ItËCHTSZAKEX. Gemengde Berichten. M. G. Overzicht van Verkoopingen. te Eerbeek, D. J. C. Heldring te Hoenderloo, J. C. Prins te Leksmond en S. L. v. Stein Callenfels te Heerde. Beroepen te Zierikzee ds. L. H. A- Faure te Rheden te Zuidbeijerland ds. P- F. v. d. Nieuwenhuize te Woudrichein. Aangenomen naar Eemnes Buiten door ds. J. C. G. Gobius du Sart te Benthuizen. Bedankt voor Biervliet door ds. C. Diehl te Hillegersbergvoor Noord wijk binnen door C. B. Ourtliuijs te 's Gravenhage. 's Heerenhoek. Zondagmiddag, 9 Augus tus a. s., hoopt cte heer Snel, beroepen predikant alhier, zijn intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds Ter Haar Romany, van Middelburg. Arrondiss. Rechtbank te .M iddelburg. Heden, Woensdag, is J. v. B., 33 j. oud, koopman, laatst wonende te Driewegen, thans voortvluchtig, ter zake van lo. valschheid in geschrift, en 2o. opzettelijke gebruikmaking .van een valsch geschrift als ware het echt en onvervalscht, uit het ge bruik waarvan nadeel kon ontstaan, ver oordeeld tot drie jaren gev. straf, in de kosten en met bevel tot gevangenneming, en J. G., 07 jaar, schipper te Middelburg, werd, als beklaagd van meineed, vrijge sproken, op grond dat de Rechtbank de overtuiging niet heeft bekomen, dat de be klaagde de bij dagvaard vermelde verkla ring opzettelijk in strijd met de waarheiden alzoo valschelijk heeft afgelegd. Yllssiugen. Eergisterenmiddag is het 9- jarig zoontje van den sigarenfabrikant L. bij het zoeken naar krabben, in dePottenkade gevallen. Hoewel velen van het ongeluk getuige waren, dorst toch niemand het kind redden, tot de schoenmaker Aspeslagh kwam aanloopen en den drenkeling nasprong om hem, schoon reeds bewusteloos, van een wissen dood te redden. Den 7n Augustus zal de heer A. J. Bierens, burgemeester van St. Annaland, gelijk met zijn 76n jaardag den dag herdenken, waarop, hij vóór 40 jaren in handen van den gouverneur van Zeeland, Van Vredenburg, zijn ambtseed aflegde. Hij en de secretaris ontvanger dier ge meente, de heer J. Polderman, die den 26n Juli 82 jaar is geworden, en bijna Gijaar een openbare betrekking bekleedde, zullen misschien wel de oudste gemeenteambtenaren in Zeeland zijn. Beiden mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. De Midd. Crt. verneemt uit Hoofdplaat dat de doorbraak van den zeedijk van den Thomaespolder thans volkomen is, het zee water den inlaagdijk bespoelt en hoogaartsen voeren over de voormalige akkervelden. Als een bijzonderheid bericht men ons dat door den jachtopziener Versluijs, een groote otter, omtrent een meter lang, en twee kleinen in het bokkengat op Noord- Beveland, zijn geschoten. Maandag geraakte te Loosdnineu een 4 jarig jongetje bekneld tusschen de stoom tram en een rijvuig, met het ongelukkig gevolg, dat het kind na eer.ige uren overleed aan de bekomen verwondingen. Te Zed- dain is bij den bouw eener nieuwe R. K. kerk een balk naar beneden gevallen waar bij een werkman gedood werd. De rechtbank te Zutfea heeft een 27 ja rig jongeling veroordeeld tot 2 dagen gevan genisstraf ter zake van het plukken van bloemen in een wandelpark. Te Delft is een meisje uit een raam eener bovenverdieping gevallen. Zij kwam gelukkig neer op den schouder van een voor bijganger, die daarom wel raar stond op te kijken, doch waardoor tegelijk haar val gebroken werd, en zij ongedeerd bleef. Te Utrecht is een man door de duisternis mis leid te water geraakt en verdronken. Te Ochten verdronk een jongeling bij het baden. Te Nijhuizen zijn twee knapen bij het spelevaren te water geraakt. De een verdronk, terwijl hij zijn kameraad poogde te redden. Te Maastricht viel een 7 jarig knaapje in het Zijkanaal en verdronk. Door 27 kiezers te Wessem is een aan klacht ingediend tegen het stembureau bij de jongste gemeenteraadsverkiezing, wegens het plegen van bedrieglijke handelingen. Te Vrouwen parochie geraakte Zondag een rijtuig met twee mannen en twee vrou wen te water, doordat het paard schrikte voor een jonge dame die haar parasol sloot, juist toen het rijtuig passeerde. Het rjjtuig zonk bijna geheel. Voor een der zijruiten konden de drenkelingen nog juist het hoofd boven water houden. Gelukkig werden zjj spoedig gered, doch met bebloede handen en hoofden, veroorzaakt door de ingeslagen rui ten. Een der vrouwen miste haar gouden oorijzer en juweelen speld; het eerste werd platgedrukt teruggevrnden. Kruisbessenwijn. Meermalen is het mij gebleken, dat slechts weinigen bekend is welk een smakelijke wijn te bereiden valt uit zoogenaamde kruis- of klapbessen, (stekelheiers). Waarlijk, het is te betreu ren, dat men dezen drank niet meer alge meen vervaardigt. Naar mijn meening zou deze als handelswaar veel meer aftrek vinden dan de gewone, d. w. z. aalbessenwijn, omdat hij, goed bereid, een buitengewoon aangenamen smaak heeft. Het komt mij uuttig voor, in dezen tijd des jaars, hieraan te herinneren. Tot de bereiding bezigt men geheel rijpe kruisbessen, waaruit men, met behulp van een doek, het sap gemakkelijk perst. Dit sop doet men in een vaatje en vermengt het met eene flinke hoeveelheid gesmolten suiker. Vervolgens laat men het ongeveer acht dagen gisten, daarna tapt men den wijn in flesschen. Na deze eenige maan den te hebben laten liggen, is men in het bezit van een zeer geurigen drank. Veldpost.) Terwijl een jongman t« Westerhoven (N.-B.; bezig was met het steken van veen- turf, die aldaar op eene diepte van 2 a 4 meter gevonden wordt en daarbij tot de lendenen in het water stond, viel de eene zijde van de kuil in, waardoor het water steeg en hij niet bij machte was zich uit het invallende zand op te werken. Op zijn angstgeroep schoot zijne moeder toe, die echter geen hulp kon verleenen de eigenaar echter was spoedig ter plaatse en kon den ongelukkige nog tijdig bij den halsboord grijpen en redden. De jongen heeft als militair tweemaal ohder een paard gelegen en eenige dagen voor genoemd ongeluk viel hij van eene hooikar. Voorzichtigheid zij hem dus aangeraden. Aan den Noordsingel te Rotterdam kon men eergisteren weder getuige zijn van het weinige ontzag, dat de lagere stan den daar voor de politie hebben. Eenige opgeschoten jongens van 1518 jaren waren bezig het den talrijken wan delaars lastig te maken, door hen met vuil te werpen en zelfs jonge meisjes aan te grjjpen. Een agent van politie, die hun dat verbood, werd onverwachts door een van die jongens aangegrepen, de kleederen werden hem van het lijf getrokken en zijn helm in het water geworpen. Met zeer veel moeite werd genoemde jon gen n iar het politiebureau overgebracht. Zondagavond trokken te Amsterdam twee opgeschoten jongens een ijzeren pijp uit Jen grond, vulden die met buskruit; plaat sten er een brandende lont bij en verwij derden zich toen. Na een oogenblik ont plofte de pijp met een hevigen knaleenige stukken ijzer vlogen door de ruiten van het huis, verbrijzelden zelfs een roede en verwondden iemand die vóór het raam zat, hevig in het aangezicht. De jongens liepen weg en zijn tot nog toe niet bekend. - Eergisterenavond viel een juffrouw on gemerkt in het water aan de Kortekade te Kralingen. Haar man, die haar wat te lang miste, ging naar zijne vrouw zoeken, zag eenig geborrel in het water, sprong daarop te water, dook twee malen en smaak te het geluk haar, hoewel geheel bewuste loos, op het droge te brengen. Met veel inspanning heeft men de dren kelinge tot bewustzijn gebracht, De politie te A msterdam heeft geai res- teerd een looper in een broodfabriek aldaar. Deze onmensch had reeds eenige dagen in het brood bestemd voor het armhuis, spij kers en glas gedaan, omdat hij wraak wilde nemen over het ontslag van zijn vader die aan de fabriek meesterknecht was. Ge lukkig had nog geen der verpleegden van het brood genuttigd. Een landbouwer te Nieuwe Niedorp had aan eenige vlasplukkers nachtverblijf aangewezen in zijn schuur op een hooi berg door de duisternis heeft hij toen ver moedelijk misgestapt, is eraf gevallen en op het hoofd terechtgekomen, zoodat hij op de plaats doodbleef. Aan de Poolsche grenzen worden de joodsche emigranten, die niet voorzien zijn van een paspoort en voldoende geld om in Amerika te worden toegelaten, weder op Russisch grondgebied teruggebracht. Om dezelfde reden dwong men een 60-tal joden, die te Genua waren aangekomen, naar Marseille terug te keeren. De Israëlietische gemeente te Keulen heeft eene som van 50.000 mark bijeengebracht ter ondersteuning van de verdrevenen, ter wijl te Frankfort voor hetzelfde doel een halfiuillioen werd ingezameld. Volgens de jongste herichten is in de noordwestelijke provinciën van Engelsch-In- dië eindelijk de langgewenschte regen ge vallen. Toch is de nood der bevolking nog grootter leniging van de ellende heeft de regeering eene som van 10,000 pd. st. be schikbaar gesteld. Men deelt mede, dat dr. Koch al zijne officieele betrekkingen heeft neergelegd, we gens de teleurstelling, die Koch's optreden als redder der tuberculose-lijders heeft gewekt. De academische senaat zou voornemenszijn hem eerstdaags het eere-hoogleeraarsambt aan te bieden, dat hem vrijlaat, om, wan neer hij zulks wenscht, voor de studenten op te treden. Men verneemt uit Cairo, dat het aan tal sterfgevallen aan cholera te Mekka in werkelijkheid tot dusver wel 4200 bedragen heeft. Een lot, als waardoor Emin-pacha werd getroffen, toen hij, na jaren zwervens in Afrika's wildernissen in de beschaafde we reld teruggekeerd, zich een gat in het hoofd viel doordien hij uit een zolderluik stapte, lat hij voor een deur had 'aangezien, een even tragisch ODgeval is thans Stan ley overkomen. Terwijl hij Zaterdag met zijn jonge vrouw een der steile paden van het bekende Zwitsersche bergdorp Mürren, bij Interlaken, bewandelde, gleed hy uiten brak hij het linkerbeen tusschen knie en voetgewricht. Hij lydt hevige pijnen. De burgemeester, van Birmingham gaf dezer dagen eene receptie ter eere van koning Gunhunhana's zwarte gezanten Hu- luhulu en Umfeti. De heer Chamberlain hield daarhij een toespraak tot de heeren, welke door Huluhulu op de volgende vleiende wijze werd beantwoord «Toen ik in dit land kwam, was ik een jong man tn blind. Maar ik zal het ver laten als een oud man met open oogen. Ik heb gisteren een man aan den rekstok en in de ringen zien zwaaien, en ik heb met open mond gestaan van verbazing. Toen begreep ik, dat het waar was, wat men altijd in mijn land vertelt, dat de apen naar Engeland komen om te studeeren, vóór ze wild worden Omtrent de droeve ramp, welke Zon dagavond omstreeks half tien bij het station St. Mandé plaats had, meldt de Figaro onder anderen Om 9 uur 11 min. kwam de eerste trein te Saint Mandé aan. Ook daar stonden nog een groot aantal reizigers te wachten en mot geweld werd elk open plaatsje nog ingenomen. Onderwijl vergat men het sein te geven, dat de weg niet veilig was. De tweede trein was 5 min. na den eersten van Joinvillele-Pont vertrokken en was reeds in aantocht. Het sein stond dus op «veilig» en zoo reed de tweede trein op den eersten. De waggons, die door de locomotief wer den verbrijzeld, bevatten elk ongeveer 80 reizigers. Onmiddellijk ontstond brand, hetzij door het vuur der locomotief, hetzij door het gas, en de reizigers die niet geheel waren verpletterd, zijn in de vlammen verkoold. Spoedig kwam de brandweer ter plaatse, doch nog verscheidene gewonden verdron ken in de stroomen waters die de brandweer in het vuur spoot. Men zegt dat de stati onschef terstond krankzinnig is geworden. Om 4 uur des nachts werden de laatste lijken te voorschijn gehaald. Een Paryze- naar herkende daaronder vrouw en dochter een ander vond onder de stervenden, zijn moeder, vrouw en kleindochter. Een reiziger die met den schrik vrij kwam, vond vier zijner kinderen dood en het vijfde zwaar gewond terug. Een hoop verkoold vleesch ligt in een der hoeken van het station. Bij zijne terugkomst uit Amerika moet prins George van Griekenland een zeer onaangename ieis gehad hebben. Meerdan honderd vijftig Amerikaansche dames bevon den zich aan boord van het stoomschip bij na allen gewapend met een zak-photo- grafisch toestel, dat zij op 's prinsen gelaat lichtten, wanneer hij zich ook maar een seconde aan dek waagde. Ten laatste ver scheen de prins geregeld met de hand voor het gelaat, maar zelfs dit verflauwde den ijver der dames niet, zoodat hij ten slotte gedwongen was beneden te blijven. Het is in Duitschland gewoonte dat de conducteur wanneer de trein onderweg is de kaartjes ophaalt. Hoe gevaarlijk het is blijkt uit het volgende verschrikkelijke ongeluk. De conducteur Noppen was "Vrij dagavond bezig op den trein van Aken naar Gulik de kaartjes in ontvangst te nemen. Toen de trein dicht bij het viaduct achter de Parkstrasse was, kwam de conductour bij eene aldeeling, waarin 5 werkjongens van 17 tot 20 jaar zaten. Twee hunner toonden terstond hun kaartje, doch de drie anderen keken naar den tegenovergestelden kant het raampje uit. Toen de conducteur de kaartjes vroeg, draaide zich een van hen terstond om en gaf den man een slag op de hand, waarmede hij zich vasthield aan het portier. Daarop gat een ander hem een stomp tegen de borst, waardoor de onge lukkige over de on. heining van de viaduct, van eene hoogte van ongeveer 20 meter op den grond viel. Aan het volgende sta tion werd Noppen spoedig vermist en toen gingen de spoorweg ambtenaren langs den spoordijk terug om te zoeken. Intusschen was op het ontzettende gesteun van den verongelukte, de koetsier van een nabijzijnd huis naderbij gekomen, die zoo spoedig mogelijk de brandweer alarmeerde. Bijna gelijktijdig waren de baanwachters en de brandweermannen op de plaats waar Noppen lag met verpletterde ledematen. Men bracht hem dadelijk bij een dokter, die de eerste hulp verleende, voor zoover dit ten minste ging. De kneuzingen zijn van zoo ernstigeri aard, dat de dood met verlangen wordt tegemoet gezien. De ge- lieele rechterheup eri het dijbeen zijn ver splinterd, het linkerbeen dubbel gebroken en het onderlijf geheel opengereten. Niettegen staande dit alles, kon de ongelukkige nog vertellen hoe het ongeluk gebeurd was. Zaterdag werd Noppen voorzien van de Hei lige Sacramenten der stervenden. Moordaanslag in een kelder. Eene keukenmeid, te Beausency (Loiret), Clarisse Masson genaamd, in dienst bij een ijzer koopman Davoine, vernam met groote ver bolgenheid, dat deze oude vrijer in het huwelijk zou treden met een jonge damé. Acht dagen na het huwelijk met de jonge vrouw in den kelder zijnde, viel zij haar onverhoeds aan, krabde en beet haar, sloeg haar ondanks haar hulpgeschrei met het hoofd tegen de steenen en wierp haar eindelijk in een zeven meters diepen put. Gelukkig was er weinig water in en mevr. Davoine, door de koelte bijgekomen, begon weder om hulp te kermen, waarop de woedende Cla risse haar zware keien op het hoofd wierp gelijk zij waande. Doch haar slachtoffer, in eene soort van nis verborgen, werd niet getroffen en hield zich nu stil, waarop de andere zich ver wijderde. Toen haar heer, ongerust ge worden, overal in den omtrek ging zoeken, hielp zij hem quasi, steeds jammerende om «die arme beste mevrouw.» Het duurde drie uren voordat de gezochte gevonden en meer dood dan levend opgehaald werd. De geneesheer telde 41 wonden en beten aan het lichaam en nu nog vier maanden na het gebeurde, toen de zaak bij het Hol in behandeling kwam, was zij doodzwak en viel flauw. Cl.trisse, die weinig berouw toonde eu verklaarde uit minnenijd gehandeld te hebben, is tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld. De stad Sengilei in Siberië is geheel door brand vernield. Omstreeks 6000 per sonen zijn zonder dak en 18 kwamen in de vlammen om. Het stormde vreeselijk tijdens den brand. Wellicht is het niet algemeen bekend, dat Frankrijk nog twee stukken gronds op Duitsch gebied bezit, en wel een in den Elzas en eeri in het groothertogdom Baden. In een klein plantsoen dicht bij de Rijns- brug, die Kehl met Straatsburg verbindt, staat het monument, dat Napoleon in het jaar 1800 ter eere van den in den slag bjj Marengo gesneuvelden generaal Desaix deed oprichten. Bij den vrede van Frankfort wer den monumenten en plantsoen als eigendom vat. Frankrijk aangemerkt, en zijn dit thans nog. Acht jaar geleden werd het plantsoen nog door een Franschen veteraan bewaakt, doch sedert geschiedt dit met toestemming der Fransche regeering door een schildwacht van het Straatsburger garnizoen. De tweede Fransche bezitting is de omgeving van het Turennie gedenkteeken te Achern, oostelijk van Kehl gelegen. Dit stukje gronds behoort reeds sedert 1675 aan Frankrijk en is ook tegenwoordig nog aan de zorgen van een gepensionneerd Fransch militair toevertouwd. Vrijdag 31 Juli. Iersoke, 2 uur bij Wagenaar 100,000 oesters boven de rijksdaalder en 30 2 M. ziften. En 200,000 oesters van 4—6 c.M. lnl. dhr. Pelle. fiolijnsjilaat, op Klaverwijk door not. Noordijke, 9 uur, 10 paarden 1-17 jaar, 2 veulens, 21 stuks hoornvee, 4 vette var kens, 2 schapen, 2 karnhonden, pluimge dierte, menwagens, nieuwe zaaimachine ploegen, eggen, peenmolen, stroomden, bas cule, bedden, kastjes, tafels, stoelen, 1 fran klin, keukenkachel, spek enz. Ink not. Roe lof en Noordijke. Uil land. half 1 op 't veld in Zimmer- manspolder voor dhr. van Weel door deurw. Hollmaun 20 H. tarwe en 10 H. Chevalier. Dagelijksch aanwijzing door den opzichter Blommert. Zaterdag 1 Augustus. Hoedekeuskerke, voor A. Geelhoed te Biezelinge 11 uur door deurw. Hollmann, het grasgewas om te hooien aan de Noordzijde van Hoedekenskerke paal 7 tot 23. Woli'ertsdijk, door not. v. d. Kloes 2 uur voor J. Dingemanse, veldvruchten op land Schengepolder tegen den dijk van den Westerlandschen polder, alstarwe, zomer- gerst, paardenb., erwten, klavers 2e snee. Ouriclaiule, 5 uur bij \ved. Lous voor Goud door not. Overman verpachten voor 7 jr. 6.56.74 H. |boomgaard en bouwl. onder Oudelande en Baarland. Maandag 3 Augustus, middelburg, 2 uur door not. Slegt by de begraafplaats, veldvruchten als paarden- boonen, haver, erwten, bruineboone, aard appels. Ierseke, by v. Driel 11 uur door deurw. Hollmann, kabinet, tafels, stoelen, kachels, lampen, glas- en aardewerk, zilveren horloge, bybel met zilveren slot, timmermansgereed schappen, verfstoffen, ladders, hoepels, ce ment enz. Dinsdag 4 Augustus. Goes, 8 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar, 2 woonhuizen, Langevorststr. C 251 en 252. Woensdag 5 Augustus. Wissenkerke, op Klein Kampvliet door not. Roelof 10 uur, 4 paarden 5-20 jr., 1 veulen, 12 stuks hoornvee, 2 varkens, 1 drachtig, pluimgedierte, menwagens, ploe gen, eggen,moesmaker, karn- en melkgereed- schap. Gapinge, by Goedbloed door not. Tak 10 uur, 2 merries 14 ey 18 jr., 4 baatg. melkkoeien, 1 kalfdragonde vaars, 1 1'/,j. vaars, stieren, ossen, kweekkalvers, 2 melk- schapen, vet varken, karnhond met hok, 2 ploegen, landbouw-, zolder- en melkge- reedschap, paardenwant, veerwagen, markt wagen, menwagen, driewielskar, 6 eggen, eikenh. kabinet, fornuiskachel, veldvruchten, hooi, nagras, etweide enz. 21ierik7.ee, in Het huis van Nassau door not. de Clercq 12 uur voor E. Tuynman, wagenmakerij, huis, schuur en erf, 7 woon huizen, pakhuis en erven Visscliersdyk. Donderdag 6 Aug. middelburg, 1 uur in de Vergenoeging door not. Tak, verhuren voor den polder Walcheren bouw- en Weilanden, dijken en vischrecht in Westkapelle, Serooskerke, Vrouwepolder, Veere, Biggekerke,Vlissingen, Ritthem, Middelburg. Zijkanten der straat wegen Middelburg, Serooskerke, Domburg, enz. Wissenkerke, 2 uur in de Kroon door not. Roelof, 31 H. veldvruchten in landen van Klein Kampvliet, als tarwe, gerst, ha ver, paardenboonen, paardenpeen, suiker peen, klavers, mangels, aardappels. Kieuw en St. Joosland, 6 uur in de Roode Leeuw door not. Tak, veldvruchten op bouwland „de Hoogte" tarwe, aardappelen, haver en bruine boonen. Baarland, door not. v. d. Kloes 12 uur in gemeenteherberg voor diaconiebestuur dor Herv. gemeente voor 7 jr. verpachten 17 perc. bouwl. en 21 perc. tuingrond samen 5 H. 57 A. 68 cA. middelburg, Hotel Abdij 1 uur tiend vruchten in de gec- particuliere tienden in YValcheren. Vrijdag 7 Augustus. Colijnsplaat, 1 uur in de Patrijs door not. Noordiike een woonhuis van G. Stolk bakkerij) winkel, schuur, enz. groot 465 c.A- Vllsslngen, 7 uur in Hotel de Commerce door. not. de Wolff, 4 huizen Prinsenstraat. Boniburg. bij de Korte door not. Loeff 10

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2