BOUWLAND, BOUWLAND, Meubelen en Huisraad, SCHAAPHOND. Openbare Yerkooping STROOen MUTSAARDS, Overzicht van Verkoopingen. BURGERLIJKE STAND. ARMENZORG. MARKTBERICHTEN. SCHOUWING. ADV ERTENTIEN. op Woensdag den 27 Mei 1891, Vrijdag don 29 Mei 1891, t bericht «lat twee manschappen van 't depót discipline verdronken waren, toen dat een Engelsch heer, dien men eenige dagen h:er had gezien, van 't klein hoofd alhier in 't water was gesprongen. Nu weer loopt het gerucht dat zekere P., alhier woonachtig, en die sedert Zaterdag vermist wordt, de persoon is dien men eerst voor den Engelsch- man hield. Het laatste heeft alle vermoeden van de waarheid te zijn. Te Gent (Gelderl.) is een jongen, bezig om kraaienesten uit te halen, uit een boom gevallen en terstond aan de gevolgen overleden. De gemeenteraad te Harderwijk heeft naar aanleiding van een verzoek van het comité der Middernachtzending besloten met 1 Januari 1892 de bordeelen aldaar op te heffen. Kwaadspreken: Nooit zal ik de ernstige les vergeten, die ik eenige jaren geleden over het kwaadspreken ontving. Ik was bij een mijner vrienden op de thee verzocht. Wij zaten heel genoeglijk bij elkander, en praatten over allerlei dingen; toen het gesprek kwam op een mijner betrekkingen, die niet heel goed bij mij aangeschreven stond. Ik gebruikte gretig de gelegenheid om allerlei verkeerde dingen van haar te vertellen, welk een onaangenaam humeur, welk een lastig karakter en welk een vervelende manier van praten zij had. Nu was er in ons gezelschap ook een oude, eerwaardige heer. Deze keek mij onder mijn vertellen zóó ernstig en doordringend aan, dat ik mijn oogen nedersloeg.en op hield met spreken. Een blos van schaamte kleurde mijne wangen. Na eenige oogen- blikken stilzwijgens, zeide hij op een hoogst ernstigen toon «.Weet gij ons niet iets goeds van haar te vertellen Ik gaf geen antwoord. Nog ernstiger herhaalde hij zjjne vraag «Bedenk u eensis er niets goeds, dat gjj ons van haar kunt vertellen «O ja, ik weet sommige goede dingen van haar. maar «Zou het dan niet veel beter geweest zjjn,» antwoordde hij, «als gij ons die goede dingen hadt medegedeeld, in plaats van zulke dingen, die haar in onze achting doen dalen Zou het niet veel liefderijker ge weest zijn, als gij over dat kwaad gezwegen hadt, nu er waarlijk goed te vertellen is? Gij weet toch, aiet waar, dat «de liefde zich niet verblijdt in de ongerechtigheid.» Ik was zeer beschaamddoch, dank zij Gods genade! deze les, hoe pijnlijk ook, was niet tevergeefs voor mij. Ik leerde het kwaadspreken als een groote zonde voor den Heere veroordeelen. Een kleine Noordpool-expeditie. De Engelsche reiziger Pike is onlangs van een zeer gevaarlijke Poel-expeditie te Winipeg teruggekeerd. Hij vertrok in Juni 1889, zeilde naar Athabasca en landde bij Fort Resolution. Hier nam hij twee Indiaansche gidsen in dienst en aanvaardde met hen den tocht naar het Noorden. Hij kwam tot voorbij de Vischrivier, waar Franklins eerste expeditie verloren ging. Toen zij de Yockonbergen wilden overtrekken, raakten zij van den rechten weg. Zjj dwaalden daar twaalf dagen lang en konden daarna terug. Op dien terugweg waren de- onge lukkige reizigers twee dagen lang geheel zonder voedsel, en de t,r ee volgende weken leden zij de grootste ellende en koude. Zij moesten honderden mijlen blootvoets over een ijsvlakte loopen, en toen zij eindelijk gered werden, waren zij bijna bevroren. Zij moesten zoo uitgeput waren zij als kleine kinderen gevoerd worden. Pike beschrijft de woeste landen, waar hij jacht maakte op muskusossen en andere dieren, als een uitgestrekt gebied van kale rotsen. Er groeit daar een soort van mos dat door het wild gegeten wordt. Tusschen de bergen zijn vele meren welker water tot op een diepte van 9 voet bevriest. Iaden winter is de temperatuur er 60 graden onder nul, maar in Juli en Augustus is het er zeer warm. Zes maanden in het jaar heerscht er aanhoudende duisteenis. Pike is de eenige blanke die na Franklin in die streken is geweest. De reis werd bijna geheel te voet gedaan, de levens middelen voerde men mee op hondenkarren. Als ruilmiddelen werden vellen, ter waarde van 50 Amerikaansche centen, gebruikt. Een vreeselijke ramp had Vrijdag op het station Kirchlengern bij Löhne plaats. Een naar Osnabrück bestemde personentrein liep op een uit Holland gekomen extratrein, waarin zich het personeel, de paarden, enz. van het circus Oscar Carré bevonden. Ver scheidene personen zijn daarbij omgekomen) o. a. de echtgenoote van den directeur mevrouw Carré, wie beide beenen werden afgereden. Een dochtertje van den heer Carré werd aan het hoofd gekwetst. Er zijn 7 dooden en 40 gekwetsten, waaronder 18 zwaar, te betreuren. Het onlangs in Duitschland voltooide stoomschip, dat naar Bismarck is genoemd en op Noord-Amerika vaart, heeft op zijn eerster, tocht de reis van Southampton naar New-York in 158 uren afgelegd, wat hierom merkwaardig is, omdat genoemd traject nog nooit in zoo korten tijd werd gemaakt. De kapitein en de verdere bemanning van den bodem werden te New-York levendig toegejuicht. Een trein door rupsen gestopt. Het personeel van de Carolina Central spoorweg (N. A.) heeft een dezer dagen veel moeite gehad met rupsen die den weg versperden, en zich in zulk een massa op de rails op hoopten dat de wielen der locomotief door de gladheid uitgleden en de trein niet ver der kon. Een groote massa rupsen zette zich op de aldaar zeer moerassige plaats der spoor baan in beweging en zoodra zij de aarden ophooping bereikten waarover de spoorweg ligt, kropen zij daartegen op en over den spoorweg die zij toen over de geheele lengte van het paalwerk moesten blijven volgen. De rails en dwarsleggers waren bedekt met een dikke laag van deze kruipende insecten en de eerste trein die de moeras passeerde, richtte een groote slachting aan. Maar de sterke locomotief moest eindelijk voor de overmacht zwichten want de wielen verloren den noodigen weerstand der rails en de trein stond onbeweeglijk etil. Met behulp van zand wist de machinist de gladde plaats over te komen en het andere einde van de moeras te bereiken. Sedert hebben alle treinen over die lijn dezelfde ontmoeting gehad. De moeras golfde let terlijk van de rupsen. Een passagier die per sr.eltaein van Krakan naar Lemberg reisde, trok plotseling een revolver en eischte het geld zjjnerdrie medepassagiers. De veréthrikte reizigers waren ongewapend en verdedigden zich zoo goed zij konden. Een hunner greep den roover aan en hield hem stevig vast, zoodat «Ie kogels die hij aanhoudend schoot, niemand konden raken. Toen zij op waren rukte hij zich los en sprong uit den in vollen vaart zjjnden trein. De trein werd spoedig stilgehouden, doch van den roover was niets meer te zien. Eenige weken geleden wilde een dokter te Brooklyn medicijnen innemen en hield, terwijl hij deze uit het fleschje schonk, het kurkje tusschen de lippen. Door het plot seling hoesten vloog de kurk naar binnen door de keel en zette zich in de luchtpijp. Alle kunstmiddelen om de kurk te ver wijderen, mislukten en de man overleed na een smartelijk lijden van veertien dagen. De landbouwer J. v. Houten te Preakess (N. A.) is op noodlottige wfjze om het leven gekomen. Hij begaf zich name lijk met drie dochters Daar Patteson per wagen en paard, toen het paard schichtig werd en op hol sloeg. De meisjes sprongen ongedeerd van den wagen, doch v. Houten geraakte met wagen en paard in de Passaic River en verdween in de diepte. Hij wist nog naar den kant te zwemmen, doch zonk uitgeput weer weg. Voorbijgangers brachten hem op het droge waar hij nog teekenen van leven gafdosh het gelukte niet hem in het leven te behouden. Hjj laat een weduwe en vijf kinderen na. De speelbank te Monte Carlo heeft weder een slachtoffer geëischt. Een bankier uit Munchen heeft zich daar van het leven beroofd, na er in één enkele week f 450,000 verloren te hebben. Parijs en vele andere plaatsen in Frankrijk, zooals Lyon, Bordeaux, Marseille, enz., zjjn Donderdag-middag omstreeks 3 uur geteisterd door een hevig onweer. Felle bliksemflitsen doorkliefden de lucht en de donder rommelde, dat de huizen schudden. Kort daarop ontstond een ware springvloed. Het water kwam bij stroom en neer en richtte hier en daar groote schade aan. Het verkeer stond geheel stil. In de tuinen van het Hotel des Invalides en de Tuilleriën te Parijs werden een aan tal boomen ontworteld en te Bordeaux werden eenige personen gewond. Tijdens het onweder was het zóó donker, dat men zich in het holst van den nacht had kunnen wanen. Dinsdag 26 Mei. Middelburg, in de Balans, sigaren. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 27 Mei. Zanddijk, op hofstede „Trouw voor goud" door not. Huvers 10 uur, 117j. bruin mer- riepaard, 4 baatg. melkkoeien, 1 jarige vaars, 3 vaarskalveren, stierkalf, 2 schapen met lam mers, 2 mestputloopers, vet varken, markt wagen op veeren, menwagen, 3wielskar, enz., mutsaard,brand- en werkhout, meubels, porselein, glas- en aardewerk. Aarden burg, bij Modde door deurw. Hendrikse, beestiaal en landbouwgereedschap. Ierseke, 10 uur Damstraat bjj N. Bom door not. Mulock Houwer voor Hoebeke, eikenbouten kabinet, 2 tafels, 12 stoelen, kastklok, wekker, 2 lampen, spiegel, wieg, tapijt. En voor Bom 1 mahoniehouten ka binet, 2 linnenkasten, 2 klokken, 2 kachels, 3 spiegels, 3 lampen, tafels, stoelen, brand kast, tapijten, kleerkist, 8 kruiwagens, 15 kippen, koper-, blik-, glas- en aardewerk, 2 naaimachines. Goes, door deurw. Hollmann in de Prins v. Oranje, 10 uur, Vendutie. Bruin lOjarig merrie, biljart, kasten, tafels, stoelen, 4 bed den. cylinderbureau, brandkast, brandkist, verrekijker, kachels, boerinnekleereu, meu bels, koperen schalen en gewichten, koffie molen, flesschen, bussen, Statenbijbel enz. Kijkdag Dinsdag. Te pachten, 1 perceel weiland 1 HA. in Ankerveerepolder 's Heer Arendskerke van den heer Schilham. Inl. not. de Ronde Bresser. Vrijdag 29 Mei. Kortgene, 1 uur in de Stadswijnkelder voor jhr. de Casembroot door not. Roelof, 10.26.82 H. bouwl. in Oud-Coitgeenpolder, 5.84.90 H. id. Wissekerkepolder. LAATSTE BERICHTEN. Per Tel. Krniningen. De gemeenteraad benoemde heden tot onderwijzer dhr. J. Roda te Hansweert. van 23 tot 25 Mei 1891. MIDDELBURG. Bevallen: C. P. M. Malgo geb. Panoij. z. - M. Jobse geb. Provoost, d. OverledenJ. C. Cramer 79 j. wedr. van P. N. Kaljé. J. Kuipers, 71 j. wedr. van P. J. Spisser. J. Meijler 78 j. wedr. van M. J. Bosdijk. E. J. Wichert 71 j. vrouw van G. Damman. Levenloos: Eene dochter van J. C. Butz en E. Bongers. GOES. Ie. huw. afkond. Cornelis van Liere 23 j. jm. te 's Gravenpolder en Elizabeth de Schipper 21 j. jd. te Wemeldinge onlangste Goes. GeborenAntonet Maria d. v. Jozef Mailles en Anna Cornelia Smalheere. Overleden: Jan Paulus Maartense 83 j. wedr. eerst van Teuntjen Otte, thans van Adriana Huismans. DIAKENEN der Herv. Gemeente alhier het voornemen hebbende om op Donderdag den 28 dezer maand hunne gewone DR1E- MAANDELIJKSCHE COLLECTE aan de huizen der ingezetenen te houden, bevelen die collecte zéér dringend in den weldadigheidszin hunner stadgenooten aan. Goes, den 25 Mei 1891. Namens Diakenen voornoemd, J. DE KRUIJTER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Rotterdam, 25 Mei 1891. Rogge 10, Kookerwten 25 cent hooger. Buitenlandsche vast. Meel lager. Nieuwe Tarwe - 7.75 - 10.30 Rogge- 6,60 - 8,10 Wintergerst - 4.50 5.60 Zomer gerst - 4.25 - 5.50 Chevaliergerst - 4.75 - 6.25 Haver3,— - 4.80 Paarden boon en - 7.— 7,50 Erwten 8.— - 9.- Kookerwten. -10.25 -11.50 Bruine Boonen -10.50 - 14.75 Witte- 9.75 - 10.60 Kanariezaad. -7.75 - 9.50 Duivenboonen - 0.00 - 0.— Koolzaad-0,00 -00,00 Op de VEEMARKT van heden waren Aan gevoerd 00 paarden, 0000 magere en 235 vette runderen, 124 vette-en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 275 schapen of lam meren, 701 varkens, 4 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 81, 2e qual. 76, 3e qual. 68 a c., kalveren le qual. f 0,00, 2e qual. 90 a 95 c. schapen le qual. 70, 2e qual. 65 c., varkens le qual. 19 a c., 2e qual. 18 a c. 3e qual 17 c., licht soort 17 a 18 c. VLASBEURS. 31925 steen blauw, 4500 wit. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 4,25a 14,50 Zeeuwsche Jammen f 4,75 a f 5,25. Poters t 3.50 a f3,75. Duitscheroode f4,— a f4,50. Prijzen als vorige week. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Botterdam. MEEKRAP onveranderd. PETROLEUM vaster. Loco f7.50 Ent. Najaar f7,65 Ei.t. AXEL, 23 Mei 1891. Oude Tarwe f0. a fO. Nieuwe Tarwe f 12.af 12.50. Rogge f9.50 a f9.75. N. Win tergerst f9.— a f9,25. Zomergerst fO.— a f 0.— Haver f8.50 a f9.—. Kookerwten f—af—Voererwten fO.—af— Paardenboonen f 9.75 a f 10.—Lijnzaad f a f Alles per 100 K.G. Aardappelen f5.— per 104 K G. BREEDE WATERING Vrijdag 29 Mei. TE KOOP GEVRAAGD: een goede gedresseerde vertrouwde Adres aan L. DE JAGER Cz., Kattendijke. 's voormiddags te 10 ureo, te Ierseke, aan de Damstraat, aan het woonhuis van N. Bom, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER: voor A. Hoebeke van 1 Eikenhouten Kabinet, 2 Tafels, 12 Stoelen, Kast klok, Wekker, 2 Lampen, 1 Spiegel, Wieg, Tapijt, Koper-, Blik-, Glas- en Aardewerk, enz. enz. En voor N. Bom van 1 Mahoniehouten Kabinet, 2 Linnen kasten, 2 Klokken,2 Kachels, 3 Spie gels 3 Lampen Tafels Stoelen BrandkastTapijtenLoopers, Mat ten, Zeildoek, Kleerkist, 2 Naaima chines, 8 Kruiwagens, 2 Schoonkor- ren, Koper, Blik-, Glas- en Aarde werk, 15 Kippen en 1 Haan, enz. enz. De Notaris HUVERS te Middelburg zal ten verzoeke van den Eerzamen Pleter de Lange Pz., op IN HET OPENBAAR VERKOOPEN: a. des voormiddags te 10 uur op de door hem bewoonde hofstede «Poppekerke» in de gemeente Westkapelie 1 bruin Merriepaard oud 16 j., 1 bruin dito oud 18 j., 2 baatg. Melkkoeien, Kaltvaars, Kalf, Geit,i 2 Menwagens met toebehooren 2 Ploegen, Eggen in soort, Veld- gang, Voorsleper, de helft in een ~Rolblok, Snij bak, Ponger, Blokken met Reepen, Paardenwant, enz. Karnmachine met toebehooren, Karn, 4 Roomtonnen, Botertob- be enz. EENIGE waaronder: JTafel6 Stoelen enz. EENE PARTIJ benevens al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. b. des namiddags te 2 nren in het «kasteel van Batavia», bewoond door de wed. A. Minderhout! te Westkapelie, EENIGE PERCEELEN UITMUNTEND gelegen in de gemeente Westkapelie, in den 4 gemeten blok en uitkomende aan den Zandweg, te zamen groot 2 Hecta ren 2 Aren 90 Centiaren. In 5 perceelen die op het terrein door nummerpaaltjes zijn aangewezen. DADELIJK TE AANVAARDEN, en ten verzoeke van den Eerzamen Abr" Minderhout! EEN PERCEEL UITMUNTEND aldaar aan den Steenenweg groot 42 Aren 60 centiaren. Te aanvaarden na het rooven van den oogst. Nadere Information zijn te bekomen ten kantore van den Notaris aan de St. Jan straat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3