KfXHTSZAIiEV Gemengde Berichten. Over zicht van Verkoopingen. overledene ook in hoog aanzien wegens zijne wijsgeerige studiën. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door verkeerd begrepen telegrafi.-che opgaaf zijn in onze vorige opgaaf eenige abuizen ingeslopen. Axel. L. de F eijter is niet gekozen doch komt in herstemming met C. IJse- baait (resp. 116 eu 62 stemmen.) Ylhsiugeu. Herkozen J. V. d. li. Gallen- fels met 373, J. Ie Sage v. Hoeve met 349, F. H. J. Wibaut met 311, J. Verkuijl Quakkelaar met 249, en W. L. Winkelman met 231. Op H. M. Kloppers. J. v. d. Meer en J. Dos waren resp. 135, '134. en 50 stemmen uitgebracht. Terueiizen. L. de Koeijer is niet gekozen, doch komt met Lij baart, Nelemans eu Rompu in herstemming. Scherpen Use. Uitgebracht 81 st. Herkozen de heeren C. D. Bolier met 08 en J. N. Oudesluis met 65 st. De overige stemmen weiden verdeeld op 12 personen. St. Maartensdijk. Uitgebracht 123 geldige st. Herkozen de heeren I. Hage I.Gz. met 107 en J. Gaakeer met 110 st. Oostkapelle. Herkozen K. Melis, met 77, gekozen S. Louwerse met 61 van de 97 stemmen. Wlssenkerke. Herkozen W. J. Vader, dr. A. J. M. Jansen en A. van Dumme resp. (niet 130, 120 en 124 stemmen. Zaawslag. Herkozen C. de Bokx. Geko zen D. Dekker, resp. met 120 en 120 van de 218 stemmen. C. A. v. Vissem, aftr. lid bekwam 98. Grijpskerke. De herkozenen bekwamen ieder 66 stemmen. Domburg. Herkozen J. de Visser met 83 van de 119 geldige stemmen. Vacature Louwerse (die niet meer in aanmerking wenschte te komen)Herstemming tusschen J. Scheele en S. Wisse die ieder 39 stem men bekwamen. Aagtekerke. Herkozen J. Wisse met 44 en J. Hosselaar met 30 van de 57 stem men. Aardcnbnrg. Herkozen J. Rosseel met 62 van de 118 stemmen. Herstemming tus- fchen P. B. Wijfels (aftr. lid) met 59 en en P. F. v. d. Hemel met 40 stemmen. In de vacatureherstemming tusschen P. B. Calon met 46 en J. F. Henry met 26 stemmen. A. S. Leijs had 8 stemmen. P. Omon 31. (Aan den morgen der verkiezing waren 2 biljetten aangeplakt. Een aan den stal van d. B. en een aan 't huis van P. Q. Beide dienden om Omon, v. d. Hemel en Callon aantebevelen. Beide waarschuwden, het een tegen «Piet van Sluis», wat niet getuigt van eerbied voor het gezag der over heid, het ander tegen het bedrieglijk weekblad van v. O ij en. Zou deze heer nog durven beweren dat de liberale partjj één is?) St. Annaland. Herkozen C. v. Lujjk, P. Bruinzeel en W. Pape, resp. inet 77, 70 en 65 stemmen. Kortgene. Een later bericht meldt ons dat de uitslag der raadsverkiezing is als volgtHerkozen A. C. Danckaarts met 47 van de 74 stemmen. In de vacature Ra demaker is herstemming noodig tusschen Laurens Maas met 33 stemmen en J. F. Gelner. Er waren namelijk 6 namenL. Maas die geen persoon duidelijk aanwezen, wijl twee personen van dien naam hier verkiesbaar zijn. Voor de {vacature Vader herstemming tusschen J. F. Gelner mei 25 en L. van Oeveren met 17 stemmen. Bruinisse. J. v. d. Berg is niet gekozen maar is in herstemming met J. v. Vistem. Er waren namelijk 187 geldige stemmen uitgebracht, dus volstrekte meerderheid be draagt 95. Ellewoudsdijk. Herkozen J. v. Liere met 34 van de 47 stemmen. Vacature Rotte Herstemming tusschen C. J. Lindhout, A. Priester en J. v. d. WerfT, resp. met 12, 10 en 10 stemmen. Vacature Mol. Her stemming tusschen J. v. d. Werf en A. Priester resp. met 14 en '13 stemmen. Ierseke. Herkozen W. v. Oeveren met 159 en J. C. v. d. Burcht met 183 stemmen. Herstemming tusschen C. D. Klos inet 125, J. v. Harmeien met 110. F. Cupery met 105, Joh. Sandee met 106 (allen lib.) en Joos Sandee met 107, J. Lemson met 96, J. Boone met 95 en G. Moerdijk met 93 stemmen. Oudelande. Herkozen J. v. Wingen met 24. Herstemming tusschen J. Oele met 14 en C. v. d. Repe met 9 stemmen. Rilland-Batli. Herkozen J. de Jager met 65 en A. Blok Gzn. met 44 van de 83 stemmen. Te Eede (G.) zijn de vier attredende antirevolutionairen, waaronder de wethouder Röodhuijsen, door liberalen vervangen, die allen candidaat waren gesteld door de anti-doleerende kiesvereeniging. Per Tel. Almeloo. Tot lid der Kamer is gekozen dr. H. J. A. M. Schaepman mei, 1228 van de 2174 stemmen. W. A. Dik kers (lib.) had 942. Te 's Gravenhage is de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen dat de aftredende leden, die gemeenschappelijk candidaat wa ren gesteld, zijn herkozen, nl. baron Van Pallandt, mr. Bevers, Rietstap, Van Mal- sen, mr. Polak Daniels, De Charro en De Wijs. Gekozen zijn dr. Van Tienhoven, mr. Snouck Hurgronje en mr. Van Raalte. Niet herkozen is het aftredend raadslid mr. Rasch. Herstemming moet plaats hebben tusschen Recourt, werkmans-candidaat, P. .1. van der Burgh en Tujjt te Sclieveningen, met de aftredende leden Kuoester, jhr Van Sijpestejjn en ridder Huijssen van Kat- tendijke. Te Amsterdam zijn elf aftredende raads leden herkozen. Herstemming moet plaa s hebben tusschen dr. Cuijpers (k), Strater (k), mr. Fabius (antir.) en Kouveld (rad.) Blijkens bij den raad var. State, af- deeiing voor de geschillen van bestuur, in gekomen kon. besluiten is ongegrond ver klaard het beroep van het bestuur der Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs te Wissenkerke tegen een besluit van Ged. staten van Zeeland be tredende de aanvrage van genoemd bestuur om de rijksbijdrage voor het onderwijs over 1890. en de bedoelde bijdrage vastge steld op f483,33. Met handhaving van het betrekkelijk besluit van Ged. staten van Zeeland is het bedrag der rijksbijdrage voor het onderwijs over 1890, toekomende aan de Vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonder wijs te Goes, vastgesteld op t 450. KftïSIt- EA SUliMM MI S tt n. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele ds. W. H. H. Dijk man te Breskens. Bedankt voor Sir Jansland door ds. Cu pery te Haatten. De algem. synode der ned. herv. kerk heeft atwjjzend beschikt op het verzoek van kerkvoogden en notabelen te Rilland- Bath om f 3659 voor de verplaatsing der pastorie van Bath naar Rilland. Het classi- kaal bestuur en het prov. kerkbestuur steunden de aanvrage. De afwijzing ge schiedt op grond dat volgens art. 7 la van het reglement voor het fonds wel subsidie verleend wordt voor de herstelling of ver nieuwing van kerken of pastorie, geenszins echter voor de verplaatsing vari de gebou wen van de eene buurtschap naar de an dere. Zijn voor die verplaatsing werkelijk dringende reden, dan moet de gemeente zich daarvoor de offers getroosten - 2o. dat niet is overgelegd het door het reglement gevorderd schriftelijk bewijs en het bedrag der gelden, welke de gemeente zelve voor het beoogde doel bijdraagt. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk dhr. J. Gideonse cand. Ned. Ger. Kerk. Serooskerkc. Zondag werd de nieuwe kerk in gebruik gem.men. Ds. Wolf sprak een toepasselijk woord naar Ezra 7 16 en 17. Benoemd tot onderwijzer te Rotterdam de heer J. Pouwer te Middelburg. De heer H. A. Weststrate slaagde te 's Gravenhage voor de hoofdacte. In de Woensdag gehouden zitting van het gerechtshof te -s Gravenhage werd in hooger beroep behandeld de volgende zaak Op 28 Maart jL kwamen twee zonen van den eigenaar eener eendenkooi in den Anna Jacobs»polder, gemeente St. Philips- land, met nog een paar andere personen, naar bedoelde eendenkooi om de eenden te voederenzij werden echter daarin ver hinderd door den 45-jarigen koopman D. S., die hun dit belette met de bedreiging «al wie voedert, schiet ik doodHij be weerde van zijn patroon, den eigenaar der eendenkooi, die hem de zorg daarvoor had opgedragen, het recht te hebben en in het belang der eendenkooi verplicht te zijn, om niemand toe te laten tot het voederen der eenden, Hoewel den 8 Maart uit zijne betrekking ontslagen, meende hij nochtans tot de uitoefening er van gerechtigd te z(jn, op grond dat hij met zijn patroon monde ling voor een geheei jaar was overeenge komen tot verhuring zijner diensten. De rechtbank te Zieriksee oordeelde even wel dat de kooiman op 23 Maart jl. niet meer gerechtigd was, om het opzicht over de eendenkooi te hebben en veroordeelde hem, wegens het door bedreiging met ge weld iemand wederrechtelijk dwingen iets niet te doen, tot zeven dagen gevangenis straf. Het hot bevestigde bedoelde uitspraak. Arrondiss. Rechtbank te 1 'uidelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: W. J. de B., 39 j., gep. soldaat. Vlissingen tot 3 m. en A. B., 16j.,enJ. B. B., 15 j. beiden Ter Neuzen, de le tot 1 m. en de 2e tot 14 d. gev., oplichtingJ. J. L., gep. O.-l. militair, Vlissingen, tot 2 m. gev., wederspannigheidP. K., 43 j., huur koetsier en koopman, tot 14 d. gev. slaan van een beambte en bedreiging C. F.. 17 j. koopman Kruininger. tot 7 d. gev. straf, en beleedigingP. R., 51 j. hv. van J. S., Vlissingen, tot f0.50 s. 1. d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: D. v. K., 18 j., ar beidster, Boschkapelle, D. v. H., 32 j., huurkoetsier, Ierseke, en A. de B., 17 j., arbeider, Schoondijke, allen beklaagd van diefstal, C. J. K., 29 j., schoenmaker, en N. B. W., 14 j., beiden 's Heerenhoek, be klaagd van diefstal en huisvredebreuk en W. S., 25 j., arbeider, Ovezand, beklaagd van mishandeling. Woensdag tegen den avond waren, luidens een bericht uit Goo% op den 's Heer Hendrikskinderendijk bij den vrachtrijder j C. Karelse twee knapen op den dorschvloer aan het spelen. Een twaalfjarige knaap draaide aan de snijmachine en een tienjarige stak de klavers in, met het ongelukkig ge volg dat, de laatste den voorsten vinger der rechterhand zoodanig kwetste dat die vinger moest worden afgezet. Denzelfden avond wilde te N'isse een ze venjarig jongentje hooi trekken uit eeneu voorbijrijdenden wagen met hooi, viel voor over en kwam met de rechterhand onder een achterwiel terecht, zoodat twee vingers en de duim zeer gevaarlijk gekwetst wer den. Dit ter waarschuwing van de kinderen bij wie het hooitrekken nogal in zwang is. M. C. Biezeliuge. Van Woensdag- op Donder dagnacht jl. heeft een konijnendiet bij eenige ingezetenen van ods dorpje zijn slag ge slagen. Eén der bestolenen vermiste er 's morgens zeven stuks. Het is te hopen, dat het der politie gelukken moge, den da der of de daders te vinden en deze naar verdienste gestraft worden. Het driejarige kind van den arbeider- telegrafist S. te 's lieer Aremlskerke, dat voor de woning speelde, is ongemerkt in een sloot geraakt en in de modder gestikt. Te Miorloo waren bij den landbou wer K. dezer dagen de beide jongste zoontjes bezig den grooten trek- en karnhond tos te maken om klaver te halen. Eensklaps ontsnapt hij aan de hand des oudsten en vliegt op den jongsten, Wouter genaamd, aan. Dezen werpt hij omver, bijt hem in het aangezicht enz. Op het geschreeuw der jongens komen moeder en dochter toesnellen doch zjj konden het woedende beest niet van het arme knaapje vei wijderen en wen telden met hond en al over den grond. Daar was niemand anders thuis, doch ein delijk komt een oom van Wouter. Deze pakt den hond bij den halsband en door hem als het ware te wurgen, wordt hij het als razende dier meester dat daarop wegloopt Droevig is de aanblik van het erg gewonde en doodelijk verschrikte knaapje dat letterlijk onkenbaar is door wonden en bloeden aan voor- en achterhoofd, neus, oogen, ooren en wangen deerlijk gekwetst is. Een kerrniskoek is te Uitgeest oorzaak gewordeD, dat een te goeder naam en faam bekend staand persoom T. Kluft geheeten, een alles behalve aangenamen dag heeft gehad. Genoemde persoon begaf zich Maan dagmorgen heel iu de vroegte naar het woonhuis van zekeren J. H., ten einde dezen at te halen voor te verrichten wei kzaamhe- den te Krommenie. Bij hem aangekomen moest J. H. zich nog even verwijderen, zoodat Kluft zich een poosje alleen in de woonkamer bevond, daar de vrouw nog te bed lag. Welgemoed begaven beiden zich weldra op weg naar Krommenie, elkander troos tende met de woorden «Hard-gaat-ie.» Toen de vrouw opgestaan was en na zich gekleed te hebben met het oog op de kermis zich ook met haar gouden versiers* len wensch te te tooien, bleek Het, dat dc-ze voorwer pen uit de lade verdwenen waren, terwijl een lekkere kerrniskoek onaangeroerd was blijven liggen. Groote ontsteltenis maakte zich van het vrouwtje meester. Met verlan gen werd naarde terugkomst van man-lief uit gezien en toen deze des avonds laat terug keerde, was men na onderling overleg tot de overtuiging gekomen dat niemand anders de dief kon zijn dan de persoon die des morgens voor dag en dauw alleen in de kamer was geweest, toen H. zich even had moeten «verwijderen.» De politie werd met de zaak in kennis- gesteld en de gevolgen bleven niet uit. Kluft werd Dinsdagmorgen zonder vorm van proces gehaald en hoe hij ook tegen stribbelde in den toren opgesloten, niette genstaande zjjr, werk hem te Beverwijk riep. Geruimen tijd werd door hem door gebracht in de verblijfplaats van boeven en deugnieten, totdat.... zyn reddendeengei in den vorm van een kerrniskoek werd voor den dag gehaald. De familie zou de Zondag gekochte ker rniskoek, nu er toch visite was, eventjes aanspreken en zich eens terdege vergasten. De koek kwam te voorschijn en nauwelijks was deze onder het mes gekomen, of het bleek dat de go aden sieraden der vrouw, waarboven de koek gelegd was geworden, vastgehecht waren aan de kleverige zelf standigheid van de kermis. Tableau De man kleurde en de vrouw kleurde, maar intussehen had Kluft op hun aanwijzen een geruimen tijd «in de nor» gezeten. De vruchtentijd geeft te Rotterdam meer malen tooneeltjes te aanschouwen eenig in hun soort. Daar zijn de vischvrouwen groen tevrouwen geworden. Bruine Jaan is de heldin des markt. Zjj koopt wagens en bootjes geheel met aardbeziën beladen en verkoopt die weer met kleine winst bij enkele manden aan haar die minder dan Jaan aari het slijk der aarde gezegend zijn. Iedereen kent Jaan en Jaan kent ieder. Zij is altijd gekleed in vuil jak, blauwe baaien rok, zwarte kousen met luchtgaten, en groote klompen. Op de buik hangt een ouderwetsche zak, waarin haar geld is. Ru zie heeft Jaan nooit. Dit kan niet van alle vrouwen gezegd worden. Tusschen visch vrouwen en groentevrouwen zijn vaak questiën op te lossen. Scheldwoorden en verwijtingen worden dan uitgegild, de armen in de zijde gezet euz. Vooral op Zaterdagavond is het er ge zellig. Bij een groot aantal walmende olie lampen wordt er dan veel luider gespro ken dan noodig is om zich verstaanbaar te maken. Heeft Bolle Miet, die roept «een dubbeltje een pond», het wat drukker dan Kaat de Keutel en begint die dan «negen centjes een pond dan gaan de pop pen aan het dansen tot klokke twaalf de vuilnismannen komen en alles schoon ve gen tegen den Zondag. Tc Sliedrecht is een woning afgebrand doordat de kleederen eener vrouw bij bet naar bed gaan in brand schenen geraakt te zijn. Spoedige hulp mocht niet baten. Hei ledikant stond weldra iu vlam, de vlam deelde zich aan de geheele woning mede en de vrouw kwam daarbij jammerlijk om het leven. Een op schildwacht in slaap gevallen matroos te Hellevoetsluis is van een aanzienlijke hoogte in het droge dok gevallen en bekwam doodelijke kneuzingen. Te YVageningen viel Woensdag een landbouwer van zijn paard at en werd meegesleept, wijl bij het touw van den halster om zjjn arm had geslagen. Hij werd zoodanig gewond dat hij terstond aan de gevolgen overleed. Uit de raadszaal eener plattelandsge meente. Burgemeester (bij een moeilijk voorstel). Eu zijn de heeren 't eindelijk eens met de schikkingen die B. en YV. wenschen te treffen. Secretaris (tevens schenker). Drinken alle heeren bitter Leden. Ja, ja, ja Burgemeester. Dan, mijne heerenis het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. N. v. d. D. Te Zaandam is een apothekersbediende, wegens het het niet nauwkeurig bereiden van geneesmiddelen, het afteveren van en het niet plaatsen van een gebruiksaanwijzing op de geneesmiddelen door den kantonrechter ver oordeeld tot vier geldboeten één van f 80 en drie van f 5 of hechtenis van 16 dagen voor de eerste en van 1 dag voor elke der drie laatste boeten. Tegen de helling van de boschrjjke hoogvlakte van Sila in Calabiië ligt een kleine plaats, Bianchi, met nauwelijks 3000 inwoners. Daar is in de laatste dagen de schokkende slotakte van een liefdestreurspe! afgespeeld, waarin gloeiende hartstocht en blind toeval te zamen werkten om het on geluk van een geheele familie te voltooien. Daar leefde in bescheiden omstandigheden de wijnhandelaar Gualtieri, die drie dochters had. De oudste, Maria, was met een onder wijzer getrouwd de beide jongsten leefden riog bij hun vader thuis Naar de hand van Virginia, de jongste, een twintigjarige, dong een karibinier die daar in garnizoen lag. Tusschen beiden bestond een innige verhou ding, die echter door farniliekuiperijen afge broken en het meisje verloofd werd aan een rijk koopman uit de buurt. Toch bleef zjj met haren eersten geliefde een hartstochte lijke briefwisseling onderhouden. Op den dag toen zij huwen zou, schreef de karibinier haar nog een brief, waarin hij haar smeekte toch niet naar hetaltaartegaan. Doch het meis je ging in bruidskostuum naar het balkon harer ouderlijke woning tegenover de karibinierska- zerne gelegen en hield een vertrouwelijk ge sprek met haren verloofde. Dit hinderde den karibinier en toen bij haar deze trouwe loosheid jegens hem verweet, behandelde zij hem met minachting wat zijn woede opwekte. Een uur later trad de bruidstoet uit liet huis om naar de kerk te gaan. Eerst Virginia met hare getrouwde zuster. Daar achter de bruidegom met de bloed verwanten. Plotseling hoorde men een schot uit het venster van de kazerne, een tweede schot volgde en de doodelijk verschrikte bloedverwanten zagen de zuster der bruid, Maria, doodelijk aan 't hoofd gewond ter aarde storten, terwijl Virginia, wie de wraak gegolden had, door een schampschot was gewond. De vermoorde zuster laat een kind van twee jaar na: de moordenaar verklaarde later innig berouw te gevoelen de onschul dige vrouw getroffen te hebben, maar ook bij het gerechtelijk verhoor verklaarde hij, dat de trouwelooze Virginia den dood ver diend had. De familie is in diepen rouw gedompeld en de huwelijksplechtigheid ging niet door. De moordenaar was slechts na zeer veel- moeite gevangen te nemen, daar hij zijn vervolgers dreigde neer te schieten eu zich in de kazerne had gebarricadeerd. Maandag 27 Juli. lVenicldingc, 11 uur door not. Merens de gemeenteherberg, woonhuis, ruime voor- en achterkamer, bovenzaal, logeerkamers, stalling en erf 657 cA. En de vergunning. Borsele, 10 uur b\j wed. Rottier voor L. Rottier 24 H. tarwe, erwten, gerst paarde- boonen, bij Plantlust. Voor L. Rottier Izn. 10 H. erwten, gerst, paardenboonen, haver in Holenhoek. Kapellc, by Markusse, 7 uur door not. Gallis Merens perceelen tarwe, rogge, gerst, erwten, boonen onder Kapelle en Biezelinge. Kloctingc, bij Akkenaar 2 uur voor de heeren Burger en Beenhakker door not. Mu- lock Houwer, tarwe, gerst, erwten, aard appels in Moolhoek, den Berg, Schuurstoepje en Noordhoek. Dinsdag 28 Juli. Te pachten bij Inschrijving, hof stede „Vredenhoef" met 63,21,85 H. bouw en weiland onder 's Heer Arendskerke, Heinkenszand en 's Heer (Abtskerke. Biljet ten voor of op 28 Juli te 12 uur 's middags by dhr. Fransen v. d. Putte Zoon, Goes. Vlissingen in Café But door not. de Wolf 7 uur, een huis en erf Koningsweg van dhr. Louman. «nolle, Odeon 12 uur, stoomschepen Stad Zwolle, Stad Amsterdam,Stad Meppel; 2e een pakhuis en smederij; steenkolenpak huis, wachtlokaal, Steiger. Agontuurslokaal Hasselt; id. Zwartsluis. Jtlelislierke, by Matthysse voor het Burgerl. Armbestuur door not. Loeff verhw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2