J. F. GELNER. Kiezers van Cortgene. i. F. GELNER. VERTREK VAN SPOORTREINEN. en telegraafkabel door -Schelde van Breskens ter verbinding van niet het telcgraafnet daardoor met dat door i tweede kabel worden er-Schelde en wel tus- gemeente Zaamslag, moemde gemeente den den zeedijk van den er, van waaruit een ■aaflijn wordt aange- (M. C.) meest vruchtbare die oester legt 16 miljoen 1011,000 tot de «schoons tweede geslacht dier at uit 8,000,000 maal oesters, of iet derde geslacht uit lantai of 100,000 het vierde uit ,000,000,000,000, en ';000,000,000,000,000,000 eel mannelijke eesters, uintiljoenen. Wanneer t één oester 8 kubieke n komt men tot de 'de geslacht, voortge- er, meer ruimte ïn- dbollen. Gelukkig is waar. In de practyk pOt. der oestereieren n om het ééne oestertje recht te laten komen n bescherming noodig, te Amsterdam in de volgende plaats gehad ïorgens met haar drie sn een meisje al vrij n, om met hen naar tan. Ze hoopte maar, beetje druilig sto nd, Op het gela.it der ren leeftijd, staatzorg Geen wonder, zij oen, cm de monden waarvan de oudste is, open te houden, an, heeft haar voor nooit meer naar haar niet eens of hij leeft it kan haar eigenlijk 3ger had zij hem op dien flinkeo, stoeren j meer behagen sshepte ner woeste kameraden «schonken thuis kwam 'ren dan mishandelde. verdwenen. Ja, het en opluchting geweest, erdween, haar de zorg vee kinderen en het tanden na zijn moed- ireu werd. Toen heeft ,ts Rotterdam verlaten ht als schoonmaakster. >g toe, ofschoon met ank gekomen en de sn worden. Voor hen sij zoo zwoegt, ze zijn vreugde in haar anders an. Frans Halsstraat een n met een gebruind an een zeeman hq n is blijkbaar bezig ken. Plotseling staat v met de drie kinderen, sstraat zijn ingekomen, j terug, terwijl een eur zyner gebruinde erhoogt. fiier zegt hij aar met ernstigen blik zeeman aan, die de rslaat. zijn dat de kinderen of denk je misschien, rouw nog uitgesproken zeebonk de kinderea, ng zijn, een voor een vijl de tranen langs lopen, herhaalde malen. \ees en zij, die ie hij, zijn ontroering heet naar je overleden ouw, ook al min ot we zeeman, zijn vrouw jpend, «zie me eens nog uit als een dronke tlooven, als ik zeg, dat lijn vroeger wangedrag goed te maken aan eren, wat ik vroeger maar legt zwijgend aars echtgenoots, en schreden om rnet haar ■r te gaan. stroomen, maar zij de koelte van de 3 warmte binnen in ijftal niet opheffen, jpen als bij instinct, ,igs heeft plaats gehad een vage herinnering agen, trekt zijn moeder ize vader, die zoo'n en eindelijk, eindelijk [gekomen.» «dat is je vader Amst. te Harlingen van den scheeuwende menigte van het station naar het politiebureau, ten ge leide van een vrouw die door vier politieagen ten werd overgebracht. Zij was van haar man weggeloopen met haar zwager, een O. Indisch militair, die verblijf houdt te Nieuwediepen nu had de man de vrouw doen opeischen. Toen zij Maandagavond werd teruggebracht, werd zij door honder den weinig vriendelijk gezinde stadgenooten vergezeld. Vlissingen. Hedenmorgen is alhier in de buitenhaven het lijk drijvende gevonden, naar aller vermoeden var. den sedert 2 maanden vermisteu P., die van het zoo- gwaamd «Klein hoofd» te water sprong.® Vlissingen. De Unie Collecte langs c'a huizen heeft opgebracht f3'22,146 waaron der f64,75 met bestemming. Te Boclioltz vermaakten zich Maandag twee jongelieden in een boomgaard met schieten naar musschen. Eenige vogels waren reeds gedood, toen een jongere broeder zich bij hen voegde. Maar nauwelijks was deze er of een schot viel uit het geweer dat een der anderen oniier den arm hield, en trof den nieuw gekomene achter het rechter oor zoodat de hersenen te voorschijn kwamen. De jongeling ozerleed aan de gevolgen. Twee jongens in een werkplaats te Rotterdam hebben Maandag uit baldadigheid in de boterhammen van een anderen jongen luciferskoppen gedaan. Na het nuttigen van een gedeelte der boterham werd het door dien jongen gemerkt. Hij werd onpas selijk en is nu onder behandeling. Een jongen van het opleidingschip «Admiraal van Wassenaar» te Amsterdam is Maandag uit het tuig op het dek gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. Nu de faam reeds omtrent de won derdaden van dr. Sequah het noodige heeft verspreid, beginnen de «nagemaakte Se- quah's» uit den hoek te komen. Te Chnrlois trachtten twee personen, al Fransch sprekende, 60 fleschjes «Sequah- olie» aan den man te brengen. Deze won derdoener was in het bezit van een oud diploma als tandheelkundige. Te Naaldwijk kwamen een paar wonder doeners uit de residentie. Een paar ouden van dagen werden in het rijtuig geholpen, en traden «als verjongd» te voorschijn. De kerels maakten goede zaken, en keerden met een hoop geld op zak naar Den Haag terug. Iets uit het leven van Spurgeon. De heer Spurgeon bevond zich eenige dagen geleden, tot herstel zijner geschokte gezondheid op de doorreis te Nica. In hetzelfde hotel, waar hij zijn intrek geno men had, logeerden eenige officieren van een Amerikaansch vaartuig, dat te Villafranca was gestationeerd. Nauwelijks vernamen deze officieren dat de beroemde prediker daar was, of zij noodigden hem uit om het Evangelie aan boord van hun schip te verkondigen. Spurgeon, ofschoon vermoeid en de noodige rust zoekend, kou hun aandrang niet weêrstaan en predikte voor de talrijke equipage van den Shenandoah. De tekst van zijne als altijd orrigineele en voor zijne toehoorders, de matrozen, geheel geschikte rede, was Oper.b. 22 17 «Die dorst heeft, kome.» De anekdoten ontbraken daarin niet. Zie hier er een, door welke Spurgeon zijn hoorders deed verstaan hoe een zonde, een ondeugd, van welke men geen af.-tand wil doen, al onze pogingen om tot Christus te komen ijdel maken kan. Twee matrozen waren aan wal geweest en na er wat veel gedronken te hebben, sprongen zij 's avonds in de boot om hun schip, dat in de haven lag, te hereiken. Zy zijn een weinig te laat en roeien wat zij kunnen. Maar zij hebben goed roeien zij komen het vaartuig niet nader. Men zou zeggen, dat het zich verwijdert, naarmate zij liet trachten te naderen. Ein delijk naar de oorzaak van dit vreemd ver schijnsel zoekend, bemerken zij, dat zij ver geten hadden het anker hunner boot los te maken, en dat zij reeds geruimen tijd roeien zonder van plaats te veranderen. Men zal zich aan boord der Shemandoah nog lang liet bezoek van den beroemden prediker herinneren. De wraak, van een kelner of de dure oorvtjg. Een restaurateur gaf zijn brutalen kelnér een ferme oorvijg. De slungel, woe dend, liep dadelijk naar de eetzaal en riep «Heeren, smakelijk eten van het paarden- vleesch «Wat, paardenvleesch riepen verschei dene stemmen te gelijk. «Ja», schreeuwde de kelner, «als de heeren plezier hebben even mee naar den kelder te gaan, zal ik 't bewijzen.» Vijf minuten later was de eetzaal ledig, en zij is het tot heden nog. Eenige maanden geleden werd een officier, aan boord van het maiineschip Frederik de Groote bij ongeluk door een geweerschot aan het hoofd getroffen, De officier werd te Gibraltar ontscheept, en keerde tot de zijnen ferug, waar zijn wond door een der beste geneesheeren werd be handeld. Nadat de wond aan het voorhoofd was geheeld, en men den patient volkomen hersteld waande, vertoonde zich aan het achterhoofd een gezwel, dat bij operatie den kogel bieek te bevatten, die aldus zijn weg door de hersenkas had gevonden Hij draagt dezen kogel, in goud gevat, thans aan zijn horlogeketting en deed er twee datums op graveeren dien van het binnendringen in den schedel, en dien der operatie. NAGEKOMEN ADVERTENTIE.. Bij de aanstaande verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad op DINSDAG 11 AUGUSTUS a.s. wordt ten dringendste op nieuw aanbevolen de heer Laat u niet terughouden en stemt met ons den heer VELE KIEZERS. GEEN PARTIJSCHAP. Een kind van twaalf jaar veroor deeld wegens moord. Een jongen Maroc ge naamd, twaalf jaar oud, stond dezer dagen voor het gerechtshof van Aïsnes te recht als beschuldigd van moord op een kind van vier jaar. Het blijkt, dat Maroc zijn slacht offer naar den oever van een rivier heeft geleid, daar het kind in het water wierp en vervolgens met steenen gooide, om het te beletten weder aan wal te komen. De jeugdige gevangene toonde zich bij het ver hoor volstrekt niet ontroerd, maar zeide zoo koud mogelijk, dat hij den kleinen jongen in het water wilde zien spartelen en leelijke gezichten trekken. Deze veelbelovende enn- didaat voor de guillotine, werd veroordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis tot zijn twintigste jaar. Middel tegen slapeloosheid. Een En- gelsch geneesheer beveelt het volgende als een beproefd middel aan. Maak de helft van een handdoek met koud water nat, leg dien zoo in den nek, dat tevens de helft van het achterhoofd er door bedekt wordt, en sla dan, om de schielijke verdamping te verhoeden, het droog gebleven gedeelte er-over heen. De uitwerking is schielijk en aangenaam, daar zij de hersenen ver- frischt en een gezonderen slaap {veroorzaakt dan alle slaapwekkende middelen. Men kan ook warm water gebruiken, maar de niees- ten geven de voorkeur aan koud. Bij hen, die aan te groote prikkeling der hersenen lijden, hetzjj tengevolge van groote inspan ning van den geest, of door zorgen en ver driet, is dit middel als hoogst weldadig aan te bevelen. Bij diegenen, die aan slape loosheid ten gevolge van ziekten lijden, wordt de zoogenaamde gordel, die daarin bestaat, dat een in koud water gedoopte en weer uitgewrongen doek om liet lijf gewikkeld en een droge er over heen wordt vastge maakt, herhaaldelijk met uitstekend gevolg aangewend. Meikeversoep. Hiervoor geeft een Duitsch geleerde het volgende recept De meikevers, waarvan men er ongeveer dertig voor eene portie rekent, worden, zoo dra zij gevangen zijn, afgewasscheri, daarna fijngestampt, in boter gebraden en met bouil lon gekooktdeze soep nu laat men door een zeef gaan, en brengt haar aldus met geroosterd brood op tafel. Slechte bouillon wordt door de bijvoeging der meikevers zeer goed. Ja, een goed klaar gemaakte meikeversoep werdt voor smake lijker en krachtiger gehouden, dan kreeften soep. Zij is aangenaam van geur; bruin achtig gekleurd, zooals de dekschilden der meikevers. Ook zonder bouillon en alleen in water gekookt geven de meikevers een goede, krachtige soep, mits men voor het bereiden hiervan geene meikevers neme die eiken bladeren gegeten hebben, daar deze een samentrekkenden bijsmaak hebben. Ieder, wien men een meikeversoep voor zet, zonder hem vooraf te zeggen wat het is, eet haar met smaak. Een arbeider in Jeruzalem. De beste zendeling dien ik ooit gekend heb verhaalde iemand op een zendingbijeen komst, was een Amerikaan, Roberts genaamd. Hoewel hij nagenoeg geene middelen be zat, had hij toch zulk eene groote begeerte om het Evangelie in Jeruzalem te ver kondigen, dat hij er zich heen begaf en in zijn onderhoud voorzag door als knecht in een logement te dienen. Hij sprak en verstond geen andere taal dan de Engelsche. Met het weinige geld, dat hy bezat, verzamelde hij christelijke geschriften en Bybels in de Turksche, Armenische en Syiisehe Taal, en liep dan in zijne vrije uren door de stad, overal rondziende naar gelegenheid om daarmede op zijne wijze winst te doen. Ontmoette hem bij voorbeeld een Turk, dan verzocht hij dezen met hem naar een tuin of binnen een ommuurde plaats te gaan, noodigde dan eenige voorbijgangers uit hem te vergezellen en bad den Turk hem iets uit den Bijbel in de Turksche taal voor te lezen. Gewoonlijk liet hij een paar hoofdstukken uit het Evangelie van Johannes voorlezen, en als de Turk met lezen geëindigd had, schonk hij hun elk een Bijbel, geloovende dat zy door het hooren lezen opgewekt waren om verder te lezen. Deze wijze van evangeliseeren werkte zeer gezegend. In het eerst had Roberts veel te lijden van de Mahomedaansche bevolkingzelfs •was hy eenmaal vijf dagen lang zonder voedsel. Maar hij volhardde en de Ileere stond hem getrouw ter zijde. Zijn voor beeld is navolgenswaardig. Vele menschen bezitten de gave niet om te prediken of een gemoedelijk woord tot hunne mede zondaren te spreken. Welnu, zoo zy ernstig het heil van anderen begeeren, laat hen dan slechts eenvoudig het Woord voorlezen. Hier en daar zal God wel een hoorder zenden, die dat Woord behoeft. Zyn Woord keert niet ledig weder. Uit Brussel komt het bericht, dat de koningin der Belgen eergisteren tegen 8 uur, op het punt van naar Spa te vertrekken, een zenuwtoeval heett gekregen, hetwelk een uur aanhield. Terstond werd de deken van Laeken bij haar ontboden, om haar de heilige Sacramenten der stervenden toe te dienen. Er kwam echter beterschap en spoedig konden de geneesheeren verklaren dat het gevaar geweken was. Bij Hamburg Bis Zondagavond een boot, waarin zich zes jongelieden bevonden, overvaren door de stoomboot Concordia. Allen verdronken. Toen de vorige week te London een der bataljons van de garde zoude nitrukken, weigerden twee compagnieën te gehoorza men, daar zij na de zware diensten, die de tegenwoordigheid van den Duitschen Keizer van hen geëischt had, recht meenden te hebben op wat rust. Door hunne officieren overgehaald, zetten de beide compagnieën zich in beweging, maar na een korten tyd keerden zij om en trokken de kazerne weder binnen. Allen werden nu gestraft met drie dagen arrest en een 10 tal rad draaiers in de politiekamer opgesloten. Hierop barrikadeerden de overigen zich in hunne kamers en verklaarden deze niet te zullen verlaten, voordat hunne 10 kameraden in vrijheid gesteld zouden zyn. Ten laatste keerden de soldaten tot ge hoorzaamheid terug, nadat de inmiddels toegesnelde generaal verklaard had, dat de manschappen slechts een avond zouden moeten te huis bjyven aangezien het regiment tot rtu toe zulk een goeden naam had gehad Het grootste uurwerk op aarde is dat in het raadhuis te Philadelphia. De mid. dellijn der wijzerplaat is 10 meter, de mi nuutwijzer is 4, en de uurwijzer 2Vs meter lang. De klok die de uren slaat, weegt 25000 kilo. Om dit uurwerk op te winden bedient men zich van een klein stoomwerk tuig, hetwelk tevens dient om de dynamo machine in beweging te brengen, die het electrisch licht voor de verlichting van de wyzerplaat levert. In de militaire zwemschool te Berlijn is Zaterdag een Uhlaan verdronken, en wel onder zeer bijzondere omstandigheden. Hij kreeg namelijk les in het zwemmen van een korporaal aan den zoogenaamden hen gel. Toen op een gegeven oogenblik de uh'.aan niet meer kon en zich aan een paal vastklemde, sloeg de korporaal hem met den stok van den hengel op de han den, met dit gevolg dat de uhlaan moest loslaten, maar tegelijk ook de lijn van den hengel losraakte en de ongelukkige in de diepte verdween. Wel doken anderen hem aanstonds na, doch te vergeefs, Eerst- een half uur later vond Kien hem, dood natuurlijk, Een aardige telefoongeschiedenis wordt door een Londensch blad verhaald. Toen de telefoonverbinding van het centraal bu reau te Londen met het slot Windsor ge reed was gekomen, wilde koningin Victo ria een muzikale uitvoering dcor de tele foon hooren. Een muziekkorps en een solozanger werden voor een avond geënga geerd. De verbinding geraakte echter door een ongelukkig toeval in 't ongereede en nadat men een uur lang vruchteloos gewerkt had om de geleiding te herstellen, stuurde de directeur van het centraal-bureau de musici en den zanger weg. Plotseling meldt men uit Windsor«de lijn is hersteld, de koningin staat aan de telefoon, om de mu ziekuitvoering te hooren». De directeur was in vertwyfeling en op 't laatst besloot hy zelf te zingen. Nadat hij gezongen had, waagde hij te vrageu«Heeft Hare Ma jesteit de muziek kunnen onderscheiden «Jawel», luidde het antwoord, «liet was God save the Queen en slechter gezongen, dan ik het ooit gehoord heb.» Het glanspunt van het Zwitsersche nationale feest was de groote betooging op de Rütli-grasvlakte bij Brunnen, aan het Vierwoudstedenmeer, waar vóór zes eeuwen de eedgenoten het eerst bijeenkwamen. Vele duizenden toeschouw its waren bij het heerlykste weder daar verzameld otn de uitvoering der feestcantate bij te wonen, die door een aantal Zwitsersche zangko ren gezongen werd. Des avonds werden alle steden en dorpen in den omtrek van het meer geïllumineerd en ontvlamden tegelijkertijd op meer dan vierduizend hooge punten vreugdevuren, hetgeen een overweldigend schoon gezicht opleverde. Sedert het vreeselyk spoorwegongeluk te St. Mandé wil in Frankrijk het publiek niets meer wete» van de eerste en laatste wagens der spoortreinen. Alles dringt naar het midden en aan het station St. Lazare geraakten de opdringende liefhebbers zelfs al een paar malen handgemeen. In den dierentuin te Chicago heeft een vreeselyk ongeluk plaats gehad. Een heer hield zijn 3jarig dochtertje boven den berenkuil opdat zy die dieren beter zou kunnen zientoen plotseling het kleedje van het kind losliet en dit uit vaders handen viel in den 15 meter diepen kuil, gelukkig op den rug van een der dieren. l)it sprong verschrikt op zy, zoo,lat het kind ongedeerd op den grond kwam te liggen. Een luide angstkreet, en doodsche stilte ontstend, te midden waarvan men met een sprong den vader het kind zag volgen. Hij greep zijn dochtertje en posteerde zich in een der hoeken, met zijn wandelstok als eenig wa pen tegen de vier volwassen beren. Inmiddels waren de oppassers geweren gaan halen, terwijl het publiek doorschreeu wen en het werpen met steenen de beren trachtte af te leiden, terwijl de vader nu en dan een stokslag toediende, als een der dieren hem te dicht naderde. Gelukkig viel op het allergevaarlijkst oogen blik 's mans oog op een stang rnet een haak er aan, die in het hok op den grond lag. Dezen greep hij, sloeg den haak in het kleedje van zyn kind en stak het andere eind van den stang naar boven, waar honderd handen het aanstonds vatten en met zijn last naar boven trokken. Toen werd het moeilijk voor den man. Terwijl men het kind losmaakte en toen men den stang opnieuw deed dalen, Van Rotterdam (Beurs). u Roozcndaal ii Wouw ii Bergen op Zoom. a Woeii8drecht ii Rillaud-Bath ii Krabbcndijke n Kruiningen u Vlake ii Kapelle-Biezelinge a Goes ii 's Heer Arendskerke k Arnemuideu ii Middelburg. Te Vlissingen (Stad) ii ii (Haven) 5,12 t 9,27 9,27 6,57 10,6 t 10,52 10,57 7,7 H.7 7,17 10,54 11.17 7,26 11.26 7,39 11,39 7,46 11,46 7,56 11,56 8,1 12.1 8,8 12,8 8,17 11,28 12,17 8,25 12,25 8.38 12,38 8,46 11,48 12,46 8,54 11,56 12,4 12,55 11,47 2,36 1,30 4,25 1,40 4,35 1,50 4,45 1,59 4,54 2,12 5,7 2,19 5,14 2,29 5 24 2,34 5,29 2,4 L 5.36 2,50 5,45 2,58 5.53 3,11 6,6 3,19 6.14 3,28 6,23 5,59 t 7,32 7,38 8,45 7,47 7,56 8,59 8,4 8,16 8,22 8,31 8,36 8,43 8,52 9,33 9,— 9,13 9,21 9,52 9,30 10,- Vlissingen (Haven) ii (Stad) Middelburg Arnemuiden 's Heer Arendskerke Goes Kapelle-Biezelinge Vlake Kruiuiuge Krabbendijke RillandBath Woensdrecbt Bergen-op-Zoom Wouw Roosendaal Rotterdam (bears) V. 5,58 t 7,16 t 7,24 4,17 5,31 9,38 1,43 6,8 7,34 9.48 1,53 4,28 5,41 6,15 9,55 2, 4,35 6,28 10,8 2,13 4,48 6,36 7,54 10,17 2,22 4,57 6,1 6,44 10,25 2,30 5,5 6,51 10,32 2,37 5,12 6,56 10,37 2 42 5,17 7,6 10,47 2,52 5,27 7,14 10,54 2,59 5,34 7,27 11.7 3,12 5,47 7,37 8,30 11,17 3,22 5,57 6,35 7,46 11,26 3,31 6,6 7,55 8.80 11,35 3,40 6,15 6,48 9,56 9,56 12,50 532 8,2 8,2 6,49 6,58 7,5 7,18 7,20 7,34 7,41 7,46 7,56 8,4 8,17 8,27 8,36 8,45 10,5 der stoomboot vauQu-W^ gi^e v^ging de^ boot V,"^ welke uit Engeland zijn aangekomen. f Deze treinen alleen le en 2e klasse. vervallen. Te Middelburg neemt deze tram geen reizigers op en te Vlissingen De trein van ISO Wddae' Va" R00SENDAA1 st°ft Jes Donderdags te Noord-Kraaiert (Wachtpoat 53)tot het opnemen van reizigers. h 1,30 's middags n 9,38 's morgens VLISSINGEN n 1,43 's middags h 8,45 's avonds des Dinsdags uitlaten h des Dinsdags opnemen V des Donderdags uitlaten neemt te Bergen-op-Zoom, Goes en Middelburg geen reizigers op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3