IIS. NIUS :nius, s. DORT, lius Lid, fenigingen te ebben bij ver lid voor de l te houden op uur, Heer It aanbevolen, ïr stembus te belang van raardrijk be- |j in zijn veel- trots do ver- steeds met ip van Christus behartigd, aan |n. DEND LID, svereeniging het lidmaat- aeneraal ge- te Goes, land en volk ndste wordt Voorzitter, retaris. 1891. No. 104. Zaterdag 6 Juni. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ AT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER A D VERTE ATI E A mr C LUCASSE N GLINDERMAN. mr D P. D. FABIUS. mr. L. W. C. KEUCHENIUS Jhr. mr. J, J. POWIPE VAN NIEERDERVOORT, Het politiek debat te Veere. |ing Voor Nederland te GOES. Voorz. ÏR. TOE Jz. Secretaris. )ORP heeft voor I DINSDAG 9 JUNI evolen. i r e en i g i n g, 1 V OOTZa Secr. n elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pigs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02». UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij ditnommer behoort een Bijvoegsel Voor de verkiezing op 9 Juni a. s. voor de Tweede Kamer, wordt door ons, in aansluiting aan de keuze der antirevolutionaire kiesvereenigingen aanbevolen Voor MIDDELBURG: {aftredend lid,) Voor OOSTBURG: aftredend lid.) Voor ZIERIKSEE: Voor GOES: {aftredend lid.) Voor HONTEN1SSE: {oud-lid der Kamer.) Al deze candidaten betuigden hunne in stemming met het program van actie der antirevolutionaire partijzooals dit is vastgesteld in de vergadering van Depu- taten op 12 Mei jl. Donderdagavond 8 uur trad te Veere in «den Kampveerschen Toren» voor een veertigtal kiezers, waaronder enkele uit Vrouwepolder, op de heer Herman Snijders uit Middelburg. De heer Snijders begon met te wijzen op de beteekenis van de verkiezingen, waarin van weerszijden een meerderheid te herwinnen of te behouden is. In 1888 was aan de anti liberalen de meerderheid bezorgd, dank zij de malaise, de speculatie op de ontevredenheid die dit aan het «veertigjarig» liberaal «wanbeheer» toe schreef en de verspreiding van de leugen dat de liberale partij tegen den godsdienst zou zijn. De Standaard en De Zeeuw (extra verkiezingsnommer) uit dien tijd had den daarin meegedaan, wat werd aange toond. Uit deze actie was de tegenwoordige re geering voortgekomen. Natuurlijk was men nieuwsgierig naar de eerste troonrede, het program der regeering. En watlbleek hieruit? Dat van wanbeheer geen sprake was geweestwant de regeering vond den toestand der schatkist bevredigend. Tal van hervormingen waren in het program van actie, enz. voorgespiegeld, die binnen korten tijd zouden worden vervuld. Doch alles bleef bq het oude. Trouwens het bleek dat van de verschillende grieven tegen vorige regeeringen niets aan was geweest. Het verbond tusschen Room- schen en antirevolutionairen liep op niets uit. In Kamer en Pers werd de verdeeld heid, de naijver tusschen beide geconsta teerd, ja in heftige artikelen wederzijds werden beide partijen tegen elkander ge waarschuwd. Ouder anderen mr. Bahlmann verweet mr. Keuchenius zijn strijd tegen den vac- cinedwang. Voorts citeerde Spr. Maas bode, Scheldebode, dr. Bronsveld, e. a. Spreker laat de regeering in haar geheel en ieder minister in het bqzonder recht wedervarenvoor wat zij in het landsbe lang tot stand brachten. De schoolwet ont nam aan den partijstrijd zijn scherpte en bevat vele goede bepalingen. Trouwens vele liberalen stemden er voor. Toch bevredigt deze wet niet alle antirevolutionairen en kost 8 ton meer. Nog andere wetten en besluiten kwamen tot stond, waaronder Spr. er enkele zeer waardeert, maar zij waren voorbereid door commissies door vorige regeeriogen benoemd, en ontleenden er de bouwstof aan. Niet veel, en behalve de schoolwet niets van het den volke in program van actie beloofd, werd gegeven. Daar tegenover stelde spreker het groote tal van wetten dat de liberale minister Thorbecke en na hem andere ministers tot stand brachtenen noemde vele zaken in verband met handel, nijverheid, financiën die wij aan liberalen danken. Ook voor het volk was door de liberalen veel gevoeld en gedaan. V. Houtens wet op den kin derarbeid, en Borgesius' voorstel in zake enquête enz. bewijzen het. Daarentegen stemde eens Kuijper tegen de wet v. Houtenen Lohman tegen de instelling van een enquête. Groen stemde tegen de afschaffing der belasting op het gemaal. Elout tegen af schaffing van een der accijnsen. Thorbecke gaf onder meer een kieswet. Herziening van kiesrecht, door Minister Mackay beloofd, is deze 3Vs (lees 3'/i2) jarige periode niet gekomen. Het volk zou minder belastingen betalen en de belastinghervorming laat zich wachten. Dr. Schaepman heeft in verband met der liberalen klacht over dit breken der stembus beloften gezegd dat men, het met wat bij verkiezingen gezegd wordt, zoo nauw niet nemen moet. Spr. betreurt dergelijke on waarheid zeer. Hoeveel goeds deze regeering ook deed, in het noodigste is zij te kort geschoten. De liberalen die ook hun fouten hadden, zullen door tegenspoed geleerd en door het program vereenigd, deze noodzakelijke dingen tot stand brengen. Spr. wqst vooral op de lijnrecht teger elkander overstaande beginselen van Rome en Dordt, die alle samenwerking onmoge lijk maken. Tusschen deze partijen kan geen eenheid zijn. Hun regeering bleek, vooral in den laatsten tijd onvruchtbaar, en zij zou het ook in de nieuwe periode in nog meer dere mate blqken te zijn. Na de schoolwet herziening is er geen enkel beginsel meer dat hen vereenigt. Spr. wekte allen op den liberalen candidaat te stemmen. Plaatsgebrek noopt ons van deze rede slechts een zeer kort verslag te geven. Thans gaf de voorzitter der liberale kies- vereeniging, de heer v. Beveren, gelegenheid tot debat. De heer W. A. de Rijcke uit Middelburg betuigde zijne ingenomenheid met het zoo humane optreden van den heer Snijders, die die de kunst verstaat zijn tegenstander ridderlijk te bestrijden. Hij moet echter als antirevolutionair met veel van wat referent zei verschillen. De oorzaak ligt in het groote feit dat de «liberale» partij de Souvereiniteit Gods ontkent en huldigt de Souvereiniteit der Rede. Wat referent gezegd had omtrent de beschuldiging inzake den godsdienst, spreker kon dit niet in trekken; de Godsdienst toch moet niet alleen in de binnenkamer, ook in de Staatkunde, in het geheele openbare leven uitkomen. Dit is de principiëele zijde der quaestie. Voor de materiëele zijd^ zou hij gaarne het woord zien verleend aan den heer Buijse uit Goes (redacteur van de Zeeuw) doch aangezien deze niet woor.t in het district, vraagt hij den voorzitter verlof daartoe. Het bestuur en de referent hadden geen bezwaar daartegeneD de vergadering waaronder minstens 30 liberalen hoorde een half uur lang «met belangstelling en geduld de tegenwerpingen var. den heer Iiurjse aan. Deze begon met de liberale partij in het district te feliciteeren met een zoo recht schapen tegenstander als de heer Snijders toonde te wezen. Hij verklaarde gaarne dat hij niet alles zal goedkeuren wat in verkiezingstijden ge sproken en geschreven wordt. Ook aan sprekers zijde werd wel eens vreemd vuur op den altaar gebracht, doch ook de libe ralen hier en elders hadden gezondigd wat Spr. aantoonde. Als redacteur van de Zeeuw herinnert hij nog even dat hij niet met de zorg voor verkiezingsnommers is belast, dit doet een daarvoor aangewezen commissie in elk dis trict. Toch zou hij, misschien in anderen vorm, in hoofdzaak de daarin gewraakte klachten onderschrijven; vooral in zake den godsdienst. Spr. erkent er zijn godsdien stige liberalen. Maar gelijk onze strijd tegen beginselen en niet tegen personen gaat, zoo ook mogen wij niet tevreden zjjn met een partij waarin enkele godsdienstige per sonen zjjn. De partij als partij moet den Godsdienst eeren en wel den dienst van God die zich aan zondaren geopenbaard heeft in Jezus Christus Zjjnen Zoon. En dien godsdienst heeft men ondermijnd door de huldiging van het neutrale. Spr. verwijst naar de brochure van dr. v. d. Wijck „de Schoolstrijd» waarin de consequentie van de tactiek die denftegenstander «niet uitlacht» wordt oesproken. Spreker ontkent dat een bondgenootschap inet Rome bestaan heeft. Wel een tijdelijke samenwerking ter bereiking van eenzelfde doel, ondanks geschilpunten bij vergelijking van elks program. Groen, en wij na hem, verwerpen elk denkbeeld van fusie, samensmelting, waartoe zulk een verbond leidt. Spr. erkent de klove die ons van Rome scheidt, ook in zake vaccin ed wang. Rome haat den dwang niet, wij wel, dat is verschil in beginsel. 't Is waar de schoolwet heeft ons niet geheel en zelfs Marnix in 't geheel niet be vredigd. Toch is er een a. r. beginsel door gehul digd, zoodat wij voorloopig tevreden zijn, doch ons ideaal blijftdoorvoering van dat begin«el ook bij hooger- en middelbaar onderwijs: namelijk dat de Staat ophoude te bevelen welken godsdienst de school belijden zal om door hem gesteund te worden. Wel kost de schoolwet 8 ton meer, doch zij zou meer gekost hebben zonder de wij ziging. Ook compenseert deze meerdere uit gaaf met de mindere uitgaven der gemeenten voor het onderwijs, Spoedig kan ook de wet worden inge wacht op de gemeentebelastingen, waarbij f2000.000 van hun eigen belastingen aan de gemeenten zal worden teruggegeven en onder anderen Veere f 487 minder hoolde- lijken omslag zal heffen. Vooral wat Havelaar voor 'ie ambtenaren deed in zake Zondagsrust, tractementenver- belering, en pensioen, ook aan weduwen en weezen van reeds lang gestorven ambte naren wordt door vele liberalen gewaardeerd. Spreker erkent dat de meeste dezer wetten waren voorbereidmaar dat is het lot van alle wetten waaraan twee stel ministers werken. Deze regeering heeft veel werks dat de liberale en conservatieve regeeringen veertig jaren onaangeroerd of onafgedaan hadden gelaten, gemaakt of afgewerkt. In 3 jaar tijds. Wat deden de liberalen In de eerste 10 jaren prof. Buys zegt het zelf veel, later zoo goed als niets. En in de laatste jaren voor 1888 niets. En dan deze regeering te verwijten dat zij niet alles deed wat anderen en zij beloofden, is niet billijkvooral daar de actieve en passieve tegenwerking der eerste kamer, ziekten, en dood des konings enz. zooveel tegenhielden. Spr. erkent in De Zeeuw gezegd te hebben dat gemeentewet, provinciale wet o. a. door Thorbecke uit Belgische staatswetten zijn gecopiöerd. Men leze hierover de brochure van «Een oud man», een liberaal. Toch erkent ook hij de verdiensten dier wetten. Principiëele quresties zijn betrokken geweest bij de wet van Houten. W aai om anders zou Kuyper, de vader van 't denkbeeld Arbeidskamers er tegen kunnen stemmen Spr. veronderstelt dat referent de geheele discussie over die wet Van Houten heeft gevolgd, en hoe Kuyper door de liberalen om dit principiëele denkbeeld is uitgelachen. Maar ook zijn eigen geestverwanten lieten hem alleen staan toen hg de taak der ouders uit de handen der overheid wilde houden. En wijl nu de wet V. Houten de taak der ouders geheel op de overheid legde, stemde hq tegen. Lohman is nooit tegen enquêtes geweest, maar dan moesten zq van de Regeering uitgaan, niet van de Kamers. Bovendien is niet Borgesius maar Fabius. een antire volutionair, de vader van het denkbeeld eener enquête, zelfs had Borgesius zich daartegen eerst verzet. En had referent gewezen op het strafwetboek door een li beraal tot stand gebracht, dan komt toch een groot deel van den dank daarvoor toe aan twee ministers uit dit KabinetRuys en Lohman. Referent had ook aangehaald uit De Standaard de klacht dat de a.r. staats lieden op alle punten nog zoo onvast zijn. Spreker meent dat wij hiermede weder op de beginselquaestie terugkomen. De Staat toch heeft door zijn neutraal, ei genlijk modern hooger-, en middelbaar onder wijs het den Christenen onmogelijk gemaakt van zijn scholen te profiteeren. Zoo werden op die scholen tal van rechtsgeleerden en andere bekwame mannen gevormd, door liberalen. Slechts enkelen als Lohman, en anderen zijn of bleven hunne opvoeding getrouw, niet door, maar ondanks dit Staatsonderwijs. Onze mannen hebben dan ook heel weinig te toonen tegenover de vele mannen van intellect aan de overzijde. De antirevolutionaire partij is ook op dit punt pas in de eerste ontplooiing harer kracht. Zegt dus Kuyper dat het de schuld der liberalen is, dan heeft hij daarin gelijk in zoover deze het moderne beginsel hebben geëxploiteerd. Spreker heeft geen enkele verwachting van de liberalen dan den leerplicht en dien kan hij van de liberalen niet aannemen. Langs zedelijken weg kan nog genoeg gedaan worden. Wat is de liberale partij verdeeld. Spr. herinnert aan de teekening die de Am sterdammer er van gafhoe zal men die vier, vijf verschillende groepen samen warm maken voor de in het Liberale Manifest beloofde hervormingen. Overigens is er veel in het Liberale Manifest dat met het Pro gram van Actie overeenstemten dus kan spr. niet anders raden dan dat men deze regeering bestendige, die zooals door ref. zeiven was erkend, goed gewerkt heeft. De beer Snqders repliceerde, voorzoover de tqd toeliet, op bijna alle punten. Hij handhaafde zijn meening dat de godsdienstquaestie ten onrechte op het tapijt gebracht werd. Hq ontkende dat conservatisme en liberalisme (volgens ref. behoud en vooruitgang) op éénzelfden wor tel, dien der revolutie zooals dhr. Buijze beweert stoelen. Hij toonde nader aan dat Rome en Dordt onmogelijk kunnen samengaan. Wat dhr. B. een principieële quae«tie noemt in zake het stemmen van Lohman en Kuijper tegen arbeidswet of enquête, is volgens spr. slechts een vorm- quaestieom daarmee een mogelijk uitstel dat gevaar oplevert voor zqn rekening te nemen, schijnt spr. een onbarmhartige 1 staatkunde toe,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1