KOEPOKINENTING Vruchten te Velde, openbaar verkoopen Bouw-, Melkers- en Zol- dergereedscbappen en HUISRAAD. EEN PIJPORGEL Vlissingsche Houthandel A. J. BOS Zoon, Smidsknecht G. Berger voet, te Goes. direct van het KALF. Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAM). ADVERT ENTI EN. op Donderdag 13 Augustus 1891, publiek verkoopen: op Woensdag 19 Auguslus 1891, TE KOOP: Bij inschrijving Ie pachten voor 7 achtereenvolgende jaren 2.33.36 H.A. BOUWLAND, loërmond de bus •willende lichten, wa» niet weinig verwonderd en onthutst daarin een zwerm bijen te vinden. "Wat hij met dit vreemdsoortig postpakket heelt uitgevoerd is niet gemeld, doch men stelle zich eens de moeilijke positie van dien postbeambte voor een levende ragebol van stekende in secten, niet volgens voorschrift ingepakt, ongetrankeerd en, wat nog wel het ergste was, zonder adresvoorzeker een onbestel baar pakket. Dinsdag is de wachteres van wa«ht- post 39 nabij Oscli, die haar kiud wilde redden, overreden. De vrouw was onmid dellijk dood, terwijl het kind zwaar gekwetst werd. Dinsdagnacht sloeg te Visvliet, tijdens een hevig on weder, vergezeld van hagelslag, de bliksem in eene boerderij. In een oogwenk stond zij geheel in brand, terwijl de bewoners, die te bed lagen, nau welijks den tijd hadden zich te redden. Alles is verbrand, aan redden viel niet te denken. Aangezien in de schuur 70 voer hooi aanwezig waren, blijft het vuur nog ver scheidene dagen vooi tsmeulen. De veearts te Berkel, die als keur meester had dienst gedaan bij de harddra verij te Rijswijk, is op zijne terugreis met paard en rijtuig te water geraakt en ver dronken. Wespen zijn vraatzuchtige dieren en zeer verlekkerd op vruchten, die daardoor natuurlijk veel te lijden hebben. Het vol gende eenvoudige middel moet daartegen met goed goed gevolg aan te wenden zijn. In een flesch van wit glas girt men water, met een weinig rooden wijn verdund deze flesch plaatst of hangt men nabij de vruch ten, die men beschermen wil. Weldra zullen de insecten daarop afkomen, en er in vallen. Zij schijnen op dit vocht bjjzonder gesteld te zijn en laten suikerwater, of water met honig verzoet, dat er naast staat, onaange roerd. Wanneer men de flesschen voorde leiboomen of den wijngaard plaatst, zal men veel meer wespen vangen, dan wanneer ze onder het loof verborgen worden. Mbl. legen Verv. Een hoos. Tal van personen hebben te Peize Vrijdag jl., ongeveer half 7 des avonds, een eigenaardig luchtverschijnsel waargenomen. Van het noorden bewoog zich in oostelijke richting toen een groote windhoos, die langzaam voortschoot en zich daarbij kronkelde als eene slang. De per sonen, die een half uurtje ten N. O. van het dorp vóór op de Peizermade in het hooiland bezig waren, hebben meer van nabij met het angstwekkend natuurver schijnsel kennis gemaakt. De hoos maakte een geluid, alsof men uit eene stoommacnine den stoom liet ontsnappen, zweepte het water uit de Gouw en de «baggerpetten» in het brook met kracht in de hoogte, joeg het hooi uit het «zwat» al dwarlend op waarts tot in de boomeD, nam eene wring (landhek) op en wierp haar op korten af stand weer neder, rukte een «tuin- of vredigingpaal» (een paal uit de omheining van het land) ter dikte van een arm uit den grond en smeet dien op ongeveer 50 M. afstand neer, en scheurde zelfs onder een geweldig gekraak een der stevig beves tigde «zwaarden» (schuine latten of planken) van eene nieuwe wring af. Paarden en koeien stoven verschrikt door het land, en verscheidene menschen vluchtten in de naast- bijzjjnde boerenwoning. Een maaier, die in eenen hooiorper lag te rusten, zag ook het vreemde verschijnsel, hier algemeen «nikstaart» genoemd, naderen en besloot eerst te blijven liggen. Weidra veranderde hij echter van besluit. In allerijl staat hij op, neemt jas en vest, die naast hem liggen, °P» en gaat de hoos uit deD weg, zijne zeis en zijn eteusaker met een lepel erin latende liggen. Onmiddellijk daarna wordt de zeis opgenomen, doch spoedig weer los gelaten; de aker echter verdwijnt voor zijne oogen. Het deksel en de lepel zijn terug gevonden, de aker is nog zoek. Iemand, die op 10 min. afstands zich bevond, had die hoog in de lucht zien blinken. Voor de tweede maal in dezen zo mer is de bliksem tusschen een exer ceerenden troep soldaten geslagen. De man schappen van het eerste garde-regiment lagen bij Saarmund in een drogen greppel in hinderlaag toen de bliksem een in de nabijheid staanden den trof en van daar in een greppel sloeg. Twaalf soldaten ver loren terstond het bewustzijn, zes kwamen spoedig weder bij, doch de zes anderen moes ten met eenen wagen naar Potsdam ver voerd worden. Onder geneeskundige be handeling zijn zij na eenige dagen weder opgeknapt, doch allen lijden nog aan pijn en zwaai te in de ledematen. De bliksem trof een hunner in het gelaat, ging langs zijnen rechterarm en sprong toen over op den naast hem liggenden soldaat, langs wiens been hij in den grond sloeg en zulk een hoop zand omhoog wierp, dat een derde er geheel onder bedekt werd. De eerste is, in het gelaat en op den arm blauw getatoueerd, en het been van den ander is geheel zwart. Ernstige gevolgen heb ben zjj er echter (niet van ondervonden. De beterschap in den toestand van de koningin van België houdt aan. Zij deed gisteren reeds, steunende op den arm van prinses Clémentine, eene wandeling in het park van het paleis. De koning vertrok weder van Ostende. Heden moet de koningin naar Spa af. gereisd zijn. Het dooden der trichinen in varkens. Een Italiaansch blad verzekert, dat indien de varkens door electriciteit gedood worden, flit mede den dood der trichinen tengevolge zal hebben. Voorzeker indienhet waar is, een radicaal middel tegen tr chinose In sommige provinciën van Voor Indië heerscht hongersnood. De toestand wordt ernstiger wegens de ongekende hitte. Drama in een put. His, een land bouwer te Maulévrier in het Departement der Beneden Seine, tengevolge van verlie zen somber geworden en aan den drank geraakt stiet dezer dagen in een vlnag van relelooze woede zjjne vrouw in een put. Onmiddellijk berouw krijgende sprong hij haar na, bracht haar boven water en bei den klemden zich aan den afhangenden em mer vast. Op hun geschreeuw schoten hunne twee dochters, meisjes van 14 en 17 jaar, toe en spanden vjuchteloos alle krachten in om hem op te hijsehen. Nu riep His om een touw en zjj wierpen hem er een toe, echter verzuimende het vast te maken. His liet den emmer los om het touw te grijpen en zonk er mee in de diepte weg. Boven komende, poogde hij zich aan de kleederen zijner vrouw vast te houden maar zijne krachten waren uitgeput en hij zonk weder weg. De meisjes slaagden er in hare moeder op te halen, maar eerst den volgen den dag gelukte het His lijk boven te brengen. Een onvrijwillige vermakelijke proef nam dezer dagen een bezoeker eener ten toonstelling te Kopenhagen. Daar bevond zich o. a. een controle-apparaat dat door schellen waarschuwde wanneer onbevoegden aan de geldlade raakten. Een der aan wezigen raakte even de lade aan en plot seling liet de machine een vervaarlijk ges c hel hooren dat door niemand te stuiten was, en hel gansche publiek wanhopend maakte. Vergeefs trachtte de inspecteur der ten toonstelling met zijn beambten het ver woede instrument tot bedaren te brengen. Men was genoodzaakt een renbode naar den eigenaar te zenden, die spoedig de rust herstelde en zeer voldaan was met het overtuigend bewijs van de deugdelijkheid zijner uitvinding. Te Birningham zijn dezer dagen proeven genomen in de hospitalen om de patiënten door middel van de telefoon te doen deel nemen aan de diensten in de kerken. De aansluiting ging wel moeilijk, maar de proeven slaagden uitstekend. Op een enkelen Zondag konden op die wijze 25 patiënten aan den dienst in de kerk deelnemen. Nabij Ckne (Zwitserland) is een En- gelsch toerist, die in een der hotels aldaar kennis had gemaakt met een Amerikaan, door dezen tijdens een wandeling die zij beiden in het gebergte ondernamen, aange vallen met een zwaren stok, waarmede hij hem een slag op het hoofd toebracht. Nadat hij bewusteloos was neergevallen, nam de Amerikaan hem alle geld en kost baarheden af en wierp zijn slachtoffer toen in een diepen afgrond, waarin dit als 't ware verpletterd werd. Daarna keerde de moordenaar naar het hótel terug, wist tot in de kamer van den Engelschman door te dringen en nam uit de koffers en kasten alles mede, wat eenige waarde had. Hij gebruikte zelfs een der koffers om het ge- stolene in te laden. Terwijl hij daarmede bezig was, werd hij aangehouden op aan wijzing van een boer, die van de misdaad getuige was geweest en den moordenaar was gevolgd. Op het meer van Neuchatel heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoom- sloep Lulin en de Cygne, waarbij eerst genoemd schip is gezonken. De passagiers werden door de opvarenden der Cygne ge red, met uitzondering van drie dames, die, niettegenstaande alle pogingen tot redding, verdronken. Maandag 10 Augustus. ffioes, in de Vriendschap door not. Paar- dekooper Overman 7 uur voor wed. van Kalmthout, een woonhuis 61 cA. Magdale- nastraat. Groede, 11 uur voor erven Brakman door not. Hammacher, zaadzeilen. Inboedel, oud porselein, boeken, plaatwerken, kaar ten. En om 7 uur in de drie Koningen, een woonhuis, enz. Ringstraat 658 cA. Te zien Vrijdag van 2—5 uur- Donderdag 11 Augustus. Vllsslngen, 7 uur in de Oude Vriend schap, een huis Scheldestraat 196 door not. de Wolf. En om 10 uur bij wijlen Louman, meubelen enz. Woensdag 12 Augustus. Heinkcnszand, 11 uur bij Rijk voor erven mr. v.Dishoeck door not. Mulock Hou wer, woonhuis, kantoor, schuurtje en tuin 1260 cA. Verhuurd aan dhr. de Ronde Bresser. Kllewoutsdijk, 10 uur, bij v. d. Hage voor 7 jr., verpachten bouw- en weilanden en zeedijken van Herv. kerk en Burgerlijk Armbestuur. Donderdag 13 Augustus. Goes, 9 uur in de Prins v. Oranje door het Burgerl. Armbestuur door not. Pilaar, verpachten 43 perc. boomgaard, bouw- en weiland in Waarde, Krabbendijke, Ierseke en Schore. Inl. dhr. E. v. d. Bosch. Krakbendyke, bij wijlen Abrahamse door not. Mulock Houwer 11 uur, 2 eikenh. kabinetten, 1 secretaire, 1 barometer, 2 ka chels, 2 klodken, 2 tafels, 4 spiegels, eikenh. ledikant, Stoelen, 3 veeren bedden, koper-, tin-, glas- en aardewerk, oud porcelein enz. KOLIJNSPLAAT. De heden ten overstaan van not. Noordijke in het openbaar geveilde bakkerij is toegewezen aan dhr. A. L. Ha ringman alhier voor f1200 onverminderd 14 pCt. gewone en f40 buitengewone onkosten Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. STEMMEN UIT DE JENEVERFLESCH. Mijnheer de Redacteur De gemeenteraadsverkiezingen behooren weder tot het verledene, toch kan ik niet nalaten nog eens terug te komen op de verkiezing bij herstemming van een raadslid in de gemeente Kruiningen, waar het aftr. lib. lid P. J. Visser te Hansweert, in herstemming kwam met den candidaat der antir. De liberalen, ja, ze hebben de zege praal behaald, maar de wijze hoeZie M. d. R. dat is afschuwwekkend, de je- neverflesch heeft daarin de hoofdrol ge speeld en toen het bekend werd dat de zege aan hunne zijde was, toen ging het lieve spelletje eens recht aan den gang, in de kroegen ging het lustig toe, in een der zelve onmiddellijk een orgel er bij, en waren enkele zoogenaamde fatsoenlijke lieden, drin kers natuurlijk, daar om een ieder binnen te lokken met den uitroep«Kom maar, ik tracteer.» In minder dan geen tijd was dat liberale feestje ontaard in de ergerlijkste Bacchana- liën, beschonkenen tierden langs de straat, en het herkozen raadslid ontzag zich zelfs niet om te midden van dien brullenden troep de kroeg van B. te bezoeken en het volk tot drinken aan te zetten. Terwijl des avonds de feestviering door het branden van teertonnen en de noodige dronkemansvechtpartijen werd opgeluisterd, bewoog zich Hansweert's liberale noblesse te midden van dien dellen hoop, en zagen met welgevallen daarop neder. "Walgelijke tooneelen grepen plaats, en dat zijn nu de kiezers [zelfstandige denkers alweer] die den antir. candidaat moesten doen vallen. Met het volste recht kan onze partij dan ook zeggen, dat dit raadslid zijn herkiezing te danken heeft aan de jeneverflesch, waaruit bijna al zijne stemmen zijn te voorschijn getreden en het door dronkenschap opge wonden gepeupel zijne kiezers zijn. Hoogachtend M. d. Red. en dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Uw Dw. X. Ook uiteen anderegemeente ontvingen wij mededeelingen omtrent de jeneverflesch voor of na de gemeenteraadsverkiezing. Wij wachten echter op nadere inlichtingen. Red. VLISSINGEN. 7 Aug. 1891. Boter f 1.20 a f 1.30 de kilo. Eieren f3.80 a f4,— per lOOstuks. MIDDELBURG, 6 Aug. 1891. Aanvoer gering. Handel onbeduidend.Ta r we 50 cents hooger. Andere artikelen onver anderd. Versche Boter fl.10 a f 1,20 per kilo. Eieren f3.60 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 6 Aug. 1891. BOTER. Hoogste koers f0,60 a fO,— laag ste koers f0.575 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.92Vs a f 0, laagste koers f 0,85 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers fO,— afO,— laagste koers 0,— de 25 stuks. POSTKANTOOR TE GOES. De waarnemend Directeur van het Post kantoor te Goes brengt ter algemeene ken nis dat van af 40 dezer de laatste buslich ting voor de richting Wolfertsdijk, is be paald op 1 ure 40 m. De waarnemend directeur voornoemd WAALE. Van 6 tot 7 Augs. 1891. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. Coppool- se jm. 20 j. en C. Dobbelaar jd. 24 j. J. C. van Offenbeek jm. 25 j. en C. van den Broeke jd. 29 j. Getrouwd: J. C. Schoep jm. 21 j. en J. C. Boot jd. 25 j. G. W. F. Epkema jm. 27 j. en J. A. E. de Raad jd. 24 j. Bevallen: A. W. E. de Koster geb. de Graaf d. E. C. Dentz geb. Kuiler z. J. Kleinepier geb. van den Broeke d. J. Bosdijk geb. Grims. z. J. Konraad geb. van Vlaanderen, z. GOES. Ondertrouwd: Jan Jacobs 32j.jm. te Bergen op Zoom onlangs te Goes met Cornelia Remjjn 25 j.jd. te Goes. Gehuwd: Johannes Petrus de Koning 26 j.jm. en Rijka Rijkse 24 j. jd. Abra ham Anthonie van Luijk 26 j. jm. en Anna Adriana Elve 32 j. jd. Geboren: Chatarina Elizabeth Maria d. v. Cornells Franciscus Baarends enJacoba Rijk. Overleden"Willem Franciscus 14 j. z. v. Marinus Franciscus van der Raaf en Pie- ternella Outekamer. Hendricus 3 m. z. v. Jacobus Clement en Catharina Johanna Tierie. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DOCHTER. A. W. E. DE KOSTER—De Graaf. Middelburg, 6 Augustus 4891. Y Aan allen, die hem den len dezer bij de viering van zijn 25 jarig jubilé als boold der school te Meliskerke, blijken van belangstelling gegeven hebben, betuigt on- dergeteekende zijn harteljjken dank. P. DE MAN. Meliskerke, 8 Augs. 1891. Y Ondergeteekende betuigt zijn welge- meenden dank aan allen die bij de her stemming voor een lid van den Gemeen teraad hunne stem op hem niet hebben uitgebracht, daar hij op aanhoudend vragen of, als hij gestemd werd, hij het wilde aannemen, zich gedrongen gevoelde dat met ja te be antwoorden, nu echter door dien weg van vele moeilijkheden zich bevrijd ziet. Oudeland e. C. VAN DE REPE. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's voormiddags te 11 uren, te Krabbendijke, aan het sterfhuis van den heer J. Abra hamse, 2 eikenhouten Kabinetten, 1 Secretaire, 1 Barometer, i| 2 Kachels, 2 Klokken, 2 Tafels, 4 Spiegels, eiken houten Ledikant, Stoelen, 3 veeren Bedden, Koper-, Tin-, Glas-en Aar dewerk, waaronder eenig oud Porce lein, als: eenige stellen Potten en Kommen, Borden, Kopjes en Scho teltjes, fraaie Schotels enz. De Notaris A. M. TAK zal des voormiddags te 10 uren, op de hofstede bewoond door P. Spruijt te Domburg op het dorp, in het 1 zwart Merriepaard oud jjÖ8i»|pj| 7 jaren, 1 zwart Ruinpaard ouc] 16 jaren, 2 baatgeven- de Melkkoeien. 1 Kalfdra- gende Vaars, 1 Marktwa- MM#' gen, 2 Men wagens. 1 Drie- AslMéfe. wielskar, 1 Langwagen, 2 Ploegen, 7 Eggen, 1 stel Wielen met breede vellingen, Arreslede, Sleepdeur, Voorsleper, Veldgang, Kruiwagen, Watertobbe, Wagenzeil, IJsbak, Spekstander, Reepen en Blokken, Heuldeelen, Dilthouten,den Mestput, Paardenwant, EENE PARTIJ waaronder: Karn, Roomtonnen, Ka binet, Tafelkastje, Lessenaar, 1 Bed met toebehooren, Porcelein, Aarde werk en meer andere Goederen. VOORTS EENIGE alsTarwe, Haver, Paardenboonen, Witteboonen, Mangels en Etweide. met sprekend front, geschikt voor een kleine gemeente. Adres Boekh. DHUI.T, Middelburg. gelegen in de gemeente Borsele nabij 's flee' renhoek. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht ten kantore van den heer W. PELLE te Goes voor of op 18 Augustus a. s. "VXiISSHST Gf EIST Terstond een benoodigd die een paard kan beslaan, bjj C. DE JAGER, Driewegen (Z. R.) verkrijgbaar bij eten heer Eiken DONDERDAG tusschen 3 en 4 uren te Middelburg, Oude Kerkstraat wijk B No. 83.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3