ini a.s. SSE. 23 JUNI. PE VAN RT. [iddelburg. [Oesehe Boot nd Lid. Mr. C. Lucasse, Mr. C. LUCASSE. Dinsdag 23 Juni. Vijfde Jaargang. ligingen in het vernieuwing tot Jer Tweede Ka- gesteld de souvereiniteit Staatsbestuur p 25 Juni trouw uit te brengen op VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES ereeniging HONTE- lods en liet belang uit om hunne stem 5 WAL, Voorzitter. AN. Secretaris. W~~ HERINNERING. IS ONZE REGEERING WEL ZUINIG GEWEEST? Beetwortel-Industrie. ZEEIIW. V. ISSE, ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. Enkele nummers ƒ0.95. 0.02'. UITGAVE VAN ek van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. v eniging te YLISSINGEN, d. MEER, Voorz. KLOPPERS, Secr. eniging te SEROOSKERKE, G. WOLFF, Voorz ,IS Tz., Secr. niging te GRIJPSKERKE, ESCHIERE, Voorz. INGEMANSE, Secr. iging te YROUWEPOIDER OUWERSE, Voorz. ERHULST, Secr gen op Zoom. ..INT len Kamer- pchtwegers, J Waterpas- |rs en Trek* [ijkers, 1ste stalen- en Iz. Diverse ;- en Zak- ICnoopsgaten Scharen. Jog-, Neus-, Oor- en La- WindringenElestieke /iegendoek, mannen en Kruis, en verder alle ^nkele-, Dubbele-, Navel- urdels. Ian HH. Doctoren. naam te reizen. GOES naar ROTTERDAM 21 Juni 'smorg. 11,u. |m ROTTERDAM naar GOES 24 Juni 'smorg. 5,30 u. tiente Rotterdam bij den is F. DE LANGE, op'tHa- it bij M. BOUWMAN, ce bij J. BOS de Directie, ts te Rotterdam Nieuwe A® Pakkenbrug. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. In het hoofd-kiesdistrict Middelburg is het Donderdag aanstaande stem ming. Met warmte steunen wij de can- didatuur van den eerlijken, degelij- ken volksvertegenwoordiger als van een onverdachten'getuige voor de christelijk historische beginselen, waarnaar een natie met zoo schoone volkshistorie als de onze, moet wor den geregeerd. «Hij die bij gelegenheid eener krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing, door geweld of bedreiging met geweld opzettelijk iemand verhindert zijn kiesrecht vrij en onbelemmerd uit te oefenen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar». «Hij die bij gelegenheid, eener krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing, door gift of belofte iemand omkoopt om zijn kiesrecht hetzij niet, hetzij op be paalde wijze uit te oefenen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Dezelfde straf wordt toegepast op den kiezer die zich door gift of belofte tot een of ander laat omkoopen.» Art. 125 en 126 van het wetboek van Strafrecht. Deze vraag is, vooral in den laatsten tijd, dikwijls vernomen. Inzonderheid van de zijde harer bestrij ders, door dei liberalen, is zij herhaaldelijk opgeworpen, en, het antwoord dat men vaardig gereed had, was meest, beslist ont kennend. De vrienden der tegenwoordige Regeering, zoo heette het dan, hebben, vóórdat zjj het roer in handen kregen, door heel het land om wraak geroepen over der liberalen schandelijk bedrijf en roeke loosheid met 's lands geld, en daardoor telkens verhooging der lastenmaar zeg gen ze verder, ziet nu eens, Kiezers op uw belastingbiljet; het is nog met geen cent verminderd. Nu bestonden en bestaan er o. i. echter nog altijd goede redenen om luide klach ten aan te heffen over het wanbeheer der liberalen. Zijn zij het niet die ons o. a. eene peperdure onderwijswet hebben bezorgd, die onze schatkist, en onze gemeentekassen ten bodem toe hebben geledigd? Zijn zij het niet die, mede tengevolge dier wet, tot op de kleinste dorpjes toe, schoolpaleizen hebben gesticht, en dito onderwijzers woningen hebben gebouwd waarin de heeren onderwijzers, met een flink tractement, toch nog gedoemd zijn om armoede te lrjden Zijn zij het niet die niet alleen de kosten van het Lagermaar ook van het Mid delbaar en Hooger onderwijs tot eene hoogte hebben opgevoerd die ten hemel schreit Of weet men het niet dat in sommige ge meenten de kosten van onderwijs op onze Hoogere Burgerscholen, jaarlijks honderden guldens per leerling bedragen? En dan de kosten ter opleiding van onderwijzers. Zijn zij het niet die het gansche land met allerlei ambtenaren als hebben over dekt waaronder er, naar het oordeel van deskundigen, een aantal zijn, die men juist zooveel noodig heeft als het vijfde wiel aan een wagen Zijn zij het niet die onze Nationale schuld tot de som van 1100 miljoen guldens deden stijgen Zo» zouden wij voort kunnen gaan; doch wij achten voldoende te hebben aan- toond dat de klachten over het bestuur der liberalen volkomen gegrond zijo. Waarlijk, men moet toch maar durven, om als men in zoo naren toestand als onze schatkist was gebracht, de zaken aan an deren moet overgeven, dan te eischen dat binnen drie jaar de lasten zijn verminderd terwijl, toen men zelf aan 't roer zat die gestadig vermeerderden. Of, is het al niet veel dat bij zulke ontzaglijke intresten die opgebracht moeten worden, en bq afdoe ning van 13 milloen vlottende schuld die liberalen ons als een cadeautje hadden gelaten, dat de lasten niet verhoogd zijn eworden Een beroep op onzen tegenwoordigen Min. van Finantiën, die verklaarde dat het met 's Rijks middelen niet ongunstig stond, zegt hier niets, daar dit alleen te kennen gaf dat de vorige Reg. er in geslaagd was, om aan de natie zóo zware lasten op te leggen dat men de zaken kon gaande houden. Zou het niet onredelijk zijn om, gesteld, iemand werd de administratie opgedragen over eene groote hofstede, die door den vorigen administrateur schandelijk was ver waarloosd, met een zware hypotheek belast, (neem aan dat hij dit kon doen zonder den eigenaar,) dure opzichters en werklui had aangesteld, den grond uitgemergeld, en bovendien, omdat hij den intrest niet kon betalen, eenige duizenden guldens losse schulden had gemaakt, zou het niet onre delijk zijn van zoo iemand te vergen, dat in korten tjjd de hofstede weêr groote baten gat en bovendien in goeden doen kwam t Indien nu de nieuwe administrateur er in slaagde het pand gaandeweg te verbeteren, de hooge intresten behoorlijk betaalde, en bovendien de achterstallige losse schulden aanzuiverde, zou het, vooral ook omdat hij de dure opzichters en werklui toch niet naakt aan den djjk kon zetten of veel op het loon, waarop zij nu eenmaal aangeno men waren kon beknibbelen, er niet flii.k zijn afgebracht? Welnu, evenals die hofstede was ook ons land in een' ontredderden toestand. Een hypotheek van 1100 milj. gulden. 13 milj. aan losse schulden, en alles op duren en weelderigen voet ingericht. Onze tegenw. regeering heeft echter aan hare verplichtingen kunnen voldoen, zonderde hypotheek te moeten verzwaren, heeft de losse schulden betaald, noodige uitgaven gedaan, die vorige Reg. niet konden doen omdat zij geen geld hadden, o. a. één mil joen voor de bijzondere scholen, pensioenen voor de weduwen van Burgerlijke ambte naren enz. en bovendien nog geld overge houden. Zeker kon zij nog meer bezuinigd hebben wanneer zij b. v. wat meer inrichtingen van onderwijs had opgedoekt, of gedaan had, wat sommige hardschreeuwers onder de liberalen vóór drie jaar, zeiden dat ze doen zouden, n. 1. een aantal openbare onderwij zers naakt aan den dijk zetten. Dit heeft zij echter niet gedaan en, nu roepen deze heeren hardschreeuwers, uit dankbaarheid, de Reg. achterna dat ze niet heeft bezuinigd en dat de lasten niet zijn verminderd ge worden Is het niet onbilljjk en onrecht vaardig tevens? Deze antiliberale regeering kan met eere den toets van hare liberale voorgangsters doorstaanwij kunnen dan ook de viaag «Is onze regeering wei zuinig geweest» in bevestigenden zin beantwoorden. Daarom kan het belang van ons vaderland het best worden behartigd door het. kiezen van leden voor de Tweede Kamer die vrien den zijn van deze regeeringen zulk een is de heer S. Aan onderstaand stuk van een ambachts man in een onzer plattelandsgemeenten, een eenvoudig man uit het volk, geven wij gaarne de eerste plaats. In het jongste nommer der Vragen des tijds bespreekt de lieer dr. G. W. Bruins- m.a ,^e 'TJeetwortelsuiker-indus- trie in Nederland en de landbouwers. Hij geeft in de eerste plaats een overzicht van den stand der quaestie. De fabrikanten contracteeren z. i. met de landbouwers, omdat zij in den herfst moeten kunnen rekenen op voldoende hoe veelheid bieten. De landbouwer verkoopt zijn bieten per gewicht, zijn belang brengt dus mee zoo groot mogelijke bieten te telen. Voor den fabrikant is groot suikergehalte van belang en zware bieten hebben altijd minder suikerrqkdom. Nu geeft de fabri- kant hetB zaad en juist het zaad bepaalt den suikerrijkdom der wortelen. In den laatsten tijd (sinds 1885) zijn de fabrikan ten er in geslaagd zaad te geven, dat wor telen leverde met toenemend suikergehalte en verminderend gewicht. De landbouwer werd dus gedwongen bieten te telen, die voor hem steeds nadeeliger, voor den fa brikant steeds voordeeliger werden. Lang zamerhand is er dan ook een beweging ontstaan om de bieten te betalen naar het suikergehalte. De fabrikanten geven in beginsel toe, dat dit billjjker zou zijn, maar ontkennen dat het mogelijk is op gehalte te verkoopen. Vervolgens bespreekt de schrijver het ge" halte der bieten en toont uit zjjn onder" zoekingen, indertijd aan de proefstations te Wageningen en te Breda gehouden, aan, dat het gehalte aan suiker van de in ons land geteelde bieten op circa 12 pCt kan gesteld worden. Dit zou hij dan ook wen- schen dat als normaal gehalte werd vast gesteld. Bieten met minder gehalte zouden de fabrikanten moeten kunnen weigeren; bieten met grooter gehalte ook duurder moeten betalen. Een proef, in deze richting genomen, slaagde wel, doch vond geen navolging. Geringe medewerking van de fabrikanten en besluiteloosheid der landbouwers waren daarvan de oorzaak. Een der groote bezwaren, tegen verkoop op gehalte aangevoerd, is het monster nemen. De bieten kunnen door het weer in een dag zeer veel aan suiker verliezen. De fabrikanten willen nu het monster ne men aan de fabriek, de landbouwers di rect na aflevering van het veld, dat door gaans op vrijaanzienlijken afstand van de fabriek ligtde bieten kunnen dus onder het vervoer aanmerkelijk lijden en de landbouwers rneenen dat risico voor de fabrikanten te moeten laten. En hoé zal men het monster nemen In België geschiedt het i,. sommige streken als volgt. Op het bieienland wordt beur telings door den agent der fabriek en den verbouwer naar verschillende zijden een stok geworpen. De beetwortel, die het dichtst bij den punt van den stok groeit, wordt uitgetrokkendit wordt gedaan tot men 15 a 20 bieten heeft en deze vormen het monster. Een ander bezwaar zijn de kosten van het onderzoek op gehalte; aan de rijks proefstations wordt het te duur. Ten slotte geeft de heer B r u i n s m a het volgende in overweging om de gezonde toestanden tot een billijke oplossing te brengen. De landbouwers coöperatief zelf de fa brieken te laten oprichten acht de schrij ver ondoenlijk. Zij zijn pachtboeren en dus veel te afhankelijk van de grondeigenaars. Ook acht hij het bedenkelijk dat van regeeringszijde zou bepaald worden, dat beetwortelen alleen op gehalte verkocht mochten worden. Toch acht hij staats- tusschenkornst nuttig, maar langs een omweg. Ieder jaar worden gedurende de cam pagne aan iedere fabriek in ons land een vijftal commiezen geplaatst, om voor de belangen van den fiscus te waken. Evenzoo zou de heer Bruins ma willen, dat van regeeringswege deskundigen aan de fabrie ken werden geplaatst, om de bieten op gehalte te onderzoeken. De cijfers van dezen beëedigden ambtenaar zouden dan onder zekere voorwaarden tot grondslag van het contract kunnen dienen. De bezwaren aan deze regeling verbon den, acht de schrijver niet onoverkomelijk. Hij vreest evenwel, dat de veranderde wetgeving op den suikeraccijns de gewensch- te verbetering niet zal bevorderen. GODSLASTERLIJK. 2 Petr. 337 lezen wij«Dit eerst wetende, dat in het laatste der dagen spot ters komen zullen, die naar hunne eigene begeerlijkheden zullen wandelen. En zeggen Waar is de belofte zijner toekomst? want van dien dag af, dat de Vaders ontslapen zijn, blijven alle dingen alzoo gelijk van het begin der schepping. Want willens is dit hun onbekend, dat door het woord Gods de hemelen van over lang geweest zijn en de aarde uit het water bestaandeMaar de hemelen, die nu zijn en de aarde, zijn door hetzelve woord als een schat weggelegd en worden ten vure bewaard tegen den dag des oordeels en der verderving der goddelooze menschen.» Letterlijk wordt deze profetie vervuld in het volgende profane stukje, voorkomende in het laatste nummer van Uilenspiegel, het bijblad der N. Rott. Courant. Maranatha! (De Heere komt.) De ondergeteekende heeft de eer aan het geachte publiek ie berichten, dat wegens onvoorziene omstandigheden de wederkomst des Heeren tot later is uitgesteld. Abraham. Ongemaskerd komt hier het liberalisme in al zijne afschuwelijkheid aan het licht en in weerwil daarvan wordt dit godslaster lijk blaadje wekelijks door duizenden met graagte gelezen. Hoe diep moet een deel van ons volk reeds gezonken zijn, daar de redaftie er zich op durft beroemen, dat „<|s 'lelingslectaur is van geheel het .M"l i'tiy ^(wikkelde Nederland. Dat de verwerpers van God en Zjjn Woord in zulk een taal een welgevallen hebben behoeft ons niet te verwonderen, de Heer heeft het ons voorzegd. Wij gevoelen ons echter gedrongen om de belijders van den Christus Gods te waar schuwen om zulk een blad niet langer in hunne woning te dulden, noch er een oog in te slaan, dewijl wij ons daardoor mede plichtig maken aan de lastering van den Naam des Heeren. Heb een afkeer van het booze. ProtN. Br.) Middelburg. In Middelburg staat het nu niet meer Lu casse en Arie Smit, maar Lucasse en Fokker. Arie Smit kwam van Ridderkerk, om de plaats van Heemskerk in te nemen in een district, waar de afvallige Christenen het nu voor hun God verantwoorden mogen, dat ze dezen trouwen getuige voor de eer van zijn Heiland uit de Kamer hebben gezet. Fokker treedt nu tegen Lucasse op; een der geweldigen onder de Liberale banier dragers. Iemand van wie heel Middelburg en Walcheren weet wat ze van hem te wachten hebben. Toch staat onze kans er schoon. Lucasse die bjj de eerste, stemming in 1888 met hulp der Roomsehen nog wel, slechts 1798 stemmen kreeg, haalde er nu zonder die hulp 1808. En al is het nu aan de Liberalen gelukt, om de Roomschen tot onthouding te prik kelen, toch is het daarom niet gezegd, dat hun candidaat ons de loef zal afsteken. Want wel stond Arie Smit bjj eerste stemming 43 stemmen| boven Lucasse maar onzerzijds waren er nog thuisblijvers. Immers het hoogste cijfer dat de Roomscb- Katholieken uitbrengen is 133, en zoo men deze van de 1985, die Lucasse op 20 Maart 1888 kreeg, aftrekt, krijgt men 1852. Een bewijs, dat er toen nog 44 kiezers onzer zijds meer opkwamen. En daarom geen moed verloren. Maar ook begrepen dat het op een zeer enkele stem zal aankomen. Door de laauwneid van een enkel aarze lend kiezer kon alles worden verspeeld. (Stand). 22 Juni '91 Met le September e. k. wordt aan de rijkslandbouwschool te wageningen een cursus geopend, waaraan óok jonge lieden, die bestemd zijn voor de particuliere cul tures in Nederlandsch-Indië, een doeltref fende opleiding erlangen. Van dezen cur sus kan worden gebruik gemaakt door hen, die de 4e klasse eener hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus hebben afgeloopen. Zjj, door wie eene hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus is ten einde gebracht, of die van de 3e tot de 4e klasse van een 5 jarigen cursus overgaan, kunnen zich voor afd. B der rijkslandbouwschool aanmelden, en in 1892 tot voormelden Indischen cur sus overgaan. De aangifte blijft tot 5 Juli e. k. geopend. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Schoonhoven jhr. mr. J. B. Coe- nen v. 's Gravesloot, thans griffier bij het kantongerecht te Neuzen. Gedurende de maand Mei bestonden de werkzaamheden aan het Sas van Goes in de voltooiingen der voorzieningen van de kuipen voor het buiten- en binnensluishoofd der nieuwe sluis, waarvan reeds vroeger werd melding gemaakt en in voort zetting van den aanvoer van het benoodigde aan metsel- en hardsteen. Op Vrijdag 5 Juni jl. werd de kuip van het buitensluishoofd 2.40 M. afgemalen en op Maandag 8 Juni bij afgelaten havenwater, zoover drooggezet als de dieptasting der pompbuizen veroorloofde, terwijl op Woens dag 10 Juni de kuip van het binnensluis hoofd zoo goed als geheel drooggezet werd. Bij deze bemalingen bleek, dat nog veel kwelwater iusschen de naden der dampa- len onderling in de kuipen vloeide, welk water tegen den hoogwaterstand in zee zoodanig toeneemt, dat de pompen het niet meester biijven en op die wijze geen goed metselwerk kari worden aangebracht. De aansluiting tusschen beton en dampalen- wanden bleek na het aanbrengen der boven bedoelde voorzieningen goed, evenz<_o de betonfundeering zelve, behoudens in de bui- tenkuipj een plaatselijk gebrek in de nabij heid van twee bij het heien uit elkaar ge- wekene dampalen. Niet het keeren van het havenwater, doch het keeren van het water uit de Oos- ter-Schelde, of juister het grondwater, onder den druk van het Schelde-water zich voort plantende onder door zeedjjk en oud slius-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1