1891. No. Zaterdag 16 Mei. Vijfde Jaargang. VE RSC HIJ XT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN YK Het Program van Actie, Strijd en Zegepraal. ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02*. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dii nommer behoort een Bijvoegsel. Wegens het Pinksterfeest verschijnt Maandag geen nommer van ons blad. Goes ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke. Van 21 Mei tot 2 Juni. Het definitieve program van aciie luidt nu als volgt: Nog even beslist van oordeel, dat onze staatkundige toestand dringend eene meer afdoende Grondwetsherziening eischt, al ware het slechts om de samenstelling der Eerste Kamer te verbeteren en de rechten der minderheden duurzaam te waarborgen, spreekt de Antirevolutionaire partij bij de stembus van 1891 als hare overtuiging uit, dat 's lands belang het meest gebaat zal worden, zoo in de nieuwe parlementaire periode onze politieke gedragslijn in dezer voege bepaald wordt 1. Voortzetting van de poging om een einde te maken aan de overheersching, waarmee het Liberalisme, in zijn onderschei dene schakeering, bijna heel deze eeuw lang, ons Christenvolk verdrukt heeft, en bij ver nieuwing dreigt te verdrukkenen zulks door, in zoover onze beginselen dit gedoogen, het thans zittend Kabinet te steunen. 2. Bevestiging van onze constitutioneele vrijheden door invoering nu reeds, voor zoover de door de Grondwet gestelde grenzen dit gedoogen, van een kiesstelsel op den algemeenen grondslag van een kiesrecht der gezinshoofden, opdat de bestaande over heersching van de ééne klasse der maat schappij door de andere een einde neme 30) FEUILLETON. Schetsen uit den Fransch üuitschen oorlog.) XXI. GEVECHTEN IN DEN ELZAS. Behalve aan de Loire hadden de Franschen ook te Lyon een aanzienlijke nieuwe troepenmacht gevormd, de armee van Lyon genoemd. Toen de tijding van Straatsburg s val zich verspreidde, wilde men door een tegenslag den ontmoedigenden indruk dier tjjding wegnemen. Het plan was om naar de Vogeezen op te trekken en daar den toegang tot het Duitsche rijk te bezetten, en den eenigen verbindingsweg af te snijden, waarlangs den Duitschers levensmiddelen konden toe komen. Maar de dappere belegeraar van Straatsburg, de generaal Von Werder wist dit gevaar te voorkomengelijk Von der Tann den doortocht van het Loire-leger belettende, het gevaar dat uit het zuiden dreigde, wist af te wenden. Terstond na de inneming van Straatsburg begonnen de Duitschers maatregelen te ne men om zich van den geheelen Elzas meester te maken. Het beleg werd geslagen voor Schlettstadt, Nieuw Brisach en Mühlhausen. Vooral in deze laatste plaats koesterde men een fanatieken haat tegen de Duitsche stamverwanten, gevolg van het feit dat deze fabrieksplaats voor haren handel vreesde, wanneer zij van Frankrijk werd afgescheurd. Generaal Von Werder was schrander ge noeg de bevolking in deze zelfzuchtige va derlandsliefde te dragen en bestelde na de inneming 60.000 flanellen hemden voor de soldaten. Zoo konden de fabrieken aan het werk blijven en trachten zich met hare aanstaande verandering van nationaliteit te verzoenen. De kleine maar sterke vesting Schletts' adt hield het beleg slechts enkele dagen uit. Het scheen dat de korte duur moest toege- maar tevens met dien verstande, dat elke overheersching in omgekeerde orde worde voorkomen. 3. Herstel voor zooveel dit aan de Over beid staat, van den Godsdienstvrede in tiet land, door de uitvoering van Art. 20 van het Antirevolutionair program, zoo spoedig mogelijk, bij organieke wet voor te bereiden. A. Voortgaande vrijmaking van het Onderwys, ook op Middelbaar en Hooger gebied, en op dit laatste meer bepaaldelijk door wijziging van de wetsbepalingen, waai bij de Godgeleerde faculteit en de bevoegdheden, uit de Academische graden voortvloeiende, geregeld zijn. 5. Rechtsverschaffing aan den stand onzer Landbouwers en Arbeiders, door naast de Kamers van Koophandel en Nijverheid, thans ook Kamers van Landbouw en van Arbeid in te stellen, ten einde, deze Kamers gehoord, aan beile deze takken van ons volksleven zoodanige bescherming bij de Wet te ver- leenen, als door de tijdsomstandigheden wordt geëischt. 6. Herziening van onze Financiëele wetgeving door het heffen van een degres sieve belasting op het roerend vermogen de afschaffing der staatsloterij en van de accijnzen op zout en zeep, wijziging van de patentwetde versterking van onze tarievenen wijziging van de mutatie rechten, met inachtneming van het aantal jaren, dat sinds de laatste mutatie verliep. 7. Stuiting van het Militarisme door betere regeling van de rechtspositie van den soldaat, en wegneming uit het kazerneleven van wat met godsdienst, zedelijkheid en welvoegelij kheid in strijd isen zulks zoowel in Nederland als in de Koloniën. 8. Sneller en goedkooper rechtsbedeeling, vooral in het belang van den minder gegoede; regeling van het reclamerecht voor den schreven worden aan de wanorde die in het bezettingsleger heerschte. Er heerschte eene vreeselijke wanorde. Fransche soldaten plun derden en roofden in de stad en legden kruitleidingen naar de kruitmagtzijnen.Bijna allen waren dronken zij stoorden zich.niet meer aan de bevelen, ja gingen zelfs de officieren te lijf. Zoo erg en ergerlijk waren de tooneelen, dat reeds vóór de voorwaarden tot capitulatie geteekend waren, de fransche gouverneur de hulp van drie pruisische bataljons moest inroepen om de kruitmagazij nen te komen beschermen. Een aanzienlijke krijgsbuit viel den Pruisen in handen. Ook te Nieuw Brisach, dat na een hevig bombardement werd ingenomen, waren sommige Fransche soldaten zoo dronken dat de Pruisen hen niet eens als krijgsge vangenen begeerden maar hen als dooden in de kazematten lieten liggen. Na een reeks van gevechten die alle in het nadeel der Franschen uitliepen, sloeg Von Werder het beleg voor Dijon, dat na hevige schermutselingen werd overgegeven. Doch al deze wapenfeiten waren slechts zeer geringe schaduwen van het plan dat volgdede verovering van Belfort, een sterke vesting, in een vlakte aan de Savoureze gelegen, die door verscheidene bergtoppen omringd de toegangen tot den Elzas tus- schen Jura en Vogeezen verdedigt, en den weg verspert die uit den Beneden-Elzas naar het dal van de Doubs geleidt. Een bijna loodrechte rots draagt eene citadel die de stad beheerscht, terwijl een sterke legerplaats met 20.000 man, behalve tal van forten baar beschermen. Niet alleen om het krijgskundig voordeel, ma-ar ook om het historisch gewicht Belfort was tot 1792 een Duitsche stad in den Elzas geweest hadden de Duitschers wel lust deze stad te veroveren. Maar deze poging zou bloed kosten, en Belfort tot het graf der Duitschers stempelen. Wij hopen hierop terug te komen. XXII. ANDERE WAPENFEITEN. Garibaldi had niet veel pleizier van zjjn aanbod om de Franschen te helpenen dezen hadden weinig voordeel van Gari baldi's ongevraagde inmenging. De bevol king in het Zuiden haatte den rooden re publikein en weigerde hem allen leeftocht. Zijn saamgeraapte troepenmacht, met in begrip van het handjevol ontkomenen aan de in het vorige hoofdstuk beschreven ne derlagen, bedroeg niet meer dan 2500 man die nog niet eens allen met dezelfde ge willigheid hunnen rooverhoofdman gehoor zaamden. Trouwens dit laatste was 's mans eigen schuld. Want zelfs in dit bevriende land, ter wiens hulp hij was toegesneld, kon hij zjjn ouden haat tegen de kloosters niet inhouden. Zjjn eerste wapenfeit was de verdrijving der Jesuiten uit het klooster te Döle! In de groote steden uit den omtrek was alles niet minder in wanorde. Lyon, de fabriekstad aan de Saone, had om de bevolking der landstreek te helpen, alle beschikbare soldaten naar het slagveld gezondendoch daardoor tegelijk de deur opengezet voor allerlei oproeren. Deze bleven dan ook niet uit. De arbei dersbevolking stak het hoofd op. En waar de republiek het driekleurige vaandel had aangenomen, daar meenden zij het wel met het éénkleurige te kunnen doen. Zij plant ten de bloedroode banier op de wallen en riepen de roode republiek uit, die on afhankelijk zou zijn van de regeering die in de hoofdstad zetelde. De mobiele garden voegden zich bij hen, zeiden hunnen officieren de gehoorzaamheid op, plunderden kloosters en het geestelijke seminarium en bedreven de beestachtigste gruwelen. Een gelukzoeker, die vroeger officier in het Fransche leger was geweest en het met Garibaldi niet vinden kon, plaatste zich aan hun hoofd. Doch deze, ondergeschikte, en invoering van de admi nistratieve rechtspraak. 9. Eindelijke invoering van eene Chris telijke staatkunde in onze Koloniën door vrijlating der zending; betere regeling van den rechtstoestand der inlandsche Christenen; opheffing der Indische staatskerkafschaf fing van de opiumpachten verbetering van het zedelijk en maatschappelijk lot der aan ons Rijk onderworpene bevolking. Ten slotte verklaart de Antirevolutionaire partij alleen daarom van de gemeentelijke financiën; van den vaccinedwang; van de afschaffing der plaatsvervanging in dit Program te zwijgen, dewijl over deze onder werpen reeds voorstellen van wet bij de Staten-generaal aanhangig zijn gemaakt. Welk een taal Een onderwijzer schrijft het volgende in Recht voor Allen Toen onze partijgenoot Helsdingen kort geleden in den Haag eene redevoering in „Walhalla" hield, toen heb ik mjj er over verwonderd, hoe hü toch er toe komen kon om te zeggen, dat er onderwijzers ge noeg waren. Misschien heeft hij zich even versproken, want wanneer hij gerept had van een voldoend aantal gekroonde mon sters, een te groot aantal vetgemeste kapi talisten, een onafzienbare rij van vuile, smerige luie, lekkervretende godsdienstver- spreiders, altemaal parasieten, die als lijflui zen vreten van hetgeen de arbeider schept ten koste van zijn zweet en zjjn bloed, dan had ik die meening met hem gedeeld, doch genoeg onderwijzers, dat kan er bij mij niet in. Waartoe zelfs een bestudeerd man komen kan, wanneer hemde christelijke ondergrond ontbreekt of wegzinkt, leert men ook weer uit dit geschrijf van dezen onbekenden onderwijzer-socialist. 15 Mei 1891. Onderzuek verlofgangers. Door den commissaris des konings in Zeeland is het in de maand Juni a. te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land bepaald als volgt: Te Axel, Dinsdag 2 Juni, v. m. 9 uren, voor verlofgangers uit Axel, Hoek, Koe wacht, Overslag, Phil.ppine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuid- dorpe. Te Hulst, Woensdag 3 Juni, v. m. 9 uren, voor de uit Boschkapelle, Clinge, Grauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Os- senisse, Sint Jansteen en Stoppeldijk. Te IJzendijke, Vrijdag 5 Juni, v. m. 9 uren, voor die uit Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Water landkerkje en IJzendijke. Te Sluis, Zaterdag 6 Juni, v. m. te 10 uren, voor die uit Aardenburg, Caizand, Eede, Oostburg, Retranchement, St. Kruis Sluis en Zuidzande. Te Zierikzee, Maandag 8 Juni, v. m. 9, uren, voor die uit Bruinisse, Dreischor, Nieawerkerk, Oosterland, Ouwerkerk ei Zierikzee. Te Brouwershaven, Dinsdag 9 Juniv. m. 10 uren, voor die uit Brouwershaven, Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Noordgouwe, Noord- welle, Renesse, Serooskerke en Zonnemaire. Te Cortgene, Donderdag 11 Juni, v. m. 10 uren, voor die uit Cats, Colijnsplaat, Cortgene en Wissekerke. Te Goes, Vrijdag 12 Juni, v. m. 9 uren, voor die uit Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heeren- hoek, Heinkenszand. Hoedekenskerke Kat tendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ove- zand en Wolfaartsdyk. Te Veere, Zaterdag 13 Juni, v. m. 10 uren, voor die uit Aagtekerke, Domburg, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, St. Laurens, Veere en Vrouwepolder. Cluseret geheeten, werd door de nationale garde, die aan de regeering te Parijs ge trouw gebleven was, opgepakt en naar het stadhuis gevoerd. Wel werd hij door het grauw bevrijd, en het stadhuis door hem in bezit genomen doch kort daarop viel hg weder in handen der getronwen, om nu niet zoo spoediger uit te komen. Nu werd een nieuwe prefect door de regeering aangesteld; doch deze plaatste zich veel te veel op onafhankelijk stand punt voerde op eigen hand belastingen in en bevorderde de luiheid en roofzucht van het canaille. Duizenden arbeiders liepen langs de straten rond of lagen in café's en restauraties, om van daar uit iederen fatsoenlijk gekleeden voorbijganger te beschimpen. Ook te Nimes en Marseille pleegde het volk de laagste gruwelen. In laatstge noemde stad bestormde het 't stadhui?, een zuidelijke bond werd gevormd aan welks hoofd zich Cluseret plaatste, die inmiddels uit Lyon ontsnapt was. Het geheele zuiden stond weldra in vlam. En de nederlaag bg Metz gevolgd door de proclamatie van Gambetta met den aanhef«Soldaten, uwe officieren zijn lafaards en verraders,» strekte natuurlijk niet om de hartstochten te doen bedaren. Hoe zag het er intusschen in het Fransche noorden uit Aan generaal Von Manteuffel was de vijfvoudige taak opgedragen de 150 duizend Fransche krijgsgevangenen naar Duitschland te geleiden en ze daar te doe a bewaken de vesting Metz bezet te houdenhet na bijzijnde Thionville te belegeren en de overige vestingen op de Belgische grenzen in het oog te houden, noordwestelijk op te rukken, de aldaar verzamelde strijdkrachten te verslaan en de vestingen Verdun en andere die op zijn weg lagen te veroveren. Wordt vervólgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1