Strijd en Zegepraal. KE2ÏK- Ëi\ I \VN. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. V .uJe, ontv. dcr.iir. bel. en acc., |Ma24; aari D. van Eijk, schippersknecht ™!re visscherijpolitie op <ie Schelde en .eeuwsche stroomen, ad f 441: aan J. Ver- hage wed. W. Timmermans, rijksveldw. Ie kl., ad 1125; J. E. de Jonge wed. H. de Jongh, adj. comm. 2e ki. ter provinciale griffie van Zeeland, ad f 155; M. G. H. van Diggelen, wed. J. G van der Meer Mohr, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Middelburg, ad f 384. Middelburg. In plaats van den heer Dijk- wel en echtgenoote, die op verzoek eervol ontslagen zijn als binnenvader en binnen- moeder in het burgerweeshuis alhier, z(jn als zoodanig benoemd de heer L. J. Kerse boom en echtgenoote, thans in gelijke be trekking te Kampen. In de Vrijdag te Veere gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd, na inededeeling van ingekomen stukken, de vraag behandeld, door Gedeputeerde staten namens den minister van binnenlandsche zaken gedaan of, en zoo ja op welke gron den, de raad verlenging wenscht van den termijn van vijfjaren, waarvoor, behoudens koninklijke goedkeuring, laatstelijk bij de wet van 15 December 1886 Staatsblad no. 207), aan de gemeente is toegestaan de daarbij vermelde belastingen te hellen, dan wel of hij verlangt die belastingen tot een lager bedrag te heffen. Na langdurige discussiën en niettegen staande de ernstige waarschuwing van den voorzitter om toch vooral de gevolgen te berekenen, door hem bij name genoemd, die eene beantwoording van de vraag in ontken tienden zin zou na zich sleepen, werd met 5 van de 7 ster.imen besloten geene verlenging van den termijn tot heffing van belasting op het gemaal en gedistilleerd aan te vragen. Op een adies van L. de Nood c. s. om verlaging van het vergunningsrecht, ad f 12,50 van elke f50 huurwaarde of ge deelte daarvan, tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank, werd met 6 van de 7 stemmen afwijzend beschikt. Aan mej. L. M. Wage werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school, tengevolge van hare benoeming te Bosch- kapelle. In hare plaats werd met 6 stemmen be noemd, mej. 0. W. Baggerman te Mole naarsgraaf, met wie op de voordracht ston den de dames L. M. van Gorcum te Mid delburg, J. A. Coomans te Colijnsplaat, M. C. J. Westerburger en M. Holm beiden te Middelburg. Al. Crt. In een vergadering van het centraal comité met de deputaten der kiesvereeni- gingen in het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden, is besloten bij de her stemmingen op de antirevolutionaire candi- daten te steramen; waar een katholiek en een liberaal in herstemming eerstgenoemde eri waar een katholiek en een antirevolu tionair in herstemming komen, laatstge noemde te stemmen. Voor de districten waar liberalistische candidaten van allerlei schakeering met elkander in herstemming komen besloot het Centraal Comité zich evenals in 1888 van het geven van advies te onthouden. De liberale «HaagscheCourant» schrijft over de liberale strooibilletten aldus «Of wij het afkeuren, dat men op deze «wijze zielen tracht te winnen voor libe- «rale candidaten Zeer zeker. «Alle scharrelenalle speculeeren op ver- «deeldheid onder tegenstandersalle werven «van hulp, die u straks in den steek laat, «al die middelen achten wij verkeerd* im- amoreel, (d. i. onzedelijk) en op den duur «veel gevaarlijker voor hen, die zich er van «bedienen, dan voor de tegenpartij Aan versehilende bladen is medege- 37.) FEUILLETON. (Schetsen uit den Fransr.h Duitschen oorlog.) Met bovenmatige inspanning op technisch gebied gelukte het hun nochtans de stad meer te naderen en de bei le tot hiertoe vruchteloos bestormde forten le veroveren. Dit geschiedde tot den 8 Februari. Toch zou de vesting het beleg nog maan den hebben kunnen doorstaan, dank zij hare sterke ligging, en de vele levensmid delen, maar de typhus heerschte onder de bezetting en eischte vele offers. Daarbij komt dat Jules Favre den commandant had aangeraden de stad maar over te geven, dewijl zij haar toch spoedig zouden terug krjjgen. En zoo had op den '16 Febr. de overgave van Belfort plaats; een der schoon ste overwinningen dour de Duitsche troepen behaald, want Belfort werd tot nog toe voor onneembaar gehouden. Jammer maar dat al die arbeid vergeefsch is geweest, want Bismarck gaf eeuige weken daarna Belfort aan Frankrijk weder. XXVII. DE VREDE EN HARE GEVOLGEN. De nationale vergadering te Bordeaux zou te beslissen hebben over de vredesvoor waarden, en vriend en vijand wachtte in spanning den uitslag harer beraadslagingen at. Wel wist men dat de bezadigdheid der l'avr^s het op de dolheid der Victor Hugo's *j"'lén, z°u> doch een sterke minderheid l '.agste rangen van het volk eischte w. el ijk voortzetting van den oorlog, qezen eisch vergezeld gaan van de '"w~* «Mvl -• mirnii deeld dat de Wh. Smit en Goeman Borge- sius hunne benoeming tot lid der kamer,voer Ridderkerk en Zutfen hebber, aangenomen, zoodat dan de herstemming in Middelburg en Veemlam op 23 Juni a. s. komen te ver vallen. De gemeenteraad van Heinkenszand benoemde met algemeene stemmen tet gi- meente-geneesheer dhr. N. de Haan te At®, sterdam. 's Heer Areudskerke. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad alhier geko- de heer M. B. SLABBEKOORN Nieuwe- dorp met 103 stemmen; dhr. P. Philipse alhier, candidaat van Gemeentebelang, be kwam 66 stemmen. Er waren 3 stemmen in blanco. Er stemden 172 van de 284 kie zers! Ierseko. In de raadsvergadering van Vrij dag werd tot onderwijzer benoemd dhr. J. B Eekman te Hellevoetsluis. Als leden van het stembureau bij de aanstaande herstem ming werden aangewezen de hh. Schipper en Sandee. Voorts deelde de voorzitter mede dat zich geen enkele huurder heeft aange meld voor de dokterswoning. Met 5 tegen 1 stem werd besloten de woning weder pu bliek te verhuren en de begrooting te wij zigen met het oog op de voorgenomen re- paratiën. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Wissenkerke ds. J. H. La- gerweij te Scherpenisse. Bedankt voor St. Laurens door dhr. H. Snel, cand. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Ierseke ds. O. D. Eerdmans te Wanswerd (Friesland). Bedankt voor Middelharnis door ds. H. J. Kouwenhoven te Zaamslag. Woensdag 5 Aug. a. D. V. vergade ring te Rotterdam van de vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs, in de kerk, Raam poortlaan. Onder de te behandelen punten noemen wij Af<l. AmsterdamDe Alg. Vergadering wende zich tot de regeering met het ver zoek om voortaan weer tweemaal per jaar gelegenheid te geven tot het afleggen van het onderwijzersexamen. De Alg. Vergadering verzamele gegevens, ten einde te besluiten of er nog middelen aan te geven zijn om de kinderen onzes volks zooveel mogelijk te brengen in de christelijke school. Welke zijn naar het oordeel der Alg. Verg. de beste middelen tot bestrijding van het schoolverzuim 1 De Alg. Vergadering bespreke, in het belang van het Christelijk onderwijs, de toekomst van de aanstaande hulponder wijzers aan de Christelijke scholen. Afd. Bedniu. Zou het niet noo lig zjjn dat er eene regeling komt van de jaarwed den der onderwijzers aan onze scholen, zoo dat het salaris niet langer bepaald wordt door de verhouding tusschen vraag en aanbod Afd. Botterdam. Aan de scholen, door de Vereeniging gesubsidieerd moeten de hoofdonderwijzers minstens een tractement genieten van f800 in de steden en f700 op de dorpen. Afd. Pernis. De Alg. Vergadering over- wege ernstig of de klimmende behoefte aan onderwijzers niet noopt om van wege onze vereeniging de opleiding met kracht te bevorderen. Indien de vergadering hierop bevestigend antwoordt berame zij daartoe de middelen. Afd. Bednm. De Vereeniging stelle, onder de noodige waarborgen, beurzen beschikbaar van 50 tot 400 gulden 's jaars voor jonge_ tairen te doen bezetten. Thiers had een heele worsteling met de verschillende woordvoerdersdoch hij was een meester in de staatkunde en was daarbij met de schitterendste redenaarsgaven be deeld. Groot was dan ook de tegenstand dien hij te overwinnen had. Vooral de af gevaardigden uit den Elzas verzetten zich tegeu zijne voorstellen, temeer dewijl in de vredesvoorwaarden ook de afstand van Lotharingen en den Elzas was opgenomen. Doch Thiers bracht hen tot zwijgen, niet door hen te bestrijden, doch juist door hen gelijk te geven. Hij wist echter zulke bon dige redenen aan te voeren dat hij de groote ,meerderhe'd voor de voorstellen won Eigenlijk kwamen al zijne pleitredenen neer op een verguld en omsluierd dreigement in den vorm van een lokaas. De werkelijke inhoud er van was: «Wanneer gij wilt zooals ik dan zult gij uwen zin hebben.» Na zich door aanneming van een motie van de gezindheid der meerderheid verze kerd te hebben, begaf hij zich naar Parijs waar hij de onderhandelingen voor den vrede ten einde bracht. Spoedig evenwel keerde hij te Bordeaux terug met de vredesvoor waarden in den zak die hij met theatrale bedruktheid begon voor te lezen. Hij zeide Mjjne Heerenik ben zoo vrij de snelle beslissing te vragen over het volgende wetsontwerp «Artikel 1. De nationale vergadering, voor de noodzakelijkheid wijkende en de verantwoordelijkheid v»** ~:~L 1 neemt de te ,'Versailb onderteekende vredes- Doch hie- r^aven den krach te «rj zonk int «■aten, \(lat een am lieden, die tot christelijk onderwijzer wet.- schen opgeleid te worden. Bij arrest van het gerechtshof te 's Gra- venhage van 15 Juni is bevestigd het vonnis der arr rechtbank te Middelburg, waarbij werd afgewezen de eisch van den dijkgraaf Bom te Arnemuiden ingesteld tegen Jan Leijs te Nieuwdorp en zijne medegedaag den strekkende fot ontbinding der overeen komst van aanneming met schadevergoeding betreffende de verhooging van den inlaag- dijk in den Bastiaan de Langepolder. Voor het hof werd in deze zaak gepleit voor den dijkgraaf Born door mr. IV. A. van Hoek en voor den aannemer Leijs en zijne medegedaagden door mr. C. Lucasse beiden advocaten te Middelburg. Middelburg. Heden middag ten ongeveer half een uur werd op het gedempte Molen water bij de korte Heerengracht door den burgemeester van Middelburg Jhr. mr. L. Schorer de eerste steen gelegd voor het hoogresei voirgebouw der gemeente-duinwa terleiding. Zierikzee. Bij gelegenheid van het 2e- Vlaamsch-Zendingsteest te Terneuzen zal van hier weder een boot varen die te Wemel- dinge, Vlake en Hansweert reizigers naar Zuid-Beveland enz. zal opnemen. St Maartensdijk. Een misdrijf als deze week alhier door eene kwade hand begaan, zal zeker wel tot de zeldzaamheden behoo- ren. Bij de landbouwers J. M. en J. O. in den Noordpolder alhier heeft men door hunne te veld staande vruchten zaden van onkruid gestrooid. Dat dit voor die landbouwers financieel nadeelige gevolgen zal hebben, ligt voor de hand. De politie doet dan ook ijverig onderzoek, ten einde de daders op het spoor te komen. Terwjjl te Middelburg een kiezer op zettelijk uit Berlijn overkwam om zijn kies plicht te vervullen, stemden op een andere plaats, Milligen, tot het kiesdistrict Nijme gen behoorende, slechts 2 van de 113 kie zers. Te Helder is een man tijdens den maaltijd gestikt, doordien hem een stukje vleesch in de keel bleef' steken, dat niet kon worden verwijderd voor het reeds te laat was. Bjj Roermond is een heer die op een velocipéde reed door een rijtuig overreden en daarbij zoodaidg gewond dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Parijs kwam dezer dagen een dienstbode van buiten haar dienst presen teeren, en even na haar vertrek miste de vrouw een gouden ring. Het meisje werd van den diefstal verdacht, en na een vol ledige bekentenis afgelegd te hebben, werd zij 14 dagen lang in de gevangenis gesloten. De vermiste ring werd echter daarna terug gevonden onder een vaas. Maar het meisje had toen reeds 14 dagen gezeten. Zij werd toen natuurlijk door de rechtbank vrijge sproken. Zij verklaarde de misdaad bekend te hebben, wijl de politie gezegd had dat men haar streng zou straffen als zij bleef ontkennen. -- Bij een grondeigenaar te Odessa kwa men dezer dagen twee jongelieden hem spreken over het koopen van een stuk grond. Zij zeiden dat z(j er een wijnhandel wilden beproeven. Zij lieten hem tegelijk eens van hunne wijo proeven, waarvan zij een monster hadden. De man viel echter na den dronk in slaap en toen hij ontwaakte, waren de jongelieden weg met 777,060 roebels die zij uit zijn brandkast gehaald hadden. Luidens telegram uit Napels, braakt Men maakte er uit op dat de oude man al gedaan had wat hij kon om de voor waarden gunstiger te makenen afgemat was van zoovele folteringen, waaraan zijn vaderlandlievend hart had blootgestaan. Eenige oogenblikken later had hij zich genoegzaam hersteld om de aanvallen van de roode republikeinen te weerstaan. Het gelukte hem dan ook de meerderheid voor zijn wetsvoorstel te winneu. Na een stormachtige zitting, waarin-door mannen als Victor Hugo, en anderen veel on/.innigs was gezegd ten opzichte van Duitschland, werd het voorstel aangenomen met 546 tegen 107 stemmen. Dit geschiedde in den nacht van 28 Fe bruari op 1 Maart. Tegelgk werd de plech tige afzetting van Napoleon en zijn geslacht uitgesproken. Terwijl dit alles in Bordeaux voorviel, hielden de Duitsche troepen hun intocht in Parijs, onbekommerd over de daar heer- schende woeie en opgewondenheid. De Parijzenaars hadden nog steeds geleefd in de meening dat zij or.verwinnelijk waren en dat de Duitschers het wel laten zouden hunne heilige stad binnen te trekken. En toen dan nu de Duitschers toch binnen kwamen, grepen eenige honderden naar het zwaard en wierpen barrikaden op. De re geering bracht hen evenwel tot kalmte. Toch werd slechts een klein gedeelte der stad door de Duitschers doorwandeld. Maar het was dan ook het beste deel, waar de -*den en nog zoo vele andere in roem van den eersten arden. n begaf zich des morgans I naar het Bois de Boulogne afdeelingen. tot tien intocht 1 de voornaamste krater van den Vesuvius reeds rook en asch uit. Ook worden de in de nabijheid van den vuurspuwenden berg de schokken waargenomen, welke een uitbarsting plegen vooraf te gaan. Uit Moskau wordt gemeld, dat buiten de stad eene geheele wijk van laatstelijk door joden bewoonde villa's ledig staat. Van 350 gezinnen bleven er slechts 20 over. Bij politie-verordening is bepaald, dat geen jood binnen een kring van 45 wesrten rondom de stad eene villa inag bouwen. In een dames coupé. Een ver makelijke geschiedenis, die plaats had op een der drukste Fransche lijnen, wordt ver teld door de «Ind. beige:» «Niettegenstaande den hevigen regen, die den geheelen dag niet had opgehouden, was er des avonds veel volk aan het station G. De laatste trein naar Parijs vertrok, en men had veel moeite, om nog een plaatsje machtig te worden. V(jf jongelieden hadden reeds de trein langs de geheele lijn afge- loopen, zonder nog een plaats gevonden te hebben, toen eindeljjk een ledige coupé gevonden werd. En de vijf jongelui, gevolgd door eenige andere reizigers, waaronder een dikke dame en een magere mijnheer, stormden naar binnen. «Hoe is het mogeljjk zei een der jongelui na een poosje dat deze ledige coupé onopgemerkt is gebleven «Wel heel eenvoudig, zei de jonge man, die den coupé het eerst had opgemerkt 't is een dames-coupé. «Dan zullen wij moeten uitstappen.» «Neen ik heb het bordje «Dames» er afgenomen en onder me neergelegd». Allen schaterden het uit van 't lachen. Daar verhief zich een dreigende stem, namelijk dien van den stationchef, die dit gesprek had aangehoord hij riep, terwijl de trein zich in beweging zette, den con ducteur toe, dat hij aan het eerstvolgende station de bewuste coupé moest ontruimen, en door den inspecteur proces-verbaal laten opmaken wegens overtreding van het reg lement. Men praatte, lachte, rookte en zong, tot ergernis van de dikke dame en mageren heer, die putten en kuchten onder den invloed van den sigarendamp. Aan het eerstvolgende station kwamen in de naaste coupé een paar plaatsen leeg, en de heer en dame haastten zich het gezelschap der luidruchtige heeren te ontvluchten, en de vrijgekomen plaatsen in te nemen. Inmiddels was de conducteur naar den chef geloopen en had dezen het bevel van zijn collega van het vorige station overge bracht. De vroolijke snuiters in de damescoupé hadden echter ook niet stil gezetenhij, die het bordje «Dimes» van den coupé had afgenomen, wist het zoo gauw moge lijk op den waggon daarnaast te hangen, zonder dat iemand het bemerkte. Daar kwam de stationschef aan met den conducteur. Da laatste, begrijpende dat het bordje aan de bewuste coupé weer was opgehangen, wees den chef dezen wag gon aan als dien, waarin de overtreders van het reglement hadden plaats genomen. «Uitstappen!» klonk het bevel, waaraan niet dan schoorvoetend werd voldaan. Terwijl de chef de namen noteerde van de onschuldigen, lagen een vijftal vroolijk gierende hoofden uit het portierrraam rechts dit tooneel aan te staren. En een schate rend gelach volgde, toen de chef de dikke dame toestond alleen in den coupé plaats te nemen, terwjjl de andere heeren een plaat-je konden verkrijgen in den goederenwagen, ofaan het station mochten bljjven. Men koos het eerste. (Centrum.) De vorige maand is de stad Muskegon (spreek uit Muskiegenj Michigan N. Amerika voor drie vierden in de asch gelegd. De Dit alleen reeds maakte een goeden indruk. Zij trokken hunnen Keizer voorbij, en de hoofdstad binnen, begunstigd door heerlijk voorjaarsweder. De weg voerde dwars door het Bois de Boulogne (Bosch van Boulogne; door den Are du Triomnhe (triumfboog van Napo leon I), en verder de prachtige laan der Champs Elysées (Elyseescha velden) over schrijdend langs het Palais de J' Industrie (paleis van volksvlijt) voorbij tot óp de Place de la Concorde en naar het kasteel der Tuileriën. Het was,half 2, toen de eerste Duitschers door den gebarricadeerdtn triumfboog dron gen. Een aantal vorstelijke personen met den hertog van Coburg aan het hoofd volgden. Dan kwam Bismarck met de punt muts op en in blanke kurassiersuniforrn. Hij rookte met groote bedaardheid een sigaar, reed echter tot dicht bij den triomfboog voorbij, hield den teugel aan en beschouwde het geweldige gebouw wel tien minuten lang. Daarop wendde hij zjjn paard en ve. ét de stad ^veder. Den volgenden dag werden den Keizer van Duitscoland de vredespreliminairen over handigd, waarop de Duitsche troepen Parijs wederom verlieten. Alle troepen trokken weder door den triomfboog. Toen de laatste Duitscher de stad verlaten had, vierde het gespui- op de straten rijn machteiooze woede aan de eigen troepen die door de regeenn waren afgezonden om het in toom houden. De daarop volgende dagen nar Wilhelm achtereenvolgens ya troepen afscheid en keerde^ft lun. waur hij (Jej, _17 MjÉ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2