Parijs in 1871. 1891. No. 130. Donderdag 6 Augustus. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'RUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BEZWAREN. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De anti-vaccinedwangbond heeft een Ge denkschrift uitgegeven, bevattende bezwaren welke speciaal in Nederland bestaan tegen de «verplichte vaccinatie.» Het was bestemd en opgezonden voor de «Royal Commission on Vaccination» in Engeland. Het is goed dat deze «Memorie» ook in handen van Nederlandsche ouders en ge- neesheeren komt. In de kringen dezer laat- sten wordt het denkbeeld steeds voet gege ven dat in Nederland alleen gemoedsbezwa ren tegen de inenting bestonden. Maar er zijn wel degelijk ook gezondheids- bezwaren, bezwaren aan de inenting zelve ontleend. Nu spreekt het van zelf, als men aan heeren doctoren een onderzoek naar de al of niet schadelijke gevolgen van de inenting opdraagt, dit onderzoek partijdig en weinig nauwkeurig moet zijn. Deze heeren toch treden hier op als rechters en getuigen in een zaak waarin zij in zekeren zin beklaagden zijn. Hunne verdediging der zaak mag dus wel op onomstootelijke gronden berusten, willen zij aanspraak hebben op betrouw baarheid. Een commissie uit de «Vereeniging voor Koepokinenting in Nederland» had aan hee ren doktoren onder anderen gevraagd of in hun kring ook nadeelige gevolgen be kend waren van inenting met gehumani seerde stof (etter van arm op arm). Het antwoord luidde op 115 van de 119 vragen ontkennend. Slechts 4 hadden wel eens nadeelige gevolgen gezienterwijl van de inenting met animcde stof (zoo van het kalf) slechts in 9 van de'113 gevallen nadeel was ondervonden. De commissie, namelijk die voor koepok inenting, nam deze mededeelingen in haar verslag op, doch verzuimde er bij te melden waarom 13 maal een ongunstige uitslag der inenting werd vastgesteld. Heeft zij dat niet durven wagen In waarheid het zou dan ook kunnen gebeuren dat, al hadden lionderde anderen geen nadeeligen invloed waargenomen, de waarnemingen van die weinigen zooveel gewicht in de schaal leg den, dat van een verplichtend stellen der inenting geen sprake meer zou kunnen zijn. Zoo merkt de antivaccinedwangbond (voor zitter Jhr. Ascli van Wijksecretaris Dr. Voorhoeve) aanen zij geeft daarbij de reder, aan waarom zij in het algemeen al onze officiëele vaccinebureau's onvertrouw baar, partijdig vindt. „Hoe toch gaat het aan die inentingbu. 5.) FEUILLETON. {Eene bladzijde uit de dagen der Commune.) Een generaal die verzoening met het gouvernement beoogde, werd weggejaagd, en een der generaals uit den jongsten oorlog, die het gewaagd had in de stad te komen, kon ter nauwernood lijf en leven bergen. De generaal Chanzy werd door het gemeen gevangen genomen, terwijl anderen in een rijtuig werden weggevoerd, en door het verbitterde grauw onder de oogen van de Commune, met wagen en al werden omver gesmeten. Gelukkig kwam een der leden van de Commune, zekere Meillet, die hen het leven redde. Deze daad is niet onbeloond gebleven. Toen na eenige maanden de leden der Com mune werden vervolgd en gevat, had Meil let bij een dezer heeren een schuilplaats gevraagd en verkregen, ja zelfs gaf deze hem de gelegenheid naar Engeland te ont komen. De Commune nam terstond gewichtige besluiten. Zij schafte de militie af, schorste den vei koop van goederen in de bank van leeningschold aan huurders drie kwartalen huur kwijtgaf een andere regeling aan politie en rechtspleging zette beambten af en stelde andere aan; en benoemde tal van commissiën met bijzonderen last, als voor levensmiddelen, justitie, veiligheid, onder wijs, openbare werken, enz. Kortom zij deed of zij de wettige regeering van Parijs de toongevende macht in Frankrijk was' IV. STRAATGEVECHTEN. De nationale garde had besloten zich niet slechts te bepalen tot de verdediging van Pa rijs, maar ook aanvallenderwijs te werk te gaan. Het eerste punt van aanval zou Versailles zijn. Reeds den 2en April trok ken de Communards daarheen, doch bij Courbevoie werden zij door de regeerings- troepen tot staan gebracht en tot een eerste treffen met hunne stadgenooten gedwongen. reaus toe, alwaar op bepaalde dagen koste loos inenting, tegenwoordig meestal met animalelymphe, plaats vindt? Een tal van personen verdringen zich dan om de plaats, waar de geneesheer, met de inenting belast, zitting houdt; sommige blozend en gezond, andere mager en bleek; hier goed gewas- schen en met zindelijke kleeren voorziene kinderen, op den arm van een even zinde lijke moeder; daar vuile, onfrissche wezen tjes, getorst door havelooze zusters, wier moeders aan het werk zijn en geen geld heb ben voor het koopen van nieuwe kleederen of zeep. Allen staan daar met opgestroopte armen. Want daar binnen zit of staat de geneesheer, die haast heeft en straks nog wel wat anders te doen heeft als in te enten. Hij is gewapend met een klein mesje, dat h(j geregeld in de poklymphe in doopt en waarmede hij öf prikjes in de huid van de ontbloote armen maakt óf deze prikjes tot huidsneedjes verlengt,omaldusdie lymphe onder de huid te brengen. Steriotyp laat hij verder het bevel hooren, „over acht dagen terugkomen". Hoeveel van de poklymphe aan het mesje blijft hangen, hoeveel onder de huid komt, hij zal het u niet meer kun nen zeggen, hoeveel prikjes of sneedjes hjj heeft gemaakt, of de ingeente zwak of ge zond was, pas een ziekte had doorstaan of misschien zelfs aan eenige ziekte lijdende wasvoor dat alles heeft hij geen tijd ge had, over acht dagen maar terugkomen, en dan zal hy verder zien. Maar juist dat „verder zien" is het, wat dikwijls in den steek blijft. Immers het is duidelijk, dat kinderen, die na de inenting ziek worden niet op tyd kunnen terugkee- ren. En dan vervallen zij uit het register. Mocht de belanghebbende later om het „pokbriefje" komen, dan wordt naar de lid- teekens gezien en zijn deze goed, het briefje afgegeven en êen goed gelukt geval meer in het register aangeteekend, al heeft de patient ook maanden en maanden na en door de vaccinatie gesukkeld. Overlijdt het kind soms, de ouders hebben geen pokbriefje meer noodig en het geval blijft in het regis ter openstaan en wordt niet medegerekend. Een treurige geschiedenis moge dit illu- streeren. Nabij Harmeien woont een landbouwer, W., met 3 kinderen, waarvan 1 sukkelend. Door den huisdokter Dr. D. worden 2 ge zonde kinderen ingeëntbinnen een veertien dagen worden deze beide ook ziek en ster ven; de derde verergt, zoodat in een tyd van twee weken deze vader drie kinderen door den dood had verloren, waarvan twee dadelijk na de inentingde vader heeft nooit om een pokbriefje gevraagd; of de genees heer dit geval heeft vermeld? De in het begin van deze memorie genoemde Commis sie noemt Utrecht niet onder de 4 plaat sen waar nadeelige gevolgen der inenting zijn waargenomen!" De kanonnen van den Mont Valerien maak ten vele slachtoffers onder de slecht geor dende troependoch dezen legden een leeuwenmoed en oen volharding aan den dag, die menigen geoelenden tegenstander beschaamden. Het was een vreeselijk gevecht, waarin de partijen te woedender streden, naarmate zij elkander nader bestonden. Hier streden vaders tegen hunne zonen, en broeders tegen hunne broeders. Een weerzinwekkend too- neel, dat een oude vrouw deed uitroepen «Hoe gelukkig dat mijn zoon tegen de Pruisen gesneuveld is 1» Op bet Raadhuis werden Dieuwe plannen gesmeed om den aanval op Versailles te cïoen gelukken. Bergeret en Flourens, Du- val en Eudes kregen ieder hun taak en zoo trokken zij haastig hunne broeders te hulp. Doch ook dit baatte niet. De op roerlingen werden zoo hevig van beide zijden beschoten dat velen de wapens wegwierpen en in een overhaaste vlucht heil zochten. Ook een hunner aanvoerders, de beruchte Flourens, een schelm op wiens hoofd een prjjs was gesteld, was onder de vluchtenden. Hij vond een schuilplaats bij den eigenaar van een waschhuis, wiens kleederen hij aantrok om zoo te ontkomen. Door de gendarmerie aangehouden, schoot hjj zjjne revolver af, waardoor .een der gendarmen zwaar gewond werd. Een ander trok toen zijn sabel en kloofde Flourens den schedel, zonder te weten wien hij voorhad. Hij had zich namelijk onkenbaar gemaakt door zich den baard af te scheren. En terwijl het Parijeche volk, door allerleilogenberichten misleid, niet beter wist of Flourens had Versailles veroverd, lag zijn lijkin eender straten te verbleeken. De man was ge storven gelijk hij geleefd had, namelijk als een hond. Spoedig echter bespeurde het volk dat het beetgenomen was. Er werden namelijk tal van gekwetsten binnengedragen en van enkele dragers vernam men de toedracht der zaak en wel geheel anders dan zij was voorgesteld. Doch de helden der Commune zetten hunne administratie voort. Zij paaiden het Dat te Dordrecht enkele miliciens na de inenting stierven, mag niet op rekening van de vaccine gesteld worden, is de com missie bescheiden (of onbescheiden) genoeg te zeggen. Maar hoe hebben wjj het nu Zeer zeker is niet altoos het daarnaen daarom gemakkelijk te onderscheiden. Maar als bij een steeds gezond mensch na de inenting een koorts ontstaat met rood heid en zwelling van den arm (erysipe las); of als die zwelling overgaat in veret- tering of verzwering (p h 1 e g m o n e, of als rondom de inentingsplaats, over borst, rug en gelaat verspreid, allerlei booze zwee- ren zich voordoen (inentingsfu run- culos e), wie zal dan niet de handeling der inenting hiervan beschuldigen? Neen, zoolang wy by het ontstaan van een of an dere ziekte direct na de inenting, geen meer voor de hand liggende oorzaak kunnen aan geven, mag, ja moet de inenting als zoo danig beschouwd worden. De inenting kau geen onschuldige hande ling zijn, wanneer zij werkelijk onvatbaar heid voor de pokken veroorzaakt. Dit is gemakkelijk aan te toonen. Die onvatbaarheid wordt anders lang zoo gemakkelijk niet verkregen. En vooral niet door een druppeltje vaccinestof Reeds in 1825 zoo gaat het Gedenk schrift voort beweerde dr. Capadosé dat zoowel de rede als de dagelijkiche onder vinding dit bewijzen. Het gevaarly'ke toch vaneen geneesmid del staat in omgekeerde reden met zijn hoeveelheid, zyn dosis en met de uitge strektheid van het doel dat men beoogt. En naarmate een geneesmiddel in kleiner gift een grootere werking doet en tevens min der uitwendige teekenen oplevert, moet dit des te krachtiger, des te werkzamer en dus noodzakelijk des te gevaarlijker zijn. Wy noemen opium, belladonna en der gelijke middelen gevaarlijk, omdat een kleine gift van deze stoffen een groote uitwerking heeft. En als nu een gedeelte van een droppel der vaccinelymplie de vatbaarheid voor de pokken zal vernietigen, dan moet dit middel dus ook tot de gevaarlijke wor den gerekend, al was het alleen maar op grond van deze gewichtige werking. En bljjft men het onschuldig en gevaar loos noemen, dan kan het ook niet de gewenschte onvatbaarheid voor de pokken veroorzaken. Bedenk daarbij ook dat de inenting in strijd is met de algemeen aangenomen leer betreffende het ontstaan van epidemische ziekten. „Volgens die leer ontstaat geen besmet telijke ziekte, wanneer het haar veroorza kende agens, haar „microbium" geen gunstige volk met allerlei verzekeringenverbrandde n de guillotinesriepen scheiding van kerk en staat uitzetten de regeering te Ver sailles afstelden de ministers in staat van verdedigingen speelden op allerlei wijze koninkje. En toen zij eindelijk de neder laag niet langer konden ontkennen, staken zjj de schuld op de generaals die wij zoo even noemden en waarvan er twee waren gesneuveld. De beide overgeblevenen, Ber geret en Eudes, werden met de gesneuvelden terstond vervangen. Steeds vijandiger werd inmiddels de hou ding die regeering en Commune jegens elkander aannamen. Thiers had bekend gemaakt dat wie nog terugkeerde van zijn boozen weg, vergiffenis zou erlangen. De Commune antwoordde daarop met strerge straf toe te zeggen aan de overloopers, die weder in hare handen zouden vallen. Ja zells dreigde zij dat voor iederen krijgs gevangene die door de troepen van Versailles zou worden doodgeschoten, drie van dezen het leven zouden laten. En als bewijs dat zij den strijd op leven en dood zou voort zetten, liet zjj alle mannen van 19 tot 40 jaar onder de wapens komen. Of de afschaffing der nationale militie en het verbranden der guillotines ook voordeelig is geweest Toch vlotte het slecht metj de inljjving. Weinige rustige burgers liéten zich pres sen. Een enkele maal vonden de insur- genten eenige weggeloopen vreemdelingen, die ze inpalmden. Zoo onder anderen kwam een patrouille een drietal werklieden tegen die een kar voortduwden. De mannen werden aangehouden. Het waren Italianen. «Gjj moet dienen», werd hun gezegd, «en wel bij de mannen van Garibaldi.» En zoo werden deze fatsoenlijke menschen in gelijfd in een korps, voor hetwelk zelfs Garibaldi zich geschaamd had. Het is licht te begrijpen dat de Parijze- naars op listen en slimmigheden bedacht waren om ongemerkt de stad te verlaten. Sommigen hunner ontsnapten door een retourbiljet te nemen, en zoo de gedachte te wekken, dat zij zouden terugkeeren. Anderen kleedden zich als pakkendragers voorwaarden tot ontwikkeling vindt. Welke die voorwaarden zyn is ons met name wat de pckziekte aangaat, nagenoeg heel onbekend. Maar evenmin als sinds 1876 de cholera, heeft sinds 1873 de pokziekte in ons land gewoed. We mogen dus aan nemen, dat de deze ziekte veroorzakeude agentia (om dezen algemeenen term nogmaals te bezigen) geen gunstigen bodem tot hun ontwikkeling hebben gevonden. Is het nu niet zonder zin door een inenting ons lichaam te wapenen tegen een ziekte die lange jaren niet heeft geheerscht en wie weet hoe lange jaren nog niet zal heersclien Is het niet evenzeer zonder zin, dat men alle andere besmettelijke ziekten wil be strijden door het wegnemen der oorzaken en alleen voor de pokziekte een voorbe hoedmiddel wil aanwenden, dat met de eerste oorzaak der ziekte waarschijnlijk in zeer nauw verband staat 1" Deze belangrijke vraag wordt aange drongen door de opmerking, dat de inenting, tijdens het heersclien der ziekte, gewoonlijk fiasco maakt. Hierbij wordt een (opzienbarend geval uit Indië medegedeeld, bijgewoond door Dr. Furnée, thans praktiseerend geneesheer in de Meern bij Utrecht, destijds officier van gezondheid in het Nederlandsch-Indische leger. Onze ruimte laat niet toe het over te nemenmaar we veroorloven ons inzon derheid de aandacht van heeren geneeskun digen er op te vestigen. Het is een van die gevallen, welke tot nadenken dwingen. Congres voor Ambachts-onderwijs. Te Haarlem werd maandag bovengenoemd congres gehouden ter bespreking van het belang van het onderwijs aan de ambachts scholen. Uit de verschillende besprekingen blijkt dat dit eerste congres goed geslaagd is. Er kwamen belangrijke vragen ter sprake. Voorgelezen werd onder anderen een schrij ven van den minister van binnenlnndsche zaken den heer De Savornin Lobman, waar bij ZExc. zijne ingenomenheid met dit con gres te kennen gaf en verzocht hem een verslagje der besprekingen te zenden. Ingeleid en bestreden werd de stelling: het onderwijs aan ambachtsscholen mag nimmer dienstbaar worden gemaakt om werkstukken te maken voor particulieren, en slechts bjj hooge uitzondering voor in- dustriëelen. Met het eerste deel dezer stelling was men het vrij "wel eens. Iedere bestelling van particulieren werkt nadeelig op bet onderwijs, want de leerlingen worden dan en gingen met een koffertje in de hand de wachtkamer binnen, om dat aan een heer te geven die hen volgde. Waren zij eenmaal in de wachtkamer, dan gingen zij er met het publiek uit en in den trein. Nog anderen deden ol zij tot het spoor wegpersoneel behoordenliepen langs den trein met een pot met vet om de wielen te smeren of duwden aan wagens, die verplaatst moesten worden. Als dan niemand hen opmerkte, sprongen zjj in een waggon en raakten zoo Parijs uit. Zoo verhaalt men honderden gevallen dat lieden van het dienstpersoneel aan dergelijke vluchtelingen hun werkpak leenden om er op die wjjze mede te ontkomen. Een jong koopman, dien men niet wilde doorlaten, had zijn ontkoming, menschelij- kerwijs, te danken aan zijne tegenwoordig heid van geest. Op het laatste oogenblik namelijk, toen de trein zich in beweging zette, greep hij een der conducteurs de pet van het hoofd, en zette die zelf op. Daarna sprong hij op de trede en ontkwam op die wijze. Aan het volgende station zag men hem voor conducteur aan en hij was gered. Nood verzint list. Zoo dacht ook een heer er over, die eenvoudig naar den stati onsweg ging, waar tal van huurrijtuigen (fiacres) gestationeerd waren. Hij sprak den eigenaar van een dergelijk vervoer middel aan om met hem weg te rijden. Opeen afgelegen plaats verwisselde hij met den oude van kleederen. Bit wil zeggen, deze trok zijne bovenkleederen uit en de vluchteling de zjjne, waarop hij de broek en jas van den koetsier aantrok en diens ouden hoed opzette. Daarna zette hij zich op den bok, terwijl de oude koetsier in het rijke kleed van den vluchteling gedoscht, in het rijtuig plaats nam. Zoo reden zij de stad uit. Even buiten de stad werden zij aangehouden doch de mannen van de Commune zeiden al spoedig Laat dien ouden heer maar vertrekken, hij deugt toch nergens voor. Het spreekt van zelf dat de «oude heer» van den werkelijken heer een vorstelijke belooning ontving. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1