ÜEïÊli- ISA StflOOLMlilHS. Gemengde Berichten. gezet aan stukken tot de vervaardiging wairvan zij nog niet in staat zijn en waar door andere vakken moeten blijven liggen. Dit werken gaat alzoo ten koste van de ont wikkeling der leerlingen. Gezwegee nog, natuurlijk, van de doodelijke concurrentie die hierdoor den gepatenteerden werklieden wordt aangedaan. Toch waren er enkelen voor dat de am bachtsschool ook voor particulieren werkt. Mocht dit niet, waar zouden dan bijv. de meubelmakers blijven Maar er rnoet oor deelkundig worden te werk gegaan. Toch meende de meerderheid, en terecht, dat het niet aangaat op die wijze de werk lieden te dupeeren. Heelt de school bestel werk van bazen, dat is dan natuurlijk een andere zaak. Er bestaat geen enkele reden, waarom zij dit niet zou leveren. Enkelen die meenden dat de jongens voor dat werk moeten betaald worden, werden en terecht overstemd door hen die meenen dat dit niet magmaar dat een tegemoetkoming aan minvermogende ouders, een betaling dus in een anderen vorm, wenschelijk is. Ten slotte werd de stelling aangenomen Het onderwijs van ambachtsscholen mag nimmer dienstbaar gemaakt worden om werkstukken te maken voor particulieren, en slechts dan voor werkbazen als dit zon der schade voor het onderwijs geschieden kan. Een tweede motie die algemeene instem ming vond, was dezeHet onderwijs aan de ambachtsscholen moet voor ieder toegan kelijk zijn en zoo noodig kosteloos worden verstrekt. Het congres sprak voorts de wensche- lijkheid uit dat het particulier initiatief (dat wil zeggen dat de burgerij zelf de hand aan den ploeg sloeg) zooals zich dat thans in zake ambaehtsonderwijs openbaart, zoo spoedig mogelijk krachtige subsidie ontvange van gemeente, provincie en rijk, opdat langs dezen weg het, in bloei toeneme en zoo doende de weg gebaand worde tot een defi nitieve (eindelijke, afdoende) regeling van vak- en ambaehtsonderwijs over geheei Nederland. Het was te voorzien dat, toen de stelling ter sprake kwam Ook het practische onderwijs is een zaak van louter onderwijskundigen aard, de alleszins juiste tegenwerping op een eenmaal uitgemaakte zaak te berde gebracht werd, namelijk dat het onmogelijk is bij het aannemen van werk van bazen, een bepaald leerplan te volgen. Na bespreking werd ook de wenschelijkheid uitgesproken dat in de practijk, voor zooveel mogelijk, op ware grootte zal worden gewerkter. dat alle vakken aan de ambachtsschool onderwezen, daar met dezelfde belangstel ling zullen worden behandeld. Hoofdvakken kent de ambachtsschool niet. Onder de vakken waartoe zij zich moet bepalen, wer den timmeren, huisschilderen, meubelma ken en smeden genoemd. Maar zal er voor aesthetische ontwikke ling der leerlingen nog wel tijd overschieten, als er zooveel vakken worden verwerkt? Zijn de ambachtsscholen niet reeds te veel overladen en is liet niet wenschelijk de ambachtsschool meer als de werkplaats te beschouwen en al het andere over te laten aan de vakscholen? Dan zou natuurlijk het teekenen alleen gegeven worden voorzoover dit op het onderwezen vak betrekking heeft. De bespreking hierover eindigde met al gemeene instemming te betuigen aan de wenschelijkheid dat bij het ambachtsonder- wijs de eischen van goeden smaak hoog gehouden worden. Wie weet of niet en volgend congres antwoord geeft op de belangrijke vraag omtrent het vakonderwijs, en een leerplan weet aan te geven voor de vakscholen, met inachtneming van de waarheid dal een vormigheid de vloek is van het moderne leven; en dus voor 'sGravenhage niet de zelfde eischen dienen gesteld als bijvoorbeeld voor Goes. Dat de ambachtsscholen verte te verkiezen zijn boven het leerlingstelsel werd, voor wat het bouwvak betreft, werd niet algemeen toegegeven. Het kwain niet tot bespreking van het punt: eenheid van het ambaehtsonderwijs, geregeld naar plaatselijke toestanden, en zonder schade voor de individualiteit van den onderwijzer. Leve en bloeie in ons vaderland alle goede ambachtsschool 1 j 5 Augustus 1891. Zondag heeft koningin Wilhelmina haar moeder, op haar verjaardag, eene aar dige verrassing bereid. Geheel op eigen ini tiatief en zonder dat men het ten paleize had bemerkt, had onze jeugdige koningin, aldus meldt het Vad., den heer Bisschop verzocht haar portret te schilderen, ten einde dat aan haar moeder te kunnen aanbieden. Het portret is levensgroot, ten voeten uit. De koningin is gekleed in een costuum, dat wijlen de koning haar bijzonder gaarne zag dragen, nl. een imitatie van een costuum van Amalia van Solms; een wit satijnen onder kleed, rijk met edelgesteenten bestikt, daar over een opperkleed! met de bekende pof mouwen, van rose brocaat, met goudstoifen randen, fraai geborduurd, afgezet. Om den hals draagt de koningin den historischen. hoog opstaanden guipurekraag en een snoer groote paarlen, terwyl op het opperkleed een diamanten borststuk is aangebracht. In de hand draagt zij een veeren waaier. Op het fond van het schilderstuk zijn de koninklijke wapens en de naam en jaarcij fers van de koningin geschilderd. Terzijde van haar staat een tafel, waarop een open geslagen boek, dat het portret van Willem den Zwijger vertoont. De jeugdige trekken onzer koningin zjjn op het portret, ondanks het eigenaardig costuum, uitstekend weer gegeven. Naar wij vernemen, was de regentes door deze verrassing bijzonder getroffen. Denzelfden Zondag zijn de Apeldoornsche weeskinderen bij koningin Wilhelmina op het Loo geweest. De koningin-regentes on dervroeg de weesmceder omti ent alles wat op weeskinderen en het gesticht betrekking had. Koningin Wilhelmina liet hare pop- penkamer zien. Bij het weggaan kregen allen tulband en bruidsuikers. Middolburg. Morgen Don lerdag is het veemarkt van 8 tot 4 uur. Bij kon. besluit zijn benoemdD. A. Droukers, tot dijkgraaf van den polder ZuidvlietH. Geelhoed, tot dijkgraaf van het waterschap de KramtrspolderA. de Kok Jacobszoon, tot plaatsvervangend dijk graaf van den polder StroodorpeA. de Feyter, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Berlippens. Te 's Gravenhage overleed Zondag in den ouderdom van 61 jaar de heer mr. J. Soutendam; doctor ln de letteren en sec retaris der gemeente Delft. Gedurende pen tijdvak van bijna 32 jaren was de overledene in verschillende betrekkingen bij de ge meente werkzaam. Prov. Blad no. 75 bevat een circu laire van den commissaris des konings aan de burgemeesters in Zeeland, waarin hunne aandacht wordt gevestigd op de wet van 22 Juni 11. (Stbl. no. 125), welke op 1 September e. k. in werking treedt. Krach tens art. 1 dier wet wordt, zoolang eene koningin de kroon draagt, bij het gebruik van alle wettelijk vastgestelde formulieren, ambtstitels en officiëele benamingen, waarin het woord «koning» voorkomt, in plaats daarvan het woord «koningin» gebezigd, met inachtneming van Je daardoor nood zakelijk wordende taalkundige veranderingen. Nu de sociaal-democratische beweging eenmaal bestaat, dacht het Patrimonium minder kwaad, dal haar voorman een zetel innam in onze Staten-Generaal, dan dat hij er niet is. Hij D o m e 1 a Nieuwen- h u i s kon daar toonen wat hij kan öt niet kan. Is het wenschelijk, dat ons volk aldaar vertegenwoordigd zij in zijn verschil lende schakeeringen Welnu, dan ook déze schakeering vertegenwoordigd «En nu moet ons», zegt het blad, «déze betuiging van 'thart. De heer D. N. zei daar soms dingen, die velen van ons volk daar gaarne hooren. Hij bleek vaak een hart te hebben voor de nooden onzes volks, al dunkt ons zijn recept niet geschikt. «Laat ons hopen, dat zijn vroeger optre den daar althans dit gevolg hebben moge, dat onze mannen van Christelijken huize, die immers een Heiland belijden, die het lund doorging «goeddoende», meer notitie nemen van onze volkstoestanden, om ook in 's lands hoogste Raadszaal daarvoor een hart te toonen en niet nalaten te zoeken naar middelen, niet om ons volk noodeloos te verbitteren en op te zetten, maar om het te helpen, zooals het aan .Christenen beaamt. «In het optreden van den heer D. N. lag toch een wenk, die dient verstaan, of zelfs dat optreden van dien vijand Gods zal eens tegen ons getuigen. «Ook legen onze partij.» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaamslag ds. K. W. Vethake, laatst te Arnhemte Bezooien (toez.j ds. W. B. H. v. Linschoten te Oud-Vosmeer. Bedankt voor Borsele door ds. W. H. H. Dijkman te Breskens. Chr. Ger. kerk. Beroepen te ZuiJ Bejjerland dhr. J. Gide- onse cand. te Delft. Goes. Ter aanvulling ontvingen wij van geachte zijde het volgende Ds. D. de Pree was van '185'J lid en oefenaar bij de ge meente van ds. Budding en werd in 1858 nd en leerend ouderling bij de chr. ger. gem. te Sluis den 19 Nov. 1866 bevestigd als pred. te Serooskerke [W.] en 7 Aug. '1870 te Goes. De voordracht voor leeraar in het Hoogduitsch aan de inrichtingen van M. O. te Goes bestaat uit de heeren J. M. A. Rijk, te Leiden A. M. Gürither te Nijme gen G. D. Gips Dz., te Dordrecht, en Fr. Tijmstra, te Leeuwarden. Den 31 n Juli promoveerde te Würz- biirg (Beieren) de heer L. G. Visscher, geb. te Sluis, tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde op proefschriftBeitrage zur operutiven Behandlung der incarce- rirten tlerniën. Geslaagd voor de hoofdacte te Breda dhr. J. Mol van Scherpenisse. Hij was de eenige van de 7 geëxamineerden. Geslaagd voor acte Engelsch mej. P. C. Verpoorten van Leiden. Bjj het te Breda in de vorige week gehonden examen voor hoofdonderwijzer slaagde o. m. een candidaat, die opzijn 19de jaar nog als landman op den akker werkte, twee jaren later de hulpacte behaalde en thans op zjjn 23ste jaar de hoofd acte verwierf. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Amsterdam. Gekozen dr. Cuijpers [k.] met 2915 en mr. D. P. D. Fabius [a.] met 2017 stemmen, beiden candidaten der min derheden, de eerste tevens van de liberale kiesvereeniging Grondwet. Op P. Striiter (k.) eveneens candidaat van Grondwet wa ren 972 stemmen uitgebracht en op C. R. Kouveld (rad.) 240. Beide laatstgenoemden waren ook bij de le stemming candidaten der antiliberale minderheden (a., k. en rad.) doch hadden zich nu ten gunste van de heeren Cuypers en Fabius teruggetrokken. Middelburg. Kiezers 1368. Wit briefje 763 W. J. J. Koole [a.J 456, H. J. E. Gerlach [a.J 236, blanco 52, onwaarde 19. Blauw briefje 807. Mr. P. J. F. van Voorst Vader [a.J 398, J. C. de Waal [I.] 395, onwaarde 14. Alzoo gekozen W. J. J. Koole en Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Zoutelandc. Gekozen M. Pieterse 33 stem men tegen J. de Witte 24. Terneuzen. Gekozen L. de Koeijer (a) met 240 en J. Lij baart (1.) met 207 stemmen tegen 214 op J. Nelemans (1) en 18 op J. A. v. Rompu [kj die bedankt had. Zuidzande. Aantal kiezers 96. Uitge bracht 88 st. Gekozen J. Lansen Croin met 47 stemmen tegen A. A. de Vlieger 39 st. De ijver was hier zóo groot, dat een kiezer, te Biervliet woonachtig, is we zen stemmen. Eveneens iemand, die voor eenigen tijd zijn been gebroken heeft en per as naar 't stembureau moest gebracht worden. Zierikzee. Herkozen jhr. Six [1] met 143 stemmen tegen 133 op J. A. Legemaat [1] die voor de candidatuur had bedankt Breskens. Aantal kiezers 110, opgeko men 92 kiezers. Gekozen A. du Burck met 46 stemmen. T. F. Blanken verkreeg 45. Een |blanco briefje. Bij de verkiezing op 21 Juli jl. verkreeg T. F. Blanken 39 stemmen en Abr. du Burck 36 stemmen. Haamstede. Gekozen J. Boot Wzn. met 47 stemmen tegen 22 op M. de Bakker. Weineldiiige. Gekozen II. Mieras met 91 stemmen tegen 63 op A. de Broekert (aftr. lid). Veere, Gekozen A. Volkers (a.) met 40- A. P. Wouters [aftr. a.J had 39. Aardenburg. Uitgebracht 118 stemmen. Herkozen P. B. Wijfels met 85 tegen 33 stemmen op P. F. v. d Hemel. In de va cature zijn uitgebi acht 120 stemmen. Geko zen P. B. Callon met 66 tegen 54 op J. F. Henry. Brouwershaven. Herkozen Hoboken met 44 tegen 26 stemmen op C. Gast. Axel. Herkozen L. de Feijter met 140 tegen 87 stemmen op C. IJsebaart. (Bij de le. stemming had L. de Feijter 116, IJse baart 62 stemmen. Borsele. Gekozen A, J. v. Overbeeke Az. met 55 stemmen. C. Mol had er 35. (Ieder der candidaten was sinds de le stemming 16 stemmen vooruit gegaan). Kruiuingen. Herkozen P. J. Visser (1.) met 146 tegen 101 stemmen op W. Visscher (a.) Van onwaarde 4. Aantal kiezers be draagt 290. Hoek. Gekozen W. G. Dieleman met 54 tegen 26 stemmen op C. Blok. Krabbendijke. Gekozen dhr. J. Kakebeeke met 78 stemmen tegen 41 op C. P. Voge laar. Aantal kiezers 155. Ierseke. Gekozen C. D. Klos met 172, J. van Harmeien 168, Joh. Sandee met 165 en F. Cupery met 159 stemmen (allen lib.) De a. r. candidaten Joos Sandée, J. Boone, J. Lemson en G. Moerdijk bekwamen resp. 134, '126, 123 en 117 stemmen. Domburg. Gekozen Samuel Wisse met 55 van de '101 stemmen. J. Scheele had er 46. Bruiuisse. Uitgebracht 185 stemmen [bij de eerste stemming 187.] Van onwaarde 8. Gekozen J. v. Vessem [a.J met 108 stemmen. J. v. d. Berg Mz. [aftr. l.J had 69. Kortgene. Herkozen L. v. Oeveren met 47 tegen 35 stemmen op J. F. Gelner. Oudelande. Uitgebracht 38 stemmen. Gekozen met '19 stemmen Jan Oele als zijnde de oudste in jaren. C. v. d. Repe verkreeg mede 19 stemmen. Uit Zuiddorpe schrijft men aan de M. C. Van alle veldvruchten hield zich tot dusver de tarwe nog het best. Wie echter in de laatste dagen de tarwe-aren aandachtig gade sloeg, zal bemerkt hebben, dat zich aan de aren gele plekken beginnen te vertoonen. Bij nader onderzoek blijkt dan dat het gele ge- ileelte geen graan bevat. Plukt men zoo'n aar en ontleedt men hem boven een wit papier, dan vallen er saft'raankleurige wormpjes uit, ter grootte van 3 4 mM. Dit insect, voor 't eerst door onze land bouwers in onze streken gezien, leeft ten koste van de nog sappige tarwekorrels. Ook in België moet dat insect ontdekt zijn, en men meent het ook op Zuid-Be veland opgemerkt te hebben. Men meldt ons uit Ierseke: Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor vier leden van den Gemeenteraad is er dooi de kiezers zeldzaam ijverig gestemd. Van de 308 kiezers toch hebben 299 hunne stem uitgebracht. Als men nu be denkt, dat er van de 9 thuisblijvers een zieke en vier op reis waren, zal men moeten toegeven, dat iedereen goed zijn plicht ver staan heeft. Als eigenaardigheid voegen we er nog aan toe, dat aan het huis van een der kie zers te lezen stond «Mijn stem is te koop.» Bij den bestaanden telegraafkabel door den mond der Wester-Sehelde van Breskens naar Vlissingen, zal, ter verbinding van Zeeu .vsch M.undi ren met het tekgraafaet op Zuid-Beveland en daardoor met dat door geheel Nederland, een tweede kabel worden gelegd door de Wester-Sehelde en wel tus- schen Baarland en de gemeente Zaamslag, alwaar hij in laatstgenoemde gemeente den wal bereiken zal ain den zeedijk van den kleinen Huijssenspolder, van waaruit een bovengrondsche telegraallijn wordt aange legd lot Terneuzen. (AL C.) -- Oesters zijn de meest vruchtbare die ren der wereld. Een oester legt 16 miljoen eieren, waarvan er ff,096,000 tot de «schoons sekse» behuoren. Het tweede geslacht dier schelpdieren nu bestaat uit 8,000,000 maal 8,000,000 vrouwelijke oesters, of 64-,000,000,000,000. Het derde geslacht uit 8.000,000 malen dit aantal of 512,000,000,000,000,000,000 het vierde uit 4096,000,000,000,000,000,000,000,000, en het vijfde telt 330000,U00,000,000,000;000,000,000,000,000,000 vrouwelijke en evenveel mannelijke oesters, te zamen dus 66000 quintiljoenen. Wanneer men nu aanneemt dat één oester 8 kubieke Eng. dm. beslaat, dan komt men tot de conclusie dat het vijfde geslacht, voortge sproten uit ééne oester, meer ruimte in neemt dan acht aardbollen. Gelukkig is dit alleen in theorie waar. In de practjjk komen meer dan 99 pOt. der oestereieren nimmer tot rijpheid en om het ééne oestertje van de 100 tot zijn recht te laten komen is zelfs nog cultuur en bescherming noodig_ Maandag heeft te Amsterdam in de Frans Halsstraat het volgende plaats gehad Vrouw P. was des morgens met haar drie kinderen, 2 jongens en een meisje al vrij vroeg op weg getogen, om met hen naar het Vondelpark te gaan. Ze hoopte maar, dat het weer, dat oen beetje druilig sto nd, wat zou opknappen. Op het gelaat dei- vrouw, van middelbaren leeftijd, staatzorg en kommer te lezen. Geen wonder, zij heeft heel wat te doen, cin de monden van die drie kinderen, waarvan de oudste 8, de jongste 5 jaar is, open te houden. Haar man, een zeeman, heeft haar voor 4Vs jaar verlaten en nooit meer naar haar omgezien. Zij weet niet eens of hij leeft of dood is en och, dat kan haar eigenlijk weinig schelen. Vroeger had zij hem op recht liefgehad, hem, dien flinken, stoeren kerel, maar sedert hij meer behagen schepte in het gezelschap zijner woeste kameraden en meer dan eens beschonken thuis kwam en haar en de kinderen dan mishandelde, was die liefde geheel verdwenen. Ja, het was in zekeren zin een opluchting geweest, toen hij voor goed verdween, haar de zorg overlatend voor de twee kinderen en het derde kind, dat 6 maanden na zijn moed willige verlating geboren werd Toen heeft zij haar geboorteplaats Rotterdam verlaten en alhier werk gezocht als schoomnaaaster. En zij is er tot nog toe, ofschoon met hard werken, Goddank gekomen en de kinderen mogen gezien worden. Voor hen is het dan ook, dat zij zoo zwoegt, ze zijn haar eenige trots en vreugde in haar anders zoo vreugdeloos bestaan. Daar nadert in de Frans Halsstraat een breedgeschouderd man met een gebruind gelaat het type van een zeeman hij monstert de huizen en is blijkbaar bezig een nommer te zoeken. Plotseling staat hij tegenover de vrouw met de drie kinderen, die juist de Frans Halsstraat zjjn ingekomen. Ontsteld deinst hij terug, terwijl een gloeiende blos de kleur zijner gebruinde gelaatstrekken nog verhoogt. «Kaatje jij hier zegt hij stotterend. Geen antwoord, maar met ernsligen blik staart de vrouw den zeeman aan, die de oogen beschaamd neerslaat. «En en zijn dat de kinderen mjjn «Ja jou kinderen, of denk je misschien, dat Plotseling, eer de vrouw nog uitgesproken heeft, grijpt de ïuwe zepbonk rie kinderen, die stom van verbazing zijn, een voor een beet, en kust ze, terwijl de tranen langs zijn gebruinde tronie loopen, herhaalde malen. «Is dat Jan en Kees en zij, die kleine meid,» stamelde hij, zijn ontroering nauwelijks meester. «Dat is Mina ze heet naar je overleden moeder,» zegt de vrouw, ook al min of meer in de war. «Kaatje,» zegt de ruwe zeeman, zijn vrouw bij de schouders grijpend, «zie me eens goed aan. Zie ik er nog uit als een dronke lap en zult ge me gelooven, als ikzeg.dat ik berouw heb over mijn vroeger wangedrag en je plechtig beloof goed te maken aan jou en de kinderen, wat ik vroeger misdreef.» Kaatje zegt niets, maar legt zwijgend haar hand in die haars echtgenoots, en keert terug op haar schreden om rnet haar man naar haar kamer te gaan. De regen valt bjj stroomen, maar zjj voelen er niets van, de koelte van de waterdruppels kan de warmte binnen in de harten van dat vijftal niet opheffen. De kinderen begrijpen als bij instinct, dat er iets feel ernstigs heeft plaats gehad en de oudste, die nog een vage herinnering heeft van verleden dagen, trekt zijn moeder bij den rok en zegt «Moe is dat nu onze vader, die zoo'n verre reis heeft gedaau en eindelijk, eindelijk weer bij ons is teruggekomen.» «Ja, kind, zegt zjj, «dat is je vader Amst. Na aankomst te Harlingen van den avondtrein trok een scheeuweude menigl-0

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2