8 Juli 1891. Iersebe. 8 Juli. Het pannen leggen de vorige week begonnen en 1.1. Maandag steeds drukker voortgezet is heden door het koeler ruwe weder veelvertraagd;) en door som migen gestaakt. Aangezien op de reeds vroeger geplaatste proefpannen, nog geen broedaanslag ont dekt is, vermoedt men dat de broedval der oesters dit jaar later dan vorige jaren plaats heeft. Het mosselzaad op oesterperceelen der Iersche bank gevallen, schijnt op enkele plaatsen reeds te sterven, of zeer spora disch voor te komen op de Bergsche bank zijn enkele perceelen er zeer veel mede bezet. Ierseke. De omnibusdienst van hier op Station Vlake is gestaakt. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris binner. het arr. Middelburg ter standplaats Vlissingen, C. J. A. Fercken thans notaris te Terneuzen. Prov. blad no. 70 bevat een circu laire van den commissaris des konings aan de burgemeesters iu Zeeland, waarbij hun kennis gegeven wordt dat de commis saris des konings aanleiding heeft gevonden weder over te gaan tot toepassing van het laatste lid van art. 2 van het komnkl. besl., ad. 25 Aug. 1880 Staatsbladj no. 164), e- ven als in 1890, voor de geheele provincie. Dientengevolge worden de verbodsbepa lingen tegen het vangen, dooden en ver voeren van de bonte kraai, de roek, de kauw, de kerkkauw, torenkauw, torenka, de huis- musch de ringmusch, boom-, berg- of veld- musch, voor de geheele provincie Zeeland opgeheven, en zulks van 7 Juli 1891 tot en met 31 Maait 1892. Onder verwijzing naar het medegedeelde in Provinciaal blad no. 66 van 1887 wor den de burgemeesters verzocht voor de be kendmaking van get bovenstaande op de in hun gemeente gebruikelijke wijze zorg te dragen. De St. Ct. bevat de statuten van de Vereeniging tot verbetering van het paar denras in Walcheren en Nieuw- en Sint- Joosland, te Mjddelburg. Bij kon. besluit is benoemd tot dir. van het telegraafkantoor en brievengaarder te Wemeldinge J. Vink, thans in gelijke be trekking te Kortgene. Majoor French van het Leger des Heils te Amsterdam verzond een circulaire, waar in hjj giften vraagt tot voltooiing van zijn plan, aldaar een groot gebouw in te rich ten om aan zwervers een dak, voedsel, klee ding en werk te geven, op de wijze zooals dit te Londen door generaal Booth geschiedt. De circulaire is ook door de hh. dr. Gun ning, A. C. Wertheim, dr. Hugenholtz, e. a. geteekend. Bij ministeriëele beschikking is de kommies 3e klasse P. de Vos, te Ter eu- zen, benoemd tot tijdelijk deurwaarder der directe belastingen voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek en Zaamslag; de kommies 2e klasse P. Versluis, te Axel, voor de ge meenten Axel, Koewacht, Overslagen Zuid- dorpe en de kommies 4e klasse H. Jansen, te Hulst, voor de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw en St. Jansteen. Tem Crt. De antirevolutionairen, katholieken en ren liefhebben; als gij hem zijn jongen ontneemt, voor wie hij van dat de zon opgaat tot 's avonds zwoegt en zorgt, dan is dat verlies voor hem even pijnlijk als het verlies onzer kinderen voor ons zou zijn. Treffende voorbeelden van ouderliefde bij de vogels, bij de dieren in 't algemeen, zijn in de laatste jaren waargenomen en opge- teekend, zoodat het onornstootelijk vaststaat dat een vogel gedurende een zekeren tijd zijn jongen met zooveel gehechtheid aan hangt, dat het ronduit wreed en ongevoelig mag heeten vogels, zonder noodzakelijke reden, van die jongen te berooven. Zonder noodzakelijke reden, zeg ik. De menscii is nu eenmaal de koning der schepping en alle overige schepsels mogen en moeten dienstbaar gemaakt worden aan zijn be staan. Doch louter uit lief hebbeidj, of, wat nog erger is, uit domme navolging van een ingekankerde gewoonte mag geen dier ge kweld worden. Evenals wij bjj onze kin deren, elke slechte gewoonte moeten tegen gaan evenals wij van onze afkeuring moe ten bljjk geven bij elke verkeerde daad, zoo moeten wij ook vooral het uithalen van vogels tegengaan. Een mensch die dieren kan plagen en kwellen, zal ook wreed zijn ten opzichte zjjner evenmensehenzijn hart zal niet be wogen worden bij het aanschouwen van het lijden van anderen. En hoe wenscht gij uwe kinderen Wenscht gij van hen hartvochtige, onmeedoogende menschen te maken 't Is waar, de meeste jongens plegen het kwaad tegenover dieren, tegen over vogels in het byzonder, onbewust 1 Zij -weten nog niet, of liever zij denken er niet aan, dat zij wreed en ongevoelig zijn. Doch dan is het onze plicht, de plicht van ons ouderen, om hen op hunne wreedheden te wijzen. De bekende toevoeging »Als men u zoo eens van uw vader en moeder weg nam,» is een uitstekend middel om het nog jongere kind er aan te doen denken, dat dieren geen steenen zijn. Moge dit opstel er toe bijdragen, dat het uithalen van vogelnesten verminderen zal, dat ouders beter waken tegen de wreed heden hunner kinderen, ten opzichte van dieren. Courant.) enkele leden der volkspartij in het kiesdis trict Schoterland hebben den heer P. v. Vliet, een werkman, antirevolutionair, voorzitter der afdeeling Leeuwarden van het chr. werkliedenverbond «Patrimonium» candidaat gesteld voor de tweede kamer. De heer T. Pyttersen (radicaal) is candidaat gesteld door de liberalen, en trad voor de kiezers op met een rede waarin hij den heer Domela Nieuwenhuis, het afgetreden lid, verheer lijkte voor zijn optreden in de tweede kamer waardoor hij de oogen geopend had voor de nooden des volks. De zomervergadering der Staten van Zeeland werd Dinsdagavond door den Com missaris des Konings; geopend. De voorzitter stelde voor een adres te richten tot H. M. de Koningin-Regentes vermits het de eerste maal is dat de Staten vergaderen sedert het overlijden van Z. M. den Koning. Hiertoe werd bij acclamatie besloten. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden de heeren W. J. Vader voor Goes en IJsebaart voor I luist, worden onderzocht en goedgekeurd. Het bovengenoemd adres aan H. M. de Koningin-Regentes werd hierop vastgesteld met, op voorstel van den heer Huvers daar in met algemeene stemmen ingela«chte clausule«onder Gods zegen». Het adres is van den volgenden inhoud Aan hare Majesteit, de Koningin-Weduwe Regentes van hei Koninkrijk. Middelburg, 7 Juli 1891. Mevrouw, Hot is heden voor het eerst, dat de Sta ten van Zeeland vergaderd zijn na hot over lijden van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat, wijlen Koning Willem III. Levendig beseffen wy de zwaarte van het verlies dat Uwe Majesteit, HoogstDer- zelver Dochter en ons Vaderland heeft ge troffen en wij voelen ons gedrongen Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden, dat wij met de ingezetenen van Zeeland innig hebben gedeeld in den rouw van het Koninklijk Huis. Getrouw aanzijn verleden, blijft Zeeland onwankelbaar gehecht aan het Vorstelijk stamhuis. Het draagt zijne hartelijke gene genheid over op de jeugdige Koningin en op Uwe Majesteit, Hare zorgvolle Moeder, thans belast met de zware taak om het Koninklijk gezag waar te nemen. Wjj hopen en vertrouwen dat Uwer Ma- jesteits Regentschap en de Regeering Uwer Koninklijke Dochter onder Gods zegen ge lukkig en voorspoedig zullen zijn. Wat echter de toekomst brengen moge, Uwe Majesteit en Koningin Wiliielmina zullen steeds kunnen rekenen op den steun en de trouw der Staten en der geheele be volking van deze Provincie. De Provinciale Staten van Zeeland, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Alle voorstellen werden naar de afdeelin- gen verzonden. (Tot voorzitter van de 3e afdeeling is gekozen jhr. Pompe v. Meer- dervoortvan de 2e dhr. v. Deinse). De openbare vergadering werd vastgesteld op Vrijdag a. s., voorm. te 10 uur. Goes. Die verlangen begiftigd te worden met het eereteeken voor langdurigen schut terlijken dienst, moeten, mits 15 jaar voor zichzelven gediend hebbende, zich vóór 1 Augustus aanmelden ter Secretarie. Goes. Aangifte van (leerlingen voor alle scholen (openbare) en bewaarschool van Maandag 20 tot 25 Juli van 9—2 uur ter Secretarie. Middelburg. De gemeenterekening over 1890 ligt ter secretarie ter lezing en is in afschrift verkrijgbaar tegen betaling der kosten. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de rijksuniversiteit te Leiden de heer J. W. J. Pompe van Moerdervoort, geb. te Ginneken, met acad. proets. get. Het reglement op de bevissching der Schelde en Zeeuwsche stroomen. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Stavenisse is voor een waterbouwkundig ambtenaar opgemaakt de volgende voordracht van 3 personen, om daaruit a. s. Vrijdag een be noeming te doen, S. B. Blok, Cadzand, J. v. d. Klippe, Zierikzee en J. van Uost St. Maartensdijk. IV. R. C. Vlissingen. Naar men verneemt zal Woensdag 15 Juli dr. Schaepman als spre ker optreden voor den R. C. Volksbond in de Kurzaal van het Grand Hotel. Vf. Crt. Vlissingen. Gisterenavond is het nieuwe R. C. Burgerweeshuis alhier door den Z.Eerw. Heer Deken dhr. Eversteijn te Goes, op plechtige wijze ingewijd. Het fraaie gebouw werd ontworpen door den heer J. G. Harte, gemeente-bouwmeester alhier en onder het toezicht en de leiding van de heeren bouwkundigen P. A. Jon- gepier van hier en A. Krieger van Middel burg opgetrokken en voltooid door den heer Goedemondt, aannemer te Hansweert, ■&ien allen de eer toekomt een uitstekend werk te hebben verricht. In de gang vindt men aan den muur de inscriptie Ter gedachtenis van zaliger J. A. Friezenweldoener der weezen, over leden 15 Februari 1844. Dit ter gedach tenis van wijlen dr. F. Het examen voor machinist aan boord van koopvaardijschepen zal aanvangen 28 Juli te halt 10 in het Logegebouw te Rot terdam. Aanvraag vóór 21 Juli bij den heer J. J. Stooker Grensstraat Nieuwer Amstel. Zondag is te 'sGravenhage overleden de heer dr. J. J. Kreenen, inspecteur \sl< het lager onderwijs in Groningen, Frieslar/> Drente en Overijsel samen. Hij behoorde tot oe oud sn ijders van 1830, en behaalde den dokterstitel aan de hoogeschool te Utrecht, na zijn terugkeer uit België. Alle Fransche en Duitsclie bladen roemen zeer de kalme en tegelijk hartelijke ontvangst die den Keizer te Amsterdam te beurt viel. De berichtgever van de lndé- peudance Onafhankelijkheidroemt de schouwspelen waarvan hij te Amsterdam bij 's Keizers bezoek getuige was als beboerende tot liet wonderbaarlijkste wat hij ooit ge zien heeft. Maar de menschen, zegt hij, die hij daar in allerlei vaartuigen op het IJ zag ronddrijven, zijn te water evenzoo op hun gemak als wij op het land. Zij worden éón met hunne roeiriemen en roeren en gebrui ken die met nog meer gtrnak dan hunne vingeis, handen en voeten. En van de vaart door de grachten getuigt hij Ik heb zelden iets zoo schilderachtigs en eigenaardigs gezien. «Een veegteeken.» Iemand te Wijk bij Duurstede, lid van het class, bestuur aldaar, schrijft aan de «üranjevaan» dat gezang 156 4 wel door de vergadering is aangeheven, maar dat dit geschied is om «den val van een katholiek, en ook omdat een liberaal werd gekozen die de Ned. Herv. kerk openbaar steunt en met eerbied voor Gods Woord vervuld is; terwijl de stille bede in veler hart was dat «Gods Woord «zijn glans verspreiden moge, over de taak «die de heer de B. als lid der Tweede «Kamer heeft te vervullen, en daardoor «ook blijke, dat zij, die onder den naam «van liberaal doorgaan, toonen ook in de «staatkunde te rekenen niet met de Rede, «maar met God en Zijn Woord.» Ten opzichte van dit laatste merkt de redactie van de Oranjevaan aan«De ge achte inzender houde het ons ten goede dat het ons bij deze wensch en bede een weinig begint te schemeren. Misschien wil de heer de Beaufort wel zoo goed zijn ons eenig licht in deze te verschaffen, door zich eens uittespreken of hij inderdaad van meening is, dat iu de staatkunde niet de Rede, maar Gods Woord ten richtsnoer moet worden genomen De loods C. Storm, die het keizerlijke jacht Hohenzollern geloodst heeft, wenschte vóór het verlaten van het schip, buitengaats, den keizer goede reis. De keizer gaf hem de hand en liet door een adjudant aan ge noemden loods de gouden medaille van de Kroonorde overhandigen. Kapelle. Naar wij vernemen heeft de heer v. Strien, die met den heer Slabbekoorn dit jaar aan de beurt van aftreding is als lid van den gemeenteraad, zich niet weder verkiesbaar gesteld. Als waar is wat de Berlijnsche cor respondent van de N. R. C. meldt dan moet de Keizer omtrent zijn bezoek aan Nederland gezegd hebben Ik heb een merkwaardig land en beste menschen leeren kennen. Die kleine (hier mede is Koningin Wilhelmina bedoeld) is een lief frisch ding. Zij zal aan mij eeri goed vriend hebben. Waarop de Keizerin liet volgen: Zy moest eens kennis maken met onze wildzangendat zal een plezier zijn. In Berlijn gelooft men dat het bezoek aan Nederland niet bij een blijven zal, maar bjj de eerste de beste gelegenheid zal worden hervat. Ook schijnt binnen een niet lang tijds verloop een tegenbezoek der Koningin Re gentes met de kleine Koningin aan het Berlijnsche Hof verwacht te worden. De Keizer heeft verder ook gezegd dat Scheveningen weder zulk een prettigen in druk op hem gemaakt heeftmaar, zoo voegde hij er bij, het schijnt toch teveel bezocht om er eens incognito met de zes jongens voor eenigeu tijd heen te gaan. KEStit- E.\ SCHOOOifiil WS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijk bij Heusden ds. A- L. Geselschap te Heerjansdam. Bedankt voor Oostkapelle door ds. G. B. Fijnvandraat te Nieuwerkerk; voor Kattendrjke, Oudelande en Borsele door dhr. Magendans, cand. te Slijk Ewijk. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school teGorsel, mejuffrouw A. Coumou, thans te Waddingsveen, en tot idem te Veere mej. J. J. Bal thans te Yeere. De geliefde prediker ds. Spurgeon is weder ernstig ziek geworden. RECHTISZAKEA. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Ter openbare zitting dier rechtbank van Vrijdag den 24 Juli des voormiddags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak tegen J. v. G. oud 67 jaar, schipper geboren te Sluis, wonende te Middelburg ter zake dat hij ter terechtzitting dezer rechtbank van 25 Februari valschelijk onder eede heeft verklaard Ik zweer dat niet waar is dat een overeenkomst tusschen den eischer en mij op 26 Mei 1890, betreffende het lichten van het toen voor Wemeldinge ge zonken stoomschip Congo, is aangegaan op de volgende voorwaardendat de eischer mij bij het lichten van dat stoomschip behulpzaam zou zijn tegen een loon van twintig gulden daags gedurende de eerste aCiit dagen en van tien gulden daags voor iederen volgenden werkdag, indien het lichten niet binnen acht dagen gelukte, en van vijf gulden daags gedurende den tijd, dat de eischer door slecht weer verhinderd was te werken, en dat het dus niet waar is dat den eischer te dezer zake een gezamenlijk bedrag van twee honderd en twintig gulden wegens loon toekomt.» En zulks naar aanleiding van een vonnis dezer rechtbank van 28 Januari j. I., waarbij hem was opgedragen voormelden beslissen - den eed op grond van eene vordering, voor deze rechtbank tegen hem ingesteld door Pieter Paulusse, tot betaling van een bedrag van f 220 met de renten verschuldigd ter zake van verleende hulp door genoemden Paulusse bij het lichten van het voor We meldinge gezonken stoomschip Congo krachtens overeenkomst op 26 Mei 1890 tusschen hen aangegaan. In deze zaak zijn van wege het openbaar ministerie 3 getuigen gedagvaard. Volgens bericht uit Walzoorden ont stond Maandag aan de westzijde van den Scharrendam weder eene afschuiving, lang ongeveer 40 meter, waarvan over 30 meter de dam tot door de kruin wegviel. Deze af schuiving is gelegen eenigszins noordwaarts van die van Mei jl., die thans ongeveer was voorzien en gedeeltelijk aangevuld. M. C. De 21jarige M. de B., geboren te IJzendijke, die Maandag te Vlissingen aan gehouden werd, verdacht van kindermoord, heeft hare misdaad volledig bekend. Zij heeft bekend het kindje te hebben geworgd, het hoofdje te hebben afgehouwen, en het overige deel van het lichaam, in stukken gesneden, in het privaat geworpen. Het hoofdje is in beslag genomen. Zondag nacht brak een begin van brand uit op de bovenkamers van P. W. te Philippine. Toen de bewoner wakker werd stond reeds een gedeelte van den zolder in brand. Gelukkig kon hij, hoewel niet zonder veel inspanning, het vuur meester worden, doch bekwam daarbij ernstige brandwonden aan de handen en den arm. De brand schijnt ontstaan te zijn door het nachtlicht, dat is omgevallen ot waartegen de gordijnen zijn aangewaaid. M. C.. Onder 's Heerenhoek is, bij het graven van eene gleuf voor het fondament van een gebouw, een zilveren rijksiaaldar gevonden van het jaar 1775. -- Verleden week, meldt het VI. Bl.i kwam iemand die naar Haarlem moest in een goederenwagen terecht, met een der tigtal erg woelige gasten. Dat was niet erg, want men moest blij zijn, weg te kunnen komen. Maar welk een schrik be ving onzen vriend, toen hij bemerkte dat de wagen niet meeging maar los op de rails gestaan had. En tot overmaat van ramp ontdekte hij, dat een van zijn me dereizigers de aardigheid had gehad de deuren dicht te schuiven welke niet meer open konden. Het gezelschap gevoelde zich wanhopig, want de benauwdheid was af schuwelijk, daar al die menschen opeen gepakt zaten als haringen in een ton. Ein delijk slaagden tien man er met vereenigde pogingen in om de kast open te maken. Gehikkig Want anders zou men wellicht in de droeve noodzakelijkheid geweest zijn, om een geheel nieuwe soort van spoorweg ramp te beschrijven «Dertig menschen ge stikt in een stilstaander» goederenwagen In den tuin van den heer van Wijk te Zeist staat een rozenboom in vollen bloei waaraan minstens 2500 tot 3000 witte rozen prijken. De boom is 1,80 M. hoog, is van boven gezien plat en rond en geeft een doorsnede van 6 meter, een ge zelschap van 40 personen kan er zich ge makkelijk onder bewegen. Een soldaat te Breda, in het kadetten- kamp op post staande, is bij het jongste on weder door den bliksem aan de linkerzijde getroffen en daar verlamd geraakt. Een begraafplaats te Leeuwarden werd Maandag door een ernstig ongeval geken merkt, en wel op de begraafplaats zelve. Terwyl de koetsier vaD den bok van een inet twee paarden bespannen rijtuig w»s gegaan en op een kleinen afstand had plaats genomen gingen de paarden eensklaps op hol. Een arbeider poogde ze tot stilstaan te brengen, doch geraakte onder den wa gen, zoodat de wielen hem over het lichaam Op Vrijdag den 24en dezer, des voor middags te 10 uren, zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. v. B oud 38 jaar, koopman, laatst wonende te Driewegen, thans voortvluchtig, terzake van diverse valschheden, gepleegd in suikerpeëencontracten. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 19 getuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Bij het gisteren door den kanton rechter te Middelburg uitgesproken vonnis is J. J. de V.. te Vlissingen machinist bij de stoomtram van Vlissingen op Middelburg, wegens gebrek aan overtuigend bewijs, vrygesproken van het hem ten laste ge legde feit, hetwelk door ons voor 14 dagen uitvoerig werd medegedeeld. Gemengde Berichten. Kamperland. Terwijl 1 I. Maandagavond eeuige jongens alhier speelden, viel het zoon tje van den arbeider P'J F. voorover op den groud, met het ongelukkig gevolg dat hij op twee plaatsen zijn rechterhand brak boven de pols. Dr. Helderman van Wissenkerke verleen de geneeskundige hulp. In de gemeenten Scherpenisse en Poortvliet zijn eenige varkens door de vlek ziekte aangetast, enkele dieren zijn er reeds aan gestorven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2