tri BIJVOEGSEL LIGNY, Goes. skin Kostumes n Kostumes NTALONS nie Saisons IGNY, Goes. elde. j an vreemde lui jgelijk. ADI G: aren Costumes PAKJES, f5,-. en losse Broekjes EN naar MAAT gante coupe. DE VOORDE. ïlie Boot naar ROTTERDAM 'ERDAM naar GOES DE ZEEUW" MARAN-ATHA. KUUR- SCHOOL YIEII VVS. ltECHTSZAREK. Gemengde Berichten. goedkoopste o o L12.50, 14.-, en hooger. f 17.50 f20.— en f 30, tot f 18. .BARE MASSA EN BUKSKIN f 1,25. 90 cent. IDIENST, sche veer naar Goes aet uitzondering van tsdijksche veer ank. Goes 8,30 u. 2,u. 5,u. 3oes (station) Wolf. veer 9,50 u. 3,25 u. 7,31 u. maal gereden worden. Lsd ijk sche veer Goes aank. 10 u. 5 u. f. veer a. 3,30 u. a. 7,31 u. indernemer, 'smorg. 7,u. ;i 'smidd. 1,u. Rotterdam bij den LANGE, op 'tHa- BOUVVMAN. BOS ectie. atterdam Nieuwe enhrug. u. m. u. m. 12,25 3,45 6,30 12,55 4,15 7,— Woensd. en Zat 7,30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,50 10,30 -,,- 11,,- 6— 12,30 4,30 6,20 12,50 4,50 behoorende bij van Zaterdag 16 Mei 1891. De inleiding tot de eigenlijke staatkundige rede van den begaafden voorzitter der de- putatenvergadering vinde hier eene plaats. Met Jezus' hemelvaart vlak achter ons zij het Maran-atha, de üeere komtde toon waarin ik mijn toespraak zet. Want hoe veelzins uiteenloopend ook ons kerkelijk ideaal moge zijn, toch sprak het ons aller harte toe, toen wij zoo straks vóór ons gebed van «de Bruid des Lams in haar rein en blinkend lijnwaad» (2) hoorden, en een oogenblik inleefden in dat heerlijk oogenblik, waarbij immers elk onzer present zal wezen, als Hij uit de hemelen wederkomt, op wiens hoold de gloriekroon van Davit eeuwig bloeien zal; en die op Zijn dijen dezen naam geschreven heeft Ileere der Heeren en Koning der Koningen. Soms verraste onze ziel reeds het herinneren naar die afgebeden toekomst, waarin geen enkele wanklank ons meer verdeeler zal, en het stille trekken eener uit God gewelde liefde ons voor eeuwig met «het Lam dat geslacht werd», en met al zijne heiligen en martelaren vereenigen zal. Ja nu reeds eert ons aller hart, in dat blij vooruitzicht, den van God gezalfden Koning, en is het de trouw aan Hem die «de Getrouwe en Waarachtigegenaamd wordt die ook hier ons saambrengt en saam verbindt. Immers het doel van de reis bepaalt den weg, dien ge hebt in te slaan en ligt voor u en mij dat doel in die eindcatostrophe, die staat in te treden met het terugkomen van Jezus naar deze aarde, dan is het Maranatha ook de tweesprong, waarbij onze weg en die onzer tegenstauders uit eengaan. Voor lien is die wederkomst des Heeren een droombeeld dat hun het lachen van den spot nauwelijks waard isvoor ons is ze het glorieus besluit voor de historie ook van ons volksbestaan, dat we inroepen met een lach van heilige vreugde, en voor ons is ze het beslissende feit der toekomst, waardoor niet alleen ons zieleleven maar ook onze staatkundige gedragslijn in vol strekten zin wordt beheerscht. Wat toch ligt in dit Maranathal Immers dit, dat als de historie der volkeren zich zal hebben uitgeput en niet verder kan, de van God gezalfde Koning verschijnen zal, om in het leven van alle natiën, en dus ook van ons volk, in te grijpen: den sikkel ook in den oogst van ons nationale leven te slaan; en de anti-christelijke we reldmacht, gelijk de Apostel getuigt, ie verdoen met den adem zijns rnonds (2 Thess. 2:8.) Hiervan nu weet een Conservatief, een Radicaal, een Socialist eenvoudig niets; en ook waar er onder deze groepen nog enkele mannen verdoold zijn, die voor de verzoe ning hunner zonden het kruis van Golgotha zoeken, toch ligt ook voor hen de Man van Smarte buiten geheel het bestel onzer va- derlandscbe historie; weigeren ze Jezus' ko ninklijk gezag in de staatkunde te erken nen. en zijn Religie en Politiek voor hen twee. Als ge uw medeburgers die of den Christus naar de Schriften ganschelijk ver werpen, of hem althans niet als den van God gezalfden Koning over alle natiën en volkeien eeren, afvraagt, waar het met de wereld en hare historie heengaat, dan zul len ze u of zeggen dat ze hier eigenlijk ganscl-i geen denkbeeld over hebben, of wel ze zullen u beuzelen van een nooit eindigende, altoos voorgaande ontwikkeling [waardoor ons measchelijk geslacht tot steeds hooger geluksstaat zal opklimmen. Maar zoo nu staat de overtuiging van wie den Christus naar de Schriften belijdt niet. Hij weet dat er een einde komt, gelijk er een begin geweest is omdat beide door God bepaald zijn. Hij weet dat de volkei en Ja wel verschillend van kerkelijke Jindeeling waren de deputaten. Men zag er ■heel en half „synodalen" (men vergunne Luis deze aanduiding) voorts heel, dnekwatt- Ten half doleerenden, christelijke gerefor meerden, lutherschen, leden der waalsche gemeente, enz. Uit Zee'and zagen w(j o. a. mannen als jburgemeester Hennequin uit Sluis, H. J. E. Gerlach en Huvers broederlijk samen- 'stemmen met mannen als ds. Littooij, ds. Wolf en Wolfert. (4) Vooraf was, na gebed en het zingen van ps. 897 en 8, door dhr. Kuijper ge lezen Openbaringen 19. r een historie doorloopen, waarvan het 1 keerpunt bij het kruis van Golgotha ligt. Hij weet en belijdt dat de Hope der menschheid die aan dit kruis stierf, straks weer opstond, opvoer ten hemel, en daar nu zit aan de rechterhand Gods, bekleed met gezag en met macht over alle volkeren en natiën. En ook op grond van Gods Woord staat onwankelbaar zijn overtuiging vast dat deze van God gezalfde Koning, wiens gezag en macht nu nog door den geest des tijds geloochend, miskend tn tegengestaan wordt, op den dag en het uur dat God hiervoor heeft vastgesteld, uit dieti hemel naar deze aarde zal terug- keeren om allen tegenstand te brekente verdoen wie zich tegen hem stelt; en dit aardrijk ten erve te geven aan de zacht- moedigen, die het «kust den Zoon» (psalm 2 12) hebben verstaan en in practijk gebracht. Doch dit bepaalt dan ook in de vader- landsche politiek hun gedragslijn want hoe hersenschimmig de verwachting van dit Maranatha aan wie buiten ons staat ook moge toeschijnen dit zal zelfs de radicaalst ongeloovige, mits hij logisch denker zij, ons toestemmen dat bet de ongerijmdheid zelve ware, eerierzijds zulk een belijdenis van den Christus op de lippen te nemen, en anderzijds de conse- quentiën buiten rekening te laten, die hieruit rechtstreeks voortvloeien voor onze vaderlandsche staatkunde. Legerwet. De artikelen der legerwet zullen lang zaam en niet achter elkander afgehandeld worden. De artikelen, rakende de hoofdbe ginselen, zijn thans aan de orde. Artikel 1 bepalende dat er een actieve zeemacht en zeeweer zal zijn werd aangenomen alleen de katholieken stemden tegen. Arti kei 2 en 3 bepalende dat de landmacht bestaat uit leger, landweer, aanvullingsre serve en landstorm (die alleen in oorlogstijd kan werden opgeroepen, gingen er zonder stemming door. In zake de aanvullingsreserve (dat zijn de vrijgeloten) kw.tm het niet tot eene be slissing. 'In die aanvullingsreserve zal zijn een eerste en een tweede klasse. De jong- sten behooren tot de eerste en gaan op 1 Juli van het jaar waarin z(j 26 jaar worden over in de tweede (reserve). De 2e klasse is in tjjd van vrede tot geenerlei diensten verplichtde le klasse dient in vredestijd ook niet, maar kan tot andere verplichtingen geroepen worden. Nu wilde de Commissie door de mannen van algemeenen oefenplicht v. Houten en Seyffardt voortgestuwd, dat bepaald zou worden dat deze allen verplicht zouden worden tot oefening. En hiertegen kwam de Regeering natuurlijk op. Immers wat deze liberale heeren wilden was verzwaring van lasten en vermeerdering van onnoodige uitgaven, terwijl het een toegeven was aan den ontijdigen drang naar algemeenen dienstplicht. De Kamer verwierp dan ook de wijziging, doch stemde tegelijk het geheele artikel afwat nu wel het al of niet tot dienstplicht geroepen zijn der vrijgelo ten facultatief steltdoch, zoolang eene Re geering als de tegenwoordige aan het be wind is, volstrekt geen gevaar zal opleveren dat het anders zal zijn, dan in het nu ver- i worpen artikel werd vastgesteld. Ook artikel j 226, diensttijd landweer slechts eenmaal en dan hoogstens 14 dagen, werd door deze zeilde mannen van algemeenen oefenplicht bestreden. Zij toch wilden de landweer ge durende vier jaar telkens voor dertig dagen oproepen. Dat dit een nog grootere ver zwaring van lasten zou zijn, behoeft niet gezegd. Dank zij de bestrijding van Roo seboon), Seret en den minister, werd echter het ai tike! onveranderd aangenomen, na verwerping met 51 tegen 41 stemmen van het verzwarende amendement der Commissie. (Zooals men weet had de heer Schimmel- penninck v. d. Oye zich legen de meeste wijzigingen door zijne medeleden in de Commissie voorgesteld, verklaard). Slechts 18 liberalen en 2 katholieken met 25 ant revolutionairen stemden voor het regeeringsartikel 261. Vervolgens kwamen aan de orde de arti kelen betreffende het aar.tal jaarlijks op te roepen miliciens, na aftrek van de vrijwilli gers (contingent). De regeering wil 13,200 of minder voor korte oefening (depot troepen en vestingartillerie). Van katholieke zijde was voorgesteld het te laten zooals het thans is: 11000. De heer Kolkman (kath.) door door den heer A. v. Dedem (a. r.) gesteund beeft voorgesteld om het contingent van 13,200 en 2500 te brengen op 11,500 en 2,200welke wijziging werd aangenomen. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Onrustpolder dhr. J. Markusse te Kamperland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke dhr. J. M E- Steenbeek, cand. te Utrecht; te Kats dhr. H. Snel, cand. te Utrecht. Ds. A. J. Westhoff, predikant bg de Herv. gemeente te Amsterdam, is benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indië. Den 1 Maart 1874 werd de benoemde als predikant te Biezelinge bevestigden diende daat na achtereenvolgens de gemeen ten Biezelinge, Bennekom (1876;, Axel (1879, Gcrinchem (1880) en Amsterdam (1 April 1883.) Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Ierseke ds. A. L. Smilde te Leerdam en ds. J. W. Wegchelaar te Dirkshorn en Krabbendam. In de Chicago Herald van 18 April komt het volgende béricht voor van Kala mazoo (Mich.) De Kalamazoo presbyterie in zitting te Edwardsburg ontving een boodschap van ds. J. W. Poot dat hij zich van haar had teruggetrokken. Ook werd een brief voorgelezen van de gemeente waarvan ds. Poot leeraar was geweest in Kalamazoo, meldende dat hij een groot gedeelte van die gemeente had afgeleid om een nieuwe en onafhankelijke gemeente te stichten en hij daarmede een scheuring had veroorzaakt. De presbyterie verklaarde deze handeling van ds. Poot scheurmakend {en in strjjd met de heilige gelofte door hem afgelegd toen hij als lid van de presbyterie werd aangenomen en gelastte dat zijn naam geschrapt zou worden van de naamlijst der presbyterie. Arrondis. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: 1. B. deK., 29j., arbeider Ierseke, tot 14 d. gev., M. B., 46 j., boerenknecht Rilland Bath, tot f 12 b. s. 10 d. h., P. V. M., 51 j., wijnhandelaar, Middelburg, en J. M. J. V., 26 j,, wagen makersknecht, Rilland Bath, beiden tot f 5 h. s. 3 d. h., en A. K., 19 j.. werkman Kapelle, tot f3 b. s. 3 d. h., beleedigingL. V., 30 j., hvr. van J. K Vlake, tot f3 b. s. 3 d. h., oplichting: A. H., 25 j., werkman We- meldinge, tot '14 d. gev verduistering, huisvredebreuk en weder spannigheid M. Z., 21 j., koopman, Mid delburg, tot 3 m. gev.. en meineedA. K., 16 j., werkman Bier vliet, tot 1 m., gev., Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn F. N., 13 j. en J. J. V., 15 j., heiden Wemeldinge, beklaag van het dooden van een dier. Ter openbare terechtzitting der Ar. rondissemeuts Rechtbank te Middelburg van Vrijdag 5 Juni 1891 des voormiddags 10 uren zal worden behandeld de zaak tegen A v. d. B. koopman en winkelier te Goes, ge detineerd te Middelburg ten einde te worden terechtgesteld ter zake der feiten in ons blad van 7 dezer omschreven. In deze zaak zullen van wege het open baar Ministerie 18 getuigen worden gedag vaard. Uit de Midd. Crt, vernemen wij dat de beide berichten van onzen correspondent aldaar in zake baldadigheden in de Gra venstraat zeer overdreven zijn voorgesteld. Feit is slechts dat in den nacht van 25 op 26 April een ruit is stukgeslagen en reeds den volgenden dag tegen den dader proces verbaal is opgemaakt. Toch blijkt ons bij onderzoek dat onze berichtgever een ander feit bedoelt, name lijk het ingooien van ruiten, waaraan een vijf- a zestal jongens hebben deelgenomen. Vlissingen. Donderdag j. 1. vertrok van hier het s. s. Kasbek zijnde binnen 14 dagen het 2e stoomschip dat alhier aankwam met eene lading petroleum voor de heeren Mouchy Co. pakhuismeesteren te Rotter dam waardoor in de havens eenige bedrij vigheid heerseht. Deze petroleum wordt eerst in een groot petroleum reservoir (tank) gepompt en vandaar in tankschepen of tankwaggotis gebracht om zoo vervoerd te worden. Worden de plannen doorgezet dan zal binnenkort een 2e petroleum- reservoir vei rijzen die evenals het eerste door de firma Coqueril te Seraing zal worden gebouwd. Waarde. Donderdagmorgen had in de woning van P. Wisse een begin van brand plaats, terwijl de man naar zijn werk was en de vrouw even naar het dorp gegaan was. De twee kinderen lagen nog te bej. Gelukkig dat A. Braamsediein.de nabijheid was het naderend onheil bespeurde, en ondanks dat het vertrek vol rook was, de kinderen uif hunne benauwde positie redde. Ook anderen snelden toe, met wier hulp de brand spoedig gebluscht was. Axel. Donderdagavond omstreeks half 10, werd buiten Axel hg een koopman, J. de Feijter, op de ramen geklopt. De man, die reeds te bed lag, stond op en vroeg wie er was. Er werd geantwoord, dat hij maar open moest doen, want dat hij een boodschap van zijn zwager kwam doen, dat zijn kind ernstiger ongesteld was geworden. Daarop deed hij de deur open en kreeg dadelijk een slag, zoodat hij neerviel. Daarop zijn zij, want er waren er twee, het huis binnengegaan en hebben ook de vrouw een wonde aan het hoofd toegebracht. Doordien het donker was, en de indringers zich zwart gemaakt hadden, waren zij onkenbaar. De politie is met een en ander ;n kennis gesteld. Treurig blijven de tsestanden in het Bildt. De verhuizingen worden nogal kalm opgenomen; de arbeiders willen liefst ge rechtelijke uitzetting. Twee arbeiders te St. Anna Parochie gingen bij verschillende boeren het huis binnen, en dwongen hun geld af onder het uiten van bedreigingen. Het op die wijs verkregene werd aan drank verkwist. De heer G., notaris te Berlikum, die gister als plaatsvervangend kantonrech ter vonnis moest wijzen in zake de ont ruiming hunner woningen is den nacht daaraan voorafgaande in eene sloot verdron ken. De heer Cannegieter, tweede kanton rechter plaatsvervanger, is per telegraaf ontboden. N. v. d. D. Gij hebt het mij nooit gezegd. Wilt gjj met mij gaan en die arme Clara eens be zoeken? Loop zacht, en met een plechtigen stap, want de dood is hier. Hoor! hoe zij kreunt. Zie, hoe wild zij hare armen rondom zich slaat, en hoe bloed- kleurig dat eenmaal schoone zwarte oog is. Hoor haar kermen! «Vader, moeder, waarom hebt gjj 't mg niet gezegd!» «Wat u gezegd, dochter?» vroeg de wan hopige vader. «Mij gezegd, dat er een hel wasl» «Er is er geene, Clara, geene voor u; God is barmhartig; er is geene hel 1» «Er is er wel een; ik voel het; ik weet het; mijne voeten stappen haar reeds bin nen; ik ben verloren, verloren, en gij hebt het mij nooit gezegdh Zoo stierf een schoon meisje, van acht tien jaareen kind van ongodsdienstige ouders die haar alles, behalve de ware wijsheid, geleerd hadden; die blindelings haar tot hun afgod makende, nu zij stierf hare verwijten en haar angstig gekerm moesten aanhooren. Zullen onze kinderen ooit tegen ons ge tuigen met het gekerm «Gjj hebt het mg nooit gezegd?» De moordenaar van de 75-jarige we duwe te Drachtster Compagnie heeft zgne misdaad bekend. Voor de weduwe naar lied ging, begaf hij zich naar haar huisje, en nam in het achterhuis et n touw waaraan het schaap gebonden was. Hij begaf zich nu naar de kamer waar de vrouw aanstalten maakte om naar bed te gaan. Hg sloeg haar het touw om den hals, worgde haar, droeg het lijk naar achter en hing het daar op aan een ladder, om daardoor den schijn te geven dat de vrouw zich van kant gemaakt had. Als reden der misdaad gaf hij op dat de weduwe den volgenden morgen naar Sie- gerwoud zou gaan om zijn meisje het hu welijk te ontraden, en er dan allicht niets van zou komen. De honden worden in het leger niet alleen als overbrengers van berichten ge bezigd, maar zijn onlangs ook afgericht tot het opzoeken van in den ooi log verwonde soldaten, die in bosschen of op niet goed te overziene plaatsen liggen. Om de hon den daarin te oefenen, gaan verscheidene soldaten hier en daar in het veld liggen en verroeren zich niet, terwijl zij het ge zicht naar den grond keeren. De honden krijgen bevel deze «gewonden» op te sporen. Wanneer zij dan een soldaat gevonden hebben, leggen zij de voorpooten op zijn rug en gaan blaffen, waardoor zij de aan dacht van de ziekenverplegers trekken. De hond blijft zoolang bij den gewonde blaffen wat mer. met een jagersterm «dood- blaffen» noemt, een eigenschap, die bij jachthonden zeer hoog geschat wordt tot de verplegers te hulp komen. Iedere compagnie heeft 12 afgerichte honden. Er worden uitsluitend wolfshonden voor ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5