3 JUNI. delburg. fl Lid. ni E VAN laimacliiiies Mr. C. Lucasse, Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Zingende Vedertjes. 1891. Ho. UO. Zaterdag 20 Juni. Vijfde Jaargang. gingen in het Brnieuwing tot r Tweede Ka- esteld souvereiniteit Staatsbestuur 25 Juni trouw t te brengen op Lvenhaagsche heekbank n van Hoiloway. Strijd en Zegepraal. Mr. C. Lucasse. V\ 1 ieniging HONTE- s en het belang t om hunne stem VAL, Voorzitter. Secrelaris. MAAS, af en hooger. lijkscbe afbetaling VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES HERSTEMMING. NOG EENS. De verkiezing te Oostburg. J D ;ing te VLISSINGEN, MEER, Voorz. OPPERS, Secr. ing te SEROOSKERKE, WOLFF, Voorz Tz., Secr. ing te GRIJPSKERKE, HIERE, Voorz. EMANSE, Secr. g te YROUTVEPOLDER, WERSE, Voorz. IULST, Secr A I ffGENE, r leen onder eerste hy- en geeft pandbrieven uit, ing, gelijk tot dusverre, irraad strekt, pandbrieven den aangeboden, ekomen ten kantore der Raamstraat Ha), te Goes AN HEEL Co. en te HeerH. J.E. GERLACH. In de lente en tegen jaar is niets meer alge- 1 kwalen meer bedroevend ziekten, welke van eene ,e lever afhangen. Mis- jn, lusteloosheid, slechte idelijk erkend teekenen ig te zijn, welke men en door de werking van in orde te brengen. De f oefenen eenen heilzamen galafscheidingen, en over innië en zijne koloniën, g bekend, en worden zij e pillen genezen nadat t. Menschen, die jaren hoofdpijn en leverkwalen rebben door deze p>"®n gezondheid eri een© gOGdö v gekregen, VVO Of] VteV. Ieven ge« t elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersf 0.02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In het hoofd-kiesdistrict Middelburg is het Donderdag aanstaande stem ming. Met warmte steunen wij de can didatuur van den eerlijken, degelij- ken volksvertegenwoordiger als van eenonveidachten'getuige voor de christelijk historische beginselen, waarnaar een natie met zoo schoone volkshistorie als de onze, moet wor den geregeerd. Bij de aanstaande herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hontenisse bevelen wij met nadruk aan Bij den komenden stembusstrijd op 23 Juni zij den kiezers nog even herinnerd dat op 9 Juni jl. niettegenstaande van liberale zijde alle zeilen waren bijgezet, toch in den lande slechts 95,000 kiezers zich voor een liberale meerderheid hebben verklaard en 123,000 daartegen. Dit feit moeten wij vasthouden. Het be wijst dat de meerderheid der kiezers, voor zoover het, landsbelang bij hen weegt, niet van het liberalisme in zijne tegenwoordige uiting en samenstelling gediend is, en dat, na aftrek van hen die bij jbestendiging van het liberalisme belang hebben, zooals amb tenaren, enz., met nog tal /an onverschil ligen en malcontenten tegen de regeering, er zeker maar een klein deel der natie zijne hoop op een mogelijke nieuwe «libe rale» regeering heeft gevestigd. En deze uitslag werd verkregen, niette genstaande alle mogelijke sprekers en deba ters de besten uit de partij, er zich nu eens voor gespannen hadden, het vader land voor het liberalisme te veroveren. De vervaarlijke festiviteiten, de bacha- naliën, hier en daar vertoond, waren dan ook geheel ongegrond. Er bestond geen aan leiding toe. De liberale partij had wel eenige zetels gewonnendoch zij kon nog niet 38.) FEUILLETON. Schetsenuit den FranschDuitschen oorlog.) Terstond na zijn vertrek bracht de Fransche nationale vergadering haar zetel van Bordeaux naar Versailles over. De torten op den linkeroever der Seine werden door de Pruisen ontruimd en zoo langza merhand werd de vesting van haar knellend pantser ontdaan. Doch naarmate de stad haar natuurlijk aanzien herkreeg, naar die mate werden ook de woelingen onder het volk gevaarlijker. De stadswijk van Belleville was het brand punt er van. Hier hadden de nationale garden een geheim revolutie-comité ge vormd; en bedienden zich van een menigte kanonnen, die zij bij de capitulatie verstopt en achtergehouden hadden, en waarmede zij van de hoogte van den Mont-Martre de stad bedreigden. Het behoort echter niet tot ons bestek bij deze feiten stil te staan. Wij wenschen daarop later terug te komen. Wij stipten er slechts iets van aan, ten einde des te beter Jte doen uitkomen de tegenstelling tusschen de ontvangst van den keizer te BeiTjn na den Fransch-Duitschen oorlog, en de ontvangst der Fransche regee- ring te Parijs. Deze laatste gebeurtenissen werkten echter zeer belemmerend op de conferentiën te Brussel, waar de Duitsche en Fransche gevolmachtigden den 28 Maart waren bijeen gekomen. De Fransche regeering scheen er zelfs aanleiding in te vinden om de onderhande lingen te rekken, wat echter niet strookte met de wenschen van het Duitsche hoofd bestuur. Doch de ijzeren graaf von Bismarck liet haar gevoelen dat zq niet met hem sollen mocht. Eindelek kwam den lOen Mei de vrede te frankfort tot stand. Frankrijk verbond zich daarbjj 5 milliard franks on»'0tf> isten te betalen. «Maar hoe zullen wv;tfpa^!G .1 zeggen meerderheid te zijn; ja hare beste elementen, de vooruitstrevenden, komen in herstemming in hun eigen district. Er was dus wel wat vroeg geteest. Bovendien is het succes bij de stembus grootendeels gevolg van de legerwet. Was deze niet ingediend, de twistappel tusschen de partijen der rechterzijde ware uitge bleven, en de «liberale» partij zou in nog veel sterker mate dan vroeger» minderheid in de Kamer zijn. Ook dit onthouden wij, als wij straks nog eens ter stembus gaan hetzij om ons eigen terrein te verdedigen of om den tegen stander het zijne te betwisten. De herstemmingen kunnen nog zoo veel goed maken. De rechterzijde kan en moet in Enschede, Beverwijk en Breukelen herwinnen wat zij in Oostburg, Zutfen en Ridderkerk verloor. En kan het zijn, dan moeten Franeker en Alkmaar vergoeding bieden voor wat in Den Haag en Lochem verspeeld werd. Hebben de antirevolutionairen vijf zetels verloren, de roomschen kunnen er vijf win nen, indien de antirevolutionaire partij hen daarbij steunt. En zoo ook kunnen de antirevolutionairen in Delft en Schiedam, in Gouda en Middel burg alleen behouden wat zij hebben, wan neer bij trouwe opkomst van eigen geest verwanten, tot welke afdeeling der kerk zij ook behooren, ook de roomsch katholie ken zich tegen het liberalisme schrap zet ten en hunne stem geven aan den antire volutionairen candidaat. Daartoe moeten alle geoorloofde midde len aangewend, mits met behoud van ieders zelfstandigheid. Het liberalisme in zijne tegenwoordige samenstelling kan niet regeeren. Wel zijn al de gekozenen zij mogen veel of wei nig bijbelteksten kennen «liberaal»; maar een Bastert en een Heldt, een Roëll en eeri Kerdijk; een Van Delden eneenTreub krijgt men niet gelijkelijk warm voor ra dicale hervormingen. Wel is het waar, dat zij moeten, maar de ervaring heeft het ge leerd dwing ze eens als ze niet willen. En daarom de liberalen mogen te Middelburg den zetel van mr. Lucasse niet winnen. De regeering moet hare meerder heid niet verliezen. De Tweede Kamer moet bewaard worden voor den vloek van het doode punt50 leden rechts en 50 links. Het doode punt, het zou onze regee ring dwingen tot aftreden, en voor de libe ralen schoon lang niet allen een welko me gelegenheid zijn om hun vooruitstrevend Zoo had Favre gevraagd. «Verbeeld u, als iemand in het jaar 1 was begonnen te tellen dag uit dag in zonder ophouden, dan zou hij op dit uur de som van 5 miljard (5000 miljoen) nog niet hebben uitgeteld.» «Dat is niets», had Bismarck lachende geantwoord, terwijl hij op den Berlijnschen bankier Bleichrode wees, die blijkbaar een Israëliet was«deze heer telt van de schepping der wereld af. Wij zullen er dus wél mee gereed komen.» De Fransche regeering nam tevens op zich krachtige maatregelen nemen tot be dwinging der revolutie in de hoofdstad. Van toen af keerde een groot deel der Duitsche troepen na een afwezigheid van negen maan den naar hunne haardsteden terug. Dankbare vreugde brachten zij in zoo menige ouderlijke woning. Maar wie zal ook de tranen tellen die geschreid zijn door duizenden, die tevergeefs naar de terugkomst van vriend of bloedverwant uitzagen En leeft niet nog heden ten dage in tal van familie kringen de herinnering voort aan zoo menig dierbaar leven dat nauwelijks aan de ont plooiing zijner volle kracht toegekomen, door den sikkel van den dood die den oorlog ver gezeld, wierd afgesneden?; EINDE. Omstreeks een jaar geleden hield voor de deur van een vogelkoopman in het Engelsch stadje Norwich een net karretje stil, be spannen met een goed paard. De heer die er uit stapte kwam dén vogelkooj man een ruiling voorstellen. Als deze hem ch? vrij heid gaf uit zijn voorraad vogels één enkel kanarievogeltje uit te zoeken, dan, zoo luuide de voorslag, kon de vogelkoopman paard fan rijtuig behouden. N Het zou mij niet verwonderen als gij, mijn lezer, bij uzelf de opmerking maak tet dat die Engelschman zeker niet wel bij het hoofd was. De vogelkoopman scheen een andere mee ning toegedaan. Hij .lachte vergenoegd, zeide program onuitgevoerd te laten. Er is nog veel te doen. Onze vrienden te Middelburg hebben bij de omstandighe den een paar dagen gewonnen. Mogen zij er hun voordeel mee doen en op den dag der stemming (donderdag a. s.) geen enkel geoorloofd middel onbeproefd zijn gebleven ©m de overwinning te bezorgen aan De profetie, door de invloedrijke Katho lieken van het district Oostburg met zoo veel gejuich gedaan Glinderman valt als een baksteen, is in vervulling gegaan. Die invloedrijke Katholieken kunnen nu naar hartelust juichen Glinderman is gevallen als een baksteen. Die invloedrijke Katholieken «rekenen het zich tot eene eer, tot de katholieke party te behooren.» Een vraag is 't, of de katholieke partij het zich tot eene eer mag rekenen zulke invloedrijke Katholieken onder hare vanen te tellen. Glinderman heeft voor de suikerwet gestemd, daarom moest hij ook vallen. En we hebben 't van een der invloed rijke Katholieken uit Oostburg gehoord «Van de liberale partij is het meest te wach ten tot bevordering van het stoffelijk wel zijn des volks.» Leve het beginsel van de invloedrijke Katholieken uit Oostburg. («De Grondwet.») Hennequin en de katholieken. Het Centrum schrijft, onder den titel «Ook een liberaal», liet volgende „De Tijd" neemt zonder commentaar het volgende bericht over uit het „Huisgezin": „De te Oostburg gekozen liberaal Henne quin heeft verklaard, tegenstander te zijn van de Legerwet, voorstander van de School wet en het herstel der missie b(j den Paus, zoodat de ruil van dezen afgevaardigde met den antirevolutionnair Glinderman niet te eenenmale onvoordeelig is." Nu is de heer Hennequin door het „Han delsblad" doodkalm ingedeeld bij de liberale partjj, die voor alles en onverwijld persoonleken dienstplicht zal moeten in voeren en het herstel van wier meerderheid als een bewüs zal dienen, dat het volk de legerwet, in elk geval den persoonleken dienstplicht wil. Laat nu „de Tijd" op zijn beurt eens roemen over de beginselvastheid der liberalen I zoo iets als«dat zoudt gij wel willen, waarde heer 1» en sloeg het aanbod dadelijk af. Meen nu niet dat ook die koopman niet zeer verstandig was. Zijn voorraad kanarievogeltjes was niet gering en bedroeg omstreeks vijf duizend stuks, zoodat hij er best een paar missen kon. Maar onder die duizenden geelrokjes was er een, waarop hij meende dat de eige naar van paard en rijtuigje het voorzien had, en dat vogeltje verkocht hij eenige maanden later aan een liefhebber in Ame rika voor de som van vijf en zeventig pond sterling, dat is negenhonderd gulden Ne- derlandsch. Opdat gij nu niet denken zoudt dat ik u maar iets op de mouw speld, zal ik namen noemen. De eigenaar van het paard heet Mr. F. Fitt, de vogelkoopman Mr. Jacob Mackley, de vogel, als een fatsoenlijke En- gelsche vogel die hij is, heeft ook een naam en staat als King of Champions bekend. Hoe het paard heette, weet ik niet. Die negenhonderd gulden is misschien wel de grootste som die ooit voor een kanarie vogeltje besteed is, maar aan den anderen kant toch weder niet zoo buitensporig hoog, als gy wel denken zoudt. Een neefje van dien «King of Champions,» die den zeer deftigen naam van «Prince of Wales» draagt is nog altijd te koop. Men heeft al eens f360 voor dat beestje geboden, maar onder de vijftig pond sterling wil zijn eigenaar liet niet afstaan. De ouders van dat vogeltje zyn dezer dagen voor f 120 verkocht, maar zijn dan ook al 5 jaar oud, zooals de registers van den burgerlijken vogelstand uitwijzen, waarin zij, als behoorende tot een aanzienlijke Engelsehe vogelfamilie, behoor lijk staan opgeteekend. In Engeland is het niet te doen om het gezang van het «gewiekt geluid», maar om door zorgvuldige teeltkeus en een passende verzorging, een vogel te kweeken die, uit muntende in al de vastgestelde kenmerken Vkin zijn eigenaardig ras, op de vogelenten- liinstellingen een prijs kan behalen. *De prijzen bij die tentoonstellingen bestaan n'^et in iffiifci'Jes, maar, wat ook een EngeL Maar intusschen vragen wij Hoe lang zal dit politiek guichelspel nog voortduren en wanneer zal er in alle dis tricten een vaste, zelfstandige kiezers meerderheid komen, die een einde maakt aan zulk grof boerenbedrog, dat zeer zeker voor de politieke moraliteit van alle partyen ten eenenmale allernadeeligst is! Op een andere plaats schrijft het blad, naar aanleiding van het feit dat «De Tijd» enkele liberalen by de herstemming aan beveelt Het liberale Handelsblad prijst het advies van «de Tyd,» evenals 't het advies kon prijzen van een medewerker van «De Tijd» (tevens van «Het Huisgezin» Red. Z.) die openlijk in een katholieke kiesvereeniging in Zeeland partij koos voor de liberalen en hun stemmen leverde 1» Deze dingen, terecht knoeierijen genoemd, moeten bekend worden, opdat nog ter elfder ure de oogen opengaan. Of er in zake Hontenisse en Oostburg ruilhandel gepleegd is, kunnen wij niet zeggen. Wel weten wij dat de heer Vogel vanger, c. s. die in 1888 tegenover mr. Walter, hun afvalligen broeder, den heer Pompe aanbeveelden, thans door onthouding de candidatuur van den heer Walter steunen. Dit kan echter ook eene onschuldige, gansch natuurlijke zaak zijn, die met den steunder Neuzensche katholieken aan Hennequin ver leend niets te maken heeft 19 Juni 1891. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van het waterschap Noord-Kraajj- ertpolder J. de Jager; tot id. van het wa terschap Kruininge P. Nieuwenhnijsetot id. de Paulinepolder mr- F. J. Brevet; tot plaatsvervangend dijkgraaf van de Egbert Petruspolder H. v. Strien Jzn., tot id. van de Henriettepoldei', St. Philipsland, J. A. Stols; tot lid van het dagel. bestuur van het waterschap de Valkenissegeul J. Kake- beeketot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder J. J, van Weel; tot lid van het waterschap Stop peldijk J. F. Staal. De centrale antirevolutionaire kiesver- eenigingen in Breukelen, Beverwijk en En schede hebben besloten de candidatuur van den katholieken candidaat te steunen. De katholieke kiesvereeniging te Amersfoort besloot zich van stemming te onthouden. Die te Gouda steunt de candidatuur van den heer v. Wassenaar. VA COINED WANG. De minister van binn. zaken heeft zijn sche eigenaardigheid is, in gewoon gangbaar geld. De liefhebber die onder de gelukkigen is, krijgt daardoor al vast dadelijk een ge deelte van zijn onkosten vergoed. Zijn be kroonde vogeltjes en de naaste familie van deze prijswinners kan hij gemakkelijk tegen klinkende munt aan andere liefhebbers kwijt raken. Aldus heeft een kanarievogel van zuiver ras in Engeland een groote waarde gekregen en is het kweeken van die kamer vogeltjes daar niet alleen een aangename liefhebberij en verpoozing van den dagelijk- schen arbeid, maar tevens, evenals in het Hartzgebergte en in België, een nijverheid die niet zonder belang is. Een Engelschman schijnt nu eenmaal een geboren dierenliefhebber te zijn, met een sterke aandrift tot rasveredeling. Die lief hebberij zit ook zelts in de Engelsehe hand werklieden. Geheel anders dan onze. Deze heeft in het algemeen geen begrip van dieren, zelfs niet te Amsterdam waar hij van tijd tot tijd de diergaarde bezoekt. Iedere vogel is hem een- «vinkie.» Een gewonen inlandsehen vos heb ik door het weionder wezen volk hooren uitmaken voor «een hondje, een wolfie, een jong leeuwtje, een beer, een krokodil, een schillepad 1" een bewijs dat de goede lieden niet alleen den vos, maar ook die andere dieren niet kennen. Voor Engeland is Norwich wat St-An dreas berg voor Duitschland is. Vlaamsche landverhuizers, ten gevolge van godsdienst vervolgingen van hun geboortegrond ver dreven, brachten naar dat stadje hun weef stoelen en kanarieteelt over. Meer dan 4000 menschen, meestal handwerkslieden en fabriekwerkers, oefenen er de fokkerij dier fraai gekleurde en fijn bevederde vogeltjes uit. Wanneer ieder hunner er niet meer dan een twintigtal per jaar aantokt, wat zeker te gering gerekend is, worden er alleen door hen jaarljjks 80000 gekweekt. Menig werkman trekt dan ook van zjjn liefhebberij van 250 tot 360 gul den voordeel per jaar, zoodat hy zijn - geitjes voor de huishuur kan laten Aan voedsel voor al die snaveltj meei^aj^ionderdteriT^^Jnwe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1