1891. No. !!9. Zaterdag II Juli. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE# Het nieuwe programma der Duitsche Sociaal Democraten. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. l elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02f. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. LET OP DE TEEKENEN DER TIJDEN. Een ernstig beoordeelaar heeft aan deze vermaning gehoor gevende, de teekenen der tijden onderzocht, en is tot het vol gende besluit gekomen Door onzen ganschen tijd heen, ontdek ken we een treurige teleurstelling. Sedert honderd jaar, toen de logengeest in de frar.- sche omwenteling met de leuze «De natuur is God tot de volken kwam, en hun zijn wijsheid als vergoeding voor het christen dom aanbood, heeft men zijn best gedaan, om het geluk der volken zonder Evangelie te bewerken. Sommigen zochten al hun heil in den Staat en de politiek, anderen in de wetenschap en haar bombast, die men «verlichting» of «beschaving» noemt weer anderen, in de kunst en haar uit vindingen tot verheffing van handel en nij verheid. Alle deze dingen zijn goed op zich zelve zooals de vrucht aan den boom der kennismaar het misbruik, als een vergoeding voor de goddelijke waarheid, moet tot het verderf leiden. Met welk een overmoed heeft men deze dingen in de plaats van het christendom geschoven en de volken toegeroepen dat zijn uw[ goden gebruikt ze, en gij zult aan God gelijk wordenge luk en zegen zullen in iedere hut binnen komen Zoo heeft men de groote volksmassa jan het christendom vervreemd. En wat is het gevolg daarvan? Heeft er vroeger giooter ontevredenheid, grooter bitterheid de harten vervuld, dan tegenwoordig In plaats van geluk en vergenoeging te brengen, heeft deze bedriegerij het zoover gebracht, dat nu millioenen, liever van daag dan morgen, de geheele orde in de maatschappij in hun woede zouden willen omkeeren. Men heeft hun den hemel ontnomen, doch het beloofde geluk op aarde is hun nog niet ten deel gevallen: bij de inwendige verarming en verwoesting heeft zich nog de uitwendige verarming gevoegd. De bedrogen menigten hebben alle] vertrouwen verloren en willen de zaak nu zelve in handen nemen, om met behulp van den sociaal-demokratischen staat de welvaart aan te brengen, maar achom van den regen in den drup te komen De gansche geschiedenis, zooals de ondervinding van de enkele personen, bevestigt de waarheid als men het christe lijk geloof uit z\jn levensbootje uitwerpt, dan werdt het een speelbal van den wind en moet verbrijzeld worden. Chr. Volksblad. Ter vervanging van het oude programma dat sinds 1875 dagteekent is aan de partij een nieuw programma voorgesteld, dat «De Amsterdammer» in hoofdzaak weergeeft. Na eene kritiek op de bestaande maat schappelijke toestanden zegt het program ma De sociaal democratische partij van Duitschland streeft er naar, de arbeids middelen grond en bodem, mijnwerken, groeven, machines en werktuigen te doen overgaan in gemeenschappelijk eigen dom der maatschappij en de kapitalistische productie te veranderen in eene socialisti sche; voor deze verandering heeft de kapi talistische maatschappij zelve de stoffelijke en geestelijke voorwaarden in het leven geroepen, en nog steeds gaat zij daarmede voort; door die verandering alleen is de bevrijding mogelijk der arbeidende klasse en met haar de bevrijding van alle leden der maatschappij zonder uitzondering. De sociaal-democratische partij heeft niets gemeen met het zoogenoemde staatssocia lisme, het stelsel van den overgang aan den staat Verstaatlichungvoor fiscale doel einden, dat den staat stelt in de plaats van den bijzonderen ondernemer en daardoor de macht der economische exploitatie en der politieke onderdrukking van den arbeider in ééne hand brengt. De bevrijding der arbeidende klasse kan slechts het werk zjjn van deze klasse zelve, daar alle overige klassen en partijen staan op den bodem van het kapitalisme en, niettegenstaande deu ook onder haar be- staanden strijd van belangen, toch het behoud en de versterking der grondslagen van de tegenwoordige maatschappij ten doel hebben. De belangen der arbeidende klasse zijn in alle landen met kapitalistische wijze van voortbrenging dezelfde: met de uitbreiding van het wereldverkeer en van de voort brenging voor de wereldmarkt wordt de toestand der arbeiders van ieder land steeds meer afhankelijk van den toestand der arbeiders in andere landen de bevrijding der arbeidende klasse is dus niet eene nati onale, maar een sociale taak, waaraan de arbeiders van alle beschaafde landen gelij kelijk deel hebben. In de erkenning van dit ieit voelt en verklaart de sociaal-demo cratische partij van Duitschland zich één met de klasseubewuste arbeiders van alle overige landen. De sociaal-democratische partij strijdt niet voor nieuwe klassenprivilegiën en voorrechten maar voor de afschaffing van de klassen- heerschappij en van de klassen zelve, en voor gelijke rechten en plichten voor allen, zonder onderscheid van geslacht of afkomst. In dezen bevrijdingsstrijd treedt de sociaal democratie, niet slechts als de vertegenwoor digster van de loonarbeiders, maar van alle onderdrukten en geëxploiteerden, op voor alle eischen, maatregelen en instellin gen, die geschikt zijn om den toestand van hel volk in het algemeen en van de arbei dende klasse in het bijzonder te verbeteren. De sociaal democratische party van Duitschland treedt derhalve thans op voor de volgende eischen: le. Algemeen, geljjk, rechtstreeksch kies- en stemrecht voor afle onderdanen des rijks, boven de 21 jaar oud, zonder onder scheid van geslacht, bij alle verkiezingen en stemmingen. Invoering van een proportioneel kiesstelsel. Vaststelling der verkiezingen op een Zon- of feestdag. Schadeloosstelling voor gekozen volksverte genwoordigers. 2e. Rechtstreeksche deelneming des volks aan de wetgeving, door middel van het recht op voorstel en verwerping. Zelfbe stuur des volks in rijk, staat, provincie en gemeente. Jaarlijksche goedkeuring van belasting, recht op weigering van belasting. 3e. Beslissing over oorlog en vrede door de gekozen vertegenwoordigers des volks. Oprichting van een internationaal scheids- rechtelijk lichaam. 4e. Afschaffing van alle wetten, waar door de vrije uiting der meening en het recht op vereeniging en vergadering wordt beperkt of onderdrukt. 5e. Afschaffing van alle uitgaven uit openbare middelen ten behoeve van ker kelijke en godsdienstige aangelegenheden. Iedere kerkelijke en godsdienstige gemeen schap moet als eene particuliere vereeniging worden beschouwd. 6e. Wereldlijk karakter der school. Ver plicht bezoek der openbare volkssehool. Bij alle openbare inrichtingen van opleiding kosteloos onderwys en kostelooze leermid delen. 7e. Opleiding tot algemeene weerbaar heid. Volksweer in plaats van het staande leger. 8e. Kostelooze rechtspleging en rechtsbij stand. Rechtspraak door rechters die door het volk worden gekozen. 9e. Kosteloosheid van geneeskundige hulp en geneeemiddelen. 10e. Progressief opklimmende inkomsten-, kapitaal- eD successiebelasting, ter bestrij ding van alle openbare uitgaven, voor zoo ver die uit belastingen moeten worden gevonden. Afschaffing van alle indirecte belastingen, in- en uitvoerrechten en andere economische maatregelen, waardoor de be langen van het algemeen ondergeschikt worden gemaakt aan die eener bevoorrechte minderheid. Ter bescherming der arbeidende klasse eischt de socialistische partij van Duitschland lo. eene vruchtbare nationale en inter nationale wetgeving van werkliedenbescher ming op de volgende grondslagen a. vaststelling van een normalen werk dag van hoogstens acht uren; b. verbod van arbeid in beroep of bedrijf voor kinderen beneden de 14 jaar e. verbod van nachtarbeid, uitgezonderd bij zoodanige takken van bedrijf, die uit hunnen aard, om technische redenen, of om redenen van openbare welvaart, nacht werk vereischen d. een onafgebroken rusttijd van minstens 36 uren elke week voor den werkman e. verbod van het truck-stelsel, 2o. Toezicht op alle nijverheidsbedrijven en regeling der zaken van arbeid in stad en land door een rijksbureau van arbeid, districtsbureaux van arbeid en kamers van arbeid. 3o. Gelijkstelling der werklieden by den landbouw en der dienstboden met de werk lieden in beroep of bedryf. Afschaffing der reglementen op het personeel voor huise- lijken dienst. 4o. Zekerheidsstelling voor het recht van coalitie. 5o. Overneming van de geheele werk liedenverzekering door het ryk met beslis sende medewerking der werklieden ten opzichte van het beheer. Vrees of mistrouwen Als men de uitspraken der verschillende liberale bladen in betrekking tot het in voorbereiding zijnde liberale ministerie leest, dan bespeurt men by alle een weinig vrees, by sommige een weinig mistrouwen. Beide zijn zeer in stryd met de fiere beloften vóór de verkiezingen gedaan en met de ver zekering dat de liberale partij herboren en verzoend, verjongd en versterkt uit den strijd was gekomen, wachtend slechts op de geest driftige uitvoering van het door allen on voorwaardelijk aanvaard program. Toch zjjn enkele oondgenooten die haar de overwinning bezorgden, slechts weinig gerust. De woordvoerder der dissidente katholieken zegt dat de liberale regeering op hun steun kan rekenen, mits zij niets voorstelle, wat den katholieken te na komt. De woordvoerder der afgevallen antire volutionairen, dr. Bronsveld, zegt in zjjn «Stemmen voor Waarheid en Vrede»: Het „opereeren in regeeringskringen" is verder dan iets anders van ons verwijderd. Toch zij het ons geoorloofd te zeggen, dat het ons onuitsprekelijk diep zou te leur stellen, indien de liberalen toonden niets te hebben geleerd, maar gehoor gaven aan het doctrinairisme; dat hen vroeger ten val bracht. Ons volk wil geen mis bruik van den godsdienst, zooals de anti- revolutionnaire party dit deed maar het is evenzeer afkeerig van het anti-Christen dom. Bene regeering, die eene vijandige houding aanneemt tegen het geloof, zal bij ons nimmer populair zijn. Zeer velen hebben liberalen gestemd, vertrouwende op hunne beloiten, dat zy Gode zouden geven wat Godes is in vaderland en koloniën. Wy hopen, dat zy, die onze Koningin- Regentes zullen dienen van hun raad, H. M. zullen advizeeren den troon te omringen niet met mannen, wier eerzucht, wier na ijver op geestverwanten van hun opireden niets goeds belooft. Liefst zouden wy de regeering zien opgedragen aan staatslieden, die nog nimmer een ministeriëelen zetel bekleedden en wier eerbied voor het geloof evenmin aan twijfel onderhevig is als hunne rechtschapenheid van karakter en hunne bekwaamheid. Wy achten niet alle loten van den libe ralen boom] het geschikte timmerhout, waaruit men nu ministers moet snijden, en mannen, wier onvriendelijke gezindheid tegen de kerk bleek, zijn zeker niet de mannen van het oogenblik. En de woordvoerder der vooruitstrevende werklieden, de Werkmansbode, redacteur het Kamerlid Heldt, waarschuwt onder an deren de nieuwe regeering aldus De liberale party zal nu moeten toonen> dat zij nog de oude is, of kan zij*. Dat wil zeggen de oude goede, niet de ver ouderde van de laatste 10 jaren voor 1888, die, onderling verdeeld en twistend, Gods water over Gods akker liet loopen en het larnd ten verderve voerde. Nu moet zy het vertrouwen herwinnen, of zy verliest het voor altijd. Wie van de liberale Kamerleden dat niet beseft, is er niet meer op zyne plaats, die is een sta- en loop-in-den-weg, en bewijst der party en het land een dienst, wanneer hy zoo spoedig mogelijk ruimte maakt voor een ander." Voeg hierbij het feit dat de Nieuwe Rotterdammer, der liberalen hooldblad in Nederland zuchtend gewaagt van een partij, die wel op haar tellen zal moeten passen, wijl niet alle liberalen op alle punten van het program eenstemmig denken en men zal hun allen toestemmen, dat de liberale partij een vrij wat moeiljjker tijdperk wacht dan haar bereid was tydens hare minderheid in de Tweede Kamer. In het land namelijk was en is zy nog altijd minderheid. Immers er stemden thans 91000 kiezers de party van Bahlmann- Bronseld en de radicalen er onder begrepen op liberale candidaten, en 123000 op hunne tegenstanders! 10 Juli 1891. Terneuzen. Aandeelhouders der spoorweg maatschappij GentTerneuzen hebben het contract aangenomen met de nieuwe stoom vaartmaatschappij onder directie van den heer van IJsselsteijn alhier die eerstdaags een geregelden dienst tusschen Terneuzen Londen enz. zal openen. Breda. «Heden is de Christelijk Gerefor meerde partij (Scholtianen) voor het eerst in hun eigen kerk (den vroegeren St. Jo- sephskring; opgetreden. MetSeptember wordt de Heilstempel geopend en komt de mid- dernachtszending in functie. Als Breda nu niet tot de vrome gemeenten zal gaan be- hooren, weten wij er nietsjmeer van.» Voor de curiositeit namen wy dit onkundige be richt over uit Het Centrum (overigens een der degelijkste katholieke bladen.) Men schrijft uit Hoofdplaat aan de Midd. Crt. «Een derde oproeping voor de betrek king van onderwyzer aan de school te Slijkplaat, gemeente Hoofdplaat, is thans noodzadelijk geworden door het andermaal bedanken van den benoemden tweeden on derwijzer. Daar de schoolbevolking nauwelijks een zestigtal leerlingen in dezen tjjd bedraagt, waarvan een groot deel met den oogst nog achterblijven zal; daar de school in tweeën gescheiden en in ieder vertrek een onder wijzer present is, mag met recht gezegd worden, dat er om meerder personeel niet sterk verlangd wordt, al is dit met het oog op een paar drukke wintermaanden voor geschreven bij de wet.» (De opmerking is merkwaardig). Regels voor het verzorgen der tanden. Dr. Max Reimann geeft de volgende re gels, voor de behandeling der tanden. 1. Men gewenne de kinderen, zoodra het gebit goed ontwikkeld is, er aan, ook vaster voedsel naast zachtere, vloeibare spijzen te geven. 2.. Mond en tanden moeten dagelyks even goed en zorgvuldig als de opperhuid schoongemaakt worden. 3. Men spoele dagelijks den mond her haaldelijk, zoo mogelijk na eiken maaltijd, met frisch water, waaraan een weinig spri- ritus of overmangaanzure kali is toegevoegd. 4. Dagelyks na het ontwaken en voor het ter ruste gaan horstele men de tanden met frisch water zonder tandpoeder. Men horstele in loodrechte richting, van de wor tels der tanden uitgaande. 5. Alle tandpoeders, uitgezonderd het fijn gepoederde slempkrijt„zjjn nadeelig voor de tanden. 6. Men gebruike de tanden niet, om harde voorwerpen, als noten, enz. te kra ken; ook byte men er geen draden mede door, daar hierdoor het glazuursel licht be schadigd wordt. 7 Snelle afwisseling van warmte en koude worde voor de tanden vermeden, daar ook hierdoor het glazuursel licht scheurtjes bekomt. 8. Matig tabakrooken schaadt de tanden nietzelfs schijnt de nicotine een begin van ontsteking in den vooruitgang te belem meren. Doch te veel gebruik van tabak is zeer nadeelig voor de tanden. Tot leden der commissie van onderzoek uit den Amsterdamschen Raad, betreffende de houding der politie op den avond der taptoe, zyn door den Raad aangewezen de heeren Pijnappel, Witste, Heemskerk, Treub en D, Jitta. Naar wy vernemen, heeft het Kabinet thans zyn ontslag aan H. M. de Regentes aangeboden. By kon. besluit is eervol ontslag ver leend aan C. J. Moolenburgh als lid van het bestuur van het cal. waterschap Nieuw Bommenede. En zyn benoemd tot djjkgraaf van het waterschap Stellepolder A. C. Danc- kaarts; van het waterschap Loozepolder A. Scheele; van het waterschap Kleine Stelle polder V. N. Overman; van het waterschap Jongepolder A. v. d. Have; tot plaatsvervan gend dijkgraaf van dat waterschap J.v.d. Havetot id. van het waterschap Alte- kleinpolder A. Markusse; tot id. van het waterschap Angelinapolder E. Bekaerttot id. van het waterschap Loozepolder F. Die- lemantot gezworen van het waterschap Wilhelminapolder P. K. van Daalen; van het waterschap Onrustpolder J. Verhulst Pz; tot voorzitter van het bestuur van hetcaL waterschap Scherpenisse C. M. Kleppe. Benoemd tot ontvanger der rijksbe lastingen te Bergen op Zoom dhr. J. P. S. Jonquière te Goes. De heer mr. W. Cremers heeft zyn herbenoeming als lid der Kamer voor Al- meloo niet aangenomen, teneinde den kie zers gelegenheid te geven dr. Schaepman naar de Kamer te zenden. De verkiezing daartoe is bepaald op Donderdag 23 Juli, a. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kats door dhr. W. Magen dans, cand. te Sljjk Ewijk; voor Rot terdam door dr. A. J. Th. Jonker te EllekomJ Ds. Talma te Heinenoord, beroepen te Vliisingen, nam jl. Zondag alscheid van zyn gemeente naar Joh. 1 28a. Chr. Ger. kerk. Al de litterarische studenten te Kampen die zich hadden aangemeld voor het exa men om tot de theologische studiën over te gaan, zyn geslaagd. Het zyn de heeren G. J. D, Aalders, P. J. M. De Bruin, W,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1