1891. No. 102. Dinsdag 2 Juni. Vijfde Jaargang. mr C LÜCASSE N GLINDERMAN. mr D P. D. FABIUS. mr. L. W. C. KEUCHENIUS. Jhr mr.J.J.POMPE VAN MEERDERVOORT, G. M. KLEMKKRK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. l VERSCHIJ AT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02s. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTENTIES van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Voor de verkiezing op 9 Juni a. s. voor de Tweede Kamer, wordt door ons, in aansluiting aan de keuze der antirevolutionaire kiesvereenigingen aanbevolen Voor MIDDELBURG: (aftredend, lid,) Voor OOSTBURG: aftredend lid.) Voor ZIERIKSEE Voor GOES: (aftredend lid.) Voor HONTENISSE: (oud-lid der Kamer.) Al deze candidaten betuigden hunne in stemming met het program van actie der antirevolutionaire partijzooals dit is vastgesteld in de vergadering van Depu- taten op 12 Mei jl. YR Wolfertsdijk Vrijdag 5 Juni, Heinkenszund, ook voor 'sHeer Arendskerke 6 Juni en Maandag 8 Juni voormidd. 's Heerenhoek, ook voor Borsele en Nieuw- dorp 8 Juni des namidd. en 9 Juni. Ovezand, ook voor Nisse, Woensdag 10 JuniElle- woutsdijk, ook voor Driewege 11 Juni, Baarland, ook voor Oudelande 12 Juni. Een vroom «niet-liberaal» Een vroom «niet-liberaal» dhr. Bastert, is door de liberale kiesvereeniging te Bode graven tegenover den heer v. Velzen candi daat gesteld, en wat het wonderlijkste is, juist om zijne vroomheid Een feit dat den heer v. Velzen beleedigt, dewijl er mede vastgesteld wordt dat deze heer niet «vroom» is. De Nieuwe Rotterdammer, het hoofdor gaan der «liberalen», beveelt mede openlijk de candidatuur van den heer Bastert aan, met bijvoeging dat zij dit doet, niette genstaande deze heer niet «liberaal» is. De brief waarin de heer Bastert zyn candidatuur aanvaardt, zou den lezer eer toeschijnen van een onzer vrienden dar. van een tegenstander afkomstig te zijn. Men leze slechts „Wetende dat niets bij geval, maar alles van Gods Vaderlijke hand ons toekomt, heb ik my nooit of nergens zelfs op den voorgrond gesteld om iets te zyn of iets te worden. Dat moet zyn „een providen- tiëele beschikking." En daarom, wanneer ik tot eene zaak geroepen wordt en die kan aanvaarden zonder opoffering mij ner persoonlijkheid, dan heb ik een ongeschokt vertrouwen, dat God mjj ook den moed en de kracht zal geven, tot het vervullen dier betrekking onmisbaar. In dat vertrouwen zou ik dus kunnen aan nemen. Maar nu kom ik tot een andere zijde van de vraag, die u en hen, die myne candida tuur zouden willen stellen en aanbevelen raakt. Ik kan niet anders dan my zelf zijn. „Zonder opheffing mijner per soonlijkheid "schreef ik hierboven, en met de ondervinding, die ik maakte èn in het parle uent èn aan de ministertafel, zeg ik het nog nadrukkelijker dan vroeger: „Ik ben geen partijman." Ik moet, als volksvertegenwoordiger gekozen, het besef hebben mijner volle en onbeperkte vrijheid Dat alles moet voorat wél bedacht en wel overwogen worden, wa.nt ik ben liever geen candidaat en word liever niet gekozen, dan dit te zijn of te worden onder een valsche vlag." En toch is deze heer een tegenstander, i die zich tegenover een antirevolutionair laat candidaat stellen. En de Rijnbode die hem aanbeveelt, zegt letterlijk Dat is nu eens een «vroom, vrij en vroed» man. Hein moeten wij hebben. Zoo zinken de karakters weg Y Onfatsoenlijk. Men zal van de liberale Unie niet zeggen dat zij in de laatste jaren en vooral in de laatste dagen ons land en onze kiesdistricten niet met hoofdartikels en verkiezingsblaad jes heeft oversneeuwd. Toch zijn niet alle strooibiljetten die zij verspreidt, even waardig. Zoo heeft zij bij voorbeeld een strooibiljet laten klaar maken en rondgezondenen zij heeft er onder bij gezet: Van dit strooibiljet zijn afdrukken ter verspreiding beschikbaar bij den Sec retaris der Liberale Cnie P. J. de Vt Ut, 786, Prinsengracht. Het slot van dit strooibiljet luidt aldus: „Zult gij, protestant, het immer dulden, geregeerd te worden door Dr. Schaepman en gij, ijverig katholiekom geleid te worden door Dr. Kuijpor? Maar nog meer, kan men veronderstellen, dat in de Nederlandsehe protestantsche kerk allen zich zullen onder werpen aan de uitspraken van Dr. Kuijper En zonder die onderwerping is elke regee ring op kerkelijken grondslag een onmoge lijkheid. Hebt gij2 Kiezers, hiervan niet het treffende bewijs in de houding van mannen als Dr. Bronsveld c. s. die even, ja misschien veel godsdienstiger dan Dr. Kuijper en de zijnen, volledig erkennen, dat wanneer Dr. Kuijper en Dr. Schaepman baas blijvenhet in den Staat zal gaan, zooals het in de Hervormde Kerk gegaan is en dat op Staatsgebied ook zal uitbarsten een strijd, gelijk aan het verzet der doleerenden op kerkelijk gebied. Wacht U, dus Kiezers, uwe stem uit te brengen op mannen, die U door Dr. Kuij per of Dr. Schaepman worden aanbevolen Maar zouden nu toch deze beschaatdsten onder de beschaafden meenen, dat zij met dergelijke perspodructen iets winnen t Of zouden zij hun goeden naam als fat soenlijke tegenstanders er niet mede ver spelen? Wij geven nog een ander staaltje Van sterken achteruitgang bij de beste belijders van het liberalisme, de mannen der Am- sterdamsche Kiesvereeniging Burgerplicht. De heer Jolles, een rechter, had met den heer Mees, een griffier bij de rechtbank, samen een derwijs stuitende, vischmarkt- achtige beschouwing aan het adres der ra dicalen ten beste gegeven, dat zelfs zijn eigen partijgenooten, als mr. Kerdijk, hun ongenoegen luide te kennen gaven. Diezelfde heer Jolles had den moed, toen een zijner medestanders aan het woord was en iets zeide waarmede hij niet instemde, hem in de rede te vallei*, met den uitroep maar mijnDaarbij den naam des Heeren ijdelijk aanroepende. Maar het ergste komt nog aan. Lees bijv. dat stukje verslag uit de jongste vergadering dezer «liberale» kiesvereeniging waarin de heer Treub aan het woord was' doch wegens rumoer een oogenblik ophou den moest. „De heer Treub zwijgt. Men hoort een lid roepen tegen den heer H. C. VeltmanJe bent een kwajongen De heer YeltmanU is een ploert Het lidDaar gunder wordt ook gerookt. De heer VeltmanU is een ploert Het lid (met dreigende gebaren): Je bent een kneg De heer Mr. W. Heineken, als gast tegen woordig, die in de buurt zit, tracht het geschil by te leggen. Het lid tot den heer Heineken: Voor uw plezier wil ik 'twel nalaten. De heer Treub wacht nog steeds. De voorzitter zegt, dat de heer Treub aan het woord is. Stemmen: «politie!» De heer Jolles roept uit: Maar mijnheer de voorzitter, 't is maar èen man en die is dronken. Stemmen er uit, er uit. de heer Treub wil verder gaan opnieuw rumoer, eindelijk verkrijgt de Voorzitter stilte en gaan de heeren, terwijl enkele woorden, als ploerten «kneg» 'wegster ven, weer zitten.») 1 Juni 1891. In plaats van jhr. mr. v. Asch v. Wijck die door zijne benoeming tot Gou verneur van Suriname als secretaris van het Centraal Comité is afgetreden, is tot secretaris gekozen dhr. M. Noordtzij te Kampen, die de benoeming heeft aangeno men. Jhr. v. Asch v. Wijck heeft bij zijn afscheid van verschillende colleges te Amers foort vele blijken van sympathie ontvangen. In alle partijen betreurt men zijn heengaan. In de Ned. Herv. kerk werd hem na een toepasselijk afscheidswoord van ds. Immink, door de gemeente Psalm 1214 toegezongen. Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter plaatsvervanger in het kanton Oostburg mr. F. M. C. E. Koksma te Sluis. Door eene Katholieke kiesvereeniging in het district Oostburg is mr. L. Stevens te Amsterdam tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Stevens heeft echter bedankt. Naar aanleiding van het bericht dat Z. M. de czaar van Rusland, die de opdracht had aanvaard als scheidsrechter uitspraak te doen in het geschil tusschen Frankrijk en Nederland over de grens tusschen de West-Indische koloniën, ons land in het gelijk stelde, schrijft het Ildbld.Aldus is uitge maakt dat het gebied geiegen tusschen de Lawa en de Tapanahoni, die te zamen de Marowyne vormen, tot het Nederlandsehe grondgebied behoort en onze regeering der halve o. a. het toezicht heeft te houden en regelingen te treffen omtrent de gouddel- verijen op dat gebied. Men zal zich herinneren, dat op grond van een onduidelijkheid in het met Frankrijk gesloten compromis, de czaar eerst bedenking had gemaakt tegen de aanvaarding der op dracht en zijn bevoegdheid later uitdrukkelijk is uitgebreid in dien zin, dat hij (ook tot verdeeling van het gebied mocht besluiten, indien niet bleek dat het geheele terrein aan een van beide landen behoorde. Dat Z. M. thans de geheele landstreek tusschen beide rivieren aan Nederland heeft toegewezen, is wel een bewijs dat het goede recht in deze aan onze zijde was en dat onze overoude aanspraken zeer sterk waren. Middelburg. Tot lid van het bestuur der liberale kiesvereeniging is met 40 stem men (tegen 38 op den heer dr. Bolle) be noemd de heer J. H. Doorenbosdie echter bedankte. Woensdag zal de heer Smeenge te Vlis- singen voor de kiezers optreden. Wij herinneren onze lezers dat de Zomer dienst op de staatsspoorwegen begonnen is en verwijzen naar achterstaande lijst die veel veranderingen aangeeft. Bij kon. besl. zijn pensioenen ver leend aan S. P. J. Geene wed. mr J. G. de Backer, rechter in de arr.-rechtbank te Goes f217; G. H. Severijn wed. jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, raadsheer in een gerechtshof f 384. 'sHeer Arendskerke. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature Lenshoek, waren ingekomen 166 biljetten, waaronder 5 van onwaarde. Dus geldige stemmen 161, volstrekte meerderheid 82. Hiervan bekwamen de candidaten M. B. Slabbekoorn 49, P. Philipse 40, M. Janse 29, M. Boogerd 14, Jacob Blok 10, P. Karelse 10 stemmen, de overige stemmen waren over verschillende andere personen verdeeld. Er moet dus herstemd worden tusschen M. B. Slabbekoorn en P. Philipse. De Koninginnen te Rotterdam. 11. H. M. M. reden Vrijdag per rijtuig naar den Hoek van Holland van waar zij per boot naar Rotterdam reisden. Te half 1 zetten zjj voet aan wal op de Prinsessekade die voortaan Wilhelminakade zal heeten. Het gedeelte der kade waar de gedenk steen zou gelegd worden, was op onbe krompen wijze voor de plechtigheid ingericht en versierd. Achter de plaats waar de steen gelegd zou worden, bevond zich de koninklijke kiosk, waarin twee stoelen voor de hooge bezoeksters. De gedenksteen is 2 Meter breed, 1,30 M. hoog en 70 centimeter dik, en weegt 4800 kilo. Op het gedeelte dat wat geslepen is, staat in vergulde letters getiteld H.M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden plaatste 30 Mei 1891 dezen gedenksteen bij den bouw der kade, die, ter herinnering aan H. D. eerste bezoek aan Rotterdam, «Wilhelminakade» genoemd wordt. Vooral de plechtigheid der steenlegging lokte duizenden naar de Wilhelminakade. Te kwart voor een naderde de Merwede I. die haar tocht naar de Willemsbrug volbracht had, de aanlegplaats. Nadat door lakeien tal van boequetten aan den wal gebracht waren, verschenen H.H. M.M., voorafgegaan door den burge meester van Rotterdam in ambtsgewaad, op de met een tapijt bekleede brug, op den oever. Het gevolg en de verdere gemeentelijke autoriteiten gingen daarna aan wal. Onderwijl enkele personen aan de Ko ningin Regentes werden voorgesteld, had de jeugdige koningin herhaaldelijk het oog gevestigd op den duizenden kilogrammen wegenden steen, die nu moest worden ingemetseld. Toen het oogenblik daartoe gekomen was, wendde zij zich plotseling tot den burgemeester en vroeg «Moet ik dien heelen steen inmetselen «Neen», antwoordde de burgemeester, «een klein beetje maar.» Wilhelmina. «O, ik dank u well» Een dankbetuiging die uit den grond des harten scheen op te komen en met een allervriendelijkst bekoorlijk lachje vergezeld ging. Zy r.am toen den truffel, spreidde een klein laagje kalk uit in een gleuf, waarin de koker met de oorkonde werd gelegd, de gedenksteen zakte langzaam, en toen hij zijn plaats voor goed had ingenomen, ging er een luid hoezeeop. Daarna hield de burgemeester een aan spraak tot de beide vorstinnen, die door H M. de Koningin Regentes werd beant woord. Toen hare moeder uitgesproken had, stond de Koningin Wilhelmina op, drukte ,den burgemeester de hand en zeide «Ik dank u Drieduizend schoolkinderen stonden te genover de tribune geschaard, en zongen het lied van Nic. Beets, muziek van A. W. Heijblom, Blijf een: Blijf één, blijf één, mijn vaderland. Blijf èèn en ongeschonden, Geen staatsparty, geen godsdiensttwist, Verscheure door geweld of list, Wat God heeft saam-verbonden. Blijf èèn, blijf èèn, myn vaderland Laat niets die kracht u rooven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1