eenWoouhuis, recht van erfpacht, Wagenmakerij, Puike Hammen,GedroogdeWorst, iiotcrluima'orüi ROOKVLEESCH. een Waalsche Ploeg, Openbare Verkooping BERGPLAATS Openbare Verkooping. 4 WOONHUIZEN en ERVEN, Amerikaansche Brieven. xx. MARKTBEIUCIITËft ARMENZORG. A D V ERT KiVTI KN. PIETER, op Woensdag 10 Juni 1891, op Woensdag 24 Juni 1891, een goed beklante Inmiddels uit de hand te koop. WERKPAARD, 2 mooie MELKSCHA.PEN, Grove RÜHK-KACHKLKOLEiV, VOORHANDEN: Ongeveer 40000 personen waren op de beide tribunen. De Koningin werden vele ruikers aange boden. Het kinderkoor, dat op het oogenblik der inkomst van H.M. M.M. was opgesteld, bestond uit 5000 kinderen der verschillende openbare en bijzondere scholen, terwijl ongeveer 600 zangers uit verschillende vereenigingen zich bij hen hadden aange sloten. Nadat het lied Voor de steenlegging ge zongen was ging de jonge Koningin naar den steen en wierp met vaardige hand de kalk er onder. Op dezen steen staat met gouden letters vermeld «Deze gedenksteen is gelegd duor Koningin Wilhelmina.» De burgemeester las eene oorkonde voor, waarin vermeld staat, dat de Koningin dezen steen heeft gelegd, en dat het gasthuis voortaan zal hoeten Wilhelmina-Gasthuis. Deze oorkonde werd door de beide Vorstin nen geteekend en in een looden koker gedaan, en zóó tusschen de beide steenen nedergelegd. Een donderend hoezee hief de menigte aan, toen de Koningin deze cere monie had verricht. Daarna werd gezongen het liedNa de steenlegging, woorden van Hasebroek, lui dende Nu van de vroolijk bloeiende aarde En van het lijdend menschdom 't oog Naar Hem, die vreugde en lijden paarde, Waar liefde en wijsheid toe bewoog. Dale ook op 't nieuw Gesticht Zjjn zegen Drjjve heelkracht krankte en kwalen uit, En wie gezondheid heeft herkregen, Dank' Hem, die 't lijden heeft gestuit! En waar Oranje in zjjn Vorstinnen Den steen der wijding kronen wou, Ontvangt, geliefde Koninginnen, Als bjj een altaar d' eed van trouw! Aan koningin Wilhelmina werd een truffel geschonken van zilver, met ivoren heft, waarop een vergulde Koningskroon met vier schilden, met den Koninklijken Leeuw en een W. Mede ontving zij een hamer met ivoren steel. Voorts het model van een kamer van het oude Buiten-Gasthuis, als ook het model van een kribbe, waarin eene zieke en een verpleegster waren voorgesteld. Vóór de Koninginnen defileerden een zevental bewoners van Marken, Friesland, Zeeland, die in hun nationaal costuum waren gekleed en bloemen strooiden vóór de voeten der Vorstinnen. Met een woord van dank van den burge meester werd de plechtigheid besloten. Na het diné ten Hove onderhield Koningin Wilhelmina zich geruimen tijd met ver schillende heeren. Zij betuigde tegen een lid van den Amsterdamschen gemeenteraad haar groote vreugde over de steenlegging, met kinderlijken trots de verzekering gevende «Zeker, ik kan wel metselen, ik kan het heel goed want ik heb het van een echten metselaar geleerd!» H. M. vertoonde zich des morgens af en toe soms met haar pop op den arm aan een der vensters van het Paleis en wuifde de merngte vriendelijk toe. Door de kiesvereeniging «Zeeuwsch Vlaanderen O. D.» is de heer N. Glinderman definitief tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Oostburg. Ook is hij door de antir. kiesvereeniging «Luctor et Emerga» voor Z. VI. W. I). wederom candidaat gesteld. Tweede Kamer. Den minister van Binnenlandsche zaken was gisteren een klein échec bereid. Zijn wetsvoorstel tot verhooging van het hoofdstuk, tot aankoop van het huis van wjjlen baron v. Wasse naar tot tijdelijke vestiging van zijn depar tement, noodig geworden door de verbou wing van het Binnenhof, werd verworpen met 58 tegen 19 stemmen. De tegenstemmers waren de liberalen, katholieken en enkele antirevolutionairen. De overige antirevolu tionairen, 18 in getal, stemden met dr. Schaepman voor het ontwerp. Het grootste bezwaar der tegenstemmers was gelegen in het feit dat in het koop contract bepaald was dat wanneer de koop, bij afstemming der Tweede Kamer, niet doorging, f3000 rouwkoop moest worden betaald. Tevens was gewezen op ongeschiktheid van het gebouw bij brand gevaar. Daar het departement, door de verbouwing, toch elders onder dak zal moeten gebracht worden, blijft het de vraag of een volgende koop of huur van een ander tijdelijk onder komen niet nog duurder zal ontvallen. De Kamer was echter van| die meening niet. Het ontwerp tot goedkeuring der Brus- selsche anti-slavernijacte, werd met 82 tegen 3 stemmen aangenomen. Kalamazoo, Mei. '91 Naar ik verneem uit onderscheidene couranten is La grippe influenza) ook in Europa en Nederland heerschende alzoo ook hier. Mijn vrouw en ik zijn er een viertal weken ernstig ziek van geweest, waarom ik dan ook niet vroeger schrijven De winter is hier, vooral in Michigan, boven verwachting zacht geweest, en nu verklaren vele dokters de velerlei kwalen als gevolgen van den zachten winter. Gok onder de kinderen zijn vooral de mazelen vrij algemeen heerschende, echter zelden met ernstige gevolgen. Het heelt mijne aandacht getiokken uat men in Nederland nu en dan berichten uit Amerika ontvangt en mededeelt aan gaande den slechten en waardeloozen toestand van sommige landerijen alhier, vooral in den staat Maine. Ik dacht, al lezende, dat het misschien van eenig belang voor U zou kunnen zijn wanneer ik, aan gaande zulke toestanden, eens eenige op heldering gaf, voorzoover mij zulks doen- lijk is. i lk ben nu 17 jaren in dit land, en ben in staat uit eenige ervaring mede te deden wat ik op dit gebied heb waargenomen. Dat de landerijen hier niet hoog in prijs zijn is in Nederland genoeg bekend. En dat het arbeid en tijd kost om woeste cronden aan eene regelmatige cultuur te onderwerpen, heb ik U vroeger al wel eens medegedeeld. In dit) land echter is het landbouwstelsel, in het algemeen genomen, vol gebreken. Het grootste dier gebreken is niet gelegen in den grond, maar in den landbouwer. Hij bereidt bijv. den nieuwen schoonge- maakten grond, en zaait tarwe. De oogst is goed. Hij zaait nog een jaar tarwe, en ten gevolge van meer bekwaamheid van den grond, wordt nog een betere oogst verkregen. De boer weet niet wat met al dat tarwestroo te doen en hij verbrandt het eenvoudig. In plaats dal hij nu tracht zijn stroo in goede stalmest te doen ver- keeren, legt hij zich te weinig toe op een goeden veestapel en hij zaait zoo lang tarwe totfzijn land volstrekt krachteloos is geworden om eenige andere vrucht met succes te kunnen verbouwen. Hij zal dit nu ver goeden door gras en klaverzaad te zaaien dat na een paar jaren gehooid of geweid te hebben, weer om te ploegen, en het land op die wijze zijn vorig vermogen terug te geven doch tarwe zooals in de eerste jaren kan hij niet meer oogsten. Nu zaait hij rogge en eindelijk boekweit of iets daaraan gelijk, doch zijne boerderij geeft geen rekening meer gelijk in de eerste jaren. De boer ziet er dan meer voordeel in om zijne plaats te verkoopen en westwaarts te venhuiz n waar nog meer goedkoop land is, en zoo hij niet lui is is hij mis schien wat wijzer geworden en zal nu zorgvuldiger te werk gaan. Ongeveer op die wijze zijn de oude dertien vereenigde Staten genoegzaam allen uit gemergeld en heeft zich het graan verbouw naar de westelijke staten verplaatst, en dien tengevolge zijn dan ook vooral de zes zoo cenaamde Nieuw-Engeland staten in een volkomen fabrieksland herschapen, want de kracht des landbouw.ers is totaal gebroken. Tusschen Grand Rapids en het meer Michigan is eene streek, die men gewoonlijk de hollandsche kolonie noemt. Men vindt daar het stadje Holland, dorpen als Graaf schap, Zeeland, Drenthe, Noord Holland, enz., omringen het, en daar kan men zien hoe de hollander van een kleine boerderij partij weet te trekken. De boer aldaar heeft niet te veel paarden, doch goed melkvee, goed soort van varkens, een groot getal kippen en andere huisvogels, hij zaait tarwe, plant mais, aardappelen, heeft hooi- en weidegrond, heeft een goed stel landbouwgereedschap, werkt hard en is zuinig, zijn huis is door gaans eenvoudig, doch zijne schuur en stalling, benevens andere dingen, zijn in zoodanige orde, dat er bestendige vooruit gang zichtbaar is. De huisvrouw weet van kippen en koeien haar huishouden o? voortreffelijke wijze in orde te houden, en daarbij, de hollandsche boer is afkeerig van schulden. Heeft hq hypotheek op zijn boel, hij doet zijn best om die te doen verminderen of, indien mogelijk, geheel at te lossen. Kortom het ziet er in die Hollandsche kolonie beter uit dan in den staat Maine. Ongeveer -0 jaren geleden was Kalamazoo omringd van uitgestrekte moerasgronden, x oord en Zuid. Dat land was toen geen tien dollars ae akker waard, want het was te schraal voor weidegrond. Eindelijk zijn de hollanders begonnen selderij op zulke gi onden te telen, eerst op kleine schaal en langzamerhand grooter. Niemand dacht er toen aan dat zulks den grond legde voor Kalamazoo, om de grootste teelplaats van seldeijj te worden, die ergens in de Ver eenigde Staten gevonden wordt, en dat is thans een feit. De Hollanders, meer dan Amerikanen, wisten, en weten nog, van een klein stukje grond, groote voordeelen te trekken; doch zij weten ook dat er gewerkt worden moet. Vraagt gij mij nu hoe het mogelijk is orn zulke onwaardige gronden zoo vruchtbaar te maken, dan antwoord ik: goede bewerking van den grond, goede aanhoudende bemes° tuig, vernietiging van groeiend onkruid, en vooral ook de noodige besproeiing van} den grond bjj droog weder, 'iedaar wat de sel derijteler onder zijn bereik heeft of althans zoekt te hereiken. De mest moet meestal gekocht worden, en als de stad Kalamazoo niet genoeg kan opleveren dan gaat men naar de naaste boeren, die liever een dollar zien dan zeiven een wagen mest op hun land brengen. Ik heb vooral over Hollanders geschreven, niet slechts omdat ik Hollander ben maar ook wjjl het getuigenis dat Amerikanen van Hollanders geven, is, dat zij de beste en zorgvuldigste bewerkers van den grond zijn, het minst van luiheid te beschuldigen zijn, het best voor hun vee zorgen, de minste echtscheidingen plaats grijpen en met het grootst aantal kinderen gezegend worden. Vertrouwende dat deze voor u niet van belang ontbloot zal zijn, ben ik als altijd, De Uwe, W. VLISSINGEN, 29 Mei 1891. Boter I 0.82 a f 0.90 de kilo. Eieren f3.- a f 3.20 per 104 stuks. MIDDELBURG, 28 Mei 1891. Bjj weinig aanbod en onbeduidende vraag bleven de prijzen onveranderd en het ver handelde zonder beteekenis. Tarwe werd in puike soort f 9,10 a f9,25 en enkele f 9,50 betaald, goede en mindere f8,75 en f9,—Rogge, Gerst en Haver zon der handel, Witteboonen waren tot f 12,50 a f 13 en puike soort aangeboden, Bruine- boonon f 11 a f 14, Paardenboonen opgeruimd, Kookerwten komen weinig meer voor en werden door benoodigden met f 12 betaald, Koolzaad tot f 11,50 en f 12.aangeboden. Versche Boter f0,70 a f0,80 per kilo. Eieren f2,60 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 28 Mei 1891. BOTER. Hoogste koers 0,50 a f0,- laagste koers 10.35 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f0.725, a fO,— laagste koers f 0,55 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers f1,- afO,- laagste koers 0,75 de 25 stuks DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alkier, vermelden met bljjdsehap dat j. I. Zondag bij de voormiddag Godsdient Oefe ning, onder meer is gecollecteerd één Bank biljet groot VEERTIG GULDEN, waar voor zij de edele geefster, of den gever, hunnen welmeenenden dank betuigen. Goes, den 27 1891. Namens Diakenen voorn. J. DE KRUIJTER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. V Na een zeer langdurig doch geduldig ljjden, overleed heden in zijn Heer en Heiland, onze veelgeliefde zoon en broeder in den ouderdom van ruim 15 jaren. Serooskerke, 25 Mei 1891. Uit aller naam, A. LOUWS. J. LOUWSAdriaanse. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij het overlijden onzer dierbare echtgenoote, moeder- en behuwd- moeder, betuigen wjj onzen hartelijken dank. Nieuw- en St. Joosland, 28 Mei 1891. Uit aller naam H. van LEERDAM. TE KOOP: bjj M. DE DREU, Driewegen. ten overstaan van den Notaris M. NOOR. DIJKE te Colijnsplaat, 's middags 12 uur. in de gemeente en het dorp Wissenkerke, in het koffiehuis bewoond door dhr. G. J. de Smit, ten ver zoeke van den eerstingesclireven schu Meisclier laste Joh. Jacs. Verbrugge, van en verder GETIMMERTE te Wissenkerke op het dorp met het op den grond, waarop een en ander staat en die er bij behoort, kadastraal bekend gemeente Wissenkerke Sectie L nummer 714, groot I Are 22 Centiaren. De Notaris Ph. M. DE RONDE BRES- SER te Ileinkenszand zal des voorniiddags 40ys uur, te Ileinkens zand, in de herberg bij A. van denBerge, ten verzoeke van W1". Meijler. in het open baar lerkoopen benevens staande en gelegen te Ileinkenszand, op het dorp, te zamen groot 5 Aren 65 Cen tiaren. Op gebruik bij de betaling. Inlichtingen te bekomen bij den eige naar en ten kantore van voornoemden Notaris. Terstond of met October een PAARDE- of HANDKNECHT en eene MEID gevraagd, bjj M. BAKKER, St. Janshof, Zoutelande, Te koop. een KOE, rekening 9 Juli, bij de Wed. M. CALJÉ, te Biggekerke. Te koop, een KALEKOE, op rekening, bjj C. ABRAHAMS, Biggekerke. Een PAARD te koop, 6 jaar oud, keur uit twee, bij C. REU NOU UT, te Nieuw en St. Joosland. Een VAARS te koop, 15 m. oud, bij de Wed. P. BOON, te Buttinge. Te koop een oud 16 jaar, bij P. RIEMENS te Oost- kapelle. TE KOOP bjj P. COPPOOLSE Kz., te Serooskerke. IN LOSSING: voor SNOEP Sc Co., Middelburg. VOORHANDEN Gerst, Maïs en Erwten, concurreerende prijzen; alsmede: Voerbloem, Bakblom, Bakrogge, Paardeboonen, Haver en Kippevoer, bij C. i. ADRIAANSE, Kinderdijk. Middelburg. en Joh. GËËNSËiN, Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2