uïing niet zal aannemen, teneinde de kiezers in de gelegenheid te stellen dr. S c h a e p- man weder in de Kamer te brengen. Eindhoven, omdat de heer W. P. A. Mutsaers, die in dit district en in Waalwijk gekozen is, zijne benoeming voor laatstgemeld district heeft aangenomen. Schoterland, waar de heer mr. W. F. Trenb zijn benoeming niet zal aan nemen met het oog op de verkiezing van den lieer T ij d e n s in het district W i n- schoten. V eendam, omdat de heer mr> H. Goeman Borgesius, die in dit dis trict en in Z u t f e n gekozen is, zijn be noeming voor laatstgemeld district heelt aangenomen. Vergadering van den gemeenteraad van Middelburg, op Woensdag den 1 Juli 4891, des namiddags te 2 uren, ter be handeling der onderstaande zaken. 1. Ingekomen stukken. 2. Circulaire Ged. Staten betreffende herziening jaar wedden burgemeester en secretaris. 3. Ver zoek Mej. J. P. H. Sterk, onderwijzeres school C om eervol ontslag. 4. Adres van J. 't Hart te Werkendam, houdende ver zoek dat eenige boomen op het molenwater worden gerooid enz. 5. Verzoek van P. G. van den Berg om zijne woning wijk P no. 128 te mogen onderverhuren. 6. Wij ziging gemeentebegreoti ng 1891 en beschik king post onvoorziene uitgaven. 7. Ontwerp pensioensverordening. 8. Benoeming hoofd school E. In een uitvoerig schrijven aan de kiesvereen. te Schoterland meldt Mr. M. W. F. Treub dat hij zijn benoeming tot Lid der Tweede Kamer niet aanneemt. «On der meer schrijft hij «zeker zou de radicale partij nog lang niet volgens hare gestal- sterkte vertegenwoordigd zijn indien zij een tweetal harer leden in de volksvertegen woordiging telde. Zeker zou het zeer ge- wenscht zijn, indien meerderen in de Tweede Kamer het der Liberale party telkens voor oogenhouden dat wie werkelijk hervormingen wil tot stand brengen, geen conservatieven in haar midden dulden mag of kan en hoeveel liberalen varen er thans niet onder liberale vlag Maar nu er althans een vertegenwoor diger is gekozen van wien mag worden vertrouwd, dat hij niet verzuimen zal elke concessie, die door de liberale partij aan haar conservatieve leden gedaan wordt te bestrjjden nu acht ik het nog gewensch- ter dat ook de soc. dem. partij zich in de Tweede Kamer kunne doen hooren. Niet om een plaats te maken voor den heer Domela Nieuwen huis, stel ik mjjta mandaat weder tot beschikking van de kiezers. Of de heer D. Nieuwenhuis al of niet lid van de Tweede Kamer is, is mij te eenenmale onverschillig. Ik ben geen sociaal democraat en ik acht de innerlijke kracht van de soc. dem. partij niet hare revolutionaire theorieën uiterst gering. Doch juist daarom meen ik dat men er zich voor moet wachten, deze parijj kracht te geven door haar door min of meer gegronde grieven agitatie-middelen aan de hand te doen.»| KËltK- Ei\ S<ilOOL\li;i\VS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Aagtekerke door ds. P. Snoep te Linschoten. Bedankt voor het beroep naar Wis- sekerke Ds. Lagerweij te Scherpenisse. Dhr. J. v. Bommel, agent van het Ne- derl. Jongelingsverbond hoopt Zondag a. s. te Wemeldinge des namiddags in het Nederl. herv. kerkgebouw op te treden. Ds. K. W. Vethake, Ned. ger. pred. te Arnhem, heeft zijne bediening bij de Ned. ger. kerk nedergelegd om zich naar De Graafschapper meldt, beroepbaar te stellen bij de Ned. herv. kerk. Middelbnrg. Door Heeren kerkvoogden en notabelen der Herv. Kerk is aan dhr. J. A. Vertregt (firma P. J. van Puffelen Zoon) kooper van het zoogenaamde hofplein, vergunning verleend tot het bouwen van Kerk en Pastorie ten dienste der Chr. Geref. Gemeente afd. St. Pieterstraat, onder voor waarde dat vóór den aanvang van boven bedoelden bouw, mtt een woonhuis als vroe ger geconditioneerd aan de andere zijde worde begonnen, en vóór einde dezes jaars met een tweede perceel worden aangevangen. Een nieuwe Bond. Te Bergen op Zoom is onder leiding van den modernen predi kant Haverkamp een beweging op touw gezet om den Goeden Vrijdag als Zondag te vieren. De beteeken is van dezen dag als christelijke herinneringsdag werd in het licht gestelij, en besloten a, een bond op te richten tot wijding van den Goeden Vrijdag, en h. de synoden van de protestantsche kerkgenoot schappen uit te noodigen, er bij de hooge regeering op aan te dringen om den Goeden 'Vrijdag voor protestantsche rijksambtenaren en militairen als een erkend christelijken feestdag te verklaren. Met het inleidend woord van ds. Haver kamp, waarin de beteekenis van den Goe den Vrijdag voor de protestanten werd geschetst, zouden we wel eens nader kennis willen maken. Wanneer moderne «protes tanten» zich zoo gaan toeleggen op het vieren van den sterfdag des Heeren, komt natuurlijk dadelijk de vraag op of dit zou moe ten nienen om de aandacht van het leven ■uit den dood af te trekken. Maar hoe zou dit van protestanten te verklaren zijn Gemengde Berichten. llfden had te de -Ie openh. uitv. van het gewest Z.-Holland en Zeeland van het Ned. Gymiiastiekverbond plaats. Te 10 ure 's morgens werden in het Schutters hof de vrije oefeningen gerepeteerd, waarna de turners ten 11 ure door liet Bestuur van het gewest officieel werden ontvangen. Van uit het Schuttershof ging men ten 12 ure in optocht, door de Langeviele naar het Raadhuis, waar Burgemeester en Wet houders van Middelburg de besturen of hun vertegenwoordigers officieel ontvingen. Na deze ontvangst trok de stoet verder, den volgenden weg nemend, Langedelft, Nieuwstraat, Bierkade, Rouaansche kade, Dwarskade, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater. De stoet was als volgt samengesteld vooraf ging een peloton soldaten met tamboers, waarachter het muziekkorps, dan volgden de leden, 2 der feestcomm. en Gemeentebestuur, het vaandel van «Zelan- dia» met deze vereeniging er achter, daarop de Belgische turners, en vervolgens de turnvereenigingen uit het gewest, 3 uit Dordrecht, 4 uit Den Haag en 2 uit Rot terdam, «Luctor et Emergo» van Vlissin- gen, «Willen is kunnen» van Wemeldinge «Achilles» van Middelburg en de milit. ver. uit Middelburg, alles besloten door een peloton soldaten. Van middag had de uitvoering op het Molenwater plaats onder leiding van dhr. A. R. Vermeulen van Middelburg. Op de tribune was geen plaats onbezet. Het niet betalende volkje om dealsluiting was ook buitengewoon talrijk vertegenwoordigd.» Westkapelle Als een staaltje van hon dentrouw is het navolgende wel vermel ding waard. De hond van iemand welke met Mei 11. naar Amerika vertrokken was, verkocht zijnde naar een andere gemeente, kwam tot driemaal toe, na zich telkens van de ketting losgewerkt te hebben naar hier terug, en bleef telkens bij het paard, hetwelk hier aan een ingezetene ook van dien persoon verkocht was, waar het beest moeilijk van daan te krijgen waswel een bewijs dat het beiden trouwe vrienden zijn. Vrijdag avond meldde zich bij den Heer M., logementhouder te Aardenburg een onbekend persoon aan, die logies ver langde. Dit werd hem gegeven, 's Morgens zeero vroeg vertrok de gast, om twee uren later terug te komen, met eenige konijnen. Deze bood hij te koop aan voor Va franc, 't stuk. Dit verwekte achterdocht. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Na onder zoek bleek, dat de bewuste persoon de konijnen had gestolen bij een landbouwer, even over de Belgische grens wonende. De konijnenvatter, die er tamelijk welva rend uitziet, werd daarop in verzekerde bewaring gebracht, em wellicht in Middel burg verder verhoor te ondergaan. De Zoom heeft er de Nieuwe Bredasche Crt. leelijk laten inloopen. In een exemplaar harer vorige nrs. drukte zij het volgende bericht uit Bergen'op Zoom af: Bergen op Zoom, 24 Juni. «Bleven wij hier langen lijd gelukkig verschoohd van brand, heden nacht klonk de schelle noodkreet door tot de ooren der anders zoo rustig sluimerende burgerij, met het gevolg dat zich spoedig een groote me- uigte, alsook de spuiten der gemeente en die van het garnizoen, bevonden in de For tuinstraat, het tooneel van den brand. «Door eene tot nog toe onbekende oor zaak, was brand ontstaan in een der be nedenvertrekken van het eerst onlangs aldaar gevestigde magazijn van verduurzaamde le vensmiddelen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de verschrikte bewoners maar juist den tijd hadden te ontsnappen. Eene oude dame, die boven woonde, was zoodanig door den schrik verbijsterd, dat zij, voor men het kon beletten, uit een raam der 2e verdieping sprong. De onge lukkige viel verpletterd neer op de straat- steenen en was spoedig een lijk. «Door het kloek en doelmatig optreden der brandweer werd de brand beperkt tot het aangetast gedeelte, waar, zooals te be grijpen is, veel schade werd aangericht. Alle autoriteiten, waaronder in de eerste plaats onze wakkere burgervader, waren ter plaatse. De schutterij bewees goede dien sten. «Toen de brand in vollen gang was, rep ten zich de buren, bevreesd voor de gevol- •gen, om zooveel mogelijk hun inboedel buiten te dragen. Alles werd, onder toe zicht der schutterij, op de Groote Markt geplaatst. De Markt bad hierdoor het aan zien van een «treurige» kermis. Alles was tegen brandschade verzekerd.» Van heel het verhaal was geen jota ge beurd. Maar het scheen de Red. van de Zoom te verdrieten dat de Bredasche concurrent zoo maar klakkeloos alle Bergsche be richten overnam, en nu heeft de N. Bre dasche Crt. het weder gedaan, tot verwon dering zijner Bergsche lezers, en vermaak van de redactie van de Zoom. Te Geldermalsen heeft zekere W. Grisel bjj het plukken der kersen het on geluk gehad door het breken ,der ladder van de hoogste sport af te vallen en den nek te breken. Te Rotterdam wacht den keizer ds eigenaardige hulde dat de kanonnenkoning Krupp «net familie den keizer wil begroeten op de plaats, waar reeds sedert lange jaren de geweldige aanvoer van ijzererts voor zijn fabrieken uit zee moet plaats hebben. m do ,a8® prijs, die men voir i„V,unS ka"' tQt vreemd® lo,,U- meldt o„s iemand uit L„ke' veld. Aan de Meerkerksckc markt deed zich het geval voor, dat iemand voor zijn biggen niet eens twee gulden per stuk, wel een daalder en vijf en dertig stuivers geboden werd. De eigenaar was daarover zóo ontsticht, dat hij ze dan liever aan ile armen cadeau deed, en waarlijk, gaf hij zijn vier biggen present aan omstaande arme menschen. SchCt.) Dr. Ritzema Bos, leeraar aan de Rijks landbouwschool te Wageningen. de midde len van bestrijding, vooral der kleine grijze veldslak besprekende, meent, dat men, in plaats van kunstmiddeltjes te gebruiken, zich liever moest behelpen met de natuurlijke vijanden der slakken, die men zonder veel moeite in haar nabijheid kan brengen, na melijk met de padden en de kikvorschen, vooral de padden. En dan deelt de be kwame schrijver de twee volgende bij zonderheden mede, waaruit èn de handels waarde van kikvorschen en padden blyk t èn het nut, dat zij aan den landbouw be wijzen, feitelijk wordt aangetoond. Tien jaar geleden betaalden de Engelschen ze mtt 10 frcs. voor het honderd nu reeds f3 voor het dozijn. De heer P. Noël, directeur van het entomogolisch station Rouaan, had gelegenheid om zich van de werkzaamheden dezer dieren te overtuigen in een woest liggend perceel tuinaarde, bij het station behoorende, hadden zich de slakken bijzonder vermenigvuldigdin dat perceel liet de heer Noël 100 padden en 90 kikvorschen «los», die in een maand tijds al de slakken verorberden. Er werd nu kool geplant, spinazie, sla, cichorei en velerlei bloemen gezaaid, en die planten hadden niet den minsten last van slakken. De landbouwers, uit de buurt, die er zich van overtuigd hebben, denken nu anders over deze vieze diertjes en brengen ze gaarne naar hun omheinde tuingronden over. (Gelria.) Voor wie van onze lezers wellicht lust gevoelt om bij gelegenheid van het veelbesproken bezoek van den Duitschen keizer, eens een uitstapje te maken naar Amsterdam of Rotterdam, deelen wij hier onder het officieele programma mede voor de ontvangst van hunne keizerlijke maje steiten, met het gevolg, dat uit ritet minder dan 63 personen bestaat. Woensdag 1 Juli, 12 uur. Aankomst van hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten aan de landingsplaats te Amsterdam en ontvangst door Hare Majesteiten de Konin- Regentes en de Koningin in het koninklijk paviljoen, vanwaar hunne Majesteiten zich onmiddellijk naar het koninklijk paleis zullen begeven. Namiddag. Familie-déjeuner in het paleis. Maarschalkstafel in het paleis en in het hotel. Rijtoer door de stad en bezoek aan het rijksmuseum. 6V2 uur groot galadiner in het paleis. 9 uur. groote militaire taptoe op den Dam. Donderdag 2 JuliVoor middag rijtoer. Bezoek aan het stadhuis en aan verschillende inrichtingen der hoofd stad. I2V2 Familie-déjeuner. Maarschalks tafel in het paleis. Namiddag tocht per stoomboot op het IJ. Bezoek aan de handelsinrichtingen enz. 6V2 of 7 uur. Familie-diner. Maarschalks tafel in het paleis. 9V2 uur. Groot vuur werk, aangeboden door de stad Amsterdam aan hunne Keizerlijke en Koninklijke Maje steiten. Vrijdag 3 Juli. 10 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten van het centraal station. 11 uur. Aankomst van den extra- trein aan het station van den staatsspoorweg te 's Gravenhage. Hunne Majesteiten zullen zich van het station naar het koninklijk paleis begeven. 12 uur. Rijtoer door de stad en omstreken. 2 uur. Groot déjeuner-dinatoire in het ko ninklijk paleis. 4.10 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten van het station van den Staats spoorweg naar Rotterdam. 4.45. Aankomst te Rotterdam aan het station Delftsche Poort. Rijtoer door de stad en langs de Maas 5.30 uur. Aankomst aan het paviljoen van vertrek. 6 uur. Vertrek van Hunne Majestei ten, den Keizer en de Keizerin van Duitsch- land, Koning en Koningin van Pruissen. H. M. Koningin Wilhelmina zal tegen woordig zijn bij de ontvangst van den Keizer, waarschijnlijk bij de dejeuners en diners; maar niet bij net bezoek aan het rijks-museum, bij den watertocht op 2 Juli, bij het vuurwerk en bij het dejeuner ten Ilove in Den Haag. De verplaatsing der meerderheid in de Tweede Kamer geeft aan verscheidene heeren correspondenten stof tot allerlei on- oit's; «men» zegt en verwacht waarschijnlijk diten het kan zijn dat enz. We zullen vooralsnog onzen lezers die gissingen maar sparen, en wachten tot men zekerheid be staat aangaande ministerie en ministers. Den löden Juli a. s. zal te Leiden een gedenkplaat worden onthuld, die in den buitenmuur van het zoogenaamde doop hek der Pieterskerk, tegenover het Persijns- hof is aangebracht, ter herinnering aan John Robison, die in de 17e eeuw om geloofs vervolging naar Nederland vluchtte, waar hij te Leiden in een huis in de Kloksteeg, ter plaatse waar nu het Persjjnshof staat, een toevluchtsoord vond van 16111625. De bronzen plaat, omgeven door een Iqst van hetzelfde metaal, geeft in liaut relief het schip te zien, waarmede hij van Leiden, waar hij zjjn werkkring op den duur te beperkt vond, naar Amerika is vertrokken, en daaronder in kloeke letters in de En- gelsche taal een beschrijving met verschil lende feiten van den pelgrimstocht naar de Nieuwe Wereld, waaraan hij zulk een werk dadig aaDdeel nam. plechtige onthulling zal geschieden deputatie, die daartoe uit Amerika j zal overkomen. Een heer, die Woensdag middag met een tilbury voor de deur van een kotliehnis, aan de Óchie, even aanlegde, vioeg een voorbijgaanden jongen op zijn paard te willen passen en ging het café binnen. Korten tijd daarna komt een andere heer naar buiten, geeft den jongen een fooi, stapt in en vertrekt. De knaap vond dit wel vreemd, maar berust er in. üp 't punt weg te gaan, komt de eigenaar naar bui ten en ziet dat zijn gerij er-van-door is. Veel, behoeft hjj den jongen niet te vragen, want in de verte hoort hij zijn wagentje wegrollen. De man snelt zijn rijtuig na en de dief, die merkt dat hij achtervolgd wordt, springt uit de tilbury en maakt zich uit de voeten. Dat na afloop van Je verkiezingen aan velen onzer, maar met name aan Dr. Kuyper, allerlei laffe, profane schimpbrieven gezonden worden, zal niemand verwunde- len, en kari bij) ven voor wat het is. Uitzondering dient echter gemaakt voor liet krasse feit, dat de heer J. van Dam penningmeester der centrale kiesvereeniging Burgerplicht te Bodegraven, met naam en kwaliteit er bij letterlijk dit|Jschrijven aan Dr. Kuyper toezond «Gecondoleerd met de treffende ver liezen op 9 en 23 Juni, door U en uwe Deputaten en Dr. Schaepman geleden, dat de Heere U allen kracht (moge geven, deze zoo zware beproeving met gelaten heid te dragen, (zooals zulks kinderen Gods betaamt En dit is nu lietzelde district, waarin de Liberalen den heer Bastert om zijn «vroom heid» candideerden. Van blijdschap is dezer dagen gestor ven een 15 jarig meisje te Dusseldorp. Hare ouders beloofden haar, dat zij haar zouden medenemen op een reisje naar het Zeven gebergte en in hare opgewonden vreugde over dat heerlijk vooruitzicht werd het arme kind door een beroerte getroffen. Aan het vreemdelingenverkeer in Zwitserland geven de volgende cijfers een denkbeeld. In de verschillende logementen bevinden zich 62.500 bedden, die jaarlijks gemiddeld beslapen worden door 5.724.00o toeristen. Deze betalen gemiddeld per 24 uren 121/3 Irancs kostgeld en verteren al- zoo te zamen 71.545.430 francs. Ieder toe rist heeft daarenboven nog gemiddeld per dag 10 Irancs voor rijden, aan gidsen en verschillende uitspanningen, zoodat daarvoor jaarlijks betaald wordt 57,250.000 francs, hetgeen met de som. welke voor logies en kostgeld wordt uitgegeven, jaarlijks 128.785,000 francs uitmaakt. Hiervan gaan 8 millioen frans at, die door Zwitsers zelf verteerd, worden, zoodat het vreemdelingen verkeer in ronde cijfers ruim 120 millioen francs aan Zwitserland opbrengt Aan een Engelsch tijdschrift werd onlangs een brief gezonden van iemand, die aan den Kongo vertoefde, juist tijdens de bekende £ongo-quaestie. Hjj geeft zijn indrukken weer en vraagt zich af, wat doet de Kongo vrijstaat of met andere woorden België, voor de verschillende koop lieden aan den Kongo, nu het invoerreeh ten heft. Hij heeft niet veel van eenige hulp of vergoeding gemerkt. Bij voorbeeld: daar ligt een koopvaardijstoomer en de ontlading blijft halverwege steken,de stoomboot heeft geruimen tijd oponthoud en dus groote onkosten omdat twee verschillende stammen van inboorlingen aan 't vec hten raken. Dit gebeurde weemaal ge durende zijn verblijf van veertien dage n. Toen hij wees op de aanzienlijke on kosten die zij daardoor beliepen (kreeg hij ten antwoordEr was niets aan te doen; ze moesten het maar uitvechten, want politie of soldaten om eenige bescher ming te geven was er niet. «Ik vond het toch°een beetje Vreemd,» schrijft deze zegs man, «dat een mogendheid, die 10 pet. belasting kan heffen of alles en nog wat, nog niet eens een handvol kibbelende Afri kaansche inboorlingen tot de orde kan roepen, en 't verwonderde mjj ook niet dat Holland zich verzette tegen het besluit der Brusselsche conferentie. Men moet het op de plaats zeil gezien hebben om te weten hoeveel Holland aan den Kongo verricht heeft alleen en zonder hulp om den handel te bevorderen, losplaatsen aan te leggen, kortom, om den Kongo te maken tot wat Stanley zeide dat het is. De bekende mimicus en buikspreker Alex ander zat eens in een Duitsche badplaats aan de gedekte tafel in zijn hotel. Tegen over hem nam een Engelschman plaats. Alexander groette den Engelschman, doch deze bleef den tegengroet schuldig. Deze onbeleefdheid ergerde Alexander en hij be sloot den langen zoon van Albion eens een les te geven. Hij noodigde door een handbeweging zijn poedel uit, naast hem op een stoel plaats te nemen en bestelde toen twee Weener worstjes. «Mij ook twee!» riep onmiddeljjk de poedel. De Engelschman staart eerst den (poedel en daarna zijn meester aan en vraagt dan «Is die poedel, die spreken kan, uw eigen dorr 1 Jawel, mijnheer, die hond is van mij». «Hoeveel kost die hond?» «Ik wil niet verkocht worden», protes- teert de hond beslist. De Engelschman schuift den ander een bant noot van honderd pond toe, die deze opsteekt met de opmerking «Voor dien prfjs mag de hond uw eigendom worden», «Vv,n dezen dag af», riep de EnqeJsr/i man. «moot dn hond voor mij Spreke/)- jjj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2