1891. No. 109. Donderdag 18 Juni. Vijfde Jaargah^ 1891 VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES HERSTEMMING Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. yr. KEK li- EN SCIIOOLNIEEWS. Gemengde Berichten. I v«< P elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pi'jjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 3n Bij de aanstaande herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hootdkiesdistrict Hontenisse hevelen wij met nadruk aan Iersebe, 18 en 19 Juni, Hansweert, 20 Juni, Ernlningen 22 Juni. Erabbendijke, ook voor Waarde, 23 Juni en 24 Juni voorm., RillandBath 24 Juni nam. en 25; [Juni. 17 Juni 1891. De minister van binneniandsche za ken overwegende dat de heer Smit zijn benoeming in het hootdkiesdistriet Ridder kerk tot lid der tweede kamer heeft aangenomen, en in het hoofdkiesdistrict Middelburg in herstemming komt, dat dientengevolge in Middelburg eene nieuwe keuze voor een lid der Kamer moet plaats hebben heeft bepaald dat met intrekking van zjjne beschikking nan 11 Juni jl. voor- zoover die het hoofdkiesdistrict Middelburg betreft, dat in dit hoofdkiesdistrict een nieuwe keuze voor een lid der 2e Kamer zal plaats hebben op Donderdag 25 luni. Te rekenen van 15 dezer is het rijks telegraaf- of het rijkstelephoonkantoor in de nagemelde plaatsen op werkdagen open te IJzendijke, van 8 tot 12 uur voor- en van 2V2 tot 4V2 en 7 tot 8V2 uur namid dags te Biervliet, van 9 tot 12 uren voor- en van 2V2 tot 4Vs uur namiddagste Hoofdplaat, van 9 jtot 12 uren voor- en 3 tot 4V2 en 7 tot 772 uur namiddags te Philippine, van 9 tot 11 uren voor- en en van 272 tot 372 en van 7 tot 8 uren namiddags. In de regeling van den Zondagsdienst dezer kantoren komt geen verandering. Naar men verneemt hebben de ge zamenlijke liberale kiesvereenigingen op Walcheren candidaat gesteld voor de 2e Kamer den heer mr. E. Fokker, met 186 stemmen. Er waren 56 stemmen op den heer J. H. Snijders uitgebracht, 6 op den heer V. Teylingen, en 1 op ieder der heeren II. Snijders, Heijse en Tak. Vrijdag is het eindstemming. Terneuzen. Bij de verkiezing ran 7 leden der nieuwe kamer van Kooplieden zijn gekozen J. A. van Rompu en H. C. E. v. lJsselstein. Herstemming tusschen P. A. van de Velde, J. G. Harte, J. A. de Jonge, F. S. P. Wijnman, C. van der Hooft, A. Tholens Dz., Arie H. Donze, M. van der Hoek, L. Schalk, P. van Wijk en A. Ha melink. Nog een. In Utrecht hebben de «liberalen» om de* antirevolutionaire candi- daten te bestrijden onder meer als wapen gebruikt de leugen dat de hoogeschool aldaar gevaar liep wat dus in 't nadeel der bur gerij zou 'zijn. En dut terwijl juist deze regeering de Utrechtsche hoogeschool zoo bijzonder begunstigt! Een vertelsel De Midd. Crt. houdt niet van vertelselsen toch houdt zij zich met vertelsels op. Zij weet namelijk te vertellen dat «de katholieken inzake de legerwet van den heer Lucasse geen voor hen bevredigende inlichtingen ontvangen (hebben).» Wij kunnen uit goede bron mededeelen dat de heer Lucasse aan de katholieken in zake de legerwet nog geen onbevredigende inlichtingen gegeven heeft, eenvoudig wijl zjj hem niet gevraagd zijn. De bitterzoete opmerking van het «liberale» blad dat «de eerlijke heer Lucasse zich zoo beslist aan de zijde der regeering heett geschaard, dat hij de katholieken allerminst bevredigen kan», is slechts een onhandige poging om den heer Lucasse alvast bjj de katholieken verdacht te maken. Zoo worden ongemerkt de partijen tegen elkander opgezet. In N. Holland weet men de antirevolutionairen tegen de ka tholieken, in Zuid Holland de katholieken tegen de antirevolutionairen op te h'tsen natuurlijk om enkele stemmen te winnen voor den ^liberalen» candidaat. Abuip. De Middelburger beweert dat fien zijn met de vrijmetselarij te Dit is zoo niet. Het is door .edaan, maar de Middelburger en zjjn met dat aaklig kleine 3n wapentje gekomen dat Fr. vrijmetselaar was. En wann^-J men nu wil beweren dat de vrijmetselarij de deugd in eigen persoon wil, dan staat het ons toch vrij om aan de hand van mannen als Ds. Ulfers, dien blinddoek dien men zijn lezers wil voordoen, weg te ruk ken. Dat wij geen bakerssprookjes vertellen weet de Middelburger ook wel. En als de Middelburgen goed had gelezen zou zij weten dat wij toegaven dat er edele mannen onder de vrijmetselaars gevonden worden maar dit wascht de vrijmetselarij niet schoon, en deze mannen zijn niet tengevolge van maar ondanks het beginsel er in terecht gekomen, wie weet waarom, waardoor, of waartoe Maar aan de vruchten kent men nog altijd den boom. En wat voorts het uitkomen voor zijn overtuiging betreft, zeker, daar is niets verdienstelijks in. Het is onmannelijk, onridderlijk en onwaar zijn ware meening te verbergen en iets anders te zeggen dan men denkt. Daarom is de tactiek van Middel burger en de Goesche Courant zoo leugen achtig en laf, die zonder eeDige liefde voor den bloei der Herv. Kerk, met dr. Erons- velds en anderer uitspraken pronken, en ze dankbaar aanvaarden en gebruiken. Is dit zijn overtuiging uitspreken Dan heeft men dit toch zeker van Macchiavelli of Talleyrand geleerd Maar wie op waarheid, gesteld is, keert de pruikpreekerij van zulke predikers met verontwaardiging den rug toe. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele dhr. W. II. Magen dans, cand. te Slijk Ewijk; te Waarde dhr. J. Hoek, cand. te Utrechtte An keveen ds. L. F. A. Westerbeek v. Eerten te Serooskerke (W). Chr. Ger. Kerk. Door de prov. synode der chr. ger. kerk is aan den heer E. Harkema, unt- stagen predikant te Winschoten, het radi caal weder verleend als predikant bij de chr. ger. kerk in Nederland. Middelburg. Toelatingsexamen voor het gymnasium 10 en 11 Juni. Teger. zekeren Johannes Beens, oud 38 jaren, smid te Haamstede, thans voort vluchtig, was bij beschikking der rechtbank te Zienkzee, terzake van bedrieglijke bank breuk, rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenneming verleend. Deze persoon is Maandag, terwijl hij zich met zijn gezin aan boord begaf om naar Amerika te vertrekken, door de justitie aangehouden. M. G. Toen Zondagavond de laatste tram uit Maldeghem de brug de Slroobrugge in volle vaart opreed, had H. de B. uit eerst genoemde gemeente ondanks de waar schuwingen van den conducteur de onvoorzichtigheid van het balcon te sprin gen met het noodlottig gevolg dat hij met het hoofd op de steenen terecht kwam. Bloedende werd hij binnengedragen in de woning der ouders zijner verloofde. Bij onderzoek is gebleken dat zijn kaakbeen is gebroken en hij een wonde heeft beko men aan het hoofd en de borst. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. M. U. lerseke. Meer dan ooit wordt thans naar zomerwarmte verlangd. Na de groote verliezen die de oestercultuur den verleden winter geleden heeft, zou een mislukte pau- nenaanslag voor deze gemeente (niet het minst voor den werkenden stand) een dub bele ramp mogen heeten. Dagelijks worden nog steeds nieuwe pannen en schelpen voor de broedi angst bestemd aangevoerd ten einde de ontvolkte perceeleri voor den aan slag gereed te maken. Het weinigje plantoesters tegenwoordig ter beurs verhandeld wordt zeer duur betaald. Leverbare, ofschoon buitentijds, werden vorige week nog a f 65 verzonden. Een ingegroeide ring. Het gebeurt soms, dat een ring wat men noemt aan den vinger ingegroeid is, dat wil zeggen, dat de ring niet verwijderd kan worden, omdat de vinger daaromheen dik gewordön is. In zulk een geval is het niet noodig den- ring te laten doorvijlen, maar passé mens het volgende middel dan toe: men wikke- Ie een smal elastiek bandje dicht en stijf om den vinger, zoodat er geen tusschen- ruimte blijftdaarop houdt men de hand recht in de hoogte ei in weinige minuten zal de vinger reeds merkbaar zijn gesi/y* ken. Het bandje wordt clan snel af""' I en dadelijk opnieuw aangelagcF te verliezen, de hand weder in de hoogte gehouden, en na vijf minuten, als het band je weder verwijderd is, zal de vinger dun genoeg geworden zijn om den ring er over te schuiven. De stembriefjes ingeleverd bij -e ver kiezingen voor de tweede kamer op 9 Juni jl, gerekend op 213000 uitgebrachte stem men, zouden vierkant aan elkander gelegd een oppervlakte kunnen beleggen van bijna 54 hectare, terwijl zij aan elkander gelegd een lengte zouden vormen van 8 uur gaans. - Te Brielle maakte een vrouw zich over haar zoontje die niet dadelijk haar wil opvolgde, zoo driftig dat zij ineens dood bleef. MainJagmiddag waren te Amsterdam eenige jongens in een sloot aan liet varen op balken. Een agent verdreef en achter volgde hen. Daar hoorde hij op eens een dezer 13 jarigen zegden: «Wil ik dien sme ris eens even door zijn kop blazen?» en onmiddellijk daarop werd een schot gelost. De agent die gelukkig niet werd getroffen greep een der jongens en bracht hem naar het bureau, doch hij wilde den dader niet noemen. Toqh werden ook de andere jon gens gevonden. Bij een hunner vond men een pistool, kruit en kogels. Het huis eener weduwe te Vinkenbroek bij Rozendaal is maandag geheel afgebrand. Het vee is gered, doch van den inboedel niets. Eene kostbare verzameling oud por selein en f 2400 aan bankbiljetten gingen mede verloren. Maandagavond is de bliksem geslagen in een bouwmanswoning te Nootdorp, w ar- door brand ontstond. De brand nam zóó snel toe, dat de 3 kinderen slechts met veel moeite konden worden gered. Het gebouw is geheel uitgebrand. Te Privas heeft een man van 105 jaren zich door ophanging van het leven beroofd. Prinses Marie Bonaparte staat op liet punt in het huwelijk te treden met een luitenant, die tot een eenvoudige werk mansfamilie behoort. Koning Humbert en zijne gemalin zullen b(j de teekening van het huwelijkscontract tegenwoordig zijn. Blijkens bericht uit Caïrenaderen uit de woestijn groote zwermen jonge sprink hanen. Zij trekken van het Westen naar Beneden-Egypte. De regeering beval de bevolking, mede te helpen om het gedierte uit te roeien en seinde naar Cyprus, ten einde machines tot vernieling der sprink hanen te ontbieden. Wegens mishandeling van een harer dienstmeisjes is te Madrid de 29-jarige her togin van Castro-Henriquez gevangen ge nomen. Deze arrestatie wekt groot opzien in de Spaansche hoofdstad. Op de Wolga is een vaartuig met 500 veroordeelden, voor Siberië bestemd, nabij Nischni-Nowgorod gezonken. Vele bannelingen verdronken. Het gerecht6hot der Seine heeft de moordenaars van Coarbovole, zijnde een weduwe met vier jeugdige medeplichtigen veroordeeld; en wel de weduwe, ilaarzoon en nog een ander jongmensch Ier dood, de beide anderen tot levenslange tuchthuis straf. Op de markt te Mnnclien zijn onlangs asperges aangebracht, van welke twee in een pond gingen. Ondanks die bijzondere grootte waren zij toch bijzonder smakelijk. Maar of men ze aan tafel op eenigszins behoorlijke en bevallige wijze kan veror beren Mexico Missouri, N. Am. is door een hevigen storm geteisterd geweest. Twaalf menschen werden gedood en verscheidene andere gewond. Een landbouwer werd door een vallende balk gedood en zijn dochter door een groote afgebroken spaander doorstoken. Ook de overige leden van het gezin en de beesten in de schuur werden gedood. In een ander gezin werd de vader doodeljjk gekwetst, terwijl een paar menschen die daar op vi site waren, tegelijk werden gedood. Elders stonden een man en een ezel in een schuur. De schuur werd opgenomen en eenige passen verder tegen den grond geslagen. Man en ezel bleven ongedeerl. Een maaitnachine werd 100 ellen meegesleept en totaal ver- nield en een groote ijzeren roller van 1200 (pond werd door den wind opgenomen en aan stukken gebroken. Het spoorwegongeluk in Zwitserland. blijkt, dat de spoorwegramp, welke P F vy nabijheid van Mönchenstein L. "'tiger is geweest, dan aanvankelijk werd gemeld. Aldaar zou een zangersfeest worJen gegeven, waarheen zich met den trein van den Jura spoorweg de leden van twee zangvereenigingen te Bazel en tal van plezierreizigers begaven. De trein bevatte in het geheel ongeveer 600 personen, verdeeld over negen waggons, en werd getrokken door twee locomotieven. Even vóór Mönchenstein, waar men 2 uur 26 min. had moeten aankomen, bevond zich de Birs-brug, uit gegoten ijzer ver vaardigd en ongeveer 25 meter lang; zij rustte op twee pijlers aan de uiteinden, zonder pijler in het midden. In opgewekte stemming verlieten de rei zigers Bazel, in de verste verte niet ver moedend, dat hun een ontzettende ramp boven het hoofd hing. De t"ein was spoedig op volle vaart gebracht en naderde na slechts enkele minuten sporens de Birs-brug, een meesterstuk indertijd door den beroem den Eiffel gebouwd. Nauwelijks was echter de eerste locomotief op de brug aangekomen, of deze stortte onder donderend geraas in. Beide locomotieven en de drie eerste wag gons vielen naar beneden de vierde kwam voor de helft in het water terecht en de vijfde bleef boven het water hangen. De zesde waggon bleef op de rails staan. Een vreeselijk angstgeschrei weerklonk tot op verren afstand. Het gejammer, dat uit de drie eerste waggons weerklonk, verstomde echter spoedig alle daarin gezeten personen verdronken. Onder de omgekomenen noemt men een schoolarts met zijne kinderen, den directeur der ambachtsschool, en anderen. De meeste personen in de in het water liggende waggons zaten daarin vastgeklemd. Omstreeks middernacht lagen zij nog in het water. Ook de post- en bagagewagen werden in den val verpletterd en het personeel daarvan is gedood. Van het machineper- soneel is een stoker met moeite gered. Een machinist en de chef-conducteur zijn ver dwenen. Zoo spoedig mogelijk snelden geneeskundigen ter hulp, daarna ook de brandweer, militairen en ziekenverplegers. Dag en nacht werd met het zoeken der lijken voortgegaan bij het licht van fakkels, die over een verschrikkelijk schouwspel hun schijnsel wierpen. De twee locomotieven liggen op zijde in de rivier een met de wielen naar boven, de andere op de wielen. Zij steken, evenals de overblijfselen der waggons, gedeeltelijk boven het water uit, dat door de neergevallen massa gestremd is en nu eene hoogte van 2 meter heelt. Van de brug is niets overgebleven dan de twee eindpunten. Het schijnt buiten twijfel, dat het zware gewicht van de loco motieven en den trein de instorting heeft veroorzaakt. Ook heeft misschien het hooge water der laatste dagen er toe medegewerkt. Bij de pogingen tot redding hadden hart verscheurende tooneelen plaats. Allen, die nog leefden, riepen om hunne bloedverwan ten en vriendentoeschouwers barstten in snikken uit en op de plaats waar de lijken tijdelijk neergelegd werden, waarden handen wringende vrouwen rond, di; hunne echt- genooten zochten, en kermende kinderen, die hunne ouders trachtten te vinden. De gewonden werden met rjjttiigen en omni bussen naar Bazel vervoerd, waar bijna alle slachtoffers woonachtig waren. Het aan tal dooden wordt op ruim 100 geschat; dat der gewonden op minstens 150. Onder hen is een familie uit 9 personen bestaande, die allen zwaar gewond zijn. Een ooggetuige schrijft: «Een hartroe rend gezicht was het hoe een doode moe der haar ontzield kind in de armen hield omklemd. In de opeengehoopte massa brok stukken vond men de ongelukkigen levend ineengeperst. Velen zijn blijkbaar daardoor gestikt. Anderen bingen dood aan of in den verwarden klomp hout en ijzer. Een stuk van een waggon dreef de Birs af'. Twee dames zaten daarop, angstig om hulp roe pend, terwijl nevens haar een ongelukkige die met het stuk was medegesleept, in laatsten doodstrijd de armen uit het water opstak. De dames werden gered. De eene had een beenbreuk gekregen, en tevens den echtgenoot verloren, met mien zij kort ge leien gehuwd was. Een jong man met eenige gapende wonden aan het hoofd, nam deel aan het reddingswerk, om naar zijn vader en moeder te zoeken die in den nog onder water liggenden waggon hadden ge zeten. Een geredde dame scheen hij het gezicht van haar dood kind krankzinnig te zijn geworden.» In de nabjjheid der stad Kerki heeft men gangen gevonden, dienaar ee» onderaard- sche stad leiden. Het is een verzameling van gangen en woningen zich eenigz len ver uitstrekkende en waarin veel huisraad vond. Men vindt er, 'j leg van nieuwo,strF _n_yn plaatsen^,:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1