R. F. I Aart van 1 Laudvcrh Strijd en Zegepraal. Voor de «Tweede Kamer 9 Juni a.s, is andermaal Cand KIEZERS I JOOS V L. KKKK-TSTSCÜOOLA 1 KI N Gemengde Berichten. Voor de ver Ier Staten-Genenwi 1891 is door de oi gesteld de heer Notaris, lid [die den Kiezers Volen. uOomscli-Ka lietHoofdkie* K HULST, 29 Mei C. FASSA I. G. P. T P. A. BA A A. MOF KI Sigarei Gr. SPUÏSTSiAÜ tegen geen bezwaar heeft, maar waarschuwt bedacht te zijn op onvoorziene kleine lee- ningen en liet vervolg. De heer V. O. merkt op, dat die kleine leeningen ook zonder de conversie komen kunnen. Men spaart door die sterke aflos singen wel renten maar de Raad kan nu ook niets doen. Na verdere discussie sluit de heer Sinke zich bij het plan aan, maar raadt eene degressieve aflossing aan. Ten slotte wol dt het plan in beginsel goedge keurd éh den voorz. de beschikking over de noodige archiefstukken gegeven. Bij de rondvraag wgst de heer v. d. Burght op den slechten toe-tand van een weg even buiten de gem. B. en W. zullen het Be stuur van den polder de Br. Wat. bewesten Ierst-ke verzoeken daarin te voorzien. Zijt eerlijk. Men heelt getracht onze chri-telijk evangelische broeders voor de candidatuur van den vrijmetselaar en oud modern predikant Heij e te winnen, door hun te zeggen dat zij liet te Goes in liet kerkge bouw van wijlen ds. Buddingh, nu veertig jaren lang, zoo goed gehad hebben. Ouderling Schipper had namelijk gezegd dat zij onder veel liet en leed al dien tijd door God gezegend waren geworden. Daarvan heeft een leepert die den be ginselstrijd niet aandurft, gezegdZie je t wel, die oude man zegt zelt: die veertig jaren zijn zij gezegend geweest, en dat onder het liberale bestuur! De gevolgtrekking is natuurlijk onjuist. Zoo zouden immers alle kettervervolgers een pluim op deu hoed waardig zijn, dewijl het bloed der martelaren het zaad der kerk >s geweest. Maar de christel. evangel, gemeente weet wel beter. Niet liet liberalismeGod heeft hen gezegend. Integendeel, al deze vrije kerken zijn gesticht oin aan den vloek van het libe ralisme te ontkomen Ds. Bud lingh begreep dit dan ook beter, toen hij,destij is predikant bij diezellde ge meente, Groen van Prinsterer voor de tweede kamer, met warmte aanbeval. En zijne geestverwanten op kerkelijk ge bied zullen dan ook all-n opkomen voor Groens ouden medestrijderKeuchenius. 8 Juni 1891. 's Heer Arendskerke. Zaterdagavond trad de heer Stigter leeruur bij het middelbaar onderwijs, in de openbare school op om de liberale beginselen en liet liberale pro- gtam te bepleiten spr. deed 't in een rede die 2V2 uur onafgebroken duurde zoo dat voor debat niet veel kans overbleef. Er was tamelijk wel opkomst, doch 3 der hoorders was onder derede heeogegaan. Hij schetste het ontstaan van het kiesrecht. Er zijn twee soorten van kiezers, de eene vooruitstrevendder, merisch op zijn edel standpunt stellende: de andere meer ver steend, die alleen veel troost voor hun medemenschen over hebben. Spr. wees op wat liberale regeeringen tot 35.) FEUILLETON. Schetsen uit den Franseh Duilschen oorlog.) «Het zou vvat fraais zijn», veinsde de Bondskanselier, «wij behouden de uitge hongerde stad en de heereu overwonnenen voeren 300 000 man achter de Loire, in den rug van ons leger. Ik weet net precies hoeveel een Franseh eerewoord waard is. Niets daarvan. Parijs moet op dezelfde wijze capituleeien als Metz en Sedan. Wij hebben al voor 250 dui 'end man in onze vestingen plaats ge maakt. De linitroepen en mobielen moe ten mede voortslechts uwe beroemde nationale garden kunt gij behouden Gij moogt die inzouten of zoo ietsw(j danken u voor hen». Dat ging alles zoo beleefd mogelijk in zijn werk. Farne werd in Bismarcks eigen rijtuig r.aar de stad teruggevoerden on derweg toonde hij hem nog de 15.000 ossen en de groote voorraden van meel en brood die bij de overgave der siad aan de bewoners zouden worden geschonken. Nog verscheidene gesprekken werden daarna gevoerdei. toen eindelijk Favre genoegzaam tot'genaderd bleek, gaf Bis- mark op het grootste punt toe. De bezet ting behoefde niet in ballingschap te gaan. Dit hielp. En den 9 Januari seinde de Keizer aan de Keizerin het volgende: Gis terenavond is een wapenstilstand van drie weken onderieekend geworden, linie en mo biele garden worden als krijgsgevangenen te Parijs gehouden. Wij bezetten alle forten. Pa. stand gebracht hebben en wat deze re geering in de 3 jaren van haar bestuur beloofde en naliet. Hij prees vervolgens e candidatuur Heijse aan als iemand niet vele deugden en ge leerdheid en las het bekende artikel van dr. Bronsveld over de doleerenden enz Van de gelegenheid tot debat werd geer. gebruik gemaakt. Iersekc De heer de Korte trad hier op oin de kiezers voor te lichten in betrekking lot de aanstaande Kamerverkiezing. Hij werd bestreden door den beer .1. de Koning, die hem op de laakbare daad der E. rste Kamer jegens mr. Keuchenius, en op andere zaken wees terwijl de iieer G. Moerdijk, aan de hand van tal van door liberale «groolen» gegeven uitspraken de inwendige verdeeldheid en totale onmacht der liberale regeerir.g in 't verleden, bet lieden en de toekomst constateerde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke dhr. W. H. Magendans cand. Bedankt voor Gapinge door dhr. H. Snel candidaat te Utrecht. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Maria Hoorebeke (Staatskerk) België door ds. A. v. d. Linden te Axelvoor lerseke door ds. L. A. Smilde te Leerdam. Middelburg. Iiij de \e kiezing van 21 ge machtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gein, alhier zijn 16 der aftredenden herkozen en zijn gekozen de heeren J. P. Pieterse, F. A. N. Dikkenberg, C. de Sleur, A. de Fouw en B. A. K. Crucq. SUBSI DIËN. Bij liet veileenen van bijdragen in ko-ten van liet lager onderwijs voor bijzondere scholen was iu eene der provinciën de wet in zeer vrijgevigen zin toegepast. Zoo was voor huisonderwijzeressen die alleen eene akte voor één of meer vakken hadden verkregen, b\jv. voor lezen, voor schrijven, of voor rekenen een bijdrage toe gekend alsof ze in het bezit waren van een volledige akte. Voor onderwijzers, die in den loop der maand hunne betrekking verlieten, maar onmiddellijk door een ander werden opge volgd, werd de bijbrage berekend alsof er geen mutatie had plaats gehad. Voor onderwijzers, die aan het hoofd van twee scholen waren g plaatst, werd voor iedere school (en alzoo tweemaal voor den zelfden persoon) subsidie verleend. De minister van Binnenlandsche 7aken heeft last gegeven om van deze beslissingen in booger beroep te komen b\j H. M. de Koningin. Men schrijft uit Goes aan de Midd. Crt. Drie weken geleden schreven we dat liet doorlekken van den betonvloer en dampaal- wanden van het nieuw te bouwen Goesche sas een ernstig aanzien had. Met behulp rijs blijft omsingeld en mag zich verplegen zoo dra de wapens uitgeleverd zijn. Dit is het eerste zegerijke loon voor de vaderlands liefde, den heldenmoed en de zware offers. Ik dank God voor deze genade. Moge de vrede spoedig volgen. Wilhelm». In den gesloten w ipenstilstand was het fransche Oostloger onder Bourbaki niet bes grepen. De Fransche regeering had dit niet gewild, dewijl zij geloof sloeg aan de praa'jes Van G.imbeita die zeide dat de iiansen daar voor Bourbaki zoo gunstig stonden. Bismarck had anders aangeboden ook dat leger in den wapenstilstand te begrijpen op voorwaarde van overgave van Belfort. Later hadden de Franschen wel spijt dat zij het grootmoedige voorstel van hun tegen stander niet hadden aangenomen. Duitsche krijgsgevangenen werden tegen even zooveel Franschen uigeleverd. Overal zelfs waren de Fransche soldaten verblijd over de overgave. Duitsche troepen rukten Parijs binnen en voorzagen de hongerigen var, brood Toch waren er nog die Je overga ze der stad in heftige samenkomsten afkeurden. Erger evenwel was dit te Bordeaux waar Gambetta als politiek man met zijn laatste verschoo- ning liep. Toen 'leze van den wapenstilstand vernam en van het voornemen om de nationale ver gadering op 15 Februari te Bordeaux saam te roepen, was hij uitermate verstoord op de Parysche regeering die hem in al deze dingen niet gekend had. Hjj wist een volksbesluit uit te lokken van twee helmduikers werd in de uitge kapte geul langs de wanden de bermlaag cement beton gestort; de wanden zelt werden nog eens goed onderzochten de vermoede lijke reten met droge houten klampen dicht gespijkerd. Men had nu alle hoop dat dit een goed resultaat zo« geven. Vrijdag wer den de watermachines ir, werking gesteld om kolk en dammen leeg te pompenen tot drie meter beneden den gewonen stand verminderde bet water. Heden, Zaterdag, zou het werk voortgezet worden, maar des morgens ontdekte men, lot niet geringen schrik, dat het water weder op dezelfde hoogte stond als den vorigen dag, De aan nemer weet niet wat te beginnen, men begint te vreezen dat de vloer niet deugt; mogelijk is hij wel gebarsten, 't Loopt zeer tegen; op 1 Juni moesten de muren boven den waterspiegel geweest zijn. Zieriksee. Zaterdag heeft op de stoomboot «Zeeland» op de reis van Zierikzee naar Rotterdam een treurig ongeval plaats gehad Nabij Stavenisse had de matroos F. A. Dei - wald het ongeluk over boord te vallen, alle pogingen om den ongelukkige te redden waren vruchteloos, zoodat men hem in de golven zag wegzinken, waardoor eene vree- selijke ontsteltenis onder equipage en pas-a- gwrs ontstond. De ongelukkige is 40 jaren oud en laat een weduwe met 8 jeugdige kinderen na. Middelburg. Na eerst zijn moeder mis handeld te hebben, sloeg gisterenmiddag in de Gravenstraat alhier een jongman al de ruiten van een glazendeur in, waardoor hij zijn pols zoo zeer verwonde, dat hij door bloedverlies ineenzakte en in eene naastbijzijnde herberg moest worden ge bracht, vanwaar hjj, na door twee genees- heeren te zijn verbonden, per brancard, naar het Gasthuis alhier werd vervoerd. De drank moet ook van deze treurige geschiedenis de oorzaak zjjn. Te Lande (Gron.) hebben een man en vrouw hun ouden vader geworgd en daarna zijn lijk aan een ladder opgehangen De daders zijn zwaar geboeid naar de gevangenis gevoerd. Op de kermis te Dordrecht is Vrij dagnacht een pliotographiekraam afgebrand. Te Enschedé is een spoorwegwachter door den trein overreden en gedood. Een arbeider te Leeuwarden die de openbare godsdienstoefening van het Leger des Heiis zoodanig stoorde door liet uiten van onze delijke taal dat de vrouwelijke kapitein niet kon voortgaan, is, wegens storing eener godsdienstoefening veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Dr. Leo de Leeuw te Wemeldiuge heeft met den heer Rady van Berlijn verlof gekregen van de Pruisische regeering om op de zuidoostkust van Borkum oesterban- ken aan te leggen. Reeds is met de plan ting van jonge oesters die uit Zeeland naar Borkum vervoerd zijn, een begin gemaakt. Reeds Vrijdag zijn langs Lobit de eerste kersen in ons land ingevoerd namelijk 24 mandjes met besLemming naar Engeland. waarbij de wapenstilstand afgekeurd en voortzetting van den oorlog geeischt werd. Op alle wijzen trachtte hij de leiding der .verkiezingen in handen te krijgen, en de kiezers te bewegen alleen roode republikei nen te kiezen. Maar de Parjjsche regeering vaardigde een proclamatie uit, waarin zij Gam bet la's onver-tand aan het licht bracht. Garnbetta gevoelde we! dat men hem zachtjesaan in den steek liet. Hij achtte het dan ook maar liet verstandigste zijn ambt j neder te leggen. 1 Toch zouden de gevolgen van zijn revoluti onair optreden zich nog lang doen gevoelen. Op den bestemden dag werden de volks vertegenwoordigers gekozen en kwam de Nationale Vergadering bijeen, waarin ook Garibaldi aanwezig was. Ook bij was gekozen. Hij legde echt-r terstond zijn mandaat neder. Toch wilde hij daarna nof het woord voeren, wat hem natuurlijk geweigerd werd. Dit veroorzaakte veel rumoer, dat met de verwijdering van Ga- libaldi eindigde. De man keerde hierop terstond naar zijn Caprera terug. Inmid dels werden de vredesvoorwaarden door «ie nationale vergadering rriet overgroote meer derheid goedgekeurd. Doch niet zonder den invloed van Von Bismarck. Om de lieden wat toeschietelijker te maken, had hij de sterkte van het Duitsche leger (780 duizend man) op nieuw laten vaststellen en bekend maken. Ook werden de vree- selijke verliezen door hein gepubliceerd die de legers van Gambetta geleden hadden, Wat een totaal opleverde in éen inaand j Als een zeldzaamheid verdient mel ding, dat te Nederweert een milicien van de laatste lichting is afgekeurd, omdat hij. te licht werd bevonden, ofschoon hij vol doende lengte had. Onze lichte lange woug dan ook slechts 42 kilo. In kersen, in blik geconserveerd, werd een zeer belangrijke tinreactie geconstateerd. Deze bus was niet van een fabriek afkomstig, doch een product van huiselijken inmaak. Nogmaals waarschuwt (Ir. Hamel Roos bij den aanstaanden vruchten tijd ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bussen. 50 pd. st. schadevergoeding werd te Chester tuegekend aan eene meer flati 50 jarige weduwe, die reeds tweemalen ge trouwd was geweest, omdat een zwakke, half blinde, 77 jarige oude man, dien de rechter terecht den naam van patriarch toekende, eu die reeds 3 malen getrouwd wa* geweest, beloofd had haar te zullen trouwen en zijn belofte niet had vervuld. De oude man verloor zijti vorige vrouw in Mei en had iemand anders ver/ocht eene goede vrouw voor jl em tej vinden, met het resultaat, dat Emma Clarke de eischeres, aan hem voorgesteld en aangenomen werd. Het huwelijk was vastgesteld op den 4n September, maar op dien dag kwam ge daagde ter kerk, niet om zich te laten trouwen, maar om te zeggen, dat hij zich nog eens had bedacht. De rechter raadde den ouden inan aan, zich niet weder in moeite te steken. Altijd baas boven baas. In België is eene gemeente (Zoetenaye), die slechts25 inwoners heeft, maar in Oostenrijk zal er weldra eene zijn zonder één levende ziel! Het is Steindoerf, waar de beide laatste woningen dezer dagen verkocht z\jn en thans afgebroken worden. De Parijsche bankier Jouanno, die op zich geromen had voor de Fransche tentoon- stelling te Moscou, een bedrag van 1.600.001) frs., voor te schieten en daarvoor ontvangen moest de huur. door de exposanten betaald, en de opbrengst der entréegelden, is sedert Zaterdag nergens meer te vinden. Jouanno was tevens lid der tentoonstellingscommissie. Vóór hij zich vet wijderde, had de bankier 2 millioen entreebiljetten aan een speculant te Moscou ver beneden de waarde verkocht, Men is op de goede gedachte gekomen om de olie, die gelijk men weet, den golven belet te breken, dienstbaar te maken bij het gebruik van een reddingboei. Eenigen rijd geleden is door den scheeps kapitein Debrosse en den loods A. Guerrier, beiden uit Havre, een reddingboei vervaar digd die met een zelfwerkend toestel is voorzien, waaruit, na een kleine voorbereiding die nauwelijks 2 seconden vordert, bij re gelmatige tussclienpoozen olie vloeit, waar door hij, die zich in de boei bevindt, tegen den golfslag wordt beschermd en waardoor een boot gemakkelijker en zonder gevaar kan naderen. Het gewicht van een derge/pe unei is ongeveer 9 KG. en talrijke personen, waaronder vele vakmannen, die bij de proef neming aanwezig waren, erkenden het nut van 161 duizend man, waarvan bijna de helft gesneuveld. Om den heethoofden in het zuiden die tegen den vrede waren, het bloed wat te koelen, verlegde prins Fre- derik Karei zijn hoofdkwartier gedurende den wapenstilstand naar Tours. De wapenstilstand, tot 26 Februari ver lengd (Belfort had zich inmiddels overge geven), eindigde met het teekenen van de voorloopige vredesvoorwaarden door Thiers en Favre. Het had hun heel wat gekost de lieftigeo onder de republikeinen te win nen voor het denkbeeld van den afstand van een stuk van het heilige Fransche .grondgehied. Vooral om Metz te behouden, zou Thiers zich heel wat opofferingen ge troost hebben. Doch de keizer bleef on verzettelijk. En zoo kwam op de bekende voorwaarden, r.a intrekking ook van den eisch dat de Duitsehers Parijs zouden binnenrukken, de voorloopige vrede tot stand. Voorloopig, want de nationale ver gadering moest hem nog goedkeuren. De wapenstilstand werd tot 6 Maart verlengd. De vesting Belfort, die mede moest worden afgestaan, en om welke te ver overen, zooveel Duitsch bloed vergoten was, werd aan Frankrijk teruggegeven. Zeker tot aller verwondering. Niet ds teruggave, maar de belegering dier stad was een geoote fout der Duitsehers geweest. Voor Frankrijk bleek het bezit van Belfort meer waarde te hebben dan voor Duitschland. Metz daarentegen bleef Duitsch. Alzoo besloot dan ook de nationale vergadering. Voor beide partijen was deze beslissing een groote verademing. (Wordt vervolgd.) NAME, aKruiningenn te Kr P. J. VISSER Pz., Voorz DOM1N1CUS, Secretaris, Vrijheid en Orde A. VAN DER BRUGGI' D. J. v. d. HAVE, Secre NI II. MAER'l In uw welbegrepen iinvoeren van betere roepen, wordt u dring -tbrengen op den candi I een man uit bet volk DOK maakt aan Heeren Winkelie hem eene geurige 2 ets. S I baar is. die uitmunt door si en lekker is van smaak. M aanvraag bij niet minder geleverd. Prijsopgave van verse! worden op aanvraag franc die naar AMERIKA willen nen de uitstekendste inli big A. WAItEKE. te Krab zijne reis in AMERIKA ^•oogte is wat ieder land •keien. Holland Michigan, Nooz|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2