ÈDES fioven s >ee&Zoon, GOES. j LDER. Parijs in 1871. TUKKEN, n iittalons, - Amsterdam. 1891. No. 127. Donderdag 30 Juli. Vijfde Jaargang. banden, zeer solide londer lage p rij- nder garantie, ichtingen worden NTERKLEE- if sn, en om de heden jgeruirad. ^sterkende drank rmen, Zwak- ell enden.Aan- alle geneeskun- m. IANDEL.' VJAAL BEKROOND. middelburg. TRETTEN f2,50 -1,50 ie Koekbakkerij J) KERMIS groote keuze Iburg en Zierikzee. Van Zierikzee VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P, iyHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES NIET ONTMOEDIGD KERK- EN SCHOOJLNI EE WS. GOES ami op teekening zonder opers, daar elk Orgel srugqenomen, dat niet leschrijving voldoet. iten van tevredenheid Vraag de Catalogi. Fransclie Kerk-Orgels, rovincie leverden wij die uitstekend blij- DGRAAF 1. - In standhoudende kleur. i gesloten. van iper-, Sucade-, Parijze-, en Kandqkoek 'n a"e HONINGSMAAK. JOOTDIENST DDELB.-ROTTERDAM. men Zondags van Vlis- Middelburg 9,45, van BOOTDIENST 3rikzee Spoorweg Goes. -Augustus. 30 Dinsd. 28'smidd.l2, Woen.29'smorg. 7,30 Dond. 30 6,—- Vrijd. 31 6,30 Vrijd31 smidd. 3.$ Zat. 1 12/ Zond. 2 3> 6' Maan. 3 Dinsd. 4 3.30 3.30 f elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02». UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. «Gelukkig is de School geen politieke twistappel meer.» Zoo spraken we in onze eerste circulaire en schoon dit waar is, kan men de Augus tus- of Unie-Collecte in zijn gedachten toch geheel afscheiden van de politiek. Immers de samenstelling der nieuwe Twee de Kamer kan het optreden van een liber aal Ministerie ten gevolge hebben en dat verandert voor onze scholen den toestand toch altijd eenigermate. Nu hadden we een Ministerie dat de School met den Bijbel genegen was. Dan zal het zijn, een Ministerie dat het beginsel van rechtsgelijkheid voor de scholen met den Bijbel zal moeten eerbiedigen, om dat en inzoover het in de wet belichaamd is, maar dat persoonlijk voor die scholen geen sympathie gevoelt. Beseft men het onderscheid niet Het scheelt zooveel of de Regeering een zaak genegen is, dan of zij haar slechts een wettelijke bescherming gunt. Alleen dit laatste zal een liberaal bewind ons kunnen schenken, en het zou onzerzijds dwaas en verkeerd zijn, te eischen dat zulk een Ministerie zijn sympathieën plotseling van de neutrale zou overbrengen op Je Christelijke school. Onvruchtbare klachten over die veranderde omstandigheden zullen ook niet baten. Het eenige dat ons te doen staat is, in den goeden zin van het woord, van den nood een deugd maken en den nieuwen toe stand aanvaarden gelijk hij is. En dan betaamt het ons om ook door deze overweging ons niet te laten storen in het brengen van ons jaarlyksch olTer voor de Scholen met den Bybel. Wie gelooven, haasten niet. Dat moet ook in dezen onze gedragslijn bepalen. We moeten gelooven dat het Christelijk Onderwjjg eene planting is van Gods hand, en dat het daarom, afgezien van de wis seling der omstandigheden, een toekomst heeft. Wat een toekomst heeft, weerstaat ook de ongunst der tijden, omdat het van tijden en stonden als zoodanig niet afhan kelijk is. Afhankelijk zyn onze Scholen alleen van Gods macht en genadeen heeft Hij ze staande gehouden, toen de beginselen van rechtsgelijkheid in de wet nog niet waren opgenomen, dan zal Hjj het óók doen, wanneer die beginselen door liberale han den zullen moeten worden toegepast. Er is geen toeval. De geschiedenis onzer scholen predikt, het luide en zelfs het ver loop onzer School-wetgeviug is daarvoor een bewijs. Zouden we dan den moed laten zinken of onze kracht laten verslappen, nu zich 2-) FEUILLETON. {Eene bladzijde uit de dagen der Commune) Reeds tijdens het beleg van Parijs wa rén wq in de gelegenheid ons te verbazen over de tegenwerking die de regeering der stad van zekere zijde had te verduren. Niet zoodra hadden de Pruisen na hun intocht op den 1 Maart de stad verlaten, ot de roerzieke menigte raakte los en trok dreigend door de straten. Bij den intocht der Pruisen had de re geering het geschut laten staan op die plaatsen, waar de vijand het terstond zien kon. Hieruit maakte de achterdochtige bevolking op dat dit opzettelijk geschied was om deze vuurmonden door de Pruisen te doen nemen en de bevolking te ontwape nen. Men had ze daarom naar een ander gedeelte der stad gebracht, in het park Sint Michel en op de steile hoogte Mont- martre, in een der volkrijkste buurten der stad. Hier woonden de meeste werklieden, en men wist zeker dat geen enkel Prui sisch korps den moed zoude hebben tot daar door te dringen. Ir. den aanvang had men deze kanonnen trouw bewaaktdoch ten laatste was men daarmede opgehouden. Er kwam immers toch niemand om ze op te eischen 1 Bo vendien hadden de nationale gardes, die voor de wacht zorgden, een steeds drei gender houding aangenomen. Er viel een gisting waar te nemen, waarvan jde gevol gen niet waren te overzien. Generaal Vinoy knoopte onderhandelin gen met hen aan, en meenende hen vre delievender te stemmen betaalde hij hun dagelijks soldy uit juist als toen de oorlog nog voortduurde. Doch hij miste zijn doel Want de lui leefden er lui en lekker van het vaandel niet meer fier voor de Chris telijke School ontplooien kan Neen en nogmaals neen. Victus yincam, «schoon overwonnen, toch overwinnaar zeggen we met Van Oosterzee, en gaan voort of er niets veranderd ware. Ook is er, welbezien, niets veranderd. Het onderwijs is vrij. De wet beschermt de School met den Bijbel evengoed als de neutrale. Het hangt ook thans van onze eigene offervaardigheid af, of het Christe lijk Onderwijs zal bloeien. God van den hernel zegent nog even rijk en mild die Hem verbeiden, als voorheen. Die gedachte vure ons aan tot bidden en werken, tot offeren en bouwen. Keurt God het in Zijne wijsheid beter onze Scholen in tegenspoed, dan in den zonneschijn van den voorspoed te laten groeien, welnu, de tegenspoed staalt dik werf veelmeer tot inspanning en arbeid, dan de dagen, waarin alles voor den wind gaat. Vrienden van het Christelijk onderwijs, legt dus bij deze Collecte ge.uigenis at van uw geloof in het onverwinljjke van onze zaak, en van de kracht die dat geloof u instort, om ook den tegenspoed geduldig te dragen. Uit den smeltkroes der beproeving komt het goud het zuiverst te voorschijn. En dan verheerlijkt het zijn Maker het meest! Parade op Zondag. De 2e Augustus, waarop H. M. de Koningin-Regentes verjaart, valt ditmaal op een Zondag. Wenschelijk zou het zijn indien de alge- meene parade, die ongetwijfeld gecomman deerd wordt, op Maandag daaraanvolgende kon worden gehouden. De hooge Regeering zou daardoor menig schutter, Oranjelievend van hart, maar die ongaarne zijn Zondagsrust opoffert voor hetgeen evengoed op een werkdag kan ge schieden, een grooten dienst bewijzen. Omdat het ditmaal een nationaal feest geldt, ware een algemeene maatregel thans wenschelijk, en beter dan dat de schutters elk voor zich zelt bezwaar inbrengen tegen een dienst, dien ze anders gaarne zullen verrichten. Mocht de hooge autoriteit geen termen vinden om aan dezen wensch van velen te voldoen, dan herinneren we schutters die bezwaar hebben tegen het paradeeren op Zondag aan de aanschrijving indertijd van den Minister Heemskerk aan de plaatselijke commandanten gericht, dat schutters we gens het genoemde bezwaar, wanneer dit vooraf behoorlijk door hen ter kennis hunner chefs is gebracht, kunnen worden vrijgesteld. N. P. G. Crt. en werden met den dag opgeblazener. Daar men dus op die wijze niet vorderde, droeg Thiers aan Vinoy op de kanonnen der opstandelingen te gaan veroveren, een taak die deze gaarne op zich narn, dewijl hij de schande van zijn plichtverzuim bij Sedan wilde uitwisschen. Ook in andere wijken der stad kregen de troepen bevel des morgens te 4 uren ter plaatse aanwezig te zyn. Zoo vroeg moest alles geschieden, dewijl daar ,alles nog in de rust was en men zeker kon zijn dat alles zonder bloedvergieten zou afloopen. En zoo verrichtten de troepen van Ge neraal Vinoy de heldendaad, in een tijd van niet langer dan drie uren al de kanon nen te nemen. Slechts enkele in een wijk van Belleville waren blijven staan. Daar toch hadden de soldaten, die het met de bevolking eens waren, zoo lang getalmd en gebreuzeld dat de rationale garden gelegen heid hadden te ontwaken, te vernemen wat er gaande was, zich te wapenen en de verovering der kanonnen te voorkomen. Opzettelijk zeiden wjj dat deze helden daden verricht waren door de troepen van Vinoy: Vinoy zelve toch had zich niet op het terrein durven vertoonen. Toen de poppen aan het dansen gingen, zat hy reeds lang in het gebouw van Buitenlandsche Zaken. En het was goed voor hem ook. Im mers het verbitterde volk zocht hem, den verrader van Sedan, die het ook .thans op hunne vrijheid gemunt had. Daar naderde generaal Susbielle. «Dat is Vinoy», schreeuwden zy, en wierpen hem met steenen. Eenigen zelfs schoten op hem, meenende Vinoy voor zich te zien. Maar Susbielle gaf last op hen te schieten. De kapitein, die dit bevel overbracht, stortte neder, door drie kogels doorboord, terwijl hjj bezig was deze boodschap aan de verschillende compagnieën over te bren gen. Nog anderen werden gekwetst. Een ridderorde. Het heeft H. M. behaagd den geliefden schrijver E. Gerdes, aan den avond zijns levens, te verrassen met zijne benoeming in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In een tijd, waarin het kruisen regent voor de levenden en standbeelden voor de dooden, is deze welverdiende attentie der koningin en het christelijk ministerie, wel waardig vermeld te worden. De heer Gerdes heelt door zijn onver- moeiden historisch letterkundigen arbeid een groot aandeel gehad in de vorming van het jong Nederland. In een tyd toen getuigen voor de eere Gods als dwaasheid werd uitgekreten, en de natie onder den vloek der neutraliteit hare heerlijke historie dreigde te verzaken, heeft deze bescheiden zoon van het Reveil het aangedurfd door zijne wij zouden haast, zeggen ontelbare geschriften de kinderen onzes volks tot betere paden terug te roepen en het licht der waarheid, ook in betrekking tot het roemrijkste tijdperk on zer geschiedenis, in menig huis te ontsteken. Ook Gerdes was een dier «letterkun digen die, hulde doende aan het Bybelsch realisme, ook in Romanvorm, zeggen knn en dorst waar het op stond» en die boven velen zich een plaats te veroveren wist in de kinderkamer, en in het kinderhart, en daardoor ook aan den huiselijken disch van zoo menigeen, die zich om Kerk of Bijbel of Christendom of Eeuwigheid volstrekt niet bekommerde. De schrijver van «In de Duinen» en «In Utrecht», «Het huis Wijngaarde» en «In Leiden en Vlaanderen», «Het geheim van den Geus» en van honderden andere ver halen, heeft velen den Cnristus gepredikt en zijne prediking, zij het ook in den vorm van het verdicht verhaal, is menigeen ten zegen geweest. Weinigen zullen dit ver geten, en den kinderschr jver de verrassing benijden, die hem thans te beurt viel. Hulde aan eene Regeering die niet min der dan in den weisprekenden kanselrede naar in den bescheiden kinderschrijver ware verdienste weet te onderscheiden. 29 Juli 1891. De officier van gezondheid 2e kl. C. Vermaas van het 3e reg. int., gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek, komt den 1 Aug. uaar zijn garnizoen te Middelburg terug. De 2e luitenant Dorné gedetacheerd te Terneuzen zal 1 Aug. met zijn detache ment van daar terugkeeren. Men schrijft ons: In de liberale bladen doet een berichtje de rondte dat een kiezer te Gorinchem blijk van kiezerssnuggerheid kwam geven Het eerste treffen had plaats gehad. Het eerste burgerbloed was vergoten. De bur geroorlog was begonnen. Parijs was be gonnen het werk der verwoesting, de ont zaglijke profetie van den ontslapen dichter door ons genoemd, over zich te voltooien 1 II. DOOD VAN LE COMTE. Ook op den Montmartre was de uitvoe ring van de bevelen der regeering mislukt. Reeds waren de kanonnen bespannen en na een arbeid van vier uren was men ge reed den terugtocht aan te nemen. De kalmte van den morgen scheen hunne pogingen te begunstigen. De schildwachten hadden zij onschadelijk gemaakt, de straten afgezet en in de voor naamste straat een twaalfponder geplaatst om mogelijk verzet te keeren. En toch mislukte de aanslag. Reeds wa ren de paarden aangespannen, toen de nationale garde van Montmartre te hoop liep en den heuvel besteeg. Toen zy op de kruin gekomen was, staken de soldaten der regeering de kolven van het geweer in de hoogte en weigerden te vechten. Gevolg was datde kanonnen op hunne plaats bleven. Nog op een andere plaats was het den generaal Faron gelukt de kanonen te ne men, doch toen zijne troepen onderweg even stilhielden sneden de straatjongens de touwen dooren eer de breuk hersteld was, had het sterk aangegroeid publiek, dat zelfs barricades had opgeworpen, zulk een dreigende houding aangenomen, dat de generaal wijselijk besloot terug te trekken. Een anjer generaal, Le Comte, wilde met geweld zijn doel bereiken. Wel had hij in last niet op het volk te schieten, doch nu zyn toestand zoo hachelijk was geworden, achtte hjj, en terecht, het ne men van forsche maatregelen, zonder na der bevel, noodzakelijk. Door het talmen door zijn stembiljet voor de kerk op het stadhuis te komen bezorgen. De verwondering van deze bladen over dit feit is wel wat al te groot. Immers het mag verwondering baren dat in de laatste jaren, en ook nu, nog niet meerderen met hun kerkelijk biljet bij de politieke stembus zijn gekomen na de verschillende verkiezingspamfletten van liberale vereeni- gingen, die met allerlei spoken als dole antie en Kuypers; en met lokaas aan de kerk en den godsdienst ontleend de kiezers hebben weten te bewerken. In Goes heeft thans alles goed gegaan maar wie lacht nog niet bjj de herinnering dat hij drie jaar geleden van de liberale kiesvereeniging den raad kieeg om voor ouderlingo neen voor lid der tweede kamer te stemmen iemand van «doleert niet maar bleef zijn kerk (getrouw» Neen, die Gorinchemsche kiezer was nog zoo dom niet. Hij nam een loopje met de hoeren. Of anders, als hjj in de war is geweest, aan wien dan de schuld? De landmeter van het kadaster M. W Hildernisse, te Middelburg, wordt met 1 Aug. ontheven van de tijdelijke waarneming der kadastrale boekhouding aan de bewaring aldaar en weder belast met den arabulanten dienst aldaar. In zijne plaats wordt tijdelijk voor genoemde waarneming aangewezen de teekenaar van het kadaster J. van Ouwerkerk, te Dordrecht. (N. v. d. D.) Ylissingen, den 29 Juli 1891. In eene heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, werden na het lezen der notulen van de vorige zitting, goedgekeurd de rekeningen over 1890 van het gasthuis, sluitende in ontvang met f 19998,05 in uitgaaf f 14604,35, alzoo met een geed slot van f 5393,70van het burgerweeshuis met f 7215,475 in ontvang, f 6758,94 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 456,536van de leenbank met f 3090,42 in ontvang en uitgaaf van de schutterij met f 1839,50 in ontvang, f 1482,18 in uit gaaf, alzoo met een goed slot van 1 357,32. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en wethouders wordt het slmten eener overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van gronden, in zake het bouwen van drie villa's op het duin bjj de badplaats goedgekeurd en verder besloten tot aanschaffing van benoodigdheden voor ziekenverpleging. Oostburg. De verplaatsing van den heer Glinderman als controleur van 's Rijks be lastingen naar Roosendaal, gaat in den 15n. Aug. a. s. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Vlissingen di. J. W. Gunning der troepen hadden de oproerige bewoners van Montmartre gelegenheid gevonden zich te vereenigenen duizenden verzamelden zich nu om de troepen teneinde het plan te verhinderen. Doch Le Comte moest en zou de kanon nen veroveren. Tot driemalen toe gaf hij bevel tot schieten maar ook tot driemaal toe weigerden zijne troepen het geweer op te nemen. Wel een hachelijke positie, omgeven te zjjn door onwillige vrienden en woedende vijanden. Zijne adjudanten smeekten hem dan ook terug te keeren, doch de onversaagde krijgs man wilde van geen wijken weten. Hjj had er geen bevel toe bekomen, meende hjj. Eindelijk, daar omringelde hem het volk, dat hoofdzakelijk was te hoop geloopen, dewijl het vernomen had, dat de Regeering de kanonnen wilde terughalen, om ze de monarchie in handen te spelen. «Zjjt gjj republikein bulderden zjj hem tegen. «Leve de republiekantwoordde de ge neraal. En als een woeste echo klonk het hem uit duizenden kelen tegenLeve de republiek Toch was dit den belhamels der bewe ging niet genoeg. De verwikkelingen van dezen morgen hadden een zoenoffer nood zakelijk gemaakt. Dat zoenoffer zou Le- Comte zjjn. In een naastbjjzjjnde straat was een danshuis. Daar hield het comité der na tionale verdediging, met andere woorden het bestuur der commune, zitting. Daarheen, meende de menigte, moest Le Comte zich begeven teineinde zijne bekentenis van ge hechtheid aan de republiek daar te her halen en toe te lichten. De generaal had geen bezwaar hen daarheen te vergezellen. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1