BIJVOEGSEL DE ZEEUW" in KEKK- EN SCIIOOLNIEIIWS. tUXHISZAliKV Gemengde Berichten. to INGEZONDEN STUKKEN. behoorende bij van Zaterdag 18 April 1891. - 17 April '91. Bruiuisso, 13 April. In de lieden gehouden vergadering der antirevolutionaire kiesver- eeniging is met algerneene stemmen candi- daat gesteld voor de a. s. kamerverkiezing dhr. mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam. Tot afgevaardigden ter vergadering der Centrale kiesvereeniging voor dit district zijn gekozen de lib. C. Ilage, N. J. Bast- meijer en H. J. P. Beaufort. Bruinisse. In de Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering is met algerneene stemmen tot gemeente geneesheer benoemd de heer J. A. Spruijt, arts te Leiden. De katho'ieke kiesvereeniging Reek* en Orde te Amsterdam heeft in eene ver gadering waar het bekende concept staal kundig program zou worden behandeld, met 99 tegen 93 stemmen de vraag ont kennend beantwoord, ot een program voor de katholieke partij zal worden vastgesteld. De behandeling van het concept-program verviel dus. Na deze beslissing verklaarde een deel van het bestuur zijn betrekking neder te leggen. Den brigadier titulair ij de rijksveld- wacht jachtopziener C. Mouton te Water landkerkje is op verzoek eervol ontslag verleend. De vivisectie en hare bestrydingof liever de noodzakelijkheid harer bestrijding j dit was hel onderwerp waarmede de heer J. Buijse, Woensdagavond in het lokaal van «Ken den Heer» te Goes voor een klein maar aandachtig gehoor optrad. Spreker maakte de beteekenis duidelijk van het woord vivisectie (snijden in het levende) hij noemde tal van proeven door de ge neeskundige wetenschap genomen, die allen onder dien vreemden naam worden samen gevat en die de een al gruwelijker dan de ander, volgens getuigenis der vivisectoren tot niets nut waren. De weinige diensten die de vivisectie aan de genees- en heelkun dige wetenschap heelt bewezen, kunnen niet in de schaduw staan van al de beest achtige, duivelsche wreedheden, op de edelste onzer huisdieren en andere dieren gepleegd, en die geheel geen of een foutieven uitslag hadden: zoodat de geneeskunde niet zelden de resultaten door vivisectie verkregen moest verbeteren. Spreker wees op de noodzakelijkheid d.it alle christenen zich vereenigen om dien gruwel te weerstaan, ter wille van de dieren niet alleen, maar ook ook ter wille der studenten, wier zedelijk gevoel doordergelijke proefnemingen wordt verstompt. Vooral zij die nog hechten aan de uitspraken van Gods onfeilbaar Woord nog gelooven aan de komst van het Godsrijk, waarin nergens meer leed zal worden gedaan «op den gan- schen berg mijner heiligheid», moeten de Vivisectie in den naam Gods bestrijden. Maar niet alleen den gruwel der Vivisec tie, alles wat in ons Staats hooger onderwijs van den eeuwigen grondslag is afgeraakt, dient weêrstaan. En waar het den straks meer naar het Radicalisme gedreven Staat onmogelijk zal blijken het onderwijs op alle drie zijne terreinen aan den Christus terug te geven, daar zij vrij christelijk onderwijs leus voor allen die Gods Woord en de Gerefoi meerde belijdenis metterdaad liefhebben. Ds. Huet, den spreker dankende voor zfjne voordracht, wees er op dat deze niet genoeg de lichtzijde der Vivisectie had doen uit komen, namelijk dat zij oorspronkelijk ge schiedde om de lijdende menschheid te hulp te komende heelkunde heeft wel degelijk verplichting aan haar wat trouwens door den spreker niet ontkend was. Toch verwacht ds. H. dat deze voordracht vruchtbaar zal zijn want de onbeschrijfelijk zondige liefhebberij der Vivisectie kan|niet verdedigd worden. De bestrijding er van heeft zijn hartelijke sympathie. Z Eerw. eindigde de samenkomst met dankzegging. Enkelen der aanwezigen traden als lid toe. De contributie bedraagt slechts minstens 25 cent per jaar. Ned. Herv. Kerk. Twaalftal te Zieriksee fvac. v. Belkum) de predikanten S. L. v. Stein Callenfels te lieerde, P. K. Dommisse te Gapinge, L. H. F. Faure te Rheden. J. W. Gunning te Eerbeek, P. C. A. Ualffm.ui te Koüde- kerke, F. J. Heineman te Alblasserdam, D. J. C. Heldring te Iloendetloo, N. Jolles te Beusichem, H. M. van Nes te Woudenberg, J. Ossewaarde te Sluis, A. S. Talma te Ileinenoord en H. Zeijdner te Vollenhove. M. C. De gemeente te Borsele heeft met 36 van de 46 stemmen het beroepingswerk, enz. weder aan den kerkeraad opgedragen. De gemeente Biezelinge verleende (met slechts één stem tegen) dit recht weder aan de stemgerechtigden. Van de 90 manslidmaten te Heinkenszand kwamen 30 waarvan 18 zich verklaarden voor het beroepingswerk enz. door den kerkeraad. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Haulerwijk door ds. G. Sybesma te Veenwoudsterwalvoor Melis- kerke door ds. C. J. I. Erigelbregt te Andel. Heinkenszand. De voordracht voor een onderwijzeres bestaat uit de dames J. van Weele te Nieuwdorp, L. Visser te Ellemeet, L. M. v. Gorcum en E. F. M. L. Janssen beiden te Middelburg. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens beleediging C. P., 19 j., koopman, Mid delburg, en B. V., 45 j., Belg. loods, Vlissingen, beiden tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling J. van H. 17 j., en A. L. L., 20 j., boerenknechts, Groede, en K. v. d. G., 18 j.visscher, Arnemuiden, de le tit 1 m. en de 2e en 3e beiden tot 7 d. gev., en W. V., 18 j. landbouwer, Zou- telande, tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstal-. J. J. S., 13 j. en J. A. S., 12 j., beiden Terneuzen, ieder fut f 1 b. s. 1 d. b.; verstoring der godsdienstoefening I. v. G., 18 j., en G. v. G., 26 j., werklieden, Retranchement, ieder tot 14 d. gev. In zake J. M., 40 j,. spekslager, Ter Neuzen appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij terzake eener overtreding van Zaamslag is veroordeeld tot fl b. s. 1. d. h., is het hooger beroep ontvankelijk verklaard en met te niet doening daarvan, het vonnis a quo bevestigd. Allen in de kosten, de laatste ook in die gevallen op het hooger beroep. Vrijgesproken is: J. M. 19 j,. visscher, Arnemuiden beklaagd van mishandeling. -- Het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde den brigadier-majoor der rijksveldwacht te Tholen C. V. wegens verduistering tot 2'/4 jaar gevangenisstraf en diens zuster D. V. wegens heling tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maan den. die zij in preventieve hechtenis door bracht, in mindering komen. Het vonnis der Zierikzeesche rechtbank legde den brigadier-majoor drie jaar en zijne zuster acht maanden gevangenisstraf op. Middelburg. Er werd al zeer weinig belang stelling betoond in hetgeen verhandeld zou worden op de heden alhier gehouden algernee ne vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van Tuinbouw in Zeeland. Slechts een gewoon lid was aanwezig. Uit het door den penningmeester over gelegde verslag bleek dat de finantiën in bevredigenden staat verkeeren en een saldo van ruim f 276 aanwezig is. In de periodieke aftredingen werd voorzien door de herkiezing van de beide bestuursleden de HH. Mr. A. P. Snouck Hurgronje en F. D. Sprenger. Werd besloten afwijzend te beschikken op een verzoek tot toetreding als lid van de Nederlandsche Maatschappij van Plant kunde, wijl men de daaraan verbonden contributie liever in eigen kring besteedde. Besloten werd zich te wenden tot H. M. de Koni ïgin-Regenles met het verzoek dat het H. M. moge behagen als Beschermvrouwe der Yereeniging op te treden, in plaats van wijlen haar koninklijken Gemaal. Te Middelburg heeft zich een com missie gevormd, die zich ten doel stelt omstreeks pinksteren, a. s. een tentoonstel- ling te houden van oud porselein en aar- dewerk. Door het bestuur van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen is daartoe beschikbaar gesteld het nieuw gebouwde bibliot heekgebou w. Een hofstede te Hora (Limburg) is gisterennacht een prooi der vlammen gewor den. Di ie koeien en een paard kwamen in de vlammen om en de eigenaar bekwam levensgevaarlijke brandwonden. In de gemeente Sclierpenisse heerscht influenza in hevige mate; verscheidene volwassen menschen zijn er door aangetast, m ar vooral onder de jeugd zijn veel pa- tienten, zoodat er van de thans schoolgaande kinderen een groot deel wegens ziekte absent is. Sclierpenisse. Tengevolge van den lagen prijs, die dit jaar voor de suikerbieten be taald woidt en van de min gunstige be palingen in de contracten, zijn er door de agenten te Scherpenisse, weinig gemeten grond gehuurd kunnen worden. De land bouwers bepoten nu de meeste hunner akkeis, voor bieten bestemd, met aardap pelen, zoodat men zonder buitengewone omstandigheden van ziekte of anderzins in den eerstvolgenden herfst een groote hoe veelheid van dit product verwachten kan. Uit de gevangenis te Johannesberg ontsnapte dezer dagen eer, kaffer, wiens beschrijving in de staatscourant aldus luidt Een zoeloe, 5 voet dO duim hoog, een lidteeken nabij de rechterborst, een lidteeken midden op de borst, drie kleine lidteekens op de linker ribbenzes medicinale merken op den linker schouder verscheidene lid teekens op den linkerarm en elleboog, verscheidene lidteekens op den rug, en een lidteeken drie duim lang achter op den rechter schouder. Dit is met recht een geteekende. Te Ostersander (Oost Friesland, is een woning afgebrand, waarbij de vader van den eigenaar in de vlammtn omkwam. De eigenaar is toen in hechtenis genomen onder verdenking von zijn vader vermoord en daarna het huis in brand gestoken te hebben. Dat de bende Zigeuners, die voor eenigen tijd beproefde onze grenzen over te trekken, niet onbemiddeld was, blijkt hieruit, dat ze den maréchaussees te Nieu- weschans f 1000 boden, indien dezen hen er over lieten trekken. Toen de maré chaussees dit van de hand wezen, beproefde ze met geweld verder te komen, zoodat men hun de wapens moest toonen. Te Arum geraakte een vjjfjarig kind dat bij den weg speelde onder den stoom tram. Het kind werd een arm en een been afgereden. Te Zaltjsommel werd aan boord van een vaartuig de schippersvrouw ten gevolge van het springen van het vliegwiel der lier, door een stuk ijzer der mate aan het hoofd gewond, dat zij terstond overleed. Het stoomschip Galand van de N. A. S. M. van New York naar Amsterdam is te Dover binnengeloopen met ingedrukten boe Het vaartuig is in aanvaring geweest met een EngeDch stoomschip dat zonk doch de passagiers werden op de Galand over gebracht. Een der voornaamste families van Stuttgart gaf onlangs een avondfeest, waarop onder andere hooge gasten ook een prins was genoodigd. Men was 's avonds nog bezig alles voor het feest in gereedheid te brengen, toen de prins reeds verscheen. Hij bemerkte dat hij te vroeg was, en besloot in de schemering nog een weinig voor het huis op en neder te wandelen. Plotseling kwam een feestelijk opgeschikt dienstmeisje uit het huis naar hem toe, drukte hem een pakje in de hand, dat, zooals later bleek, een groot stuk worst en geld bevatte, en riep gejaagd: «Vandaag kan je niet komen, mijn volk geeft een feest, waarop zelfs prins komt; dus dan maar morgen!» Met deze woorden drukte zij den prins een paar klap pende zoenen op de wang en ging spoedig het huis weder in Hoofdschuddend ging Je prins verder en zag een eindje verder een soldaat staan, die in zijn mantel gehuld, «sehnzüchtig» naar het keukenraam van het huis zag. 'De prins vroeg hem of de geliefde zijns harten «achter de traliën van dat venster» placht te vertoeven. Toen de soldaat toe stemmend antwoordde, liet de prins het pakje zien er bij voegend, dat dit misschien aan hem geadresseerd was. «De schenkster heeft mij verzocht, je te vragen of je morgen wou komen, daar zij vandaag door het feest nietjkan.» «Dank u zeer, zoo is'tin orde, dan kom ik morgen terug,» riep de verheugde soldaat uit. «Zij heeft mij nog wat gege/en,» ging de prins voort, «maar dat kan ik je niet overbrengen.» «O, dat kunt ge houden, ik heb voor vandaag al meer dan genoeg. 's Avonds op het feest vertelde de prins zijn avontuur. Men begrijpt hoe er om gelachen werd. De w(jnproductie van het dep. Charente bedroeg in de laatste acht jaren gemiddeld 156,521 hectoliter, die 19.615 hectol. cognac opleverden. Gedurende datzelfde tijdvak werden jaar lijks ongeveer 4 millioen gallons naar En geland gezonden. Neemt men den uitvoer naar alle andere landen der aarde tezamen slechts even hoog, dan verkrijgt men totaal 8 millioen gallons, is 363.626 hectoliter De uitgevoerde «cognac» is dus zoo om en bij achttien maal meer dan de productie kan bedragen. Het wordt hoe langer hoe duidelijker door dergelijke sprekende statistieke opgaven, zegt het Maandblad tegen Vervalschingdat het publiek,-indien het voor weinig geld «cognac» verlangt, eenvoudig een mengsel van spiritus en cognac ontvangt, en bij de bekendheid der genoemde feiten en het zeer algerneene van het begrip «cognac» (behalve Fransche, bestaat er o.a. Kaap^che en Duitsche« cognac» inderdaad niet veel anders verlangen. Een hoofdzaak blijft, dat geen overmaat van foezel of andere bestanddeelen, welke tot de scha delijke gerekend worden, in den cognac voorkomen en daarvoor zal een strenge controle steeds noodig zijn. De stand der stemming te Geeste- münde voor een lid van den Duitschen Rijksdag is dat Bismarck, de oude vervolger der socialisten, in herstemming komt met den socialist Schmalfeld; een sigarenmaker. Bismarck had 7000, de ander 4000 stemmen. Een passagier in een sneltrein bij Beilijn beging Zaterdag een vergissing die hem duur te staan kwam. Hij wilde het verwarmingstoestel in zijn waggon temperen en draaide bij ongeluk aan het remtoestel, met het gevolg dat de trein stilstond. Bij onderzoek bleek 's mans vergissing waarvoor hij 30 mark boete moest betalen. Twee oplichters |uit Parijs, Janvaux en Willette, die aldaar een kantoor hielden en de lichtgeloovigen tot het deponeeren van geld bij hen verlokten door hun 180 pet. te beloven, zijn te Brussel gevat. Zij hadden het hazenpad gekozen en 800,000 francs medegenomen. Bij een hevigen brand in een woon huis te Laeken zijn vier personen in de vlammen omgekomen en verscheidene andere gewond. Te Berlijn is een nieuw «leger» op gericht, dat, wat het doel betreft, echter niets met het Hei!sleger| gemeen heett. Het is «Leger des vredes» genaamd, maar geheel op militaire leest geschoeid. De «generaal» is iemand van 25 jaar, koopman te Berljjn. Uit een particulier schrjjven ontleenen wij het volgendeLn het zuiden van den Noord-Amerikaanschen Staat Michigan ligt het plaatsje Decater (spreek uitDiekeeter,) genoemd naar den Holl. grondeigenaar De Kater. De bevolking bestaat bijna uitsluitend uit Hollanders en groeit ook door voort durende aankomst van landverhuizing sterk aan. De bodem bestaat uit zware kleigrond en is uitnemend geschikt voor het planten van selderjj. De inwoners van Decatur leven dan ook voornamelijk van de teelt dezer groente, die in Noord-Amerika niet als toekruid gebruikt wordt maar ook voor het bereiden van pillen, want de selderjj schijnt een heilzaam middel b\j leverziekten te zijn. De selderij vindt steeds een goede markt. De Amerikanen leggen zich overigens weinig op de teelt der selderij toe. \l. Crt. Te Moskou en in de omstreken van die stad moet eene algerneene joden verban ning hebben plaats gehad. Hetzelfde zou gelden van Kiew, waar de Grieksche kerkelijke overheden de aanwezigheid der joden heiligschennis hebben verklaard. De politie voert iederen nacht eene razzia in de jodenwijken uit; degenen, die geen ver- blijfpas hebben, worden in den kerker geworpen, om, na de straf te hebben onder gaan, naar hunne geboorteplaatsen terugge voerd te worden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur Vertrouwende op uwe onpartijdigheid ben ik zoo vrij u te verzoeken het volgende nog te plaatsen Las X. Y. met veront waardiging mijn stuksken in uw blad no. 80, met verbazing nam ik kennis van het zijne in uw blad no. 83, waarboven «treurig» staat gedrukt. Met verbazing omdat het mij niet duidelijk is waarom ik me de verontwaardiging heb op den hals gehaald van X. Y., (dien ik wegens onbekendheid met geen anderen titel kan aanspreken) ook omdat ik niet begrijp waarom boven zjjn stukje het woord «treurig» staat. Is het treurig dat schrijver van dit stukje het gewaagd heeft op te komen teger. wat de heer Visser schreef, of is het treurig k, te n. S- ïi. ice

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5