Parijs in 18171* 1891. No. 131. Zaterdag 8 Augustus Vijfde Jaargang. VERSCIIIJ A T PR US DER ADVERTENTIES G. M. KLEMKKRK, te Goes F. P. ÏTHUIJ, te Middelburg. NAAR AMSTERDAM. DE OPLOSSING NADERT? UITGAVE VAN elk fn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Pifls per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. en Fanaiiieberiehten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0.02s. meer 10 cent. Aan het Programma der twaalfde We reld-Conferentie der Christelijke Jongelings- Vereemgingen, welke van 11 tot 16 Augus tus zal gehouden worden te Amsterdam in het Maison Stroucken, ontleenen wij het volgende Dinsdag 11 Aug. Onderzoek der geloofs brieven van afgevaardigden. Des avonds 7 uren in de Westerkerk openbare samen komsten, sprekersProf. P. J. Muller in 't Hollacdsch, Ds. Karl Baehr in het Duitsch, Ds. Richard in [het Fransch, Rev. Cham bers in het Engelsch. Woensdag 12 Aug. voormiddag 10.30. Gemeenschappelijke Bijbelbespreking over Joh. XV 1 11, 1' Cor. VI: 17. Namiddag 1 uur. Openingsrede, verkie zing van bureaux en commissiën, voorstel ling der afgevaardigden. Om 2.30 verslag van het Internationaal Centraal-Comité. Dagelijks om 5 uren gemeenschappelijke maaltijd, 's Avonds 8 uren. Openbare toe spraken in het Hollandsch, vergaderingen der afgevaardigden in verschillende talen. Donderdag 13 Aug. Bijbelbespreking Joh. XV: 12 17, Joh. XVII11 21,lCor. 1 10 16, Col. Ill 13. Voormiddag 10 uren, onderwerpHet geestelijk leven in de Vereenigingende gevaren der hedendaagsche ontwikkeling: de beste mid delen tot het winnen, aanmoedigen en behouden van waarlijk bekeerde leden. Namiddag 1.30, onderwerp De Christelijke Jongelingsvereenigingen tegenover de sociale kwestie, 's Avonds 7 uren De Christelijke Jongelingsvereenigingen inRoomsche landen; wat behoort er gedaan te worden om de hinderpalen te overwinnen, die bare ontwik keling in den weg staan? Vrijdag 14 Aug. 's Morgens 9.15. Bijbel bespreking 1 Cor. XI 16 27. Om 10.15. Bezoek aan de weesinrichting te Neerbosch. Zaterdag 15 Aug, 's Morgens 9.15. Bijbel bespreking Rom. VHI15 17 en 28 38, 2 Tim II11 en 12, Openb. II10 en III21. Voorm. 10 uren, onderwerpDe Secre tarissen der Christelijke Jongelingsvereeni gingen, hunne taak en hun weikkririgde beste middelen om voor deze betrekking geschikte, waarlijk bekeerde jonge mannen op te leiden. x) Namiddag 2,30, onderwerp: De Bijbel in de Jongelingsvereenigingen. Verschillende wijzen van bijbelbespreking, s Avonds 8 uren Openbare vergadering. Rede in het Hollandsch ter aanbeveling van de zaak der Vereeniging. Vergaderingen van buiten- landsche afgevaardigden. Zondag 16 Aug. voormiddag 10 urer.. Gemeenschappelijke godsdienstoefening. Na middag 2 uren. Bijbelbespreking over Joh. XVIII. Bidstond. Avond 8 uien.Openbare vergadering, sluiting der Conferentie. Vraagt men waarom tot bespreking van zulke eenvoudige onderwerpen jongelingen en jongelingsvrienden uit allerlei oorden samenkomenwaarom deze dingen niet voldoende in brochures en in de steeds tal rijker wordende jongelingsbladen en boden kunnen besproken worden, dan is hierop dit antwoord te geven: Terwijl door verbeterde middelen van vervoer de volken tot elkander worden ge bracht, terwijl allerwegen dezelfde gevaren den jongeling bedreigen, is het noodig dat gelijk gezinden elkander leeren kennen en waardeeren, en met elkander bespreken, niet wat mogelijk zou kunnen scheiden en verdeelen, maar wat kan vereenigen en versterken. De jongelingen, ook in afgele gen plaatsen, moeten weten, dat, waar zij ook henen trekken, zij broeders vinden, ann welke zij zich kunnen aansluiten. Te genover de machten der zonde moet de macht des Evangelies worden gesteld, en alle schuchterheid in het belijden des Evan gelies wijken. Zwak is; menigmaal de jeug dige christen als hij zich alleen gevoelt of slechts in beperkten kring verkeertsterk wordt hij, als hij in broederlijke gemeen schap met anderen van zijn leeftijd, kracht zoekt in rijnen Heer en Heiland. De we reld, die zoo vaak den «vromen suffer» be spot, moet weten dat meer dan 7000 de knieën niet buigen voor den Baal, die in theater, kroeg en bordeel zijn tempels sticht en in spotternij zijn lofzang hoort weer klinken, Het Wereldverbond der Christelijke Jon gelingsvereenigingen breidt zijne vertakkin gen over heel de wereld snel uit. De vorderingen in Engelsch lndiëen Ja pan zijn verbazend. Engelsche en vooral Amerikaansche christenen zien terecht in hoe zegenrijk het voor de wereld kan zijn als de zich hunner kracht bewust wordende volken, als de ontwakende en zich ontwik kelende natiën van Azië christelijk zjjn, eer zij worden tot groote mogendheden, bjj welke de Europesche mogendheden weldra minderheden kunnen zij». Met het oog hierop ontzien rijke Amerikanen, die reeds lang den jongelingsleeftijd achter zich heb- beo, geen kosten om door het uitzenden van agenten de stichting van Joogelings- vereenigirigen allerwegen te bevorderen. Eene krachtige christelijke jongelingschap is het behoud van vaderland en koloniën, 'tls bij lange na niet onverschillig wie over e.enige jaren den toon zullen aangeven in de wereld, 't Is den euders toch niet on verschillig met wie hunne zonen in 't va derland omgaan en met toie zij zullen omgaan, waar zij aansluiting zullen vinden als zij zich elders in de wereld een werk kring zullen gaan zoeken. Dit ziet men in Nederland nog niet in. Liever verdiept men zich in kwestiën van leerstelling en kerk. Men vergeet dat het van oneindig hoo- ger belang is dat alom jeugdige krachtige getuigen van Christus als hoofden of in ondergeschikte betrekkingen werkzaam zijn in handel en nijverheid. Het aloude«ik, onder God, schipper van mijn schip» moet weder in eere komen, niet alleen op de koopvaai dij vloot, maar naar zin en beteekenis op fabriek en plan tage, op werkplaats en kantoor. Het Wereldverbond der Christelijke Jon gelingsvereenigingen heeft geen minder doel dan de wereld te winnen voor Christus. Vele zijner leden zjjn predikers geworden, maar een grooter aantal belijdt den eenigen Heiland te huis en op reis, bjj sport en muziek, bij wetenschap en kunst. Wie op bovengenoemde dagen ook maar even Amsterdam kan bezoeken, verzuime niet eene samenkomst der conferentie bij te wonen, en te hooren en te zien hoe broe ders uit verschillende kerken en genoot schappen één kunnen zijn in Christus. In het buitenland, voornamelijk in Amerika zijn secretarissen heel wat anders dan ten onzent. Zij wonen in de groote vereenigingshuizen, en wijden, soms met verscheidene helpers, zich geheel aan de leiding der Vereeniging en hare verschillende samenkomsten en afdeelingen. Zij vormen reeds een bepaalden stand in de maatschappij, worden beroepen als ten onzent predikanten, en genieten, dank z(j den juisten blik der Amerikaansche chris tenen, die de zaak onbekrompen steunen, een salaris dat hen in staat stelt al hun tyd aan de goede zaak te wijden. Een secretaris eener Vereeniging van eenige beteekenis moet een degelijk onderwezen, een hoog beschaafd en ontwikkeld Chris ten zijn. Mogen wij de dagbladen gelooven (en wie zou dit niet doen na de vele verzonnen berichten die zij in den Iaatsten tijd tot ons brachten) dan is de oplossing der mi- nistriëele crisis aanstaande. Dan is het mr. v. Tienhoven, lid der Eerste Kamer en burgemeester van Amsterdam, gelukt een ministerie s&am te stellen, waarin de heeren Tak en Smidt oud-ministers en leden der Tweede Kamer zullen zitting namen, en de heer Pierson (bankier, niet te ver warren met dr. A. Pierson en diens broeder ds. H. Pierson) de portefeuille van finan ciën zal aanvaarden. Indien het gerucht waarheid bevat, is dit een flinke stap nader aan de oplossing. En aan de liberale bladen die al klaagden dat door dit lange aarzelen in dit jaar niets komen zou van gewenschtë hervormingen, wordt op deze wijze dit wapen uit de hand genomen. Nu wij toch eenmaal aan het feit van een liberaal ministerie moeten gelooven, dunkt ons eene spoedige oplossing naar den zin onzer politieke tegenstanders het meest gewenscht. Hoe spoediger hunne deugden als hervormers en zegenaars tegenover het «nietsdoend» ministerie uitblinken, hoe beter. De antirevolutionaire partij kan deze ka binetswisseling rustig aanzien. Gedachtig aan de grondwettelijke bepaling dat de Kroon hare ministers naar welgevallen be noemt, heeft onze pers geen oogenblik er aan gedacht de Koningin-Regentes de wet voor te schreven omtrent den spoed, waar mede zij het volgende ministerie had te benoemen. Minder correct daarentegen was de houding der liberale pers. Zjj toonde zich van het eerste oogenblik ongeduldig. In hare 'ad viezen viel nu en dan een toon te beluis teren, die niet pleitte voor het besef van de grondwettige vrijheid der Kroon in be trekking tot de benoeming van ministers, en dus ook tot raadpleging van kundige mannen over die benoeming. Herhaaldelijk kwamen in bovengenoemde bladen mededeelingen voor, die deden onder stellen dat onbescheiden blikken waren ge worpen in het Kabinet der Koningin. Nu was het de directeur van haar Ka binet, dan weder Heemskerk, dan de Ranitz, dan weder een ander, nu weer v. Reenen, die door Haar geraadpleegd was, en de crisis duurde inmiddels zoo Tang dat de heeren die er het rechte niet van wisten, al begonnen te mopperen dat het zóó lang duurde. En het moest de Koningin Regentes dan maar eens gezegd woiden dat zij wat voort moest maken. Maar vraag nu eens aan het volk van Nederland, uitgezonderd een handjevol Kamerleden en krantenschrijvers of zij iets bespeurd hebben van die vreeselijke spianning waarin de natie door dit langzaam verloop der crisis was gebracht. Waren dan de acht aftredende ministers zoo gewetenloos dat zij nu zoo maar het bijltje er bij zouden neerleggen en zich niet meer bekommeren bedreef de schandelijkste gruwelen en pleegde hij tal van moorden. Hij was de jongste, doch ook de meest gewetenlooze onder zijne broederen. Beginselen bestonden voor hem niet. Liefhebberij en tijdverdrijf waren de eenige beweegredenen voor zijne schanddaden. De commune vreesde en schuwde, doch tegelijk ontzag en vleide zij den man, in wiens omgeving alle menschenlevens in ge vaar waren. Nog een naam dienen wij te noe men en we) van den generaal Dom- browsky. Deze had den onbeduidenden Bergeret als hoofd van het leger vervangen. Hij was iemand met een twijfelachtig vel leden. Dagbladen beschuldigden hem open lijk van de grootste slechtigheden. Hij was van geboorte een Pool, en niemand zijner oude landgenooten die te Parijs woonden, wilde met hem omgaan. Schoon Pool van geboorte, was hij reeds op jeugdigen leeftijd in dienst getreden van de doodvijanden zijns volks, in het Rus sische leger. Verdacht van den Poolschen opstand te zijn toegedaan, werd hij naar Siberië verbannen. Daar huwde hij met eene lotgenoote. Vandaar ontsnapt, ves tigde hij zich onder velerlei valsche namen te Petersburg waar hij valsch papieren geld maakte en door allerlei lage practijken in zijn levensonderhoud voorzag. Tijdens het beleg werd hij meer dan eens gearres teerd wegens verstandhouding met de Prui sen. De Commune maakte hem generaal en zoo wist hij zich zelfs het oppergezag in het leger te doen opdragen. Doch in spijt van het verleden, was hij een goed soldaat, een man vol ijver en plichtsbetrachting. Bergeret werd naar de gevangenis ge bracht, waaruit hij echter na eenige weken weder wérd ontslagen. De man had trou wens niets anders misdaan, dun dat hij enkele malen de nederlaag had geleden. Doch keere.i wij tot onze geschiedenis terug. (Wordf vervolgd.) 6.) FEUILLETON. Eene bladzijde uit de dagen der Commune. Het spreekt van zelf (wij herhalen dit) dat de grijze heer in het rijtuig van den gewaanaen koetsier een goede belooning ontvingdat op de veilige plaats aangeko men weder van kleederen verwisseld wei d en de werkelijke koetsier ongemerkt naar Parijs terugkeerde om met .andere heeren over een dergelijke list ter ontvluchting te delibereeren en zijne ambtgenooten tot het verrichten eener zelfde aardigheid uit te noodigen. Nu, op deze en dergelijke manieren ont kwamen velen aan het vrijheiddoodend be wind der Commune. Er zijn zelfs gevallen bekend dat personen zich in een ton als vrachtgoed lieten vervoeren. Velen lieten zich van de wallen afzakkea. 4.1 dezulken noemt men in het fransch refractaires. Toch was dit een gevaarlijk werk, want die bij den sprong of val van de steile muren, door moeder, zuster of vriendin geholpen niet een arm of been gebroken had, werd niet zelden als hij öf de communetroepen óf de wach ten der regeering voorbij moest, door een van beiden doodgeschoten. Want op een menschenleven zagen de soldaten niet, en vooral niet die van generaal Cluseret, die schrikbre ziel der Commune. Deze Cluseret was een streng heer. Reeds maakten wij met hem kennis als generaal van de zuidelijken tegen de noordelijken, tijdens den burgeroorlog in Amerika. Deze oorlog werd gevoerd terwille van de vraag: vrijmaking der slaven, ja of neen De zui delijken verklaarden zich voor den slaven-- handel, de noordelijken waren er tegen. En nu zagen wij den héld, die thans zoo genaamd voor de vrijheid strijdt, in het leger der zuidelijken vechten voor den sla venhandel. Toch bracht hij de Amerikaansche vrij heidsbegrippen naar Frankrijk mede, werd i een der leiders van de zoogenaamde Inter nationale en schreef de heftigste artikelen tegen het Keizerrijk. Den commissaris van politie die hem deswege moest arres teeren, ontving hij met zijn revolver en zijne acte van bewijs dat hij Amerikaansch burger was. Met behulp van den Amerikaanschen gezant ontkwam hij voorts naar New-Yoik. Daar werd hij een der ijverigste voor vechters der revolutie en bewerkte van daar uit zijn oude vaderland. De verandering van regeering in 1870 noopte hem Frankrijk weder op te zoeken, waar hij echter met wantrouwen ontvangen werd. De mislukte krijgsbewegingen van 1 April en daarna waren echter voor hem gunstigwant bij de afzetting der drie commune-generaals, tof liever twee want een was gesneuveld) werd hij tot generaal benoemden hij kweet zich van zijn taak op degelijke wijze. Zoo een in staat was de Commune te ooen zegepralen, dan was het Cluseret, doch dan ook alleen op zijne wijze. Hij deed namelijk net of er geen Commune hem iets te commandeeren had. Hij gaf haar geen rekenschap van zijne daden en beschouwde zich als de alleenheerscher. Gedachtig aan het «Zooveel hoofden, zooveel zinnen», en en vloek van dit stelsel kennende, wist hij ae Oommune enkele besluiten te ontwrin- gen tot het opheffen der commissiër. uit de verschillende arrondissementen tot leiding van de verdediging. Met koelheid en minachting, doch tevens uiterst beleefd en netjes behandelde Cluse ret al die nieuwbakken geleerden en staats- ueden, die van niets eenig verstand hadden dan van hun handwerk, dat zij te kwader ure hadden laten varen. Zelf droeg hij evenmin een uniform, en verzette zich heftig tegen al dat goud en die pluimenwat lang niet naar den zin was van zoovelen, die juist ter wille van dat klatergoud zich bij de Commune hadden aangesloten. Hfl ging zelfs verder door, onder de leus «Wij allen zijn werklieden geweest en wij zijn het nog», allen te straffen die onder scheidingsteekenen drcegen, zonder te kun nen bewijzen hoe zij er aan gekomen waren. Zoo bracht hij aanvankelijk een weinig meer orde onder de troepen der Commune. Niettemin waren ook zijne eerste krijgs bewegingen ongelukkig, zoodat van een aanval op Versailles voor goed moest worden afgezien. Voortaan moesten de insurgenten er zich toe bepalen Parijs te verdedigen. Wij spraken van den generaal Cluseret niet minder schrikkelijk was het hoofd der justitie, de zich noemende magistraat Raoul Rigault (spreek uit Rikoo). Hij was het jongste lid der Commune, pas vier en twintig jaar oud. Als student in de me dicijnen had hij zich wegens losbandig ge drag berucht gemaakt. Als huisonderwij zer (privaat docent) ia de wiskunde had bij zich om dezelfde redenen onmogelijk gemaakt, en leidde van toen af een zwer vend leven. Hij beproefde zijn geluk in de bierhuizen, waar hij de vrienden wist op te winden door luidruchtige mededeelingen en revolutionaire beschouwingen. Zijne onzinnige redevoeringen brachten hem dikwjjs in aanraking met de gevan genis. Eens echter werd hij beklaagd van de vuilste lastering tegen den Zoon des Menschen. De procureur generaal die zijn schuld volhield, deed bij de behandeling dezer zaak tevens een beroep op de genade der rechters, op grond van de jeugd des beschuldigden. Doch Rigault had hem toe geroepen «Ik begeer geen genade; ik zal ze u ook niet verkenen, als wij aan het bewind zullen zjjD.» Men lachte toen om de wartaal van dezen dweper, doch ver moedde niet dat hetzelfde jongmensch wel dra het leven zijner medeburgers in handen zou hebben en honderden hoofden zou doen vallen. Na verschillende lotswisselingen, aanval len en teleurstellingen was hij eindelijk in dö gelederen der n&tion&le g&rden nange- land. Hij streed aan de zijde van generaal Duval, en toen deze sneuvelde werd Rigault zijn plaatsvervanger in invloed en macht. Als procureur generaal bij de Commune

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1