i Gemengde Berichten. RECHTSZAKEN. S. Datema, W. A. Dekker, J. Van Dellen, A. Doorc», H. D. Drenth, L. H. Duin, S. Dwarshuis, N. IJ. Van Goor, S. H. Groene- veld, J. Joffers, C. J. Kaptein, N. G. Kap tein, B. J. Lainbers, J. Luchtigheid, G. Meijer, A. Nawijn, B. Roorda, R. Smeding, J. H. Spoel, J. Tholen, C. W. De Vries, G. Wielenga en G. S. Wiersma. De synode der chr. ger. kerk zal D. V. na inleidende rede door ds. Gispen op den 17 Aug. in de chr. ger. kerk te Leeuwarden, aldaar geopend worden op Dinsdag 18 Augustus 1891 te 9 uur. Af gevaardigden uit Zeeland zijn ds. Littooij en ds. Bouma, (secundi di. de Jager en Elfiers)en ouderlingen D. Mulder en J. Bonner (sec. J. Tazelaar en C. Braamse). Preadvizeerende leden zijn de hh. docenten der theologische school en de zendingsdirec- tor dhr. J. H. Donner. Het 18e Zuider Zendingsfeest in het Liesbosch werd Woensdag jl. op de gewone wijze gevierd. Prof. Vuleton hield de ope ningsrede. Tot in den namiddag viel er veel regen. Eerst daarna werd het meer levendig op het terrein, daar velen die elders beschutting tegen het weder gezocht had den, zich weder op het terrein lieten vinden. Er waren ongeveer 3000 bezoekersde opgewekte stemming leed niets onder den invloed der vele regens. Ds. Laan die in plaats van dr. Zeydner de slotrede uitsprak, mocht daarop met recht wijzen. De tentoonstelling van het Rotterdamsche Zendinggenootschap trok vooral de aandacht wegens hare nette inzending. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelb. door Ds. J. H. F. Gangel te Aalten. Goes. Den leerlingen der chr. school, hoold de heer De Hoogh, voorzoover zij zich dooi getrouw schoolbezoek onderseheidden, wacht een verrassing op Woensdag 15 Juli, a. s.; en wel in den vorm van een uitstapje naar Vlissingen. Er zullen drie waggons worden aangehaakt aan den trein van 12,17. Door de ijverige bemoeiingen van de Commissie tot bevordering van Schoolbezoek is een uitmun tend terrein gevonden, waar de kinderen zich naar hartelust kunnen vermaken. Voor mondbehoeften wordt mede gezorgd. Wel gaat ditmaal de muziek niet mede, maar aan afwisseling zal het niettemin niet ont breken. Ook voor het geval het regenen mocht, heeft de Commissie voor terrein ge zorgd. Op verschillende plaatsen op Walche ren is de vlekziekte onder de varkens uit gebroken; zoo ook onder de gemeente Kou- dekerke, op het «Zand». Het nieuwgebouwde weeshuis te Neerbosch is thans geheel voltooid en in gebruik genomen. Weldra zullen een 200 tal arme zwervelingen er een loevluchts- oord vinden. De Amsterdamsche Omnibus-maat" schappij vervoerde op de beide «keizerdagen» niet minder dan 160.000 passagiers, De commissie van de te Tilburg he vorige jaar gehouden landbouwtentoonstelling heeft het voordeelig saldo beschikbaar ge steld ten bate van de noodlijdenden door den hagelslag, op 1 Juli jl. Betreffende de zware verwonding, door den dood gevolgd, die in een koffiehuis te Rotterdam geschiedde, kan nog het vol gende worden medegedeeld. De dader Nieukerk staat bekend als een oppassend man, is gehuwd en heeft zeven kinderen. In den laatsten tijd liet de ver standhouding tusschen man en vrouw veel te wenschen over, daar hij zijne vrouw wantrouwde, in den omgang met zijn voor- maligen bediende Lucas de Haan om deze reden werd de bediende uit zijn dienst ontslagen en het huis hem ontzegd. Dinsdag avond. bezocht De Haan in min ot meer beschonken toestand het koffiehuis weder en bleef in het voorhuis, waar hij werd geholpen door vrouw Nieuvvkerk, terwijl haar man zich in een achtervertrek bevond. De Haan wilde de vrouw overhalen naar achteren te gaan. Nieuvvkerk overmand door drift en jaloezie, liep naar voren en bracht De Haan twee diepe sneden aan den hals toe. Daarna begaf hij zich naar het politiebureau. De kas der afdeeling Aengwirden van den Soc. Dem. Bond, waarin ook eenig geld, aan het weekblad De Klok toebelioo- rendë, te zamen f 70 is gestolen terwijl de penningmeester afwezig was om vee te melken. Te Groningen zijn twee paarden ge storven tengevolge van bet eten van be schimmeld brood. Te Berkhout zijn twee knaapjes bij het zwemmen verdronken. Te Harderwijk is een 12-jarige knaap die alleen op een schuit was, in de Zuiderzee ge vallen en verdronken. Te Veendam is een werkman in de aardappelmeelfabriek van de trappen gevallen en door de machine gegrepen. Na eenige malen rondgeslingerd te zyn, stond de machine stil; het hoofd van den ongelukkige was geheel verpletterd. De sneltrein ArnhemRheine is eer gisteren avond natyj Lochem ontspoord. Het puntstuk der locomotief is gebroken, enkele wagens raakten in de sloot. Slechts twee personen werden gewond. Op de jaarmarkt te Tilburg kon men reeds de de nadeelen van den boerenstand, tengevolge vair den hagelslag, bemerken. Vele kleine burgers die varkens mesten voor den winter, ontdeden zich tot eiken prijs van hunne varkens omdat zij geen veevoeder meer hadden. Er werden biggen voor f25 ct. per stuk verkocht, terwijl de Een heer te Schoonhoven, een krasse 85-jarige, kreeg bij het ten van visch hij ongeluk een graatje in de keel. Na een zeer smartelijk lijden overleed hij een kwartier-uurs later. De tandmeester Herman P. stond gisteren te Aken in hooger beroep terecht. Zooals men zich waarschijnlijk herinnert, had deze sterkvingerige heer zich bij den pater-jezuïet J. te Sittart voor dr. W. uitgegeven, en den goeden man opzettelijk 21 tanden getrokken, om hem daarna een vaPch gebit van 400 Mark te kunnen verkoopen. De pater was langen tijd ern stig ziek geweest tengevolge van deze «heel kundige» behandeling. Het vonnis, 3 maan den gevangenisstraf, werd bevestigd. Bestolen voor honderdduizend francs. Zoo van tijd tot tijd loopeu juweliers en goudkashouders er nog wel eens voor een aardig sommetje in. Door schade en schande wjjs gewoiden, worden deze y verige bur gers der maatschappij wel met den dag wantrouwiger, maar tegen de sluwheid hun ner belangen zijn ze nog niet opgewassen. Engeland en Amerika genieten de twijfel achtige eer de beste gauwdieven op te le veren en Brussel is de plek, waar deze haviken meestal neerslaan. Het magazijn van den heer Scheemaeckers in de Treureubergstraat te Brussel is ruim voorzien van alles wat een dameshart in verrukking kan brengendiamanten en paaiden, ringen en speldetij alles fonkelt in honderdvoudige tinteling. Een veertien dagen geleden kwamen twee heeren en een dame voor de eerste maal in dit paradijs en kochten een kleinigheid. Later kwamen zij een paar keer terug. Dat het een Engelsche familie en uiterst net gekleed was, behoeft geen betoog. De oudste der drie was de papa der beide andere personen, en de oude heer had tus- schenbeide in den winkel zulke hevige aan vallen van asthma, zoodat een ieder er me delijden mee had. Hy was ook zoo n vrien delijk, eerbiedwaardig man. Verleden week Woensdag vertelde hij aan den juwelier, dat zijne lieve kindertjes eer lang hunne zilveren bruiloft zonden vieren en hij 's middags met hen komen zou, om een of ander cadeautje uit te zoeken, maar het moesten stukjes van waard j zijn. 's Middags kwamen ze dan ook. Mijnheer Scheemaekers zette met vroolijk gezicht zijne rykste sieraden op de toonbank en men was druk bezig aan het uitzoeken, toen de aar digheid verstoord werd door 'den ouden heer, die van het warme weer een toeval kreeg en als een zak op den grond viel Wat een consternatie Papa en zyn kinderen reden treurig huis waarts en mijnheer de juwelier zette met een verdrietige plooi op het voorhoofd al het moois weer in de kast. Doch den volgenden morgen, daar krygt hy een briefje van den ouden heer, om met alles, wat er op de toonbank had gestaan, naar zijn woning te komen, dan kon hij op zyn gemak een keus doen, daar hy wel hersteld was, maar nog het bed moest houden. Weer straalden de aangezichten van den heer en mevrouw Scheemaeckers van zui vere vreugde en ieder met een tasch vol preciosa kwamen zij in het deftige huis van den zieke. De schoondochter ontving hen, liet al dat schoone in de slaapkamer van papa brengen en ging na een klein praatje eens zien, waarop de keus gevallen was. Het duurde nogal lang voor zij terugkwam en toen de juwelier nieuwsgierig zijn hoofd in de slaapkamer stak, bemerkte hij tot zijn schrik, dat deze ledig was. Onder het gegil «We zijn bestolenvlood hy de deur uit, maar werd evenals zijn vrouw door de toe geschoten menigte gegrepen en als dieven vastgehouden. En geen wonder, toen met overhaasten stap, de Engelschen die de buit hadden, uit de deur snelden, zeidenj ze om opzien te voorkomen«Wij gaan naar het politie-bureau, pas op, daar zijn twee dieven in huis Of er van de 100,000 francs juweelen ooit éen terecht zal komen, is onzeker. De Brusselsche justitie kan daar nu nog geen antwoord op geven zy ziet er geen weg op. Men verhaalt van kapitein Shaw, den thans afgetreden commandant der Londen- sche brandweer, een anecdote welke van zijn tact getuigt. Voor eenigen tijd ontstond een begin van brand in een aanzienlijk huis aldaar terwijl aan de andere zijde van het huis een partij werd gegeven. Kapitein Shaw kwam met zijr. manschappen en bluschte den brand vóór de dame des huizes iets daarvan bemerkt had. Hij zond toen zijn mannen weg en zei aan de bedienden dat zij niet zeggen mochten aan mevrouw dat er brand in haar huis was geweest. Zoo kon de feestvreugde ongestoord voort gaan. Maar juist toen ook hij zelf op het punt stond het huis te verlaten, kwam mevrouw aanloopen, vragende wat dat was, want zy meende gerucht gehoord te hebben. «Verbeeld u mevrouw», zoo kwam Shaw haar tegen, «daar wilden de dienstboden mij niet toelaten tot uwe party, omdat ik mijn uitnoodigingskaart vergeten heb». De dame was zeer verwonderd, want zy wist zeer goed dat de commandant niet geïn viteerd was. Maar zy nam den arm dien hij haar bood en liep met hem naar de feestzaal. Eerst den volgenden morgen vernam zij door welke beminnelijke list kapt. Shaw haar een schrik had bespaard. Is het rijden op een stalen rijwiel in een onweersbui gevaarlijk Een Berlynsch wielrijder heeft Woensdagavond tydens hiét hevige onweer de proef genomen. Hij wed le iu l ortd- rjjden zonder letsel te bekomen. Dienten gevolge reed bij uit, gevolgd door een rij tuig met de tegen wed (Iers. Weldra echter rapportoerde de koetsier, dat hy by het licht van een bliksemstraal een persoon op den grond had zien liggen. Men ging zoeken en vond den jongen waaghals met beide armen gebroken. Zyn rijwiel, dat door den bliksem getroffen werd, was een vormlooze massa. Door een merkwaardig toeval had de bliksem den ryder niet ge deerd. Daar hij echter twaalf voet van zyne machine op den grond was gewor pen, had hij een hevigen val gedaan en daardoor, behalve de armbreuken, nog een aantal kneuzingen opgeloopen. De politie heeft tegen al de deelnemers aan deze gevaarlijke weddenschap proces verbaal opgemaakt. Een duizendjarige overleden. Wie de hunnebedden te Rolde bezocht heeft, herinnert zich den bij het tweede hunebed staanden, meer dan duizendjarigen eik, we'ks holle, vermolmde stam om een der steenblokken heengegroeid was. Die om standigheden hebben hem eindelijk ten val gebracht. Sedert verleden Vrydag ligt hij door den storm geveld. Het oude landschap Drente verliest in dien eik een eerwaardig getuige van zijn geschiedenis. Te Rolde toch vergaderden eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, later in de kerk) de afgevaardigden der eigengeërfden, de souveteine vergade ring en de edele etstoel, de hoogste Recht bank van het Landschap. Assen, waar later de Staten ,vergaderden, was toen slechts een klooster en behoorde onder Rolde. (Asser Ct.) Omtrent de ramp te Moergestel schrijft men aan het Nieuws De ramp van den hagelstorm is groot. Den len Juli te 2 uur 's middags kwam er een lucht opzetten zoo docker als de nacht, zeven min. na tweeën begon het te hagelen en binnen een kwart uur lag de geheele hoop des landmans tegen den grond rogge, haver en boekweit waren als gedorscht, de boomvruchten, bladen en takken waren er alle af, in den tuin vond men niets n eer dan erwten, boonen en andere vruchten plat tegen den grond, en van de aardappels kon men de standplaats niet wedervinden. In het veld lagen hazen patrijzen en ander gevogelte doodop een plaats lagen vijf hazen bijeen, precies of zy on derling troost waren komen zoeken. In een kwartier was a.ies weg. De hagelsteenen waren meest als puntkogelsdoch er waren er ook onder als kippeneieren. Wij zouden precies gaan eten. De tafel was gedekt, maar zulks behoefde niet In een oogenblik was alles met nagel- en glas scherven overvlogen. Geen ruit bleef heel binnen den kring van 10 minuten. Drie eikeboomen, een populier en een pereboom werden door den bliksem als het ware fijn geschaafd. De lage weilanden zijn daarna door den regen geheel ondergeloopen, zoo dat men geen gras meer ziet. Ook de ramp te Venloo en omstreken is de verwoesting verschrikkelijk. Iemand schryft aan Het Handelsblad «De hoos had een snelheid van 10 me ter per seconde. Sinds zag ik een totale verwoesting van 10 a 12 groote boeren hofsteden van zoogenaamde «brikken» ge bouwd niets meer dan een puinhoop is overgebleven. Vandaar ging ik naar Loosen, waar een zelfde verwoesting had plaats gehad. Wilt ge een voorstelling ven dit gehucht zooals het er nu uitziet' Welnu, neem een doos met kinderspeelgoed, tiuisjes en hoornen, verbrijzel ze en werp den inhoud dan op tatel uit; zoo hebben we ongeveer eene voorstelling van de vernieling in deze streek. De verwoesting in de bosschen was even verschrikkelijk. Boomen van 50 a 100 cM. middellijn waren ontworteld, afgeknakt en geheel verbrijzeld. Een boom stond nog overeind maar de geheele stam was tot een kurkentrekker en in splinters gedraaid. Te Bistard werd een lingoven totaal ver nield. Te Rah en Sittard gaat de ramp alle beschrijving te boven. Eene groote brou werij gebouwd van baksteenen met buiten muren van 2Va steen dikte en binnenmuren van IV2 steen, gebouwd met ijzeren balken, is totaal vernield en in een puinhoop her schapen. Verwonderlijk is het, dat er zoo weinig slachtoffers gevallen zyn. De vernieling van een geheel gehucht is het werk geweest van enkele seconden» De trein met pleizierreizigers die te New-York Zaterdag het onafhankelyk- heidsleest wilden bijwonen, Jstond Vrij dagochtend te 3 uur aan het station stil en tengevolge van een of ander verzuim der wissel wachters (volgens som mige berichten was er iets aan de locomo tief onklaar en was een sein wachter uit gezonden om aankomende treinen tegen te houden, doch bad hy er niet behoorlyk aan voldaan) kwam op dezelfde rails een zware goederentrein in volle vaart aanrijden en botste tegen den stilstaanden trein bijna vóór de passagiers het gevaar bemerkten. Een onbeschryflyk tooneel volgde. Een aantal reizigers bleven op de plaats dood en vele werden onder de verbrijzelde wagens bedolven. Bijna geen enkele van de slapen- den ontkwam. Te midden van de verwar ring, het gegil der gekwetsten, het gebruis van den stoom, raakte, als altijd, het hout werk derdooreengeworpen wagensin brand. De weinigen die ongedeerd waren gebleven spanden alle krachten in om de anderen te helpen mnar richtten weinig uit. Man nen en vrouwen, reddeloos vastgeklemd, werden langzaam voor hunne oogen en onder hartverscheurend hulpgeschrei door de vlam verteerd en ofschoon geneesheeren, spoor wegbeambten en allerlei personen toescho ten duurde het geruimen tijd voor de brand kon worden gebluscht. Na een uur of twee kwam er een trein met hulp uit Cleveland, werwaarts zooveel gekwetsten mogelijk ter verpleging werden vervoerd. Van de dooden waren verschei den onkenbaar. Voor het overige is het getal omgekomenen nog onzekerhet hoog ste cijfer dat genoemd wordt is 30. Te AVeeneu is het in het laatst der vorige week zoo warm geweest dat 7 men- schen krankzinnig werden door de hitte. Een te Pau, overleden weduwe van 92 jaar heeft 100,000 francs aan het Fransch instituut besproken voor den persoon die binnen 10 jaar er in slaagt de aarde in gemeenschap te stellen inet Mars of een anderen wereldbol. Bij Charlestown (N A.) is een spoorwegviaduct ingestort ter wijl er een trein overheen reed. Drie wag gons vielen van den weg van een hoogte van 9 meter. Veertien menschen werden gedood en veertig gewond. Een vreeselijk onweder heeft in de Hongaarsche landstreek Miklós gewoed. Een groote tabaksschuur, waarin 160 veld- arbeiders een schuilplaats hadden gezocht, stortte in, met het droevig gevolg, dat 7 mannen en vrouwen werden gedood, 14 doodelijk en 34 licht werden gekwetst. De sultan van Zanzibar heeft een vrij ernstig ongeluk gehad. Toen hy het Cooper Institute verliet, waarvan hij de openings plechtigheid had geleid, in tegenwoordig- haid van den Engelschen admiraal en een aantal Engelsche officieren, werd hem door de kanonnen .het konings-saluut gebracht. Het schieten deed de paarden van des sultans rijtuig aan het hollen slaan. De sultan sprong uil het rijtuig en verwondde zich daarbij aan het hootd en brak een been. Een geweldige wulkbreuk heeft de Russische stad Ekaterinoslav voor een groot deel verwoest. Honderdvijftig huizen en vier bruggen wti'den door het water mee gesleept, waarbij een groot aantal der be woners verdronk. Negen en zestig lijken zijn reeds te voorschijn gebracht. Het water steeg in de hoofdstraten ter hoogte van 5 voet. De luchtreiziger Charles Jones steeg dezer dagen in den staat Ohio met zyn ballon op, terwijl een der helpers nog in de touwen verward zat. De ongelukkige werd tot op een hoogte van 100 voet mee gevoerd en stortte toen zielloos ter aarde. De heer Jones verloor het evenwicht, viel insgelijks uit het schuitje en bekwam ern stige verwondingen. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrydag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling L, G., 23 j., werkman, Sluiskil (Ter Neuzen), tot 2 jaar, en N. W., 25 j., arbeider, Baarland, tot 14 d. gev. straf, en J. F. d. W., 14 j., arbeider, Kloetinge, tot f 2 b. s. 2d. h. diefstal: K. S., 39 j., koopman, Hans- weert, gedetineerd te Middelburg, tot 2jaar gev. straf met mindering van den door hem in verzekerde bewaring doorgebrach- ten tijd, en F. K., 15 j., en G. N., 39 j., werkman, beiden Goes, de le tot 6 weken en de 2e tot 3 d. gev. straf; beleediging: V. W., 54 j., hvr. van J. d. W., arbeidster, Ossenisse, tot f3 b. s. 3. d. h., en W. B., 59 j., herbergier, Cam- perland, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. wederspanmghcid en beleediging van een ambtenaar: L. P., 23 j., arbeider, en P. L 18 j., boerenknecht, beiden Kruinin- gen, ieder tot 7 d. gev. straf, en storing eener godsdienstoefening W. G., 18 j., landbouwer, A. C., 25 j., B. P., 15 j., werklieden. A. C., 21 j.1. A. 21 j., arbeiders, en J. L., 16 j., kleermaker, allen Retranchement de le, 2e en 3e ieder 7 d., en de 4e en 5e ieder tot 3 d. gev. straf en de de 6e tot 13 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Bij bevelschrift dier rechtbank van den 8en dezer is naar de openbare terechtzit ting verwezen G. B., oud 31 jaar werk man te Krabbendyke, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den avond van 19 Juni jl. uit een oesterput, gelegen in de Oos- terschelde onder Krabbendyke, heeft weg genomen 2500 oesters, toebehoorende aan Charles de Groof, met het oogmerk om zich die oesters wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak is mr, F. M. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, ambtshalve als verdedi ger toegevoegd. Tegen A. B., arbeider te Rilland-Bath, getuige a decharge in eene voor de Recht bank alhier op heden gediend hebbende strafzaak, is op daartoe strekkende vorde ring wegens vermoeden van meineed rechts ingang verleend met bevel tot instructie. LAATSTE BERICHTEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Vergadering van heden Vrijdag.) De voorzitter opent de vergadering. Na voorlezing der notulen, wydt de voor zitter een waardeerend woord aan den heer v. d. Bilt, wijl het gisteren 40 jaren ge leden was dat deze tot Lid van Ged. Staten werd benoemd. De Leden gaven blyk van instemming en de heer v. d. Bilt zegt voor de hem betoonde belangstelling hartelijk dank. Daarna ging de vergadering over tot het benoemen van een buitengewoon Lid van Ged. Staten, waartoe de heer J. M. Kake beeke by vernieuwing met groote meer- üT 3 *D t C Ir. zyn en dienen zij Centraal Algemeen I eenigingel «De Radii ciatische I Bond» enl als er zil dienen, vl voorrecht I Er mol vod! 't!,i I stembus I (ik neeml duidelijk I stemmen I moet ver I stem uit. I Nu koil mité's,» maken lil lutionairel te kunnel kiezers vil nen volst I en daaroil b.v. 25. 1 zy aan d gesteld, ken der partijen, men de de Soc. I Iedere pal Maar dat I van te v< I hcele lan I de telling I houd mij I fers, 13f I groot genl ':jsten in I kiesvereerl hare lystil met de nl ranten erl Als kiel Myn keul lijst vind I Alphen [I Asch van I Beelaerts I Borch v. ^1 Brautsen I Brantsen I Bylandt I Dedem I Dedem I Donner I Engel ber I Geer v. Jil Glinderrrl Heemske I IIber [ll Kempen I Keuchenil Löben Sl Lucasse I Muckay I Okma I Oppedykl Seret 111 Schimmi I Velde [rl Ik neil Zoo d I Myn I Jlir. mrI Zoo d I Weer Zoo Verde lende, naam si volgendi voorbee V Va V Jh ml

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2