11 INGr 1 - M VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJj te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES YK. I KERK- EN SCHOOLNIEUWS 3- Gemengde Berichten. 11L (Buiiré mr. J, WA l Is zij is, door dun en dik egaat. Neen, al stond ik rergaderingy ge zult me steeds poor het goed recht op te jbr heeft het volk mij hier ar mijne beste overtuiging mijn plicht steeds weten rkte den heer van Dunné ;had laten uitspreken, on torden die hij als heftig fj betreurde het dat hij zich Ikelen door eenige kalme p lieer Sprenger. e vergadering uiteen. - f- - die gesk. -• 4oor Ia. VVIJU, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Baarland, ook voor Oudelande 12 Juni. Hocdckenskerke, 13 Juni voorm.. 's Graven polder, ook voor 's Heer Abtskerke, 13 Juni namid. Kapelle, ook voor Schore, 15 en -16 Juni. Wemeldinge, 17 Juni, Ierseke, 18 en 19 Juni, Hausweert, 20 Juni, Sniningen 22 Juni. Bij de gesloten stembus. Wanneer over enkele weken de rook van den stembusstrijd zal zijn weggetrokken, zullen de kiezers vermoedelijk wel inzien dat zij, voorzoover zij in de belijdenis van den Christus het met de antirevolutionai ren eens zijn, door thans thuis te blijven óf op den «liberaal te stemmen, de «liberale» party weder hebben op de been gebracht. De «liberale» partij is nimmer geweest een populaire partij, dat wil zeggenzij heeft nooit geworteld in bet hart der natieen vooral in de laatste 20 jaren harer meer derheid verloor zij zooveel aan zedelijke kracht dat zij zonder gehuurden of geannexeerden steun het niet op de been houden kop. Ware dan ook op kerkelijk gebied de doleantie niet ingetreden en had Marnix zich niet tegen ons gekeerd, reeds in 1888 zou het liberalisme overal machteloos ge slagen zijn geweest. Thans echter is zij er weder een weinig boven op; door middel van een rad'caal program wist zij links weder enkele radi calen tot zich te jtrekken terwijl zij dooi de kandidaten voor de tweede kamer als «doleerenden» te bestrijden zich rechts een kerkelijk smaldeel wist aan te lijmen, dat met wat ontevredenen over elke regeering versterkt, de «liberale» partij hier en daar in schijnbaar schitterende kracht deed te voorschijn komen. Kon men echter al deze in den grond niet «liberale» aanhangsels verwijderen, wat mettertijd toch gebeurt, hoe bitter wein'g van de eigenlijke liberalen er zouden over blijven Hoe blijken zou dat de groote parade der «liberale» partij sléchts een S schijnparade was geweest Van de «liberaléi party mag gezegd t worden dat zij niet meer uit haar beginsel leeft. Zij is een politiek allegaartje geworden. Als een echte parasiet leeft zij op de levens- sappen van anderen. In het district Goes bijvoorbeeld liet zy zich aandienen door een driekwart-radicaal als mr. Smeengeen was een heele radicaal, dien zij steeds met een scheef ooghadaan- gezien, was de heer Stigter hun eerste woordvoerder. Van huu penvoerders zullen wij liefst maar zwijgeniedereen toch weet dat deze den beginselstrijd steeds en ook nu ontweken. Hunne wapenen waren geleend uit het tuighuis van dr. Bronsveld en van de vijanden der doleantie. De leugen dat Keuchenius vrijmetselaar is, werd gedebiteerd op een oogenblik toen tegenspraak onmogelijk was. Dat hij by de «doleerende» kerken is aangesloten moest dienen om hem als staatsman onmogelijk te maki-n. Her bekende manifest van dr. Bronsveld werd door hen rond gebazuind, en de ne- dérlandseh hervormde kiezers voor den li- ^beralen candidaat gewonnen, orthodoxe menschen voor den modernen predikant ^ie tevens vrijmetselaar is, wat na tuurlijk verzwegen werd. |Bj| Een advertentie van ds. Hugenholtz en ds. v. Duchteren moest dienen om den libe- ralist bij argelooze kerkelijken aangenaam te maken. K^.Zells werd door een der radicale sprekers, een man van uitgebreide otconornische kennis ep oeconomische studiën, de heer Stigter, be suikerwet, die den fabrikanten vooreerst geen nadeel geeft, en waar mr. Keuchenius tegen lieejt gestemd, ais wapen tegen Keu- en tegen de regeering gebruikt. En dergelijke onwaardige hulpmiddelen moesten wel noodig zijn, dewijl men wist at ook in onze provincie op het gebied van beginselen de «liberalen», en terecht, m discrediet, zyn. Zy verraden de armoede en innerlijke machteloosheid der partij, die niet meerde kiemen der ontbinding in zich omdraagt alleen, maar die feitelijk reeds lieeit opge houden te leven. Leugens,Kuijperhaat en Schaapmanvrees, vr"-*ymoway de laatste wapenen, waarnaar grijpen kan. Jammer echter dat ook hier als elders mannen die vooraan staan moesten in den strijd, stilletjes thuis bleven, toen hunne broederen, ja hunr.e broederen, een zoo felle worsteling te doorstaan hadden. Zullen zij dit willekeurig verzuim, dat in de kaart spelen van de tegenpartij ooit kunnen verantwoorden, vooral waar zy de gevaren van het liberalisme te voren hadden doorzien 10 Juni '91. De 9e Juni verkiezingsdag is voor Zt eland een koude, gure da» geweest, waarin stormen en regens aan ue koudste najaars dagen denken deden. Dien dag zond ons een kiezer zijne gedachten daarover, welke wij zij het ook bij uitzondering in ge bonden stijl, ook de overige kiezers willen laten lezen Het stormt van binnen en van buiten, In menig hart, en in Natuur; Des Hoeren hand en Albestuur Kan beide leiden, dwingen, stuiten. In Zijne hand zijn wind en regen, En 't hart van vorst en bedelaar Ook Hij regeert de kiezersschaar, Laat hen begaan of staat hen tegen. De Heer doet al Zyn welbehagen En regenvlaag als zonneschijn Kan beide goed en noodig zyn; Wij zien dit best in later dagen. Neerlaag en overwinning beiden Beschikt Zijn hand en maakt Hij goed, Voor 't volk dat Zijnen wille doet, Dat zich door Zijnen Geest laat leiden. De neerlaag leert hen dieper buigen In stof en asch, voor 's Hoogsten troon Leert hen op nederigen toon, „Wij zijn 't onwaardig", recht betuigen. De overwinning doet ben roemen; In eigen werk en kracht? O, neen! In 's Heeren barmhartigheen! Zy geven Gode de eer alleen Hem moeten Z' overwinnaar noemen. Nu behoort deze kiezer-rijmer, die op Keu chenius zijn stem uitbracht, op kerkelijk gebied tot wat men noemt de «synodalen». Zijn schrijven zal een vrij wat aangena mer en naar onze meening veel meer Gode verheerlijkenden indruk achterlaten dan de wetenschap dat hier en elders door zijne geestverwanten op kerkelijk gebied bij deze staatkundige verkiezing openlijk of bedekt aan liberalen en vrijmetselaars de hand is gereikt, enkel dewijl mr. Keuchenius en anderen <s.doleereny>. Een grofheid. «De Graafschappen deelt mede dat in een vergadering van eer zame «liberalen» in de goede stad Zutfen door een meester in de rechten, den kan tonrechter jonkheer mr. Andringa de Kempenaer in een politiek debat van den gouverneur Lohman is gezegd zoo'n creatunr''! Wij zullen er voorshands niets bijvoegen. 's-Heer Arendskerke. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Zaterdag tot gemeente-geneesheer enz. benoemd den heer J. W. Jenny Weijermans, med. arts van Haarlem, in te gaan met den 1 sten Juli a.s. De hulpkantoren EHewoutsdijk en Kloetinge worden belast met de behande ling van aangeteekende brieven f600 te boven gaande. Heden wordt te Ellovroutsdijk een rijks-telegraafkantoor, ingericht met tele- phoondienst, voor het algemeen verkeer ge opend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voormiddags. Gisterenmorgen is de nieuw benoemde Gouverneur van Suriname, jhr. mr. T. v. Asch v. Wijk per Prins Frederik Hendrik naar Suriname vertrokken. Familieleden en vrienden, o. a. mr. L. W. C. Keuchenius, lid der 2e kamer, en tal van belangstellenden deden hem ondanks het gure weder, uitge leide. Aan boord werd ZExc. begroet, o. a. door een deputatie van de R. C. geestelijkheid. Om den steiger verdrong men zich zoo om ZEx. nog te zien dat een man te water raakte, die echter gelukkig bijtijds gered werd. De muziek van het 7e regiment bracht hem den afscheidsgroet. Zondag was ZEx. te Utrecht voor het laatst in de kerk geweest. Ds. Schouten de gemeente op hem toe te zingen l i 4. rgezellen de gebeden CJi' yjuisig -on»- Ir. di tot Zijne jongeren, Dit heeft gouverneur Asch verschoond gehaat, zaide de Heer zij zullen ook u haten Lohman ondervonden v. Wijck zal er evenmin blijven. Aan het vijf en dertigste verslag van deVereenigingtot h etbe zo ekender armen te MIDDELBURG, loopenda over 1890, is het volgende ontleend In een vorig overzicht werd medegedeeld, dat de telkenmale terugkeerende tekorten er toe hadden geleid de gewenschte stabiliteit in de geldmiddelen te zoeken in aanvulling van de vrijwillige giften door vaste contri- butiën. Uit de door den penningmeester ingediende rekening, waarin die contribution voorkomen tot een bedrag van f 1251.50, blijkt dat de resultaten aanvankelijk gun stig zijn. Toch dient gewaarschuwd, zal het betrek kelijk groote voordeelig saldo de lezers van dit verslag niet op een dwaalspoor brengen. Daartoe wordt erop gewezen, dat aan ver pleging,. voorschotten, verschillende bijdra gen, ligging- en dekkingstukken eh admi nistratiekosten te samen f 750 minder werd uitgegeven dan in 1889, dat daarentegen de terugbetaalde voorschotten ondermeer door teruggave eener gestort borgstelling van f175 tot ruim f 522 stegen, welke gelden voor het meerendeel eerst tegen het einds des jaars in de kas werden overge- stort, terwijl ook de bijdrage uit het Scho rerfonds ad 1400 kort vóór de afsluiting der administratie ontvangen werd. Onder de verpleeggelden, grootendeels be steed ten behoeve van hoofden van gezinnen en weduwen, komen 3 bijdragen voor we gens opzending van oor- en oogzieken naar Leiden, 1 id. naar Utrecht, 1 voor verple ging gedurende de zomermaanden te Dom burg, 1 id. in het huis van barmhartigheid te Wagenborgen. 1 voor verpleging bij besmet telijke ziekte en 1 voor behandeling door heilgymnastiek. Omtrent de voorschotten valt niets op te merken. Ter beoordeeling van de bijdragen van verschillenden aard, wordt onder meer op 5 gevallen gewezen, waarin kleeding werd verstrekt aan meisjes, van wie 't bekend was, dat zij op die voorwaarde voor het eerst een dienst bekomen konden; op het ver strekken van een kunstarm en een kunst been; op eene jaarlyksche bydrage in leer geld en eene andere in de verpleging van kinderen, die door de particuliere liefdadig heid onttrokken werden aan het gezag eener diep bedorven moeder. Het verslag eindigt met dankzegging voor de in het afgeloopen jaar verleende mede werking en bindt de lezers ervan de zorgen en nooden van wie den steun der vereeni- ging behoeven met nadruk op het hart, i i hun belang, in het belang der vereeniging, en ook in het belang der lezers; want waar in zaken als deze van zelfvoldoening sprake is, werd die zeker alleen op dien weg ge vonden. De rekening bedraagt in ontvang en uit gaaf f 4616.621/g met een goed slot van f 1196.80V2. Wij ontvingen de 8ste aflevering van «de Heidelbergsche Catechismus» door ds. H. Hoekstra. Uitgave van J. A. Wormser. Ylissingen, 10 Juni 1891. In eene heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad alhier, werd na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting de ingekomen stukken medegedeeld en overgelegd. Besloten werd het maken van een gedeelte Noordzee-boulevard, gelegen van het bestaande gedeelte tot aan den bomvrijen toren te gunnen aan den minsten inschrijver van dat werk, de heer C. Maters alhier voor f4614, terwijl het maken van het gedeelte van af den bomvrijen toren tot aan den Westbeer gegund werd aan den heer A. van Beers voor de som van f 3900 enz. B. en W. gemachtigd de kosten van het werk te vinden door verkoop van een gedeelte van het voor dat doel inge schreven kapitaal op het grootboek der 3Vs pet. nat. schuld tot zoodanig bedrag als daartoe wordt vereischt. Verder wordt besloten tot nadere vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1891tot goedkeuring der rekening over 1890 van het algemeen armbestuurtot af- en overschrijving van eenige posten op de begrootingen voor 1890 van het gasthuis en burgerweeshuis tot af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrooting voor 1890, waarna de zitting wordt gesloten. Dank ,/i de van zekere zijde zoo fel bestreden spoorwegwet, is het tarief voor personenvervoer op de Staatsspoorwegen be langrijk verminderd. Op een staat daartoe p.ibliek gemaakt komen onder anderen voor file volgende olgaven voor roizen van Vlis- f singen naar L Ilasg i ("137 Kilometerj. Enkele re>s Rotterdam(133 K. M.) Enkele reis vroeger f5,75, 14,50, f2,75; thans f4,90, f3,70 en f2,50. Retour vroeger f8,75, f 6,50, f 4,25 thans f 7,30, f 5,50, 13,70. Van Gronirgen (385 K. M.) Enkele reis, thans vroeger f 13,50, f 10,75 en 16,75 thans f 7,80, f 5,90 en f 3,90. Retour, vroeger f 19,25, f 14,25 en f 9,50 thans f 11,70, f8,80, f5,90. De nieuwe tarieven, welke binnen de maxima moeten blijven, zullen vóór 1 Sep tember 1891 aan den minister ter goed keuring moeten worden ingezonden. Ned. Ilerv. Kerk. ds. P. Aagtekerke Beroepen (toez.) te Snoep te Linschoten. Bedankt voor Zuidzande door dhr. Snel, cand. Axel. Onze nieuwe leeraar ds. J. Th. Hugenholtz van Zuid Beierland zalD. V. Zondag 21 Juni namiddag intrede doen na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. C. P. Buijze te Hulst. Sluis, 9 Juni. Eerst heden kan officieel worden gemeld, dat ds. J. Ossewaarde voor Gouda heeft bedankt. De vorige berichten in verschillende bladen opgenomen, waren alle ongegrond. Geslaagd propadeutisch-examen theolo gie dhr. P. Warmenhoven, student van de de Vrije Universiteit te Amsterdam. jjg; Scherpenisse. Gedurende dezeweek wordt er alhier door den bekenden duiker Visser vau Bruinisse, een onderzoek ingesteld naar den toestand van den oever. De bekende en by velen zeer geliefde kinderschrijver E. Gerdes hoopt den Aug. a. s. zyn 70sten geboortedag te vieren. Het plan bestaat om hem een blyk van waardeering op dien dag aan te bieden. Op de Zuiderzee bij Enkhuizen is in den stormachtigen nacht van gisteren een schipper, terwijl men bezig was met den kuil naar ansjovis te visschen, overboord geslagen en verdronken hij laat een wedu we en 6 kinderen achter. A. Hichentlich te Groningen, oud-strij der bij Waterloo waar hy diende onder Blucher, viert heden met 140 kinderen, enz. tot in het 5e geslacht, en in goeden wol stand, zijn lOUsten verjaardag. Een jongen die met andere knapen op het dak der fabriek van Figee te Haty- lera was geklommen, viel door een glazen dak en overleed aan de gevolgen. Te Rotterdam stootte een driejarig knaapje spelende tegen een kan met kokende koffie de kan viel om en de koffie rolde over hoofd en lichaam van het kind dat spoedig daarop aan de bekomen brandworden over leed. Te Ter Aar is een 16 jarig meisje door een jong paard zoodanig getrapt dat zij aan de gevolgen is bezweken. Te Rotterdam heeft een 2 jarig jon getje uit een flesch carbolzuur gedronken I en is aan de gevolgen overleden. Op 79-jarigen leeftijd overleed te Nij megen Jan Israël Robert, ridder der Mili- taire Willemsorde 4e klasse, drager van het Metalen Kruis en van de Citadel- medaille. Robert is een bekende figuur in onze vaderlandsche geschiedenis. Toen toch op den 16 Dec. 1832 bij de verdedi ging van de Citadel van Antwerpen, de Nederlandsche vlag door den vijand van .den 60 voet hougen vlaggemas t was neergescho ten, klom hij te midden van een kogelre- hen met de vlag, bond het doek er weer aan en hief onder het zwaaien met zyn hoed een lustig «Oranje boven, Leve de Koning» aan. Hy werd hiervoor met de Militaire "Willemsorde beloond. Naast Jacob Hobein zal Robert steeds als een der dapperen van de Nederlandsche vloot op de Schelde uit die dagen, waarbij Robert toen als matroos 3e klasse diende, genoemd worden. Het postkantoor te Amsterdam dat des nachts in duisternis is gehuld, gaf Zon dagavond een paar schurken, nie! tegenstaan de de oomiddelijke nabijheid van een po litiepost, de gelegenheid, zich achter de dikke pilaren te verschuilen. Toen een bewonei uit de Zotyant. oai. brief inde bus wj1'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1