1MXHSNZAKLV. LANDBOUW. Gemengde Berichten. daartoe door den voorzitter uitgenoodigd, zich bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. Ter rooiing, volgens een vroeger door den deskundige Coepijn opgemaakt plan, worden voorgedragen de volgende boon,en18 op het Vlissingsch bolwerk, 18 op het Lange viele bolwerk, 76 op het Seisbolwerk, 2 aan de Achtergracht, 53 op het Noordbol- werk, 1 op het Molenwater, 23 op het Veer- sche bolwerk, 5 op het Sinidsbolwerk, 167 ypen, 697 canadapopulieren op den Nieuw- landschen weg, samen 1060 stuks. De heer E. P. Schorer maakt geen be zwaar tegen het rooien der boomen op den Nieuwlandschen wegdeze zijn door de gemeente geplant om productief te worden voor de gemeente; bij rooiing worden zij weer door andere vervangen. Een ander geval is het met de boomen onzer bolwerken, daar hebben B. en VV. een greep in gedaan, die hij met den naam van vandalisme be stempelt; tegen schending dier bolwerken verheft hij dan ook zijne protesteerende stem en verklaart zich tegen de rooiing van al de voorgestelde boomen, daar hij van die rooiing het nut niet inziet. De heer den Bouwmeester merkt den heer Schorer op dat hij in dwaling verkeert omtrent het nut der rooiing. Al de boomen, die voorgesteld werden, zijn allen ia de vaststelling door den deskundige Coepijn begrepen. Het zijn allen boomen die ter rooiing voorgesteld worden niet om hunne productiviteit, maar om de bevordering der sierlijkheid van het geheel, want hunne rooiing zal anderen boomen ten goede komen, wier ontwikkeling en bloei zij nu in den weg staan. De heer VV. J. Sprenger komt op tegen het woord vandalisme van B. en W. door den heer E, P. Schorer gebezigd. Van vandalisme van B. en W. kan volstrekt geen sprake zijnis het woord niet mis plaatst, dan spreke de heer Schorer van vandalisme van den raad, want de raad was het, die vroeger de rooiing der boomen decreteerde. Er ontspon zich nu eene langdurige dis cussie over de boomen, welke al of niet zullen geveld worden. De slotsom is deze: Vlissingsch bolwerk, voorgesteld ter rooiing 18 boomen, geveld zullen worden 17 boomen, alleen de olm gemerkt no. 2 zal worden gespaardLangevielebolwerk, voorgesteld 18 boomen, welke allen zullen worden ge veldSeisbolwerk, voorgesteld 76 boomen, geveld zullen worden 47 boomen, die ge merkt nos. 40, 48, 51, 61, 62,63,93,104 en 105 blijven gespaard, terwijl omtrent die gemerkt no. 60, 64, 65, 66, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 en 83 de stemmen staakten en eene beslissing zal genomen worden in eene volgende vergadering. Achtergracht, voorgesteld 2 boomen, beiden zullen blijven behoudenNoordbolwerk, voorgesteld 53 boomen, waarvan zullen wor den geveld 31 boomen, die gemerkt nos. 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135+ 138, 139, 140, 165, 166, 167, 168, 169 en 170; zullen niet in de rooiing worden begrepen Molenwater, voorgesteld 1 boom, die zal worden geveld; Veerschbolwerk, voorgesteld 23 boomen, geveld zullen worden 14 boo men, terwjjl 2 prachtexemplaren van abee- len op dit bolwerk staande, benevens die gemerkt nos. 171, 172, 173, 174, 176, 181 en 182 zullen worden gespaard Smidsbolwerk, voorgesteld 5 boomen, welke alle ten doode zijn verwezen Nieuwlandschen weg, voorgesteld 167 tjpen en 697 CanadapopuliereD, die allen zullen worden gerooid. De voorz. doet hierop de mededeeling, dat hij in den loop der maand Augustus voor drie weken de stad zal verlaten en sluit, niemand iets meer in het midden te brengen hebbende, de vergadering. Middelburg. De burgemeester maakt be kend dat het primitief kohier 2e ged. van het patentrecht aan den ontvanger ter in vordering is gegeven, zoodat ieder verplicht is zijn aanslag te komen voldoen. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Buijk als dijkgraaf van den Vergaertpolder; en zijn benoemd; A. Dekker tot dijkgr. van het waterschap de Noordpolder bij Terneuzen; A. de Feij- ter tot plaatsv. dijkgr. van het waterschap de Noordpolder bij Terneuzen; G. J. de Graail tot dijkgraaf van het waterechap de Van Haaf ten polder; J. Rijstenbiltot plaatsv. dijkgr. van het waterschap de Van Haaftenpolder: P. Scheele Janszoon tot voorz. van het be stuur voor het beheer en onderhoud van de Nol, tusschen den Koude- en d ;n Lovenpol- der; J. L. I. de Bats tot lid van het bestuur der uitwatering van de Vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder. De heer mr. S. Ie Poole te Leiden, antirevolutionair lid der provinciale staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Delft, is Vrijdagnacht overleden. De 2e luit. J. Dorre van het 3e reg. inf. te Middelqurg, thans gedetineerd te Terneuzen, keert 1 Aug. a. s. met zijn detachement terug en wordt voor den tjjd van 3 maanden vervangen door den 2en luit. J. W. Henning van het 4e bat. van dat korps uit Vlissingen. De St. ct. bevat het Kon. Besl. waarbij aan de door Ged. Staten van Limburg be noemde commissie tergemoetkoming in den nood der slachtoffers van den hagelslag, die eewo^a 1 vJ.uU jl" in die Prov'ncie heeft houd™' jnachUg'n« wordt verleend tot het gedurend^de in het «ehee,e ternber. maanden Augustus en Sep- V Da Costa en Gezang 156. Aan de leden eener classicale vergadering die bij het vernemen dat een liberaal ge kozen was, en daardoor de kans verhoogd werd dat het Christusbelijdend ministerie moest aftreden Gezang 1564 aanhie ven op de wijze van Luthers «£en vaste Burcht is onze God», herinnert Het Volks blad de navolgende woorden uit Da Costa's Vijf en twintig jaren Neen, Luther's vrijheidszin was de Uwe niet Gij sticht Een ander werk en op een and'ren grond. De kennis, ontworteld aan 't geloof, werd trots, werd heiligschennis. Een and're geest stuwt thans de stoute raadren voort 1 't ls geen doorvorschen meer maar rich ten van het Woord Des Heeren; God gedaagd ter vier schaar van de Rede, Zijn waarheid veil gesteld voor inge- beelden vrede Of vrijheid uit het stof 'tls helden deugd en kracht Gepredikt aan de ziel, die naar verge ving smacht 'tls uit het Christendom den Christus weggenomen. Nu wjj echter binnenkok het optreden van een liberaal ministerie verwachten, mogen wij aan deze zelfde leden nog een ander lied in herinnering brengen, en wel het door henzelven aangeheven lied Gij Christen die op Hem vertrouwt, Gü moet geen dreigen vreezen Die God die van den hemel schouwt, Zal ons een toevlucht wezen. Der legerscharen Heer Waakt voor Zijn Woord en eer, Geeft ons geduld in nood, En kracht, en moed in dood. Wie zou dan dreigen vreezen? Dat de dichter van dit vers eens niemand van degenen die zich tooiden met den chris ten-naam, helpe veroordeelen KKItlt- EN SCIIOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg ds. K. W. Vethake te Arnhem te Kampen ds. J. Kar- res te Genemuidente Ierseke ds. A. Lagerweij te Scherpenissete Biervliet ds. VV. H. H. Dijkman te Breskens. Ds. P. Snoep van Linschoten zal Zon dag 9 Augustus D. V. te Aagtekerke be vestigd worden door ds. C. de Vries van Willige Langerak. Chr. Ger. Kerk. Schoondijke. Ds. Boss hoopt Zondag den 9en Aug. alhier zijn afscheid te prediken. Ned. Ger. Kerk. Gisterenavond nam in de Noorderkerk te Middelburg Ds. P. J. W. Klaarhamer afscheid van zjjrie gemeente naar aanleiding van 2 Thessalonicensen 2 16 en 17. Het kerkgebouw kon ternauwernood de schare be/at ten, die voor het laatst den beminden leeraar kwam hooren ja velen moesten reeds vóór den aanvang teleurge steld heengaan. Na het uitspreken van den zegen, zong de gemeente den scheidenden leeraar het laatste vers van psalm 134 toe. Bij het afscheid waren ook vertegen woordigd de kerkeraden der beide chr. ger gemeenten en de oud gereformeerde gemeente alhier. Juist voor 5 jaar, den 25 luli 1886, hield ds. Klaarhamer zijn intree te Middel burg toen in de Ned. herv. kerk. Bij het eindexamen der Hoogere Bur gerscholen in Zeeland zijn geslaagd de heeren: C. G. Baert, C. M. Dhont, J. G. H. Dhont, C. E. de Haas, J. H. L. Meuffels en A. K. Zweede, allen van de R. H. B. S. te Mid delburg J. VV. van Dellen, J. A. G. Ittmann, E. de Koning en C. van Oosten, allen van de H. B. S. te Goes; D. Buijze, Z.| Doeleman, J. M. Henning, P. E. Moolenburg en H. A. Romeijn, allen van de H. B. S. te Zierikzee. Een candidaat is afgewezen. Aan de chr. bewaarschool te Kortgene is door wijlen den heer J. W. Vader de som van 110.000 vermaakt. D. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Naar ons heden Maandag bericht werd, diende Vrijdag de onzen lezers reeds be kende zaak van J. v. B. te Driewegen. De eisch van het Openbaar Ministerie was 5 jaar gevangenisstraf en< 10 jaren ontzetting uit zijne burgerrechten. Uitspraak Woensdag 29 dezer. Een landbouwer schrijft aan «De Veldpost»Bij mij deed zich telken jare de sterfte onder kuikens gevoelen; alles werd in 't werk gesteld dit te keer te gaan, doch te vergeefs. Hierover met een ervaren en door ondervinding gerijpt landman spre kende, zeide deze het volgende In de omgeving groeien waarschijnlijk vele brandnetels, zorg dat ze wegkomen, want de kleine diertjes eten het zaad er van en sterven. Spoedig waren alle brand netels weggeruimd en de kuikens bleven in leven, en nu wordt zulks telken jare gedaan met 't beste gevolg. Ook moet men vooral zorgen, dat de diertjes niet aanhoudend nat worden, veel rijst is een uitstekend voedsel. Bladluizen en rupsen op de planten verdelgt men ook zeer goed, behalve met labakstof, koutasch en de andere opgege ven middelen, door 't overstrooien der plan ten na ze licht bespoten te hebben, met roet, dat wsnneer 'tin den grond komt, uitstekend als meststof werkt er. aan de blaren eer. donkergroene tint meedeelt. In Engeland wordt roeto. a. daartoe met 't grond- mengsel vermengd, voor de teelt van Cry- santen en andere planten. Ook bloem van zwavel is voor overstrooi- ing uitmuntend, maar kan voor de planten wel eens nadeelig zijn, evenals 't spuiten met verdunde petroleum. Men moet 't roet en de zwavel vooral tegen den ouderkant der blaren werpen. Rupsen vangt men 't beste door tegen de planten te kloppen of ze te schudden en dan de dieren die op den grond vallen te dooden. Op het door ons en andere bladen aan de Nieuwe Rott. Grt. ontleende bericht aangaande het overigden van een kind te 's Heer Arendskerke is een correctie inge komen van den vader, die verklaart dat zijn 1 Vs jarig kind in een greppel gevallen is, terwijl de moeder even de kamer uit moest. Het kind is niet gestikt doch on middellijk tengevolge van den schrik ge storven. Van stikken kan dan ook geen sprake zijn, daar bedoelde greppel 25 cM. breed, geen 5 cM. water bevatte en een vasten bodem had; de kleertjes van het kind waren alleen van achter n$t. De heeren Jansen en Vermet hebben alle moeite gedaan om de levensgeesten weder op te wekken, waarvoor de vader (J. F. Stokman) hierbij openlgk dank zegt. Bovenstaande verklaring is bg de Igkschou- wing door di. Jansen gestaafd, in tegen woordigheid o. a. van den heer Wolf te Goes. Scherpenisso. Dat in deze gemeente de varkensziekte in eene erge mate heerscht, blgkt hieruit dat er van 27 Juni tot 25 Juli ongeveer 60 varkens door die ziekte werden aangetast, waarvan er ruim 30 bezweken. Men schrijft uit 's Bosch aan de N. R. Ct. Alhier kwamen in de laatste dagen ver scheidene gevallen van typheuse koorts on der de troepen voor. De kazerne wordt heden ontsmet en men is op evacuatie der troepen bedacht. Vermoedelijk is verontrei niging van den bodem der kazerne de oor zaak der ziekte. Woensdag is te Asser, overleden een kindje, oud 3 jaar, dat den vorigen dag bij het plukken van boschbessen door een adder is gebeten. Daar het tegen den avond was en de menschen nog al op eenigen afstand waren van de kom der ge meente, werd niet dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Te Haarlem doet zich het zonderling geval voor dat zekere heer A. v. Huizen in herstemming komt. Nu zijn er drie verkiesbare personen aldaar die A. v Hui zen heeten, en alle drie eigenen zich het recht toe zitting te nemen als A. v. Hui zen gekozen wordt. Men is nieuwsgierig hoe dit zal afloopen. Kiezersijver. In Schoterland was een kiezer te kwart voor vijven in het hooi land bezig toen men hem verzocht te ko men stemmen. De man kon echter niet mee, zei hij, daar hg zijn bovenbroek thuis gelaten had en het te ver van huis was om die nog te halen. Welnu, gaf zgn vriend hem ten antwoord, het is nergens verboden zonder broek te stemmen en zoo stapten beiden in het rijtuig dat den kie zer zonder broek bij de stembus bracht. Op klacht van de dochter van een spoorwegwachter te Schin op Geul is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon die haar bg terugkomst van den pelgrimstocht naar den Schaesberg een kus had ont stolen. Een heer in de Gerard Doustraat te Amsterdam werd op het oogenblik, dat hg bezig was met het bergen van stukken in zgn brandkast, door zgn broeder geroe pen. Daardoor vergat hii de deur te slui ten. Eenigen tgd later herinnerde hg zich zijn verzuim en ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat een portefeuille met f14.000 verdwe nen was. De politie werd terstond ge waarschuwd en stelde een onderzoek in. Zg had dadelijk vermoeden op de dienst bode, bij wie na onderzoek, diep onder haar kleederen, twee bankbiljetten elk van f 1000 te voorschijn kwamen. Het overige werd in den tuin, onder een dakpan verborgen, teruggevonden. Het kamp te Laren. In het kamp te Laren zjjn thans weer de jeugdige «vrij willigers», de «vacantie-soldaten» uit Amster dam, vereenigd. Aan het Alg. Hand. wordt, dd. 21 Juli, uit het kamp geschreven Hard werken en «haast-je, rep-je», ziedaar den eersten indruk van den eersten dag in dit kamp. Alles moet neg gedaan worden. Alleen de pomp, het middenpunt, en een halfop- gezette wachttent duidden de plek aan. waar de legerplaats verrgzen moest: de leger plaats, d. w. z. ruim dertig tenten metal haar toebehooren. Eerst moest echter de legertros, deze reize voornamelijk bestaande uit zeer vreed zame kofiers en pakjes, uit den goederen wagen geladen en op zjjn plaats van be stemming gebracht worden. Dat was me een gesjouw Een heele rjj van manschappen (zoo heeten we hier), stond in haag opgesteld van de kampplaats naar den goederenwagen. De voorsten laadden uit, de volgenden brachten het wat verder en zoo kwam het, als het water uit een van hand tot hand gaanden brandemmer, ten slotte waar het wezen moest. Dit voor ons, gymnasiasten en hoogere burgers ongewone werk was na tuurljjk zeer vermoeiend en met groote vreugde begroetten we dus het signaal, dat ons rust en brood schonk. Brood Een kwart kommies, ja zefs een half, was, zonder boter, in een oogenblik ver slonden en schonk nieuwe krachten voor nieu wen arbeid, ditmaal «aardappelen jassen.» Een aardig gezicht: Al de vrjjwilligers in een kring gezeten op koffers en kisten, rondom een groote kuip, waar de geschilde aardappelen ingeworpen moesten worden. Eén man in het midden, die de misge- gooiden op hun plaats moest brengen en natuurlijk braaf werd bespot. Toen het goed aan den gang was begon er één 'n liedje en 't werk vlotte eens zoo spoedig. Daarna stroozakken stoppen en toen terribili tonitu tuba taratantara dicit zooals Virgilius zegt; daar klonk het signaal «alarm», 't Was echter een loos alarm en alleen geblazen om ons spoedig onder de wapens te brengen, die even gauw weer ergens anders neergezet moesten worden, om ruimte te maken voor de tenten, die nu zouden worden opgeslagen. Ziehier de dageljjksche «dienstregeling» öVï uur reveille. 6Vt werkmarsch en aardappelen schillen. 7 soep eten. 7% tamboers-appèl. 8 verzamelen (het uitrukken in den regel tot 12 uur). 123A koffiedrinken. 13A 3Vs uur namiddag-oefening. 4 middagappèl, daarna eten. 5 tamboers-appèl, voor 't schijf schieten, avondvelddienst of marsch. 5V« verzamelen en uitrukken. 9 taptoe en waehtparade voor de nachtwacht. 9Vs avondappèl. 10 licht uit. Zooals men ziet, hebben wjj dus genoeg te doen.» Gisteren is een 5 jarig knaapje dat in de Scheveningsche boschjes speelde voorover in een door hem gegraven zandkuil geval len. Het zand zette zich in beweging en sloot zich rond het arme kind dat op die wjjze een vreeselijken dood stierf. Te Streek is een 5 jarig jongetje dat zich vermaakte met scheepjevaren, in een sloot gevallen en ver dronken. Hoe men bij kanaries mannetjes van wijfjes, en oude van jonge vogels kan on derscheiden. De eerste regel, die onfeilbaar doorgaat, is, dat het mannetje onder den bek een zoogenaamd baardje, eenigszins hooger geel gekleurd dan de vlerkjes, heeft zitten, terwijl alie wijfjes daar weinig of geen veertjes hebben. De tweede regel, even onfeilbaar om een mannetje te onderkennen is, dat dit, vooral als 't nog jong is, een naar rood zweemend smal streepje even boven het oog heeft. De kenteekenen, waardoor zich oude van jonge kanaries onderscheiden zijn de zang, de kleur en de pooten. Een oude kanarie geeft meer slagen in haar zang, dien zjj ook langer aanhoudt dan een jonge. Haar kleur neeint van top tot.staart gaandeweg sterker tint aan, zoodat bij een oude kanarie de uiteinden der staartvederen zichtbaar don kerder zgn dan de rug en halsveeren. Maar vertrouwbaarder nog dan deze twee kenmerken zijn de schubbetjes op de pootjes. Hoe ouder de kanarie is, hoe ruwer de pooten zijn. Kanaries van 3 a 4 jaren hebben nog weinig schubbetjes. Zgn zg echter dubbel zoo oud, dan zgn niet alleen de pootjes, maar zelfs de teentjes er zoozeer mede bezet, dat deze ruw op 't gevoel zijn. Oude kanarievogels hebben ook dikkere pootjes dan jonge. Mocht een der lezers bij het koopen van een kanarie zich de kenteekenen, hierboven opgenoemd, herinnereB, dan zal hij zich zelfs door den meest uitgeslapen vogelaar niet licht laten beetnemen. Veldpost. Arme manEen werkman zonder werk, wiens familie in de diepste ellende verkeerde, plaatste zich voor eenige dagen op de weg van Asaila, Spanje, vast beslo ten den eersten persoon, die zou voorbijgaan, uit te plunderen.- Een arriero (voerman) met eene kar was de eerstede nieuwbakken baanligger riep halten eischte al liet geld dat de man bij zich had. De voerman, geheel verschrikt door die onverwachte verschijning, gaf hem 150 fr. en verzekerde niet meer in zijn be zit te hebben. Ik aanvaard deze som, zeide de aanran der, omdat mijne familie van honger sterft. Maar toen hij ze meende in zijn zak te steken, veranderde hij van gedachte en zeide Ik heb genoeg met vijf frank, neem het andere terug, vriend. Toen Je arriero dat hoorde, zeide hij Wilt gij iets van den voorraad, die op mgue kar ligt? Ja. ja, geef mij boonen en rijst en neem uwe vijffrank terug, want ik deug niet voor 't ambt van struikroover. De arriero gaf den'ongelukkige een zak met eetwaren en 75 tr. De werkman wei gerde het geld, maar de andere drong aan en zeide: Ik geef ze u vrgwillig en met genoegen. Dan aanvaard ik ze, zeide de roover, over vloedige tranen stortende en mijne kinderen zullen voor u bidden. Uit Miihrisch Scliönberg wordt gemeld - Tgdens een bal, 's nachts te 11 uur sloep fl de bliksem in bij den heer Welser. Ee^ 0 koetsier in de nabgheid van .'zgn huis w§

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2