KERK- EN NCiHMILNlErWK. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. haar plicht te herinneren. Melding makende van het gerucht «dat in de omgeving dei- koningin groote verslagenheid, om niet meer te zeggen, is teweeggebracht door den uitslag der verkiezingen,» maakt het blad onder meer de volgende opmerkingen, waarin wy ons enkele spatieeringen ver oorloven. Zelfs al botrof het eone kwestie, waaro ver alleen de meerderheid, die thans de macht bezit, hare idoeen had zien ze gevieren, dan nog paste het het hoofd van den staat niet zich door invloed van anderen te laten leenen tot een verzet daartegen; ja zelfs niet om eigen begrip pen omtrent zulke vraagstukken op den voofgrond te stellen. Maar nog minder voegt dit waar het een zaak betreft, waarover alle politieke partij en het in hoofdzaak vrijwel eens zijn; en die dus hoe eer hoe beter dient behandeld te worden. Is het waar wat bovenstaand bericht ons meldt, dan zou feitelijk eene volksuit spraak gegeel krachteloos worden ge maakt door de bijzondere macht vanéén persoon. Dit zou eene beleediging zijn aan het geheele Nederlandsche volk en aan onze vrije instellingen, die niet geduld mag wor den; en waartegen ten sterkste dient ge protesteerd, vooral nu opdat H. M. de konin gin-regentes, vreemdelinge op dat gebied, reeds dadelijk blijke dat zij een onver antwoordelijk en onvoorzichtig spel speelt wanneer zij aan dergelijke inblazin gen van een harer vertrouwden het oor leent. Dit «goed rond goei zeeuwsch», gevoegd bij de uitlatingen van de liberale pers in andere deelen van ons land heeft zeker moeilijk kunnen strekken om bij de eerste ontmoeting tusschen de Regentes en hel Liberalisme aan eerstgenoemde een «Aan genaam kennis te maken» te ontlokken. Te meer dewijl van al de beschuldigingen niets waar scheen te zijn. 10 Augustus 1891. Het bericht dat de geregelde veertien- daagsche afvaart der stoomboot van de Castle Line van Vlissingen zal gestaakt worden is volgens de «Midd. Crt.» onjuist. De eenige wyziging, die in den dienst gebracht is, bepaalt zich ertoe dat de booten, in plaats van des Donderdags, Vrijdags van Vlissingen zullen vertrekken. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen opzichter der kustverlichting te Noord-Schouwen, J. Pieterse, ter zake van meer dan vijf en zestigjarigen ouderdom, een pensioen verleend ten bedrage van f587 'sjaars. Op den 2 September a. s. zal tusschen Terneuzen en Londen een nieuwe stoom vaartlijn, tot het vervoer van goederen, geopend worden, onder den naamSociëté Maritime Beige TerneuzenLondres De dienst zal verricht worden door twee schoone booten, de Terneuzen kapt. Fisk, en de Londres, kapt. Jibben. Als directeur-gérant zal optreden de heer H. C. E. van IJsselsteijn, alhier Tem. Crt. Jachtwet. Op de adressen van den heer mr. De Kanter c. s. tot wijziging der jachtwet heeft de minister van Justitie aan de Tweede Kamer geantwoord, afschaffing der bescherming van den wildstand niet in het rationaal belang te achten evenmin als doorvoering van het beginsel van art. 641 B. W., zonder de thans bestaande af wijkingen. Tot vergemakkelijking van de afkoop- baarstelling der heerlijkejachtrechten blijkt geen drang te bestaan. Door buitengewone machtiging aan te vragen kunnen belang hebbenden zich vrijwaren tegen de nadeelen, uit te groote vermenigvuldiging van bazen voor den landbouw ontstaan. Wellicht zou het overweging verdienen tegen een matig recht eene byzondere jachtakte verkrijgbaar te stellen tot het schieten van eenden op bebouwde landerijen. Goes. Zaterdagavond werd de hoogedel gestrenge heer kapitein commandant der dil. schutterij de heer Stigter in zyn functie geinstalleerd door den burgemeester namens het dagelykseh bestuur der stad. Aan de Beestenmarkt traden de manschappen en de muziek aan onder commando van den oudsten sergeant majoor dhr. Ortelee. Daarna marcheerde de troep naar de Groote Markt, waar pelotons geformeerd en de muziek «Euphonia» opgesteld werden. De nieuwe commandant werd vergezeld door den bur gemeester, een der wethouders, den secre taris, den archivaris, de oud-officieren dei- schutterij de hh. Fransen v. d. Putte, v. d. Meulen en Roskes. Toen speelde Euphonia het Wien Neerlandsch bloed, waar na de burgemeester een hartelijke toespraak richtte tot den commandant, welke toespraak door ZEG. werd beantwoord. Vervolgens marcheerde de troep naar het oefeningsterrein waar de commandant een aanspraak richtte tot kader en manschappen, en bedankte voor de opluistering dezer plechtigheid door Euphonia. De manschappen werden in de met vlaggen gesierde tent door ZEG. onthaald, waarna nog een wan deling door de stad werd gemaakt. Het «Lang leve de Commandant», op uitnoodiging van den burgomeester den heer Stigter door de schutterij van Goes toege roepen, worde vervuld Wij vertrouwen dat de kennisma king met P. A. Jansen's Reisgids algemeen is meegevallen, en dit te meer dewijl in onze recensie van 4 Aug. een onduidelijk heid voorkwam. "Wij bedoelden daar name lijk te zeggen dat de Reisgids ook voor voetreizigers den weg zou wijzen naar ge- pieenten buiten gel\jk naar die op Walcheren. Wy erkennen echter dat dit niet tot de taak van een Reisgids behoort. En deze Reisgids wijst uitnemend den reiziger den weg of het vervoermiddel aan om naar elke plaats in Zeeland te kornen, met op gave van prijzen, de hotels en rijtuigverhuur ders in elke plaats, tarieven van alle moge lijke reisgelegenheden van- en naar Zee land enz. De heer Douea, directum-genei aal der Rumeenfche Staatsspoorwegen, zal in den loop van dezen zomer ons land bezoeken, ten einde zich r.ader op de hoogte te stellen van h tgeen hem alhier op spoorweggebied belangrijk voorkomt. Vergadering van den Middelburgscben Geweeuteraad van Zaterdag 8 Augustus '1891 Afwezig de heeren F. G. Sprenger, Tak, Jeras, Snijders, de Ligny, van Hoek, van Berlekom en Hogerwaard. Voorzitter dhr. VV. Sprenger. Voorlezing geschiedt van bet volgend door B. en W. tot den raad gericht schrijven «Zooals u bekend zal zijn heeft den 21 Juli de openbare aanbesteding plaats gehad van bet maken van een machinegebouw met ketelbuis en schoorsteen ten behoeve van de gemeente-duinwaterleiding.» Voor dat werk was ingeschreven door den heer F. Hilarius Wzn. aannemer al hier. voor de soin van f 18200. Vermits de begrooting bedraagt f 10420, hebben wij toen gemeend in overleg te moeten treden met een anderen solieden aannemer, die zich bereid verklaard heeft dit werk uit te voeren voor de som van f 12000.» Behoudens Uwe nadere goedkeuring en die van Gedeputeerde Staten hebben wij onderhands bet werk aan dien aannemer vermeend te moeten gunnen.» Op verzoek van den heer E. P. Schorer gaat de openbare vergadering in eene ge heime zitting over. Na het heropenen dei- openbare zitting wordt met algeineene stem men de handelingen van B. en W. in hun schrijven medegedeeld, goedgekeurd, waarop de vergadering wordt gesloten. Vergadering van den gemeenteraad van Ierseke op Zaterdag 8 Augustus des voormiddags 9V2 uur. Afwezig de heer Van der Burght, voorz. de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Eenige Provinciale en Staatsbladen voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen zijn de navolgende stukken lo. Kennisgevingen van de heeren Van Oeveren. Van der Burght, Klos, Van Har- melen, Jhs. Sandee en Cupery dat zij hunne benoeming tot raadslid aannemen2o. Mededeeling van Ged. Staten dat het verzoek om een renteloos voorschot ter vernieuwing der Damstraat door Provinciale Staten ver worpen is; 3o. Goedkeuring van Gedep. Staten van het besluit tot vereeniging der betrekkingen van secretaris en ontvanger der gemeente in één persoon en 4e. een verzoek van den heer Rypma, klerk ter secretarie alhier, om verhooging zij uer jaar wede. Aangaande dit verzoek stellen B. en W. voor geen verhooging toe te staan. De voorz. stelt evenwel voor met f50 te ver- hoogen, teneinde adressant in staat te stellen minder bekrompen te leven. De heer Van Oeveren vei klaart zich er tegen. Hoewel hij, als hij op de werkzaam heden let, eene verhooging billijk zou vinden ineen t hij dal de raad, waar bet oorspron kelijk de bedoeling was een volontair aan te stellen, genoeg gedaan heeft met aan de betrekking een salaris van f200 te verbinden. De betrekking wordt ook voornamelijk ge- wenscht om te leeren. De voorz. zou met deze redeneering meegaan als het een persoon gold uit de gemeente waartegen de heer Sinke opmerkt, dat als men op dier. grond verhoogde, de verhooging eener toelage voor den vader zou zijn in plaats van voor den zoon. Overigens bewees het groot getal sol licitanten dat de betrekking gewild was. De heer Sandee merkt nog op. dat, waar met het oog op de finantiën die van het salaris van den burgemeester en den secretaris was verworpen, eene verhooging als de gevraagde niet opging. Het verzoek wordt ten slotte met algem. stemmen van de hand gewezen. Verder wordt dhr. J. A. Geill eervol ontsl. als tijde lijk gemeente-ontvanger tegen '15 Aug.a.s. De acte van borgstelling van den nieuw benoemden ontvanger wordt met algerneene stemmen goedgekeurd en daarna de heer De Veij als zoodanig beëedigd. De cornmis ie van onderzoek der gemeente rekening biengt verslag uit. Zij heeft geen enkele aanmer kingen concludeert tot goedkeuring en voor- loopige vaststelling op f 27492,18 in ontvang f25708,023 uitgaat, goed slot f1785,155. Aangenomen met algerneene steinme.i. Omtrent den later op te maken rooster van aftreding, noodzakelijk geworden door de vermeerdering van hef ledental, wordt bepaald dat in 1891 drie en in 1895 en 1897 telkens 4 leden zullen aftreden. Na behandeling van eer.ige reclames tegen den hoofdelijken omslag in geheime zitting, wordt de vergadering gesloten. De heeren W. J. J Koole en mr. P. J. F. Van Voorst Vader, hebben beiden hunne benoeming tol Lid van den Raad der gemeente Middelburg aangenomen. Met ingang van 16 Aug. zullen de commiezen der Posterijen van de 4e. klasse S. Gaanderse te Rotterdam en C. G. C. F. Greiner te Goes van standplaats verwisselen. Prov. Blad no. 78 meldt dat de op komst onder de wapenen voor herhalings oefeningen, waartoe de miliciens-verlof gan gers der lichtingen van 1887, 1888 en 1889, behoorende tot het 1ste en het 5de batal jon van het 2de regiment Infanterie te 's Hertogenbosch, respectievelijk tegen 17 Aug., 14 en 28 September a. s. zijn opgeroepen, voorlooi ig is uitgesteld. Nadat den vorigen dag een gedeelte zeedijk van den Thomaespolder, beoosten den belangrijken dijkval van 6 Juni jl. was doorgestoken, orn schadelijke schuringen door bet in- en uitloopen van het zeewa ter in de middenkuip voor den in 1890 aangelegden inlaag lijk, te voorkomen be merkte men in den morgen van 7 Augus tus, dat terzelfder plaatse een dijkval was ontstaan die zich tot 40 M. achter den biunenberm binden lijks uitstrekte De val heeft een grootste lengte van 130 M. en breedte van 80 M. Werken zijn niet noe menswaardig beschadigd. Voor de eerste maal veroorloofde zich de stroom een hap binnendijks te doen aan dezen polder, daar de vorige afschui- vingen zich tot buiten of in den zeedijk bepaalden. Ter geruststelling verneemt men, dat der gelijke voorvallen dooi' bevoegden voorzien zijn geweest en wel degelijk bij den aan leg der werken daarmede rekening is ge houden. ZAAK PYTTERSEN. Daar deze questie ook door ons was over genomen, geven wij thans ook uit het Nieuwsblad voor den Boekhandel de vol gende mededeeling. «Wij hebbei het genoegen u mede te deelen dat de zaak Pyltersen op voor beide partijen eervolle wij. e is geëindigd. Wij danken U voor de moeite die gij u ge troost hebt toen wij uwe medewerking in riepen. Een misverstand heeft de zaak tusschen dhr. P. en ons zoo hoog doen loopen. Het zal ons aangenaam zijn enz. NOORDUIJN Zn. Nog eens zeeziekte en hoinoeopathie. Ongelukkig is in de raadgeving, om Apo- morphine tegen zeeziekte te nemen, het cij fer dat de ver wrijving moet aanwijzen weg gebleven; de geweuschte dosis is de hoe veelheid van een kleine erwt van de 5e de cimale verwrijving driemaal daags. V. H.M. Ned. Herv. Kerk. Beroepen fe De Bilt (toez.) ds. Vethake te Arnhem. Aagtekerke. Zondagmorgen werd onze nieuwe leeraar ds. P. Snoep onder ons be vestigd, door zijnen vreind Ds. C. de Vries pred. te Langerak (Z. H.), na vriendelijken afstand van den consulent, Ds. Geerling pre i te Domburg, naar Handelingen 8 vs. 35. Des namiddags hield de bevestigde zijn intrede na.tr aanleiding van Matth. 4 vs. 17. Beide Godsdienstoefeningen was een talrijke schare aanwezig. Niouw- en St. Jooslatid. Door stemge rechtigde leden der gemeente is met meer derheid van stemmen besloten, de beroeping van predikanten en de benoeming van Ou derlingen en Diakenen, aan den kerkeraad toe te vertrouwen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Zuidzande door ds. .1. 11. M. G. Wolf te Serooskorke. Chr. Ger. kerk. Beroepen te Katwijk ds. C. Kuyper te Kater.drecht. Aangenomen naar Tiel door dhr. A. Vare- kaïnp cand. te 's Gravenzande: naar Grijpskerke door den heer J. Gommer cand. te Weierswold bij Koevorden Drenthe. Na een verblijf van nog geen ander half jaar nam Ds. J. Boss Zondag jl. des namiddags afscheid van de Christel. Ger. gemeente te Schoondijke naar aanleiding van Filippensen 1 27a. Het is te betreuren voor deze gemeente die reeds met zooveel bezwaren te kampen heeft gehad, dat ZEW. meende aanwijzing te hebben van Gods voorzienig bestuur, deze gemeente te moeten verlaten, daar ontegenzeggelijk de gemeente onder de lei ding vaD ZE. bloeide. Kenbaar van harte werd dan ook door de gemeente en vele belangstellenden ZEW. Ps 134 3 als af scheidsgroet toegezongen. 6 April 1890 verbond ZEW zich aan de gemeente. Bij Kon. besluit is benoemd tot onder wijzer aan de rijks kweekschool te Middel burg, W. H. H. Hasselbach te Breda. Geslaagd voor de hoofdacte dhr. C. J. Snouck te Dreischor. De voordracht van hoofd der openbare school te Bath bestaat uit de heeren P. de Zeeuw, onderwijzer te Dreischor, M. F. van Staalen, onderwijzer te Ouwerkerk, M.-J. W. P. van Hecke, onderwijzer te Brouwershaven en W. Kosten, onderwijzer te 's Heer Arends- kerke. (G. Crt.) Geslaagd te 's Gravenhage voor acte Fransch de hh. A. Franso en C. Rijkse beiden van Middelburg, J. Polderman van St. Annaland en mej. D. H. de Groot, Middelburg. Op Vrijdag 21 dezer zullen voor deze rechtbank o. m. behandeld worden de zaak tegen lo. G. B. 31 j. werkman, geboren te Rilland Bath, wonende te Krabbendijke, thans te Middelburg in hechtenis, terzake van de in ons blad van 11 Juli jl. vermei- j de diefstallen van oesters te Krabbendijke, in welke zaak door het openbaar ministerie 7 getuigen zijn gedagvaard. 2o, W. J. K., oud 16 j werkman, wo nende te Middelburg, terzake dat hij te Mid delburg opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend een som van ongeveer f 16, welke gelden door hem en zijne makkers Adriaan Hubregtse, FranfoisSchuit, Pieter Jacobus Hubregtse, Mariuus Wisse, Corne lls Wielemaker en Jan Louis van Dullemen tusschen 17 Augustus 1890 en half April 1891 waren bijeengebracht om daarvan een rijtoer te houden en alzoo ten deele aan genoemde personen toebehoorden en aan hem ter bewaring waren toevertrouwd, en zulks door die gelden ten eigen bate te gebruiken. In deze zaak zuilen door het Openb. Ministerie 3 getuigen worden voorgebracht, Gisteren is te Wemeldinge gevangen genomen en naai' het huis van bewaring te Middelburg overgebracht E. S., agent van de bierbrouwerij de Meiboom te Vlis singen, wonende te Wemeldinge. Men schryft aan het A'. v. d. D. Als oud Amerikaansch farmer kan ik u mededeelen dat het verschijnsel in de tarwe bepaald verontrustend in want ik ken het hier bedoeld insect. Reeds voor 21 jaar heb ik 'tin Amerika bijgewoond. Het gele wormpje beet daar, the wevel. In de warme dagen van Juli vliegen een menigte kleine vlieg jes over het tarweveld en leggen hun eieren in de nog in melk staande korrels der aren. Dan groeit in deze korrel het gele wormpje en de korrel zelve sterft, krimpt in en ver droogt. Geheele velden werden verwoest, zoodat zp niet eens gemaaid, maar afge brand werden, en dit kwaad breidde zich zoo zeer uit dat wij in geen tien jaren in die streek wiuieitaiwe konden telen; wel zoinertai we, wijt die later rijpt eu dan is de tijd van de vlieg voorbij. Middel tegen aardappelziekte. Dit jaar worden op verschillende plaat sen proeven genomen met de zoogenaamde bouillis bordelaise, een oplossing van koper vitriool en gebluschte kalk in water. Met behulp van een opzettelijk daartoe inge richte spuit, die dienst doet als zuig- en perspomp wordt deze vloeistof in tallooze kleine druppeltjes als een soort stofregen over het loof der aardappelen verspreid en vonnt zich zoodoende als een blauwachtig laagje over de bladen. Volgens de theorie moeten de ziekte kiemen, als ze door den wind of op andere wijie met de plant in aanraking komen, door dit mengsel van kopervitriool en kalk worden gedood. De bewerking moet ge schieden voor zich sporen van ziekte in de aardappelen vertoonen, en na verloop van een paar weken worden herhaald. Tal van boeren zijn nu reeds van plan bun land een volgend jaar geheel te be spuiten. Met inbegrip van het werk kost dit f 20 per bunder de prijs van het spuit werk ting is f 7 80. Goes. Ook in onze omgeving zijn proeven genomen door rheumatici met iSequaholie, doch zonder gevolg. Zonder iets op het middel af te dingen, kan gezegd worden, dat het niet voor allerlei rheumatieklijders geschikt schijnt. Zou de genezing ook meer gevolg van de massage dan van liet eigen lijke iniddel kunnen zijn? Hoe de eer van ons vorstenhuis is gehandhaafd... op de kermis te Middel burg, wordt van daar aan het «Utr. Dbl.» als volgt verhaald Gedurende de kermis alhier had er een aardig voorval plaats met den bekenden socialist Van der Stad. Deze, die te Vlissin gen eene betrekking heeft, bevond zich Donderdag II. in den Doelen van St. Sebos- tiaan, waar de troep van Frits v. Haarlem vourstellingen gat. Onder deze behoort ook het «panopticum» van den mimiker Henry de Vrij, die door middel van pruik, baard, enz. op uitstekende wijze allerlei bekende personen voorstelt. Hij eindigde dezen avond met de voorstelling van Z. M. Willem III. Toen Van der Stad dit zag, begon hij te fluiten, waarop niet voldoende gelet werd, zeker door 't gejuich en door de muziek, die onze volksliederen speelde. Nadat het scherm weer was opgehaald floot hij we derom, met dit gevolg, dat vijf of zes jongelui op hem losstormden en hem in een ommezien hals over kop het gebouw letterlijk uitsmeten. Toen kwamen de uitsmijters terug. Daarna verscheen de mimiker nogmaals, en werd met groote geestdrift het «Wien Neerlandsch bloed» gezongen. Westkapellc. Aan den dijk is Zaterdag avond aangespoeld het lijk van een onbe kend manspersoon, hetwelk in zoo verge vorderden staal van ontbindi g verkeerde, dat het Zondag morgen onmiddellijk na de schouwing moest worden begraven. Alleen de lengte kon worden bepaald op p. m. 1.70 M. Hij was gekleed met llanellen hemd, rood geruite overhemd, jas, vest en broek van kamgarer., de broek was gedragen door elastieken draagbanden met lederen verlengstukken, de broek was veel gelapt om den hals een wollen dasje, aan de voeten donkere kousen met witte stippen, doch geen schoeisel. Ook is in de jaszakken nog gevonden een lederen tabakzak, een rood geruiten zakdoek en een knipmes. Een masseur te Amsterdam schrijd- Een mijner patiënten die chronisch l'J' dende is, heeft de Sequah-olie gekocht en mij verzocht hem daarmede te behandel-b Het bleek mij een sterk verhittend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2