LANDBOUW. Gemengdv Berichten. contingentquaestie bestookt, en in weerwil van de afdoende betoogen der ministers Lobman en Bergansius onophoudelijk op vermindering van lasten aangedrongen. Wel deed de minister wat van z(jn eisch af, doch dit vond de heer v. niet genoeg. Hij stelde als amendement voor 1000 man jaar lijks minder te doen opkomen, met de bedreiging er bij, bij verwerping er van de wet te zullen afstemmen. Ue minister be treurde het voorsteldoch om de wet te tedden, diende veel toegegeven hij achtte het niet onaannemelijk. Nu hadden de antirevolutionairen die met inr. Heemskerk van plan waren elke wijziging af te stemmen die de regeering onmogelijk achtte, dus vrijmoedigheid om het voorstel v. Dede'm aan de nemen. Maar de regeering had toch gezegd dat wat zij vroeg noodig, schoon ook voldoende, was voor een goede weerbaarheid. Is dan nu door die vermindering van contingent de zaak eener goede landver- dediging niet op losse schroeven gezet Na de ministrieele verklaringen en voo: al na het ministrieel bewijs van toenadering tot de uiterst mogelijke grens naar men dacht, had men van antirevolutionaire zijde niet met zulk een nog meer beknibbelend voorstel moeten aankomen, en vooral niet onder dreigement. De heer Heemskerk maakte dan ook te recht zijne stem en die zijner vrienden los van des heeren van Dedems toelichting. Voor het amendement stemden 16 antire volutionairen, ook de heer Lucasse29 liberalen en 6 katholieken. Hartverheffend is zulk eene worsteling om een paar man meer niet, als men weet dat bij de regeling onzer laadsverdediging zooveel gewichtiger belangen dan 1060 man over 1800 gemeenten verdeeld de aandacht vergen. Wij zouden het dan ook meer met de 8 antirevolutionaire en 17 liberale tegen stemmers zijn eens geweest, waaronder de hh. v. Kerkwijk en Keuchenius, die het, na de pertinente verklaringen van ministers en militaire kamerleden onnoodig en on- voordeelig schenen te vinden een anderen weg dan zij uit te gaan. Wij voegen hierbij dat voor het amen dement Kolkman dat nog grootere vermin dering wilde en door den minister onaan nemelijk verklaard was, zoodat de geheele wet er op zou zijn afgestuit, toch nog ge stemd werd door 15 liberalen, 3 antirevo lutionairen en 23 katholiekenmaar al te velen hadden hier meer oog voor de ad viezen der leeken, dan van de deskundigen uit alle partijen. Een peuertactiek. Thans is de legerwet op de meeste hoofd punten beslist, en het wordt tijd dat de Kamerleden een welverdiende rust nemen. Vooral bij de behandeling dezer wet waren de kamerleden dagelijks getrouw op hun post. Als de kiezers hun voorbeeld volgen, zal gemiddeld 97 pCt. van hen ter stembus komen Niet «te» partijdig. En omtrent dien tijd sloeg Herodes de handen aan sommigen hij doodde Jacobus met het zwaard. En toen bij zag dat dit den Joden welbehagelijk was, voer hij voort om ook Petrus te vangen. Deze woorden roept zich onwillekeurig te binnen, wie in «liberale» bladen de heftige artikelen tegen dr. Kuijpers Ataranatha leest en hunne partijdige, eenzijdige critiek op regeeringspersonen, alles tot aanbeveling van eene «liberale» staatkunde mag bewon deren. Een uitnemend staaltje van nette «liberale» polemiek en nuchtere, onpartijdige beoor deeling leverde dezer dagen de Middelburg- sche Courant, het eerzame hoofdorgaan der Zeeuwsche «liberalen», in een viertal van de keurigste artikelen, uit hare fijne welver sneden pen haren lezers toegevloeid. Natuurlijk hebben wij het niet durven onderwinden dien keurigen woordenvloed te onderbreken. Wij hebben het «liberale» blad stil laten uitpraten, dewijl wij begrepen dat dit zijnen lezers het meest aangenaam zou zijn; en de onmogelijkheid niet uitge sloten was, dat de schrijver dier artikelen onder het schrijven tot de erkentenis kwam het toch wel wat al te grof te hebben gemaakt. Op dat «te» leggen wij den nadruk. Want grofheden waren er vele in dit viertal artikelen, en partijdigs of eenzijdigs was er veel, al erkent de schrijver in zijne «opstellen gestreefd (te) hebben naar ont houding van al wat (hem) te partijdig of te eenzijdig leek». 't Is als wilde hij zeggen Partijdig of eenzijdig, dat kan wel zoo'n beetje maar wat u te partijdig of te eenzijdig lijkt moet gij vermijden. Kies zooveel mogelijk de juiste m.ddelmaat. Dat is de geest van onzen tijd. En daarom nu mag de iddelburgsche Courant, zonder eenig pr otest van de zijde harer lezers, een viertal opstellen de wereld inzenden, met tal van beschuldigingen, op uit hun vet band gerukte volzinnen gegrond, derwijs stuitend partijdig dat nog wel een viertal artikelen noodig zou zijn om dit alles te weerspreken. En de vraag is dan ook gewettigd zouden de lezers van dergelijke opstellen nu waarlijk meer.en dat dit de manier is om de «liberale» partij in het kiesdistrict Middelburg te bouwen en of daardoor eene «liberale» candidatuur tegenover die van een bezadigd man als mr. Lucasse zal worden bevorderd Maar de Midd. Court, weet het ook wel Een tactiek als die van haar «Dr. Kuijpers jubeltoon» is hare partij welgevallig, wijl zij haar bij de stembus ten goede komt. Zij weet dat hare partij op Walcheren, zelfs alleen onder negatieve leuzen bijeen te houdenniet opgewassen is tegen de antirevolutionairen en katholieken saam. Daarom moeten de katholieken aan den strijd onttrokken, de (op kerkelijk gebied) hervormde antirevolutionairen voor de «liberalen» gewonnen worden; fluks eenige brokstukken uit Kuijpers rede opgezocht, en het doel is bereikt. Maar dan zouden er ook geene waarheid lievende liberalen, geen onpartijdige lezers onder de katholieken en antirevolutionairen meer moeten zjjn, die eene rede in haar geheel lezen, alvorens ze te beoordeelen. Om «éne zaak echter verdient «de Mid delburger» dank. Zij heeft ons ongevraagd het bewjjs geleverd dat de strijd tusscken het liberalisme en de antirevolutie zich beweegt om de vraag: Wat dunkt u van den Christss? Gelooft gij in Hem, den Gezalfden Koning die wederkomt, of niet? Tusschen wie aan dit Maranatha, De Heere is komende, kracht ontleent voor den strijd, en wie er zich als tegen een droombeeld, tegen verzet is een diepe klove. En door de opstellen van Zeelands «liberale» hoofdorgaan kwam dit nog meer aan het licht. Het is een verschrikkelijk feit, dat men met weemoed constateere, doch waar voor de oogen al meer opengaan: In Nederland en ook in onze provincie, wordt de vijandschap tegen den Christus steeds grooter. (1) Men zal zich herinneren dat deze naam Vos beteekent. Sapienti Sat! 25 Mei 1891. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag a. te 2 uur zijn aan de orde de navolgende ingekomen stukken, lo. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje grond in de kleine werfstraat aan I. Botting. 2o. Voorstel van B. en W. tot vejkoop van bouwterrein bij de Lotkade aan J. Pelle. 3o. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond bij de achtergracht in erfpacht aan J. C. Carelse. 4o. Voorstel van B. en W. betreffende adres van het natuurkundig gezelschap om afkoop cijns. 5o. Rekening plaatselijke ge zondheidscommissie 1890. 6. Rekening gasfabriek 1890. 7o. Wijziging begrooting godshuizen 1890. 8o. At- en overschrijving gemeente-begrooting 1890. 9o. Beschikkin gen post onvoorziene uitgaven gemeente- begrooting 1891. 10 Vaststelling kohier hondenbelasting 1891. 11. Vaststelling staat oninbare posten inkomsten-belasting 1890. 12o. Voorstel B. en W. tot het doen van eene aanvrage om ontheffing van verplichting tot oprichting van een bur gerdagschool. 13o. Schrijven van B. en W. betreffende regularisatie van de belasting in en nabij de Abdjjpoort. 14. Benoeming stembureau verkiezingen. De provincie Zeeland telt 109 gemeenten, die te zamen op 31 December 1890 telden 99098 mannelijke en 101694 vrouwelijke inwoners, totaal 200792tegen 98270 man nelijke en 100964 vrouwelijke totaal 199234 op 1 Januari 1890 dat is thans 1568 meer of lO'/e pet. In 43 gemeenten verminderde het aantal inwoners, en wel het sterkst te Haamstede (4,7 pet.)in eene gemeente (Dreischor) bleef het stationairterwijl het in 65 gemeenten vermeerderde, het sterkst te Oost- en W. Souburg (4% pet.) Ter- neuzen (4</7 pet.), Ierseke (3,9 pet.) en Vlissingen (3'/2 pet.) De bevolking van Middelburg bedraagt 17362 Neuzen'6503, Zierikzee 6982, Goes 6605 en Vlissingen 13634. Bjj kon. besluit zijn benoemd P. H. van Lis tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteusen Annapolder en E. Tholenaar, tot gezworen van het wa terschap Oud-Vosmeer. Goes. In de op Zaterdag 23 dezer gehouden Vergadering van de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling werd voorge dragen en goedgekeurd de Rekening en Verantwoording over het afgeloopen dienst jaar. Uit de rekening blijkt dat de ont vangsten hebben bestaan uitInschrijvin gen f 1220.4272. Buitengewone ontvangsten 1394.92. Totaal f 1615,3472- De uitgaven hebben bedragen 11716,20, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen f 100.8572 het geen is gedekt door het goed slot van het vorig jaar. Uit het verslag blijkt dat in den afge loopen winter zijn bedeeld 274 gezinnen gedurende 16 weken. Daarvoor zijn in 54 bedeelingen uitgereikt 26000 portiën warme spijs en 1283 kilo Tarwebrood, uitmakende een totaal van 28430 portiën of gemiddeld 526 portiën iedere bedeeling. Tevens is aan 16 gezinnen z.g. stikte armen in bons uitgereikt 190 kilo Tarwe brood en 17 H.L. Cokes. Het door de Tweede Kamer aange nomen art. 23 der Legerwet luidt nu aldus: «Jaarlijks worden bij het leger ingelijfd «lo Ten hoogste 12200 dienstplichtigen ter volledige oefening, bestemd voor het veldleger en de bezettingstroepen en voor de depottroepen, niet onder 2o genoemd «2o Ten hoogste 1900 dienstplichtigen voor korte oefening, bestemd voor de depot troepen van de vestingartillerie.» In art. 6 is de organieke sterkte van 116000 op 106000 man gebracht KERK- SilIOOLVIKlW* Ned. Herv. Kerk. BeroepeD te Sir Jansland dhr. N. A. Bos v. Charante, cand. te Rotterdamte Gouda ds. J. Ossewaarde te Sluis. Aangenomen naar Den Burg op Tessej door ds. F. A. v. Schaick te St. Annalani Bedankt voor Bergschenhoek door dr. J. W, F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. Goes. Zondag voormiddag herdacht onze geachte jongste leeraar ds. P. N. Pikaar met de gemeente zijne 25 jarige evange liebediening. ZEerw. deed uit met eene leerrede naar Handelingen 2622, 23. Na het einde der toespraak zong de gemeente ZEerw. toe ps. 1343. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Kralingen ds. G. de Braai te Dinteloord. De heer v. d. Berg, benoemd tot on derwijzer aan de chr. school te Aardenburg, heeft voor die benoeming bedankt, terwijl hij die aan de chr. school te Alten a. d. Rij o heeft aangenomen. De examens middelbaar onderwijs Hoog- duilsch en Engelsch en lager onderwijs Fransch, Hoogduitsch en Engelschen middelbaar onderwijs gymnastiek, zullen in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli worden afgenomen die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en de houtteeltdie tot het geven van middelbaar onderwijs in hand en rechtlijnig teekenen en de perspectief en voor lager onderwijs in het haiulteeke- nen en het boetseeren zullen worden ge houden in de maanden Augustus en Sep tember. Zich aanmelden vóór 21 Juni e. k. bij het departement van bionenlandsche zaken. Welke waarde heeft het hoen inde Landhuishoudkunde 1 Uit het antwoord dat «Floralia» op deze vraag geeft blijkt dat uit Rusland in 1888 voor 1172 miljoen roebels aan eieren is uitgevoerd. Zonderling dat landen, veel gunstiger gelegen voorde hoenderteelt, naar verhouding veel minder uitvoeren. Voor den Nederlandschen landbouw geeft het blad de volgende opmerkingen De boer bezit in den regel hoenders, doch alleen om ze te bezitten. Na verloop van tijd heeft hij er zeer weinig eieren van, wijl de dieren óf te oud zijn geworden óf elkander zoo bloedverwant dat ze allen zwakke kippetjes zijn. Vier jaar oude hoen ders leggen reeds zeer weinig en de soort der hoenders deugt in den regel ook niet. Bij goede opmerkzaamheid levert het fokken van hoenders nog altoos een goede som op. Laten wij eens een berekening over winst en uitgaven maken. Stel een boer heeft 1 haan en 10 kippen, Italianen, jonge dieren van het vorige jaar. De re kening loopt van 1 October 1889 tol 1 October 1890. Aan eieren worden gelegd Oct. '89 34 stuks. April '90 134 stuks. Nov. 24 Mei 153 Dec. 30 Juni 161 Jan. '90 44 Juli 140 Feb. 84 Aug. 96 Miart» 130 Sept. 54 Totaal 346 stuks. Totaal 738 stuks. Samen dus 1084 stuks, en gemiddeld op 372 cent gerekend, geeft een som van f37,94. In den zomer heeft hij bovendien bij 2 broedsche henner. 20 jonge hoenders opge kweekt, die op de rekening moeten komen wijl zij van het aangeschafte voeder hebben medegegeven. De rekening wordt nu Inkomsten Aan eieren 1084 stuks a 372 cent is f 37,94, 10 jonge hennen a f 1,20 is f 12, 2 fok hanen a f 1,50 is f 3, 8 slachthanen a 50 cent is f4. Samen f56,94 Uitgaven Voo 4 HL. Muis f 16,80,1 HL. boekweit f 5,40, 1 HL. gerst 14,80. Ander voer fl,20. Samen 128,20, zoodat een zuivere winst van f28,74 overblijft, en dan zijn bij de inkomsten nog niet eens opgenomen wat de boer voor mest en vederen kan ver krijgen zoo hij ze niet zelf gebruikt opzjjn land. Ook behoeven de hoenders als zij losloopen minder voeder, en zou dus de hier aangegeven hoeveelheid, berekend voor op gesloten hoenders, nog verkleind kunnen worden. Wil dus de boer een goede winst van zijn kippen, dan schaffe hij zich in de eerste plaats goede rassen aan, zooals Italianen, Minorca's, la Flêches, Andalusiërs, enz. of kruise zijn beste boerenkippen met een dezer rassen, welke groote eieren leggenwant op groote eieren komt het ook aan, vooral bij verzending. De Engelsche markt kan altijd eieien gebruiken, en men betaalt er voor groote eieren 1012 shilling (f 6 tot f6,60) voor 120 stuks. In een artikel «Spaar de vogels» waarschuwt Het Centrum onze jongens tegen het vernielen van vogeleieren, althans van de hieronder genoemde. Het blad schrijft: Vooreerst: spaar den nachtenaal, den koning onzer bocch en veldzangers. Stoor zijn nestje var. grashalmen en boombladeren niet. Dit dier is bijzonder nuttig. Eene verbazende hoeveelheid torren, nachtvlinders, rupsen en andere insecten maakt hij buit. Spaar zijn nestje, waar ge het in laag struikgewas aantreft. Ook het winterkoninkje dat zijn nestje zoo kunstig van vederen en mos in heggen weet te bouwen. Het zuivert tuinen en velden jaarlijks van een groot aantal kevers, pissebedden, Juizendpooten, spinnen en insecteneieren. Voorts den veld leeuwerik die ook niet bang is om kevers, vlinders, spinnen en rupsen te vernielen. Ook de koekoek weet ze te snappen, de rupsen, soms in één minuut wel tien. Op enkele dagen gebruikt hjj er meer dan vijfhonderd. Maar vooral, gedraag u jegens het roodoorstje al heel flink. Toch het rood borstje gebruikt niets dan insecten. Heel spoedig evenwel zult ge het nest van dit vogeltje wel niet storen. Het nestelt liever in net dichte bosch dan in de tuinen. En de preeuw heeft ook zijn nut. Hjj zuivert het jonge eikenloof van de zoo gevaarlijke blad wespen en verslindt bovendien vele wormen, kevers, rupsen, dauwwormen en akkerslakken, evengoed als de meezeil, waarvan één soms in een jaar tienduizenden insecten buit maakt; evengoed als het levendige kwikstaartje, een groot vriend van den boer en den tuinman. Vliegen, torren, insecteneieren, poppen en larven weet hij behendig te snappen. En ook niet minder den koewachter of kwispelstaart, die het vee tegen de lastige vliegen beschermt, de meerle, die de tuinen van slakken zuivert. En de zwaluwen? Dat zijn eerst rechte insectenvicders. Verbeeld u in het midden van den zomer zijn deze dieren soms wel zestien uren in de vlucht, en de jonge zwaluwen worden door de oude soms twaalfmaal per uur gevoederd. Ieder van de ouders brengt telkenreize wel een tiental insecten aan, somtijds nog meer. Reken nu maar eens vlug uit, hoeveel dat per dag is. Maar zells lusten de ouden bok wat. Zij gebruiken iederen dag ongeveer 500 muggen of vliegen. Een groot getal op één dag dus, hé En als er nu in een dorp eens vjjftig paren zwaluwen zich ophouden, bereken dan eens, hoeveel muggen, vliegen en andere schadelijke diertjes zij wel snappen. Vlissingen. Zaterdagmiddag is alkier een ongeluk gebeurd waarover de berichten nog zeer uiteenloopen. Eerst verspreidde zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2