1891. No. 123. Dinsdag 21 Juli. Vijfde Jaargang. «I. DE JONGE Jz. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE» V Vit Suriname. KERK- EN SCHOOL.NIEUWS. Gemengde Berichten. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Gemeenteraadsverkiezing. Bij uitzondering, wijl de Goesche ge meenteraadsverkiezing het dichtst in onze nabijheid plaats heeft, willen wij er een en kel woord van wijden. Tot onze blijdschap heeft de antirevolu tionaire kiesvereeniging aldaar besloten de attredende liberale candidaten niet te be strijden. Het voorstel van den heer B. Janse in dien geest had onze instemming. Het liberalisme, voorzoover het in coterie geest ontaardt, achten wij een pest te zjjn voor stad en land maar de werkzaamhe den van liberalen in den gemeenteraad zoo als bijv. de wethouder Ochtman, achten wij van zoo ingrijpend belang dat wij be strijding van derzulken candidatuur, tenzij er geen kans van slagen zij, zeer moeten ontraden. Ook de liberalen dachten er zoo over, door tegenover de aftredende raadsleden onzer richting, Vervenne en de Jonge, geen can didaten te stellen. Het gemeentebelang wordt door deze indirecte samenwerking der twee partijen bevorderd. Zoo zochten in 1889, toen te Goes de schoolquaestie de partijen nog scheidde, de antirevolutionairen nog steun en samen werking bij de katholieken, doch met ver- geefschen uitslagde liberalen voelden niets voor een proportioneele vertegenwoordiging. De katholieke candidaat M. A. Stieger viel en dat nogal in eene vacature. Geluk kig hadden de liberalen door dezen strijd de onbillijkheid ingezien en zoo stemden alle drie de partijen in September daaraan volgende, dus reeds enkele maanden daarna, op den heer de Meulenmeester. Nu echter, met de aftreding van vier raadsleden treden de katholieken geluk kig niet allen met een eigen candidaat opwederom den heer Stieger, die in 1889 nog van meening was dat 9 liberalen in den Goeschen raad veel te veel was en de antirevolutionairen en katholieken recht had den op meer vertegenwoordigers. In een ingezonden stuk van een katholiek in de Goesche Crt. wordt de candida tuur Stieger aanbevolen met ditzelfde bil lijkheidsargument maar in omgekeerden zin. Van de 8 zetels der liberalen wordt niet gerept. De heer Stieger moet een zetel van een der vier antirevolutionairen bezetten. De katholieke kiesvereeniging (is zij niet klein stelde den heer Stieger tegenover den heer de Jonge om om het gemeentebelang te dienen neen om een geloofsgenoot in den raad te brengen want er moeten twee katholieken ia den raad zitten. Nu ontkennen wij de wenschelijkheid van dit laatste nietmaar hadden de katholieken dan niet wijzer gedaan te wachten tot de vacature Jonquière hun daartoe de gelegen heid bood Waarom moet daarvoor de heer de Jonge worden uitgeworpen? Heeft deze heer als raadslid zijn taak niet ernstig op gevat Heeft hij niet genoeg naar rechtvaar digheid gestreefd? Heeft hij de zuinigheid niet betracht? Wat heeft hij als raadslid voor kwaads gedaan Al deze vragen zal de katholieke kies vereeniging wel willen beantwoorden, of mogelijk heeft zij dit reeds gedaan De kiezers hebben recht te weten welk gemeentebelang betrokken is bij de hand having van den heer Vervenne en de uit werping van den heer de Jonge, en waarin de verdienstelijkheid des eenen boven den anderen uitmunt. Een kiesvereeniging die alleen maar tot de kiezers zegtDie of die moet je kiezen en daarmee uit, zonder dit advies te moti- veeren, beseft al heel weinig van hare roeping. En wat men fluistert dat de liberalen van dit zaakje meer geweten hebben en dat wij buiten het comité om door de vrienden van het comité zijn beetgenomen, weigeren wij beslist te gelooven. Integen deel verwachten wjj dat de onpartijdige vrijzinnigen, uit protest tegen deze zeer on- heusche manoeuvre der katholieke kiesver eeniging, den heer zullen herkiezen. Onder de vele ongerijmde beschuldigin gen die den nu afgetreden gouverneur Lohman naar het hoofd werden geslin gerd, behoorde ook deze, dat hij, om zich te wreken op de leden der Staten H. Bar net en Mr. C, H. van Meurs aan den Procureur-Generaal last had gegeven, een proces waarin die ambtenaar ten gunste van genoemde heeren in appel was gegaan niet verder voort te zetten maar in te trekken. Met groot misbaar gewaagde men van een gewelddadig ingrijpen in de beslissin gen der rechterlijke macht, van niets ont- zienden willekeur, ja van een «haast onbe grijpelijke vertreding der rechten» van de heeren Barnett c. a. Wat moest er op die wijze van de rech ten en vrijheden van «Suriname» worden» wat van het gezag der «zoogenaamde Staten.» «Want ziet, de intrekking van dat appel «geschiedde weinige uren nadat was rond- «gedeeld het gedrukte verslag van de zit- «tingen der Koloniale Staten, waarin de «koloniale huishoudelijke begrooting voor «1Ö91 was behandold, bij welke gele- «genheid, onder meer, de leden der Staten «H. Barnet en Mr. C. H. van Meurs» in af keurenden zin over het beleid van den gouverneur hadden gesproken. Reeds de vorm waarin de klacht wordt geuit is typisch. Met veel behendigheid worden de zaken zoo voorgedragen alsof het appél onmiddellijk na de bestrijding van den gouverneur in de Staten-vergadering werd ingetrokken, terwijl men er ook uit kan lezen, wat wel de waarheid zal zijn, dat die bestrijding reeds dagen te voren had plaats gehad, terwijl op 2 Aug. slechts het verslag van de vergadering uitkwam. Alsof zonder dat verslag de gouverneur van al het gesprokene niets zou hebben vernomen Doch dat daargelaten. Welke zijn nu de feiten Volgens officiëele bescheiden deze. De firma waarvan de heer Barnett mede vennoot is, had in Juni 1890 te Paramaribo eenige arbeiders gehuurd om op een goud veld te gaan werken. Onderweg echter werden die menschen ontevreden en wel omdat zij bezwaar had den tegen de hoedanigheid der rijst die hun als voedsel werd verstrekt! Dit feit is op zich zelf reeds waardig te worden opgemerkt en pleit niet bijzonder voor de zorg die de heer Barnett voor zijn gekleurdej arbeiders draagt. De arbeiders keerden daarop naar Para maribo terug, waar zij den 26en Juni aan kwamen. Door den heer Barnett werd daarop tegen hen eene vervolging ingesteld bij den om- gaanden rechter, wegens het willekeurig verlaten van hun dienst, doch de rechter sprak hen vrij, op grond dat de hun ver strekte rijst niet goed was. Van dit vonnis nu teekende de procureur appél aan, omdat hjj meende, dat bij het verhoor van een der getuigen een dei- artikelen van de strafverordening was ge schonden. Terwijl deze zaak hangende was, beproef den de werkelooze arbeiders aanvankelijk bij andere goudontginners werk te krijgen, doch de heer Barnett zorgde dat die allen intijds bericht kregen zoodat die pogingen mislukten. Zelf hen aan het werk stellen, wat zij verzochten, wilde hij evenmin en even beslist weigerde hij op eenigerlei wijze in hun onderhoud te voorzien. Blijkbaar meende de heer Barnett hen zoodoende wel klein te krijgen. Honger is de beste kok en op die manier zouden die verlekkerde negers hun bedorven rijst nog als een heerlijk gerecht gaan be schouwen. En mochten zij soms hangende het appèl van honger omkomen, welnu, goed bezien was dat voor zulk een ongehoord feit, met majesteitsschennis gelijk te stellen, volstrekt geen te zware straf. Ten einde raad en op jhet punt van ge brek te bezwijken, hebben toen die arbeiders, waaronder Engelsche onderdanen waren, zich tot hun consul gewend om hulp en raad. De heer Lohman, b(j wien de consul beklag indiende, vroeg den prorureur-gene- laal of er geen middel was om de zaak tot een einde te brengen en deze, langs anderen weg zich reeds overtuigd hebbende dat er geen schending van de strafveror dening had plaats gehad en dus het appèl ongegrond was, trok daarop het appèl in. Zoo is, blijkens officieele bescheiden, de toedracht van de voor de heeren Barnett c. a. waarlijk weinig vleiende geschiedenis, die mede dienst moest doen als een middel om den beer Lohman, die niet wilde mede werken om de gekleurde bevolking te helpen vertrappen en daarom door de jodenpartij gehaat wordt, met een doodelijken haat te treffen. Ze is kenschetsend voor de toe standen daarginds 1 Oranjevaan. 20 Juli 1891. De heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman afgetreden gouverneur van Surina me, heeft bij zijn vertrek uit de kolonie de volgende proclamatie uitgevaardigd «Bij zijn vertrek uit de kolonie wenscht de ondergeteekende een woord van wel- gemeenden dank te richten tot allen, die in de stad en in de districten deden blijken van hunne instemming met de inzichten, die hem gedurende zijn bestuur hebben geleid, of van toegenegenheid en sympa thie voor zijn persoon, en die hem daar door zijne taak in niet geringe mate hebben verlicht en veraangenaamd. «In het bijzonder ook betuigt hij zijn hartelijken dank aan hen, die in de on langs hem aangeboden adressen, op voor hem zoo vleiende wijze, gevoelens aan den dag legden, waarvan hij de uitingen inet voldoening naar Holland medeneemt. Hij beschouwt die adressen als een onderpand dat de bevolking van Suriname hem in hare herinnering eene plaats zal bewaren op welke hij prijs stelt. Wat hem aan gaat, kan zij verzekerd zijn, dat hij niet zal ophouden in haai en in alles wat haar aangaat levendig belang te stellen. «Moge de welgezinde bevolking de gevoe lens van gehechtheid en liefde, waarvan zij deed blijken jegens hem, overbrengen op zijn opvolger, die zijnerzijds in het behar tigen harer belangen en in het streven naar opbeuring der kolonie bij den onder geteekende zeker niet zal achterstaan. En hiermede zjj allen vaarwel gezegd. «Ruste Gods zegen op u en op het land.» De orde der steden in ons land, ge rangschikt naar de grootte der bevolking, is als volgt Amsterdam 418,000, Rotterdam 210.000, 's Gravenhage 161,000, Utrecht 86,000, Groningen 56,000, Haarlem 52,000, Arn hem 50,000. Steden met een zielental tusschen de 20,000 en 50.000 inwoners zijn in volgorde Leiden, Tilburg, Dordrecht, Nijmegen, Maastricht, Leeuwarden, Delft, 's Herto genbosch, Nieuwer-Amstel, Zwolle, Schie dam, den Helder en Breda. Steden met een zielental tusschen de 10,000 en 20,000 inwoners zqn naar rangorde Gouda, Kampen, Zutfen, Middel burg, Alkmaar, Amersfoort, Zaandam, Vlis- singen, Bergen-op Zoom, Gorinchem, Sneek. Venlo, Roermond, Hoorn en Harlingen. De bevolking van het geheele land be draagt thans 4,575.000 inwoners. Bij kon. besluit is mej. A. M. Gerth v. Wijk, leerares aan de H. B. S. voor meisjes thans met verlof hier te lande, op haar verzoek, wegens lichamelijke ongeschikt heid met 1 Aug. eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De oud-gouverneur van Suriname, jhr. Lohman en familie zijn Vrijdagavond te Amsterdam aangekomen per Prins Willem II, van den K. W. I. Maildienst. De heer A. Flipse, opzichter der pu blieke werken te Weesp heeft den len prijs behaald van de 3 prijzen uitgeloofd door het gemeentebestuur van Muiden voor het doelmatigste plan tot het bouwen van een school te Muiderberg met in aanmerking nemen van de begrootingssom. Zeven bouw kundigen hebben medegedongen. Zierikzee. Van antirevolutionaire zijde zjjn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de hh. W. Koole, B. Joppe, A. Tim merman en F. J. v. d. Ven. IERSEKE. Raadsvergadering van Zater dag 18 Juli, des avonds 6i/s uur. Tegenwoordig 6 leden, voorz. de heer Verboon (burgem.) De notulen der vorige verg. worden on gewijzigd goedgekeurd. Verscheidene ingek. Prov. en Staatsbl. voor kennisgeving aangen. Ingekomen le eene dankbetuiging van Mejuffr. Kievit voor de verhooging van haar salaris als onderwijzeres. 2e. goedk. van Ged. St. van een besluit tot enkele af- en overschrijvingen op de begr. 1890. 3e. id. id. van een besluit tot wijziging der begrooting 1891, ten gevolge der voor genomen reparatiën aan de vroegere dok terswoning. Wordt gelezen proces-verbaal der gemeen tekasopneming door B. en W. Volgensde boeken was meer ontvangen dan uitgege5 ven f2897,096 dit vermeerderd met f103,64" als goed slot over 1889 geeft f3000,74, welke som in kas aanwezig was. De administratie droeg duidelijke bewijzen van accuratesse en netheid. Daarna wordt de gemeente rekening over 1890 ingediend bedragende in ontvf27492,18 en in ui tg. f25709,026, goed slot f 1784,15''. De heeren Schipper, Sandee en Sauer worden benoemd om de rekening te onder zoeken. Den 21 Juli 1890 is met ingang van 1 Aug. voor een jaar tot tijdelijk secretaris en ontvanger der gem. benoemd de heerJ. A. Geill te Veere. Daar deze tijd weldra verstreken is stel len Burg. enWeth. voor tot eene definitieve benoeming over teg ian- Met alg. st. wordt benoemd de heer P. de Vey alhier. Verder wordt bepaald, dat de benoeming tot secretaris zal ingaan op 1 Aug. a. s. en die tot ontvanger op 15 Aug. mits, wat de laatste datum betreft, als dan Ged. St. in de vereeniging dier beide betrekkingen zullen hebben toegestemd en de borgstelling door den benoemde zal hebben plaats gehad. De heer De Vey wordt terstond als secre taris beëedigd. Ten slotte komt in behandeling de cir culaire van Ged. St. waarin aan de gem.- besturen in Zeeland de vraag voorgelegd wordt, of eene herziening van dejaarwedden der burgemeesters en secretarissen wensche- lijk achten. De Voorzitter heeft»een lijstje gemaakt van gemeenten, welke bij ongeveer gelijk aantal inwoners aanmerkelijk hooger sala rissen en bij een aanzienlijk minder getal inwoners ongeveer gelijke salarissen uitkee- ren, dan Ierseke. Hij heeft die cijfers niet verzameld voor zich zelf, maar voor den secretarisvan wien hij overtuigd is dat te gering inkomen geniet naar de werkzaam heden aan die betrekking verbonden. Hij vraagt of met het oog op deze verschillen een wijziging wenschelijk geacht wordt. De heer Van Oeveren zou met het oog op den financieelen toestand en met het oog op het gevoelen van Ged. St., die eene algemeene herziening nog gaarne wat had den willen uitstellen, met eene verhooging der bedoelde jaarwedden nog wat willen wachten. Een paar andere sprekers sluiten zich eenigszins daarbij aan en ten slotte wordt met alg. st. eene herziening voorals nog onnoodig geacht. Daarna wordt de verg. gesloten. Wij ontvingen de 9e aflevering van de Heidelbergsche catechismus door ds. H. Hoekstra, predikant bij de Ned. Ger. Kerk te Utrecht. Uitgave van J. A. Wormser te Amster dam. Het geheele werk zal 25 afleveringen omvatten, waarvan de |prijs is f 0.15 per aflevering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwijk Binnen ds. C. B. Oorthuijs te 's Gravenhage. [Tweetal ds. Kar- res en Oorthuijs. Te 's Gravenhage slaagde voor de hoofd} acte dhr. Popma te Delftte Breda slaag den de hh. P. Breel van Nieuw- en St. Joos- land en J. H. Kohier van Groede; te Zwolle slaagde op het hoofdonderwijzers-examen dhr. C. v.,d. Baan, onderwijzer aan de chr. school te Kampen, geboren te Zierikzee. Chr. Ger. Kerk, Beroepen te Medemblik dhr. T. de Ja- gerSz.cand.teLandsmeer;te Meliskerke en te Geesteren dhr.F. Staal Pz. cand. te Kapelfe; te Grijpskerke dhr. J. Gommer cand. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinenoord en Rozenburg door ds. Wolff te Axel. Vrijdagavond jl. nam Ds. P. J. W. Klaar hamer, predikant te Middelburg van de ge meente alhier afscheid met eene rede naar aanleiding van Jesaja 54 10. Na afloop daarvan zong op verzoek van Ds. J. Hulse- bos, de gemeente den scheidenden leeraar toe Ps. 121 4,j waarna Ds. P. J. W. Klaar hamer de gemeente verzocht het laatste vers van Ps. 72 aan te heffen. J (VI. Ct.) Krniningen. De Raad dezer gemeente be noemde tot onderwijzer aan de school te Hansweert dh.r F. Maijs, tijdelijk onderwij zer te Wemeldipge. Door dhr. J. C. de Jonge van Kruinin - gen is met goed gevolg afgelegd het eind examen der kweekschool voor machinisten te Amsterdam. De heer P. de Man, hoofd der school te Meliskerke, hoopt op 1 Aug. e. k. den dag te herdenken waarop hjj vóór 25 jaar zijne betrekking aldaar aanvaardde. De wonderdoktervan Rosendaal. Onder dezen titel deelt de N. Bred. Ct. het resultaat mede van een onderzoek, dat zij instelde naar den Amerikaanschen «dok ter Sequah». «Wanneer de heer Sequah het hotel zal verlaten meldt het blad, om zich te begeven naar het door hem gehuurde stuk weiland, waar hij de deugdelijkheid zijner geneesmid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1