w EEN TEEKEi\Ii\G VAN Or. SCHAEPMAN. REUHISZAKEA. LANDBOUW. Gemengde Berich ten. - "VI S\ Hem verantwoord, indien zij hunne kin deren in totale onwetendheid laten opgroeien. De wet, waarvan thans de wijziging wordt voorgesteld, dwingt hen om öf op de eene óf op de andere wijze hun geweten te verkrachten. Voegt zich nu hierbij de overtuiging dat de aanwending van het middel gevaarlijk kan zijn voor het kind, dan wordt de moeilijkheid nog grooter. Hoe bitter moet het zelfverwijt zijn van ouders, die tegen hun eigen overtuiging in, zijde lings door vreemden gedwongen, hun kind de inenting hebben doen ondergaan, wanneer later ten gevolge dier operatie het kind, ge lijk toch meermalen is voorgekomen, sterft of, wat vaak nog erger is, zijn leven lang ziekelijk blijft. Ziehier nu eens taal die het volk begrijpt en de gedachten vei tolkt van duizenden in den lande. Die deze woorden van den minister der koningin lezen, die voelen dat een hunner broederen aan het woord is, die hunne be zwaren begrijpt en hartelijk wenscht ze op te heffen. Natuuilijk komt, nu de stembus zulk een voor ons schijnbaar noodlottige uitspraak deed, van de behandeling der vaccine wet niets. Voor het oogenblik is al 's ministers werk vergeefsch geweest. Vergeetsch Maar neen, dat zal het niet. In de bijgevoegde nota zijn tal van bewij zen aanwezig dat meer bevoegden dan hij zich aan de zijde der verdrukten schaarden. En al gaat straks alles in de snippermand, zelfs de snippers zullen hunnen weg vinden. Er staat nog wel een en ander in de Nota dat het volk gaarne lezen en de on voorwaardelijke voorstanders der vaccine tot nadenken stemmen zal. Driewerf jammer dat door thuis blijven of door stemmen op den liberaal, zoo menig christen die zegt God te vreezen en voor Zijn Woord te beven het noodzakelijk ge maakt heeft dat dit ministerie door een «liberale» regeeririg zal worden vervangen. Dan de Heere regeert, Wiens Raad alleen bestaan zal I De Amsterdammer die den beer Schaep- man electoraal en (ten onrechte) ook mo reel gevallen acht als leider der katholieke partij, geeft van het als zoodanig optreden van dezen «kranigen improvisator en dich terlijke ziel» de volgende schets «De heer Schaepman heeft, naar het ons voorkomt, zich nimmer behoorlijk re kenschap gegeven van hetgeen hij als leider eener Katholieke-politieke partij zou hebben te doen. Hij heeft verzuimd de positie, waarin hij verkeerde, nauwkeurig op te nemen; van de beginselen, die hij zou heb ben toe te passen, de richting en de strek king te bepalen; en indien hij zich al een doel heeft gesteld, noch dat doel noch den weg om het te bereiken, beschouwd heeft in verband met de eigenaardigheden en de vermogens van hen, die hij daarheen en daarlangs zou moeten leiden.Het schijnt hem voorden geest gezweefd te hebben van zijn katholieken een soort van antirevolutionaire partij te maken, gelijk zijn veel bekwamer en ijveriger bondgenoot dr. Kuyper dit met zooveel succes ten opzichte der calvinisten had gedaan. Het voorbeeld was werkelijk uitlokkend voor iemand die meer dichter was dan staatsman. Hij had er slechts bij vergeten, dat hij met katholieken te doen had, om te gelooven, dat de bisschoppen rustig de proefneming zouden aanzien en er een andere katholieke politiek mogelijk was, dan liet meest ongebreidelde opportu nisme. Natuurlijk heeft dr. Schaepman nu en dan de moeielijkheden gevoeld, en vooruit gevoeld, maar ook in die oogenblikken heeft hij het onmogelijke van zijn streven niet ingezien. Daarvoor was hij iets te sterk en iets te zwak. Te sterk in het zelfvertrouwen grooten lichamen en grooten redenaars zoo licht eigen, dat hem deed hopen, ik za! er mij wel doorheenslaan, en iets te zwak in het analyseeren, zoodat hij zich evenmin behoorlijk rekenschap kon geven van den waren aard dier moeielijkheden als van de hooge en fijne denkkracht die noodig zoude zijn om aan de te duchten bestrijding het hoofd te bieden en te triomfeeren.» Na herinnerd te hebben dat men met veelheid van woorden en eenige handigheden Groen en Kuyper niet nadoet, en dat Schaepman tot niets hoogers dan beide ge noemde middelen kwam, vervolgt het blad «Het is inderdaad schier niet te begrijpen, hoe een priester katholieke politiek meent te Kunnen drijven buiten de bisschoppen om en tegen de bisschoppen in, en dat in een land als het onze. Dit zou alleen kunnen slagen, indien de man, die zich daartoe verstoutte, tienmaal meer doorzicht en beleid had dan zelfvertrouwen, en bij gebruik kon maken van toevallige, buiten gewoon ongunstige iOmstandigheden, b. v. van een misslag, door de hoogere geeste lijkheid begaan. Maar zelfs dan zou het met kunnen gelukken, tenzij de priester staatsman een bijzonderen eerbied wist te wekken voor de hooge eigenschappen van zijn persoon, vertrouwen inboezemde door de duidelijkheid, redelijkheid en rechtvaar digheid van zijn program, en indien hij bovendien tegenover den openlijken of den lieimelijken tegenstand der geestelijke macht zich beroepen kon op invloed- ijke mannen van even hoog gezag. Edoch een politiek program, anders dan bij wijze van tijd verdrijf samengesteld, had Schaepman niet een groot leidend denkbeeld ontbrak hem geheel. De legerwet was wel het dorste en ondankbaarste, waarvoor hij zich kon inspannen. Hij had die den anti-revolutio- vervvarren en door te verzwakken. Die legerwet, al schonk Dergansius het onechte kind zijn naam, was hun fout. Zij toch waren zoo kortzichtig geweest om deze zaver militaristische denkbeelden van den heer liooseboom i i te schrijven in hun democratisch program.» Het liberale blail beweert verder dat dr. Scbaépman grooter zou geweest zijn zoo bij voor zijn partij het vaandel had ontrold van Manning en de hervorminggezinde bis schoppen. Thans vallende b'j de verdedi ging der legerwet is hij als een schut- terofficier die o-ver zijn degen struikelt. En op de vraag: «En nu de toekomst ant woordt het blad: «Dr. Schaepman heeft zijn krachten over schat en zijn eigen partij niet genoeg ge kend. Het paard, dat jaren lang iu den molen van rechts naar links en van links naar rechts heeft geloopen, maar geen en kelen stap buiten hel vaste spoor bad gezet, heeft hij in de manege onder den man willen berijden en het de sporen in de len denen gedrukt, helaas met het bekende gevolg Men zal hem echter met zijn ros sinant weer naar zijn oude werkplaats te rugbrengen, en daar mag Dr. Schaepman desnoods op den rug van den viervoeter den cirkelgang op nieuw beginnen en voort zetten. Schaepman wordt weder lid van de Kamer en /.al daar het hoogste woord mo gen voeren nu en daw een geweldige leider zijn.... maar hjj zal in het vervolg niet vergeten, dat hij de leider is van eene partij, die nooit buiten den kringloop komt, en dat de ruimte van dien kring niet door hem maar door andere machten wordt bepaald. In de politieke manege verongelukt, zal hij toch altijd een groot man blijven in den politieken molen.» Wij voor ons leeren echter Schaepman beter kennen uit wat hij aan Het Centrum «chrjjft, naar aanleiding van haar zeggen dat zij het haren katholieken geestverwan ten niet vergeeft dat zij den liberalen de meerderheid hebben bezorgd. Hjj schreef nameljjk «Ik hoop van harte, en ik weet zelfs zeker, dat Gij dit uw voornemen niet ten uitvoer brengen zult. Behoef ik U te zeg gen dat U dit alles noch zou troosten, noch zou versterken? Maar laatonsdezaak eensernstiger bezien. «Niet napleiten staat niet gelijk met ver geten. Men kan, men mag niet altijd ver- geten.Trouw jegens anderen, echt christelijk eergevoel verbieden soms alles te vergeten. Omdat men iemand niet steeds aan zijn schuld herinneren wil, behoeft men den kerfstok niet op den haard te werpen, men zet hem uit het gezicht. Hij kan altjjd nog dienst doenook als wapen te gen den een of den anderen kinkel. Laat ons elkander wel verstaan. Indien ik met den «Tijd» zeg «niet napleiten,» dan spreek ik daarmede geen veroordeeling uit over hetgeen ik tot heden zeide of deed In geenen deele. Hoe dikwijls en in hoeveel ik hebbe gefaald, ik sta nog muurvast in de overtuiging dat de weg door U en mij gevolgd, zoo niet de eenig goede, dan toch de betere weg was en is. Maar nog te Beverwijk heb ik gezegd: indien wij on der elkander strijden, laat ons dan zoo strij den dat wjj ten minste weer vrienden kunnen worden. Nu, nu is de toestand anders. Nu is de toestand zoodanig dat wij niet meer moeten, niet meer mogen strijden, allerminst in in den vorm, die «napleiten» heet. Wij staan nu tegen over een macht, een vijandelijke macht. De meerderheid, die nu spoedig de ver antwoordelijke regeering op zich zal ne men, is machtig door veelzijdig talent, rijke ervaring en een ons ver over treffende kennis van middelen en wegen, Voorzeker, zij zal in den aanvang kalm en gemoedelijk optreden, zij zal zich ont houden van alles wat een vliegen onder da wapenen rechtvaardigen kou. Juist om dit alles is de hoogste krachtsinspanning noodig en boven en vóór alles eendracht. Hoe die eendracht zal komen is een vraag, die ik hier niet kan of wil beantwoorden. Maar dat zij komen moet behoort onze vaste overtuiging te zijn. In die overtuiging moeten wjj ons onthouden van «napleiten.» Hoe bij menige herinnering onze recht matige toorn ook moge ontwaken, zwijg n is nu plicht, plicht naar eer eu geweten. Gij herinnert u uit Flavius Josephus den ma die in de laatste dagen voorde verwoesting van Jeruzalem zijn «Wee, wee!» deed hooren over de stad. Na de verwoesting steeds dat «Wee» te herhalen lacht mij weinig toe. Mij dunkt, gij en ik, wij zullen te zamen het voorbeeld volgen dier andere zonen van Juda, die naar de getuigenis van Nehemia Jeruzalem her bouwden, met de eene hand arbeidend, in de andere houdende het zwaard.» Vooral dit laatste maakt de opmerking van het liberale blad te schand, als zou dr. Schaepmans politiek ook maar even met het werk van een-kunstjesmaker te vergelijken zijn. 1 Juli 1891. Kolijnsplaat. Gedurende de maand Juni zijn door de telephoon alhier ontvangen 72 en verzonden 79 berichten. De Statuten der vereeniging voor Chr. verzorging van Krankzinnigen en Zenuw lijders naar Gods Woord te Ede (G.) zjjn goedgekeurd. Directeur rentmeester is de heer N. Zerbst te Amsterdam. De in richting wordt gevestigd op «Ederoord» thans «Reehorst» genaamd, een landgoed van nr. G. W. graaf van Rechteren van Appell„rn. koloniën, ontvangen telegram van den gou verneur van Suriname, heeft de/e, na op 26 Juni j.l. te Paramaribo te zijn aange komen, den volgenden dag het bestuur over de kolonie aanvaard. Op den len Juli 1863 werd aan on geveer 60.000 slaven in Suriname, op Cu- rapao, Aruba, Bonaire, St. Eustatius, Saba en St. Martin de vrijheid geschonken. Dit feit wordt lieden door de negers feestelijk herdacht. 's Heer Aremlskerke. In de raadsvergade ring van Zaterdag werd op zijn verzoek ontslag verleend aan den veldwachter J. v. der Steen aldaar tegen 1 Juli a. s. BEVOLKING. Nederland Provinciën. N. Brabant Gelderland Z. Holland N. Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drente Limburg telde 1 Mannen. 258,064 260,837 456,114 407,962 99,098 110,674 166,984 151,361 135,582 69,646 130,352 Januari 1891 Vrouwen. 256,011 255,101 501,885 430,525 101,694 113,327 168,840 146,092 139,774 62,849 126,785 Totaal. 514,075 515,938 966,999 844,488 200,792 223,001 335,824 297,452 275,356 132,495 257,144 Het Rijk 2,255,681 2,308,884 4,564,565 Sedert 1890 vermeerderde de bevolking niet 50,000 ongeveer. It£ïtlï- E\ SCHOOLNIKIJWS. Ned. Herv. Kerk. Op het twaalftal te Gouda staan o. a. ds. Heldring van Middelburg, ds. Barger van Vlaardingen, ds. P. J. v. Melle van Nijkerk en ds. Meerburg te Ivethel. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Heiuenoord ds. H. W J. Wolf te Axel. Het 11e jaarverslag van de Vereeni ging voor Hooger Onderwijs op gereformeer den grondslag is verschenen. Het getal le den bedraagt thans 584, dat der begunsti gers 7644. In Zeeland, voornamelijk op Zuid- Beveland vindt de vrije universiteit weinig of geen steun. Buiten Goes vindt men on der de contribuanten op Zuid-Beveland slechts de namen van een te Kattendijke, een te Kapelle, een te 's Gravenpolder en drie te Wemeldinge, onder welke ook een invloed rijk liberaal aldaar. Dat de Vrije Uni versiteit niet vraagt naar het kerkgenootschap waarvoor opleiding gewenscht wordt, is een feit dat nog niet algemeen bekend schijnt. Er zijn namelijk op de vrije universiteit, chr. geref. ned. herv., ned.geref. en doops gezinde leerlingen. De theologen door haar opgeleid, kunnen examen doen en zich be roepbaar stellen in de kerk die zij verkiezen. De eerste leerling der vrije universiteit, die nergens elders zijn opleiding erlangde, can- didaats-examen in de ned. herv. kerk deed en zich bij die kerk beroepbaar stelde is de heer J. J. Schokking, die dezer dagen promoveerde. Ook promoveerde met goed gevolg te Utrecht in de rechten de heer Okma, die eveneens uitsluitend aan de vrije universiteit opleiding ontving. De ontvangsten der Vereeniging beliepen over 1890 een som van f 46,690, het batig slot bedroeg ongeveer f 4000 waarvan 13500,op het Hospitium werden afge schreven. Daarin wonen, volgens het ver slag, 27 studenten. Hetgeheele aantal stu denten bedroeg 83, verdeeld over de navol gende faculteiten 56 in de Godgeleerdheid, 8 in de Godge leerdheid en Rechtsgeleerdheid, 2 in de Godgeleerdheid en Letteren, 6 in de Rechts geleerdheid, 11 in de Letteren. Arrondis. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling A. H. 21 j., landbouwers knecht Terneuzen en J. L. 1). 20 j.,koop man, lerseke, beiden tot m. gev. straf en C. L. 23 j., arbeider Goes, tot f 8 b. s. 6 d. h. vernielingP. H. 29 j., koopman Goes, tot 3 d. gev. 'straf beleedigingC. W. 51 j. hvr. van A. L., werkvrouw Gjcs, tot tl b. s. 1 d. h. diefstalC. B. 26 j., werkman Sluis, tot 2 m.M. Th. D. 13 j., zonder beroep St. Jansteen, tot 14 d. en M. v. Z. 56 j., timmerman, zonder middelen van bestaan en zonder vaste woonplaats, te Middelburg gedetineerd, tot 29 d. gev., laatstgenoemde met bevel tot zijne onmiddellijke invrij heidstelling, terwijl deze is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde landlooperij. Allen in de kosten. Het 44e Landhuishoudkundig Congres te Zwolle is gisteren geopend, door den bur gemeester van Nahuys. De voorzitter van het congres mr. Sloet tot Oldhuis bedankte voor de betoonde be langstelling. Tot voorzitter der le afdeeliug werd gekozen de heer E. van den Bosch uit Goes (de heer Cremer was afwezig). Tot voorzitter der 2e afd. de heer D. Fonteijn de Jong, van Murmerwoude. In een huisgezin te 's Graven kage woonden twee broeders, van welke een plotseling overleden is, welk sterfgeval in verband gebracht werd met eene vechtpartij' tusscher» bedoelde broeders op Maandag avond jl. Een daarop gevolgd onderzoek bracht aan het licht, dat de overledene door zijn broe der tegen den buik was geschopt en van dat oogenblik af niets anders gedaan heeft als kermen, daarbij roepende «hij heeft mij ongelukkig geschopt.» De dader werd aangehouden eu in verhoor genomen, doch kon zich niet herinneren zijn broeder ge schopt te hebben. Hij had een borreltje gedronken en was door drift vervoerd ge worden, omdat z(jn broeder, die beschonken was, ten zjjnent eene ruit had verbrijzeld. Het woord taptoe is een zuiver Hol- landsch woord. Het beteekent de aamna ning aan herbergiers, enz. ten opzichte van de militairen om den «tap» van het vat «toe» te houden, hun niet meer te tappen dus. Te Kozendaol (N. B.) vertoeft sinds eenige dagen een Engelsche dokter, die de rheuinatieklijders in het openbaar en kosteloos geneest. lederen avond laat de wondei dekter zich iu zijn met vier schoone paarden bespannen vergulden wagen met muziek naar het marktplein brengen, waar hij de zieken, die zelfs op een bed tot hem worden gebracht, door wrijving met Sequah olie dadelijk geneest. Des avonds is de ge meente dan ook in rep en roer, om hein tfe zien. De man verricht natuurlijk won deren van genezing de geestdrift voor den wonderdokter» is reeds zóo groot dat men zijn vier paarden van den wagen heeft ge spannen en het volk bijna vocht om te mogen trekken. Under hoera's bracht men hem naar het hotel waar hij gelogeerd is. Wat in openbare onderwijzers-verga deringen ter sprake wordt gebracht Volgens het Nieuwsblad Extra tijding werd door een der jongere onderwijzers in de vergadering te Schagen een redevoering gehouden over het hypnotisme. «Hij vertelde,» zegt het blad, «ten naasten bij wat hypnotisme was, beschreef eenige proeven, die men kon nemen, bestreed de ongeloovigen aan spiritisme jen haalde eenige voorbeelden aan van den hypnotischen in vloed die sommigen konden en kunnen uitoefenen. Van de levenden noemde hij den welbekenden dr. A. Kuyper, van de dooden Napoleon I en Jezus1» Het Huisgezin meldt er met genoegen bij dat dit jongmensch door een ouderen collega op zijn plaats gezet werd. Te Meersen (L.) is iemand die een buitengoed bewoont het slachtoffer geworden van eene brutale aanranding en diefstal. Drie zwart gemaakte personen drongen in zijne slaapkamer en dwongen hem, met de revolver op de borst, aanwijzing te doen van alle door hem bezeten geldswaarden, alsmede van alle andere zaken van waarde, als goud, zilver en edelgesteenten. De kamers der dienstboden waren allen afgesloten. De dieven hebben zicli ongehinderd met den buit veiwijderd. Dezer dagen ontvingen de Haagsche schutters de volgende aanschrijving «De schutterwonende wordt gekommandeerd te verschijnen in het magazjjo der schutters aan de Groote, Maric op Dinsdag 30 Juni 1891, des namiddags van 69 uur, tot het tijdelijk afhalen van een Beaumont geweer in burgerkleeding.» Het bezoek van den Duitschen Keizer. H. H. M. M. de koninginnen Emma en Wilhelmina zijn te Amsterdam aangekomen, waai de Keizer heden verwacht wordt. Vele toebereidselen zijn reeds gemaakt. Onder anderen dit. De waarde aan goud- en zilverwerk thans in het koninklijk paleis op den Dam aan wezig, schat men op lVs miltioen gulden. De toiletkamer van de gemalin van keizer Wilhelm is ingericht met de zeer kostbare meubelen, door koningin Anna Paulowna gebruikto. a. trekt de aandacht een toilet spiegel, gekroond met den dubbelen adelaar in massief goud. Het waschtafel-garnituur is van verguld zilver, 's Keizers toilet is van zilver en zijn koffie-en theeservies van goud, met kopjes en borden van Saksiscli porse lein, waarvan slechts 48 stuks bestaan, (de helft is eigendom van het Russische hof). Het servies der keizerin is van zilver met kopjes, waarin de tafereelen eener Holland- sclie boerenkermis zijn gedreven. Het groote zilveren tafelservies, uit niet minder dan 1200 stuks bestaande, is afkomstig van Willem III, stadhouder en koning van En geland. Het Engelsche wapen, op de (vel schillende stukken, werd op last van 2. M. wijlen onze Koning veranderd inhetNeder- landsche wapen. De nette witlinnen zomerbroek van de rijksveldwachters is vervangen door een van blauw linnen, in kleur gelijk aan de werkkielen, thans bij de militairen in ge bruik. Voor de huismoeders moge het een uitkomst zijn, de mannen van de veldwacht zijn er niet bizonder mede ingenomen, en niemand zal dan ook beweren, dat de nieu we kleedingstukken sierlijk staan. Te Bennekom heeft een kind een ke' tel kokende koffie van de tafel getrokken. De inhoud kwam op het kind neer, dat zulke brandwonden bekwam dat het aan de gevolgen overleed. Te Rotterdam is een man door een tram overreden en ge dood. De schrik van Whitechapel. Sedert eenigen tijd heelt zich onder de bewoners der beruchte Londensche wijk Whitecha pel een vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt geregeld die wijk te bewaken, zoowel des daags als des nachts, om zoo doende Jack the Ripper eene herhaling zi; ner bekende misdaden te beletten. De voorzitter dezer vereeniging degtee. Backert, ontving dezer dagen een jhoud: kenden briet van den volgenderjhe(jell «Binnenkort zal ik mijne werkza''g 0{ eei) uwe wijk weer beginnen; int)''"hetwaagt der leden uwer helsclie benj^F mqn spoor te zoeken, dan j" m V stopte I hem 1 zoek den terug een fil Eer knaapl schen dat F| tot b| hem welks I hem li hjj dl meisje gegrol Eenig I den h f allerlei lijk vl men. I cuural en Vl er ifl «'I is hl 1 de I te z naa^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2