IMKERIJ WINKEL, e Verkooping dag 29 April 1891. 1891. No. 82. Dinsdag 14 April. Vijfde Jaargang. rail Verkoopingeii. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEYITEN POSTWET. 25, Wintergerst f6,30 a ,90 a f 6 puike bruine boonen id. witte f 13 a 13,25. Paar- a 7,50. Kookerwten f 11.50 roolzaad op f12 gehouden. [1,10, f 1,30 a fO,- per kilo. 100 stuks. EN ADVERTENTIE. iVEMELDINGE an den Notaris J. DE VOS uren in het koffiehuis van Vemeldinge, van HUIS met mime GELAG- neldinge aan den Nieuwen- aal no 196, kail, sectie C en Erf, en 1085 Erf, samen 15 Hei a. s. en kantore van den Notaris. *te Kamer heeft de Ste- orpen met 32 tegen 14 ,erdag 11 April, t afspanningsplein Stations- -. Hollinann 10 uur, nieuw 4 kalfk., 3 kalfvaarzen, 10 ,j. runders, 4 3j. ossen, 2 af- lj. paarden, 1 veulenmerrie, mdag 13 April. Ie, voor wed. Woutersen 10 e Vos, inspan en meubilair, npaarden 17 en 5, id. merrie ■d 20 jr., melkkoe, jonge dito, enwagens, 3 ploegen, 3 eg- enz., stalgeaeedschap, kabi- bedden en toebehooren, ka- ;ilver, kleederen enz. half 11 bij Modderkreeke ide Bresser, lo. 186 A. 30 cA.. j West-Craaijertpolder. 2o. id. Ovezande in Hollestelle 4. Hollestelschen weg, alles Braam. Inl. dhr. Beekman len notaris te Heinkenszand. I. 1 uur bij Modderkreeke r, een woonhuis van J. West- ensdag 15 April, t, bij Schikker door not, ïr voor erven de Pree, lo, de meestoof „de Eendragt' woonhuis, schuur, erf enz. woond door Goossen. and, 10 uur op de Doolman ndert door not. de Ronde, t merriepaard 14 jr., 1 bruin. 3 melkkoeien, 1 vare koe, nderen, 2 kalvers, 1 varken, ;ippen en hanen, huifwagen, gwagen met '/2 in eenige ket- happen, kast, mest. nderdag 16 April. 8 uur in Café But door not. ïuizen alle met bovenhuis en istr.]elk 87 cA. Voorts 2 ïizen achter de militaire ge- sweg. Te zien 6 April 10—12 uur by Hoogstraten door ens, 13 loopvarkens, rij dag 17 April, at, in de Patrijs door not de hofstede Gorsakker, met >n weil. 2o. enverdeelde helft t van veldvruchten op 21.95.80 kinderen de regt- lie, 11 uur, 2 stukken eiken- delen, scheepsdekdelen, brand- uur bij Wagenaar, 20000 twij- groote zaaioesters, 40000 bo- 30000 beneden de gulden, sis, 30000 oesters tot een gul- 1 cent enz., 15000 van f 1 tot 50000 afsteeksel '89, 31500 annen '90. Inl. dhr. fPelle. Te dhr. de Blinde, Wemeldinge. iensdag 22 April, e, 11 uur bij v. Vlaanderen ers, 1 woonhuis, schuur enz. reg 143 cA. 2o. 5440 cA. wei- om 2 uur 1 baatgevende melk' arken, kippen, landbouwgerieL, 11e, bij Rooze door not. Tak evende melkkoeien, 2 kweek apen met lammers, 1 melk- ïtloopers, 20 kippen, drieling- s. Draaibekkens, mustaards, zoldergereedschappeh, tafel- ichel, koperen ketels enz. rdag 23 en 30 April. ur bjj Buysse Hotel le Rol Smit door not. Lansen Croin, en bouwl., huizen cn tuinen. I elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.02*. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Nu de Postwet ook door de eerste kamer is aangenomen geven wij een overzicht van de varbeteringen die daardoor in de postwet zijn aangebracht. Verbeteringen zijn 1. dat in de nieuwe postwet een duide lijke omschrijving is vastgesteld, wat men onder brieven, gedrukte stukken, nieuws bladen, bijvoegsels en monsters moet ver staan. Deze onderscheiding werd tot nu toe gemist. 2o. Door de wet is nu aangegeven, in welke gevallen brieven, tegen genot van vracht, door particulieren kunnen worden vervoerd. Overigens mag de staat alleen brieven vervoeren. De vraag of brieven in pakketten kun nen worden bezorgd, zal bij Koninklijk be sluit nader worden geregeld. Het port brie)kaarten blijft 21/» cent. Bjj Koninklijk besluit zal nader een bepaling worden opgenomen omtrert den halven cent voor het formulier. Het is zeer wel moge lijk, dat die halve cent er af zal gaan, en dan zullen in dit geval de briefkaarten slechts 2Vs cent kosten. 4o. Het port voor brieven. Evenals in de bestaande postwet zullen brieven, niet meer dan 15 gram wegende, met een post zegel van 5 cent kunnen worden verzonden. Voor zwaardere brieven is een mildere be paling gemaakt. Thans moet voor brieven van 15 gram tot en met 100 gram 10 cent betaald wordenvolgens de nieuwe postwet mag men voortaan 200 gram voor hetzelfde bedrag verzenden. 5o. Een bepaalde verbetering betreft het zoogenaamde stadsport, dat geheel nieuw is en waaronder men verstaat het port voor brieven in den kring van het post-of hulp kantoor, waar ze ter post bezorgd zijn. Thans moet voor iederen brief, onver schillig waarheen hij in ons land werd ver zonden, minstens 5 cent worden betaald. Volgens de nieuwe postwet zullen voortaan voor brieven, bestelbaar binnen den bepaal den kring van het post- of hulpkantoor, slechts 3 cent noodig zijn, mits niet meer dan 15 gram wegende; terwijl men voor dezelfde brieven, van 15 tot 200 gram met slechts 5 cent frankeerkosten kan volstaan. Zjjn geadresseerden verhuisd, dan worden deze soort brieven aan verhooging van port onderworpen. Gedrukte stukken. De bepaling daarvan bleef nagenoeg onveranderd. Niet meer dan 25 gram 1 centvan 25 tot 50 gram 2 cent, van 50 tot 75 gram 3 cent, van 75 tot 100 gram 4 cent, van 100 tot 150 gram 5 cent, enz. 7o. Port voor monsters. Dit port zal be dragen, 2Vs cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram, 8o. Gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters ongefrankeerd ter post bezorgd, zullen evenals de brieven aan verhoogd port worden onderworpen, en dus niet meer wor den teruggezonden. 9o. Vervolg-copie mag bij drukproeven als drukwerken verzonden worden. lOo. Aangeteekende brieven zullen wor den verzonden tegen een port als thans, m;t dit verschil dat voor brieven met aan- geteehenAe waarde het minimamport behalve de port voor verzending in plaats van op 15 cent op 12V2 cent is gesteld. "Op twee, belangrijke verbeteringen ves tigen wijnog afzonderlijk de aandacht, namelijk op het port voor nieuwsbladen en het port voor postioissels. Men weet dat thans de couranten met een halven cents postzegel verzonden wor den, mits het gewicht niet hooger is dan 25 gram. Nn is het gewicht gesteld op 40 gram, waarmede in onze provincie tal van liberale en kleurlooze bladen als Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche, Terneuzensche couran ten zeer gebaat zjjn. Ons blad heeft er echter geen voordeel bijdewijl het met een bijvoegsel toch reeds voor '/2 cent port verzonden werd. De overige antirevolutionaire bladen, uit genomen De Standaard kunnen echter voor taan met een bijvoegsel verschijnen, zonder verhooging van port, een maatregel waar voor wij dankbaar zijn. Het andere punt betreft de postwissels. Aangenomen werd dat kleine bedragen niet hooger dan 5 gld. per postwissel met een postzegel van 2V2 cent verzonden kunnen worden. V Is men al zoover Dezer dagen zoo schrijft Het Noorden werd in een stad in Nederland door een Socialistisch gekleurden Werkliederibond een gros van candidaten voor leden der Tweede Kamer tegen de eerstkomende verkiezing gemaakt. Naast een drietal erkende Socialisten vonden we op dit gros twee moderne predi kanten uit de Hervormde kerk, namelijk Ds. Bax van Zaandam en Ds. Tenthof van Hoorn. Wel bedankten beiden voor die candidatuur, (zij vonden die zeker voor hen toch wel wat al te barmaar de Bond schijnt toch hen wel als mannen van zijn kleur erkend te hebben. Zouden inderdaad reeds predikanten van het Liberalisme tot het Socialisme zijn afgedaald Is men al zoover Y Liberaal. De Zierikzeesche Nieuwsbode, het be kende liberale «Gemengde-berichten-blad» heeft zijn ouden aard van «liberalen vuilnis bak» nog niet verloochend. Zooals men weet dagteekent de berucht heid van dit blad reeds van voor 1848 toen het met Ekster, c.s., wedijverde in het verspreiden van de ploertigsle persproducten, een tactiek waarvoor de beschaafde dis cipelen van Thorbecke wel in stilte den neus optrokken, doch die zjj niet openlijk dorsten afkeuren, dewijl ze de liberale partij dier dagen ten goede kwam. En nog in onze dagen bewijst deze minste onder hare zusteren haar aan alle kieskeurigheid gespeende partij onschat bare diensten. Niet zoozeer door hare nette wijze van strijdvoeren, als wel door de omstandigheid, dat zelfs de meest beschaafde liberalist in dat blad, hetzij door hoofdar tikel of Haagschen brief, hetzij door ge mengd bericht of ingezonden stuk zijn gal kan uitgieten en toch, dank zij zijne fiere anonymiteit, buiten schot kan blijven. Nu is het een publiek geheim dat de Zierikzeesche Nieuwsbode in den laatsten tijd goudmijn of eigendom werd van eenige liberale heeren met klinkende namen, de netsten uit Zierikzee. Een publiek geheim dat de hoofdartikels door verschillende nette liberale heeren worden geschreven of pasklaar gemaakt voor het Zierikzeesche publiek. Vooral de Liberale Unie heeft aan dat blad heel veel artikelen geleverdof zjj er veel geestverwanten mede won, moet later blijken. Maar dat het jongste artikel van haar zou zijn uitgegaan, weigeren wij te gelooven. Het is er tehoe zul len wij het zeggen het is er te onverdraagzaam zouteloos voor, bijna zelfs de Nieuwsbode zelve onwaardig. Het betreft het ook door ons meege deeld concept program der antirevolutionairen en het ministerie, waaromtrent de geleerde schrijver onder anderen zegt Het tweevoudige ministrieël ^quartet ver loor al eens een eerste viool in den do- leerenden Keucheniua; die vervangen werd door den doleerenden Savoruin Lohman en een tweede viool in den minister van j marine wiens politieke scheepke vastliep j op Land, en als zijn plaatsvervanger in het christelijk bewustzijn, Excellentie Krujjs zag optreden. Ons dunkt dat dit het be gin van het einde zal zijn. Keuchenius begon met de halve maan te stellen te genover het kruisen liep zelf naar de maan. Nog een blauwen Maandag en het geheel® ministerieen velen ge ven 't het heilige kruis van heeler harte na Maar of dit gebeure, ja dan neen, doet weinig ter zake met het oog op de anti revolutionaire partij, wier politieke geloofs belijdenis toch de volmaaktheid niet schijnt bereikt te hebben in „Ons Program" en die negen punten aan de orde heeft gestold, welke op Dinsdag 12 Mei t® Utrecht zullen besproken worden. Op dien dag is het Deputaten-Vergadering, zooals het in de taal der doleerende potentaten heet, en op dien dag zal te tien ure voormiddags een kerkelijk uurtje zooals men ziet na gebed en psalmgezang, besproken worden, wat wfj zoo vrij zijn van te bestempelen met den naam van het program van non-activiteit. Welk een straattaal, en dat van zulk een voornaam heer als de onbekende schrijver I Welk een eerbied spreekt er uit voor de Overheid juist zoo als in 1848 en welk een humaniteit jegens andersdenkenden! Wat keurige ironie over het Kruis en dieriiaan Wij wenschen de liberalen in den lande geluk met zulk een steunpilaar, en inzon derheid de Schouwenaars en Duivelanders, met zulk een uitnemenden tolk, die alleen maar den moéd heeft hardop te zeggen wat door de heeren in koffiekamer en sociëteit wordt gefluisterd. Had de beschaafde schrijver in de Nieuws bode zulke taal in 1848 of daaromtrent durven voeren, de uitgever zou er voor achter slot en grendel zijn geraakt Maar gelukkig, de «liberalen» hebben ons de «vrijheid van drukpers» bezorgd! Het kamerlid van Kerkwijk, anders niet *oor een klein geruchtje vervaard, zal bij het lezen van deze fijne ironie van zijnen trompetter bepaald gedacht hebben aan een «standaard van zeer lagen koers.» En bedenk daarbij dat ditzelfde blad jin Juni, a. de candidatuur van den liberalen beer v. Kerkwijk voor zijne antirevolutio naire lezers zal moeten smakelijk maken. Een vos die de passie preekt 1 In dat verkiezingsmanifest zullen de orthodoxe kiezers van dit «liberale» kamer lid ook nog wel iets van godsdienst en kerk te lezen krijgen. Een nog onaange namer kost dan doze. Want als men toch luisteren moet, kan men het beter doen naar de smaadtaal der Rabsake's dan naar het vroomzoet gevlei van een witgedasten straatjongen. Niemand beschouwe ons woord als een poging tot polemiek. Wij wenschen alleen op te merken dat de liberalen met stukken als van de Nieuwsbode hun eigen graf delven. Spot en beleediging zijn wapenen, die slechts hem wonden die ze hanteert. Y Teekenachtig. Uit de discussie, welke gisteren in de Eerste Kamer over de Stedenwet is gevoerd, dient o. a. een uitdrukking te worden ge releveerd van den heer Kappeyne, die den minister toeriep«Verknoei met uw bijbelspreuken de beginselen van ons Staat recht niet.» f Deze woorden teekenen den liberalenstaals- man. Het kan moeilijk op duidelijker wijze gezegd worden, dat men den gods dienst ten eenenmale buiten het staatsrecht en het staatsbestuur houden wil en daarbij slechts sprake mag zijn van de beginselen der liberale partij. De uitdrukking is karakte ristiek en ten volle waard te worden ont houden. Het zou ook zeer zeker de moeite waard zijn daarover de meening der kiezers te vragen, wanneer straks de stembus geopend isHet Gentrum.) Y Een onrecht bestendigd. De Tweede Kamer had met behulp van de liberale leden Veegens, Kerdijk en v. Houten de stedenwet aangenomen waarbij een eind werd gemaakt aan het onrecht dat een kiezer in Amsterdam 9, in Rotterdam 5 in Den Haag 3 leden enz voor de Tweede Kamer aanwijst terwijl in andere kiesdis tricten ieder kiezer maar één kamerlid stemt. De Eerste Kamer heeft echter geweigerd met dit besluit der Tweede mee te gaan, niettegenstaande door liberalen als Zijlker voor de kiezers, en ais Sanders in 1888 bij de grondwetsherziening verklaard was dat zij er voor waren uit oogpunt van billijkheid. Alle aanwezige liberalen, Six met Kappeyne en Fransen v. d. Putte voorop stemden tegen de rechterzijde was voltal lig, namelijk 14 leden en stemde voor. Zoo viel het ontwerp met 32 tegen 14 stemmen De liberalen hebben dus ook bjj deze verkiezing, door bestendiging van hetonrecht, weder 21 stemmen voor, dewjjl Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen wel «liberaal» zullen blijven stemmen en Den Haag hun na de verkiezing van hunnen Guyot en de nederlaag der antiliberalen eveneens zal kunnen toevallen. Zoo houdt de «liberale» partij het door dit paarden middel ook weder in het volgende viertal jaren op de been en kan zij ook dit deel barer laatste toekomst blijmoedig tegengaan. Minister Lohman heeft zich op het juiste standpunt geplaatst met de betuiging dat hij om het votum der Eerste Kamer niet zal henengaan. Dit voorbeeld vinde navol ging. De Eerste Kamer toch is eene onwettige volksvertegenwoordigingzij past niet in het kader der grondwet, Zij dagtee kent nog uit den tijd van vóór 1888 met zijn handjevol kiezers. Aan eene verwerping door haar behoeft dus een minister zich niet te storen, tenzij zij hem de geldmiddelen om te regeeren weigert. Alleen de Tweede Kamer is de grond wettige volksvertegenwoordiging. En als nu een minister maar kalmpjes de heeren der Eerste Kamer zijn ontwerpen laat afstemmen, en maar stilletjes op den inge slagen weg voortgaat, wetten indienend om ze te zien verwerpen, dan zal de natie al meer van het onwettig bestaan van dit Staatslichaam worden overtuigd. De liberale pers zamele alvast hare argumenten in, om dit alles goed te praten want wij hopen het den kiezers te helpen onthouden. Meer dan zij wellicht weet, zijn dezen in hun groote meerderheid het met den| minister eens, al zullen zij het ook niet allen even luid zeggenj 13 April 1891. De Eerste Kamer heett met 30 tegen 9 stemmen de Suikerwet aangenomen, en daarna, zonder hoofdelijke stemming, het wetsontwerp tot regeling der brieven- posterij. Den heer B. H. Esser, dir. v/h post kantoor te Vlissingen is een pensioen van f1200 toegekend. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Stct. voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1891 de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor: lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, des noodig aanvan gende in het laatst van November; die voor de Engelsche en Hoogduitsche taal, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus, des noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S.), bedoeld in art. 65 dér wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus; die voor de landbouwkunde, den j tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1