Gemengde Berichten. f*# aan zijn bezoek ten onzent een tngeltafereel van groote afmeting aangeboden, voorstel lende De Schuttersmaaltijd van v. d. Helst. Het is vervaardigd op de fabriek van Thooft en Labouchère te Delft en door den pla teelschilder Senf geschilderd. Het geheel is gevat in een zware ebbenhouten lijst. Daar de heer Domela Nieuwenhuis bij de aanstaande verkiezing in het district Schoterland verklaard heeft niet meer in aanmerking te willen komen, noodigt het bestuur der Volkspartij de kiezers die bij vorige stemming op dezen heer stemden uit, zich than6 van stemming te onthouden, Daar de «liberale» partij, mits zij met een radicalen candidaat in het strijdperk treedt, het sterkst is in dal district, heeft zij dus kans weder een zetel te winnen. Een nader bericht meldt echter dat velen uit de Volkspartij toch een candidaat zullen stellen. Middelburg. De Commissie tot het onder zoeken van redenen van vrijstelling op de schutterij zal op het raadhuis zitting houden Maandag 20 Juli te 10 uur. De Staatscourant behelst het vol gende officieel bericht omtrent het bezoek van Keizer Wilhelm aan ons land: H.H. M.M. de Keizer en de Keizerin van Duilschland na afscheid le hebben genomen van H. H. M.M. de Koningin en de Konin gin-Weduwe, Regentes, hebben heden (3 Juli) te zes uren te Rotterdam Nederland wederom verlaten. Het door H.H. K.K. M.M. afgelegd be zoek zal ongetvvijfeld veel bijdragen tot de instandhouding en voortduring van de goede betrekkingen en vriendschappelijke verhou dingen, die tusschen de beide Vorstenhuizen en tusschen Nederland en Duitschland van oudsher hebben bestaan. Nadat H. M. de Koningin Regentes en H. M. de Koningin den Keizer en de Keizerin uitgeleide haddei; gedaan zijn zij Vrijdag van Rotterdam naar den Haag en Zaterdag van den Haag naar het Loo terug gekeerd. In het gevolg der beide Konfeginnen be vonden zich o. a. alle ministers. Bij het wegrijden van den trein stond de Regentes naast de Koningin op het bal kon en beiden beantwoordden de eerbiedige fscheidsgroeton der autoriteiten en van de het binnenperron toegelaten personen niet herhaalde buigingeu, In de wachtkamer had de Koningin Re gentes een lang gesprek met minister Mackay. De «Standaard» meldt: »In strijd met een te Amsterdam ver spreid sensatiebericht (dat het Ministerie zou aanblijven om de legerwet af te han delen) wordt in politieke kringen volgehou den, dat het Ministerie ontslag neemt. De meeste Ministers onthouden zich reeds van ingrijpende maatregelen.» De Amsterdammer schrijft naar aan leiding van het Keizerlijk bezoek ouder meer het volgendeDe waardigheid was in elk geval bij den Duitschen gast. Hij herstelde de fout, toen men niet, gelijk het behoord had, Koningin Wilhelmina, maar de Regentes bij hem in het rijtuig had geplaatst, door bij de aankomst ten paleize, in plaats van de Regentes Neder lands Koninginnetje den arm te biedenhij was hoffelijk onder de taptoe jegens de Re gentes hij het "Wilhelmus, haar en het gastvrije volk het eeresaluut brengende; en, zeer juist eerst bij zyn heengaan, ver richtte hij eert daad die ons Hollanders streelen moest: hij legde eigenhandig een krans op De Ruyler 's graf. Middelburg. De patenten der tappers en slijters van 1891/92 kunnen tot 25 Juli "Woensdags en Zaterdags van 1012 uur worden afgehaald. Tot 20 Juli ligt tevens ter inzage de lijst der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd het eerst in aanmerking komen. De Jongelingsbode van 1 Juli maakt bekend dat de loting voor stemgerechtigde afgevaardigden van de afdeelingen Ned. Jongelingsverbond voor de wereldconlerentie heeft plaats gehau. Uit Zeeland is net lot alleen op J. K. Dominicus te Wemeldinge gevallen. Onder de afgevaardigden met raad gevende stem treffen we uit Zeeland aan de heeren N. But te Vtissingen, W. J. J. lvoole te Middelburg, J. Plazier en J. J. Visser te Goes. Uit het z. g. 4e en 5e district is naar het schijnt niemand opgegeven. We her inneren er alleen de atd. ned. verbond aan dat dit nog kan, daar iedere afd. ned. verbond een afgevaardigde; natuurlijk zon der stemrecht, zenden kan, die dan een hgitimatiekaart van den secretaris der Reg. commissie, E. Siliem, ontvangt, welke recht geeft op vrij logies, maaltijden enz. Ook die als gast die vergaderingen wil bezoeken en aan maaltijden, uitstapje Neerbosch enz. willen mededoen, kunnen voor de desbetref fende kaarten, a f 10 verkrijgbaar gesteld, zich tot den heer Sillern wenden. In eene Vrijdag gehouden vergadering behandelde de gemeenteraad van Borssele den inhoud van Provinciaal blad no. 65 van 1891 betreflende eene herziening der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. De raad adviseerde tot eene voorwaardelijke verhooging. Voor de kosten der begrooting van het schoollokaal werd de loopende begrooting gewijzigd. Ter vervanging der strafverordening werd eene ontworpen politie-verordening vastgesteld"; De tekening der ontvangsten en uitgaven over 1890 werd den raad aangeboden ter bureau benoemd werd voor de aanstaande verkiezingen van vier raadsleden, waaronder drie wegens gewone aftreding. (AU C.) Z. M. de Keizer van Duitschland be vorderde tot ridder le klasse in de Orde van den Rooden Adelaar de hh. baron du Tour, oppeiceremonieineester, en de ministers Mackay, Havelaar. Hartsen, Kruys ea Ber- gansiu.-; en tot Grootkruis met de ster in brillanten van die Orde de heeren graat Schimmelpenninck en graaf du Monceau. KERK- SEHOOLNIËEWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid/.ande ds. H. A. Ludwig te Zuid-Scharwoude. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Rozenburg ds. F. H. J. Wolfl' te Axel. In de maand Juni '91 werd de Chr. School te Goes bezocht door 188 leerlingen waarvan 158 geen enkelen schooltijd ver zuimden 26 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 4 beliep het verzuim van 10 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in dete maand 1,5 pet, tegen 1,87 pet. in Juni 1890. Tot leeraar in 't Hbogduitsch aan de H. B. S. te Zutfen is benoemd de heer J. Goemans, leeraar aan de H. B. S. te Goes. RECHTSZAKEN. Arrondiss. Rechtbank te ,'iiddelburg. De Justitie is heden naar Vlissingen ver trokken om een onderzoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk gepleegden kindermoord. Een voormalig ingezeten van Heixx- kcuszaud arriveerde dezer dagen met eene bezending rundvee ten getale vau 103 stuks uit Noord-Amerika, die hij op twee achter eenvolgende dagen op eene voorname vee markt in België tot goede prijzen verkocht. Het vee bevond zich in een goeden staat; slechts éen exemplaar wasopde reis gestorven. (M.C.) Een arbeider te AVartena die Donderdag nan het hooien was en door de hitte dor stig was geworden, dronk een hóeveelheid karnemelk, waarvan hij zulke hevige kram pen kreeg, dat hij aan de hevolgen over leed. Te Dokkuni is een arbeider van een schuit in de Ee gevallen en verdronken. Te Zevenhuizen gelaakte donderdag een ar beider door het instorten van een kuil, on der het zand bedolven. Hij overleed daags daarna ten gevolge van inwendige kneuzin gen. Het hevige onweder van Woensdag heeft op nog meerdere plaatsen in het zui den des lands onheilen gesticht. Te Veen werd een jongen, te O-sendreclit een mari in het veld, te Neerhalen een oude vrouw door den bliksem gedood. Te Viersen wer den verscheidene personen verwond en meer dan honderd huizen vernield. Te Veiiloo is de schade onberekenbaar. Te Weerdiugermond is'een3jarig knaap je in een put met kokende soep gevailen en aan de gevolgen bezweken. Een inwoner van Bcnuobroek had met een geneesmiddel zijn paard ingesmeerd, doch van de stof kwam een weinig in een wondje aan zijn duim, die daardoor hevig opzwol. Weldra deelde zich het gif aafi het gein ele lichaam mede, zoodat de onge lukkige aan bloedvergiftiging is overleden. Te Houtem (Limburg) ontstond ver leden week brand ten huize van zekeren Aarts. Vier kinderen, van welke het oud ste vijf en het jongste nog geen jaar oud was, bevonden zich alleen in huis, terwijl de duur op slot was. Het oudste knaapje wist zich echter flink te helpen. Behendig bracht hij zijn zusjes en broertjes dooreen raam in veiligheid. Het was hoog tijd daar de geheele woning inet den inboedel weldra een prooi der vlammen werd. Te Rotterdam is een paard met een bierwagen op bol gegaan, bij de Eendracht- straaten wel doordat het schrok van de trom der tamboers van een detachement schutterij dat bestemd voor eerewacht bij de Delfsche poort tegen de aankomst des Keizers daarheen marcheerde. Het paard liep met een wagen door de Aiuzikanten- gelederen heen. De voerman werd op de straat geworpen en bezeerde zich. Drie personen werden overreden. Een muzikant en een vrouw werden levensgevaarlijk gewond. Aldaar hebben de zakkenrollers tijdens het bezoek des Keizers Vrijdag hun slag geslagen.'Een heer vermiste eeu portefeuille met f 300 aan papier. Een ander een portemonnaie met f 5. Nog anderen insgelijks een por temonnaie. Een daarbij een gouden horloge met ketting. Van een dienstbode die reke ningen moest betalen, werd een portemon naie gerold met f60. Een man werd des avonds aangerand en van zijn zilveren hor loge beroofd. Van een wagen stal men een vaatje boter. Aldaar is de stuurman van het stoomschip Hispania, door het bre ken van een plank waarop hjj stond, in het ruim gevallen en met, een paar gebro ken ribben naar het gasthuis vervoerd. De personentrein van Strnelen naar Vculoo is aan een groot gevaar ontsnapt doordat de machinist nog tijdig kon stoppen toen hij een voorwerp op de rails bemerkte. Op Ned. grondgebied is toen een zware boom en iets verder een ander stuk hout van de lijn verwijderd. De kwaadwilligen zijn on- liokpnH 1_ er, heeft een d¥ binnenkort De Berkel bij Eibergen is gewassen, zoodat alles onder water staat. In Rekken stroomt het water door de huizen in het dorp. Dinsdag is van een goederentrein naar Dortmund een veewagen in brand geraakt, waardoor zeven beesten moesten afgemaakt worden. Uit Siberië is te St. Petersburg aan gekomen een Pool van Wilna, die 193 ja ren oud is en Miselzki heet. Hij heeft in het groote leger van Napoleon 1 gediend en was zelfs «aide de camp» van den kei zer. Bij de Beresina werd hij gevangen genomen, maar trad later in het Russische leger. In 1834 werd hij wegens zijn deel nemen aan den Poolschen opstand lol twintig jaren dwangarbeid in de goudmijnen van Siberië veroordeeld. In 1854 was zijn straf tijd orn en kon hij Siberie verlaten, waaraan hij nu pas gevolg heeft gegeven om naar zijne vaderstad te gaan. De oude man werd indertijd door Napo leon 1 op het slagveld van "Wagrain eigen handig gedecoreerd. Dinsdag had in het Boheemsche dorp Vysako een treurig voorval plaats. Een boer, die bij het werk in de velden krank zinnig werd door ebo zonnesteek, doodde thuis komende de vroW van zijn buurman en daarna zijn eigen vijfjarigen zoon. Ver volgd door de dorpelirijSök verdedigde hij zich met een revolver. Tenslotte kwam hij terecht in een vijver, waarto hij verdronk. Zekere Franschmati, vliegmachine uitgevonden, te Parijs zal worden beproefd! Volgens de Figaro staat de\ngste vlieg machine, waaraan de heer Adëj1 10 jaar van zijn leven en 600 000 fr. v«i zijn ver mogen heeft ten offer gebracht, teel hooger dan alle vorige. Hij heelt gepoiAd in zijn werktuig de natuurlijke vlucht i\ te boot senzijn machine is een vogel, of yieer riog een vleermuis, waarvan zenuwen \n spie ren zjjn vervangen door electrische motors, die gehoorzamen aan den wil van den mensch. De vogel, waarmede de proeven zullen genomen worden, kan zich 10 it 15 me ters boven den grond opheffen en zich over een uilgestrektheid van 400 a 500 meters verplaatsen. Er komt nog steeds treurig nieuws uit Palestina. Door de toenemende land verhuizing door Russische Joden daarheen wordt de nood al grooter, vooral te Jeruza lem. Wekelijks komen er twee- tot drie honderd joodsche gezinnen in volkomen be hoeftige» toestand aan, waarvoor geen schik kingen zijn getrollën. Daarbij komt, dat te Jeruzalem typhus en roodvonk heerschen. Men vreest, dat er eene pest zal ontstaan. Tot overmaat van smart stijgt de prijs van het brood dageljjks tengevolge van den on- gunstigen graanoogst in Rusland. De door de Alliance Israelite en Edmond de Rothschild gestichte koloniën worden door nieuwe aankomelingen overstelpt, die werk en voedsel vragen. De oud-kolonisten zijn radeloos. Bengalen wordt opnieuw de sprinkhanen, die in reusac neerstrijken en het zonlicht Een telegram uit Cl het treurig bericht van eeti luk op den Erie-spoorweg namelijk eene botsing plaaj passagiers- en een goeder twee wagens werden verhrtjze geraakten. Negentien lijjfen zij vonden. T door •men pen. engt onge- had ten een yin, waarbij enfin brand brengt na zing tegen Emissiehui- llijke wijze lij ken van plden afge- wanorde- r geheime fche gezanten sche regeering j de vreem- Êhernn g is de et bezit Ie u Ko- e voor de gulden De jongste rna^ dere bijzonderhede de vreemdelingen, zen en kerken we] vernield. Te Tan ia, christenen opgegra; sneden en in zakki lijk heden zouden zij' genootschappen. De te Peking dreigden met eene krachtige ht delingen niet werden Blijkens bericht groothertog den 1ste gekomen van de goed' niiig Willem daar bezai som van ongeveer anderü aan den groothertog zijn veflcocht. Er heeft zich dezer dagen plotseling eeu zoutmeer gevormd in Coloradohet water in de zoutmijnen van Salton begon te ryzen, alles op zijn weg medevoerende en aan vele werklieden den dood berok kenende. In het meer komen ook vbscheu voor, waaruit men besluit, dat het in ver binding moet staan met de zee, meer in het bijzonder met de golf van Calitornië. Ook wat de gesteldheid der bergen aan gaat, is er veel veranderd, zoodat men wel moet aannemen, dal de jongste aardbevin gen het merkwaardig verschijnsel in het leven hebben geroepen. Blijkens het verslag van het instituut Pasteur, is aldaar ook een persoon ingeënt, die door een mensch gebeten was, welke laatste door lyssa was aangetast na door een dollen hond gebeten te zijn. Na een kort tijdperk van rust is de Vesuvius weder beginnen te werken. Een breede lavastroom dreigt het observatorium te begraven. Twee Braziliaansche reizigers, die zich aan den rand des kraters bevonden, werden plotseling in dikke wolken gehuld. Een hunner, een journalist, stortte in den gloeienden afgrondde ander werd door den gids gered en weggeleid. De 25jarige prins Ferdinand van Hohenzollern, kroonprins van Roemenië, is verliefd geworden op eene paleisdame zijner tante koningin Carmen Sylva, geboren in 1863 en evenals hare meesteres schoon en verstandig, schrijfster en vei'zenmiakster. Koning Karei van Roemenië had zich reeds met den minister president onderhouden om de toestemming der Kamer te vragen. Doch de minister weigert daaitoe mede te werken, om niet den naijver vaD andere paleisdames te wekken. Doen de paleisdame in quaestie, Helena Vacaresco, geelt den moed niet op. De kroonprins is thans op reis gegaan en zal trachten het voorwerp zijnet- liefde te vergeten, dewijl hij zich niet be stand rekent tegen de hem dwarsboomende hofkliek, die hem plaatst voor de keus de kroon of de liefde er aan te geven. Zeker een echt Oostersche geschiedenis. Men herinnert zich misschien het geval van den Deenschen koopman Pnilipsen, die het ljjk van den anderen koopman Meyer, dien hij vermoord had, in eene kist naar New-York zond. De rechtbank heeft hem in hooger instantie ter dood veroordeeld, doch waarschijnlijk zal de koniug die straf veranderen in levenlange gevangenisstraf. Een aantal plaatsen in Duitschland hebben veel geleden door onweder met zwa- ren regen, hagelslag, hier en daar boven dien met hevige wervelwinden. Te Crefehl is op het terrein van een schietwedstrijd de feesttent met de daarbij behooiende opstallen, onder anderen eene tent waarin de prijzen tentoongesteld waren, door den wind weggeslagen, waarbij verscheidene personen zijn gekwetst, tex'wjjl in de stad groote vernieling aan huizen en hoornen is aangericht. Tusschen Suehtelen en Vier- zen zijn 50 huizen ingewaaid en daarbij vele personen omgekomen of gewond. De sneltrein van Berlijn naar Keulen moest te Brackwede blijven staan en vervolgens terug- keeren, doordien het geheele spoor verderop geheel bedekt lag rnet zand en slijk, het welk tengevolge eener wolkbreuk daarheen was aangespoeld. Te Kassei hebben de straten een geruimen tjjd een voet hoog onder water gestaan en heeft de storm niet alleen daar, maar ook in de omliggende parken en lanen veel verwoesting teweeg gebracht. Te Helmstad is des namiddags een der passagierstreirien moeten terugkee- ren, omdat een gedeelte van den spoor weg was ingestort. In de omstreken van Schöningen is de geheele oogst vernield. Te Gervensleben is de bliksem ingeslagen, met het gevolg dat er eene reeks woningen, stallen en schuren zijn verbrand, waarbij een geheel huisgezin in de vlammen is om gekomen. In de omstreken van Brunswijk zijn ijskegels ter grootte van 25 a 30, eenige van 45 millimeters middellijn nedergevallen. Te Flörschhein sloeg de bliksem tijdens de godsdienstoefening in de parochiekerk, waar door het plafond gescheurd, een zijaltaar ver nield en in den hoofdtoren eene groote opening geslagen wei-d, terwijl de schoolkinderen, die in de kerk bij elkaar zaten, verdoold ï.edervielen en wel spoedig weder bijkwa men, maar niet zonder brandwonden er zijn afgekomen. De overige aanwezigen, die reeds bjj den eersten zwaren donderslag op de vlucht waien gegaan, hebben geen let sel bekomen. Aan den Boven-Moezel zijn vijf menschen door den bliksem doodgeslagen. Overziclu van Verkoopingen. Dinsdag 7 Juli. ülhldelburg, door not. de Yos, een netterx inboedel, als: salonbuffet, dames, schrijfbureau, kasten, secretaire, voltaires- stoelen, veeren dedden met toebehooren, matrassen, dekens, tafels, pendules, goud en zilver, velvet-, Brusselsche en andere tapij ten, karpetten, boekdrukkers-snijmachine, wijnen, cognac, enz. lnl. dhr. de Groot. Siloetinge, 5 uur by Akkenaardoor not. Mulock Houwer voorde hh. Burger,hooigras in Kloetinge en 's Heer Abtskerke. Woensdag 8 Juli. Goes, 3 uur in de "Vriendschap door not. Liebert voor kerkmeesters der R. C. kerk, verpachten voor 7 jaar, lo. 2,05,40 H. bouwl. in Tavixhoek Borsele. 2o. 4.96,90 H. bouwl. en rietveld. 3o. 1,71,27 H. bouwl. en wegeling in Tolhoek, 's Heer Abtskerke. 4o. 3,07,30 H- bouwl. id. 5o. 0,39,60 H. id. 6o. 1,20,04 H. bouwl.. wegeling en water gang Ivlaaswinkelshoek. 7o. 1,62,30 H. bouw en weiland. 8o. 2,57,60 H. weiland in Nisse, Schagtstreke. Goes, in de Prins van Oranje doordeurw. Hollmann, ook Donderdag, voor firma Blank te B. op Zoom, gekleurde wol en saijet, linnen-, katoen- en keperband, langet, haakkatoen, breikatoen, bandfluweel, zwart en wit veter band, klossen zijde en garen, breinaalden, zwarte en gekleurde satyn en zijde, kleerma- kersfournaturen enz. Killaori. sterfhuize Johs. Buteyn,ll uren door not Houwer, den geheelen inboedel; mali. kabinet, linnenkastje, bureau, 4 bed den, ledikant, naaimachine, barometer, klok ken, 4 kachels, 1 brandkast, lessenaar, boeken, tafels, spiegels enz. enz. Ovezand, 7 uur bij van 't Westeinde door not. Pilaar voor dhr. Risseeuw qq. 19 perc- hooigras te velde in de Slake. Donderdag 9 Juli- Middelburg, in de Vergenoeging 8 uur door not. de Vos: lo. huis, schuur, erf en hoveniei-ing 1856 cA. Oude Arnemuidscho pad. 2o. woonhuis en erf, Pijpstraat 125 cA. lerseke, 10 uur bij Wagenaar door not. Mulock Houwer, een hoefje, eenige woon huizen, bouw- en weilanden van wijlen wed. v. Hoorn. Vrijdag 10 Juli. Middelburg, half 3 in de Vergenoeging door not. Verheij, de booten Middolbui-g I o" II. Te zien 2—10 Juli. Inl. bjj de direc£,y en den notaris. Goes, bij wed de Broekert, 1 uur door >.ot. Houwer, een koffiehuis-inventaris, ka chels, bedden, ledikanten,droogrek, flesschen, keukengereedschap, glas- en aardewerk, enz. WJ r iEif Met de land weexT gebied, nalezing J aan de kil feiten vool de verkies T Bij onsl Het wtl W.D. datl litiek dot ondergesc I wat de I Kan het I geustandel dat is twl Het ie; I dat de ar •- vol zond* I weekblad j naam het I tionaire z soort vanl dat zijn t weekblad. I zich alle I tiefsten 11 ergo, alleil niet liber l beralen zij I (Heerlijke liberale 1 schuld del mij 1 En I donkere s «Weg I riep eeiixl Apostel dl Onder I te verdur I Zeeuwil rneljjk hij er voor I Ijjke redaJ eigen co]H weekblad I al lang n I schap vanl heeft, gelil kelijk, datl winnen, dl genomen I dat De ll caineleontp weekblad I Ik zeg I het komtl het weel als de ba uwe bevj U meded tijd voor er tegen I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2