ilDICk- ISA SCUOOLXIËUWS. Gemengde Berichten. Overziclil van Verkoopingen. »er als voor het middelbaar onderwijs, de maanden Augustus en September; voor middelbaar onderwijs in hand- en chtlynig teekenen en de perspectief, voor ;er onderwijs in het handteekenen en voor t boetseeren in Augustus en September; e voor middelbaar onderwijs in de wis- natuurkundige wetenschappen, boek- >uden, Nederlandtche taal- en letterkunde- ischiedenis, aardrykskunde, staathuishoud- ïnde, statistiek, staatsinrichting en schoon- hryven, zoomede die voor lager onderwijs de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet het lager onderwys, in November en ecember. Het tijdstip, waarop zy, die zich aan deze camens wenschen te onderwerpen, zich lartoe zullen behooren aan te melden, zal ader worden bekend gemaakt. Te Keulen is, na een gevaarlijke ïaagoperatie te hebben ondergaan, op 34- rrigen leeftijd overleden de heer J. E. baron Olne, lid der Tweede Kamer voor Roer- rond. De centrale a. r. kiesvereeniging te Volvega heeft voor de aanslaande verkie- ng candidaat gesteld niet den heer Okma, ftredend lid, maar den heer A. Brumnrel- amp te Groningen. Ned. Herv. Kerk. Grijpskerke. De heer B. Zoete beroepen redikant bij de Hervormde gemeente alhier leeft Zondagnamiddag zijn intreerede uit- ;esprcAen naar 2 Corinten 5 vers 18 tot 21 les morgens tot zijn dienstwerk bevestigd e zijn door ziju broeder ds. D. Zoete van iuawoude welke voor die gelegenheid tot skst had gekozen Mattheus 24 vers 35b. Aan de handenoplegging namen deel met en bevestiger ds. J. O. K. Nonhebei van ie, ds. C. W. A. Nonhebei van Aagtekerke n de consulent ds. Boomer van Ritthem. Westkapelle. Bij de gisteren gehouden ienjaarlijksche stemming volgens art. 6 van iet Synodaal reglement door wie de beroepen ran predikanten, benoeming van ouderlingen inz. zal plaats hebben, werd met 64 stem- nen beslist dat dit zal geschieden door den ;erkeraad. Er verklaarden zich 37 stemmen roor het kiescollegie. Goes. De voordracht voor de benoeming fan een commandant der dd. schutterij, n plaats van wijlen majoor Soutendam jestaat uit de hh. Ph. M. v. d. Mandere, majoor tit. der rustende schutterij, oud- Je luitenant bij de infanterie W. v. Dijk loofdcommissaris van politie, auditeur bij ie dd. schutterij en J. J. Ochtman wet houder alhier. Kruiuiugen. Zaterdag hielden enkele vee houders eene vergadering tot het bespreken ier wenschelijkheid om eene veevei zekering >n het leven te roepen. In beginsel werd langenomen eene zoodanige vereeniging tot stand te brengen, doch daar te weinig be langhebbenden aanwezig waren, kon men verder geen besluiten nemen. Alleen werd nog besloten Zaterdag 25 April eene verga ring te houden en alsdan een ontwerp-re- glement ter tafel te brengen. Zuamslag. Aan den heer A. van Dikshoorn s op verzoek eervol ontslag verleend als leurmeester van slachtvee te dezer plaatse, m in diens plaats benoemd de veldwachter W. van Petegem. Kats. Men deelt ons als eene zeldzaamheid mede, dat hij, die Zaterdagmorgen zoo tus- schen zeven en acht uur naar Colijnsplaat ging op de weide van den landoouwer Meu- lenberg (halfweg van Kats naar Colijnsplaat) vier ooievaars, die hier zelden of nooit voor komen, deftig kon zien wandelen. Kats. Alweder kwam hier een geval voor, dat een jongetje door onvoorzichtigheid zijn been brak. Was het laatst, dat een jongetje van zes jaar door het vallen van een zolder zijn been brak, thans geschiedde dit anders. Eenige kleine jongens waren aan het spelen op een wagen. Bedoeld jongetje liing van achter aan den zoogenaamden overloop, een ander jongetje trok aan zijn been, zoodat hij los moest laten, op den grond viel en zoodoende het been brak. Men ziet hieruit dus( dat het spel van kinders soms gevaarlijk is Weer van den drankTe Amsterdam kwam Zaterdagavond in de Kattenburger straat een man, als naar gewoonte dronken thuis. Zyn vrouw die hem naar zijn zin niet snel genoeg eten bracht, wierp hij een paar bloempotten naar het hoofd. Toen het kind lusschenbeide wilde komen om den dronkaard tot kalmte te brengen, greep deze een tang en sloeg die met zooveel geweld op het hoofd der kleine dat zij bewusteloos ineenzink. De tang was van den slag krom gebogen. Ie üudehorne was een veehouder aan een timmerman 160 schuldig, waaronder ook rente. Hij wilde echter geen lente betalen en de schuldeischer stelde zich toen tevreden met f 55 mits hij dadelijke betaling kreeg. Hij stemde hierin to?, telde f 20 neer en opende daarna zjjn portefeuille om, zoo het heette, het overige met bankpapier te betalen. Hij verzocht den timmerman in- tusschen de rekening voldaan te teekenen. Deze deed zulks, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehouder wist echter de rekening vast te krijgen en aan zijn vrouw te geven, die er de kamer mede verliet. Op een listige manier wist hij vervolgens zijn tegenstander buiten de deur te drijven en grendelde de huisdeur. Aan de politie verklaarde hij eerst dat hij alles betaald had, en dat de voldane rekening dit kon bewijzendoch op het laatst bekende hij het bedrog. Er werd p: oces verbaal opgemaakt, waarvan hij echter het einde niet afwachtte, hij vertrok met zijn vrouw naar Amerika. De landbouwer H. N. te Eksloo is in liet bezit van een tabaksdoos, een familiestuk. Op deze koperen doos vindt men twee landlieden afgebeeld, ieder met een paard, waarvan de een egt en de ander ploegt. In de verte ziet men eenige bosschage, eenige huisjes en een torentje. Ouder deze afbeelding leest men «41 wat den boer haeld uyt den velde, Het is voor pagten en ongelden». Aan de keerzijde van de tabaksdoos leest men het volgende versje, waarvan de letters met een scherp voorwerp zijn ingesneden: «Myn Doos staet voor een Vrient ten allen (tyde open, Maer niet voor alle Man, die op den (bedel loopen Of al te gierig is, om self Tabak te (koopen. Maer gy, stopt vry uw pyp, myn beste iKameraet, Of neemt een pruym er van, hy sal u §(wel behaegen, t op de Tong, de smaek (is sagt en goed, En is myn Doos eens leeg, ik durf het (dan ook waegen Te stoppen uyt uw Doos, als gy var. (my thans doet». De Marechaussee Jac. Braamse stand plaats Enschedé is bevorderd tot Brigadier Marechaussee bij dezelfde brigade. Een herbergier te 'sGravonhage zoo meldt de Avondpost trof dezer dagen bet buitenkansje, dat hij, op een twintigste lot in de Staatsloterij, een prijs trok van ongeveer achthonderd gulden. In jzijne begrijpelijke vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter, zijn briefje goed weg te stoppen. Toen hij het papiertje bij den collecteur te gelde wilde gaan maken, was het zoek, en toen de man, na een wanhopig zoeken, den collecteur met zijn verlies bekend kwam maken, bleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werk lieden gekleede personen ontvangen waren, 't Is der justitie nog niet gelukt, de dieven te snappen. Dr. Pierrottie, een Fransch geleerde, architect en ingenieur, reisde toen hij nog ongeloovig was door Palestina, met het besliste voornemen om de, onwaarheid van den Bijbel te bewijzen. Hij bezocht ook het door eenen steenhoop overdekte graf van Absalom, zat daar neder met het hart vol ongeloof en terwijl hij daar vertoefde, kwam er eene Arabische vrouw met haar klein kind aan, dat zij bij de hand hield. In het voorbijgaan wierp zij eenen steen op den hoop, die het graf van Absalom aanwijst, en gebood haar kind zulks ook te doen. «Waarom doet gij dat» Omdat hier het graf was van eenen goddeloozen zoon, die zijnen vader onge hoorzaam was.» «En wie was dat «De zoon van David,» hernam zij. Hij sprong op alsof een slag op hem was neergekomen. Hier was een Arabische vrouw, een Mohammedaarische, die waar schijnlijk nooit een exemplaar van de Heilige schrift had gezien en er ook geen woord van lezen kontoch hield zij aan deze aloude feiten vast en leerde zij haar kind om een steen te werpen naar het monument dat den naam draagt van eenen zoon, die tegen zijn vader opstond. Dr. Picrrotti had den By bel in de hand, zocht de geschiedenis van) Absalom op en toen hij die las, daagde erjjnieuw,licht voor hem. Dit was het eerste van de overtuigende feiten, die zulk eenen invloed op hem uit oefeneen, dat hij eindelijk het geloot om helsde, dat iiij eerst had willen uitroeien en zijn leven wijdde aan de verdediging en verklaring van de Heilige Schrift. Het «manna» dat verleden jaar Augustus bij Diarbekir in Zuid Azië gedu rende een regenbui uit de lucht viel en tot brood gebakken wtrd, is nu lioor Fransche wetenschappelijke mannen onderzocht. Het heeft den vorm van balletjes of hagelsteenen, is geel van buiten en wit van binnen en behoort tot de korstmossoorten, die algemeen op de bergen in Tartarije voorkomen. De reiziger Paroot heeft in '1828 uit Perzië proefjes van mar.na daar gevallen, in Europa medegebracht. Hij vernam dat daar de grond er twee decimeter hoog inee bedekt was, dat nieren er gretig van eten en dat zij door het volk werd opgezameld. -- Dinsdag 11. hebben te Chicago ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen. Twee groepen kiezers werden handgemeen, met liet treurig gevolg dat verscheidene personen gedood en vele gewond werden. Een klein ged'eelte van het meer van Genève of Lac Léman :was dezen winter bevroren, en eerst 1 April werd de stoom- bootdienst hervat. Bij zekere gelegenheid werd een weddenschap aangegaan, dat, zoo de gansche halvemaanvormige plas zich met een dikke ijskorst hatlde bedekt, het gansche menschdom er op zou htbben kunnen plaats nemen. Bij onderzoek bleek dat het meer bezit een oppervlakte van 573 millioen vierkante meter. Aannemende, dat drie personen plaats vinden op een enkelen dergelijken meter, zou bedoelde plas in het geheel 1 millard 719 millioen volwassen lieden kunnen bevatten. De aardbol wordt bewoond door bjjna l'/s millard. Het meer van Genève zou dus niet alleen in staat zijn, om allen te bevatten, maar nog bijna 328 millioen menschen op den koop toe De weddenschap was derhalve gewonnen. Vroeger meende men dat telefoondraden het. gevaar voor inslaan van den bliksem verhoogen. Dr. Ditman te Bremen heeft ontdekt dat zij integendeel het gevaar verminderen, en beter een gebouw bescher men dan de bliksemafleiders, omdat deze of niet behoorlijk zijn gesteld óf niet vol doende worden nagezien. In Spanje blijft het nog steeds on rustig. Vooral in Biskaye laat de toestand zich ernstig aanzien, reden waarom de re geering er troepen geconcentreerd heeft. In het district Bilbao heerscht mede groote agitatie onder de werklieden, die opgezet worden door de socialisten. De rechtbank van Yvetot heeft den abbé Debeulle tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op den kansel de fegeering en een landswet had gehekeld. De 1 rechtbank heeft echter de uitvoering van het vonnis geschorst, krachtens de dezer dagen afgekondigde wet van den heer Bé ïanger, waarbij, naar het voorbeeld van België, den rechtbanken de bevoegdheid verleend is, om in geval van eerste ver oordeelingen de opgelegde straf vyf jaar te schorsen en alleen bij recidive (herhaling der misdaad) binnen dien tjjd toe te passen. Te Antwerpen is een bond van arbeid sters opgericht, de eerste in België. Van de tabakwerksters lieten er zich 90 als lid inschrijven. De bond heeft zich gesteld onder de vaan van de arbeiderpartij. Dezer dagen zijn te Calais vier leden eener dievenbende gearresteerd, die voor namelijk op stoomschepen en in spoortreinen «werkten» en in den loop van eenige jaren ongeveer twee millioen gestolen hebben. Het hcofd is een zekere Pauwels, die bij Bristol een kasteel bezit en reeds vroeger in Engeland en Frankrijk werd veroordeeld. In het bezit der gauwdieven werden valsche sleutels, afdruksels in was, nagebootste sloten enz. gevonden. Voor de rechtbank te Bari is een proces begonnen, 't welk ongetwijfeld licht zal werpen op de Italiaansche geheime ge nootschappen. Er zijn 178 beschuldigden. Zij maakten deel uit van de Mala Vita, tot welke men enkel na proef werd toegelaten. Ue nieuw aangenomene moest onder eede beloven vader en moeder, vrouw en kinderen te verlaten om het genootschap te dienen. In dit genootschap werd ongehoorzaamheid met den dood gestraft. Het doel der ver eeniging was diefstal«Hij, die niets bezit», zoo luiden de fiaaie reglementen, «heeft het recht te leven ten koste van hem, die bezit.» Vele leden van de maatschappij zijn getatoueerd. Naar het schijnt, zijn er nog 220 leden van de Mala Vita, welke niet zijn aange houden. Generaal Booth heeft 800 acres (320 Hectaren) bouwland in Essex aangekocht voor de landbouwkolonie die deel uitmaakt van' zijn hervormingsplan. De gezondheids toestand van den generaal wordt beter. Dat men tot he len alle mogelijke zaken voor postzegels tracht in te ruilen is genoeg bekend, maar dat men er het huwe lijk bij betrok is nog wel niet voorgeko men. Men leest in een Engelsch blad thans de volgende advertentie«Een postzegel verzamelaar, bezittend 12544 stuks, wil huwen eene dame die ook verzamelt en in het bezit is van een «2 pence», blauw, Mauritus 1847! (N.B. Bovenstaand zegel is hoogst zeldzaam en wordt gaarne met 1506 tot i '2000 betaald.) Terwijl 50 jaar geleden in Palestina 8000 Joden woonden, zijn er thans 100 duizend, waarvan 40 duizend te Jeruzalem. Velen nunner hebben echter geen middel van bestaan. Er zijn 3 nieuwe Joodsche koloniën in wordingeen die 1000 huizen gaat bouwen ain den weg naar Bethlehem, een kleinere in dezelfde richting, en een derde van 400 huizen in de stad. Dinsdag 14 April. Goes, Oostsingel by Zandee 1 uur door not. Mulock Houwer. 3000 kilo weihooi van 1890, 2 stierkalvers, 20 kippen. Woensdag 15 April. Coli.insplaat, by Schikker door not, Noordijke 6 uur voor erven de Pree, lo, 7,t aandeel in de meestoof „de Eendragt' 3770 cA. 2o.een woonhuis, schuur, erf enz. groot 2 Aren bewoond door Goossen. ISeinkensr.and, 10 uur op de Doolman voor wed. Hoondert door not. de Ronde. Bresser, 1 zwart merriepaard 14 jr., 1 bruin, ruinpaard 7 jr., 3 melkkoeien, 1 vare koe, 2 2j. en 3 lj. runderen, 2 kalvers, 1 varken, 21 eenden, 30 kippen en hanen, huifwagen, nien wagen, langwagen met '/t in eenige ket tingen, gereedschappen, kast, mest, Donderdag 16 April. Vlisslngen, 8 uur in Café But door not. de Yos, 5 woonhuizen alle met bovenhuis en erven Flesschenstr. elk 87 cA. Voorts 2 nieuwe woonhuizen achter de militaire ge bouwen Badhuisweg. Te zien 6 April 10—12 en 2—4 uur. Kapelle, 12 uur by Hoogstraten door not. Gallis Merens, 13 loopvarkens. Vrijdag 17 April. Holijnsplaat, in de Patrijs door not Roelof 11 uur, de hofstede Gorsakker, mot 14.53.90 bouw- en weil. 2o. enverdeelde helft in het tiendrecht van veldvruchtenop 21.95.80 H., van wed. en kinderen de regt. West kapelle, 11 uur, 2 stukken eiken hout,Noorsche delen, scheepsdekdelen, brand hout. lerseke, 2 uur bij Wagenaar, 20000 twij felaars, 40000 groote zaaioesters, 40000 bo ven de gulden, 30000 beneden de gulden, 40C00 afsteeksels, 30000 oesters tot een gul den, 40000 van 1 cent enz., 15000 van f 1 tot boven de ryksd., 50000 afsteeksel '89, 31500 aangeslagen pannen '90. Inl. dhr. JPelle. Te bezichtigen bij dhr. de Blinde, Wemeldinge. Meliskcrke 10 uur en Higgekerke 1 uur door not. de Vos, nieuwe houtwaren, biggen en loopvarkens. Zaterdag 18 April. Krulnlngc, by Bouwens door not. Prins voor le Clercq 7 uur, huis en tuin 290 cA. Nieuwstraat. Woensdag 22 April. Zoutelande, 11 uur bij v. Vlaanderen door not. Huvers, 1 woonhuis, schuur enz. aan den grintweg 143 cA. 2o. 5440 cA. wei en bouwl. En om 2 uur 1 baatgevende melk koe, 3 geiten, varken, kippen, landbouwgerief. Oostkapelle, by Rooze door not. Tak 10 uur, 4 baatgevende melkkoeien, 2 kweek - kalvers, 2 schapen met lammers, 1 melk- geit, 2 mestputloopers, 20 kippen, drieling- menwagen onz. Draaihekkens, mustaards bouw-, melk-, zoldergereedschappeh, tafel kastje, klok, kachel, koperen ketels enz. Itoedekenskcrke, door not. Paarde- kooper Overman lOuur bij Verbeek, 40 loop varkens, 2 vette, 40 lj. schapen. Donderdag 23 en 30 April. Sluis, 11 uur bij Buysse Hotel le Roi voor erven de Smit door not. Lansen Croin, hofstedo, wei- en bouwl., huizen en tuinen. Vrijdag 24 April. 's Heer Arendskerke, 2 uur by de Ruijter door not. Pilaar, woonhuis, keet, bouwl. ran J. v. d. Plasse cA. Zaterdag 25 April. lerseke, bij Klaassen door not. Pilaar 3 uur, een woonhuis van J. Mol op Bekaf 61 cA. Woensdag 29 April. Wemeldinge, door not. de Vos by Steen- land 12 uur, broodbakkery enz. vroeger kof fiehuis Nieuwendijk by het kanaal, samen 283 cA. Vlisslngen, hofstede Warwijk door not. Tak 10 uur inspan van wed. v. Sluis, als 1 bruin 7j. merriepaard,8melkkoeien, 1 vaars, 1 geit, 2 varkens, 15 kippen, hond met hok, 2 menwagens enz., boomgaardladder, wa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2