I Overzicht van Verkoopingen. der dat zij niet arm meer zoude zijn voor haar waren er zooveel kogels over zijn hootd gegaan, enz. Nu wilde hij dan ook maar spoedig huwen en knoopte ook terstond lieldesbetrekkingen aan met een braaf meisje. Met behulp vanf het «geld» en het sehoone vooruitzicht ge lukte dat ook bijzonder, doch in den loop van Donderdag kwamen er kwade vermoe dens, zoodat de politie er zich mede bemoeide, hem inrekende en naar den burgemeester te 's Heer Arendskerke bracht waar hij achter slot gebracht werd. Het overige is bekend. lVeuieldinge. Vrijdagavond j. I. is door een atdeeling van het heilsleger te Ierseke, alhier eene bijeenkomst gehouden, terwijl dit Zondagmiddag nogmaals is herhaald. Zij hebben eene woning afgehuurd die voor spreekzaal ingericht wordt, zoodat er uit op te merken valt, dat ook in Wemeldinge een vaste aldeeling zal worden gevestigd. De vergaderingen waren beide redelijk bezocht, Vrijdagavond waren er zelfs meer dan honderd personen aanwezig. Alles liep rustig en ordelijk af. Wemeldinge. Zaterdagavond is alhier een luchtverschijnsel waargenomen. Bij een nevelachtige lucht, verscheen er plotseling in het noorden een lange lichtende streep, omstreeks 30 k 40 c. M. breed, die naar boven ietwat verbreedde. Nadat dit een paar minuten had geduurd verdween de streep, doch om na eenige minuten weer te keeren doch nu veel breeder, omstreeks 2 Meter naar boven weer ietwat breeder wordende. Iets langer dan de vorige bleef' deze te zien maar was ook weer op eens verdwenen. Omtrent den brand in het entrepot te Rotterdam verhaalt de N. R. Ct. dat de wakers slecht hun dienst hebben gedaan en van het ontstaan van den brand niets hebben bemerkt zelfs moest één, terwijl de brand reeds aan den gang was, wakker worden gemaakt, De sleutel van de berg plaats, waar de twee stoomspuiten gebor gen warenkon niet door hem gevonden wordenzoodat die spuiten geer» hebben gedaan. De Rijksbed"- bra""5* bt eei. -O tirma Van -a suiker van de firma W. —ei <5c Co., een partij cognac, arak, champagne, succade, rozijnen, ettelijke fusten wijn enz. Als een bewijs van de gloeihitte in de nabijheid van den brand kan dienen, dat stapels duigen, op een afstand vau 10 a 20 M. liggende, ongeveer een half uur door spuiten moesten worden natgehouden, om het ontbranden te voorkomen, en dat de verf' van waggons aan het Maasstation, op ongeveer 30 Meter afstand, losliet, zoodat deze rijtuigen moesten verplaatst worden. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat onder de rails greppels werden gegraven, waardoor de slangen werden gehaaid, die uit de Maas water aanvoerden tot bij het brandend gebouw: de treinen konden door dezen maatregel op tijd vertrekken. In de chr. gereformeerde kerk te Assen is Vrijdagnacht ingebroken en een kistje met ongeveer f50 er in meegenomen. Het opengebroken kistje lag des anderen daags in den tuin; doch de inhoud was verdwenen. In de Fiiesche gemeente Wijmbrit seradeel heerscht de griep in hooge mate. Veelal gaat aldaar long- en hersenziekte daarmede gepaard, tengevolge waarvan het aantal sterfgevallen zeer aanzienlyk is. Op een werkliedenbijeenkomst was sprake \an communisme. Een jong werk man zong den lof er van. Communisme Wat is dat riep een in de zaal hem toe. «Dat zal ik je zeggen,» sprak een oud werkman Zie ie die oude kiel hier, daar gaat ze in vier,Tacht, tien, zooveel stukken als je maar wilt, en daar heb jelui er ieder één van. Zie je toen de kiel heel was, had ik er tenminste nog wat aan, maar nu hij onder jelui allen verdeeld is, heeft niemand meer iets aan die lappen. Ik niet en jelui niet. Zie je dat is nu Communisme.» Heer en dame bij een boer, waar zij gewoonlijk iederen zomer een dag of veertien logeeren Heer: «Wel, Krijn, zal je niet blij zijn als we weêr komen logeeren KrijnJa mijnheer, als u en mevrouw er niet zym, is mijn huis net een stal zonder vee.» Te Borne (Overijsel) is een alleen wonende wouw van ruim 75jaren verbrand jn hare woning gevonden. Een onzer lezeressen deelt ons mede, dat zij ten gevolge van het plotseling ont vlammen van een doosje «Zweedsche lucifers» ^roode met gele koppen) ernstige brand wonden ontving. Daar verschillende andere personen, naar ons bericht wordt, eveneens zeer bedenkelijke brandwonden bekwamen, door het plotseling ontbranden der geheele doos lucifers, zij men voorzicntig vooral met de zeer goedkoope soorten (zonder uaam van fabriek of fabrieksmerk) die veelal van evenredig slechte qualiteit zijn. (Maandblad.) Te Drachtser Couipauie is een gruwe lijke misdaad gepleegd. Een jonkman van 30 jaren stond naar de N R.C. meldt in ongeoorloofde liefdesbetrekking met zijn kostvrouw, een 70 jarige weduweHij gedroeg zich dan ook geheel als heer de< huizes zoodat bij zelfs een schaap of geit der oude vrouwe te gelde maakte. Na ver loop van tijd echter zocht en vond de trouwelooze jongeling een jeugdiger levens gezellin, wat de jalouzie der oude vrouw opwekte, die heui zwoer zijn voorgenomen huwelijk met hare jeugdige mededingster te zullen beletten. Daar, op zekeren morgen vond men de oude vrouw in zittende houding achter den trap met een koord om den hals, zoodat zij scheen zich verworgd te hebben Nu vermoedt men dat het jongmensch den moord heeft gepleegd. In de kazerne der karabiniers te Rome ontstond Dinsdagnacht achtereenvolgens op twee verschillende plaatsen brand. Slechts met moeite werd het vuur gebluseht. De paarden renden in wiiden angst naar de rivier de Tiber. In het Vaticaan koesterde men de vrees, dat de vlammen over zouden slaan er werd den geheelen nacht gewaakt. Het gerucht loopt, dat èn de ontploffing in het kruitmagazijn, èn de wanordelijk he llen op i Mei, én deze brand bet gevolg zijn van één bevel, uit het anarchis" kamp gekomen. In den tuin van Berfii- i de»»" .„oen E -.recteur de ai .wam met ladders, I ..orac'nt het werkin een. uur tyds, en het kostte heel wat moeite. Een treurig verschijnsel in Groot- Brittannië en Ierland is, dat het alcohol ver bruik er .voortdurend op onrustbarende wijze toeneemt. In 1890 heeft de alcohol belasting bijna 9 millioen gulden meer opgebracht dan in 1889. Vooral is het verbruik gestegen in Engeland, namelijk 0 pCt. per hoofd, terwijl het in Schotland en Ierland met 7 pCt. toenam. In Ierland neemt naast het alcoholisme ook het gebruik van aether meer en meer toe. -- Te Bilbao heeft een botsing plaats gehad tusschen de gendarmes en de werk stakers. Eenige arrestaties waren het gevolg. De werkstaking oifder de scheepswerkers, de timmerlieden, de mijnwerkers en de meelsjouwers te Barcelona duurt voort. Ieder jaar in April worden in Trier (Frankrijk) groote wijnveilingen gehouden, waarbij veel kooplustigen uit midden Europa tegenwoordig zijn. De omzet bedraagt hon derd duizenden en het gaat er allerplechtig.st toe. In de zaal waarde verkooping plaats heeft zijn lange tafels aa.igerichl waarop in volgorde soepterrines, glazen en borden met wittebrood staan. Aan deze tafels nemen de lieden plaats Boven aan de tafels zitten de notaris en de oproepers. Wanneer een vat wijn in veiling komt, wordt door de bedienden een proef in het glas van elk der aanwezigen gedaan. Het proefje wordt zorgvuldig opgeslorpt en ieder zet een hoogst ernstig gezicht, vooral zij die niet van plan zijn te koopen en dan net doen of de wijn hun niet aanstaat. Oude ervaren wijnhan delaars blijven bij dit proeven doodstil, en laten niet merken hoe zij den wijn bevin den. Men hoort slechts de stem van den afslager. «Vijf honderd Mark, wie meer biedt steekt zjjn hand op», enz. Is de koop gesloten dan giet men den wijn die in de glazen overbleef, in de terinne en eet een stuk wittebrood om de tong zuiver te maken voor een volgende proef. Ervaren wijnhan delaars nemen van elke proef slechts een «lokjedoch de niet-koopers drinken het heele glas leeg. Voor hen is de terrine niet noodig. En worden er 60 vaten ver kocht, dan ledigen zij ook 60 glaasjes. Dat deze menschen als echte dronkaards de zaal weer uitkomen behoeft niet gezegd te worden. DE WERKSTAKING IN BELGIË. In een groot aantal kolengroeven in het Centrum is thans het werk geheel gestaakt in sommige hebben de mijnwerkers, die aan den arbeid gingen, eergisteren gezegd, dat zij 's avonds hun gereedschap mede zullen nemen, teneinde heden niet terug te komen. Daarentegen is in twee kleine steenkolenmijnen het werk hervat. In vele metaalfabrieken staat het werk gedeeltelij k stilhet totaal aantal werkstakers aldaar bedraagt ongeveer 2200, zoodat in het ge heel in het Centrum 9700 arbeiders staken. De directeuren zijn zeer ougerust. Er is nu doorjde induslriöeleii stellig besloten zich tot den koning te wenden en op grondwets herziening aari te dringen. Vele directeuren van werkplaatsen zullen zich bij de com missie aansluiten. Het voornemen is, te verzoeken dat het ministerie eene verklaring ten gunste van het algemeen stemrecht allegge, met het doel een einde aan den gespannen toestand te maken. De arrestaties duren voort, daar de werklieden voortgaan met plu deren en het bedrijven van baldadigheden; van tijd tot tijdschoten zij zelfs op de schildwachten, die overal uitgezet zijn. Blijkens bericht uit Seraing komen al daar bij voortduring nieuwe troepen aan. De burgemeester dier gemeente acht het gevaarlijk de schutterij op te ro -pen, omdat de sociale gevoelens onder de burgers zei ven te hartstochtelijk zijn. Reeds hebben de metselaars en schrijnwerkers den arbeid gestaakt. Aan de soldaten zijn uiterst strenge bevelen gegeven. Vrijdagnacht werden ver scheidene geweerschoten geiioord, daar de schildwachten vuurden op lieden, die niet aan de sommatie om uiteen te gaan ge hoorzaamden. De werkliedenbond in het bekken van Lu:' ?eft op groote roode aanplakbiljetten lieden in alle vakken uitgenoodigd, zaak met de mijnwerkers te maken, "meesters van verscheidene ge len omtrek der stad gaven last, .antaarns te laten branden, en ,.c geheele omtrek van Seraing is elec Lfiseh verlicht, teneinde de geheime po gingen der onruststokers te verijdelen. De landbouwers in Rosendale (Mis souri) werden in den laalsten tijd geplaagd door kippendieven die des nachts hunne hokken leeg plunderden. Een hunner kwam op een zonderlingen inval. Hij plaatste na melijk een geladen geweer in het hok, met gespannen haan en de trekker zoodanig met de deur in verband dat hel geweer bij het openen der deur moest afgaan. Den volgenden nacht brak eën onbekende het hok open en kreeg de volle lading in de zijde. De boer was er natuurlijk dadelijk bij om den inbreker die slechts licht gewond was, te arresteeren. Hij bleek een gevaar lijken bezoeker gepakt te hebben, want de man had een aantal sleutels en inbrekers werktuigen bjj zich. Van wijlen Stewart te New-York den inillionair manufacturier, wordt een bar staal- ije verteld van de wijze waarop hjj zijn orders in het groote magazijn onder zijn onderhebbenden wist te handhaven. Hij had namelijk bepaald dat niemand van het personeel lucifers bij zich mocht hebben. Toen hy eens den winkel verliet, riep hij zijn bediend jn toe: «Heeft niemand een lu cifertje voor mij?'' Allen zwegen; doch ten laatste kwam een jongmensch naar hem toe en bood hem zijn doosje aan. ,,Gij hebt uw ontslag mijnheer", luidde het wederwoord, „ga naar den kassier om uw loon. Ik kan u niet meer gebruiken." Met een groet aan de bedienden vertrok Ste wart en de onbedachtzame bediende was dien avond zonder betrekking. Treurige toestanden sleept de werk staking in Amerika hier en daar met zich. Te Scottdale (Pennsylvanië) is rnen begonnen met de werkstakende mijnwerkers uit hun ne woningen te zetten. Een woedende menigte, de vrouwen voorop, bestormden hierop de woningen van hen die aan het werk waren gebleven, én stalen er alles wat los en vast was. De verhoudingen zijn op vele plaatsen zeer gespannen. Te El Golca, een klein plaatsje in de onmetelijke woestijn Sahara, in een groot on leraardsch meer gevonden door werklieden. Het meer ligt 120 voet onder de oppervlakte en .levert 40 gallons lekker water per minuut op. Naar de Jewish Chronicle meen I te weten, is het bericht, volgens hetwelk baron Hirsch drie millioen pond sterling beschikbaar wil stellen voor een nieuw kolonisatieplan ten behoeve van de Israëlieten, onwaar. Baron Hirsch Iaat alleen het on. derzoek door eene commissie voortzetten, of Argentinië daartoe geschikt zou zijn. Rothschild, Sir Julian Goldsmid en Samuel Montagu vormden eene commissie om te overwegen, hoe den stroom van Russische joo.ische emigranten naar Londen at te wenden. Dinsdag 12 Mei. Middelburg, Balans door not. Yerho(!, meubelen, pianino, seraphine orgel, tapyten, olievaten enz. Inl. dhr. Hondius. Vlisslnsen, 7 uur in Grand Café door not. Pieterse, een hnis en erf Oude Markt F 38. Goes, half 8 in de Prince voor dhr. G. Kok door not. Lansen Croin, winkelhuis, erf, pakhuis en kelders 91 cA. 's Heer Hen- drikskinderenstr. En St. Jacobstr. D 28 van Bruinooge. Inl. dhr. Peile. Woensdag 13 Mei. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak, lo. huis en erf 530 cA. Noord- weg. 2o. schnur en erf 40 cA. Noord weg. 3o. twee huizen en erven Koningstraat 140cA. 4o. huis en erf Vlasmarkt 71 cA. 5o. 2 aan- deelen Zeeuwsche Spoorboot maatschappij. IVeineldiiige, door not. Gallis Merens 10 uur by Daane voor Wabeke, 11.66 82 bouw- en weil. in Kapelle, Kattendyke en Wemeldinge. En voor J. Wabeke Cz. 1030 cA. tuingrond Korte Str..atje. Cadzand, bij Is. de Hullu door notaris Hammacher 1 uur, inspan. Donderdag 14 Mei. Kier vliet, bij Thomaes door deurw. Hen- drikse beestiaal en landbouwgereedschap. Vrijdag 15 Mei. 1%'lcuwvilet, by du Bois door notaris Hammacher 1 uur, inspan. IJzendijke, voor erven de Reu door deurw. Hendrikse, beestiaal en landbouwge reedschappen. Westknpellc, door not. Loeff 10 uur bij wed. v. Royen, timmermans- en land bouwgereedschap, tarwe, erwten, witte boo- nen, aardappels, mutsaards, meubelen kope ren doofpotten, tin-, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk, spek. En om 2 uur: lo. een huis met timnn rmanswinkel, schuur, erf en tuin, Smidsstraat. 2o. huis, erf en tuin aldaar. 3o. Drie huizen, schuur, erven en tuin. 4o. huis, erf .en tuin in de Arke. 5o. id. in de Rookstraat, 6o. 4675 :A. bouwl. in Pjjp in 't Hooi. Vlissingen, 7 uur in hotel de Commerce door not. Pieterse, 4 huizen en erven, Bree- waterstraat, Langezelke 137 en 139, Paling straat. Daags te voren te zien. Dinsdag 19 Mei. Si u is, 11 uur voor erven de Smit door not. Lansen Croin, 3 paarden, 5 melkkoeien, 3 runders, 6 kalvers, 3 inelkschapen, var kens, kippen, wagens, melkgereedschap, mest. Koes, 8 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar, een pakhuis en erf met regenbak, Stoofstraatje. Woensdag 20 Mei. Sluis, 11 uur voor erven de Smit door not. Lansen Croin, kabinet, bureaux, kasten, tafels enz. Middelburg, in 't gerechtsgebouw, on- oerende goederen van wed. Luijkx te Sas v. Gent, lo. 168 cA. bouwl. 2o. 325 cA. water gang. 3o. 15cA.erf. 4o. 35 cA. weg. 5o. 860 cA. grond, 3 A. dyk, 610 cA. dyk, 1650 cA. bouwl., 1 weil., 3680 cA. bouwl. en rietveld 880 cA. water; 165 cA. id.; 90 cA. bouwl. en moeras; 2 A. water en4A. water. 's Meer Arendskerke, 2 uur bij de Ruijter door not, Pilaar, den binnendijk van af Meeldijk tot Oostpolder 1.95.60 H. van M. de Jonge c.s. Kitthem, Gemeentehuis 3 uur door not. de Wolff, verpachting weiland voorburgerl. armbestuur. Donderdag 21 Mei. Hapelle, 7 uur bij Marcusse voor erven Eversen door not. Gallis Merens, 1.57.90 H. bouw- en weiland in Boonhoek. Middelburg, 8 uur door not. Verheij in de Vergenoeging, heerenln.is, erf en tuin 513 cA. Dam 33. 2o. huis en erf 115 cA. Beenhouwersingol K la. 3o. werkplaats en erf 231 cA. daarnaast. Woensdag en Don derdag van 10—12 en 2—4 uur te zien. Kroede, by J. A. Risseeuw door not. Hammacher 1 uur, inspan. En Vrijdag meubelen enz. Maandag 25 Mei. Middelburg, Koorkerkhof door van Benthem Jutting, 2 boekenverzamelingen, gravuren, lithographieën, schilderyen, pen ningen, munten, boekenkasten, van dr. de Wind, ds. Rienstra en ds. v. Braambeek. Kijkdag 21 23 Mêi van 10—3 uur. Dinsdag 26 Mei. Middelburg, in de Balans, sigaren. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 27 Mei. Veerc, op „Trouw voor goud" door not. Huvers, inspan. Aardenburg, bjj Modde door deurw. Hendrikse, beestiaal en landbouwgereedschap. Vrijdag 29 Mei. Mortgcne, 1 uur in de Stads wijnkelder voor jhr. de Casembroot door not. Roelof, 10.26.82 H. bouwl. in Oud-Cortgeenpolder, 5.84.90 H. id. Wissekerkepolder.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2