Het hoogste redactiebureau ter wereld. 1891. Ho. 115. Donderdag 2 Juli. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HÜIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEi\TlEi\ ARTIKEL 17. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het zwaartepunt van «het wetsvoortel tot gedeeltelijke herziening van de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten)) ligt voor'de geneeskundige wetenschap, voorde antirevolutionairen in den lande en voor elk die de vrijheid liefheeft, in het fel bestreden artikel 11. Reeds vroeger hebben wij den inhoud van dit artikel letterlijk) weergegevenen kunnen dus volstaan met te herinneren dat het een einde wenscht te maken aan den vaccinedwang, die zoo te kwader ure in artikel 17 der wet gebracht, van den aan vang af bij alle vrijheidlievende Nederlan ders weerzin heeft gewekt een weerzin die zich in verschillende requesten aan den Koning en aan de Kamers heeft geuit. De Regeering wil voor het vervolg het vaccineeren vrij laten en waar tot nu toe een ouder die bezwaar had tegen de in enting zijner kinderen de deur der school voor zijne kinderen gesloten zag, daar wil de minister thans ook deze niet-gevacci- neerde kinderen op de scholen toelaten, mits maar de vader een bewijs afgeeft dat hij de inenting zijner kinderen niet verlangt. Dit artikel heeft veel bestrijding gevonden. Bij de geneesheeren in de eerste plaats, wijl zij in het nut der vaccine onvoorwaar delijk gelooven en dit ook van alle staats burgers eischen. Het verzet tegen dit art. is dan ook zoo groot, dat zij het door hen zeiven erkende groote aantal verbeteringen die deze ziektenwet beoogt en brengt, er aan geven zouden, wanneer dit doodelijke artikel 17 werd aangenomen. Welke houding nu een leek in de genees kunde tegenover dergelijke uitspraken dei- medische wetenschap heeft aan te nemen, dat is geen geheim voor jhen die omtrent het gezag dier erger dan ongeloovige we tenschap eenigen twjjfel begonnen te koes teren. Men leze hieromtrent wat ds. Hu- genholtz uit Axel aan haar adres schreef (in zake Vivisectie)wat dr. de Cock van haar zegt (in zake Vaccinatie) en wat dr. Voorhoeve en anderen van haar gezag den ken inzake de allopatische en de homoeopati- FEUILLETON. Het hoogste gebouw van New-York, hoo- ger zelfs dan al de torens in die stad, is de zoogenaamde Pulitzer-Building, de nieuwe zetel van het dagblad The World. De De geschiedenis van het blad is tevens de wordingsgeschiedenis van het gebouw, een trotsch gedenkteeken van Amerikaansche energie en ondernemingsgeest, dat zeer terecht naar zijn stichter werd genoemd, omdat deze inderdaad het Amerikaansche journalisme tot zulk een hoogte verhief. De oplichter Pulitzer keerde na een veelbewogen leven in de politiek tot zijn oude liefde, de journalistiek, terug en werd in 1874 voor een klein bedrag eigenaar van St. Louis Dispatch, het wrak van een courant, zonder eenigen invloed en onder schulden begraven. Toen hjj het bureau betrad was er geen schep kolen, geen enkel rol papier meer aanwezig en slechts een weinig oude, versleten letter. Erger nog de geheele redactie had herwerk gestaakt. Dat alles schrikte echter den nieu wen eige naar volstrekt niet ,af. Nog dienzelfden dag werd met kunst en vliegwerk een op- laag van 10,000 exemplaren gereed ge maakt van een sensatie-nummer, dat zulke enorme beloften en verrassende nieuwig heden inhield, dat de bewoners van St. Louis, hoewel als alle Amerikanen van het westen vrjj wel gewoon aan gepeperde kost, onmiddelijk luisterden en naar meer ver langden. In zeer korten tijd had de nieuwe courant zijn eenigen concurrent dermate overvleugeld dat deze, uit vrees het geheele veld te moeten ruimen, liever onmiddelijk vrede sloot en zich met de gevaarlijke Dispatch verbond. Zoo ontstond, onder Pulitzers krachtige leiding, de Post-Dispatch, die in weinige jaren het groote blad werd voor het geheele Westen en Zuidwesten der Vereenigde Staten, en zooveel succes had, dat het iets later uit de winsten een nieuw gebouw kon zetten, dat 67.000 dol lars kostte. Toch had Pulitzer voor het blad met den inventaris slechts 2500 dol lars gegeven. De verbazende resultaten in het Zuiden verkregen, legden den grond voor nog veel grooter ondernemingen. In Mei 1883 werd Pulitzer eigenaar van The World, een New- sche geneeswijze. Reeds het opnemen in de wet van '72 van den eisch der vaccine, op advies en met medewerking der geneeskundigen was het bewijs dat de zaak der vaccine zwak stond. Een maatregel die zich slechts met behulp van den Staat en van den Wetgever, door opgelegden dwang baan breekt, toont in zich zelf het zedelijk motief ter overtuiging te missen en is dus zwak. Aan het geloot der wetenschap zelve in de kracht der vaccine mag dus met recht worden getwijfeld. En de mannen die in onzen strijd tegen den vaccinedwang en in den weerzin tegen de vaccine slechts dweperige oppositie van zekere staatkundige partij meenen te zien, toonen daarmede niet op de hoogte te zijn van de ernstige grieven die. zelfs door me dici, in grooten getale nu en vroeger tegen de inenting zijn uitgesproken. Neen, minister Lohman ging niet over ijs van één nacht, toen hij dit wetsvoorstel indiende. En hij heeft dan ook naar ons inzien een goed werk verricht, door in een Nota bij zijn verslag overgelegd het een en ander mee te deelen opdat de Kamer zou kunnen nagaan, door wie en op welke gronden het nut der inenting betwijfeld of bestreden wordt. Zij zal daaruit ontwaren dat meerdere deskundigen geneeskundigen die van de quaestie een speciale studie gemaakt hebben het nut der inenting betwijfelen en zelfs de inenting bestrijden op gronden aan de zaak zelve ontleend. Indien achtenswaardige mannen wier oordeel onverdacht en wier bekwaamheid onbetwist is betoogen dat de inenting en kel voor zeer korten tijd, en zelfs dan nog op geheel onvoldoende wijze tegen de pokken beschermt, indien de inenting zelfs onder de meest mogelijke, in den regel niet eens aan wezige waarborgen doodelijke gevolgen kan hebbenindien niemand met zekerheid kan beweren dat door inenting met koepokstof de ontwikkeling van schadelijke en gevaar lijke kiemen nimmer wordt opgewekt of Wij nemen hier iets over uit de Memorie van Antwoord. Yorksch dagblad van minderen rang, dat reeds sedert 1860 verschillende lotswisselin gen had ondergaan als kerkelijk, politiek en finantieel orgaan, maar in de laatste jaren steeds grooter verliezen gat. Nauwe lijks echter was Pulitzer aan het roer, of de zaken veranderden als bij tooverslag. Hij maakte op eenmaal zulk een revolutie in de journalistieke wereld, dat zelfs de Ame rikanen er verbaasd over waren. Binnen drie maanden was de oplaag van 22,000 verdubbeld en in September van het volgende jaar werden voor de eerste maal 100.000 exemplaren verkocht, bij welke gelegen heid honderd geweren in City Hall Park werden afgeschoten. De oplaag vermeer derde daarna voortdurend, totdat eindelijk in 1890 een gemiddeld cijfer van 320,000 exemplaren per dag werd bereikt. In 1883 was het aantal advertentiën 86,000, zeven jaar later ruim 800,000. Om een dergelijk succes in zoo korten tjjd te verkrijgen is, naar Amerikaanschen trant, natuurlijk geen enkel middel van reclame versmaad en de leeslust voortdu rend geprikkeld, maar het moet gezegd worden, dat het blad het nooit zoo ver zou gebracht hebben, wanneer het geen steun had gevonden in het volle vertrouwen der bevolking, door niemand naar de oogen te kijken, maar alleen het publiek belang te dienen. The World voerde een feilen strijd tegen allen monopoliegeest en tegen de plutocra tie, bewerkte de herziening van verschil lende wetten, zooals die op de gijzeling, op de bedelarij en den kinderarbeid ontmas kerde een aantal zwendelaars en beursspe culanten, bezorgde door hare reporters en detectieves tal van gewetenlooze schurken in de gevangenis of het tuchthuis, en bracht de onschuld van vele anderen aan het licht. Zij verzamelde door hare abonnès niet min der dan 100,000 dollars voor de oprichting van het nationale gedenkteeken, het reus achtige vrijheidsbeeld (Miss Liberty), dat in 1886 werd opgericht aar. de haven van New-York. Zij stichtte eene vereeniging voor kostelooze geneeskundige behandeling van zieke kinderen der armen in New-York, een aantal kinderspeeltuinen en nog vele andere philanthropische inrichtingen. Met eigen schepen rustte The World expedities uit tegen zeeroovers, verbeterde het lot der mijnwerkers en trad op voor de rechten der landverhuizers. Zij bracht de knoeierijen aan het licht van verschillende loterijen bevorderdindien de vermindering van het aantal zieken of overledenen blikbaar ook, zoo al niet uitsluitend, verband houdt met het streng isoleeren der zieken, betere ont smettingsmiddelen en andere verbeteringen op het gebied der gezondheidis het dan niet hoog noodig zich ernstig de vraag te stellen of de wetgever in een zaak van zoo betwistbare nuttigheid dwang aan de ingezetenen mag opleggen Na deze algemeene beschouwing heeft de regeering de weerlegging der verschilende bezwaren ondernomen. Er was namelijk ge zegd dat de niet-ingeënte zieken de irigeënte gezonden kunnen besmetten. Toegegeven, zegt de minister, doch ook de ingeente zieken besmetten de niet-ingeënte gezonden, zij zijn dus, wat het gevaar voor anderen be treft, al even gevaarlijk, zoo voor als na het uitbreken der gevreesde ziekte. Terecht herinnert hij er aan dat de voorstanders van de verplichte vaccine de bezwaren der tegenstanders o, zoo licht tellen, zoowel die van staatsrechtelijken (en die vooral) als die van godsdienstigen en sanitairen aard, Wat beduidt deze onderscheiding Er zijn menschen die den vaccinedwang verfoeien wijl hij een inbreuk is op de vrijheid van vrije burgers, en op het recht der ouders, om te beschikken over hunne kinderen. Menschen die 't ongerijmd en onnoodig achten dat de Staat commandeert welk geneesmiddel maar dit is het niet eens of ook welk voorbehoedmiddel en ware het dit dan nog maareen kind tegen den wil zijner ouders worde toegediend, Dit zijn staatsrechtelijke be zwaren. Er zijn ook menschen die het een voor- uitloopen op het bestel Gods achten een ziekteproces op te wekken, waar van geen ziekte nog sprake is of ooit sprake zijn zal. Die het God verzoeken zouden achten met dergeljjk twijfelachtig voorbehoedmiddel een ziekte die misschien toch niet komen zon, te weerstaan 1 Hunne bezwaren zijn van godsdienstigen' aard. Nog andere bij wie deze genoemde be zwaren zich niet of althans in mindere mate doen gelden, hebben nochtans al zoo levensverzekering-maatschappijen. Haar vrou welijke reporter, Nellie Bly, openbaarde de misbruiken in de krankzinnigengestichten en \erwierf een wereldvermaardheid door de snelste reis om de wereld in 72 dagen, 6 uren, 11 minuten cn 14 seconden, wel geteld, waardóór zij den roem van Phi- leas Fogg geheel verduisterde. Een onafge broken reeks van Journalistieke kunststuk ken bezorgde het blad steeds nieuwe reclame. Zoo werden al de leden der volksvertegen woordiging op één dag, 2 December 1889, te Washington door een leger van reporters geïnterviewd, zoodat The World nog vóór de stemming kon mededeelen, dat de we reldtentoonstelling te Chicago zou worden gehouden. Op een bepaalden Zondag gaf The World een statistiek van het kerk bezoek te New-York. Zij verraste haar lezers onophoudelijk met vreemde ondernemingen, interviewde vele grootheden der geheele aarde en vond het photographische interview uit, waardoor men in de krant niet alleen de meeningen, maar zelfs de gebaren van den uitgehoorde kon controleeren. Dit alles is slechts een kleine bloemlezing uit de gebeurtenissen in het veel bewogen leven dezer woelige krant, maar kan als verklaring dienen voor haar ongeëvenaard succes binnen zoo korten tijd. Toen in 1888 de krant er eenmaal goed «in» was gekomen, maar het bureau veel te klein was geworden, ontwierp Pulitzer een nieuw plan. Op zjjne aanwijzing werd door een bekend bouwmeester het ontwerp van een reuzengebouw vervaardigd, waarin The World een passend verblijf zou vinden. Zoo ontstond de Pulitzer-Building, het torengebouw met 26 verdiepingen. Op den lOen October werd met groote feestelijkheid de eerste steen gelegd door den vier-jarigen Joseph Pulitzer Jr. Behalve een zwerm journalisten uit de verschillende staten waren bij deze plechtigheid vele Ame rikaansche beroemdheden en autoriteiten tegenwoordig, waaronder Governor Hill, de bekende redenaar Chauncey M. Depew en niemand minder dan Thomas A. Edison. Zeer eigenaardig is de opgave der verschil lende gedenkstukken, welke onder den hoeksteen van den modernen torenbouw werden begraven, als boodschappen aan het nageslacht. Met photographieën van het gebouw en va', verschillende hoofdpersonen en een aan- (pijzondere nummers van The World en vaak nadeelige gevolgen van de inenting gezien dat zij hunne kinderen aan deze operatie niet durven overgeven. Bij hen wegen dus meer de sanitaire bezwaren. Met al deze bezwaren nu hebben de voorstanders van den vaccinedwang weinig of niets op. Wel erkennen zij dat die dwang voor sommigen bestaat, doch het ergerlijke er van wordt volgens hen weg genomen door de heilrijke werking. Het doel heiligt de middelen. En zoo weten zij vele tegenstanders voor de verplichte vaccine te winnen. De Regeering had dan ook in hare toe lichting van het wetsontwerp over de ge moedsbezwaren maar gezwegenmaar nu van liberale zijde haar verweten werd dat zij blijkens haar stilzwijgen daarover «die gemoedsbezwaren niet hoog schijnt aan te slaan», nu achtte zij zich geroepen in hare Memorie van Antwoord deze quaestie wel degelijk te behandelen. Zij zegt dan: Het gewetensbezwaar waarop gedoeld wordt is ongetwijfeld niet voorgewend en bestaat werkelijk. Anders zou het onver klaarbaar zijn dat ouders liever dan hunne kinderen aan de kunstbewerking te onder werpen, zich vele onkosten getroosten niet alleen, maar ook in strijd met het gevoelen hunner eigen geneesheeren, waaraan zjj tóch gewoon zjjn in andere gevallen hun ver trouwen te schenken, zichzelven en hun kinderen aan gevaar blootstellen. Dat die bezwaren zouden worden aangewakkerd door voorstanders van den vaccinedwang zeiven of door geestelijke leiders, wordt vaak gezegd, doch door geen enkel feit gestaafd. Evenmin kan tegen het werke lijk bestaan van gewetensbezwaren als be wijs worden' aangevoerd „dat de ouders dan toch ten slotte tot de vaccinatie overgaan". (Immers) voor hen die de middelen niet bezitten om hunne kinderen buiten de school op te voeden, staat geen andere weg open. Zij worden niet slechts geplaatst tusschen „hun beurs en hun geweten", iets wat reeds zooveel mogelijk behoort vermeden te worden, maar ook voor de keuze inen ting of geen onderwijs; een keuze die,hoe zij moge uitvallen, met hun geweten in strijd komt. Ouders die vreezen God te verzoeken door het aanwenden van een voorbehoedmiddel, achten zich niet voor hare bijbladen, The Evening World (de cou rant zelf is een ochtendblad). The Weekly World en TheWorld Almanack, vermeldt deze opgave nog een reeks gouden en zil /eren munt stukken, gedenkpenningen, oorkondenop per kament met de redevoeringen, bij deze ge legenheid gehouden, en bovendien phono- graphische rollen, waardoor het nageslacht eenmaal de «ingemaakte» stemmen der re dactieleden zal kunnen hooren klanken uit een ver verleden, sprekende over de hoopvolle toekomst van The World. De hoofdpersoon], Pulitzer, was we gens ziekte toen juist aan den «overkant» in Wiesbaden, maar seinde als heilwensch voor zijn schepping een gloeiend editorial, waarvan de inhoud in prachtschrift op perkament, alsmede voorhet nageslacht onder den steen werd besloten. De bouw duurde een vol jaar, zoodat de krant in November 1890 reeds kon ver huizen. Bjj deze gelegenheid gaf The World een gedenkboek uit met de beschrijving van het gebouw en de geschiedenis van het blad. Het reuzengebouw, dat thans de World tot zetel dient, heeft een hoogte van 375% Eng. voeten en een gewicht van 68 mill, pondenhet bevat 4000 vensters, 500 deu ren en in zijn geheel materiaal voor 250 gewone huizen. In de hoogste verdiepingen van het eigenlijk gebouw en den reuzen- koepel met koperen dak, welke zich daar boven verheft, troont de redactie van het blad, terwijl de drukkerij met hare onder- afdeelingen onder den grond is verborgen de administratie, verzending, enz., geschie den in de benedenste verdiepingen. Het overige gedeelte van het gebouw bevat 189 prachtige kantoorlokalen, die evenals de redactie-bureaux in de hoogere luchtla gen alle door middel van liften ge meenschap houden met den beganen grond. Het geheele gevaarte kostte niet minder dan 2i/2 millioen dollars; een som die geheel werd betaald uit de verbazende winsten van het blad, welk stijgend succes als volksblad wellicht alleen door het Petit Journal wordt overtroffen. Deze gegevens werden voornamelijk ont leend aan een prachtig reclameboekje, een wonder van typographische uitvoering, smaakvolle illustratie, dat door de redactie van de World aan Het Nieuws van den Dag werd toegezonden ter aankondiging. Zondagsblad van het Nieuws van den Dag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1