1891. No. 90. Zaterdag 2 Mei Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER 4DVERTEXTIEN len es, NOG EENS DE LEG ER WET. Een pater over het liberalisme. Gemengde Berichten. id ZEEUW. elk fn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02». UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. •echt I II. t te ie n. HE- aiu. trke Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Naar wat in en buiten de tweede kamer vóór dit ontwerp is gezegd (de ministers hebben nog niet gesproken) mogen wij als vaststaand aannemen dat de inrichting zoo als de minister die wil, de minst kostbare is van alle die aan de hand zijn gedaan. Ook de persoonlijke druk schijnt zwaarder dan zjj is. in vredestijd zal die druk minder zwaar zijn dan die van de tegenwoordige schutterijwet van 1825 en de militiewet van 1861. Tot nog toe was ons leger 60000 man sterk. Dat is ontoereikend voor eene goede landsverdediging. Volgens de wet Bergansius zouden wij krijgen een veldleger van 45000, een bezettingsleger van 30000 manvoorts 20,000 depot en 20000 reserve. De land weer telt 50000 mande. zeemacht 3000. In t(jd van gevaar heeft rner. nog een aaö- vullingsreserve van 40000. In 't kwaadste geval dus 200,000 soldaten van de 500,000 weerbare mannen tusschen de 20 en 33 jaar die ons land telt. Bq de loting wordt aangewezen of de milicien zal dienen 12 maanden (18 maan den bij de bereden wapens)of bij de de pots met 3 maanden dienstof bij de aan vullingsreserve zonder dienst. Naar de nieuwe wet zullen de miliciens krijgen 8 jaar dienst in het leger en 5 jaar in de landweer. Reeds op 28-jarigen leeftijd is men dus van dienst; thans is dit pas op het 30ste jaar zoo. Niemand zal zich echter verbeelden dat de milicien 8 jaar in de wapens is. Hij dient slechts een jaar; en wordt in de volgende jaren, evenals nu, voor enkele weken opgeroepen. Van 't 33ste tot het 50ste jaar gaan zij bij den laruistorni. Wat de verdediging der wet betreft, bjj de antirevolutionairen begint het weifelen plaats te maken voor partij kiezen. De heer v. Wassenaar die de wet verdedigde kon digde een voorstel aan om het wonen in de kazerne niet verplichtend te stellen. Wjj juichen dit denkbeeld zeer toe. Reeds in 1889 hebben wij er op gewezen dat de afkeer van het kazerneleven kan worden getemperd door den milicien te vergunnen, na afloop van zijn dienstverrichtingen zich te verwijderen uit de onhuiselijke, en dies ongezellige kazerne en hem het recht te geven de verrichtingen waarin niemand hem commandeeren mag, als eten, slapen, enz. ook buiten de kazerne te doen. Hebben wij voor onze kinderen christe lijke scholen gebouwd, gaat het voorstel van den heer v. Wassenaar door, dan zullen wij met dezelfde toewijding christe lijke logementen voor hen bouwen, om allen te ontvangen. Wij hopen dat de minister dit denkbeeld overneemt; en dat zekere partij, die nogal met examens dweept, aan deze permissie niet de voorwaarde verbinde dat de aanvrager zich aan een examentje moet onderwerpen. De gelegenheid moet voor iedereen open zijn. Wij hebben dus wel wat meer hoop gekregen dat de antirevolutionaire partij het met de regeering eens wordtnatuur lijk de antimilitaristen onder hen uitge zonderd. Of de «liberalenj>, volgens of in spijt van het advies van «De Liberale Unie», doen (zullen, is nog niet te zeggen. In ie Ier geval mogen van de zestien di.e tot heden het woord voerden, vier als voorstanders geboekt worden, n. 1. de hh. Rooseboom, Rutgers, Roëll en v. Karnebeek. Toch bluft wel degelijk het gevaar bestaan dat van «liberale» zijde om minder edele redenen de wet wordt afgemaakt. Maar er is onder scheid tusschen «liberalen» en liberalen. De eersten mogen wij niet vertrouwen de redenen daarvoor liggen voor het grijpen. Wij blijven immer hopen dat de minister eene meerderheid vinde voor zijn voorstellen en dat uit alle drie de partijen zich aan sluiten bij het advies der liberale Unie. Zoo alleen kan de wet eene nationale wet worden. Den 26 April jl. herdacht de afdeeling Vlissingen van den R. K. Volksbond het 3 jarig bestaan van den Bond. Als feest redenaar trad op de ZeerEerw. Heer P. Peters, Pater Redemptorist te Rozendaal. Aan een verslag in een katholiek blad van zijne rede over de sociale quaestieont- leenen wij het volgende Na eerst te hebben aangetoond, hoe de strijd tusschen de hoogere en lagere klas sen der maatschappij te allen tijde is ge voerd, gaf de eerw. spr. vooral tweè redenen aan, waarom die strijd in onze eeuw, en bovenal in onze dagen zulke schrikbarende afmetingen heeft aangenomen. Men kan dien strijd aan vele oorzaken toeschrijven; doch vooral wilde de eerw. spr. doen uit komen, hoe uit het liberalisme het socia lisme geboren is; hoe het liberalisme de bron en wortel is, waaruit het socia lisme voortkomt. Het liberalisme toch verspreidt onder het volk en in de maat schappij het ongeloof, door de leeraren; de vrije gedachte, de vrije moraal, de scheiding van Kerk en Staat, het neutraal, godsdienstloos onderwijs, de vrijheid van drukpers, de vrije liefde, de verbreekbaarheid van den band des huwelijks. Vervolgens toonde de eerw- spr. aan, hoe de mensch, als eenmaal het geloof uit zijn hart verbannen is, gedreven wordt tot gemor en ontevredenheid over zijn minder begunstigd bestaan, en tot jaloerschheid over het betere lot der rijken. Het ongeloof legt dan zelf dezen kreet op zijne lippen laÏpropriétéjC'estle vol, eigendom in diefstal. De liberale beginselen dreven de regeerin gen ertoe, de Kerk en bare bedienaren in hunne heilvolle werking tegen te gaan, de Kerk en hare priesters te vervolgen. Deze vervolgingen onttrokken het volk aan de werking der priesters en wierpen het in de handen des ongeloofs en der socialistische opruiers. De ondjrvinding heeft dan ook geleerd, hoezeer het socialisme onder de katholieke bevolking van Duitschland veld wongelijk wij zien uit de laatste algemeene verkiezingen voor den Rijksdag, Het liberalisme verkondigt de souverei- niteit des volks, volkomen gelijkheid in rechten en plichten van alle menschen. Dit voert het volk er toe, alle vorsten als tyrannen te beschouwen, alle gezag als tiranni,e vandaar de kreetl'autörité est la tirannie. Dit verklaart de haat en wrok der socialen tegen vorsten en koningen. Een tweede oorzaak van het socialisme stipte de eerw. spreker in 't kort aande demoralisatie der meergegoeden, de hoog opgedreven weelde en zucht naar zingenot der bezittende klasse. Dit doet den rijke de beurs sluiten voor den arme om ze alleen te openen voor weelde en genot. De rede werd warm toegejuicht. Zou dit een bewijs van instemming beteekenen met het boven aangehaalde? Dan hebben wij goeden moed dat de katholieken te Vlissingen bij de naderende verkiezingen den strijd tegen het liberalisme ernstig zullen helpen voeren. Door het liberalisme af te breken weer staat men tegelijk het socialisme. Beide zijn loten van eenzelfden stam. Een goed belastingstelsel. Terecht oordeelt de heer Hugo Muller, een woordvoerder der radicalen, dat de accijnzen, behoudens dip op wijn en sterke dranken, in een goed belastingstelsel niet thuis behooren, al kunnen ze niet alle tegelijkertijd worden afgeschaft. Een begin moet er gemaakt worden met de afschaffing Yan accijnzen op zout en zeep. De suiker- accijns mag niet gehandhaafd blijven niet 0mdat suiker een uitnemend voedingsmid del is, maar omdat voor goed moet worden gebroken met het stelsel van bescherming der beetwortelsuikerfabrieken. Spreker behandelde ook de patentbelasting, af te schaffen, behoudens het patentrecht voor naamlooze vennootschappenen ging vervolgens in den breede na de bezwaren die aan de personeele belasting in haar tegenwoordigen vorm kleven. De grondslag naar deuren, vensters en haardsteden dient geheel te verdwijnen; die van huurwaarde en meubilair moeten vereenigd worden; terwijl winkel, kantoren en dergelijke loka len behooren te worden vrijgesteld. De grondslag van dienst- en werkboden deugt alleen voor zoover het de dienstboden be treft; terwijl wat paarden aangaat, alleen de weeldepaarden grondslag voor belasting mogen uitmaken. Met dit alles kunnen wij ons vereenigen. Jammer dat de spreker hiervoor in de plaats een progressieve rijksinkomstenbelasting wenscht te geven, en een verhooging van successiebelasting, twee maatregelen die in gestrengheid en hardheid de af te schaffen maatregelen nog overtreffen. Het spreekwoord «makkelijker gezegd dan gedaan» zal ook hier wel waar zijn. 1 Mei '91. Goes. De antirevolutionaire kiesvereeni- ging «Voor Nederlaud en Oranje» hield Woensdagavond vergadering, ter bespreking van het concept program. De vergadering te half acht begonnen, was te half tien geëindigdzoodat eene grondige bespreking onmogelijk, eene vluchtige behandeling noodzakelijk was. Een amendement op punt 2 strekkende om aan te dringen op eene proportioneele vertegenwoordiging, dat als het meest billijke stelsel werd aange prezen, dewijl er geen stemmen bjj verloren gaan, werd dan ook door den voorsteller ingetrokken, dewjjl hij, daartoe uitgenoodigd, geen kans zag in zulk een kort oogenblik de werking van een proportioneel kiesstelsel te verklaren, en de vergadering dit blijkbaar i.oodig achtte om over de billijkheid er van te kunnen oordeelen. Als afgevaardigden naar de deputaten- vergadering zjjn aangewezen de hh. J. Bujjse (stemg.) M. de Jonge Jz. (plaatsv. stemg.) en G. M. Klemkerk. Vooraf waren de hh. J. Donner en M. de Jor.ge Jz. als bestuursleden herkozen. Na de Joni-verkiezingen zal ons blad in ietwat grooter formaat verschijnen; zonder prijsverhooging. Deze maatregel is nood zakelijk gebleken door het toenemend debiet van ons blad. Benoemd tot geneesheer te Wemel- dinge de lieer Dikkenberg, arts te Middelburg. Middelburg. Woensdag 6 Mei marktdag. Die zich voor bet dienstjaar 1891/92 van een jacht- of vischacte willen voorzien moeten zich daartoe van 15 tot 30 Mei aanmelden. Het kohier voor de hondenbelasting ligt gedurende 14 dagen aldaar ter lezing. Bjj kon. besluit is G. H. Verboon be noemd tot burgemeester van Ierseke; en mr. P. W. v. Alphen griffier bij het kan tongerecht te Delft tot kantonrechter te Hulst. Zuidzande. In de algemeene vergadering der stemgerechtigde ingelanden der Wa tering Cadzand werd het plan van den heer Hennequin, inzake het aanleggen van een net van harde wegen, aangenomen met 66 tegen 32 stemmen. (M. C.) In de Woensdag te Zierikzee' gehou den algemeene vergadering der Zeeuwsche Spoorboot-maatschappij werd de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 134 per heel en op f21,50 per half aandeel. Als commis saris werd herbenoemd de heer mr. L. A. Bijbau te Coljjnsplaat. (Z. N.) Benoemd tot plaatsvervangend djjkgraaf van den Willem Adriaanpolder dhr. L. v. Oeveren. De ministers van waterstaat, kolo niën en financiën hebben een commissie ingesteld cm van hun advies te dienen bij het onderzoek der vraag omtrent de door Nederland, in verband met de opzegging van verschillende met vreemde mogend heden besloten handelstractaten, in de naaste toekomst te voeren handels politiek. In die commissie zit o.a. dhr. G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp. Benoemd tot rijksveldwachter 3e kl. (jachtopziener) te Waterlandkerkje B. J. v. Besooijen gepasporteerd marechausseé, thans agent van politie te Elburg. Tholen. Woensdag namiddag had op de haven alhier een ongeluk plaats; een op passend werkman bezig met het graven van grond achter de te vernieuwen be schoeiing, kreeg doordat een werkman wat onvoorzichtig met een zware plank omging deze op het been, hjj viel de haven in waaruit hij bewusteloos met gebroken been werd opgenomen. Te Enschede is uit Westfalen bericht on'vangen dat tengevolge der werkstaking vooreerst geen kolen meer afgeleverd worden. Te Rozenbnrg zoo meldt het N. v. d. D. kan men het vreemde geval zien dat een merrie een kalf zoogt. Pleegmoeder en kind schjjneo bijzonder op elkaar gesteld te zjjn. Te Yalkenswaard heerschen de maze len zeer hevig. Er zjjn huisgezinnen waar reeds 3 en 2 kinderen stierven. De school is voor onbepaalden tijd gesloten. Een vrouw te Rotterdam, die in het begin van de vorige week aan de politie niededeeling deed, dat zij pjjn had, doordat z.ij een gulden had ingeslikt en daarom in het ziekenhuis werd opgenomen, is door geneeskundige behandeling werkelijk bevrjjd van een gulden, maarniet éen gulden stuk was het, dat zij inslikte, doch vier kwartjes waren het, die door haar keel waren verdwenen en dan ook te voorschijn kwa men. Toen zij op het vreemde verschijnsel gewezen werd, antwoordde zjj lakoniek «Ik heb in de Pauwensteeg gesproken van een gulden, welnu, vier kwartjes maken toch ook een guldendan had de inspecteur mjj beter moeten vragen.» De Werkman, (Chr. Volksblad) breekt een lans voor de afschaffing van het gebruik om een begratenisplechtighetd met gastmaal of drinkgelag te besluiten. Het blad ver haalt het volgende Het was op een dier dagen, dat er in een buurt van ons dorp een droevig sterfgeval had plaats gehad. De overledene was een weduwe en zij liet een zevental kinderen achter, waarvan een paar nog geheel hulpbehoevend. De leeraar van het dorp vas oud an vermocht geen zware en vermoeiende werk zaamheden meer te verrichten, en zoo waren er al jaren voorbijgegaan, dat er van die zijde in de huizen der droefheid geen troostwoord werd gehoord of een heenwijzing naar Hem, die gekomen is om treurenden te troosten. Een eenvoudig man had zich aangeboden om een hoofdstuk uit den Bijbel voor te lezen, een kwartier voordat het lijk door de buren zou worden weggehaald. De familie zat diep bedroefd rondom de kist geschaard en luisterde aandachtig naar de goede woorden, die hun werden voorgelezen. Daar begon de klok te luiden, eenige mannen komen binnen, schroeven de kist dicht en voort ging het met het lijk, gevolgd door de geheele familie, i mannen, vrouwen en kinderen. Om één len aan de. )0. !5. 0, i0 0. I. I, Je b-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1