KEIUv- E.\ SCHOOLS! Kt MX RKCIITSZAKEX. LANDBOUW. (ieniengde Berichten. (civiel ingenieur) minister van waterstaat, mr. N. G. Pierson financiën, A. W. Seyf- fardt oorlog, J. C. Janssen (hoofdingenieur der marine^ marine, en mr. H. J. Smidt justitie. Met diep gevoeld leedwezen nemen wij dus afscheid van ons geliefd ministerie uit de rechterzijde. Inzonderheid de heeren Lob man, Mackuy en Haveiaar zien wij noode vertrekken, en betreuren het niet minder dat de heeren Ruys en Bergansius, wier bekwaamheiden ijver boven ieders lof waren door eigen geestverwanten verworpen, hun taak aan mogelijk minder geschikte handen moesten overgeven. Van het nieuwe acht tal dat or.ze vrienden vervangt, zullen wij niet veel zeggen. Allen zijn liberalen van «zuiveren» bloede, en dat zegt reeds ge noeg om ook zonder nadere kennismaking hun optreden minder aangenaam te vinden. Twee hunner zijn oud-ministers: de hh. Tak en Smidt; de heer Tak was sinds eenige jaren de leider zijner partij in de Tweede Kamer, en zal liet thans worden in het kabinet. Een man van ontegen zeggelijk groote bekwaamheden. De heer Smidt is de bekende oud-gou verneur van Suriname, die zulke belang rijke ontdekkingen deed aangaande schan delijke misstanden, die hij daar vond en waaraan hij geen eind wist te maken. Beiden hadden van 1877 tot 79 zitting in liet kabinet Kappeijne. Dat voor koloniën baron v. Dedern optreedt, en niet de heer Cremer, wat eerst voorspeld was. is ons, nu toch een liberaal ministerie optreedt, wel zoo aangenaam. Baron v. üedem is een ernstig man; geen drijver, onze bondgenoot tegen het opiummisbruik en met veel ken nis van en liefde voor Indië toegerust. Of de finaneiëele specialiteit Pierson beter dan zijn voorganger 's lands geldmiddelen beheeren zal, moet worden afgewacht, of hij zijn geheele partij winnen zal voor een 'progressieve inkomstenbelasting, zal de tijd leeren. Dat echter de heer Bergansius voor oor log wordt opgevolgd door den heer Seylïurdt, is een feit, dat zelfs bij een groot deel der liberale partij teleurstelling zal wekken. Het oeleedigt in de eerste plaats den heer Bergansius zeiven, die vooral om zijn legerwet de sympathie der «liberalen» mocht verwerven, en de aanvaarding van wiens beginsel van persoonlijken dienstplicht zelfs door de «liberale Unie» als voorwaarde voor de verkiezing van liberale kamerleddn gesteld was. De «liberale Unie» had gezegd Mocht onverhoopt het ontwerp totregelingvandenkrijgsdienst, niet tot wet zijn verheven bij de opening der stembus, dan neme op het liberale program eene voorname plaats ineene legerinrichting, in hoofdzaak overeenko mende met het stelsel, in het ontwerp- Bergansius neergelegd, eene legerinrichting die gegrond is op het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, en welk getuigt, dat Nederland vast besloten is zijne onaf hankelijkheid en zijne neutraliteit tot het uiterste te verdedigen. Had niet de meerderheid der liberale partij met warmte zich voor de nieuwe legervorming verklaard en het beginsel van den persoonlijken dienstplicht met haar bloed willen bezegelen En heeft de groote (of de kleine?) oppositie van den heer Seyffardt tegen de legerwet aan dit alles beantwoord Wat zal de minister van Binnenlandsche zaken, de premier, (dhr. Tak) den voor zitter der liberale Unie (dbr. Tak) ant woorden, zoo deze hem rekenschap vraagt van zulk eene stuitende terzijdestelling van het door dezen en de «liberale Unie» aan bevolen beginsel Wat de roomsche leiders die Bergansius hielpen afmaken, van dezen ruil zullen zeggen Of zij, na den persoonlijken dienstplicht met al zijne vrijstellingen van de hand gewezen te hebben, nu den alge- mcenen dienstplicht van minister Seyffardt zullen aannemen De Troonrede zal opheldering kunnen geven. Wat de antirevolutionaire partij betreft, zij kan nu, gelijk de «liberale» van 1888, aan het observeeren van alle beloofde hervormingen die zullen tot stand komen. Het ministerie Tak-v. Tienlioven beschikt over een ontzaglijke meerderheid in beide Kamers. Het heeft voorloopig geen last van klagende vrienden de tegenstand aan de rechterzijde is verzwakt, dank zij de hulp der katholieken en de afwezigheid van hare geduchtste tegenstanders, als Ruijs, Domela en Lohman, Mackay, Heemskerk en Treub. Niets kan bet dus deren. Het antirevolutionaire volk blijft met toegenegenheid en dankbaarheid aan zijne thans tot rust gedoemde woordvoerdeis Lobman en Mackay verbonden hetwenscht de kamerclub in h.iar strijden en getuigen, hetzij genegerd o( genegeerd, met belang stelling en broedertrouw te volgen. En voorts biddende ook voor de liberale regeering, naar luid van het voorschrift des Heiligen Geestes te bidden voor allen die in hoogheid zijn, Land en Volk en Vorstenhuis op te dragen aan den Heer die regeert, en in alle dingen, door welk schepsel ook, alleen Zijn immers altijd wijzen en goeden raad uitvoert. 21 Augustus 1891. Vergadering van den Gemeenteraad van Middelburg op Maandag den 24 Augs 1891des namiddags te 3 uren, ter behan deling der onderstaande zaken. Ingekomen stukken, Onderzoek geloofs brieven nieuw benoemde leden gemeenteraad. Vaststelling gemeenterekening 1890. Benoe ming onderwijzeressen op de scholen CenE. Bij kon. brs'uit is mr. A. baron Mac kay, de premier in het vorige kabinet, be noemd tot minister van staat. Bij kon. besluit is met ingang van 16 September benoemd tot directeur van liet telegraafkantoor e brievengaarder te Korigene K. Willemsen, thans in gelijke betrekking te Ridderkerk. lerseke. De vergadtring voor pachters der oesterperceeien aan de lerseke en Berg- sche bank, Woensdag jl. was schaars bezocht. Voorgesteld werd een request op te zenden aan den minister van financiën om den betalings termijn te verzetten op ultimo September. Nu is dit slechts een tijdelijk redmiddel; wijl de toestand nog benarder is dan toen in-'t voorjaar een dergelijk verzoek aan den (vroegeren) minister van financiën gericht werd. Immers het geld dat toen sommige maatschappijen nog in kas hadden, ot het verleende crediet is geheel besteed om de zaak weder met torsche hand aan te grijpen. Met algemeene stemmen werd besloten tot opzending van evengenoemd request om ZExc. de schier ontreduende zaak der oester- cultuur bloot te leggen en te verzoeken middelen te verschaffen ter tegemoetkoming van de pachters. liet request zal door een commissie, zijnde de heeren Elfrich te Delft, J. Molhoek en J. Bom, beide laatsten te lerseke, ZExc. aangebodenen persoonlijk toegelicht worden. (Jok werd besloten op voorstel van den heer Renteigern, nog vijt requesten te laten circuleeren onder neringdoenden, schip pers en arbeiders, voor wie de oestercultuur een levensquaestie isen deze requesten aan den minister op te zenden uit de ge meenten lerseke, Wemeldinge, Tolen, Ber gen op Zoom en Krabbendijke. Men hoopt dat een en ander tot den geweuschten uit slag zal leiden. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de «Nederlandsche maat schappij voor kunstmatige oesterteelt», Woensdag te Amsterdam gehouden is in de plaats van den directeur Jhr. J. L. C. Pompe v. Meerdervoort benoemd dhr. J. J. Ochtman te Goes. Het aantal verkochte oesters bedroeg 3,714.000 of gemiddeld f47,40 per 1000 stuks. Heden middag 12 uur hebben de nieuwe ministers in handen der Regentes den eed afgelegd de heer Lely, die doopsgezind is, legde de belofte af. Nederlandsche Bank. De heer Pier son, thans minister van financiën, is sedert 15 Januari 1885 president geweest der Ne derlandsche Bank. De president dier instelling wordt evenals de vijf directeuren en de secretaris, voor 7 jaren door het hoofd van den Staat benoemd, zij zijn dan terstond opnieuw benoembaar. Dhr. Pierson zou dus weldra als president het eind van liet eerste zevenjarig tjjdperk hebben bereikt. Directeuren der Ned. Bank zijn thans de bh. H. v. Eeghen, prof. Quack, mr. N. P. v. d. Berg, A. L. Wurfbain, J. M. v. Bosse en mr. J. G. N. de Hoop Seheffer [secr.] Goes. De heer S. de Meulemeester heeft ontslag genomen ais lid van den gemeente raad. De heer Jonquière neemt eveneens weldra ontslag. Wij ontvangen herhaaldelijk mede- deelingen omtrent tractementsverhooging van heeren brievengaarders enz. Deze be richten worden niet geplaatst, wijl al deze feiten gevolg zijn van een besluit van den oud minister van waterstaat, den heer Haveiaarden uitnemenden behartiger van 's lands belang en dat der ambtenaren, maar die door het partijgedrijf der «liberalen» zijn portefeuille nuaan een ander heeft moeten atstaan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zaamslag en voor Rouveen door ds. K. W. Vethake, laatst te Arnhem. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Wissenkerke c. a. doords. F. C. v. Dorp te Laar [graafschap Bentheim.J Ds. Eerdmans ram Zondag afscheid van zijne gemeente naar 2 Cor. 13:11. De Zendingsdirector ds. J. H. Donner te Leiden, herdenkt 27 Aug. a. den dag waarop hij voor veertig jaren predikant werd bij de kerk te Leiden. Geslaagd voor de hootdacte te Breda de heeren D. J. Hartog en A. Koolaard, beiden van Scherpenisse, de eerste thans onderwijzer te St. Maartensdijk, de tweede te Oud-Vosmeer. Arrondiss. Rechtbank te S,iddelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: P. F. de M., 24 j. pol derwerker, en F. W., 21 j., werkman bei den Clinge, ieder tot 1 m. gev., P. de G., 23 j., werkman, Sas van Gent, tot 8 b. s. 6 d. h., en J. van L56 j., visscher, Stop peldijk, tot f 5 b. s. 5 d. h., diefstal: E. A., 36 j., werkman, Overslag, tot 14 d. gev., beleediging: A. K., 25 j., bargeschipper Sas van Gent, tot f10 b. s. 5 d. h. D. 't G., 65 j. vischkoopman, Axel, tot f8 b. s. 6 d. h., en W. K., 21 j. opperman, Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d., h., en smaadE. de M., 42 j. herbergier, Sas van Gent, tot f 25 b. s. 15 d. h., Allen in de kosten. Aan het verslag van de C( tnmissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen an fokdieren, gehou den in de maanden Juli en Aug. 1891 is het volgende ontleend Uitsluitend voor de opname van paarden in het N. P. S. werden buitengewone keu ringen gehouden te Krabbendijke 13, opge nomen 2. St. Philipsland 24, opgenomen 19; IJzendijke 3, opgenomen 3; Axei 10; opgenomen 2alle merries. Een hengst Ge Axel) werd aangeboden en afgewezen. Voorts werd gekeurd op volgende plaatsen CortgeaeAangeboden geen een- en twee jarige hengsten, maar 3 rnerriën voor op neming in het N. P. S., 2 goedgekeurd. Merries met veulen twee aangeboden. Een premie toegekend aanjCato, no. 240 N. P. S. met hengstveu'en Cesar. Keuringsno. 383, eigenaar G. J. v. d. Linde Colijnsplaat, f 40. Middelburg. Voor opneming in het N. P. S. werd niets aangeboden. Merriën met veulen één aangebracht, die vertoond moest worden om aanspraak te kunnen maken op het 2e gedeelte van een in Fe bruari 1890 toegekenden prijs. Deze Merrie, Bette, No. 243 N. P. S., met haar Hengst veulen Karet, eigenaar Joos Mesie, te Nieuw en St. Joosland, wordt opnieuw een premie toegekend a 140.Twee tweejarige hengsten en een éénjarige werden aange boden, doch konden niet in aanmerking komen. Hulst. Aangeboden voor opnemiDg N. P. S. 5 merries en een Hengst, hiervan werden twee merriën goedgekeurd. Meniën met veulen werden 9 nummers aangebracht, waarbij Collet met merrie- veulen Fanny var: J. Vael te St. Jansteen voor bet nazien voor de 2de helft van den in Febr. 1890 toegekenden prijs. Premiën toegekend f 60 aan Mie ex Marie met hengstveulen Robeit, eigenaar A. Go- vaert Westdorpe, en Liet met hengstveulen Samson eigenaar C. v. Esbroeck, Hengstdijk; en f40 aan Neliy met hengstveulen Wil lem, eigenaar baron Collot d' Escury te Boschkapelle; en Juffrouw met merrieveulen Lot. eigenaar J. Vogelvanger te Hulst. Aan- houdingsbijdrageii f60 aan Louis K. van H. Goethals Westdorpe, Nero K. van E. B. Plas.chaart te St. Jan Steen. Aangeboden een 2 jarige Hengst Nero K. No. 396, ge boren 25 April 1889, vader en moeder Belg. ras, eigenaar Joh. de Feijter Gz. Zaamslag 1 75. Oostburg. Aangeboden 5 merriën en 2 hengsten voor opneming N. P. S. Opge nomen 2 merriën en 2 hengsten. Merriën met veulendrie aangeboden. Premie\inke no. 445 met merrie- veulen Thérèse K no. 404, eigenaar H. Arnoudts Sluis f 60. En Snel no. 540 N. P. S. met hengstveulen Carnot K no. 405, eigenaar A. A. de Vlieger, Zuidzande, f40. Eenjarige hengsten 3 aangebracht. Aanhoudingsbijdrage toegekend aan Bruno ex. Piet K no. 400, geb. 1 Mei 1890 vader Canrobert no. 41 N. P. S. Moeder in- landsche merrie, eigenaar A. A. de Vlieger Zuidzande f 60. St. Maartensdijk. Aangeboden vier merriën voor het N. P. S. waarvan drie geschikt bevonden werden, Merriën met veulen 5 num mers aangeboden. Premiën werden (toege kend Calo no. 298 N. P. S. met hengstveu len Max K. no. 415, eigenaar L. J. Dorst te Stavenisse f 60. Deze beiden moesten ook aangeboden worden om de 2e helft der in Februari 1890 toegekende prijs te kunnen ontvangen, Lies no. 372 N. P.S. met mer rieveulen Emma K. no. 414, eigenaar A. de Wilde te St. Maartensdijk f 40. Éénjarige hengsten vijf aangebracht. Aanhouding-- bijdragen toegekend aan Brutus K. no. -408, geboren 9 April 1890, vader Oldenb. hengst Brutus, moeder Marie no. 159 N. P. S., eigenaar I. P. Hage Cz. te St. Maartensdijk f 60. Tweejarige hengsten niet aangeboden. Goes. Aangeboden voor opname in het N. P. S. negen merriën, hiervan werden drie goedgekeurd. Merriën met veulen tien nummers aangebracht. Premiën toegekend aanCora No. 513 N. P. S. met merrie veulen Ella K. No. 423 eigenaar C. J. La brijn te 's Gravenpolder f 60.Cato No. 318 N. P. S. met merrieveulen Margot K. No. 421 eigenaar J. M. Ivakebeeke, te Goes f 40. Cato No. 515 N. P. S. met merrieveulen Cidema K. No. 424 eigenaar C. van Damme te Wolfertsdijk f40.Eenjarige hengsten werden er 4 aangeboden. Aanhoudingsbij drage toegekend aanMaris K. No. 429, geboren April 1800, vader en moeder on bekend (aangekocht), eigenaar C. Wabeke, Krabbendijke. Tweejarige hengsten niet aangeboden. Zierikzee. Aangeboden voor de opname in het N. P. S. vier Merriën. waarvan twee werden goedgekeurd. Merriën met veulen werden elf nummers aangebracht. Hier van moesten door de commissie nagezien wor den met het oog op de tweede helft van de in Februari 1890 toegekende prijzen. Lira, met Merrieveulen Cora van L. Koop man te Nieuwerkerk. Marianne, met Mer rieveulen Sophia, van J. Klompe, Serooskerke. Premiën werden toegekend aan Vera, No. 568, N. P. S. met Merrieveulen Zoë, K. No. 442, eigenaar C. Berrevoet, te Elle- meet f60.Liza, No. 285 N. P.S,met Merrieveulen Cora, K. N. 436, eigenaar L. Koopman, te Nieuwerkerk f60.Clara ex Lette, No. 380 N. P. S. met Hengst veulen Ducalion, K. No. 440, eigenaar M. de Glopper, te Ellemeet. f 60. Marie, No. 140 N. P. S. met hengstveulen Cesar K. No, 435, eigenaar H. Hansen, te Elle meet f40.Éénjarige hengsten werden twee en Tweejarige hengsten drie ter keu ring aangeboden, doch aan geen dezer eene aanhoudingsbijdrage toegekend. Op de tentoonstelling te Utrecht is bekioond voor de volledigste verzameling van werktuigen voor zuivelbereiding firma wed. Massee en Zn te Goes. Goes. Het Leger des Heils hield Donder dagavond iu een stampvolle zaal in «De prins van Oranje» zijn eerste oefenirg. Adjudant Bonthuis leidde de bijeenkomst. Verschil lende personen voerden bet woord, en gaven vrijmoedig en blijmoedig getuigenis van hun geloof en hun bekeering. Ook een vriend uit Goes deed verslag van zijn vroeger leven en hoe het Leger des Heils hem het middel tot zijne re Iding was geweest 'Ook enkele vrou wen, waaronder behalve de beide kouwe lijke officieren, ook eenige uit Goes en lerseke, voerden liet woord. De pianist dhr. Nonhebel zong eene solo «Gezang 22», be geleid door de piano, wat een goeden indruk maakte. Ook hij deelde mede hoe hij noch bij de wetenschap, noch bij de kunst vrede en bevrediging had gevonden, doch dat de lesultaten van den arbeid des Legers te lerseke hem tot nadere kennismaking met het leger hadden verleid, welke kennisma king hem tot een eeuwigen zegen werd. Hij zal zich weldra in het officierenkorps van het leger doen opnemen. Sommige mededeelingen wekten af en toe hilariteit, doch jle heer Bonthuis wist de orde op uitstekende wijze te handhaven, en lint Goesche publiek het zij tot zijn eer gezegd gedroeg zich over het algemeen fatsoenlijk en hoorde de bijbelverklaring naar Johannes III vrij aandachtig aan. Niettegenstaande de samenkomst geen kerkelijk karakter droeg, einuigde de adju dant toch met het opleggen san den apos- tolischen zegen Goes. De Kapt. Comm. der d. d. schut terij alhier heeft benoemd tot Sergeant W. Kort, M. Kok, J. Waale, J de Hoogh, A. A. v. Luyk en J. Schipper. Tot fourierL. F. Fagel Jr. Tot korporaalH. F. Koens, P. den Hollander Dz., M. Schiijver, H. Lam pen en Johan v. d. Mark. Men (meldt uit 's Heer Arendskerke Dicht bij het station alhier had gister het volgende ongeluk plaats. Een werkman aan de lijn, metselaar, stond met zijn makker te kijken naar den zandtrein, die van Middelburg kwam. Bij ongeluk kwam de sneltrein van tegenovergestelde zijde aanvliegen, zonder dat men het bemerkte. Een der personen werd door den trein aangereden en gedood. De machinist trachtte nog den trein te doen stoppen, maar hel was te laat. De overledene laat een weduwe en vjjf kinderen na. Vlisnngen. Vrijdagmorgen bij het openen der luiken op de Middelburgsche Boot no. 2 ontdekte men een massa water in het ruim, wat eerst na 2'/2 uur pompen er uit verwijderd was. Bij onderzoek bleek een plaat gesprongen te zijn, zoodat reparatie in het droge dok noodig is. De reis moest natuur lijk worden uitgesteld. Bij vier verschillende arbeiders te Wissekerke en 's Heer Hendrlkskindercn werd in den afgeloopen nacht weer dief stal gepleegd. Jonge kippen, konijnen en waschgoed van den bleek alles was van de gading der dieven. Ook b(j drie verschil lende landbouwers werden in de laatste dagen tal van jonge kippen vermist. Eerst dacht men aan bunzings, maar uit hét blaffen der honden is men nu tot de over tuiging gekomen dat ook hierbij diefstal in het spel is. M. C. Gesleept door de te Hansweert thuis belioorende sleepboot Hansweert vertrok Donderdagmorgen van daar naar Baarland het Nederlandsch ijzeren tjalkschip Nooit gedacht, schipper H. de Weerd; aanboord hebbende een telegraafkabel, tot het leggen van genoemde kabel door de Wester-Sciielde van Baarland naar Terneuzen. (M. C.) Uit Neerbosch meldt men De collecte bij het bezoek van de afgevaardigden der Chr. Jongelings-vereenigingen in de wee- zenkapel gehouden, heeft f419,60 opge bracht, De bezoekers kochten verder voor een aazienlijk bedrag aan klompen. Onder de merkwaardige giften, de afgeloopen week aan de weesinrichting geschonken, behoort weder een paard, een schimmel zonder ge breken. Niet ver van het station de Bilt schrijft het U. D. bevindt zich op een afgelegen terrein,, waar af en toe door de genietroe pen springproeven worden genomen, een onderaardsch geblindeerd nachtverblijf, waar binnen een korporaal met een geniesoldaet ter bewaking van het zich in de nabijheid bevindend materiëel logies houden. Inden nacht van 15 op 16 Augustus te ruiin 3 uur werd de aldaar verblijf houdende kor poraal plotseling gewekt door een vrouw die in zoodanigen toestand verkeerde, dat men het niet van zich kon verkrijgen haar weg te zenden. Zij beviel namelijk kort na haar binnentreden van een zoon. Na tuurlijk ontbraken alle bij zulk een gebeur tenis benoodigde hulpmiddelen, doch onze geniesoldaten wisten raad. Een zorgde voor een geneesheer, een ander ontdeed zich van zijn onderkleeren en scheurde die stuk om 't wicht te bedekken. Of zij beiden als pe ters zullen optreden voor den jonggeborene, is nog niet beslist. No een dag rust kon de vrouw naar een naburig huis worden vervoerd. De oudste geneesheer uit ons land, dr. B. H. Vroom, te Nieuwe Pekela is in den ouderdom van 94 jaren aldaar overleden)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2