Mr. L. W. C. KEUCHENIUS. 1891. No. 105. Dinsdag 9 Juni. Vijfde Jaargang. DEN-VLAKE: EST Ell I Mi. fiotdienst idienst. 9 G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. IFHUIJ, te Middelburg. Een beleefd verzoek aan onze Kiezers. WERKLIEDEN ffir.LW. C. KEUCHENIUS VRIJMETSELAARS. Mr. SMEEINGE EN DEVAC- C1NEDWANG. 13,600J. de Bree f 13,510 3ruinisse, f 13,485: C d« f 13,187; J. Lavooi, Krab l. v. d. Beek. Zaamslae Bruinisse, f 12,937; J. f' Walsoorden, f 12.936; H I de Jonge, Biezelinee' ig was f 14.025. r inachrfjver gegund. dag 10 Juni. det bestuur der vissche- f en Zeeuwsche stroomen itsche stoomkolen voor Argus van af 1 Julia, voor len ten kantore van dhr Briefjes tot 10 Juni bij Noorden, voorzitter, lag 16 Juni meentehuis door den An- herstel enz tot 30 April an. Bestek ter lezing in bij _dhr. H. Roelof, waar a 50 cent. Aanwijzing 11 uur en Vrijdag 12 dag 18 Juni. ;iekamer 2 uur door hot lewoudsdijk en den cal. maken van verdedigings- oever van den polder, lestek enz. ligt ter lezing i imer en ten kantore van :er. Aanwijzing 8 en 11 menkomst bij de kamer, ig 26 Juni. zinkwerk en steenbe- erceelen en in massa. 22 Juni, telkens der na- uur, door het bestuur Frisopolder. n Verkoopingen. gdag 6 Juni. oordzeeboulevard 2 tot 5 r deurwaarder Hendrikse ag 8 Juni. 10 uur door den bur- van de tjalk De Vrouw g 9 Juni. 1 uur door not. Verheij 56, inboedel, mahonie- lito chifffonnière, buffet, afel, talels, schilderijen, ss, kristal en glaswerk, - en ijzerwerk, ledikan- ,st:e- servettepers, tapij- en zilver. Inlichtingen ag 10 Juni. de Prins van Oranje nh. kabinet, mah. secre- :e, pendule met cande- trektafel, speeltafeltjes, ren bedden met toebe- fels, stoelen, spiegels, eeden, karpetten, porse- tin-, glas-en aardewerk; nej. de Wijs. Kijkdag ag 11 Juni. de bank v. leening, pan- ■89 tot Maart 1890. Af- 9 Juni. ag 17 Juni. sr, bij Zaaijer, door not. on- winkelhuis en erf 396 c. A. 0 uur door not. LoefF bouts, een hofstede aan perc. wei-, bouwl. en e en Gry'pskerke. ig 24 Juni. half 11, by v. d. Berge, r not. Bresser, 1 Wa zen en erven, samen BERICHTEN, te Middelburg heeft Goes 2 jaar gev. en 4 jaar van zijn bur- Jitspraak 19 Juni. DAGELIJKS 5,30, 9,10, nam. 3.45u. 02, nm. 12,02en 5,30 u. u: vm. 7,30 en 2.15u. middellijk na aankomst 10 vm. en 6,30 u. nam. an en naar het Spoor- rijdeD. ming vaD oponthoud ■eizigers van HANS- E en omgekeerd kos- oerd worden. DE ZEEUW. VERSCHIJ KT elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02f. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTEXT1EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit no. van ons blad is Maandag met de middagpost verzonden. YR 's Heerenhoek, ook voor Borsele en Nieuw- dorp 9 Juni. Ovezand, ook voor Nisse, Woens dag 10 Juni; Ellewoutsdijk, ook voor Drie- wege 11 Juni, Baarland, ook voor Oudelande 12 Juni. n0°digen de kie- zers voorzoover zij door dit nommer van ons blad bereikt wordendringend uit te gaan stemmen. In het kiesdistrict Goes stemme men op Dat zijn de kiezers die wonen in Goes. Arnemuiden, 's Heer Arends- kerke, 's Heer Abtskerke, Wolfaarts- dijk, Heinkenszand, 's Gravenpolder, Kattendijke, Kloetinge, Wemeldinge, Wissenkerke, Colijnsplaat, Cortgene, Cats, Tholen, Oud Vosmeer, Poort vliet, St. Annalaud, Stavenisse, St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Philipsland. En in de andere districten stem me men even trouw op den anti revolutionairen candidaat in zijn district. Bedenke een ieder dat hij eens rekenschap zal geven van zijn stem ook thans uitgebracht. Laten toch in alle dorpen een paar man nen de leiding op zich nemen, een oog in het zeil houden dat ieder man ga stemmen, aanteekening houden van wienognietgeweest is, en tegen den middag allen opsporen, die thuis blijven. Een ieder doe wat hij kan om zijn buurman op te wekken. Niemand late zijn ingevuld briefje aan een ander zien. De stemming is geheim. Als gij u reeds liet overhalen om den naam van den liberaal er op te zetten, schrap hem door, gij kunt er dan den naam van onzen candidaat voor in de plaats zetten. Niemand stemme op een liberaal als hij nog hecht aan de komst van het Godsrijk en de waarde van den positieven Godsdienst. Er zullen praatjes rondgestrooid worden omtrent onzen candidaatgelooft ze niet legt alle papiertjes en aanbevelingen ter zijde en houdt u aan den candidaat dien wjj u aanbevelen. Wij zijn ons bewust u naar ei«ch van Gods Woord, en inspraak var, ons geweten te hebben voorgelicht. Van onze voorlichting zullen wij eens rekenschap hebben te geven, maar de kiezers zullen dat ook eens van hun stem. Een vorige maal werden in een apart woord de Goesche aangespoord om toch den liberaal te stem men. Werklieden 1 laat u niet verschalken. Het kan zijn dat de liberalen voor de werk lieden zijn, maar dat zijn wjj, dat is onze candidaat ook. Het belang der werklieden wordt het best bevorderd door de tegenwoordige re geering, die dat door School- en Arbeidswet heeft getoond die de belastingen niet heeft uitgebreiden een wet heeft ingediend die de gemeenten een jaarlijksche besparing van eenige honderden, sommige; van eenige dui zenden geeft. Wat men u dus voorspiegelt om «den minderen man» te vangen, laat dit niemand beletten Jzijn stem uit te brengen op de candidaten der antirevolutionaire kiesver- eenigingen. Natuurlijk geldt dit alleen voor onze vrienden. Liberale en katholieke werklieden stemmen 1 op hun candidaat. Bovenal, houde een iegelijk aan in den gebede, of de Heere ons ook ditmaal nog de overwinning mocht schenken. Ons lot is in Zjjne hand. Van Hem zij onze ver wachting Als daar bijvoorbeeld te (*OE$ 'n andere plaatsen al een liberale ïnijnheeR geweest is, om u te «verzoeken» op Heijse te stemmen, laat den man praten. Een ieder stemme naar zijn overtuiging. Een van de onedelste kiesmanoeuvres is zeker wel die van den redacteur der Mid- delburgsche Courant, die in zjjn nommer van Zaterdag de antirevolutionaire kiezer* van mr. Keuchenius' candidatuur trachtte at te trekken door de curieuse mededeeling dat de heer Keuchenius vrijmetselaar is Maar de Middelburgsche Courant heeft zich in den persoon vergist. Niet de heer Keu chenius, maar integendeel, juist de liberale candidaat de heer Heijse is vrijmetselaar. Ook wjj zijn er tegen den persoon van den tegen-candidaat in het debat te mengen en hebben ons dan ook in deze dagen ge heel onthouden, zelfs van het noemen van den naam van den heer Heijse. Wij meen den en meenen nog de mededeeling dat Heijse vrijmetselaar is niet noodig te hebben om onzen candidaat gekozen te krijgen. Nu echter de redacteur van Zeelands liberale hoofdblad, die zelf' vrijmetselaar is en weet dat de lieer Heijse het is, den naam van den heer Keuchenius op die wijze in het debat brengt, nu zijn wjj verplicht op ónze beurt de kiezers te waarschuwen. Stemt in geen geval den heer Heijse, hij is vrijmetselaar, gelijk een groot deel der liberale kamercandidaten. Wat dan van de zaak aan is De heer Keuchenius heeft in 1843, nau welijks 20 jaar oud, reeds een maand na zijne aankomst in Indië, op verlangen zijns vaders, als leerling vrijmetselaar in de Loge te Soerabaya, en 1845 een korten tjjd als adjunct secretaris der loge te Batavia ge fungeerd, doch sedert 1847 niets meer met de vrijmetselarij te doen gehad en ook geen voet meer in eenige loge gezet. Met hare werken der duisternis heeft dus de heer Keuchenius al sinds bijna een halve eeuw finaal geen gemeenschap meer. Uit de duisternis in het licht overgebracht, brak hij met deze goddelooze inrichting. Zoo hebben tal van vrijmetselaars in onze eeuw sinds God hen bekeerde gedaan. Ook jhr. de Jonge, wjjlen het a. r. Kamerlid voor Middelburg was een dier velen. En waaneer het Gode behaagt den redacteur van de Middelburgsche Courant te bekeeren, dan zal ook hij terstond alle gemeenschap met de Loge afbreken. Het bestuur der kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje» heelt nog een oogen- bli'é er aan gedacht het bovenstaande per circulaire ter kennis van de kiezers te brengen; doch het zag er van af. dewijl het de kiezers op Zuid- en Noord Beveland te goed kent om hen door het zenden van een circulaire te verdenken van aan dergelijke opzettelijke onjuistheden, ook maar een oogenblik geloof te slaan. Het heeft den heer Smeenge die Maandag te Wemeldinge sprak mogen gelukken, zijn «liberale» hoorders derwijs op te winden dat zij hem zelfs daverend toejuichten als hij het heelemaal mis had. Kleine onjuistheden, halve waarheden, ave- rechtsche voorstellingen, zooals die in Mr. Smeenge's rede voorkwamen, schijnt men daar over het hoofd te zien, ook al wondt dit wapen den spreker zeiven.} Op een er van vestigen wij de aandacht. Toen hij den vacciaedwang besprak zeide hij tot zijne traplustige hoorders «Och, die vaccinedwang, daar bestaat zoo weinig vanzelfs minister Lohman is er voor. Hij heeft dit zoo juist weer getoond, door namelijk aan het bestuur van ge meenten waar de pokken waren uitgebro ken, te doen gelasten dat de pokken in geënt moesteu worden." Had nu een der onzen nog even mogen repliceeren, dan had deze den heer Smeenge geantwoord gelijk ook onze vriend Visser in het verslag in het verkiezings- nommer heeft opgemerkt dat dit niet was (gesteld de mededeeling ware juist) uit lielhebberjj van den minister, maar op grond van de wet, die hem heilig is. Maar bovendien de geheele door Mr. Smeenge medegedeelde geschiedenis is een verzinsel. Van den minister van binnen- landsche zaken is .geen aanschrijving uit gegaan. Maar de artikelen 18 en 21 van de wet op de besmettelijke ziekten bepalen dat, als een ziekte epidemisch voorkomt, dit moet worden openbaar aangekondigd en dat als de pokken uitbreken, en dit door den minister van binnenlandsche zaken ter algemeene kennis gebracht is (wat geschiedde) er in de gemeente waar die pokken zijn een maal 's weeks gelegenheid tot inenting moet zijn, jen ;dat tijd en plaats bij openbare aankondiging moeten worden gepubliceerd. Wat de wet eischt, heeft deze voorlichter der publieke opinie aan den minister toe geschreven 1 En andere «liberale» voor lichters, gevolgd door de Wemeldingsche liberalen, hebben daarbij braaf getrappeld en in de hauden geklapt! En de heer Smeenge die dezen blunder maakte, is kantonrechter! Zoo zou de Amsterdammer gelijk kunnen hebben met hare bewering dat hij slechts een grootheid is van den tweeden of derden rang 1 Tegen dergelijke voorlichters, die daarbij heel langdradig zijn en weinig gelegenheid tot tegenspraak geven, is een antirevoluti onair niet opgewassen. Een lijk. In de Zierikzeesche Nieuwsbode leest men ter aanbeveling van den heer «Koo» v. Kerkwijk: Op, Schouwenaars! toont wat gij zijt, Uw vrijheid raakt ge anders kwijt, Op, mannenop, als eenen man. Zorgt dat men U niet zeggen kan „Het liberalisme is daar een l(jk, Want men verzaakte Kerkwijk." Reeds een kwart eeuw was hij uw man, Een kerel, die niet draaien kan; 'tls waar, h(j niet veel woorden spreekt, Maar uit zijn woord steeds waarheid leekt. Die nimmer buigt voor arm of rijk, Zoo is onz' Koo, ons kerkwijk! Verslaat de lui, die driest en dom, Weer voeren ultra's grooten trom Verslaat de leiders van 't complot, Die biddend opzien tot „hun" God, En met een taal, aan nonsens rijk, Verguizen uwen Kerkwijk. Nog eens, pakt aan! toont wat je kunt Het is op ons, op „Koo" gemunt, En wij, wij moeten een van zin, Hem brengen weer de Kamer in. Op 't Stembiljet zet arm en rijk Geen ander dus, dan Kerkwijk. Dus onder deze regeering was er geen vrijheid; onder de liberale regeeringen wel, volgens dezen welbekenden rijmelaar die ook zoo kranig den tegenstander weet te waardeeren. Het liberalisme dat met zulke wapenen strijd, is reeds aan het ontbinden. «Het liberalisme is daar een lijk». Arme candidaat, die er zoo moet gebracht worden 8 Juni '91. Ierseke. Raadsvergadering van Zaterdag avond. Voorz. de Burgem., afwezig de heer Sauer met kennisgeving. De notulen der laatste verg, (installatie des burgemeesters) en der voorlaatste worden goedgekeurd. Twee ingekomen brochures (waarbij een over trichinoze van van Dr. Karsten) worden ter inzage van de leden gelegd. Goedgekeurd door Ged. St. zijn de raads besluiten tot af- en overschrijving begr. 1890, beschikking over den post voor on- voorz. uitg., tot wijziging der begr. 1891, tot vernooging de jaarwedde van de onder wijzeres aan School 2 en tot het ontslaan van een onderwijzer aan School 1. Inge komen een verzoek tot het houden van eene collecte zoor den gewapenden Dienst op 18 Juni met verwijzing naar den ongunstigen finantieelen toestand, en tevens met verzoek de predikanten in de gemeente uit te noa- digen om de collecte in hunne kerken aan te bevelen. De hr. v. d. Burgt en de Vz. stellen zich beschikbaar om met de collecte rond te gaan. Een voorst, tot af- en overschrijvingen op de begr. 1890 wordt goedgekeurd. Ingek. een verzoek van den heer Verboon om de vacante dokterswoning in huur aan hem af te staan, na eenige veranderingen en reparaties volgens bestek van den gem.- opzichter. Op de begrooting staat voor ondernoud der genoemde woning slechts f50, hetwelk niet toereikend zal zijn. Daar het verziek den Vz. persoonlijk betreft, geeft h(j tijdelijk het presidium aan den heer Sinke over en verwijdert zich. Na behan deling met gesloten deuren wordt in de hervatte publieke zitting een voorst, gedaan om de dokterswoning voor 3 jaar publiek te verhuren. Aangen. met alg. stemmen. Daarna wenscht de Vz. een plan te ont wikkelen ter voorziening in den moeilijken financieelen toestand. Hij wil aan de eene of andere crediet-instelling in zake geven van het belastingstelsel en de gemeente schuld, daarna geld opvragen ter af betaling der schuld en, zoo mogelijk onder gunsti ger voorwaarden, eene nieuwe leening sluiten met aflossing in 30 tot 35 jaar. Daardoor zal de jaarljjksche aflossing minder worden en, zonder verhooging van belasting, meer geld overblijven voor de zoo noodige ver betering van straten en wegen. Hjj meent dat Ged. St. dit wel zullen goedkeuren, daar zij eene gemeente in de buurt wel een aflosting in 43 jaren, hebben toegestaan. De heer v. Oeveren vraagt of het niet goed zou zijn voorat het oordeel van den Comm. des Konings te vernemen. De voorzitter vindt dit goed. Doch indien Ged. St. mochten weigeren dan zou hij zich tot H. M. de Koningin willen wenden. Hij wilde nog liever 40 dan 30 jaar, en meent dat dit het eenige redmiddel is. Men denkt buiten Ierseke hoog over de welvaart, doch men vergeet dat de rijke werkgevers meestal elders wonen. De heer Van Oeveren keurt het denkbeeld van den Voorz. goed. De heer Sinke begrijpt niet, wat Gedep. Staten tegen leeningen op langen termijn kunnen hebben, als de geldschieter daar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1