel uren en minuten op een wiel af leggen, men moet zwemmen als de Ninen in het Reingold, en om een eerste roeier te zijn oefent men zich, zelfs asketiesch. De vraag rijst, wat die roeiers, howlers en champions in hun hersenen hebben- „Een arm vol spieren en een mond vol tanden," zei een aardig meisje aan den schrijver van het stukje, dat ik noemde, en zij zei dit van haars broeders veel be wonderden bowler, een kraan maar waar uit niets te tappen viel dan Engelsche sportwoorden." Nil medium, niets blijft in het midden, zei Horatius al. Steeds overdrijft men aan de eene of de andere zij. De satyre van alle tijden heeft er tegen geijverd en toont dat het ten alle tijde zoo geweest is. En de satyre is altijd machteloos geweest om dit te veranderen. Het eenige wat er te doen valt is, de oogen open te houden en te arbeiden voor het beste geneesmiddel: gezond verstand. 't Is altijd goed dat dergelijke opmer kingen komen uit een hoek waar men de minste dompers van daan haalt liet oordeel (Hér pers. Aanmerkingen van het toongevend ge deelte der pers over het nieuwe ministerie Een radicaal blad (De Amsterdammer): Dat onder deze omstandigheden de libe ralen zelf niet bijzonder op hun gemak zijn, is te begrijpen. De manier waarop dit kabi net te voorschijn is getreden is niet geschikt de verwachting hoog te spannen, al bevat het achttal enkele mannen van naam. Een antirevolutionair blad (cfe Standaard En wat voor ons, Christenen in den lande, het bitterst is, op het oogenblik, toen deze mannen van het regeerkasteel bezit namen, wierd boven de poorte van dit kas teel de Banier van het Kruis van Christus neergehaald. Niet door de macht van het Liberalisme, maar door het verraad van enkele Bedie naren des Woords- Een liberaal blad (De Zutfensche Crl.): Ons past voorzeker eenig geduld, doch een voorgevoel van teleurstslling kunnen wij helaas! niet onderdrukken. Een katholiek blad, fractie Schaepman, (Het Centrum): Een oorlogs-verklaring verwachten wü van dit ministerie niet. Integendeel. Waarschijn lijk zelfs de van ouds bekende, liefelijke, in slaap wiegende liberale beloften. Maar juist deze waarschijnlijke beloften, vooral van een bekwaam, bepaald liberaal ministerie, moeten de Katholieken alle vroe gere onéénigheid doen vergeten en tot een drachtige waakzaamheid aansporen. Wjj vreezen maar al te zeer, dat geen vrede, maar strijd ons wacht en dat velen zullen treuren nu het te laat is. Een liberaal ministerie, met ministers van oorlog (algemeene dienstplicht) en financiën (tegen beschermende rechten) Een liberale Kamermeerderheid Een breuk met onze vroegere bondgenooten Ziedaar den toestand waarin wij Katho lieken geplaatst zijn. Een conservatief blad (Het Dagblad) De voorstellen en daden van het Bewind zullen wij onpartijdig toetsen aan 't vader- landsch belang, al kunnen wij de vrees niet onderdrukken, dat wü van dit Bewind geen oplossing van de groote politieke vraagstuk ken zullen ontvangen, welke een nationale zal kunnen heeten. Een katholiek blad fractie Bahlmann (De Tijd) Menigeen der leden van het nu optredend Kabinet stond óf als lid der Staten-Gene- raal, óf als minister, öf als openbaar amb tenaar meeningen voor, die niet de onze zün, meeningen soms, welke wü tot geen prijs en nimmer de onze kunnen noemen. Daarin zien wü vooralsnog geen reden om dit Kabinet als besliste tegenstanders tege moet te gaan. «In de wolken» is tot nog toe alleen Het Handelsblad. Dit liberale blad heeft de groot ste verwachtingen, en geeft in zjjn jongste artikel aan de nietsdoeners die «zoo weinig tot stand brachten» natuurlek het roode paspoort mee. Meer nabjj de waarheid ware geweest de erkentenis dat het aftredend ministerie een stapel werk kant en klaar heeft nagelaten, zoodat zelfs de middelmatigste opvolgers er een goeden naam als wettenmakers door kunnen behalen. 24 Augustus 1891. De nieuwe ministers hebben verwit tigd dat zij zullen te spreken zjjnde mi nister van justitie Dinsdags te half 2van binnenl. zaken Zaterdags te 12 uur, (te beginnen 5 Sept.)marine Vrijdags 11 uur financiën Donderdags 12 uuroorlog Don derdags 1 uur; waterstaat Zaterdags te 1 uur. Voorts zullen de verkiezingen ter vervanging van de hh. Tak, Smidt en v. Dedem, resp. te Amsterdam, Emmen en Hoorn plaats hebben op Donderdag 10 Sept. en de herstemming zoo noodig Donderdag 24 Sept. Waarde. In de Zaterdag jl. gehouden ge meenteraadsvergadering is met algemeene stemmen tot lid van het Algemeen Arm bestuur herkozen de heer M. Geleedst. Een ingezonden stuk in de Amsterdam mer stelt ons in de gelegenheid het volgende staatje onzen lezers aan te bieden, waaruit blijkt, hoeveel de verschillende Kerkgenoot schappen uit de staatskas ontvangen gWg'IFgW £1 a; Sg a. O 7" cS B. S1 S" sf^S f' SS ITS* g.? M D g- cd a o- cd* 0 2LS O OQ aas* 3 g- 3 s pN C*- 3 a 8* 0 cr cd sr p 0 q- (D - pMS "53 0 OQ cd cd e cd Q *-• P cd N S3- CR 8 8 Er B 00 co f 40000.— - 500. - 4200.— - 1400.— - 3550.— - 21000.- - 4300.— Onkosten Kerkbestuur f 1139655.— - 19100.— - 37486.— 4325.— - 11800.— 6200.— - 542703.— 7500.— Tractementen predikanten pastoors en rabb. f 2400.— - 6000.— - 7000.— - 13300.- Hoogleeraren OOO^OO^OïpQ OOOlOfcOOOOW OWOOülOOüI '1 '1 '1 "1 11 '1 '1 Totaal. Hier geldt eenigszins hetzelfde, wat wjj steeds tegen de openbare school gehad heb ben n.m., dat ieder die niet van hen ge diend is, toch mede moet betalen. Zoo ook hier. Al wie niet tot een der genoemde kerkgenootschappen behoort, moet mede helpen om bijna twee millioen ten haren behoeve op te brengen. Dit is wel niet spoedig te verhelpen maar door het aan gaan van een leening tot uitkeering van het kapitaal aan de rechthebbende, kan er eene ontkoming aan dien druk komen, in dien deze leening geregeld geamortiseerd wordt. Nederl. landverhuizers in Argentinië. In een door De Tijd ontvangen schrjjven wordt de vraag gesteld of wellicht niet het eenvoudigste middel om de ongelukkige Nederlandsche emigranten in Argentinië terugkeer naar het vaderland mogeljjk te maken, een beroep zou zjjn op de directie van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij, die in de jaren 1889 en 1890 van die landverhuizing belangrijke baten genoot Allicht zou zjj geneigd zijn, een ge deelte daarvan af te staan ten behoeve van menschen, die de slachtoffers werden van hunne lichtgeloovigheid. Van een dergeljjk beroep zou wellicht meer practisch nut te wachten zjjn dan van het ontslag, aan den Nederlandschen consul van Riet te geven, meent bedoelde briefschrijver. Het D. v. 2V. bevat een oproeping van den heer Fr. Gatzenmejjer, Rozengracht 187 te Amsterdam, luidende: «Zjj allen, die vermeenen niet genoeg op de hoogte te zjjn omtrent het lot of den toestand, waarin onze landgenooten in dat land verkeeren, ber. ik bereid speciaal per soonlijk te mjjnent in te lichten. «Zjj, die vermeenen genoeg te weteu, d. w. z. dat elk uur, dat voorbijgaat, de toe stand hachljjker wordt om te bezwijken, noodig ik overal in alle hoeken van Neder land uit, de handen ineen te slaan, om als één man te werken, zoo spoedig mogelijk onze landgenooten nog te redden, voor zoover zjj nog te redden zijn Aan de verkiezing voor een lid van den raad te Axel werd Vrjjdag deelgenomen door 332 van 318 kiezers. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. A. Smies die 105 en J. C. Verbruggen die 42 stemmen verkreeg. Bjj kon. besluit zjjn benoemd J. Tol- hoek tot djjkgraat van het waterschap de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1