Us. G. LUCASSE AAK, Pakhuis en Erf, Een LOODS, diens VAARTUIG. W agenmakerij, BUWALDA, Openbare Verkooping f Openbare Verkooping Een WOONHUIS Schuurtje en Erf, Een WOONHUIS en ERF, Een Woonhuis en Erf, het recht van bevissching Openbare Verkooping. 4 WOONHUIZEN en ERVEN, Gemengde Berichten. POSTERIJ EN. A I) V E KT E1NTI Ei\. Wie nog iels verschuldigd is aan den ondergeteekende, gelieve dat le betalen bij I). QUAKKELAAR, Zaterdag 16 Mei a. s., op Dinsdag 19 Mei 1891 op Donderdag 21 Mei 1891, publiek verkoopen EEN PERCEEL op Donderdag den 21 Mei 1891, met completen inventaris en een ROEIBOOT, op Woensdag 24 Juni 1891, een goed beklante Inmiddels uit de hand te koop. Te Tholen, Maandag 15 Juni, v. m. 10 uren, voor die uit Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Stavenisse en Tholen. Te Kapelle, Dinsdag 10 Juni, v. m. 9 uien, voor die uit Kapelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, Krabbendijke, Rilland- Bath, Schore en Waarde. Te Middelburg, Woensdag 17 Juni. v. m. I 9 uren, voor die uit Arnemuiden, Middel burg en Nieuw- en St. Joosland. I Te Vlissingen, Donderdag 18 Juni v. m. 9 uren, voor die uit Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost-en West-Souburg, Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. N.B. Dit geldt ook voor de miliciens van 1885 en 1886. Goes. De inschrijving van leerlingen voor de «beide» inrichtingen van het middelbaar onderwijs zal plaatshebben Zaterdag 4Juli. Middelburg. Inspectie en exercitie met de brandspuiten 26 Mei te 9Vs uur, lOVs, 11 Vs en IVs uur. De Amsterdamsche correspondent van de lnd. beige meldt, dat de keizer van Duitsehland per spoor te Amsterdam zal komen. Het is dus waarschijnlijk, dat de keizer te Vlissingen zal aankomen (na het bezoek in Engeland) en van daar naar de hoofdstad zal vertrekken. Z. M. zou ver volgens over Kiel terugkeeren, vergezeld door eene Duitsche flotille. Verder verneemt men, dat de keizer ook in de residentie zal komen, doch te Amsterdam terugkeeren, om er de merkwaardigheden te bezichtigen. De minister van Binnenl. Zaken heeft, door tusschenkomst van Ged. Staten, opgaven gevraagd van de gemeenten, die financieel gebaat zijn door de wet van 26 Juli 1885 (waarbij de uitkeering van het */6 van het personeel van de gemeenten gefixeerd is) en in welke gemeenten vermogens- of inkomstenbelastingen worden geheven, die onbeperkt progressief zjjn geregeld. Waarde. In de Maandag gehouden polder vergadering is het dijkgeschot gebracht en vastgesteld van f 27 op f 6 per H. A.een vermindering die velen eigenaars, zoo groot als klein, welkom zal wezen. -- Door de verschillende antirevolutionaire kiesvereenigingen in Walcheren is met groote meerderheid van stemmen tot can- didaat voor de aanstaande vei kiezing gesteld de heer mr. C. Lucasse, aftredend lid. (W. C.) Bij Kon. besluit is eervol ontslagen als kapt. bij de dd. schutterij te Middelburg A. A. Hainan: en zijn bij die schutterij benoemdtot kapitein mr. F. J. Sprenger, thans 1ste luitenanttot 1ste luitenant, P. W. H. De Kan, thans 2de luitenant, en tot 2de luitenant P. S. Buteux, thans 2de luitenant bij het 1ste bataljon rustende schutterij in Zeeland, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Omtrent den nieuwen Gouverneur van Suriname, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, meldt men van liberale zijde: Geboren 29 Augustuswerd de heer Van Asch van Wijck reeds in 1881 door het hoofdkiesdistrict Zwolle tot lid der Tweede Kamer gekozen eri telkens herko zen, terwijl hij, bij de splitsing der dis tricten door Kampen werd afgevaardigd. In 1888 ook gekoaen voor Amersfoort, bleef hjj voor Kampen in de Tweede Kamer. In 1883 werd h\j benoemd tot burge meester van Amersfoort. Gedurende de acht jaren, dat hij aan het hoofd der gemeente Amersfoort stond, bleef iedere botsing uit niet alleen, maar daar het bleek, dat hij bij de behartiging van de materiëele belangen der gemeente geen partij kende, zoo was er zeer gewenschte samenwerking, waardoor onder zjjn bestuur veel in het belang der gemeente werd verricht. Tegenover een ieder welwillend, wist hij hee gezag hoog te houden. Orthodox protestant, strekte zijne welwil lendheid zich steeds uit over Protestanten, Roomsch-Katholieken en Israëlieten en ook deze laatster., die in Amersfoort talrijk zijn, hebben groote reden om het vertrek van den heer Van Asch van Wijck te be treuren. Reeds in de eerste dagen van Juni ver trekt hij met zijn echtgenoote naar Su riname. De retourkaarten op de Spoorboot Middelburg—Zierikzee en tusschenliggende plaatsen, en omgekeerd, zijn geldig van Zaterdag tot Woensdag aanstaandeprijzen le kl. f 1,50, 2e kl. fl. SURINAME. De minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer eene nota toegezonden van inlichtingen op het adres van Van Tubergen en Daarn c. s. houdende klacht over het bestellen van rijst en meel ten behoeve van de kolonie Suriname, zonder voorafgaande openbare inschrijving. Den 21 Maart jl. ontving de Minister een telegram van den Gouverneur, waarin verzocht werd om, ter voorkoming van hon gersnood, met het op 2 April van Amster dam vertrekkende stoomschip van de Kon. W.-I. maildienst 500,400 kilogr-, zijnde pm. 5040 balen rfjst en evenveel tarwemeel uit te zenden. Den 25 Maart ontving de Mi nister, des gevraagd, per telegraaf eene na dere bevestiging van de noodzakelijkheid der aanvraag. Slechts 7 dagen bleven over om aan 's Gou verneurs dringend verzoek gevolg te geven; tijd voor het uitschrijven van een openbare aanbesteding was er dus niet. De beschik bare ruimte van het eerstvertrekkend stoom schip op 2 April liet slechts toe daarmede een klem gedeelte te verzenden; met de daaropvolgende gelegenheid werd op 10 April weder een gedeelte verzonden, alles te zamen 3400 balen rfjst en 3700 balen meel. Inmid dels was er bericht van den Gouverneur ontvangen,waarin hij verzocht metde versche ping van het meerdere tot nader order te wachten, daar wellicht hetgeen verzenden was, voldoende zou zijn om in den nood te voorzien. De leveranciers werden bereid ge vonden in de niet-levering van dat meerdere, tebewilligen. Het uitgezondene beantwoord de in allen deele aan de eisclien, die het Dep. van Koloniën gewoon is aan de artikelen waarvan hier sprake is te stellen. Dat het ingrijpen der Regeering in dit geval de belangen van den handel heeft ge schaad, erkent de Minister. De uitzending heeft zelfs den prijs van de ryst, die reeds met circa 50 pet. naar boven was gedroven. tot het normale peil doen terugkeeren. Dit bewijst echter tevens dat het ingrijpen der Rege.ring gerechtvaardigd was en in het belang der Kolonie zelf zeer noodzakelijk. In Suriname had men de Regeering zelfs reeds aangevallen over haar dralen; in de Suriname trof haar het verwijt, datzy de zakeD maar liet loopen. Uit Paramaribo wordt aan liet Va>l. gemeld: «Het gepeupel treedt oproeiig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door de oneenigheid tusschen de heeren Lohman en Katff wordt de hand having der orde bemoeilijkt. Er heerscht eene algemeene paniek. Het bal der Staten en verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol.» Tweede bericht: De toestand is hier zeer verergerd. Er zijn meerdere personen verwond. De Staten zenden een telegrafisch adres aan den Minister, met het verzoek den gouverneur per telegram te gelasten, den heer Kalil' in het beteugelen der oproertjes de vrije hand te laten. Deze berichten worden slechts onder reserve door ons overgenomen. Wij kunnen ze bevestigen noch tegenspreken. Er is in zake den gouverneur en de oproe ren in Suriname al zooveel overdreven, dat voorzichtigheid in het verspreiden van veelal eenzijdige berichten over deze zaak geraden schijnt. Ierseke. Donderdagnamiddag te 3 uren werd in eene daartoe belegde gemeente- raadsverg. de nieuw benoemde Burgemees ter, de heer G. H. Verboon, geïnstalleerd, nadat hij eenige uren te voren den eed in handen van Z.E. den Comm. des Konings had afgelegd. De waarnemende Burgemeester, de heer Sinke bood hem met eene toespraak de insignes aan, waarna de nieuwe titularis zeide, dat de Min. bij deze benoeming be paald het oog op een niet ingezetene had gel ad, en dat de keuze op hem was gevallen, omdat de Min. vertrouwde, dat hij wegens zjjne vroegere betrekkingen bij de Marine|bijzonder geschikt zou zqn om met varenslieden om te gaan en de belangen ook van den minderen man zou behartigen. Dit laatste nam hij zich voor ook te zullen doen. Het fanfarengezelschap Mozart bracht ZEd. Achtb. des avonds een serenade. Vlissingen. Donderdagmorgen voer het s. s. Pembroke Castle trachtende zonder hulp van sleepbooten binnen te komen aan den westerberm aan den grond. Met behulp van twee sleepbooten kwam het kolossale stoomschip vlot en ankerde daarna op de reede. Het schip kwam heden middag op de haven om passagiers en goederen in te nemeu. Onder die passagiers bevinden zich een aantal «Trappisten», die zich naar Afrika begeven. Hansweert. Woensdagmiddag omstreeks li/s uur kwam alkier van Terneuzen binnen het tjalkschip «Vaarwel» schipper B. L. Harmsen geladen met macadam; bij het binnen komen dezer haven stootte het schip op den Westhavendam waardoor het zoodanig lek werd dat het ongeveer 100 meter binnen de haven onmiddellijk zonk. Vrouw en kin deren zijn dadelijk aan wal gebracht en werd zooveel mogelijk van den inventaris gebor gen. 't Schip was verzekerd. De fetoommeelfubriek «DeSleutels» te Leiden is Woensdag afgebrand. Oorzaak is vermoedelijk het warmloopen van een houten wals op den tweeden zolder. Toen het vuur bij een der luchtkokers kwam, werd dit ontzettend aangewakkerd en zoo de brand verhaast. Weldra zocht een geweldige rookmabsa ook een uitweg door de vele kleine zijramen, at bewees, dat andere verdiepingen mede waren aangetast, want in het gebouw durfde zich niemand meer wagen, terwijl spuitgasten, die op aangrenzende daken met de slarg waren gaan zitten, die plaatsen moesten verlaten, daar de vlammen van alle kantin begonnen uit te slaan en er zulk een hitte ontstond, dat men het zelfs op een afstand van meer dan 50 meter niet kon uithouden. Een indrukwekkend gezicht vooral was het, toen de met zink bedekte houten overkapping meer en meer do-,r de uit de vuurpoel opstijgende vlammern vernield werd. Toen dat dak verdwenen wa«, stegen de vlammen, afgewisseld door dichte rook wolken, van uit de fabriek nog ontzag lijk hoog de lucht in. De hooge muren waren niet tegen de hitte bestand, want omstreeks halflien viel reeds een gedeelte met donderend geraas naar benedenlater de andere gedeelten. In de silo's was voor f 50.000 graan aanwezig. De totale schade bedraagt on geveer l'/j ton. De machinekamer is be houden gebleven. Twintig personen zijn door de ramp zonder weik. Eene vrouw te Breda die met den trein mee moest, haastte zich, vreezende te laat te komen, naar het spoorwegstation waar zij na een kaart genomen te Jhebben neenzakte en terstond overleed. POSTKANTOOR TE GOES. Lijst van brieven geadresseerd aan onbe kenden over de 2e helft van April 1891. Van het postkantoor te Goes. Wed. J Jonkers, Hulst. M. v. Zweden? Van dat te Kolijnsplaat. Groen van Pi insteren te Rotterdam. Van dat te Wemeldinge A. le Kanter Rotterdam. J. de Bliek, Tolen. Gehuwd PI ETER NIEUWENHUIJSE en ADRIANA DUVEKOT die, mede namens wederzijdsche betrek kingen, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Goes, 14 Mei 1891. Gevoelig voor de zoo menigvuldige blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen Vader, Behuwd en Grootvader uir. PIETER HENDRIK SAAIJMANS VADER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller vaam, mr. W. J. SAAIJMANS VADER. Bicselinge, 12 Mei 1891. te Wemeldinge. Arts. Het Bestuur der Anti-revolutio naire kiesvereenigingteSEROOSKERKE (W.) bericht, dat op in het logement vanmej.DEBROEicERT aldaar, des namiddags te 5 uur, voor de kiezers als spreker hoopt op te treden, de heer de-i avonds te 8 uren, te Goes, in het koffiehuis «de Prins van Oranje» ten over staan van den Notaris PILAAR, van: ta Goes, in het Stoofstraatje, wijk D no 144, waarin zich bevimli een llinke RE GENBAK. De Notaris A. GALLIS MERENS zal des avonds te 7 uren, in de heiberg van C. Marctisse te Kapelle, ten verzoeke van de erven M. Everse.n, afgevaardigde voor dit district. Namens het Bestuur, P. MEI .IS, Secretaris 'l Toegang vrij voor kiezers. groot 1.5790 Heet., zijnde vroon en t i e n d v r ij gelegen te Kapelle, bezuiden den Steenweg in Boonboek; kad. sectie E nis. 398, 399 en 400, tot het najaar 1891 in pacht bij den eerzamer. Z. de Groene. 's namiddags te 1 uren, te Ierseke, in het koffiehuis van Wagenaar, ten verzoeke van de lasthebbers van N. Bom, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van; te Ierseke aan de Damstraat, groot I960 c.A. nabij den Dijk VOOR AFBRAAK. te Ierseke, aan de Noordzandstraat, groot 74 c.A. aldaar aan Bekhof, bewoond door W. Stroosnijdcr. EEN groot 12 ton, van de perceelen 134 en 82e in de Ooster- schelde, 43 in de Zandkreek, 34 en 35 langs den Oever van Noord Beueland, gedurende den loopenden pachttermijn. En voor W. Stroosnijder De Notaris Ph. M. DE RONDE BRES- SER te Ileinkenszand zal des voormiddags 10Va uur, te Ileinkens zand, in de herberg bij A van den Berge, ten verzoeke van W™. Meijler, in het open baar verkoopen benevens staande en gelegen te Ileinkenszand, op het dorp, te zamen groot 5 Aren 65 Cen tiaren. Op gebruik bij de betaling. Inlichtingen te bekomen bjj den eige naar en ten kantore van voornoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2