hoven's tgene, BIJVOEGSEL DE ZEEUW' ïque van roerende prijzen, en. naar, GOES. telegraaf: ersterkende drank armen, Zwak- stellenden.Aan- alle geneeskun- lam. DE VOORDE. Gemengde Berichten. DE le MEI. ARMENZORG. BRIEFWISSELING. MARKTBERICHTEN. AANBESTEDING. Afloop Verkoopingen, enz Overzicht van Verkoopingen. ,30 30 Dinsd. 12 BUSDIENST, lijksche veer naar Goes met uitzondering van Ifertsdijksche veer aank. Goes 8,30 u. 2,— u. 5,u. in Goes (station): ink. Wolf. veer 9,50 u. 3,25 u. 3 7,31 u. ts 2 maal gereden worden. Ifertsdijksche veer Goes aank. 10 u. s 5 u. es Wolf. ■eer a. 3,30 u. a. 7,31 u. )e ondernemer, DDELB.-ROTTER DAM. Mei. Densdag 6, Donderdag 7, g 9, Maandag 11, Dins- n 8,30, van Middelburg rdam 9,45 u. IBOOTDIENST eiburg en Zierikzee. erikzee Spoorweg Goes. Mei. Van Zierikzee Dinsd. 5 smorg. 9, Woen. 6 6, Dond. 7 6,30 Viijd. 8 j> 6,30 Zat. 9 7, Zond. 10'smidd. 3.30 Maan. 11 3.30 3.30 Mei. van Antwerpen Dinsd. 5'smorg. 3.30 Dond. 7 6. ,30 Zond. 10 8,30 Dinsd. 12 9, behoorende bij van Dinsdag 5 Mei 1891. 4 Mei '91. Goes. Niet de heer Buijse maar de heer M. de Jonge Jz. is als stemgerechtigd deputaat voor de vergadering van 12 Mei i aangewezen. (Herplaatsing wegens mis- stelling.) ZEx. de Commissaris des Konings heeft aan dh gemeentebesturen de navolgende aanschrijving gericht Door de heeren J. A. Snijders CJzn., Hoogleeraar aan de Polytechnische school te Deltt, en B. P. Moors, chef van dienst aan het ijkkantoor te 's Gravenhage en belast met het onderwjjs in meten en wegen aan de genoemde school, is door tusschen- komst van den Directeur dier inrichting aan de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken het plan onderwor pen om de verspreide slapers (dormants of standaarden) van de maten en gewichten welke in vroeger eeuwen in ons land in gebruik waren, bijeen te brengen (voor- loopig in een lokaal der Polytechnische school) en ze daardoor voor verderen on dergang te behoeden. Bij verwezenlijking van dit plan zou eene verzameling worden verkregen, welke als geheel hoogst belangrijk voor de geschiede nis van ons volk zoude zijn, terwijl de hier en daar verspreid voorkomende slapers op zich zelt geene waarde hebben en door ver loop van tijd licht zullen verloren gaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken wenscht, dat de gemeentebesturen aan de ontwerpers zooveel mogelijk medewerking zullen verleenen. Daartoe heb ik de eer U uit te noodigen aan de genoemde heeren de nooiige inlichting te verschaffen en, waar voorwerpen als bedoeld mochten voorhanden zijn, het afstaan daarvan tijdelijk of in bruikleen te bevorderen KERK- E.\ SUIIOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergschenhoek Dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joos- land te Bruinisse ds. A. J. Laois te Delftshaven. Bedankt voor Zandvoort door ds. J. Osse- waarde te Sluis. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Meliskerke Ds. A. L. Smilde te Leerdam. Met ingang van 1 Mei benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Domburg de heer H. van Meerten. Mej. L. M. v. d. Wee!, onderwijzeres aan de openbare school te Brouwershaven heeft de benoeming aan de chr. school te Axel aangenomen. Aan de rijks-universiteit te Utrecht zijn tot arts bevorderd de hh. T. Verweij en G. T. Walter. Sluis. Naar we vernemen zal de Sluische roomboterfabriek Woensdag a.s. in gebruik genomen worden. Te Middelburg en mis schien ook op andere plaatsen in Zeeland worden Depóts dezer fabriek gevestigd. De werkman de M. uit Middelburg, die jl. Vrijdag op de werfde Schelde" een been en arm brak, is gister aan de beko men kneuzingen overleden. 's Heer Arendskerke. Zaterdag 11. is tegen C. C., boerenknecht bij den landbouwer B. Romijn aldaar procesverbaal opgemaakt yegens het moedwillig aanschieten van een huis- tevens dienende karnhond van den landbouwer M. Van Damme. Het schot had zoodanig getroffen dat het onschul dige dier op last van den eigenaar door den veldwachter moest worden afgemaakt. De werkstaking der mijnwerkersin Westfalen blijft verminderen. Het aaDta strikers neemt zelfs zóó snel af, dat alle vrees voor algemeene werkstaking als ge weken wordt geacht. Men gelooft zelfsdat de werkstaking spoedig geheel geëindigd zal zijn. In 1871 kocht zekere juffrouw Garot te Parijs aan een kraam van huishoude lijke benoodigdheden op de kermis te Parijs een matras, waarin zich eene som van 30000 francs bevondin Amerikaan^che waarden Had de juffrouw dit ook maar flauwtjes vermoed, dan zou zij zich zeker gehaast hebben de matras te openenmaar zij ver moedde niets en nam haar in gebruik. On langs echter moest het voorwerp vernieuwd worden en twee behangersknechts von den den schat. Zij eischten nu de helft daarvan op, maar juffrouw Garot weigerde. Deze zaak nu kwam dezer dagen voor de rechtbank te Parijs, die den werklieden hun eiseh toezegde. Dat de juffrouw voortaan alles zal onder zoeken wat zij op keimissen koopt behoeft wel niet betwijfeld te worden. Ook in verscheidene stallen in Enge land heerscht thans de influenza. Vele paar den zijn door de ziekte aangetast. De dag waarop over geheel Europa en in Amerika de optocht tot verkrijging van een achturigen werkdag door de socialis tische arbeiders zou plaats hebben, is zeer rustig voorbijgegaan. Vooral in B E L G I E, waar men het meest voor wanordelijkheden had gevreesd. Te Brussel was het zelfs stiller dan op andere dagen. In de fabrieken en groote werkplaatsen der voorsteden werkten de arbeiders slechts tot 4 uur. Er viel veel regen, wat mede dienen moest om de geestdrift een toontje lager te stemmen. Een duizend arbeiders verzamelden zich op de Place de la Bavière, en trokken naai de Place de la Bourse naar hun aantal tot 10.000 steeg. Het waren meest jeug digen. De stoet stelde zich in beweging onder geleide van politie en muziek. Toen de muziek het oproerslied de Brabangonne speelde, zongen de scharen mede. De roode vlag, door de phrygische muts gedekt, werd vooruitgedragen. Overal zag men tal van opschriften. In een enkels straat werd de stoet met bengaalsch vuur ontvangen. Er werden oproerige toespraken gehoudendoch de politie maakte zich niet boosen alles liep goed at. Te Antwerpen en Gent liep mede alles rustig af, te Gent had de beweging gis teren plaats. Te Luik had de politie handenvol werks. De optocht telde 10,000 deelnemers ook uit de omliggende gemeenten. Onophoudelijk werd er gezongen om Vrijheid en om een acht uren werkdag. Twee reusachtig groote roode vlaggen kleurden de betooging!" Te Charleroi waren 20,€00 werklieden in optocht vereenigd. Daar was de roode vlag verboden, doch Franscbe vlaggen en allerlei dubbelzinnige muziek deden te meer dienst. Des avonds hadden de werklieden en hunne vrouwen onderling groote bals en concerten in hunne danshuizen. In de Borinage had slechts een gedeelte lijke werkstaking plaats. In andere kolen mijnen o. a. van Paturages, Quaregnon en Flenu echter is de werkstaking algemeen. Ook in het bekken van Charleroi. Ook in overige landen had de 1 Mei-be- tooging een kalm verloop. Toch niet overal. Te Clichy, een der voorsteden van Parijs, losten eenige jongelieden uit een koffiehuis pistoolschoten op de gendarmes, zoodat en kelen hunner ernstig gekwetst werden. Te Lyon werd op het kerkhof een be tooging gehouden, waarbij de politie op steenen werd onthaald en sommige agenten d -odelijk gewond werden. Te Fourmies na men de betoogers een meer dreigende hou ding aan en kwam het tot meer bloedige gevechten, waarbij de politie ten slotte op dn oproerlingen vuren moest. Er vielen van eerszijden enkele dooden. Te Gadix hebben alle bakkers, te Barce lona alle kleermakers den arbeid gestaakt en zullen dien niet hervatten zoo bewe ren zij voordat de achturige werkdag zal zijn ingevoerd. Te Rome werd een politieagent vermoord en vele gendarmes gewond. Later had eene nieuwe beweging plaats, waarbij enkele soldaten gedood werden. Te Florence droeg de beweging een niet minder gemeen ka rakter. Een duizend lal werklieden waren op het Savonarola-plein bijeen. Een der sprekers spoorde hen aan, de huizen der rijken te gaan pluaderen. Daarop volgde een tumult. De cavalerie deed eene charge en joeg de menigte uiteen, die hier en daar de glazen aan stukken wierp. De winkels zijn gesloten. Er hadden vele arrestatiën plaats gehad. Te Berlijn hadden rustige vergaderingen plaats. In Zwitserland werd in alle fabrieks districten gewerkt. Te Bazel namen slechts 200 werklieden rust. En zoo zou men kunnen voortgaan; doch alle berichten ko men op hetzelfde neer, en bewijzen bij vernieuwing dat deze betoogingen niet alge meen bij de werklieden in den smaak val len en van niet ver reikende gevolgen zullen zijn. In de onmiddellijke nabijheid van Londen heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Een passagierstrein uit Brighton zakte door de spoorwegbrug bij Norwood. Zes wagens zijn verbrijzeld en verscheiden passagiers gewond, in een hospitaal opge nomen. BURGERLIJKE STAND Van 2—4 Mei 1891. MIDDELBURG. Ondertrouwd L. J. Lan- geweg jm. 23 j. en A. C. Yerhage jd 23 j. C. W. A. Schutters jm. 31j.en J. Wil- lebrands jd. 30 j. - W. H. Kanaar jm. 22 j. eD S. Heuseveldt jd. 23 j. BevallenL. de Steur geb. Marijs z. T. Gelyn geb. Schroevers d. M. Vader geb. Cornelissen z. S. Ingelse geb. Jon- gepier d. OverledenM. van der Weel 71 j. wed. van M. P. Arents. W- de Muijnk 52 j. man van P. C. Scheele. GOES, le. huwel. afk. Willem Bal 21 j. jm. te Middelburg en Johanna Almekin- ders 21 j. jd. te Goes onlangs te Kloetinge. Overleden Anna de Fouw 48 j. gehuwd met Kornelis Maartense. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier, hadden- het genoegen bij de voor- middaggodsdienst.oefening op gisteren onder meer te collecteeren. één bankbiljet van VIJF EN TWINTIG GULDEN, met verzoek van dit bedrag een extra-bedeeling te doen plaats hebben. Zij betuigen ook namens hunne armen aan de onbekende milde geefster of den gever bunnen hartelijker, dank en drukken den wensch uit, dat dit edele voorbeeld navol ging moge vinden. Goes, den 4 Mei 1891. Namens Diakenen voornoemd, J. DE KRUIJTER, Voorz. I. WESSEL, Secretaris. N Enz. Rotterdam, 4 Mei 1891. Tarwe 25 cent lager, de beste 50 cent iagerbruine boonen 50 cent hooger, Haver 10 cent hooger. Bultenlandsche vast. Meel lager. Nieuwe Tarwe - 6.90 - 9.90 Rogge- 6,50 - 7,75 Wintergerst -4.25 5.80 Zomergerst - 4.10 - 5.60 •Chevaliergerst - 4.75 - 6.25 Haver- 2,85 - 4.60 Paarden bo on en - 6.50 - 6,90 Erwten - 8.— - 9. Kookerwten. - 9.35 - 10.95 Bruine Boonen -11.00 - 14.75 Witte8.75 - 10.— Kanariezaad. -7.— - 8.— Duivenboonen - 0.00 - 0.— Koolzaad-0,00 -00,00 Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 00 paarden, 0000 magere en 250 vette runderen, 170 vette-en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 71 schapen of lam meren, 496 varkens, oOO biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 76, 2e qual. 70, 3e qual. 64 a c., kalveren le qual. geene, 2e qual. 875 a 925 c. schapen le qual. 55, 2e qual. 45 c., varkens le qual. 19 a c., 2e qual. 18 a c. 3e qual 17 c., licht soort 17 a 18 c. VLASBEURS. 36742 steen blauw, (000 steen Groninger), 2960 steen wit, (0000 steen Groninger). EIEREN f3.- a f3,25. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 4,— a f4,50 Zeeuwsche Jammen f4,50 a f5, Poters i 3.25 a f3,50. Duitsche roode f3,75 a f4,-. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Vast met meer zaken. PETROLEUM. Kalm. Loco f7.40 Ent. Najaar f 7.60 Ent- AXEL, 2 Mei 1891. Oude Tarwe fO.— a fO.—Nieuwe Tarwe f 12.75af 13.25. Rogge f 10.- a f 10.50. N.Win tergerst f9.50af 10.—. Zomergerst fO.— a f 0.— Haver f8.— a f9.—Kookerwten f af Voererwten f 10.— a f 11. Paardenboonen f 9.75 a f 10. Lijnzaad f a f Alles per 100 K.G. Aardappelen f5.— per 104 K G. Woensdag 6 Mei. Willielminadorp, II uur, herstel enz. der werken in den waterkeering v. d. Wil- helminapolder tot 30 April 1892. Bestek ter lezing bij v. Dyke en a 30 cent verkrijgbaar bij dhr. E. v. d. Bosch, Goes. Aanwijzing dhr. v. d. Vegt Vrijdag en Maandag 1 en 4 Mei. Vrijdag 8 Mei. Middelburg, uiterlijk half 10 biljetten inleveren ter -Prov. Griffie: onderhoud enz. aan de rijksgebouwen in de Abdij tot 31 Dec 1892. Bestek enz. ter griffie en te Middelburg, Vlissingen, Veere, Goes, Zierikzee, Breskens en Terneuzen. Zaterdag 9 Mei. 's Heer Arendskerke, gemeenteka mer half 11 bij de Ruyter, het maken van een gemeentehuis op 't dorp. Bestek ter inzage aldaar. Aanwijzing 6 Mei 10 11 uur. Inl. dhr. Hanninck te Goes. Koes, 2 uur in de Zoutkeet.door den Jacobpolder, herstel enz- tot 30 April 1892 van de werken. Bestekken a 30 cent bij dhr. Hollmann. Aanwijzing 8 Mei te 10 uur bij Spoordam. Inl. dhr. le Clercq. Maandag 11 Mei. Koes, door de Breede Watering 11 uur in de Prins v. Oranje, levering gesorteerde Vilvoordschen steen en grint in 2 perc.; het leveren, zinken en met steen bestorten van 7700 M3 rijszinkstuk in 2 perc.; eenjarig onderhoud der sluizen, gebouwen enz. Be stek a 50 cent bij Kleeuwens. Woensdag 13 Mei. Kruinisse, door het bestuur der water keering van het cal. waterschap Bruiniss®, herstel enz. tot 30 April '92 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Bestek ligt te Zype en is verkrijgbaar bij dhr- J. Elenbaas. Aanwijzing Dinsdag en Zaterdag 5 en 9 Mei 11 12 uur. Middelburg, 10 uur in de Abdy, het uitvoeren van buitengewone herstellingen aan den steiger te Catsche veer. Biljetten voor 13 Mei 3 uur. Het bestek ligt ter grif fie, hij den prov. hoofdingenieur te Middelburg, bij den ingenieur te Goes en te Goes, Wilhel- minadorp en Wolfertsdyk. Aanwijzing Don derdag. Inl. de hoofdingenieur, den ingenieur en de opzichter te Goes. Vrijdag 15 Mei. Wenieldinge, levering onderhoudsgrint 100 M3. losplaats Bonzijbrug kanaal. 50 M8. losplaats Postbrug, voor half Juni. Biljetten gezegeld voor half Mei by den burgemeester. Hudclande, 11 uur in 't gemeentehuis door het bestuur van het waterschap Baar land, vernieuwen enz. tot 30 April 1892 der werken. Bestekken bij dhr. Z. D. van der Bilt la Motthe a 60 cent. Aanwijzing dhr. G. Moerdijk Donderdag 14 Mei. Hruinlagcn, 11 uur bij v. d. Linde door het dijksbestuur v. d. polder Kruininge, ver nieuwen enz. der werken nan den polder met de leveringen over 1891/'92. Biljetten te 10 uur. Aanwijzing 15 Mei door dhr. C. Bo- lier 10 uur. Wlihelmlnadorp, 11 uur door den cal. Oost-Bevelandpolder, herstel enz. tot 30 April 1892 van de werken aan de water keering. Bestekken a 30 cent by dhr. Snij der te Wilhelminadorp en ter lezing in de herberg by v. Dyke- Aanwijzing 9 en 12 Mei van 10—12 uur. Zaterdag 16 Mei. Schore, gemeentehuis 11 uur, levering 75 M3. onderhoudsgrint voor 25 Juni vry wal Schoorsche brug. Biljetten vóór 15 Mei bij den burgemeester. Donderdag 21 Mei. Borsele, Directiekamer 2 uur door het bestuur der waterkeering van het cal. wa terschap Ellewoutsdijk en den polder Borsele herstel enz. tot April 1892 van de werken. Raming f 31817. Bestek ter lezing in voor melde Directiekamer en bij dhr. Beenhakker. Aanwijzing 11 Mei 2—4 uur, samenkomst bij de haven van Ellewoutsdijk. En Vrijdag 15 Mei 2—4 uur samenkomst te Borsele, direc tiekeet. W AARDE. Zaterdag werd in het gemeen tehuis aanbesteed de restauratie van den toren. Raming f2561. Inschrijvers de hh. M. Kopmels alhier f3597.55, J. Lindenberg Wemeldinge f2960, A. Goedemond Hans- weert f2545, D. v. Sabben Kruininge f2410, L. v. Verre id. f2400, D. Panny Krabben- dijke f2395. Gegund aan D. Panny. De gewone jaarlijksche onderhouds werken aan den Nieuw Neuzenpolder werden Zaterdag aanbesteed. Laagste inschrijver dhr. P. Verbist te Hontenisse. Biezelinge. Het woon- en winkelhuis met bakkerij heden door Not. A. Gallis Merens teri verzoeke van A. C. Wabebe geveild is gekocht door de wed. N. Otte aldaar voor f '1100 plus 115 voor losse goederen, bene vens 125 pCt. voor gewone en f15 voor buitengewone onkosten. Dinsdag 5 Mei. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhey, lo. winkelhuis, vergun ning, erf Rotterdamsche Kaai en Schuitvlot- straat. 2o. pakhuis en erf Korte Singelstr. 3o. id. Oostkerk N 159. 4o. huis en erf Lange Singelstr. 5o. id. Oude Kerkstr. 6o. stalling en erf Haringplaats. Woensdag 6 Mei. Goes, in de Prins v. Oranje door not. Pilaar 10 uur van wijlen majoor Soutendam kabinet, secretaires, linnenkastje, spiegel- bureau, canapé, pendule met candelabres, oud porselein, wapens. Kijkdag Dinsdag 10 tot 5 uur. En om 8 uur, huizen. Heinkenszand, 10 uur bij v. de Berge voor Butler doorriot. v. d. Kloes, hofsteedje enz. in het Oudeland 5.60.40 H,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5