LS. flY, Goes IEKENS en TIMEN, 'ertregt&Co., an Kamen, 1891. No. 133. Donderdag 13 Augustus. Vijfde Jaargang. n af 2,90 gld. gld. 1% en 12, witte 'atboter 30 en 40 Tarwebloem 16, luzel 50 ct. kilo, ïluw en twee Kussens bordhkght, P. MAAS. Jddelburg. Br- VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES MIDDELBURG. koopste prijzen. Sigarenfabrikant [STRAAT 6, el- VOOR DE CHRISTELIJKE SCHOOL. KERK- EN SCHOOJLNIEUWS. 7 BE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 4 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. onderget eekenden voor zeer Istelde prijzen verkocht prima soort Kapok van af 3n wij onze geachte be- terkzaam, dat wij tot de seren Bedden geen andere ezuiverde Veeren gebruiken aoper van een Veeren Bed- geteekend schriftelijk be stellen, met de verklaring, s deugdzaamheid der Veeren durende twee jaren borg Vorststraat, C 218, Goes. 1 Left Winkeliers bekend dat bij te 2 ets. SIGAAR verkrijg- punt door sneeuwwitte brand h smaak. Monster wordt op piet minder dan 100 stuks J van verschillende merken 1 vraag franco toegezonden. Gravenstraat. Issenwijn 35, Witte 40, Anijs Persico 65, Framboze- en 5, Bruidstranen 65. Brande er 60. Cognac f 1,25 en hoo- eur geheel nieuw 80 ct. [weelbeden van 12 of meer pen wordt de prijs veel ver POMBOOTDIENST -MI D D ELB-ROTTERDAM- Igenomen Zondags van V's [van Middelburg 9,45, van boMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. pe Zierikzee Spoorweg Goes- Augustus, burg Van Zierikzee |dd.5,-- Dinsd. ll'smorg. 7,- Woen.12 'C Woen. 12'smidd. SjE i Bond. 13 i Vrijd. 14 u' g-11,— Zat. 15'smorg. V Zond. 16 Maan. 17 7,30 7,30 5,- ?.ll,- 6- 4,30 2,- »t „TELEGRAAF." Augustus. Bamvan Antwerp®!1. 8- Dinsd. 18 1,30 3- Dinsd. ll'smorg-; Dond. 13 Zat. 15 Dinsd. 18 Als aanbeveling van de Unie Collecte die op Zondag a. op enkele plaatsen in de kerken zal gehouden worden, ten behoeve van de school met den Bijbel aldaar nemen wij de volgende regels van professor J. H. Gunning over «Ik kom totu met een opwekking om het Christelijk onderwijs te behartigen. Door den Doop hebt gij uwe kinderen eens aan den driemaal heiligen God toege wijd. Bij dien doop hebt gij de verplich ting tot christelijke opvoeding uwer kin deren op u genomen. Ik herinner u aan deze plechtige gelofte, want de Heer zal er u eenmaal rekenschap van vragen. Gij hebt dus uwe kinderen op te voe den in de lucht en vermaning des Heeren. Zoo gij eenigszins zelf weet wat het zegt, uit den dood der zonde tot het leven in Christus overgebracht te zijn, zult gij deze uwe heilige roeping en verplichting levens als een dierbaar voorrecht beschouwen, dat Gods genade U vergunt. Van de «tucht en vermaning des Heeren» spreekt het Apostolische woord. Eerst noemt hij de tucht, dan de vermaning. Als Christen houdt gij namelijk Uwe kinderen niet voor kleine engelen, maar voor in zonden ontvangen en geboren, zoodat ook zij niet zullen l.et Koninkrijk Gods zien, tenzij ze worden wedergeboren uit water en Geest. Daarom rich te zich bij Uwe opvoeding allereerst de tucht tege i het kwade dat in in Uwe kinderen is, opdat daarna de vermaning het !go e d e in hen kunne voorstaan en aankweeken. Eerst het verkeerde af breken door de tucht der liefde, dan het goede opbouwen door ver standige vermaning; want eerst ploegen, dan zaaien, dat is de orde Gods. Dehuiselijke opvoeding is de grond van alle opleiding die Uwe kinderen moeten ontvangen. Maar van die opvoe ding is verder het schoolonderwijs een van de gewichtigste deelen. Tusschen het huis aan de eene zijde, en de kerk en maatschappij aan de andere zijde, staat de school als hoogstbelangrijk middellid. Ja voor velen is, helaas de school het éénige middel om nog zooveel mogelijk te herstellen wat bij de huiselijke opvoeding geheel of grootendeels verzuimd wordt. Het christelijk schoolonderwijs te behar tigen, is in onze dagen bij uitnemendheid Uwe roeping. Zou ik in beschouwing treden over de Staatswet, ik zou niet den Staat maar de kerk beschuldigen. Want wanneer de kerk in de school wordt verongelijkt, dan is dit doorgaans hoofdzakelijk het gevolg daar van, dat de school in de kerk verongelijkt is geworden. Ik bedoel dat de kerk, de gemeente van Christus, niet ijverig genoeg is geweest in het behartigen van de be langen der school en in het v .rmen van eene christelijke openbare meening; dat de christelijke vroomheid al te zeer beschouwd is als iets afgetrokkens, iets dat in schuchtere beschouwelijkheid de wereld en de maat schappelijke belangen ontvluchtte in plaats van die te heiligen. En daardoor is het dan met de school gegaan gelijk met armenzorg, philanthropie en dergelijke be langen namelijk als de kerk hare roeping verzuimde om zich deze dingen aan te trekken, zoo moest de Staat zulke vluchte lingen wel tot zich nemen, en deed het dan naar zijne beginselen, dat wil zeggen in onze dagenmet onverschilligheid jegens het geloof dat den christen als de hoogste waarheid en de eerste levenskracht dier baar is. De schoolwet is er nu eenmaal. Volgens haar mag op onze openbare Staatsscholen niets onderwezen worden wat éénige gods dienstige gezindheid, ook den Israëliet, kan ergeren. Daarom wordt er gezwegen van alle bepaalde godsdienstige overtuiging. Nog eens, ik beoordeel deze wet hier niet. Ik zeg alleen dat het voor het christelijk ge weten duidelijk is dat wij, zoovelen wij Gods Woord gelooven, met dit schoolonder wijs voor onze kinderen geen genoegen kunnen en mogen nemen. Ik beschuldig niet de Staatsschool, maar ik beschuldigde christenen, die met de Staatsschool genoegen nemen, zonder zooveel mogelijk naar iets beters te trachten. Wat moeten wij dan doen? Gemeente des Heeren! gij zijt geroepen om het bijzonder christelijk onderwijs, waar- nit Gods Woord niet geweerd is, ter harte te nemen en met alle kracht te bevorderen.» Dr. Gunning heeft zelve deze regels in zijn «Woord aan de Christelijke Gemeente» Graven Lage M. J. Visser) met vette let ter doen drukken. Zoo namen wij ze over, met de bede dat zijn woord, of liever het Woord des Heeren door Zijnen dienaar een goede plaats in menig hart moge vinden. Bij den bloei der christelijke scholen heeft de gansche christenheid belang. Het zijn hare scholen. Niet om A. of B. een pleizier te doen, of omdat het nii eens of tweemaal in het jaar zoo de gewoonte is, maar uit kracht van onze dure roeping, in verband met onze Doopsbelofte zijn wij verplicht te offe ren, zooveel wij kunnen tot instandhouding der school mét den bjjbel. Wie onzer is Christen, wie is belijder van den Christus, wie kent bij ervaring, de kracht van het «Evangeliezout dat uit on- en bijgeloof ook hem behoudt»wie bidt voor het jonge Nederland om een opleiding naar den maatstaf van Gods Woordwie huivert voor den vloek van het neutrale in een eeuw die van Christus niets meer verwacht, en durft tegelijk de hand op den zak houden, als daar een enkele maal een gave van hem gevraagd wordt voor de school met den Bijbel? Is het reeds collecte geweest in uwe ge meente, en vergat gjj te geven Nog is er gelegenheid. En zoo de collecte op aanstaanden Zon dag valt, leg dan een milde gave weg, die gij met blijmoedigheid moogt afzonderen voor de School met den Bijbel 1 O Schoolonderwijs. De schrijver be doelt het onderwijs aan onze chr. scholen. Alleen aan christeljjKe scholen kent hij den naam school toe; de openbare school is, volgens hem, geen school, doch slechts eene leerinrichting. Een moeilijke keuze. Dat de Regentes huiverig was van onze vrienden te scheiden en aan te kloppen bij die van het «Vaderland,» laat zich begrijpen: Thorbecke is wel eens «de ware konings moordenaar» in Nederland genoemd. Toch zal zij wat vroeger of wat later, er aan moeten gelooven. De staatkundige ontwikkeling van ons land is een kritiek tijdperk ingetreden. Een bont samengestelde Kamer, die een zeer gebrekkig beeld van het Nederlandsche volk geeft. Levy, Tijdens, Poelman naast Roëll, Roijaards en Jhr. de Beaufort. De Kroon genoodzaakt een eigen, nieuwen weg te kiezen. Zal het betrekkelijk jonge koningschap in Nederland zich richten naar Engelsch- of naar Duitsch- model? Gewichtiger dan ooit is de taak dei- kleine antirevolutionaire lcamergrnep. Maar zij wete niets van «Belang.» Alleen dan kan haar optreden van groot nut wezen voor de kroon en voor het volk a'leen dan kan zij voor beider rechten pal staan. Ons program is een geducht wapen in de hand ook van den enkelen vertegenwoor diger Oranjev. 12 Augustus 4891. HH. MM. de koninginnen brachten Maandag het aangekondigd bezoek aan bet kamp van Oldebroek. Het weêr, dat aanvan kelijk niet gunstig was, klaarde tegen den middag op. Na bezichtiging van de verschil lende inrichtingencantines, keukens, stal len en de versierde kampstraten werd in de cantine der officieren een dejeuner aan geboden, waarbij niet werd aangezeten. Generaal Schneider dronk op de gezondheid van Hare Majesteiten. Deze hoofdofficier is benoemd tot bui tengewoon adjudant van H. M. Alle offi cieren, in het kamp aanwezig, werden aan Hare Majesteiten voorgesteld. Bij den wedren won de luitenant Altena aen eersten en kapitein Hinloopen den twee den prijs, welke prijzen door H. M. aan de overwinnaars werden uitgereikt. Het kamp maakte op HH. MM. een uitmunten- tenden indruk. Onze jeugdige koningin was zeer opgewekt en zag er best uit. Het was haar aan te zien, dat de hulde, haar door officieren en manschappen gebracht, haar veel genoegen deed. Zij knikte ieder vriendelijk toeen toen men haar, op haar vraag hoelang zij nog blijven mocht, ant woordde dat dit nog drie uur was, riep zij, recht kinderlijk, verheugd uit: «no* drie uren; dat vind ik heerlik.» Te vier uren vertrokken de hooge be zoeksters in open rijtuigen naar het Loo, uitgeleide gedaan door de generaals en ko lonels met hunne adjudanten, en onder aanhoudend gejubel en hoerageroep der opgewonden artilleristen. HH. M.M. schonken ƒ250 om onder officieren en minderen te onthalenterwijl de hoofdofficieren op het Loo ten maaltijd genoodigd werden. Te 's Gravenhage overleed gisteren op 80 jarigen leeftijd Vrouwe Hendrika Jacoba Abrahamsz, weduwe van wijlen mr. A. Capa- dose, den vriend van mr. I. da Costa, die met hem, October 1822, van het Jodendom tot het Christendom overging. H. M. de Koningin Regentes heeft het beschermvrouwschap aanvaard over de ver- eeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland. Wereldconferentie van J. V. Blijkens het feestnommer bij gelegenheid der Con ferentie, dat net uitgevoerd bij den heer Callenbach te Nijkerk is verschenen, zjjn ter Conferentie vertegenwoordigdNederland, België, Frankrijk, Rusland, Hongarije, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Italië, Duitschland, de Vereenigde Staten van N.-Amerika, Canada, Groot Brittanje en Ierland, Voor-lndië, Ceylon en Australië. Engeland zond 140, Amerika 105, Duitsch land 100, Zweden 37, Zwitserland 19, Frankrijk 17 afgevaardigden. Nederland is vertegenwoordigd door 43 officiëele afge vaardigden en 80 afgevaardigden der af- deelingen [beide van het Ned. Jongelings verbond, dat de Conferentie hier saamriep] voorts tal van afgevaardigden van andere bonden, meest provinciale of buitenlandsche. Kats. Bij de Vrijdag gehouden gemeente raadsverkiezing bekwamen de hh. C. v. d. Maas 16, M. de Regt 10 en J. Heijboer 6 van de 31 geldige stemmen. Herstemming dus tusschen beide eerstgenoemden. Vlissingen. Gemeenteraadszitting van 12 Augustus 1891. Na het lezen der notulen van de vorige zitting, die worden goedge keurd, en het overleggen van de ingekomen stukken, wordt overgegaan tot het onder zoeken van de ingekomen geloofsbrieven van de onlangs herkozen raadsleden, die in orde werden bevonden, waarop tot toe lating van de heeren dr. J. van der Beke Callenfels, J. Ie Sage van Hoeve, F. H. J. Wibaut, J. Verkuyl Quakkelaar en W. L. Winkelman, wordt besloten. Op voorstel van B en VV. wordt de uitvoering van het werkhet maken van een houten brug rond den Bomvrijen toren, waarvoor gisteren de aanbesteding ten raad- huize plaats had, gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Goedemondt, te Hansweert, voor den prijs van 11880. Overigens was voor dat werk ingeschreven door de heeren C. Maters te Vlissingen f 2130, P, L. van Miert, H. J. Keulemans en M. Kemp te Middelburg, respectievelijk f2195, f2210 en f2270. P. A. van Beers f2300 en H. J. Ganderheijden f2426 De beide laatsten van Vlissingen. Ter bestrijding van deze en andere kosten worden B. en W. gemachtigd het tijdelijk geleend kapitaal aan het bestuur der leen bank, ten, bedrage van f9000 op te zeggen, en voor het geval het geleende kapitaal eerst aan het einde van den gestelden termijn (één jaar) kan worden teruggegeven, over te gaan tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening, tot een bedrag niet hooger dan, in verband met de behoefte aan kas geld, noedzakelijk is. Overeenkomstig deze besluiten wordt tot eene 3e wijziging der gemeentebegrooting besloten. In zake het ingekomen adres van de heeren C. Dommisse CMz c. s., allen be woners van de Palingstraat, houdende verzoek om maatregelen te nemen tegen het voor komen van overstroomingen in die straat, tengevolge van den slechten toestand van het aldaar bestaande riool, wordt besloten aan adressanten te kennen te geven, dat genoemd riool zal worden onderzocht, zoo noodig schoon gemaakt en in eene betere sluiting van het daarin aanwezige schoft worden voorzien. De zitting wordt hierop gesloten. Kruiningen. De heer J. Vleugels, klerk bij de Staatsspo irwegen alhier, die aanvan kelijk was overgeplaatst naar Enschedé, is thans in dezelfde betrekking geplaatst aan het station Vlissingen (stad). De heer N. van Puffelen, alhier is in zijne plaats aan het station Kruiningen aangesteld. Bij kon. besluit is dhr, J. v. Sluijs hoofd van school E te Middelburg een pen sioen verleend van f 1447. Uit Argentinië. Men zal zich her inneren, dat een paar jaren geleden vele Nederlanders zich door schoone beloften lieten overhalen naar Argentinië te verhuizen. Van al die fraaie beloften is niets ver vuld. Integendeel. De menschen kunnen er jeen werk vinden, zij lijden onbeschrijfe lijke ellende, honger en armoede. Eenigen van die ongelukkigen hebben nu een brief geschreven aan het Nieuws van den Dag, waarin zij hun ellende schetsen. In dat schrijven lezen wij onder meer: «Naar wij hooren wordt er in verschillende landen van Europa werk van gemaakt, om de menschen van hier terug te halen. In Spanje o. a. zou dit van Regeeringswege geschieden. Zou de Ned. Regeering in dezen niets kunnen of willen doen «Zij toch was beter bekend met den toe stand hier te lande, dan wij, eenvoudige lieden, die door valsche voorspiegelingen misleid zijn, en zonder van Regeeringswege gewaarschuwd te wezen, het ongeluk in den arm zijn geloopen. En van al de vreemden die hier zijn, zijn wij er wel het ergste aan toe, daar Spanjaarden, Italianen en zelfs Franschen nog eenigszins met de taal op de hoogte zijn. Het weinige werk, dat er dan ook nog is, komt voor't grootste gedeelte in handen van Italianen, die hunne landslieden bij voorkeur nemen. «En voor hen is de toestand zelfs zoo onhoudbaar, dat reeds duizenden vertrok ken zijn, anderen volgen en de meesten wel zouden gaan als ze inaar konden.» Dit schrijven is geteekend door de vol gende personen F. Hamket, B. v. d. Engel, I. H. Verhagen, J. C. v. Poepelen, J. C. Akker, A. d. Graaf, L. v. d. Berg, Vrouw v. d. Berg, Vreuw Hamket, Vrouw v. d. Engel, P. Noordijk, Vrouw Ncordijk, W. H. Kouwenhoven, Gauwert Westaorp, I. H. Westdorp, Tjalle F. de Wit, Pieter Wierzma, J. v. d. Stoep, B. v. Dijk, B. G. Hunnd, W. Wester, R. Bouwers, J. Westerbeke, A. Liebers, P. d. Reu, H. Sielstra, E. v. d. Ploeg, J. v. d. Ploeg, T. v. d. Ploeg, H. Rebel en Gerard Baart. Kruisbessenwijn. Wil men een goeden, smakelijken kruisbessenwijn verkrijgen, dan rnceten de bessen, die men daarvoor bestemt, volkomen rijp zijn, goed gereinigd en van de stelen en kroontjes ontdaan worden. Dit laatste is nu wel direct geen bepaald ver- eischtemaar getroost men zich deze moeite, dan verkrijgt men hierdoor een meer zui veren en smakelijker wijn, daar bij het persen de stelen en kroontjes altijd een iet wat bitteren smaak veroorzaken. De ge reinigde vruchten worden eerst in een kuip gestampt of met de handeD gekneed, en dan geperst door een sterken linnen zak. Op een vaatje van b.v. 24 liter inhoud, neemt men 12 K.G. kruisbessen en 7 K.G. beste witte suiker. Deze suiker moet vooraf opgelost worden in 6 liter kokend water, waarbij men later, wanneer het koud gewor den is, het uitgeperste vocht voegt en in het vaatje doet Komt men te kort, dan spoelt men de schillen af met kokend water, doet dit later nog even door den doek en vult dan daarmede het vaatje. Het gevulde vat wordt niet gesloten; men legt eenvoudig een zakje met zand op het spongat. Gewoon lijk brengt men het vat op den zolder, om het sap zooveel mogelijk in de zon te doen gioten. Soms vertoont het schuim zich reeds den anderen dag, vermengd met de pitjes, hetwelk afgeschept en met koud gekookt water aangevuld wordt. Zoodra de gisting en schuimvorming ophoudt, hetwelk gewoon lijk na veertieu dagen het geval is, doet men het spongat dicht, en brengt het vaatje op een donkere plaats in den kelder. Hier be gint het soms nog weer te gisten door de beweging en het schudden veroorzaakt, maar dan moet men op de kurk van het spongat een laagje leem met zout vermengd doen. Hier trekt het schuim in en maakt het zoo doende nat, waardoor de gisting ophoudt. Zoo blijft het vat liggen tot November. Alsdan wordt de wijn overgetapt in een fust. Het troebele, dat steeds bjj het overtap pen in het vat achterblijft, wordt of weg ge daan óf gefiltreerd en dan weer bijgevoegd. Het vat wordt goed schoongemaakt en dan weer met het vocht gevuld. Zóó laat men het goed afgesloten tot Nieuwjaar in den kel der liggen en tapt het dan op fiesschen af waarna de wijn tot het gebruik geschikt is. Veldpost Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen ds. S. L. v. Sfcein Callenfels te Heerde; te Dieren ds. G. W. A. de Veer te Middelburg- te Haam stede ds. A. de Joode te Oostzaan. Bedankt voor Kampen door ds. D. J. Karres te Genemuiden. Chr. Ger. kerk Bedankt voor Varseveld dooi dhr. J. Gommer cand. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelburg, 2e maal,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1