I] 1891. No. 103. Donderdag 4 Juni. Vijfde Jaargang. mr C LUCASSE N GLINDERMAN. mr D P. D. FABIUS. mr. L. W. C. KEUCHENIUS Jhr. mr. J, J. POMPE VAN MEERDERV00RT, VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES G. M. KLEMKERS, te Goes b *2 F. P. D'HUIJ, te Middelburg. KERK- ENSCHOOLNIECWS Gemengde Berichten. UITGAVE VAN i elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel Enkele nummers -k O meer 10 cent. Voor de verkiezing op 9Jur.ia. s. voor de Tweede Kamer, wordt door ons, in aansluiting aan de keuze der antirevolutionaire kiesvereenigingen aanbevolen Voor MIDDELBURG: {aftredend, lid,) Voor OOSTBURG: (aftredend lid.) Voor ZIERIKSEE Voor GOES (aftredend lid.) Voor HONTENISSE: (oud-lid der Kamer.) Al deze candidaten betuigden hunne in stemming met het program van actie der antirevolutionaire partijzooals dit is vastgesteld in de vergadering van Depu- taten op 12 Mei jl. YR Wolfertsdijk Vrijdag 5 Juni, Heinkenszand, ook voor 'sHeer Arendskerke 6 Juni en Maandag 8 Juni voormidd. 's Heerenboek, ook voor Borsele en Nieuw- dorp 8 Juni des namidd, en 9 Juni. Ovezand, ook voor Nisse, Woensdag 10 JuniElle- woutsdijk, ook voor Driewege 11 Juni, V Baarland, ook voor Oudelande 12 Juni. Wemeldinge. Over de rede van mr. Smeenge en het «debat» daarna, hopen wij spoedig een meer uitgebreid verslag te geven. Doch reeds nu mag geconstateerd dat dit debat op niets is uitgeloopen. De kiezers toch moesten van halt 7 tot bijna halt 8 op de straat staan. De spreker van dien avond had behoudens een korte pauze tot 10 uur het woord, en ontweek elke principiëele uitlating. in zijne overigens zeer gematigde rede was geen zweem te ontdekken van beset dat de verkiezingsstrijd gaat om een der twee groote grondbeginselen, die de natie verdeelen. Van de groote quaestie: «Vóór ot tegen de revolutie», werd geen woord gerept. Toen de voorzitter dan ook zeide dat alleen debat werd toegestaan op besproken punten, was natuurlijk den opponent, den heer Buijse, meteen de plaats aangewezen waar hjj staan moest: geen beginselen van avond. Geen wonder dat, toen hjj principiëel het Su, huismafcskiesrecht wilde verdedigen hem, d schoon in de welwillendste bewoordingen jr den heer J. M. Kakebeeke eigen daartoe het recht werd ontzegd. Hij mocht geen «cursus houden». Voegt men nu hierbij het feit dat bij dit late avonduur de menschen naar huis verlangden en door voetgestamp dit den opponent deden gevoelen, dan zal men be grijpen dat de taak voor de verdediging van deze Regeering niet gemakkelijk werd gemaakt. Dat daarna mr. Smeenge's ellenlange repliek, eindigend met een daverend toe- gejuiohten dooddoener: alk herinner u niet aan Surinamewegens het late uur niet meer beantwoord kon worden, zooals de voorzitter en blijkbaar de vergadering met hem, meende, geeft recht tot de vraag of hier wel van van een «ruime» gelegen heid tot debat sprake was, dan toch door den heer Smeenge beloofd. 3 Juni 1891. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Mei 1891 530 telegrammen, ontving 689, overgenomen en verder geseind werden 602, totaal 1821. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 24, verzond 18, samen 42 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 25; verzond 30, samen 55. Dat teHoedekens- kerke ontving 18, ,verzond 16 samen 34, dat te Heinkenszand ontving 19 verzond 18 samen 37; dat te 's Heer-Arendskerke ontving 16, verzond 17 samen 33. Dat te 's Heerenhoek ontving 11 verzond 22 samen 33. Dat te Borsele ontving 12 verzond 16, samen 28. Dat te Nieuwdorp ontving 9 verzond 15, samen 24. Dat te Ovezande ontving 11 verzond 12 samen 23. Dat te Driewegen ontving 21 verzond 22 sa men 43 Kolijnsplaat. In de maand Mei zijn door de telephoon alhier ontvangen 66 en ver zonden 62 berichten. De katholieke kiesvereeniging te Mid delburg en Vlieringen hebben tegenover den heer Lucasse candidaat gesteld den heer mr. C. J. A. Hejjdenrijk, oud-lid der Kamer voor Nijmegen, thans lid van den Raad van State. Goes. Door de Roomsch-Katholieke kies vereeniging alhier is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer Mr. B. M. Bahlmann te Rotterdam. Mr. Goeman Borgesius hield gisteren avond in het Schutterhof te Middelburg zijn aangekondigde speech voor de kiezers, die in grooten getale waren opgekomen om dien coryphee der liberaleD eens te hooren. Natuurljjk was het de wijsheid der libe ralen en de dwaasheid van het niet-denkend deel, hetgeen men ten gehoore kreeg. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een landbouwer te Nieuwer Amstel, P. Borst, schrijft in «de Standaard» een ingezonden stuk waarin enkele din gen voorkomen, die onze aan den vrijhan del vasthoudende liberalen wel eens meer mochten bedenken. Hij zegt onder meer »Waar liberalen optraden en nog optreden om hun beginselen te verkondigen wordt met den meesten ophef verteldWij willen het onveranderd behoud van het vrij handel stelsel 1 Geen wonder dat langzamerhand tal van mijn mede-landbouwers en mede-ver- veners zijn gaan meenen, dat werkelijk in ons Land het vrij-handel-stelsel bestaat, zoo dat zij op gelijken voet concurreeren met het buitenland. Het gevolg van deze meening is tweëerlei. In de eerste plaats denken velen: «Als het bij een vrij-handelstelsel zoo treurig gaat, dan wou ik 't wel eens met een ander stelsel probeeren 1" In de tweede plaats komt de volgende rede neering en ze vindt haar verdedigers bij de bestuursleden van onze Hollandsche Maatschappij van Landbouw: «de boeren verstaan hun vak niet, ze zijn te dom Toch is het er verre van, dat het zeggen der liberale woordvoerders waarheid zou bevatten. Trouwens, de Fransche afgevaar digden, de heeren Antonin Dubost en Raynal, zeiden in de Fransche Kamer: «De absolute vrije handel heeft nooit bestaan dan in de maan.» Om den handel te doen bloeien,' hebben wij (de landbouwers en verveners betalen ook en vrij wat belasting, voor meer dan honderd millioen gulden kanalen en vaarten gegraven en verbeterd. Aan onderhoud dier waterwegen, aan vuur-, ton- en bakengelden, aan opleiding en an dere kosten voor consuls wordt jaarlijks meer dan een millioen uitgegeven. Rekenen we de openlijke of bedekte subsidies aan groote stoombootlqnen niet, en slechts 3 pCt. van het uitgegeven ka pitaal, met een millioen voor aflossing (het Manchesterkanaal in Engeland wordt op die wijze afbetaald), dan krijgt de groothandel elk jaarvijfmillioen gulden uit de staatskas.» Tot zooverre onze Landbouwer, wien het niet schemert. We zullen de bezwaren niet licht achten, maar toch maken buitengewone behoeften soms buitengewone bepalingen noodzakelijk, en het hardnekkig vasthouden van de een maal aangenomen Staatsleer, 't zjj dan van vrijhandel of bescherming is voor een klein land als het onze zeer gevaarlijk. De heer E. A. Keuchenius, arts te 's Gravenhage, is benoemd tot tijdeljjk geneesheer aan het Christelijk gesticht voor krankzinnigen, Veldwijk te Ermelo. Men weet dat het er in de grootste liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Am sterdam niet fraai is toegegaan, met het stellen der kandidaten. Men wilde mannen van geheel uiteenloopende gevoelens als Heldt en de Beaufort niet loslaten, en ter wille der eenheid verloochende men de waarheid, en verzaakte, wat men eerst ge zegd had in 's lands belang te achten. De heer Jhr. Henri Tindal brengt dit op onzachte wijs den Burgerplichters onder het oog, als h(j zegt in een Open Brief «Gij zegt, dat Ge een hervormingsgezinde regeering wenscht. Welnu, wil een derge lijke regeering goed kunnen werken, dan moet zij natuurlijk gesteund worden door een oprecht hervormingsgezinde meerder heid. Van eene regeering, die moet steunen op de bonte verzameling van candidaten, die Gij naar de Kamer wenscht te zenden, weet Gij vooraf, dat zij niet hervormings gezind kan z(jn. Eene dergelijkejregeering kan slechts modderen en schipperenvan in grijpende hervormingen kan bij haar geen sprake zijn. Gij hervormingsgezinde vereeniging tracht dus hervormingen onmogelijk te maken. Als dit politiek moet heeten, dan vind ik het een treurige politiek. Een politiek van uitstel, een politiek van draaierijen, een politiek, die wel is waar vriendjes, die zulks wenschen, in de Kamer brengt, maar u niet de hervormingen geeft waarnaar gij heet te verlangen. Ik kan dan ook niet aannemen, dat gij werkelijk hervormingsgezind zijt, gelijk ge u wilt ^voordoen. Zooverre jhr. Henri Tindal. En een zóó verdeelde partij loopt het volk vertellen dat zij de teugels wil en ook kan overnemen. Tijd schaft raad, zullen ze denken; maar het is toch zeker een zeer gewaagde proefneming, die niets goeds, maar veel onverkwikkelijks en schadelijks belooft. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse dhr. H. Smits cand. te Nijmegen. Bedankt voor Gouda door ds. J. Osse- waarde te Sluis. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Maria Hoorebeke ds. A. v. d. Linden, chr. ger. pred. te Axel. In de maand Mei '91 werd de Chr. School te Goes bezocht door 193 leerlingen waarvan 171 geen enkelen schooltijd ver zuimden; 22 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 0 beliep het verzuim van 10 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,5 pet, tegen 2,5 pet. in Mei 1890. De postbode V. te IJzendljke, had indertijd het ongeluk bij het schoonmaken van eene revolver zijne schoonmoeder een kogel in het hoofd te jagen en werd deswege veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Op een verzoek om gratie is thans eene gunstige beschikking gevolgd en de straf veranderd in f10 boete. Te Vinnen is een 71 jarige schipper overboord gevallen en in de Lek verdronken Te Enschede sloeg Zaterdag de bliksem in een woning zonder brand te veroorzaken. De straal ging tusschen de moeder en het kind door en trof een kanarievogel aan den kop, waarschijnlijk aan een der oogen Te Breda is de miniatuurtram met petroleum-trottoir geopend. Dit nieuwe vervoermiddel, het eerste van dien aard in ons land, kon den geheelen dag nauwelijks de massa's die het bo«ch wilden bezoeken, vervoeren. Aldaar is (een 13-jarig knaapje bij het zwemmen verdronken. Te Friescheloo is een boerenbehuizing met bijna den geheelen inboedel en het boerenbeslag een prooi der vlammen ge worden. Een stier en twee kalveren kwa men in de vlammen om. Uit Breda wordt gemeld: Sedert Maandag jl. ligt een onzer stadgenooten, wonende op de Oude-Vest, in diepen slaap. Men heeft hier dus waarschijnlijk te doen met een geval van nona of slaapziekte. Naar wij vernemen, wordt de patiënt met wat melk en wat wijn, die men hem voorzichtig in het keelgat giet, in het leven behouden. Een duur pleizier. Een rijk keer, dis te Steenwijk logeerde, speelde met een hond, doch onder het apporteeren had hij het ongeluk zijne beide gouden ringen, 1 gladde met van binnen 7 initialen en 1 met diamant samen ter waarde van ongeveer f900 te veriiezen, waarvoor die heer thans, bjj ad vertentie, aan den eerlijken vinder f 40 als belooning voor de terugbezorging uitlooft. Een fabelachtig groote schat moet in Brazilië gevonden zijn bij het sloopen van een fort te Rio Janeiro. In een on- deraardsche gang vond men 112 houten(?) kisten met 70 millieen francs aan Portu- geesche goudstukken en voorts 945 kilo gouden platen enz. Het geld zou, blijkens een daat bij liggende verklaring, door den opperste der Jesuïeten indertijd ontvangen zijn om naar Portugal te zenden, aan Koning Johan V, als «eerebijdrage» voor zijn reis naar Brazilië, en het overige gedeelte van den schat had aan boord van de koninklijke galjoenen moeten gebracht worden, welke onder bevel van den Infant don Sebastiaan op de terugreis naar Lissabon Brazilië zouden aandoen. Dit moet het goud zijn dat in de vorige eeuw de Por- tugeesche staatsman Markies de Pombal tevergeefs van de Braziliaansche Jesuiten opeischte en dat aanleiding gaf tot de verdrijving der Jesuiten uit Brazilië Met een met vier paarden bespannen diligence, tusschen Londen en Dorking, gebeurde dezer dagen een zonderling ongeluk. Men ontmoette twee wielrijders, waarvan de twee voorste paarden zoo hevig schrokken, dat ze over de sloot langs den weg spron gen en zich vastwerkten in een heining van ijzerdraad. Het rijtuig trokken zij in de sloot en de reizigers bevonden zich eer zij 't wisten, op het naastleggend weiland. De paarden werden hevig gekwetst aan de punten der heining. Leeftijd der Europeesche vorsten. Koningin Victoria heeft den 23n Mei jl,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1